Zierikzeesche Nieuwsbode OLYMPIA Uitroeiing op 4 Maart. ABONNEMENT: Vrijdag 7 Febr. 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Bamaentawarken ta Zierkizaa. Levering Materialen. Reinigingsdienst der Gs- meenta Zierikzee, DRANKWET. Algemeen Overzicht. Rheumatiek STER-TABAK AMSTEL- BATTERU oveccU vec/cu/dbacur. ri.V.Sebc.Tblers Ftinsengracfit?2ty224 r AMSTE R DAM tel48882 Frfja per 3 mamoden f 1,50, franco per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar t 10,-. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrgd. Tel No. 32. - Postgiro 18787T. rnn 1—3 regels 60 ets., ren 4 regels en dsarboren 20 ots. per regel. Heelames 30 ets. p. regel. Bij eontraot belangrijke korting. Insending op den dag Tan nit- gare vóór 10 ore. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op dan dag*, uitgaaf De COMMI88IB VaN PABRTCAÖE roapt sollicitanten op voor Chauffeur- Wsrkrnm bij boven genot mtan diecBt Bollioitati b kunnen tot 20 Fabr. a.S •an het Bureau Gemeentewerken inge zonden worden, wa«r iederen werkdag ran 9J11 T.m. inlichtingen ingewon- nea kunnen worden. De GEMEENTE-BOUWMEESTER Tan Ziibikzii Trasgt prljsopgava voor de leveling Tan: 10000 stuks dubbel hfhakte Oièi- keisn 13/10/13, franco voor den wal; 66000 eenigazins getrokken Waal traatklinkers at f»b iek; ±100 M'. fijne Tuin grint; 120 Ouderhoudsgrint 2-4'/, Opgeven yóór 20 Fsbr. at. Eeieu tn Klinkers bemonsterd aan bet Buresu ven Gemeentewerken in te zenden. In iedere gewenschts hoeveel heid goed gatortserdsn STRAAT- MEST ts koop. Inlichtingen Y.rstrekt dd Gemeen te- Bouw tneest^i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zizrixzbb brengen ter openbare kennis, dat op 1 Februari lü>0 bij hen is ing-.homen •en verzoekschrift van HENDRIK. WIL- LEMSE, van beroep Bierbottelaarskne'ht. wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken arank, in de navolgende localiteit: de vóór- en daar aangrenzende achterkamer, één lokaal uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierik zee, sectie B no 14*8. plaatselijk gemerkt D, no. S3, en gelegen aan de Nieuwe Haven aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit ve-lof schriftelijk bezwaren' bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zibkikzse, 6 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNING, Burgemeef-ter, P. F. WITTERMANS, Secretaris. ..MISS EUROPA". POLITIEKE AANSLAG IN MEXICO. DE VER DWENEN RUSS. GENERAAL. Na langdurige beraadslagingen, die den geheelen middag in beslag namen, koos de internationale jury van kunstenaars in het gebouw van het „Journal" te Pa rijs Woensdag ten slotte het Grieksche meisje tot vertegenwoordigster van Euro pa op den schoonheids'wedstrijd te Rio de Janeiro. De uitverkorene, Alice Diplarakoe, is 18 jaar oud en de dochter van een ad vocaat. Zij is afkomstig uit Sparta. Zij draagt het haar, dat zeer donker is, lang, met een wrong in den nek opgemaakt. Zij is het type van een klassieke regel matige schoonheid en zij onderscheidt zich door een zeer zuiver profiel. De keus is dus volkomen verklaarbaar, al spreekt er een andere opvatting uit dan verleden jaar, toen de jury-leden verklaarden speciaal het moderne jonge- meisje te hebben willen bekronen. In enkele woorden gaf de gelukkige Miss Europa in tegenwoordigheid van de journalisten uiting aan haar vreugde over de onderscheiding, die haar was te beurt gevallen. Deze week is Pasquale Ortiz Rubid als opvolger van den voorloopigen pre sident van Mexico Portes Gil geïnstal leerd. De plechtigheid geschiedde met het oog op de reusachtige menschen- massa's in het stadion van de stad Mexi co. Ongeveer 50.000 menschen, w. o. het geheele diplomatieke corps, was er bij tegenwoordig. De aftredende en de nieu we President hielden toespraken, die geestdriftig ontvangen werden. Toen Ru bio na de installatieplechtigheid het sta dion verliet en in zijn auto wilde stap pen, werden zes revolverschoten op hem gelost. De president werd door een kogel aan de onderkaak gewond. Zijn vrouw werd aan het oor getroffen fijn nicht en de chauffeur ieder aan De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver- ergert, masseer direct met AKXfcR'a KLOOSTERBALSEM w verzacht verrauend^ «nel. den schouder. Alleen een toeschouwer, die geheel ter zijde stond, werd door een verdwaalden kogel zwaar gewond. De kogel, die Ortiz Rubio trof, is inmid dels verwijderd. Er bestaat geen gevaar voor zijn leven. Tengevolge van dezen aanslag heerscht in Mexico-City groote opwinding. De dader, die onmiddellijk na den aanslag gearresteerd werd, gaf bij zijn verhoor 3 verschillende namen op, doch het schijnt thnas wel vast te staan, dat hij uit San-Louis komt en Da niel Salazer heet. Hij schijnt tot zijn daad te zijn aangezet door den versla gen candidaat voor het presidentschap, Vasconcelos, die het geheele kabinet on schadelijk wilde maken om dan zelf het bewind in handen te nemen. Portes Gil, de minister van binnenl. zaken zal het presidentschap waarnemen tot Ortiz Ru bio hersteld is. De geheimzinnige verdwijning in het hartje van Parijs van den Russischen ge neraal Koetepow, eens de trouwe mede werker van de „Witte" generaals Deni- kin en Wrangel, herinnert weer aan den feilen strijd op leven en dood, welke sinds 1917 tusschen voor- en tegenstan ders van den bolsjewistischen staat woedt. Immers, vrij algemeen wordt aan genomen, dat de generaal door zijn on verzoenlijke vijanden is opgelicht. Alexan der Pawlowitsj Koetepow, generaal der infanterie, is 48 jaar oud. In December 1917, na den bolsjewistischen staatsgreep, ontbond hij op eigen verantwoordelijk heid zijn regiment en begaf hij zich met vele zijner officieren naar het Don-gebied, waar het „Vrijwillige Russische leger" te gen de bolsjewiki werd gevormd. Al spoedig werd Koetepow een der be kendste aanvoerders van het Witte leger in den burgeroorlog. Generaal Koetepow zoo schrijft de „N. Zur. Z.", die tijdens het verblijf van grootvorst Nikolai Niko- lajewitsj te Parijs diens vertrouwensman was en na diens dood tot zijn opvolger als leider der emigranten was aangewe zen, geldt als een der bekwaamste en door de bolsjewisten meest gehate mili taire figuren van het vroegere Russische leger, die onder de in het buitenland verstrooide oude getrouwen den militai ren geest trachtte te bewaren. i N N E L A N D. DE ZOMERTIJD. Bij K.B. is bepaald, dat de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 5 October 1930. EEN VERLOVING VAN PRINSES JULIANA? De „Daily News" verneemt uit Ber lijn, dat het volgende koninklijk engage ment te verwachten is na den terugkeer van de Koningin en Prinses Juliana van de wintersport te Oberstdorf. Prinses Juliana, zou, aldus het blad, daar schaatsenrijden en sledetochten ma ken met eenige jonge Duitsche prinsen, uit wie reeds een keuze zou zijn gedaan. De „Daily News" beweert zelfs, dat de Koningin-Moeder de keuze van de Ko ningin en van de Prinses zou hebben beïnvloed ten gunste van een achter neef, 'n prins van Waldeck Pyrmont. Deze berichten zijn voor rekening van het Engelsche blad. Uit Stad en Provincie ZIEKIRZEE. De fa. M. J. Constandse alhier komt met een heel aardige en tevens voor de kinderen zeer leerzame reclame. Het is een nieuwe serie kinder boeken, waarvan de ontwerpen zijn ge teekend door Jo Spier, de bekende tee kenaar van het Dagblad De Telegraaf", en Daan Hoeksema, Hollandsch beste tee kenaar van kinderboeken. Het eerste kinderboek „De Rivier" van Jo Spier, waarmee bovengenoemd firma deze reclame begint, geeft met een serie teekeningen op suggestieve wijze 't beeld van verschillende rivieraspecten, enz. Respectievelijk zullen op deze eerste boeken „Het Dorp" en „De Kermis" vol gen beide van Jo Spier. Na deze drie origineele prentenboeken, komen dan bekende boeken, n.l. een spel-boek en een puzzle-boek van Daan Hoeksema, waarin -de kinderen raadsels in allerlei soorten vinden en een autospel, vliegmachine-spel enz. den geest des tijds belichamend. We geloover. wel dat de fa. M. J. Constandse met deze origineele en zeer attractieve reclame, succes zal hebben. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. Naar wij vernemen heeft het Nieuw Voor nerveuze personen, die zich moeilijk bij hun werk kunnen bepalen, be staat geen betere medicijn, dan juist Het weldadige genot, dat de rooker van Ster-tabak ondervindt, kalmeert zijn zenuwen, waardoor hij zijn gedachten gemakkelijk kan concentreeren. Zierikzeesch Dilettanten-Tooneel in studie genomen „Phyllis", een comedie in 3 be drijven door Mr. C. P. van Rossem. Het N. Z.D.T. is grootendeels geformeerd uit leden van Z.D.T. en enkele nieuwe krachten. Zij hoopt 2den Paaschdag een uitvoering te geven. Wanneer een schrijver en een teekenaar, beiden van gevestigde re putatie, samenwerken om iets te ver tellen van een artikel, dat zich eveneens in een uitstekende reputatie mag ver heugen, dan kan het wel haast niet an ders, of er moet iets heel goeds voor den dag komen. Dit is dan ook het ge val met de uitgave van het propaganda boekje, dat de bekende Gazelle-Rij wiel- fabriek te Dieren dit jaar uitgeeft, en waarin wordt verhaald, hoe de „Gazelle" aan twee professoren, die in de wilder nis den kannibalen in handen vielen en op het punt stonden te worden opge peuzeld, het leven redde. De tekst, die in dichtvorm is geschre ven, wordt verlevendigd door 'geestige teekeningen. Wij voegen hieraan toe, dat als vertegenwoordiger voor deze plaats optreedt de Firma P. Adriaanse, Oude Haven. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger derr directe belastingen te Tholen f370,75; te Zierik zee f 1849,58; f924,10; f235,25, HAAMSTEDE. Onder leiding van zijn directrice, mej. M. J. Rotte, hield „Haam- steedsch Zangkoor" Woensdagavond j.l. een uitvoering in de zaal van hotel Bom. Een 9-tal zangnummers werden correct en maatvast ten gehoore gebracht. Op gevoerd werden „De sleutel van de secre taire", blijspel in drie bedrijven en de komische gezelschapsscène „Huldebetoo- ging". Een en ander viel, getuige 't her haald en krachtig applaus, zeer in den smaak van het publiek. Jammer, dat de opkomst niet talrijker was, want onder de uitstekende leiding van mej. Rotte was veel zorg aan deze uitvoering besteed. In zijn slotwoord dankte de voorzitter, dhr. L. M. Blom, publiek, directrice, leden en medewerkers. De avond werd met een gezellig bal besloten. Vanwege de afdeeling „Westelijk Schouwen" der Nederl. vereeniging voor huisvrouwen, zal deze maand door dhr. v. Capellen uit Deventer, een demonstra tie gehouden worden van kunsthandwer ken, leerbewerking, beschildering van lampenkappen en reliefwerk, met 't doel om bij genoegzame deelneming een cur sus in deze bewerking te formeeren. Tijd en plaats der demonstratie zullen tijdig per advertentie in de Nieuwsbode be kend gemaakt worden. Gaarne wekken wij ook de dames niet-leden op, om deze nuttige bijeenkomst te bezoeken, BURGH. In de algemeene ledenvergade ring der varkenshoudersvereeniging „De opkomende zon" bleek uit het verslag van den secretaris-penningmeester, dat de rekening 1929 sloot met een batig saldo van f889,50. In 1929 had uitkeering plaats voor één gestorven varken. De te vergoeden tarieven werden als ten vori- gen jare vastgesteld, behalve voor big gen, 't welk tot f20 werd verhoogd. De premie, 30 cent per maand en per varken bleef gehandhaafd. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh.s de Bruijne en A. Visser te Haamstede en J. van Heu- kelen te Burgh, werden herkozen. Een financiëele commissie werd benoemd. In het afgeloopen jaar treden 15 nieuwe leden tot deze nuttige vereeniging toe. Wie volgt? BROUWERSHAVEN. Burgemeester N. A. Berkhout opende met een welkom de Donderdagavond 6 Febr. gehouden pro- paganda-landstormavond. In het bijzonder heette spreker welkom burgemeester Pad mos van Duivendijke en dhr. Laernoes uit Vlissingen. Dhr. Laernoes werd met aan dacht door alle aanwezigen gevolgd, bij zijn uiteenzetting over de toestanden, zoowel in ons eigen land als in het bui tenland, betreffende de revolutionnaire propaganda. Uit door enkele personen ge stelde vragen, bleek dat het gesprokene door dhr. Laernoes, de mannen het besef hadden bijgebracht, dat de tijden ernstig zijn. Burgemeester Berkhout dankte ten slotte dhr. Laernoes voor de op uitste kende wijze naar voren gebrachte feiten, die zeer treurig zijn, maar waar. DREISCHOP. Dinsdagavond werd bij Aarnoudse door den Landarbeidersbond alhier een propaganda-avond gehouden met ais spreker de heer Bax. Het eerste gedeelte van den avond werd door de zen spreker gebruikt om propaganda te maken voor aansluiting bij dezen bond, daarbij het doel en het streven duide lijk uiteenzettende. Na de pauze werd door hem eene uiteenzetting gegeven over de ziektewet, wat eene nuttige zaak was, daar velen hiervan nog weinig afweten en een opvoedend woord in deze ten zeerste op zijn plaats is. Spreker betreur de het dat in deze wet nog zoo weinig vast ligt en nog zoo vele dingen later .bij algemeenen maatregel van bestuur moot worden geregeld. Vandaar dat ver schillende bepalingen nog niet met ze kerheid zijn aan te geven. Een en andir samenvattende was voor de arbeiders toch een leerzame avond bereid, waar van evenwel slechts matig gebruik werd gemaakt. Naar wij vernemen trad geen der aanwezigen als lid tot den bond toe. OOSTERLAND. In de Woensdag ge houden gemeenteraadsvergadering is tot vroedvrouw-verpleegster benoemd, mejuf. A. Deurloo, thans als zoodanig werkzaam te Drachten (Fr.) STAVENISSE. De heer M. van 't Hof van hier is benoemd tot chef van een der luxe autogarages der firma Tresfon te Rotterdam. Naar men verneemt, zijn alle wo ningen alhier, voor welke aansluiting aan het electrisch licht gevraagd was, thans aangesloten. Ook de Postweg, de Kerk- weg, de Achterweg en Molen- en Stoof- dijk zijn flink verlicht. De Voorstraat heeft nog maar een noodverlichting en op het Havenplein moet een en ander nog aangelegd worden. Het gemeente huis, de Ned. Herv. Kerk, een paar lo kalen der openbare school, en het post kantoor, met de annexe woningqn, ge nieten van het mooie licht. ONDERWIJS* Tot onderwijzeres aan de L.O. te Tholen is in de Woensdag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad met 7 stemmen gekozen mej. Smits. Mej. Vis verkreeg 4 stemmen. VEB&OOPINHEN, EN& THOLEN. Ten overstaan van notaris van de Velde alhier, werd voor de erven J. van As, publiek geveild: 6 gemeten 225 roeden bouwland; kooper werd voor f 1175 per gemet, dhr. Jac. Geluk al hier. Een woonhuis aan de Botermarkt, kooper dhr. B. van Oost te St.-Maar- tensdijk voor f 2975. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Tot predikant van het Rijkskrankzin nigengesticht te Woensel is benoemd ds. J. W. Blankert, Ned. Herv. predikant te St.-Oedenrode. Bedankt: Voor Haamstede, F. de Gidts te Oud-Vosmeer. Chr. Geref. Kerk. AangenomenNaar Rotterdam (Cen trum), S. van der Molen te Lisse. predikbeurten. Zondag 9 Februari KarkwuY*. 9.30 ure, ds. Voois van Zierikzee. Ser«*ekerke. 2 ure, ds. Kuipers (Bevesti ging kerkeraadsleden). Barste. 9.30 ure, ds. Boogaard. geaeaM» 2 ure, ds. v. d. Staay. Raariwalla. Geen dien»t. Baaaataie. 2 ure, ds. v. d. Staay. Grief. K>rk. 9 30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oad-Geief Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk* Btkeraee. 9.30 ure. ds. Koopmaus. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. BreavorskaTea. 10 ure, dr Proost. Geief. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. do Boer. laaaaaialre, 9.30 ure, ds. Griethugsen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. HaerigakW*» 2 ure, dsi v. Griethugsen. Prijs per stulc 25 d. 1 predikbeurten. Zondag 9 Februari te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 nre, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Kuipers van Kerkwervo. 's Avonds 6.30 ure, ds. Voors (Prediking naar aanleiding van de jubilea van de C. J. V. ..Samoei" en de plaatüeljjke afdeeling der Chr. Nat. Werkmansbond). Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk! 10, Leesdienst en 6 ure, ds. Elgersma van Haamstede. Chr. Geref. Kerk, 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 0 ure, ds. Hoogendoorn. evangelisatie Jexnë). 10 en 7 nre, Samenkomst. Ond-Geref. Ge». 9.80, 2 en 6 nre, Leeskerk. Srcisefcer. 9 30 ure, ds. v. d. Griend. Baverfcarlc. 9.30 ure, ds. Drost. Evangelisatie. 6 ure, ds. de Boer van Brouwerehaven. Bleawarkerk. 9 30, ds. Oerritsen en 2 ure, geen dienst. Geret'. Kerk. 9.3U, dhr. W. C. van Burgtlec van Driebergen, 2 Leesdienst (Voorber. H. Aven 6 ure, dhr. v. Burgeler. 'isset. Gea. 9, 2 en 5.30 urr, Leeskerk. BosteviaaA. 9 30, dr. Weeda en 2 nre, idem (DoopsbedGeref. Kerk. 9 30, Lees dienst en 5 ure, cand. de Wolff van Mid delburg. Geref. Geas. 9 30, 2 en 5.30 ure, de heer Remjjn. §!rja£SinK«. 2 ure, ds. Waardenburg. Brnlalssa. 9.30, ds. Waardenburg en 2 are, dhr. de Jong van Boskoop. Geret. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. de Wolff van Middel burg. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polde?. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoehtra. 3t.-pmpelaa4. 9 30. Leeskerk en 2 ure, ds. v. Doorn (Doopsbed) üud-Geref. Kerk, 9, 2 en 5.30 ure, dhr. aolgn van Oostburg. Vfcstea* 9.30, ds. de Gidts en 2 nre, ds. Datema. Gerei. Kerk. 9.30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, S^en 6 ure, dhr. Baag. St,-&Unrtenf«3fc. 9.30 en 2 ure, ds. de Bres. Oud-G8iefi Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. etf-Yeesevee?. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk. 9.3U en 2 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Gem. 9.302 en 6 nre, Leesdienst. PaertYJiet. 9.30 en 2 nre, ds. v. Root- selaar. Geref. Kerk. 9.30 en 2, dhr. de Vries 6 ure, Leeskerk. Sakerpealsse* 9-30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Geref. Gem. 9 30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Woensdag 12 Febr. 6.30 nre, ds. Hofman van Krabbeudyke. Staveaieee. 9.30. ds Moerman en 2 nre, Leeskerk. Oud-Geief. Kerk. 9.30,2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-A«Beiaad* 9.30, ds. Paterna en 2 are, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 u*o» Leeskerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De internationale oplichters. Het is de politie thans gebleken, dat de „vrien den" van de beide Zuid-Amerikanen, die een poging hadden gedaan om Cook op te lichten, het land hebben verlaten. Maandagmiddag, dus dadelijk na de mis lukte poging, zijn zij naar Parijs gegaan. Zij zijn dus weg en de Fransche recher che heeft nu werk. Veel zal zij echter wel niet kunnen doen, want het is zeer de vraag of men de mannen, die nog niets feitelijks hebben gedaan, iets ten laste kan leggen. De twee mannen, op wie de justitie zeker wel vat heeft, zijn gearresteerd tijdens hun bezoek aan Cook. Zij zijn ter feeschikking van de justitie gesteld. Door een balk getroffen. In de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Putschebocht te R'dam heeft Maandag een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. De 28-jarige onderwijzeres, mej. C. W. bevond zich met haar leerlingen in 't gymnastieklokaal, meldt Het Volk. Zij wilde de gordijnen dichttrekken en klom daartoe op een ladder. Zij hield zich vast aan een balk. Nauwelijks had zij zich vastgegrepen of ze viel met den balk, die los bleek te liggen, omlaag. Met kneuzingen in de borst en een hersen schudding werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is vrij ernstig. Drie kinderen werden eveneens door den balk getroffen en bekwamen lichte kwetsuren. Dievenbende geknipt. De maréchaussée te Nieuwenhagen (Limburg) heeft een dievenbende geknipt, welke maandenlang de geheele mijnstreek onveilig heeft ge maakt. De bende bestond uit vier man, een vrouw en een minderjarig meisje, die een huis bewoonden in de Voort kolonie te Nieuwenhagen. Van daaruit voerden zij 's nachts de strooptochten In

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1