ZJerikzeescbe Nieuwsbode abonnement: Woensdag 29 Jan. 1930. zierikzeesche courant. 14he fiiozE0Au!JS advertentien Inzending Advertentiën buitenland. BINNENLAND, Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Het meisje uit de Stad. STER-TABAK rrfja per 3 maanden f 1,50, franco per poat f 1,80. Yoor het buitenland per jaar 10, Afaonderlijke nnmmere 6 oest. Verechjjnt Mnd.,Wnsd. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poatgiro 187877. No. 11958. UII(.-RHKlnr M. J. KOSTER. ?an 1—8 regels 60 eta., Tan 4 regela en daarboven 20 eta. per regel. Beelamea 30 eta. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Ineending op den dag Tan nit- gare vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op deo dsg uitgaaf Lijst van Elgonaars en Houders van Paarden. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat gedurende do maand Feb'uarl voor ieder ter Secretarie dez-r gemeente ter inzage is gelegd de alphabetlsche lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van het inkwartieringsbesluit. Zierikzee, 29 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd J. C. A. BANNINK. PRIMO GAAT HEEN! Na beëindiging van den Spaanschen mi? nisterraad, waarin alle ministers zich met Primo de Rivera solidair verklaarden, heeft deze koning Alfonso zijn verzoek om ontslag, evenals van de geheele re geering onherroepelijk ingediend. De ko ning heeft dit ontslag aanvaard en de regeering van Primo dank gezegd voor de vele diensten aan Spanje bewezen. Tegelijkertijd heeft koning Alfonso den chef van het militair kabinet, graaf Da- maso Berenguer tot premier benoemd. In Universiteitskringen te Barcelona, Sevilla, Granada en Salamanka heerschte de laatste dagen weer groote beroering, welke nog steeds toenam. Uit verschillen de provincies kwamen voorts berichten binnen, dat er een sterke beweging tegen het directorium aan den gang was en dat commandant Franco des nachts te Cadiz zou zijn aangekomen, teneinde aan de legerleiding instructie te geven voor algemeenen opstand der garnizoenen te gen de dictatuur. Na een bespreking van den toestand met het kabinet begaf Primo zich naar koning Alfonso, wien de situatie werd uiteengezet en ter onderteekening werd voorgelegd het besluit tot onmid dellijke afzetting van den infant Carlos, alsmede den commandant van Cadiz. Toen de Koning weigerde te teekenen, legde hij den Koning zijn ontslagaanvrage UITVOERING DER ZIEKTEWET. Naar het Ned. Corr. Bureau verneemt zullen ongeveer 40 bedrijfsverenigingen zich bezig houden met de uitvoering der Ziektewet. In verband met de wettelijke voorschriften, waarbij is bepaald, dat het College van Toezicht den Minister moet adviseeren omtrent de erkenning der be drijfsverenigingen', zal de eerstvolgende vergadering van dit college gehouden worden op 10 Februari a.s. Wanneer er dan nog vereenigingen mochten zijn, die het voornemen hebben de erkenning aan te vragen, is het haar eigen belang, dat deze aanvrage voor dien datum binnen komt. Zooals men weet, treedt de wet op 1 Maart a.s. in werking. ZIERIKZEE. Wanneer een echtpaar het voorrecht heeft den dag te kunnen her denken, waarop het huwelijk vd(6r 25, 40 of 50 jaren werd voltrokken, wordt daarvan gewoonlijk, en terecht, op een of andere wijze melding gemaakt. Wei nigen mogen hun gouden bruiloft vieren en het is begrijpelijk, dat ieder jaar meer, wegens het zeldzame daarvan, een Uit het Engelsch van H. A. Vachell. 26 Je gevoelt gewoonlijk wel wat recht is, was het zwakke verweer. Dus je voelt dat het goed voor George zou zijn om zijn huis te verlaten, omdat jij vindt dat hij hier niet tot zijn recht komt. Als het er op aankomt, ja! Een man zooals George kon gouverneur van den Staat worden! Lieve hemel, politiek! De toon waarop zij dat woord uitsprak getuigde alleen al genoeg hoeveel symp- pathie juffrouw Spragge voor de poli tiek voelde. Waarom niet? Een zakenman kan niet buiten politiek! George heeft er een gloeienden he kel aan! Hazel antwoordde geprikkeld: De zaken staan zófó, juffrouw Sprag ge. Ik ben vast overtuigd, dat George niets doet dan in een zelfde kringetje ïoiiddraaien, dat hoe langer hoe klei ner zal worden. U denkt net andersom. We moeten het er maar over eens wor den, dat we het nooit eens zullen wor den! 1 Denk je werkelijk alleen maar aan George? Dat doe ik. Dan hou je dus van hem? Hazel werd vuurrood. Wat had die jubilé kan genoemd worden. Maar 60 jaar en daarboven in den echt te zijn vereenigd, is slechts het deel van zeer enkelen. Welnu, op Vrijdag 31 Januari a.s. hopen de heer Cornelis Jacobus Ber- wald en mej. Jacoba de Jonge, alhier wonende in de Krepelstraat, C 187, hun 64-jarige huwelijksverbintenis te herden ken. De man hoopt spoedig zijn 84en geboortedag en de vrouw ook dit jaar haar 88e verjaring te kunnen vieren. Toen zij in 1866 huwden, reed slechts een en kele, maar liepen verreweg de meesten naar het Stadhuis, om in den echt ver bonden te worden. En daar zulks ge woonlijk op een Woensdag plaats vond, gingen de jonge paren bijna zonder uit zondering 's avonds naar de Kleine Kerk, waar dan de (nu al lang afgeschafte) Woensdagavondpreek gehouden werd en waarbij dan tevens het huwelijk kerke lijk ingezegend werd. Ook met boven genoemd echtpaar is zulks het geval ge weest, toen Ds. G. C. Droogleever For- tuijn op Woensdagavond 31 Januari 1866 de avondbeurt in de Kleine Kerk ver vulde. Moge het dit echtpaar gegeven worden nog eenig<j jaren het huwelijks pad in gezondheid, rust en vrede te kunnen bewandelen! In een der kamers van het „Hotel van Oppen" alhier, wordt Donderdag en Vrijdag a.s. een expositie gehouden van reclame-toegiftartikelen, welke in Tsje- chow-Slowakije zijn vervaardigd. Het is werkelijk een keurige collectie reclame- artikelen, die hier is geëxposeerd en daarom zal de zakenman, die zijn cliën ten op geregelde tijden souvenirs met reclame-opdruk of firmanaam aanbiedt, goed doen eens een kijkje te gaan ne men in Hotel van Oppen, waar de expo sant gaarne de bezoekers zal ontvangen. Tijd en ruimte ontbreken ons om in dit nummer reeds een gedeelte van het raadsverslag van Dinsdagmiddag op te nemen, zoodat we moeten volstaan met enkele belangrijke voorstellen in het kort te vermelden. Zoo werd aangenomen het voorstel tot demping van een gedeelte vroon en uit gifte in erfpacht van den aangewonnen grond in de Hooge Molenstraat, aan C. J. Vermunt alhier. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. ter inwilliging van het verzoek der Coöp. veilingsver. Zierikzee (zie de voorstellen in ons nummer van Maandag). De gedurende de discussies opgeworpen vraag of de bescheiing niet goedkooper in ander materiaal kan uitgevoerd wor den, zullen B. en W. nader onder het oog zien. Punt 4 der agenda, het voorstel van B. en W., die het voorstel overnamen van de Commissie van Fabricage, om, ter vervanging van de wagen en het paard, dienstdoende bij de gemeentewerken, een truck aan te schaffen, waarvan de kosten f 2750 bedragen, werd z.h.st. aangeno men. Veel werd gediscussiëerd over het in grijpend voorstel tot verbouw van een deel van het stadhuis, waarvan de kosten worden begroot op ruim f 9300, welk voorstel met 10 tegen 3 stemmen einde lijk werd aangenomen. Tegen stemden de heeren de Broekert, van der Kwast en Panny, welke laatste, als lid van Fa bricage, een minder kostend voorstel had ingediend, maar dat volgens de meerder heid der leden niet af was en niet vol deed aan de eischen die men meende te moeten stellen. Zonder stemming ging het voorstel tot inkrimping der kermis met drie dagen, er door. De kermis zal voortaan duren vrouw zulke nadrukkelijke vragen te stellen? U hebt geen recht om dat te vra gen. Dat fcieb ik wèl; ik ben zijn moe der. Als je van George houdt, als hij je werkelijk het liefst op deze wereld is, dierbaarder dan jezelf, Hazel, ja, dan zal ik bekennen, dat je het recht hebt zijn leven te besturen. Als je hem niet liefhebt, moet je ophouden te spelen met iets, dat niet van jou is! Hazel haalde diep adem. In de on dubbelzinnige taal van het district ge sproken „was ze er gloeiend bij". Een terugtocht zou teveel schande meebren gen. In een hoek gedreven en tot wanhoop gebracht, riep ze uitdagend uit: Ik houd van hem! Weet hij dat? Neen, en daarom kan ik niet ve len dat u me zulke dingen vraagt! Nu, meisje, ik zal het hem niet- vertellen. Dat mag je zelf doen! Ze zuchtte diep en haar stem ver loor iets van zijn macht. Het staat nog niet vast dat je hem zult kunnen overhalen om Spragge's Canyon te ver laten. Maar als je echt van hem houdt en je voelt dat het voor zijn geluk zal zijn, uit zijn oude omgeving weg te gaan, dan moet je daarnaar handelen. Het schijnt mij heel duidelijk dat George van je houdt en dat hij zijn zinnen op je gezet heeft, zooals hij nog nergens ter wereld zijn zinnen op gezet heeft. En daarom zeg ik je, wees voorzichtig! Haar stem was diep bedroefd, toen ze eindigde. Hazel bleef zwijgen, want ze was toch ook wel even geroerd. Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte enbeiden ge nietend van hu-nrgeliefde In hetgenot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. van den eersten tot en met den tweeden Donderdag in de maand September, Op 't verzoek van. dhr. Ph. Theuns, welke verzocht f50 vergoeding voor de aan hem toebehoorende vischtuigen, deel uitmakend van de visschersschepen, die wijlen mr. Fokker aan de gemeente schonk, werd afwijzend beschikt. De 8 gewaarmerkte hoornen, tegenover de nieuwe woningen van den heer Van Tilburg, in de Wandeling, vallen onder de bijl. Tegen deze rooiing verklaarden zich de heeren Panny, de Broekert, Cats- hoek, Versteeg en Gerritsen. De electriciteitskwestie werd in dezen raad eindelijk tot oplossing gebracht. De P.Z.E.M. was met de laatste voorwaarden van den raad niet accoord gegaan, wel ke vnl. betroffen de kwestie van het be talen der herbestrating ha" een- bepaald aantal aansluitingen binnen een zekeren tijd. De kosten van het straten en herstraten voor de straatkabels en voor de eerste 500 aansluitingen komen voor rekening der gemeente. De P.Z.E.M. verbindt zich echter om de door de gemeente ten deze gemaakte kosten aan haar terug te be talen, indien op 1 Jan. 1932 ten minste 600 perceelen aan het electrisch net zijn aangesloten. De prijs per K.W.U. be draagt 30 cent. De raad besloot tot toetreding als lid van de Prov. Zeeuwsche Brandweerbond, onder-afd. van den Kon. Ned. Brandweer- Bond. In principe werd besloten tot 't stich ten van een fontein bij invoering van de waterleiding op het Havenplein. Een voorstel tot herschepping van het Havenplein in een mooi plantsoen, voor welk voorstel een fraaie plaquette in de raadszaal aanwezig was, werd tot een volgende vergadering aangehouden. De kosten werden begroot op f 2500, waarvan echter f 2000 ter onmiddellijke beschikking van den raad zal staan. Hazel was boos op de heele wereld, boos op Wilbur, omdat hij de onschul dige aanleiding tot deze spektakels was geweest, boos op Samantha en juffrouw Spragge, omdat zij de heilige wetten der gastvrijheid hadden geschonden; boos op George omdat hij in de heu vels rondzwierf in plaats van zich met zijn gast te occupeeren en ten slotte boos op zichzelf omdat een slimme, maar ongeletterde oude vrouw haar in een openlijke woordenstrijd had overwonnen en haar de vervroegde bekentenis van haar liefde had afgedwongen. Even la ter hoorde ze Samanlha's stap op de houten trap en daarna werd er aan haar deur geklopt. Binnen! Samantha kwam binnen. Haar knap ge zicht was verwrongen door het vele schreien. Ze bleef in de deur staan en zei zacht: Ik vraag je excuus! Ik begrijp er alles van. Geen woord meer, alsjeblieft! Samantha ging verder, steeds op den zelfden, onderworpen toon. Tante Almira heeft me naar boven gestuurd voor ik ging melken. Ik ben ontzettend lomp geweest, dat weet ik best. Het spijt me! Hazel kwam dichterbij om haar te om helzen. Neen, zei Samantha ongelukkig. Ik kan het nog niet afzoenen! Nog niet. Ik ben een akelige stommeling en ik heb een echte vogelverschrikster van me zelf gemaakt; maar schreien maakt al tijd dat ik leelijk word en me leelijk voel. Ik voel me nog leelijker dan ik er uitzie! Ze verdween weer naar haar koeien „KUNST EN EER". In de dagbladen hebben wij kunnen le zen, dat op 20 Februari a.s, de Haar- lemsche Liedertafel „Zang en Vriend schap", haar eeuwfeest zal herdenken en dit brengt ons in herinnering, dat zulks eveneens het geval zal zijn met het Zie rikzeesche harmoniegezelschap „Kunst en Eer", dat 23 April 1830 opgericht is en met het genoemde Haarlemsche gezel schap het oudst nog bestaande in geheel Nederland is. Over „Kunst en Eer" en de vroeger en later te Zierikzee bestaan hebbende muziek- en zangvereenigingen, heeft wij len de heer J. H. Letzer in 1901 een weikje uitgegeven, dat waardevolle en zeer belangrijke gegevens bevat over dit onderwerp. Toen genoemde schrijver deze bijzonderheden publiceerde, waren hem geen oudere namen bekend van werken de leden van „Kunst en Eer", dan uit het jaar 1845, en ofschoon wij in April a.s. ter gelegenheid van het eeuwfeest meer bijzonderheden zullen vermelden, willen wij heden, bij de korte aankondi ging van het jubileum, even de namen meded'.elen van hen, die in October 1830 tot dat harmoniegezelschap behoorden. Muziekdirecteur der „sociëteit Kunst en Eer" was toen Johannes Frederik Tinte- man, terwijl er verder toe behoorden: Adriaan Prince, Pieter Anthony de Reur, Francois Jansons, Abel Vorenkamp, Wil lem van Nieuwland, Johannes v. d. Velde Olivier, Dirk Tuiten, George Christiaan Bethe, Jan van der Kreke, Jacobus Cor nelis Bal, Jan Mus, Frans Verseput, Fer dinand Jacobi, Jan Verseput en Johan nes Anthonius Kenens. Men hield de repetities toen in het koor der Groote of Sint-Lievens Mon- sterkerk, een ruimte van grooter opper vlak dan de nu bestaande Nieuwe Kerk (de plattegrond der vorige kerk was on geveer 31/2 maal zoo groot als die der tegenwoordige kerk!) en als aardigheid wisten tijdgenooten te verhalen, dat het bovengenoemd werkend lid, Abel Voren kamp, die koek- en banketbakker was in het huis wijk B 206, de in dit koor hangende groote koperen kaarsenkroon, meermalen aan het slingeren bracht, door, na e en aanloop hoog opspringende, daar tegen een klap te geven. Zooals bekend is, werd het schoone gebouw in den nacht van 6 op 7 October 1832 door brand verwoest en moesten de werkende leden van „Kunst en Eer" naar een an dere localiteit voor repeteeren uitzien. DE DRINKWATERLEIDING EN HARE VERPLICHTE AANSLUITING. In eene verordening der gemeente van 5 Juli 1929 is aan alle ingezetenen de verplichting opgelegd om hunne woning, zoo die gelegen is binnen een afstand van 25 M. van de as van den weg, waar in een aan het Waterleidingbedrijf toe behoorende buis aanwezig is, aan de waterleiding te doen aansluiten. Van die verplichting kan door B. en W. onthef fing worden verleend, indien wordt aan getoond, dat een eigen middel tot wa tervoorziening aanwezig is, waardoor ten allen tijde een voldoende hoeveelheid in hoedanigheid met goed leidingwater ge lijk te stellen drinkwater voor de bewo ners beschikbaar is. Voor dezen laatsten eisch is een ad vies noodig van den Inspecteur der Volksgezondheid te Breda, die ter zake heeft bekend gemaakt dat voor elk on derzoek naar de hoedanigheid van het drinkwater aan het £entraal Laborato rium te Utrecht bij vooruitbetaling f 10 is verschuldigd. Teneinde echter teleur stelling te voorkomen heeft genoemde Inspecteur tevens medegedeeld, dat uit de en Hazel zette zich aan het schrijven van een langen brief aan haar lieve tante en vertelde haar daarin dat deze de terugkomst van haar liefhebbende nicht ieder oogenblik tegemoet kon zien. Ver der wijdde ze een paar regels aan Wil bur. „Wilbur", zoo schreef ze, „verscheen vanmorgen onverwacht hier. Kom vooral niet tot de overhaaste conclusie dat hij mij kwam opzoeken! Hij zit, als ge woonlijk, tot over de ooren in zaken en spreekt over aanlegplaatsen met iedereen die naar hem wil luisteren. Ik maak me nogal ongerust over hem want hij is angstig mager. Het viel me van daag op, dat hij niet bepaald in een goed vel steekt. Tantelief, ik krijg heusch een beetje heimwee Juist toen ze den brief af had, kwam George in het gezicht. Hij verdween weer voor een oogen blik, toen hij de beek overstak. Toen hij weer zichtbaar werd, stond hij een oogenblik stil en keek om zich heen. Hazel meende, op een verdachte manier. Toen liep hij vlug naar het huis toe. Hij kon Hazel niet zien, hoewel hij een blik op haar venster wierp, want ze zat achter een dik neteldoeksch gor dijn, Hij was al bij de waranda geko men, toen ze hem toerip: Hela, George! 1 Ja, bij het hooren van haar stem scheen hij op te schrikken. - Ben jij daar, Hazel? Geluk gehad? Hij antwoordde vroolijk: 't Kon wel minder. Ik heb het ver- sche spoor van een grooten bok ge kruist! Klaarblijkelijk was George er op uit haar aandacht af te leiden van den ervaring van enkele drinkwateronderzoe- kingen bekend is, dat het water uit re genbakken en oppervlakkige welputten zelden aan de gestelde eischen voldoet. EL.LEMEET. Zaterdag 25 Jan. gaf het Harmoniegezelschap „Kunst na Arbeid", (directeur de heer C. v. d. Nood) een uitvoering in de zaal van den heer A. v. d. Have. Het zestal muzieknummers werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Vooral „De Rotterdamsche Vlag" viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. De avond werd verder ge- \ula met een tweetal tooneelstukken en voordrachten welke de algemeene bijval, die ze verwierven, wel verdienden. „De verliefde gemeentesecretaris", werkte zeer op de lachspieren van de toeschouwers. Het was den geheelen avond te consta- teeren, dat er door het gezelschap flink was gestudeerd. Een gezellig bal besloot dez-, geslaagde uitvoering. „ELKERZEE. De timmerman Den E. van Ellemeet reed Dinsdagavond met een pas sagier op de duo in de buurt van Kui- ersdam. Door te rijden in losse grind raakte hij het stuur kwijt, waardoor bei den vielen. De duorijder kwam met den schrik vrij, doch de tfestuurder bleef versuft liggen met een wonde aan het hoofd. Een nabij gekomen auto kon hem gelukkig spoedig thuis brengen. De dade lijk ontboden geneesheer kon vaststellen, dat er geen ^gevaarlijke verwondingen ontstaan waren. BROUWERSHAVEN. Vorige week voer onder Zonnemaire het motorschip „Adri- ana", geladen met superfosfaat, aan den grond, zonder dat het is mogen geluk ken het op eigen kracht vlot te brengen. Vrijdag vertrokken daarom alhier twee visschersvaartuigen, die te samen 15 ton van de lading overnamen, zoodat Zater dagmorgen het motorschip is los geko men, en de haven van Zonnemaire is binnengeloopen. ST.-ANNALAND. Vergadering van de afdeeling St.-Annaland van het Groene Kruis in het café van den heer Mi Rijnberg. Aanwezig 11 leden. Het aantal leden bedraagt thans 424 tegen 429 het vorige jaar. Gedurende het afgeloopen jaar werd 69 maal gebruik gemaakt van de verschillende artikelen. Het materiaal is aangevuld met 3 urinaals, 2 inhallatie- toestellen, 2 ijszakken, 1 ballonspuit, 10 oogdruppelaars en 3 neusspoelers. De ontv. bedroegen met het goed slot van vorige jarert f 2567,375. De uitgj. f 236 alzoo goed slot f 2331,375. Heerscht er in den Dorpsweg in deze gemeente een geheimzinnige kattenziek- te? Of zijn er menschen die een hekel hebben aan poesjes? Een feit is het, dat er de laatste weken heel wat van die diertjes heel onverwacht en snel dood gaan. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de politie is aangifte gedaan dat ten nadeele van den landbouwer L. J. Groenewege diens zoo goed als nieuw rijwiel is ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. THOLEN. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1929 uit 3105 inwo ners. In 1929 zijn er geboren 38 m. en 30 vr., totaal 68 en hebben zich hier ge vestigd 53 m. en 52 vr. totaal 105. Al- zoo een vermeerdering van 173. Over leden zijn 15 m. en 11 vr., totaal 26 en vertrokken 139 m. en 123 vr., to taal 262, alzoo een vermindering van 288, zoodat de geheele vermindering be draagt 115 personen en op 1 Jan. 1930 de bevolking bedroeg 2990 inwoners. zak die niet leeg was. Hij knikte on bezorgd, stapte de treden van het trapje op en verdween in zijn „hol". Ze hoorde duidelijk hoe hij den sleutel knarsend in het 'slot omdraaide. Waarom nu in 's hemelsnaam moest George zich in zijn benauwde kamer opsluiten? HOOFDSTUK XII. Samantha verscheen niet aan 't avond eten. Toen George, met echt mannelijke onbescheiden nieuwsgierigheid aan zijn moeder vroeg, wat haar mankeerde, antwoordde juffrouw Spragge kort: Samanthie is met ontzettende hoofd pijn naar bed gegaan. Met hoofdpijn naar bed gegaan? herhaalde George. 1 Ja! j Dan heeft ze zich zeker te warm gemaakt. Het is den laatsten tijd erg warm geweest en dan heelemaal geen mist. De maan zal vanavond laat op komen. Hij keek Hazel eens aan. Het zal lekker koel bij de beek zijn na tafel. Hazel's oogen bleven zedig op haar bord gericht. Het gesprek kwijnde. Eindelijk zei George vragend: Ik heb het nog nooit eerder bijge- woond, dat Samantha met hoofdpijn naar bed moest. Ik hoop maar, dat ze geen diphlerilus onder de leden heeft! Hij keek zijn moeder angstig aan, daar hij zich de bezoeking van dien vreese- lijken aanval nog best kon herinneren, evenals de ontzettende hoofdpijn, die aan zijn eigen aanval was voorafgegaan, tet* 0 1 (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1