Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Uit Stad en Provlnole. bihoortndt bij dt van Vrijdag 31 Jan. 1930, no. 11959. ST.-PHILIPSLAND. Zaterdag 25 Januari werd alhier een spoedeischende gemeen teraadsvergadering gehouden. Voorzitter- secretaris de burgemeester. Afwezig wet houder L. J. v. Nieuwenhuizen en het lid dhr. A. M. v. Dijke, beide wegens ongesteldheid. Bij de opening spreekt de voorzitter den wensch uit, dat 1930 voor de geheele gemeente en voor de raads leden en hun gezinnen een voorspoedig jaar moge zijn. Hij hoopt tevens, dat landbouw, handel en scheepvaart mogen bloeien en dat het nieuw begonnen jaar, vooral voor wat den landbouw betreft, beter moge zijn dan 1929. Daarna doet hij enkele mededeelingen over het zielen tal onzer gemeente (reeds vermeld, Corr.) om te eindigen met dank voor de door hem op 1 Januari ontvangen gelukwen- schen. Naar aanleiding van de notulen informeert dhr. P. J, de Ruijter of reeds puin is gebracht op de in de vorige vergadering besproken wegen? De voor zitter zegt, dat met het oog op het uit te voeren werk aan den Oosthaven- dam, het B. en W, gewenscht voorkwam, ook daarvoor puin te houden. Niettegen staande dat, zal toch een gedeelte op de bedoelde wegen gebracht worden. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen informeert of voor de verandering van dien havendam reeds toestemming is gevraagd aan Ged. Staten, en vraagt tevens of dit werk misschien nadeel kan berokkenen aan de schippers. De voorzitter merkt op, dat het onder houd van dezen dam alleen rust op de gemeente. Het is de bedoeling den dam op 1 M. hoogte te houden. De heer A. A. v. Nieuwenhuizen vraagt of hieruit, door verandering van vaarwater, geen onge makken kunnen ontstaan? De voorzitter acht het niet noodig den dam te bewa ren, daar hij geen doel heeft. Zooals nu de dam is, zit de gemeente voor het wegruimen van het ebbeslik en het slik van den dam zelf. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen merkt op, dat dit laatste een ge volg is van het niet onderhouden van den dam. Daarna volgt lezing van de notulen der spoedeischende vergadering van 16 Dec. Naar aanleiding daarvan merkt dhr. L. Neele op, dat hij Vrijdag avond bestuursvergadering heeft gehad van de Coöp. Elec. Mij. alhier. Hij meent, dat de brief aan dit bestuur gericht en waarin de besluiten waren vermeld die door den Raad waren genomen in verband met een overgang van de C. E. M. naar de P.Z.E.M., anders luidde dan. de door den Raad aangenomen voorstel len en wel zoo, dat daaruit nadeel zou kunnen voortvloeien voor de gemeente. De voorzitter bestrijdt dhr. Neele en meent, dat deze onvolledig citeert (dhr. Neele leest een afschrift van den bewus- ten brief), daar duidelijk in den brief staat, dat een en ander wordt voorge steld namens den Raad, behoudens „na dere regeling". Dhr. de Ruijter meent, dat, wanneer de brief voor het bestuur der C.E.M. niet duidelijk is, zij zich dan moet vervoegen bij B. en W. Dhr. Neele zegt, niet te spreken namens het bestuur der C.E.M. Dhr. Geelhoed zegt, dat z. i, dhr. Neele meent, dat de gemeente hier te ver is gegaan. De voorzitter ontkent zulks en wijst nogmaals op de clausule „ondere nadere regeling". Na nog eenige discussie worden alle notulen goedge keurd. Daarna komen de ingekomen stuk ken aan de beurt. Aan mej. Swenne wordt, met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L.S. No. 1 alhier. Wegens vertrek van dhr. Speelman wordt met algemeene stemmen tot lid der commissie van toe zicht op het L. O. gekozen dhr. J. P. Wage, hoofd der O.L.S. Aan M. Mol Mz. wordt ontheffing verleend van hon denbelasting. Op een verzoek van dhr. A. M. Braber, behelzende ontheffing hon denbelasting, wordt afwijzend beschikt. Vervolgens komt in behandeling een schrijven van Ged. Staten, betreffende verbetering weg No. 4, volgens 't We genplan. Hierover volgt een uitgebrei de discussie. De bedoelde weg is van den A.-J.-Polder (Zijpe) naar den Dam Na de verbetering zou de nieuwe weg loopen: Zijpe-Lage weg-Noorddijk-dreef Broedershof-Oude weg-via Oostdijk door Henriëttepolder en dan recht op Slaak- dam. Uitvoerig wordt gesproken over de kosten daaraan verbonden, die behoudens de subsidies ingevolge het Wegenfonds zouden komen voor rekening der ge meente en den Ouden Polder, benevens polder Rumoirt. Gevraagd wordt in ge noemd schrijven mee te willen werken om te komen tot een ontwerp. De kos ten aan die medewerking verbonden, zul len voor de gemeente pl.m. f62,50 be dragen. Na ruime discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. Daarna komt in behandeling een circulaire van voorbereiding tot vorming van een Pro vincialen Brandweerbond, als afd. van den Kon. Nederl. Brandweerbond. (Zie verder het artikel in de Nieuwsbode van 24 Jan. j.l.). Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen merkt hierbij op, dat wij, gezien onze ligging, beter bij West-Brabant kon li aansluiten. De voorzitter, tevens lid van genoemd comité, zegt hierop reeds de aandacht te hebben gevestigd. Daarna volgt een uitvoerige discussie over het gezamenlijk aanschaffen van brandblusch- middelen, over de plaats, waar die te gtationeeren, enz. Ten slotte, wordt met algemeene stemmen besloten in pricipe als lid der bedoelde vereeniging toe te treden. Van den inspecteur der Dir. Bel. te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het aandeel der gemeente in de dividend en tantièmebelasting bedraagt f 28,03. Goedgevonden wordt aan het bestuur der Bijz. School te A.-J.-Polder een voor schot te verleenen, groot f426,95. Een verzoek van dezelfde strekking der ge noemde school wordt aangehouden daar hiervoor de betreffende begrooting nog niet is vastgesteld. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming eener onder wijzeres. Na lezing van het rapport van het hoofd der school en van dat van dhr. Inspecteur bij het L. O. wordt ge stemd, waarna blijkt dat met algemeene stemmen is benoemd mej. H. A. San- 'derse te Oosterbeek. Een adres van dhr. P. Wage, hoofd der O.L.S. No. I al hier, waarin deze een tegemoetkoming vraagt in de woninghuur die hij heeft te betalen te Rijswijk èn te St.-Philipsland, wordt aangehouden. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat in de Kerstvacan- tie tijdens een vergadering van B. en W. een klacht is ingekomen over bevui ling enz. van een schoollokaal. B. en W. hebben direct daarop een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de klacht in hooge mate gegrond was en tevens dat enkele banken in het lokaal door het beloopen met schoenen of klompen scha de hadden geleden. Hij heeft daarover met den directeur der zangvereeniging J. Neele gesproken, die erkende, dat dit gebeurd is bij een zangrepetitie. Hoewel met spijt, heeft de voorzitter zich ge noodzaakt gezien streng op te treden, temeer waar dit reeds de tweede klacht is en daarom het gebruik van een school lokaal aan de zangvereeniging verboden, totdat een vergadering van B. en W. of raad zou zijn gehouden. Tevens merkt de voorzitter op, dat genoemde Neele om deze zaak te bespreken, is geweest bij weth. v. Nieuwenhuizen en het raads lid dhr. de Ruijter. Beter was geweest zich ten gemeentehuize bij spreker te vervoegen. Dhr. P. J. de Ruijter zegt dat het niet-opruimen van den vuilen rommel volgens Neele eigenlijk de schuld is van den schoolschoonmaker Wagemaker. De voorzitter zegt dat het ergste in dit ge val is, de beschadiging der schoolmeu- belen. Dhr. de Ruijter zegt, dat wanneer schade geconstateerd is, men de vereeni ging aansprakelijk moet stellen. De voor zitter zegt dat dit niet gemakkelijk gaat. Bovendien daar draait de zaak niet om. Hier moeten maatregelen genomen wor den. Hij is onpartijdig, maar voelt zich persoonlijk verantwoordelijk, daar hij het toezicht heeft op de schoolmeubelen. Dhr. de Ruijter zegt, dat er toch ook over de muziekvereeniging welklachten zijn geweest. De voorzitter erkent dat, maar na het vaststellen der voorwaarden, waar op beide vereenigingen permissie kre gen, niet meer, terwijl het nu voor de zangvereeniging reeds de tweede maal is. Dhr. Neele zegt dat de voorzitter, met het belang der gemeente voor oogen, het juist voor heeft. Toch zou het "hem bejammeren, dat de zang een lokaal ont zegd werd, daar dit gelijk staat met ont binding der vereeniging. Bovendien, waar hij het nut van vereenigingsleven ziet, o.a. het aanbrengen van meerdere ontwikke ling, het onttrekken van de jeugd aan de straat enz., zou hij gaafne zien, dat nog eenmaal geprobeerd werd. De voor zitter zegt, dat dhr. Neele oppervlakkig kwalificeert. Hij laat den raad vrij in het nemen van een besluit, doch stelt uit drukkelijk vast, dat bij weder toelating van de zangvereeniging, hij in geen ge val meer toezicht wil houden op de schoolmeubelen en ook geen klachten meer in ontvangst zal nemen. Wil één der raadsleden dat toezicht op zich ne men, zoo zal hij zich gaarne bij een be sluit neerleggen. Dhr. Neele zegt het een fout te vinden, dat Neele zich niet tot den voorzitter heeft gewend, doch zou in het uiterste geval de controle op zich willen nemen. Hij oppert ook het denk beeld om de zangvereeniging een borg stelling te doen storten. De voorzitter zegt dat zulks niet kan. Weth. v. Strien merkt op, dat vaststelling der schade bovendien altijd moeilijk blijft. Dhr. de Ruijter zegt, dat Neele hem niet speciaal voor het geval heeft opgezocht, doch dat toevallig de zaak ter sprake is ge komen. Na nog ruime discussie stelt de voorzitter voor het geval aan te houden. Dhr. de Ruijter zag liever dadelijk een beslissing. Tevens stelt hij de vraag of de voorzitter voor eenmaal nog niet eens over zijn bezwaren kan heen stappen. De voorzitter zegt, dat in geen geval te kunnen doen, doch wanneer de raad het toezicht aan B. en W. wil laten, laat hij dan vragen of de eerste wethou der het op zich wil nemen. Dhr. Neele zou bij het geven van een nieuwe ver gunning aan de zangvereeniging, de voor waarde willen stellen, dat alleen leden der vereeniging de repetities mogen be zoeken. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten genoemden wethouder te vragen of hij bereid is het toezicht uit te oefenen, terwijl dan tevens een in structie zal worden opgesteld. De re petities blijven, in afwachting van het besluit van weth. v. Nieuwenhuizen, voor- loopig dus nog geschorst. Bij de rond vraag informeert dhr. A. A. v. Nieuwen huizen of de R.T.M. bereid is den weg te verbeteren op den Oostdijk bij de krui sing met de rails? De voorzitter ant woordt ontkennend. Na ruime bespre king wordt besloten dat de voorzitter met dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen nog eens zullen onderzoeken wat in dezen te doen staat. Het slot is nog eenige discussie over den hiervoren vermelden brief aan de C.E.M., waarbij echter niets positiefs werd besloten. Daarna gaat de raad in geheime zitting over. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75°' Laxeer-Tabletten60°' Hoofdpijn-Tabletten 60°' Bjj Apoth. en Drogisten i Qemaent«raadsvargadirirg van Ziarlkzaa, gehouden op Dinsdag 28 Januari, des namiddags 2,30 uur. Voorzitter, de burgemeester, de heer C. A. Bannink. Alle leden zijn aanwezig. Daar dit de eerste vergadering is in 1930 houdt de voorzitter de volgende Nieuw jaarsrede: Het is een goede traditie om bij de eerste raadszitting in het nieuwe jaar even het oude in de herinnering terug te roepen: de balans van voor- en tegenspoed. Ik weet niet, of het oude jaar aan vele uwer verwachtingen heeft beantwoord en niemand onzer weet, wat het nieuwe zal brengen. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat door Gods zegen voorspoed en gezondheid u aller deel moge zijn. In het afgeloopen jaar kwam mijn ambtsvoorganger, Mr. Fokker, te over lijden en in gehechtheid aan zijne ge meente zullen weinigen hem overtref fen. Na zijn overlijden ontstond een lang durig interregnum: „In die dagen was er geen koning in Israël, een iegelijk deed wat recht was in zijn oogen", als de beide wethouders niet paraat geweest waren, die naar in dezen Raad is op gemerkt, quatre-mains hebben gespeeld. Ik doe gewis niet aan de waarheid te kort met te constateeren, dat hun sa menspel op het gemeentelijke klavier zeer verdienstelijk is geweest. Het is niet aan mij om over den opvolger van Mr. Fokker te spreken..Zie ik zijn taak goed, dan zou ik geneigd zijn te zeg gen, dat hij is de torenwachter, de man op den uitkijk, die van een ruim stand punt de omgeving overziet, zoodat de onvolmaakte havenverlichting niet aan zijn oog kan ontsnappen; moge dit jaar de lang verbeide verbetering brengen. We klagen nogal eens en niet ten on rechte, dat we hier zoo moeilijk van daan kunnen komen. Laten we in elk geval zorgen, dat een ieder ten allen tijde binnen kan komen. In het afgeloopen jaar kreeg de door uwen Raad verdaagde reorganisatie der politie haar beslag. Onze politie doet kalm en waardig haar plichten, en de hoofdagent is the right man in the right place. Aan het gemeente-museum wordt ge werkt en het belooft een sieraad te wor den van onze stad: de commissie is een uitnemende keuze gebleken, ik breng haar van deze plaats dank voor haar toewijding. Een werkloozen-reglement kwam tot stand, dat in de practijk een verbetering is gebleken en op alleszins bevredigen de wijze eene zoo moeilijke voorziening regelt; de toepassing vereischt uiter aard eene groote lokale kennis en eeni ge bewegingsvrijheid. Een andere wijze van gemeentelijke belastingheffing, die van den Zierikzee- schen belastingbetaler naar globale bere kening waarschijnlijk 10 a f 20.000 min der zal vragen, heeft van de Secretarie veel voorbereidenden arbeid gevergd bo ven de normale taak, die ook niet ge ring is. Het personeel heeft niet ge schroomd om ook buiten de kantoor uren de machine op gang te houden, De gemeente mag zich verheugen over eene goed geschoolde Secretarie, die ook in Middelburg een goede reputatie heeft, Ik breng daarvoor aan mijne medewer kers gaarne dank, omdat ook eenamb tenaar wel eens aanspraak heeft op openlijke waardeering. Ik wil in dit ver band ook den gemeente-bouwmeester niet onvermeld laten. Ik heb hem wel eens genoemd den gemeentelijken pakezel van wege de vele vrachtjes, die op zijn schou ders worden geladen. Hij is een bekwaam werker, op wien ik nooit tevergeefs een beroep heb gedaan: hij is bovendien een blijmoedig bouwmeester, die opgaat in zijn werk. Ik wil er dadelijk aan toevoegen, dat ik over de medewerking van al de an deren, die in dienst zijn van de gemeente, nog nimmer te klagen heb gehad. Het is mijn overtuiging, dat in de gemeente lijke huishouding soberheid wordt be tracht en de gemeente waar krijgt voor haar geld, zonder eenige overdreven luxe. Dat ook het Rijk sober huis houdt is u allen bekend, maar de hardnekkigheid waarmee het Rijk onze H.B.S. in een oud, versleten gebouw houdt, is bedroe vend; moge ook daarin spoedig ver betering komen. We zullen met uwen steun doorgaan om ons stadsbeeld zooveel doenlijk te verfraaien en des avonds en des nachts zoo goed mogelijk te verlichten. De gas fabriek staat thans onder goeden druk en hoopt den strijd tegen electriciteit en de waterleiding, die voor ieder haar eigen druk op de portemonnaie mee brengen, met succes te kunnen door voeren. Men verkeert hier, maar gelukkig ten onrechte, wel eens in de meening, dat onze stad zucht onder een zwaren belastingdruk. Ik geef hier eenige cijfers ter vergelijking, voor wat betreft ge meentel. inkomstenbelasting over 1929- 1930 in Zierikzee, Goes, Middelburg en Vlissingen, voor een gezin met 2 kinde ren, bij een zuiver inkomen zonder af trek van resp. f 2000, f 5000 en f 10.000. Bij f2000: te Zierikzee f36,84; Goes f48,51; Middelburg f68,40; Vlissingen f 65,96. Bij f5000: te Zierikzee f 133,55; Goes De Koning en de Koningin van België zijn in Murran, Zwitserland, aange komen, cm aldaar aan de wintersport deel te nemen. Beide vorstelijke personen zijn erkende beoefenaars van de wintersport f 193,04; Middelburg f298,32; Vlissingen f 320,50. Bij f 10.000: te Zierikzee f288,58; Goes f625,66; Middelburg f728,88; Vlissingen f 777,42. En ik mag daarom met deze cijfers voor oogen wel zeggen tot onze vrien den buiten deze stad: „Kom maar ge rust hier, u wordt met zachtheid be handeld". Het stedelijk bestuur heeft op veler lei gebied eene taak, niet alleen stoffe lijke, ook de cultureele belangen moet het bevorderen en bewaren. Want die alleen het hoogste goed ziet in stoffe lijk bezit, dien zou het vergaan als dien koning uit de Grieksche mythologie, ko ning Midas van Lydië, die aan Bacchus smeekte hem als belooning voor aan diens pleegvader Silenus bewezen dienst, de gave te schenken om alles, wat hij met zijn vingers zou aanraken, in zuiver goud te veranderen, wat hem dan ook ge schiedde. Maar op het eerste festijn, dat koning Midas voor zijne hovelingen aan richtte, veranderden ook alle spijzen en dranken in goud zoodat de rijkaard bijna omkwam van honger en dorst. Door zich in de rivier de Pactolus onder te dompelen, raakte hij die kwaal ten slotte weer kwijt en sedert stroomde de Pac tolus over gouden grond. Gelukkig, dat de Oosterschelde slechts over oesters, kreeften en mosselen stroomt. Over de toekomst van onze goede stad kan ook een torenwachter geen uitspraak doen. Hij bezit niet dei gave van het Orakel van Delphi. Maar zoo lang de Zeeuw nog geloof hecht aan zijn „Luctor et Emergo" en „Ik strijd en kom boven", zoolang behoeft niemand aan de toekomst van Zierikzee te wan hopen. Landbouw, tuinbouw, visscherij en in* distrie zijn de pijlers, die onze wel vaart moeten schragen. Een ieder kan naar zijn vermogen meewerken aan den bloei van onze historische stad. Maar daarvoor .is in de eerste plaats noodig een vast vertrouwen en een hecht ge loof, omdat twijfelaars en afbrekers nog nooit een stad groot hebben gemaakt. Moge dat ideaal van eendrachtige sa menwerking het baken zijn, waarop onze gemeentelijke politiek koers zet, zoodat ook voor Zierikzee een nieuwe dage raad aanbreekt, die het gloren aankon digt van een beteren tijd, eene taak waaraan we ons moeten wijden met op gewektheid en idealisme, op straffe van anders onder te gaan en terug te zin ken tot een doode stad, waaraan Zee land helaas meerdere voorbeelden kent. Moge daarom uw arbeid ook strekken tot bezieling van allen, die bouwmeesters kunnen zijn aan de grootheid van Zierik zee, want zonder bezieling en enthousi asme kan in den tegenwoordigen tijd geen strijd meer worden gevoerd tegen concurrentie en sleur. Zoolang de Oos terschelde tevergeefs tegen onze dijken beukt, zoolang zal Zierikzee daar zijn als een stad, die mee moet tellen onder de levendige steden van Zeeland. (Applaus). Weth. Timmerman dankt namens den raad en secretaris den voorzitter voor diens uitgesproken goede woorden en wenschen en wenscht den voorzitter God's besten zegen toe in zijn arbeid en gezin, waarvoor de burgemeester dank zegt. Hierna komen de ingekomen stukken aan de orde. Een ervan behelst de mede- deeling van dhr. de Broekert, dat hij zijn benoeming tot lid der gascommissie aanneemt en een ander, van den Raad van Middelburg, waarbij dank wordt ge bracht voor den brief, die het gemeente bestuur van Zierikzee hem deed toeko men naar aanleiding van den brand, die in December 1929 die gemeente trof. Naar B. en W. terug, ter fine van ad vies, gaat een adres van de bewoners van het Roodedorp, waarin aangedron gen wordt op verdere demping der Zwemhaven. De demping van een gedeelte vroon en uitgifte in erfpacht van den aange wonnen grond aan C. J. Vermunt, wordt z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel van B. en W., tot uitgifte in erfpacht van grond aan het Sas en verlenging der havenbeschoeiing enz., ten bate der Coöp. Veilingsver. Zie rikzee, vraagt de heer Catshoek, welke belangen voor Zierikzee gemoeid zijn met het stichten van een nieuw Veilingsge bouw aan het Sas. Weth. Koopman licht toe, dat het in de lijn ligt, dat op den duur meer pro ducten zullen moeten worden gekeurd. De aangenomen Merkenwet is reeds een voorlooper. Zoo is reeds de keuring voor export-uien verplichtend. Spreker ziet Zierikzee in de toekomst voor de keuring aangewezen, via de veiling. Niet alleen met wagens, maar ook met scheep jes zullen de producten hier worden aan gevoerd. De voorzitter merkt op, dat het vei- lingsbestuur geen kans zag met eigen middelen een nieuw gebouw te stichten, hoewel de noodzakelijkheid daartoe meer malen gebleken was. Zijn er blijken van van opleving hier te bespeuren, dan dient men van gemeentewege te helpen; zoo nu hier. Onze stad kan in de* toekomst een geschikte plaats worden voor het vervoer van de diverse artikelen, die over de veiling gekeurd zullen worden. De heer Panng beveelt de zaak aan, onderschrijft wat weth. Koopman heeft naar voren gebracht en wijst op 't nut van goed geoutilleerde veilingen met het oog op de toekomst van de tuinbouw ook in deze streek. De heer Gerritsen merkt op, dat het onderhoud van verbeterde bestrating en beschoeiing ook voor de gemeente zal komen. Spr. wenscht wel te weten, waar om B. en W. den prijs van f 0,15 per M2. erfpacht, verminderden tot f 0,12 Verder informeert hij, waarom de be schoeiing van hout gemaakt moet wor den? De heer Catshoek is van oordeel, dat het voorstel meer in 't belang der vei ling zal zijn, dan in 't belang der stad, terwijl de verschillende producten veelal per R.T.M. zullen worden aangevoerd. Komen ze per schip, dan wordt het alleen een verplaatsing van de haven naar 't Sas. Spr. becijfert, dat, bij 't geen B. en W. van de veiling vragen voor erfpacht, de te maken onkosten door de gemeente niet eens zullen worden vergoed. De heer Doeleman herinnert aan wat de heer Koopman heeft gezegd over de uitvoering der Merkenwet. Ontvangt en keurt de veiling hier de producten, dan geeft dat hier werk en inkomen aan vele menschen. Het is hier niet de vei ling bevorderen, maar we bevorderen den tuinbouw, wanneer wij de veiling ter wille zijn. Weth. Koopman wijst op Rotterdam, dat enorm veel deed voor de veiling Zuid-Holland en weet, dat 't bestuur der Coöp. veiling hier het eerst niet eens kon worden over de stichting van een nieuw gebouw, daar de financiën zulks niet toelieten. B. en W. hebben een on derhoud gehad met het bestuur der vei ling en over deze zaak en het gemeente bestuur is naar aanleiding van de uit eenzetting van den fin. toestand, over gegaan tot het instellen van een erf- pachtsprijs van 12 cent per M2., i. p.v. 15 cent. De tram heeft bij deze kwestie niet zoo'n groot belang, zooals opge merkt is, want uien en aardappelen wor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5