PU ROL abonnement: Vrijdag 31 Jan. 1930. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën HEEREN BAAI ffrfle por 8 maudeii f 1,50, Iruoo per po»t f 1,80. Yoor het boitenlud per jaer f 10, Afionderlijke nummer. 5 oent. Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrgd. Tel. No. 82. - Poetgiro 13T6TT. Zierikzeesche Nieuwsbode Tan 1—8 regele 60 eta., ra 4 regela en daar boren 20 eta. per regel. Beelamee 30 ota. p. regel. Bij eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag Tan nit- gare vóór 10 ore. Olt nummer beataat uit 2 aitarlljk 10 uur op den dag v. uitgaaf buitenland. PRIMO'S VAL. Primo de Rivera, de Spaansche dicta tor, is dan eindelijk afgetreden. Aan den generaal Berenguer, den chef van ziin militaire Huis, heeft de koning opdrawt gegeven een nieuwe regeering te vormen. Naar tot dusver bekend is geworden hebben de door Primo geraadpleegde opperofficieren over het algemeen zich op he: standpunt gesteld, dat de koning behocrdo te beslissen en dat zij dezen zouden volgen. Zoo werd dus nu de koning, die tot dusver de verantwoorde lijkheid voor de genomen besluiten steeds van zich wist af te wentelen, wel ge noopt zelf een beslissing te nemen. En ditmaal vond hij dan den moed om zich van Primo de Rivera te ontdoen, onder den indruk van het toenemend verzet in politieke en intellectueele kringen te gen het heerschende dictatoriale regime, dat in de wassende ontevredenheid over den financieelen toestand en de dalende valuta meer en meer steun vond. Generaal Berenguer wenscht den poli- tiekea partijen een volkomen vrijheid van actie toe te staan met behoud van het Twee Kamerstelsel. Donderdag heeft de nieuwe premier den eed aan den koning afgelegd ^n bekend gemaakt, dat het voornaamste doel der nieuwe regee ring zal zijn, den overgang van den uit zonderingstoestand naar den constitutio neel normalen. BINNENLAND. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA NAAR BEIEREN. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin, op 3 Februari met Prinses Juliana voor twee a drie weken naar Beieren te gaan. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. De eere-promotie van prinses Juliana, is hedenmiddag door de A.V.R.O. en de N.D.O. draadloos uitgezonden. Door den Phohi-zender is ze tevens draadloos naar Indië uitgezonden. Prinses Juliana is bij haar promotie tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte omstreeks 3 uur op de bij promoties gebruikelijke wijze, in een open landauer met wit bepluimde paar den wit is de faculteitskleur naar het academiegebouw gereden, vergezeld van twee intieme studievriendinnen. De Koningin, Koningin-Moeder en Prins Hen drik kwamen per auto uit Den Haag naar het academiegebouw. WEGENBELASTING. De besturen van den A.N.W.B., Toeris tenbond voor Nederland, en van de Kon. Nederl. Automobielclub hebben een adres gericht aan de ministers van Waterstaat en van financiën, met verzoek om ver mindering van de wegenbelasting voor de gewone rijwielen met hulpmotor van f 3 tot f 2, voor de overige motorrijwie len naar de mate van hun gewicht van f10, f20 en f30 tot onderscheidenlijk f8, f 16 en f 24, en voor de personenmo- torrijtuigen van f6 tot f5 per 100 K.G. eigen gewicht met het vervallen van het minimum-gewicht van 800 K.G. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEE. Verschenen is het jaar boekje van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, in de eerste plaats bedoeld zooals wij in het Voorwoord lezen als propaganda voor het Vakonderwijs van de schippers en oudere schippers zoons en -dochters en voor het lager on derwijs aan de schipperskinderen. Het laat zien wat het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart is en wat" deze instelling doet. Behalve alle gegevens omtrent het Onderwijsfonds zelf, bevat het boekje, gedrukt in klein formaat van 't officieel orgaan, het weekblad „De Binnenvaart" allerlei gegevens die voor de schippers en de scheepvaart van belang zijn: water standen, stormwaarschuwingsseinen, adres sen enz. Het boekje is gratis te krijgen bij de administratie van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart, Binnenkant 22, Amsterdam. Reeds vele malen mochten we de merkteekenen publiceeren, die den weg zij het dan ook een lange afbake nen, welke eindelijk tot in gebruikstelling der waterleiding zal leiden. Thans wordt weer een nieuwe mijlpaal langs dien weg geplaatst en wel „de eerste huisaanslui ting", die heden tot stand kwam in onze stad. Aan de Oude Haven, in het perceel vroeger bewoond door de Firma J. P. C. Appels, heeft mej. J. J. Borst, Don derdag j.l. een zaak geopend in wollen en zijden stoffen, garen, band, wol enz., enz., terwijl ze tevens, in een ruim lo kaal aan de achterzijde van het gebouw, aan haar zaak een modevakschool heeft Jhvive scfvuxFz futid en springende lippen Oo&tta 30-60 co 90 ct. Tube 80 ct. B|| Apoth. Droglii*. i verbonden, waar jonge meisjes kunnen worden opgeleid tot coupeuse. De zaak heeft een frisch en fleurig aanzien gekregen door de wijze van af werking der diverse ambachtslieden, die de verbouwing op zich namen en de ver- s beteringen aanbrachten. We willen voor de jeugdige onder neemster hopen, dat haar zaak dezelfde bekendheid krijgt, als vroeger de firma Appels lange jaren genoot. Er was veel belangstelling Donder dagavond in de Concertzaal voor de le zing met lichtbeelden, die Raden Mas Noto Soeroto voor het Nutsdepartement zou houden. De voorz., de heer Schram de Jong, wees bij de opening op 't feit, dat ieder Nederlander belang stelt in Ned.-Indië, of daarvoor interesse heeft, doordat hij er een bestaan vindt of dat later hoopt te krijgen. Niemand kan ons beter over Indië inlichten dan de spr. voor dezen avond, dien de voorzitter har telijk welkom heet en waarvan hij weet, dat hij 't schoone doel nastreeft om Indië en Nederland nader tot elkaar te brengen. De heer Noto Soeroto verkreeg daarop het woord, maar in plaats, dat hij ging spreken over „het Javaansche volk, zijn zeden, gewoonten en zijn Wa jangkunst," begon hij te spreken over het Indische probleem, dat zooals bekend, zijn ziel en zinnen bezig houdt, maar zoo doende velen heeft teleurgesteld in hun verwachtingen om eens iets bizonders te hooren over het .Javaansche volk, waaruit de spreker stamt. Met kennis van zaken heeft spreker aangetoond de langzame bewustwording van de gekleurde rassen, de onrust bij het overheerschende blanke ras, wereld problemen die in de naaste toekomst oplossing zullen gaan eisehen. De groote, maar moeilijke taak zal zijn, de borre lende stroom in een rustige bedding te leiden en te trachten op vreedzame wijze dit vraagstuk, dat overal de aandacht trekt op te lossen ten genoege van l?lank en bruin. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij geschiedenis en afstamming van 't Ja vaansche volk, het oudste volk in den archipel, met zijn eeuwenoude cultuur, vestigde spr. vooral de aandacht op het Ned. Indonesisch Verbond, waarvan spr. voorzitter is, las de beginselverklaring van deze vereeniging voor en spoorde ieder aan lid te worden van dien Bond, die nog gelooft in de bekwaamheid van het Ned. volk in dezen tijd als koloniale mogendheid. Het was meer een propagan- da-rede dan een Nutslezing, hoewel de ernst van het gesprokene de volle aan dacht verdiende. Daarna volgden eenige lantaarnplaatjes betreffende Java, waarbij de spreker toe lichtingen gaf. In zijn dankwoord wees de voorzitter dhr. Noto Soeroto er op, dat hij van zijn agenda was afgeweken, maar niette min wenschte hij hem dank te brengen voor datgene, wat hij voor het Nut had uiteengezet. Donderdagavond hield de Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, een propaganda-avond in het „Huis van Nassau". Dhr. J: E. v. d. Broek riep allen het welkom toe, waar na hij herdacht de overleden voorzitter der plaatsel. afd. Zierikzee, tevens lid der Gewestelijke Landstormcommissie, mr. A. J. F. Fokker, het lid der Gewestelijke Landstormcommissie, dhr. J. W. v. Oeve- ren en dhr. Umbgrove, Voorzitter der Prov. Landstormcommissie. Deze drie vooraanstaande mannen, vervolgde spr., zullen nog lang bij den Landstorm in her innering blijven. Met een waarschuwend woord om toch vooral de oogen niet te sluiten voor het revolutiegevaar, opende spr. deze vergadering, waarna door de aanwezigen staande het Wilhelmus werd gezongen. Dhr. P. G. Laernoes, secretaris der Prov. Landstormcommissie, stelde hierna de vergadering de nieuwe voor zitter der Plaatsel. commissie voor, de Burgemeester, J. C. A. Bannink, tegelijk lid der Gewestelijke Landstormcommis sie; vervolgens dhr. J. J. Cock, als lid der Gew. Landstormcommissie en dhr. V. M. Krepel, als lid der Plaatsel. Land stormcommissie. Dhr. J. M. Uijl kreeg hierna het woord, die op duidelijke wijze naar voren bracht, hoe de Landstorm hier in donkere dagen in Zierikzee han delend heeft moeten optreden. De bur gemeester dankte dhr. Uijl voor het ge sprokene, zich overtuigd houdende, dat ook nu de mannen paraat zullen zijn als den nood het eischt. Vervolgens over handigde Z.E.A. aan dhr. J. B. M. den Boer een brevet, door laatstgenoemde verdiend als scherpschutter van de afd. Zierikzee. De burgemeester stond hierna stil bij het instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm, een organisatie die zorgt, dat ieder bij zijn familie kan blijven en dat niet, zooals in andere landen onze man nen, ja zélfs vrouwen en kinderen, wor den opgeroepen om militaire diensten te verrichten. Spr. noemde het instituut de Bijz. Vrijw. Landstorm de meest vrede lievende organisatie. Dhr. Laernoes uit Vlissingen, zette hierna uiteen, aantoo- nende met duidelijke voorbeelden, hoe stelselmatig de revolutionnaire partijen werken aan de omverwerping van het wettig gezag. Spr. liet uitkomen, dat dit niet plaats heeft in het buitenland, maar dat dit alles gebeurt in ons eigen land. De burgemeester dankte dhr. Laernoes voor het gesprokene, waardoor wij allen, zoo vervolgd spr., een helderen kijk zul len hebben gekregen op het duistere werk dat wordt verricht. Mej. Groenendijk en dhr. Coumou, die op uitstekende wijze voor het muzikale gedeelte van dezen avond hadden gezorgd, ontvingen, bij monde van den burgemeester, hiervoor dank, onder aanbieding van een sur prise. Ten slotte dankte de voorzitter .der Plaatsel. afd. allen piet een „tot weer ziens". OUD-VOSSEMEER. Een paar avonden was er een defect aan de electrische ver lichting; gelukkig konden de betrokken beambten al heel spoedig de fout vin den, zoodat alleen in den vooravond de aangeslotenen van lichf verstoken waren. Het gaf in vele gezinnen eenige conster natie, omdat niet allen weer maar vlug de petroleumverlichting voorhanden had den. SCHERPENISSE. Dinsdagavond gaf de tooneelvereeniging „Eendracht" voor de muziekvereeniging „Eendracht" een uit voering. Een groot aantal was opgeko men om deze uitvoering bij te wonen. Ten gehoore werden gebracht „Levens spel" en „Vrouwenlist". Vooral dit laat ste werd op keurige wijze gespeeld. Met een gezellig bal werd dezen avond be sloten. BECHT2 AKEN. DE ZAAK-LIËBERMANN. Donderdagmiddag hééft de advocaat- generaal bij het Amsterdamsche Gerechts hof veroordeeling gevraagd van Salomon Liebermann tot 3 jaar gev.str., vermin derd met 8 maanden voorarrest. Maan dag 2 Febr. zullen mr. T)uijs en mr. Ko- kosky hun pleidooien höuden. ONDERWIJS» ZIERIKZEE. Onze stadgenoot, de heer M. P. Ringelberg, slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het examen voor surnumerair bij de Registratie en Do meinen. Aan de Universiteit te A'dam is tot arts bevorderd de heer A. v. d. Griend, geb. te Dreischor. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar in de Ned. taal en geschiedenis aan de le en de 2e H.B.S. met 5-j. c. dr. U. Schults, leeraar te Zierikzee. YEREQOPINGEN, ENZ. OOSTERLAND. Ondanks de lage prij zen der landbouwproducten, werd alhier door het Herv. Diaconie Bestuur publiek verhuurd ongeveer 3 gemeten bouwland, voor f 108 per gemet. filNDBOtJW EN YEETEELTo ZIERIKZEE. Op uitnoodiging van de Ned. Chr. Radio-Vereen, hoopt de heer W. J. van Schelven alhier, a.s. Woens dag te 7.40 uur een lezing te houden voor de fmficrofoon van „Huizen" (1071 M.), over het onderwerp: „Iets over gras land en over het winnen van hooi". SCHERPENISSE. In de gehouden ver gadering van de varkenshoudersbond „D. E. L." werden de aftredende bestuurs leden, de heeren L. Jansens en C. v. d. Werff Jz. herkozen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de bezittin gen op 1 Januari '29 bedroegen f 1025,36 en 1 Dec. '29 f 1147,15, alzoo een vermeer dering van f 121,79. De vereeniging telt 67 leden met een bezit van 126 varkens. OUD-VOSSEMEER. Voor de fokvereen. „De Geit" heeft de bokhouder M. Klip- pel bedankt en is in diens plaats be noemd Adr. Havermans Cz.; er is sterke verslapping gekomen in de lust tot fok kerij in de laatste jaren, zoodat het voor het bestuur een zware taak wordt om de vereeniging in stand te houden. De heer Versluijs te Serooskerke, verbon den aan het fokstation aldaar, hield een lezing over stamboekfokkerij. PREDIKBEÜRTEN. Zondag 2 Februari. Kerkvim. 2 ure, da. Koopman». 3«raaiti*rk«. 6.30 ure, ds. Eoopmans. Bargfc. 9.30 ure, d». Boogaard. Protestanten bond. 10 ure, mej. Geijsendorpher, in de gemeentekamer. Geen dienst» H«or4w*llc. 9 30 ure, ds. v. d. Staay. ■snnetei*. 2 ure, ds. v. d. Staay. Geref Kerk. 930 en 2 ure, ds. Elgersma. Üad-Geref Ke»k. 9.30 en 2 are, Leeskerk. Blk«r«««. 9 30 ure. ds. Koopman». Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Braawarakayaui. 10 ure, dr Proost. Gevnf. Kerk. 9.80, ds. de Boer en 2 are, Leeskerk. Saaagasalra. 2 of 6.30 ure, ds. v. Giiet- kujjson. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure ds Hoek. Raer4|«gw«. 9.30 are, de, v. Griethugsen. ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons (ook In'/joruen.'/ipcmdtnwi pomjen) Iforapt liw WiMceüer h pafyeff'JS »r«i«cksr, 9 30 nre, ds. v. d. Griend. Bawarkark. 9.30 ure, ds. Drost, ■(•■werkerk 9 30, dr H J. Olthuis van Rotterdam (Bevestiging) en 2 nre, d*. Joh. Gerxit.-en Jr. (Intrede). Dinsdagavond 6 30 ure iu Rehobotk", de weled beer J. H. J. Fjjnvandraat van Amersfoort. Onderw „De wgze en dwaze maagden". Math 25 1 13. *erof. Kerk. 9 30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk Geref. Gem. 9, 2 en 5 30 are, Leeskerk B»«tarlaai. 9 30 en 2, gaen dienst, 6 are, dr Weeda. Geref. Kerk. 9 30 en 2 nre, Leendienst Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remgn. Slrjaasiaa*. 2 ure, ds. Voors. Bralalaae. 9.30 en 5 30 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk 9 30 en 2 ure, Leeskerk Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure. ds. Vreugden- hil. Oud-Geref. Kerk 9, 2 en 5 are, Leeskexk. A.-J.-P«idw, Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. It.-PlitasUai. 9.30, ds. v. Doorn en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Lees erk. vfcetaa. 9.30, ds. Datema en 2 nre, ds v. Doorn. Geref. Kerk. 9.30. en 2.30 ure, dr Veltenaar. Gawef, Gom 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, dhr. Baag. St.-maart«as4Vfcr. 9.30, ds. de Bres en 2 ure, idem (Doopsbed.) Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Bai-Vaescmeeir. 9.30 en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure Leesdien-t. Donderdag 6 Febr. 6.30 ure, de heer Baag van Tholen. i*«urtv<iat. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds v. Rootselaar. Geref. Kerk. 9.30 en 2, dhr. de Vries6 ure, Leeskerk. a«fcarpeala*o. 9 30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema (Doopsbed. en Coll. ziek>nfonds) '■ieret. Gem. 9 3u, 2 en 5 30 are, Leeskerk Donderdag 6 Febr. 3 30, ds. Lamain, Huwe lijksbevestiging en 6 ure, idem. ftavaalsaa. 9.30 en 2 ure. ds Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9-30,2 en 5.30 ure, Leeskerk St.-Aaaalaai. 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. G@ref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. RADIONIEUWS. STAAT UW LUIDSPREKER WEL OP DE GOEDE PLAATS? Het is niet algemeen bekend, dat de weergeving van een luidspreker, onge acht volgens welk systeem deze ge bouwd is, in hooge mate beïnvloed wordt door de afmetingen en de bekleeding van het vertrek, waarin hij geplaatst is en ook van de plaats, die de luidspreker in het vertrek inneemt. Meermalen plaatst men den luidspreker in een hoek van het vertrek. Dit is in vele gevallen ook niet gunstig. Men probeere daarom eens den luidspreker op verschillende plaatsen op te stellen en na de gaan, welke plaat sen het meest natuurgetrouwe effect ge ven. VOOR DE HUISVROUW. Met naald en draad op het oorlogspad. Menige huisvrouw heeft een groote vaardigheid in het gebruik van naald en draad en durft zelfs het maken van heele japonnen en mantelcostumes enz. aan. Om nog niet eens te spreken van het maken van allerlei kinderkleeding. Sommige heb ben daarin zulk een groote vaardigheid, dat haar werk bijna niet van beroeps ^.aaisterswerk is te onderscheiden. Bij an deren kan men altijd zien, dat het „zelf gemaakt" is. Eén van die kenmerken is dikwjjls... de zoom. En daarom volgen hier een paar goede wenken voor dit onder deel van het jurkenmaken, afkomstig van een beroepsnaaister, die het dus weten kan. En de eerste raad is, maak de zoom niet eerder dan het allerlaatste. Zelfs als men een ceintuurtje op de jurk gaat dragen, koop dat dan eerst en doe het om voordat men de zoom gaat aftee- kenen. Want men moet wel bedenken, het het gewicht van den ceintuur, den rok van onderen weer heelemaal on gelijk kan doen vallen. Meestal is de rok dan van achteren tekort. Verder moet men de /apon of rok eerst eens .een halfuurtje gewoon aantrekken en dra gen, voordat men den zoom gaat afzet- PKKDIKBEÜRTENa Zondag 2 Februari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Voors (Doopsbed.) Kleine Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra, Jeugd dienst (Extra-collecte). 's Avonds zeven ure, ds. J. de Voogd van 's-Heer Arendskerke. Luth. Kerk; Geeu dienst. Gevef. Kerk! 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen. Woensdag avond 7 ure, Evangelisatie te Schuddebeuis. Ghi. Geief. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Bvangeiiaatie Jernël. 10 en 7 ure, Samenkomst. Ond-Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. Caruso luidspreker ook voor Radio-Centrales en elk radio-toestel Dubb.MAGHEETSYSTEEM ƒ30- 4polid ANKERSY5TEEM/W- ^j£¥MLT€2tfr\ NV Peters Prinsengracht 220/24 VnJtvCJ3v/ AMSTERDAM Tel. 48662, ten, ook al zitten er plooien ingeregen-. Eerst daarna, terwijl men in een na tuurlijke houding staat, en zonder de japon weer heelemaal recht en af te trekken, neemt men de rok van voren in het midden op en spelt op die plaats de stof af, om aan te geven, hoe lang de rok moet vallen. Een handig hulp middeltje is ook, aan een uitstekenden rand of hoek van een kastje of tafel poot krijt te smeren, en daartegenaan te staan, terwijl men voorzichtig in het rond draait. Op die manier wordt de japon met krijt in het rond gemerkt, op gelijken afstand van den grond. Voor dat men de japon uittrekt, kan men op de vage krijtlijn hier en daar spelden steken. Als men dan precies in het rond overal een gelijken afstand bewaart tus- schen krijtlijn en onderkant van den rok, Kkrijgt men een absoluut gelijk vallende Tand van onderen. Voor alle zekerheid echter de stof niet direct afknippen, maar eerst omslaan en den zoom in- spelden en nog eens aantrekken, om te zien of alles inderdaad gelijk hangt. Na eventueele kleine wijzigingen, de jurk uittrekken en ^plat op tafel leggen, met dé middellijn van rug en voorkant links en rechts op tafel. Spelden versteken, zoodat de rand van onderen aan beide kanten gelijk is, alle ongelijkheden af knippen, door de twee dikten tegelijk. Vallen er naden in den zoom, dan voor- ai die naad aan den binnenkant open persen. Wordt de zoom van binnen af gewerkt met boorband, dan moet de zoom bij het persen met den verkeer den kant op een dubbelgevouwen bad handdoek gelegd worden, en bovenop den goeden kant van de stof een schoo ne lap. En dan op den goeden kant met een heet ijzer persen. Op die manier zal het boorband niet door de stof ge perst worden en zich dus niet verraden. HUISVROUW. KORT EN BONDIG. De grootheid van één is de klein heid van duizend anderen. Is zij of hij „een goede partij", dan is meestal het huwelijk slecht. Wie lijdt aan lichtgeraaktheid, loopt geen dag zonder wonden. De zelfmoord is een onrechtvaar digheid, want de zelfmoordenaar vernie tigt, 't geen hem niet toehoort. De rijke vindt deelneming in de verste streken; de arme zoekt ze dik wijls te vergeefs in zijn onmiddellijke nabijheid. VAN *TETN1>T TO Tm Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn gedurende de laatste drie maanden in Rusland 980 kerken en ongeveer 200 moskeeën en synagogen gesloten, 't Ver bond van atheïsten heeft bij de sowjet- regeering een nieuw wetsontwerp inge diend, waarbij met ingang van 1 Juli 1931 de bouw van kerken wordt gestaakt. Naar het „Berl. Tbl." meldt, heeft men te Boston een radio-bericht van Byrd opgevangen, waarin hij mededeelt, dat zijn Zuidpool-expeditie in den loop van Februari Klein Amerika zal verlaten en naar de Ver. Staten zal terugkeeren. De wetenschappelijke expeditie, die een onderzoek instelt op eilanden ter Westkust van Amerika in de buurt van den equator, heeft op het Charl'es-eiland, twee schipbreukelingen aangetroffen, den Berlijnschen dokter Ritter en diens vrouw. Zij hadden daar vijf maanden geleden schipbreuk geleden. De expeditie voor zag dr. Ritter en zijn vrouw van pro viand voor een jaar. Leerlingen van een school van het Duitsche dorp Wobrow, begaven zich op een uitstapje naar het nabijgelegen meer tje om schaatsen te rijden. Toen de jon- •gens en meisjes nog met hun onderwij zer aan den oever stonden, poogden reeds vijf knapen op het ijs te gaan, dat nog niet sterk genoeg bleek te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1