abonnement: Maandag 27 Jan. 1930. zierikzeesche courant. advertentien inzending Advertentiën Bakkersnachtarbeid. Wat da crisis leert. FEUILLETON. Hat meisje uit da Stad. BUITENLAND, Wrijf Uw pijnlijke spieren BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. •AMSTEU- BATTERU l'ijj. per 3 maanden f 1,50, franco per poat f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohjjnt Mnd., Wnsd. en Vrgd. Tel. No. 32. - Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode 85sts JAARQAKÜ. - No. 11957. Dir. k J, DE LOOZE. UIK.-Mictnr H. 1. KOSTEN, ran 13 rogels 60 eta., ran 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beelamee 30 ota. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Intending op den dag van uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op deo dag v. uitgaaf jPSÖS Wasch de aangedane plaatsen met warm I water en Purolzeep; droog dan voor- I zichtig Af en doe er wat Purol op. Herhaal I dit eiken dag, zoo lang het noodig \nj De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hij de aanvraag van JOH. HOU MES; J. COUMOU; P. J. COOMANS en L. A. POTAPPEL, om vergunning tot het ver richten van bakkersnachtarbeid in de per- ceelen: Schuithaven A 296; Varremarkt B 458; Varremarkt B 454 en Fonteine C 339, op 24 Januari 1930 tot en met 24 Januari 1933 heeft toegestaan en het verzoek van W. J. v. d. HOEK tot het verrichten van dien arbeid in het perceel Lammermarkt B 255, heeft afgewezen. Zierikzee, den 24 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd J. C A. BANNINK. II GEEN OVERPRODUCTIE, MAAR TE DURE PRODUCTIE. In een vorige beschouwing hebben wij er op gewezen, hoe de productie in sommige landen op kunstmatige wijze is uitgebreid. Als voorbeeld noemden wij de suikerproductie in Duitschland. In de jongste geschiedenis zouden wij hieraan de kunstzijdeproductie in Engeland kun nen toevoegen. Toen de Engelsche re geering indertijd het besluit nam om de kunstzijdeproductie te beschermen, zijn de kunstzijdefabrieken in Engeland als paddestoelen uit den grond opgescho ten. Er werd zooveel geproduceerd, dat de markt al spoedig met onverteerbare hoeveelheden product zat. De gevolgen daarvan zijn na jaren nog merkbaar. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het opsommen van voorbeelden. Overal heeft het kunstmatig bevoordeelen van de nationale productie geleid tot over productie, d.w.z. tot te dure productie. Waar nu de moeilijkheden zijn gelegen bij de wijze van productie, die over het algemeen te duur is, ligt het voor de hand, dat de oplossing ervan niet ge zocht moet worden bij een kunstmatige beperking van die productie gelijk men dat bij suiker overweegt doch bij een goedkooper maken ervan. Ook het algemeen belang is bij deze laatste oplossing het best gediend. Want voor de menschheid in haar geheel komt het er slechts op aan, dat er zooveel mo gelijk goederen worden geproduceerd tegen zoo laag mogelijke prijzen. Hiermede zijn wij genaderd aan de internationale verdeeling van arbeid. Zoo lang de afzonderlijke landen aan 't denk beeld der nationale productie bij uit nemendheid blijven vasthouden, zoolang zal dr wereld als geheel niet de zege ningen eener rationeele verdeeling van arbeid op internationaal gebied deelach tig worden. Wanneer Duitschland b.v. zijn grenzen sluit voor goedkoope buitenland- sche suiker (Java produceert op 't oogen- blik tweemaal zoo goedkoop als deDuit- sche suikerindustrie) en thans wederom maatregelen overweegt om buitenlandsche zuivel- en veeproducten met hoogere in voerrechten te belasten, kan men slechts spreken van economische dwaasheid. Uit het Engetech van H. A. VoabalL 25 Ja, dat hindert wel, tenminste als je het gemeend hebt. Heb je het gemeend? Dit bedrijf hier is te klein voor George. Als je hem weg kon lokken, zou je dat dan doen? Ja. Denk je dat je mijn zoon beter kent dan ik? Hazel antwoordde niet. Juffrouw Sprag- ge ging'op haar gemak voort: Ik heb dat al eenige dagen geleden vermoed. Hazel zei beleefd: Ik zou liever niet over deze kwestie met Samantha en u willen spreken. Dat zal toch moeten. We zullen die zaak nu maar eens grondig onderhanden nemen. Twee tegen één? Samantie, ga jij maar naar de keu ken; toen ik je hoorde roepen heb ik de ,pan met jam van de kachel genomen, ga jij die er maar weer opzetten. Samantie aarzelde, maar gehoorzaam de toch. Toen ze den drempel overstapte, vuurde ze haar laatste schot af: Gast of niet, Hazel Goodrich, maar je bent met werk van den duivel bezig! Ga er bij zitten, zei juffrouw Sprag- Wanneer toch dezelfde energie in Duitschland, welke daar te lande voor de productie van veel te dure suiker wordt aangewend, werd gericht op pro ductieprocessen, waarvoor Duitschland's industrieel kunnen zoo bij uitstek ge schikt is, als b.v. electro-techniek en che mie, terwijl men tegelijkertijd de suiker productie meer overliet aan landen, die daarin hun sporen verdiend hebben, dan zou reeds spoedig het gevolg daarvan zijn, dat de markt voor suiker heel wat normaler werd. En zoo zijn er voor tal van andere landen gelijksoortige voor beelden te noemen. Een goede internationale verdeeling van arbeid, indien door alle landen op openhartige wijze aanvaard, moet op den duur de oplossing van de internationale overproductie brengen. De Engelsche kunstzijde-industrie zou nooit in het moeras zijn geraakt, als de Engelsche regeering zich van bescherming der na tionale industrie had onthouden. Door echter de nationale bedrijven in staat te stellen, achter een muur van hooge dou anerechten de productie in het ongebrei delde uit te breiden, heeft men de over productie, d. i. te dure productie, als het ware in snel tempo binnengeleid, met als uiteindelijk resultaat: nadeel voor den betrokken industrietak én nadeel voor de consumenten. En met de suiker in Engeland is het al niet beter gegaan. Onder den indruk van enkele "individueele belanghebbenden is men den invoer van suiker gaan weren om de eigen industrie aan te wakkeren. Die eigen suikerindus trie (in Engeland) floreert echter geens zins. En dat alles ten koste van de voor- deelen, die men vroeger plukte van den invoer van goedkoope buitenlandsche sui ker. Het is te hopen, dat de bemoeiingen van den Volkenbond, om tot een gelei delijke opheffing der internationale han delsbelemmeringen te geraken, succes mo gen hebben. Nogmaals: er is geen over productie, maar te dure productie, en dat in hoofdzaak vanwege het feit, dat de wereld haar natuurlijk afzetgebied van honderden millioenen bewoners op kunstmatige wijze heeft zien versplin teren, doordat de landen zich tegen el kaar gebarrikadeerd hebben met hooge tariefmuren. HONGERSNOOD IN CHINA. Een vreeselijke hongersnood teistert de Noordwestelijke provinciën van China. Wij hebben daaromtrent wel eens enkele bijzonderheden meegedeeld, maar over 't algemeen moet worden geconstateerd, dat aan hetgeen er in het verre Westen van China omgaat, slechts geringe aandacht wordt besteed. Wat weten, we eigenlijk van de toestanden in het Chineesche bin nenland en men is er aan gewoon ge raakt in groote deelen van Azië, honger- snooden als blijvende instelling te be schouwen. Maar wat er nu geleidelijk omtrent den toestand in de Chineesche provincie Sjensi en de naburige provin cies bekend wordt, toont toch wel, dat ook mei Aziatische maatstaf gemeten, de ramp die de bevolking aldaar getrof fen heeft van buitengewonen omvang is. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een commissie van onderzoek naar China gezoixden. Uit het rapport van deze com missie blijkt, dat de nood tot het hoogste is gerezen, dat alleen in Sjensi reeds eenige millioenen slachtoffers zijn ge vallen. Een jaar geleden telde de bevol king in de vallei van de Wei-rivier nog een zes millioen zielen. Maar in het af- geloopen jaar zijn er niet minder dan 2 millioen gestorven, in hoofdzaak ten- ge. Toen Hazel nogal slapjes in een stoel was neergevallen, zette juffrouw Spragge zich ook. Hazel begon wanhopig. Is dit allemaal eigenlijk niet veel te persoonlijk om besproken te worden? Iets wat niet persoonlijk is, is voor mij de moeite van het bespreken niet waard, klonk het onbarmhartig. Hazel zat met haar kleine handen ge vouwen te wachten tot haar gastvrouw haar requisitoir zou beginnen. De heele geschiedenis was plotseling ondragelijk weerzinwekkend en dwaas geworden. Ze verweet zich zelf dat ze een uitspraak van Samantha had uitgelokt. Het spijt me, het spijt me heel erg, dat ik aanleiding tot deze uitbarsting heb gegeven, zei ze zachtjes. Ondertusschen heb je het toch maar gedaan! Ja, dat weet ik. Samantha heeft ge lijk. Ik ben dom, maar niet slecht. Domme menschen zijn dikwijls slecht, zonder dat ze het weten! Hazel was nu zoo ver, dat ze tot eiken prijs vrede wilde hebben. Maar dien zou ze nog niet licht krijgen. Licht vaardig had ze zich in deze discussie begeven, die op een droevig einde ,zou uiitloopen. Juffrouw Spragge nam een rechterlijk air aan, dat Hazel op een ander moment zou hebben vermaakt. Ik heb je wel gewaarschuwd, zei juffrouw Spragge, dat je er nooit in zou slagen George naar jouw be grippen te vervormen, als die begrip pen niet toevallig ook de zijne waren, maar jouw begrippen zijn de zijne niet en zullen het ook nooit worden. f en itramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- J matiek en spit met de beroemdej AKKER'e KLOOSTERBALSEM ^verzacht verrassend^ snel. WiQeen goad zoo goedif gevolge van den honger, die door oogst- mislukjiing al eenige jaren in dit gebied woedt. Pogingen om hulp te brengen uit andeie deelen van China mislukten, om dat er geen voldoende transportmiddelen waren. De trekbeesten werden geslacht en de wagens en karren werden ver nield om brandhout te bemachtigen. Een uiterst strenge winter deed de ellende toenemen. Gebrek aan brandstof, dat zelfs noopte tot afbraak der huizen over te gaan, verzwaarde het lijden der on gelukkige bevolking. Daarbij kwam nog, dat in het gebied van de Wei-rivier zich niet minder dan 300,000 soldaten van ge neraal Feng's legermacht ophouden, die met geweld zich nog van het der be volking restende voedsel meester maken. Z,oo is te vreezen, dat nog tallooze slachtoffers zullen worden gemaakt en de bevolking grootendeels onder hevig lijden zal worden weggerukt. De vraag, kan men op eenigszins groote schaal hulp bieden aan het noodlijdende Chineesche binnenland, dient in de eerste plaats door de Chineezen zelf te worden beantwoord en men zal dus moeten af wachten, hoe de houding zal zijn van de Chineesche delegatie te Genève tegen over de pogingen, welke thans in het werk worden gesteld om den steun van den Volkenbond voor de bestrijding der hongersnoodgevolgen in China te finnen. DE UITGESTELDE BORMS-AVOND. 'Het Tweede Kamerlid de heer Wijn koop heeft den minister van Binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de mededeeling, dat de burgemees ter van Den Haag lezingen van den Vlaamschen activist dr. Borms belet heeft met de verklaring zijnerzijds dat hij het doorgaan dezer lezingen in de gegeven omstandigheden niet achtte in het belang van het land en van de gemeente? Is hot juist, dat de regeering direct of indirect op eenigerlei wijze de aanlei ding is tot dit optreden van genoemden burgemeester? Zoo ja, waaraan ontleent de regeering dan het recht, een dergelijke lezing direc- telijk of indirectelijk te doen verbieden? En wat wordt verstaan onder de „ge geven omstandigheden" en „het belang van het land", waaronder dit verbod is geschied? Maar ook, indien de regeering hier bui ten mocht staan, waaraan ontleent dan deze burgemeester het recht, om hetzij een vergadering te verhinderen, of om ambtelijk uit te maken, wat „het belang van het land" vordert? Wil de regeering maatregelen nemen om de Nederlandsche burgemeesters te beletten, voortaan, op welke wijze ook, het vrije recht van vergaderen hunner zijds te belemmeren GEEN PLAATSELIJKE KEUZE. De Minister van Arbeid, Handel en Nij- Dat zal de tijd moeten leeren, ant woordde Hazel geprikkeld. Ik weet duivelsch goed wat jouw ideeën zijn, repliceerde de oude vrouw, en ik zal je een staaltje van de mijne geven. Ga uw gang! klonk het onvriende lijk. Kijk eens hier, meisje. Jij' gelooft in het evangelie van: „Ga aan het werk en maak dat je er komt!" niet waar? Zoo is het. Wel, dat is allemaal heel mooi, als je er ook werkelijk komt. Maar stel je nu eens voor, dat je er niet komt! Natuurlijk zullen er altijd onfor- tuinlijken zijn! Maar al te veel. Dit land zit er vol mee. Je vriend, meneer Stocker, sprak er aan tafel over, dat hij leider zou willen zijn van een politieke partij. Is dat niet zoo? Hij is nu al de verantwoordelijke directeur van een bloeiende zaak! Zoo! Ik dacht al dat er iets niet met hem in den haak was. De arme kerel. Hij ziet er ook echt afgebeuld uit. Hij wil een partij leiden, maar dat zal hij zeker niet lang doen, want hij ziet eruit, alsof hij niet zoo heel lang meer te leven heeft! Juffrouw Spragge besefte allerminst dat haar argumenten tegen de leer van „Ga aan het werk en maak dat je er komt" door Hazel op zichzelf zouden worden toegepast en zouden dienen om haar afkeerig te maken van een huwelijk met den directeur van een groote zaak, terwijl tevens haar verlangens zouden worden aangewakkerd, om zich te ver verheid heeft uit het ontwerp tot wijzi ging van de Drankwet de plaatselijke keuze teruggenomen. Een uiterst verstan- standige daad o. i. Niet alleen omdat op die wijze, zooals de minister zegt, uit het ontwerp een element wordt wegge nomen, dat de stemming er over onzui ver zou maken, maar ook, en meer nog omdat er, nu wij van dezen minister blijkbaar geen voorstel tot invoering der plaatselijke keuze te verwachten hebben alle kans is, dat deze tenminste voor- loopig niet komt. En wie weet, of over enkele jaren de denkbeelden omtrent de bestrijding der drankzucht niet weer zoo veel verder geëvolueerd zullen hebben, dat de meerderheid is gaan inzien, dat het zoo min mogelijk in dwangmiddelen moet worden gezocht. Hoe meer dwang in dezen, hoe meer neiging tot verzet, dat zien wij aan de Vereenigde Staten. MAATREGELEN TEGEN DANSEN. Naar het Corr. Bur. uit betrouwbare bron verneemt is binnenkort de instel ling te verwachten van een commissie, welke tot taak zal hebben de regeering voor te lichten over de vraag, in hoe verre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden genomen. ZIERIKZEE. De lezing met lichtbeelden van Raden Mas Noto Soeroto van het Nutsdëpartement alhier, wordt thans Don derdagavond a.s. gehouden. Ook niet-le- den kunnen deze lezing tegen entrée bij wonen. Wij verwijzen onze lezers naar het onlangs geplaatste artikel, waarin iets over de levensgeschiedenis van dezen prins-dichter. Het was een goede gedachte van de vereeniging „Onderling Kunstgenot", om na tal van uitvoeringen, gewijd aan tóoneel, cabaret en dans, haar 28ste eens op een andere wijze te doen plaats heb ben. Voor deze gelegenheid was zij er in geslaagd de hand te leggen op den bekenden hofillusionist Larette, die Vrij dagavond, na ingeleid te zijn door den heer C. O. J. Hendrikse, voor talrijke aanwezigen zijn experimenten aanving. Hetgeen de heer Larette inderdaad een" meester in zijn vak dezen avond te zien heeft gegeven was dikwijls zoo vei bluffend en wonderbaarlijk, dat men er soms aan ging twijfelen of hier wer- kelijK een gewoon mensch aan het werk was. Het herhaald applaus, dat hem dan ook ten deel viel, bewees genoegzaam hoezeer de verschillende toeren en ma nipulaties ïn den smaak vielen; welke bovendien vaak op humoristische wijze werden toegelicht. De voorzitter was aan het eind van den avond zeer zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den heer Larette naast een hartelijk „vaarwel" ook een „tot weerziens" toeriep. „O.K.G." dat zich langzamerhand al dient voor te bereiden op haar koperen jubileum, kan met voldoening op deze 28ste uitvoe ring terugzien. Een gezellig bal, met muziek van „The Jolly Band" besloot den avond. SEROOSKERKE. Vrijdagavond hield de afdeeling Serooskerke van den Bond voor Staatspensionneering haar gewone jaar- lijksche propaganda-avond in café Ber- revoets. De zaal was vrij goed bezet, al hebben wij het vorige malen wel druk ker gezien. De voorzitter, dhr. A. J. Ver boom, opende met een kort woord de bijeenkomst, waarna leden der tooneel- club „Serooskerke" een propagandastuk stuk opvoerden, n.l. „Heybrand", tooneel- spel in 4 bedrijven van „Ruurt de Wilde". Speelsters en spelers kweten zich met ijver van hun taak en lieten vaak heel binden aan iemand, die misschien zou kunnen tekort schieten in de kunst van geidverdienen, maar nooit in gezond heid en levenskracht. Ze antwoordde geduldig: Zullen we meneer Stocker hier maar liever niet buiten laten? Zeker! Maar hij is een sprekend bewijs voor wat ik bedoel. Onze steden zijn vol van dergelijijke menschen, een soort van stuivers-automaten. Zeker, zij hebben hun nut. Ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen! Maar de meesten eindigen bij het oud-roest! De natuur kan ze niet verder gebruiken! Hazel was zeer onder den indruk, want deze sterke, massieve vrouw sprak uit de volte van een groot hart, met een kracht van gevoel, die het meisje evenmin kon bevatten als weerstaan. Nu staat het met mijn George zoo.... Mijn George is niet zoo eerzuchtig als jij, en dat is mijn werk. Ik heb hem, van af dat hij een klein kind was, ge leerd zijn geluk bij huis te vinden. Tot dat jij bent gekomen, vond hij het hier, in de vallei. Ik heb hem geleerd dat hij geen geld moest leenen, omdat hij zich geen zorgen voor den tijd moest ma ken. Trouwens, het één brengt gewoon lijk het ander mee. Ik heb hem geleerd zijn geld te sparen voor de moeilijke tijden, die voor ieder mensch kunnen komen. Ik heb hem geleerd zijn ver maak te vinden in de heuvels op jacht naar herten en kwartels en in de studie van de wonderen van de natuur, in plaats van in kroegen en clubs. Ik heb hem ook geleerd Hazel, dat het beter is een klein karwei goed op te knappen, Prijs per stuk 25 ct, j ovemLvechüjjóbaac. H.V.Sebr. fitters fi-insengcacht 'AMSTERDAM TE1.48882 aardig spel zien, waarbij ook de propa gandistische strekking van het stuk wel goed tot zijn recht kwam. Als spreker trad vervolgens op dhr. J. Ossewaarde, van Ierseke, die in een vlot en kernachtig betoog opkwam voor voldoende premie- vrij Staatspensioen, het uiteindelijk doel van den Bond. Aan de hand van Victor Hugo's gedicht, dat door Beets in de „Camera Obscura" in vertaling „Als 't kindje binnenkomt" gegeven is, maaKte hij een vergelijking tusschen dat kind en de afgeleefde arme oude, die het misschien eens worden zou. Zijn rede na de pauze was voornamelijk een op wekking tot allen, lid te worden van den Bond voor Staatspenisonneering. Blij kens het hartelijk applaus, dat spreker ten deel viel, had ieder van diens keurige rede genoten. Na nog een klein één- actertje met tranen op 't tooneel en ge lach in de zaal, kon de voorzitter spr., speelsters en spelers danken voor het gebodene en het publiek voor zijn aan wezigheid, tevens de opwekking van den spreker onderschrijvende lid der afdee ling te worden, waarna deze goedge slaagde avond met een gezellig bal werd geëindigd. Een zestal nieuwe leden was het concrete voordeel van de gevoerde propaganda. Vrijdagavond heeft bij een veertien tal inwoners van de kom voor het eerst het electrisch licht gebrand. Ook de straatverlichting was nog op. tijd klaai gekomen en verving de nietige petroleumlichten. Het aantal aansluitingen is inmiddels gestegen tot boven 90 o/0) waarmee dus is bereikt, dat de stroom- prijs 35 cent per K.W.U. is geworden. Zijn wij goed ingelicht, dan is Seroos kerke de eerste plaats op Schouwen en Duivëland, waar dit het geval is. HAAMSTEDE. Geslaagd voor coupeuse (modevakschool Groningen), Mej. J. L. Boot Pd., alhier. DREISCHOR. Vrijdagavond gaf de Har monie „Crescendo" alhier, op de boven zaal bij Aarnoudse, hare jaarlijksche uit voering. Een groot aantal was opgeko men om deze uitvoering bij te wonen. Een zestal muzieknummers werden op, keurige wijze ten gehoore gebracht, waarna werd opgevoerd een blijspel in vier bedrijven, getiteld: „Twee wapens". Dit blijspel werd op keurige wijze door de jonge dilettanten uit de vereeniging, met welwillende medewerking van eenige dames ten gehoore gebracht, waarbij de lachspieren herhaaldelijk in beweging kwamen. Het geheele programma viel zeer in den smaak der aanwezigen en getuigde van ernstige studie. Met een gezellig bal werd deze uitvoering ge sloten. Donderdag 23 Januari trad voor de vereeniging „Tot Nut van 't Algemeen" alhier, op de bovenzaal van café Aar noudse op, de heer Larette uit Amster dam. De toeren, die deze beroemde goo chelaar verrichtte, wekten aller bewon dering en de geestige, onderhoudende manier, waarop hij voor de talrijke aan wezigen werkte, droeg er veel toe bij, dat men hem met geestdrift volgde. Al len waren het met den voorzitter eens, die hem na afloop hartelijk dank zegde dan een groot werk slecht te doen. Ben jij van plan al mijn steken weer uit te halen? if Ze hield weer op, in een spanning, die iets dramatisch had. Toen voegde ze er heftig aan toe: Ben jij dat? ^'T! Hazel begon te schreien, iets wat haar - zooals ze heel goed wist niet lee- lijk maakte. Hazel's tranen drupten lang zaam langs haar rozewangen, om te wor den opgevangen in een fijn zakdoekje. Ze zag er zielig en ernstig uit; haar roode lippen pruilden verleidelijk. Ze had misschien wel gehoopt, dat de tranenvloed haar zachtjes zou hebben meegevoerd uit de moeilijkheden, waar in ze was te land gekomen, maar tot haar ontsteltenis merkte juffrouw Sprag ge er niets van. Hazel bette zich de wangen met een lapje neteldoek van tien centimeter in het vierkant. Er kwa men niet langer tranen in haar oogen op; een vlam van woede droogde de enkele achterblijvers die nog aan haar, wimpers waren blijven hangen. Ik wil alleen maar wat recht is! zei ze heftig. Ik denk heelemaal niet aan mezelf! Dat is mooi, zei juffrouw Spragge droog. Ik kan er niets aan doen als mijn opvattingen anders zijn dan die van u en van Samantha. Ik respecteer de op vattingen en ik had gedacht dat u de mijne zou respecteeren. Dat is een heel mooi standpunt. Maar hoe weet je dat jouw meening de juiste is? (Wordt vervolgd)*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1