Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Da lange wegomhoog. FEUILLETON. Voor allen die sukkelen Mijnhard t'sLaxeertabletten Uit Stad en Provinoie. bahoorends bl] da van Vrijdag 24 Jan. 1930, na. 11956 Er is nog nooit een werkelijk goede poging geweest, die niet slaagdeGe duld en geduld en we zullen tenslotte winnenSla geen acht op de be spotting, tel de nederlaag niet. Er is overwinning voor alle rechtvaardigheid. EMERSON. Het is een goed en zeer bemoedi gend ding, dat de wensch, ja het vurige verlangen in de wereld is, en met den dag sterkei wordt, om den vrede onder de naties te bevestigen, om den goeden wil onder de volken aan te kweeken, om bronnen van wrijvingen en geschil len uit den weg te ruimen, als daar zijn bewapeningswedstrijden, in- en uitvoer- belemmeringen, douane-grenzen, en zoo meer. Maar het is nog veel meer bemoedi gend en van nog grooter belang, dat te gelijk met dit verlangen, dat in vroe ger eeuwen ook wel tot uiting kwam, al was het niet in zóó sterke en onweer staanbare mate ook een beter begrip is gekomen, omtrent de onontbeerlijke voorwaarden voor een duurzame beves tiging van den vrede: namelijk niet al leen een verandering in de politieke pro cedure, maar ook en vooral en in de eerste plaats, in de 'gedachten der bur gers van ieder land, die tenslotte de nationale politiek moeten schragen. En deze ommekeer en dit ontwaken in de gedachten der volwassenen, heeft geleid tot het inzicht, dat de vrede eerst ten volle gewaarborgd kan worden ook voor de verre toekomst, indiende jeugd op een andere wijze wordt opgevoed, als wij werden. Namelijk met meer waardee ring voor de burgers van andere landen, en met minder domme, eenzijdige ver heerlijking van alle daden van ons voor geslacht, ongeacht of ze goed of kwaad waren, en ook met minder voor-oordeel en miskenning aangaande de verdiensten van den z.g. „vijand" uit vroeger eeuwen. De gedachtelijke houding moet veranderd worden, bij ons grooten, die dit nu dui delijk in het licht der harde lessen van de laatste twintig jaren inzien, en bij de kleinen, die straks groot zul len zijn, en met ons de wereld zullen regeeren. De weg naar den vrede is aldus wel een lange, lange weg.... maar een weg die omhoog voert, naar steeds blijder hoogten, terwijl het uitzicht zich steeds verruimt, en het ideaal steeds dichter benaderd wordt. En al mag dan de evo lutie in de politieke verhoudingen niet zoo snel gaan, als we wel zouden willen, de hoofdzaak is, dat men nu op het juiste pad is en dat het begrijpen hier van steeds grooter wordt en aldaar op nieuw meerdere inspiratie oplevert. „Ge duld en geduld, en we zullen teslotte winnen ;,Dt beste manier, inderdaad, de eenige manier, om de wereld van oorlog te ver lossen, is het „klimaat" te veranderen", zeide onlangs de president van de Ame- rikaansche afdeeling van den Wereld bond voor vrede. En hij vervolgde: Laat de campagne voor de vermindering der bewapening voortgaan. Laat de menschen voortgaan met het opbouwen van instel lingen voor samenwerking en overleg. Uit de dagen toen het te Zierikzee nog levendig was. De pogingen in 1817 en 1818 aangewend om te Zierikzee een visschersvloot aan te kweeken, waren, na een kortstondig succes, helaas te spoedig op niets uitge- loopen. Gaandeweg waren de schepen verkocht en aan de deelhebbers in de onderneming kon bij de liquidatie slechts een zeer laag percentage worden uitge keerd. Zierikzee verkeerde in de jaren dertig van de 19e eeuw in armoedigen staat en het bevolkingscijfer was in 1832 slechts 6264 zielen. Zooals na 1816, het armoedigste jaar der lye eeuw voor onze stad, aan po gingen gedacht werd om eenige welvaart te verwerven, zoo. werd in de jaren dertig na de mislukking der visscherij, waarvan in 1836 het laatste schip op de kust van IJsland verging, op middelen gezonnen om herleving en bloei te bewerken. Tot dit doel sloegen in 1837 eenige aanzienlijke ingezetenen de handen ineen en werd een „Commissie tot het voor stellen van eene of andere nuttige in- rigting ten behoeve der stad" samenge steld. Ze bestond uit de heeren H. W. Ie Sage ten Broekvroeger predikant te Haamstede maar sinds enkele jaren makelaar in effecten alhier; M. C. de Crane, burgemeester der stad; jhr. W. D. de Jonge, commissaris van het district Zierikzee; mr. J. Schuurbeque Boeije, ad vocaat, en D. van der Vliet, makelaar. Werkelijk was het voor onze stad en hare talrijke behoeftigen hoog noodig, dat er pogingen werden gedaan tot ophef fing uit het diep verval. En dit was te meer dringend, daar er in den barren winter van 1838 ontzettend veel geleden was en de behoeftigheid van velen aan den dag was gekomen. De" winter met Verstopping of mooilijken, ttagen en onrege'.matigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werkon vlug Bonder kramp of p§n. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ot Maar indier. het oude klimaat onveran derd blijft, indien de oude wrok, de vooroordeelen, de kwade wil, de heersch- zucht, de geheime plannenmakerij en de rest ongeremd en onveranderd blijft, zal de oorloggedijen. Onze grootste taak is het gedachtelijke „klimaat" van het heelal zoo te wijzigen, dat oorlog in de nieuwgeschapen atmosfeer niet kan leven en ademen. De vrouw.en vooral kunnen op dit punt zooveel doen, zegt Lady Astor, een moe dige, beschaafde vrouw, die lid van het Engelsche parlement is. Ze kunnen zoo veel doen, als ze het werkelijk probeeren met haar eigen geslacht, met haar kin deren, en door hare opbouwende gedach ten. Indien zij werkelijk wereldvrede wenschen en ik geloof dat zij dat doen kunnen zij dien krijgen. Maar niet door stil te zitten en de politiek met rust te laten, noch door alleen maar te stemmen in verkiezingstijd en verder niets. Ze moeten op- en werkzaam zijn, in de politieke wereld, waarin ze nu eindelijk in de meeste landen ter wereld zijn toegelatenVrouwen weten, dat de vrede van het hoogste belang is voor haar gezin en haar kinderen en allen die zij liefheeft; en ik geloof dat haar vre- des-bevestigingswerk een van de meest- belovende verwachtingen voor de toe komst is". Inderdaad, de vrouw heeft immers al les te verliezen bij oorlog, alles te win nen bij vrede. BINNENLAND. DE WINTER 1928-1929. De filiaal-inrichting te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deelt ons mede: Het menschelijk geheu gen laat ons voor meteorologische bij zonderheden gewoonlijk in den steek. Wet weten wij, dat de winter 1928—1929 zeer streng is geweest, maar de verdee ling van de koude en vorst weet men niet meer en men kan dit ook niet meer weten. Het kan daarom welkom zijn nog een kort overzicht te krijgen. December 1928 ging bijna zonder vorst voorbij; van den lOen tot den 19en kwam eenige ma len lichte vorst voor. Van 4 tot 18 Jan. vroor het met een onderbreking van 13 tot 16, terwijl 't van 25 Jan. tot 5 Febr. overdag dooide en 's nachts vroor. Van 6 tot 21 Febr. was het zeer koud, den 9den kwam de temperatuur tot -f" 5 gr. C., maar van 9 tot 21 Febr. kwam de thermometer niet boven het vriespunt, wel zeer veel er onder. Van 21 Febr. tot 5 Maart was het afwisselend vorst en dooi met strenge tot matige vorst van 25—28 Februari. De winter 1929— 1930 is tot nu toe in Europa zeer mild; buitengewoon merkwaardig is de groote positieve temperatuursafwijking te Hapa- randa, die van 23 Nov. tot heden ge middeld 11,5 gr. C. bedraagt, vermoe delijk een record-getal. AFSCHAFFING VAN OPCENTEN OP DEN SUIKERACCIJNS. Aan een nadere circulaire van Z.Exc. den Minister van Financiën aan de Di recteuren der dir. belastingen enz. ont leent de Kamer van Koophandel en Fa- toch van 1838 was merkwaardig door zijn strengheid en langdurigheid. Na een zachten voorwinter viel de koude op Driekoningenavond 1838 eensklaps zóó geweldig in, dat de verhalen daarvan ons ongeloofelijk schijnen, ofschoon ze toch ten volle waar zijn. De felle vorst hield aan tot 20 Februari, toen het weder iets dragelijker werd. Bijzonder veel is er toen gedaan om den nood der armen te verlichten. Ge- heele scharen uit de schamele volks klasse meldden zich aan bij de gegoe den om onderstand, de diaconieën deden wat ze konden, aanzienlijken lieten voed sel koken en uitdeelen, de soepkokerij bedeelde het dubbele van haar gewone jaarlijksche hoeveelheid, de collecten in de kerken waren overvloediger, het Col lege van Wijkmeesters deed voor de armen gort koken en door de Regeering der stad aangestelde personen deelden levensmiddelen en brandstoffen uit. Ook de openbare vermakelijkheden werden dienstbaar gemaakt aan het goede doel. Een muziekgezelschap gaf 1 Februari 1838 in de zaal van het Logement van Zee land (nu het Sint Cornelia Liefdehuis) ten behoeve der armen een concert, dat f 246 opbracht, een tooneelgezelschap gaf 9 Februari een voorstelling, die f 327 op leverde, enz. Na deze uitweiding zal het wel geen verder betoog behoeven, dat er armoede was en dat de genoemde Commissie een dankbare doch moeilijke taak op zich genomen had. Zij slaagde intusschen. In den loop van 1838 werd in het daartoe door de.stad aangekochte huis van de erven van Dopff ten Noorden der Groote kerk (nu wijk B 424, de kweekschool voor onderwijzers) een fabriek opgericht van pak-, zak- en behangsellinnen, waar voor f8500 ingeschreven was in aandee- len van f 100 en die op het einde van het jaar aan 70 a 80 volwassenen en kinderen werk verschafte. Aan de Nederlandsche Handelsmaatschappij werden vele zakken voor de verzending van koffieboonen af geleverd. Maar de oprichting dezer inrichting brieken van Westelijk Noordbrabant de navolgende bijzonderheden. Wanneer een fabrikant van suikerhou dende goederen op overtuigende wijze uit zijn boeken kan aantoonen, wat het gehalte is van zijn producten, behoeft dit niet door monsterneming te worden gecontroleerd. Naar nauwkeurigheid tot in tienden van percenten behoeft niet te worden gestreefd. Wil de fabrikant de adressen zijner afnemers opgeven, dan kan ook bij hen de monsterneming zoo veel mogelijk worden beperkt. Als deze wijze van handelen nog te veel tijd vergt, kan een gemiddeld suikergehalte worden aangenomen, afgeleid uit de totale hoe veelheid suikerhoudende goederen in ze ker tijdvak (b.v. in 1929) vervaardigd en de daarin verwerkte suiker, blijkende uit de fabrieksboekhouding. De opneming der voorraden geschiedt dan naar het totale gewicht op een der laatste dagen van Januari, waarbij verzegeling achterwege kan blijven. Het verkregen gewicht wordt dan nog verminderd met den binnenland- schen omzet over het aantal in Januari nog overblijvende dagen, berekend naar den gemiddelden omzet per dag. Het is gebleken, dat saccharose, die bij berei ding van limonades, likeuren en andere producten, die zuren bevatten, gebruikt wordt, geleidelijk bijna geheel inverteert. Als de teruggave van opcenten, berekend naar de voorhanden saccharose den aan gever ontoereikend voorkomt, staat het hem vrij te verkiezen, dat die hem worde verleend met behoud van het minimum va i f45, doch overigens als dit geschiedt bij uitvoer. De inspecteurs zijn gemach tigd om bij onvoorziene moeilijkheden van de voorschriften af te wijken, mits daarbij het doel niet uit het oog wordt verloren, dat niet meer restitutie wordt gegeven dan de billijkheid vordert en handel en nijverheid niet meer hinder on dervinden, dan onvermijdelijk is. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag tegen 4 uur ontstond een begin van brand op den zolder van een perceel in de Bagij- nestraat alhier, bewoond door v. Si, door dat de schoorsteen niet precies dicht bleek en een ledikantje, waarin een kind lag te slapen, zoo heet werd, dat het houtwerk en kafbed ging smeulen. Er ontwikkelde zich veel rook op den klei nen zolder, waardoor het kind bewuste loos werd. De moeder werd door men sehen, die den rook zagen, gewaar schuwd. Zij rende de trap op en haalde het kind van den zolder. Inmiddels had men een ladder genaaid, het voorraam van den zolder uitgeslagen en met em mers water getracht het smeulend bed te dooven. De politie, sedert gewaar schuwd, kwam met een brandbluschappa- raat ter plaatse en toen was de zaak spoedig beslecht. Voor het bewustelooze kind had men geneeskundige hulp inge roepen, maar het bleek geen ernstig ge val te zijn. Het kind kwam spoedig bij. De oliefabrieken „Calvé" te Delft, hebben met hun demonstraties deze week in het „Huis van Nassau" succes gehad, wat de belangstelling van huismoeders en toekomstige dito betreft, want deze zijn zeer goed opgekomen om te luisteren te kijken en... te proeven. Woensdagavond b.v. was de belangstelling zeer groot met aspirant-verbruiksters van de Delftsche fabriek „Calvé", welks vertegenwoordi ger op onderhoudende wijze de goede hoedanigheden van de Calvé-produeten: sla-olie, Delfia en Delfrite aanprees, ter wijl de kok intusschen heerlijke gerechten bereidde, die dan in kleine porties ter keuring werden gepresenteerd en beoor- werd gevolgd door een grooter onder neming. In den loop des jaars namelijk had de heer Smit, van Bruinisse geboor tig, maar als scheepsbouwmeester aan den Kinderdijk uitgebreide zaken drij vende, Zierikzee bezocht en de stad voor de oprichting van een scheepswerf in alle opzichten gunstig geacht. Hij moedig de de Commissie aan in die richting werkzaam te zijn en zeide zijn voorlich ting en steun toe. De Commissie zag daarna uit naar personen, genegen om aandeelen in een te bouwen koopvaardij schip te nemen en slaagde daarin. In de kosten eener op te richten werf nam de Koning, daartoe uitgenoodigd, twee aandeelen van f 5000 en verleende een renteloos voorschot van f 10.000. Aldus in staat om de werkzaamheden te begin nen, werd tot terrein der scheepstimmer werf uitgekozen het ten Zuidwesten van het Sas gelegen perceel, waarop thans de petroleummaatschappij gevestigd is, welke grond door de Stad aan de Com missie voor vijf jaren werd verhuurd voor de o. i. vrij hooge som van f500 per jaar. Deze werf was in December 1838 reeds zoover in orde gebracht, dat daar op den 15en dier maand de kiel kon worden gelegd voor een Oost-Indië-vaar- der van 400 lasten, waarvan de bouw aan genoemden heer Smit werd aanbesteed. De kiellegging van dit schip de bark „De Stad Zierikzee" geschiedde op dien datum met de noodige plechtigheid. Het Stedelijk Bestuur, de Commissie ten Nutte der Stad, predikanten en talrijke toeschouwers waren op de werf saam- gekomen en werden door den heer le Sage ten Broek toegesproken. De muziek van „Kunst en Eer" deed zich hooren en in twee tenten werden aan de auto riteiten en hun dames ververschingen aangeboden en het heerlijkste winterwe der begunstigde de plechtigheid. Een nieuwe feestdag voor de geheele stad was de 30e Juli 1840, toen „De Stad Zierikzee" van stapel liep. Het Stedelijk Bestuur, de Commissie en andere autori teiten waren aanwezig, de muziek bracht De heritel- eonferentie ts De a Haag ii Maandagmid dag geëindigd. De slotzitting. De voorzitter Jaspar, toekent als eerste met de hem ge schonken gou den vulpen het nieuwe Plan. deeld. De dames waren verrukt over de bereiding der diverse spijzen; alleen bij 't verwerken van mayonnaise onbe kend maakt onbemind? bleven niet alle gezichten in de gewenschte plooi. Uitvoerig vertelde de vertegenwoordiger van de kwaliteit der Calvé-producten, de sla-olie, Delfia en Delfrite, welke ingre diënten geen water bevatten. De „Delfia" wordt uit copra vervaardigd, het vrucht- vleesch van de cocosnoot. Uit de vette aard noten, speciaal in Senegal (N.W. Afrika) gekweekt, worden de andere pro ducten geperst. Met groote belangstelling hebben de bezoeksters de demonstraties, welke zonder twijfel vrucht zullen dra gen, gevolgd, terwijl eenige reclame ma teriaal, met recepten, mede huiswaarts werd genomen. De vertegenwoordiger dankte aan 't slot der demonstratie alle aanwezigen en sprak in 't openbaar een woord van dank aan de directie van de gasfabriek, die zorgde, dat deze demon straties uitstekend konden slagen. LANDBOUW M TEETEELÏc VERSLAG VERGADERING DAG. BESTUUR Z.L.M. Onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, hield het dagel. bestuur op 13 Jan. j.l. zijn gewone maandelijk- sche vergadering. Van den kring Schou wen—Duiveland was bericht ingekomen, dat tot lid'van het hoofdbestuur (vaca ture C. Blom) is benoemd de heer J. C. van Langeraad te Dreischor, dat herbe noemd is tot plaatsverv. hoofdbestuurs lid de heer W. G. Boot, verder tot plaatsverv. hoofdbestuurslid is benoemd (vacature H. C. v. d. Zande) de heer P. L. Krepel te Bruinisse, idem (vacature J. C. v. Langeraad) de heer J. Klompe te Serooskerke (S.). Naar aanleiding van een verzoek van den Flakkeeschen Boe renbond om een bespreking over afzet aardappelen naar weidestreken bij te wo nen, werd de secretaris gemachtigd deze bespreking bij te wonen. Algemeen ver wachtte men hiervan niet veel. Alleen wanneer er mogelijkheid is om een kwan tum te drogen of te vermalen, zal een deel der groote voorraden kunnen wor den opgeruimd. Bij het K.N.L.C. zal wor den aangedrongen pogingen in 't werk te stellen, dat ten aanzien van leerlin gen, die de lagere landbouwscholen wen schen te bezoeken, deze het dubbel vol gen van het 7e leerjaar worden vrijge steld. Aan Ged. St. zal geadviseerd wor den om gemeentelijke verordeningen, wei- opwekkende wijzen ten gehoore en de scholen gaven vacantie. De boorden der haven waren dicht met menschen bezet en aan den tegenover de werf gelegen oever lagen talrijke bossen rijs in het water om de vaart van het schip bij het afloopen te breken. Toen eindelijk het vaartuig afliep, veroorzaakte dat wat te voorzien was zoodanige waterver plaatsing, dat talrijke vrouwen en kinde ren die aan den kant zaten, door de golven druipnat werden, wat een onbe daarlijk gelach veroorzaakte. Dit eerste schip is niet fortuinlijk ge weest. 4 October 1840 naar Java vertrok ken en 10 December 1841 rijk beladen in ons zeegat teruggekeerd, werd het door den storm van den volgenden dag tegen de zandplaat Onrust geslagen, waar het in den nacht van 13 op 14 December uiteen sloeg. Direct na het afloopen werd 30 Juli 1840 de kiel gelegd voor een tweede barkschip „Borneo" genaamd, dat 9 Juni 1842 van stapel liep. De oprichting der werf had de aan dacht op deze industrie gevestigd en in 1840 richtte de heer Strickaert, een hier wonende Brussélaar, een tweede scheeps timmerwerf, op een terrein ten Noorden van het Sas, tegenover de andere op. Op deze werf, die „de Goede Intentie" werd gedoopt, werd 12 Juli 1840 de kiel gelegd voor het barkschip „Marie Julie", dat reeds 28 November van stapel liep. Wij zouden voort kunnen gaan met de opsomming der hier gebouwde sche pen, de data van het leggen der kielen en het afloopen, maar daar dit een een tonige lijst zou vormen, vermelden wij slechts de jaren van het van stapel loo- pen en het aantal der gebouwde schepen voor de groote vaart op de twee werven. In 1840 twee, 1841 twee, 1842 een, 1843 een, 1844 twee, 1845 een, 1846 geen, 1847 vijf, 1848 twee, 1849 een, 1850 geen, 1851 twee, 1852 een, 1853 geen, 1854 twee, 1855 een, 1856 een (benevens twee loods- rinkelaars) en in 1857 twee. Na laatst genoemd jaar zijn te Zierikzee geen koopvaardijschepen meer gebouwd en ten ke bepaalde soorten aardapppelen van verbouw willen uitsluiten, niet goed te keuren. Op het verzoek van de Nederl. Landbouw-Handelskamer om voor f 50 lid te blijven werd voorloopig gunstig be schikt. Besloten werd nogmaals na te gaan of het gewenscht is om een Zeeuw- sche landbouwfilm te maken. Bij den Minister van Waterstaat zal worden aan gedrongen om bij de nieuwe verkeers wegen zooveel mogelijk de onderbeplan tingen weg te laten, althans om ter weerszijden van zijwegen e. d. de beplan ting 50 M. vrij te laten. Naar aanleiding van de actie van de Ver. voor Dierenbe scherming bij de gemeentebesturen om te komen tot gemeentelijke verordeningen zal worden geadviseerd daartoe niet over te gaan. Den heer A. C. de Oude zal worden gevraagd om een vergadering bij te wonen, waarbij de normalisatie wordt besproken. Het antwoord van den Minister van Financiën op 't schrijven van de drie centrale organisaties over schattingen van complexen landerijen, zal gepubliceerd worden. Tevens zal gewe zen worden op de ongewenschtheid, dat de schattingen door kommiezen geschie den. Op het schrijven van de Friesche Mij. van Landbouw, om te komen tot levering van kunstmest in balen van 75 K.G. zal worden geantwoord, dat dit niet wenschelijk wordt geacht in ver band met de hoogere kosten en mindere gebruikswaarde van de zakken. Wel wordt gewenscht geacht, dat levering in balen van 50 K.G. mogelijk wordt ge maakt ten behoeve van den tuinbouw. Met het idee om bedrijfsschadevergoe ding te verleenen bij directe aangifte van mond- en klauwzeer, kon niet worden ingestemd, aangezien men daardoor toch niet zou voorkomen, dat alle aangiften tijdig zouden geschieden. Besloten werd schriftelijk aan de leden van het hoofd bestuur te vragen, hun meening omtrent het advies van het dag. bestuur in 1931, geen provinciale landbouwtentoonstelling te houden. Met instemming werd kennis genomen van het schrijven van den Min. van Financiën, dat er geen bezwaar be hoort gemaakt te worden, indien land bouwers bij berekening van hun inkomen, de kosten vallende op den aankoop van voor hun bedrijf benoodigde gebouwen en gronden (notariskosten, hypotheek- kósten, e. d.) afschrijven in een tijdsver loop van 5 jaren. In dezen behoort dus de leiddraad, opgemaakt door de drie centrale organisaties, gevolgd. De Hooge Raad had indertijd anders beslist. slotte is deze belangrijke tak van bestaan geheel verdwenen. Het aantal hier thuis behoorende zee schepen was eind 1857 zéstien, maar nam na dien tijd regelmatig af. In 1859 wa ren er veertien, in 1861 negen, in 1864 zeven, in 1866 zes. Ze waren toen de barken Catharina Maria, groot 753 ton, Grondwet, groot 748 ton, Haamstede,738 ton en Schelde, 657 ton, de schoener de Burger 102 ton en de schoenerkof Cad- sandria, groot 175 ton. De reederijen waren toen die der heeren M. C. de Crane en Zoon, de Jonge en Keiler en Bal en Co. In 1871 waren er nog vijf, en 1872 nog drie koopvaardijschepen, n.l. de Grond wet, de Haamstede en de Burger. De laatste twee werden echter in dat jaar verkocht en in 1874 verdween met de Grondwet het laatste schip voor de groote vaart uit de haven van Zierikzee. Maar waren de schepen verdwenen, hun vaart, meest op Oost-Indië, met name Java, had indertijd onderscheidene Zierikzeeënaars of hier wonenden er toe gebracht deel uit te maken van de équi page. Begonnen als matroos, zijn eenigen opgeklommen tot stuurlieden en gezag voerders en nog eenige jaren, nadat al hier geen Oost-Indiëvaarders meer uitge rust werden, handhaafden enkele onver saagde mannen den goeden naam van Zierikzeesche zeelieden. En wanneer wij de namen noemen van Wierikx, van Schelven, Aalburg, Phaff, Ochtman, Geerling, Andersson, van de Polder, Kamminga, Berwald en anderen, wekken die bij oude stadgenooten de herinnering op aan de dagen hunner jeugd, toen Zierikzee heel wat levendiger was dan nvt, niet het minst door het bouwen en uitrusten van schepen voor. de groote vaart en het daarmede verbon den aan- en afmonsteren hunner beman ningen, die bijna allen ingeschreven wa ren in de registers van 't alhier in 1735 opgerichte, nog bestaande, maar nu uitster vende, verzekeringsfonds „de Slavenkas"g

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5