Zierikzeesche Él Nieuwsbode Abdijsiroop bonbons— PUROL HEERENBAAI ABONNEMENT: Vriidan 24 Jan 1930 zierikzeesche courant jaarbanq. - no. <i9sb ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Kennisgeving. Bekendmaking. Wat da crisis leert. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Prfje per 3 maanden f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afsonderiijke nnmmere 5 cent. Veraohijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poatgiro 137677. ay jan. ijju. l/UUKAN „|t j „E LMH ultK,.RM|ae(Mr ii, j, KOSTEN. tm 1—8 regel» 80 et.., tu 4 regela en daarboven 20 ota. per regel. Reclames 30 cta. p. regel. Bg oontraot belangrijke korting. Ir.«ending op den dag tu uit gave vóór 10 ura. Dit nummer beetaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op dun dag v. uitgaaf De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 28 Jan. a.s., des namiddags te 2Vj u jr, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende pun ten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notolen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot demping van een gedeelte vroon en uitgifte in erfpacht van den aangewonnen grond. 4. Voorstel tot het geven van grond in erfpacht en het maken eener beschoeiing. 5. Voorstel tot aanschaffing eener vracht auto 6. Verbouw van het gemeentehuis. 7. Verkorting van dbn duur der kermis. 8 Adres Ph. Teuns, om vergoeding voor vischtuigjes 9. Besluit tot wjjziging der Begrooting 1929. 10. Rooien van 8 g waa merkte boomen tegenover de woning ran Van Tilburg in de Wandeling, Zierikzee, den 22 Januari 1930. De Burgemeester, J C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken, in verband met de reeds ingekomen of nog in te komen verzoeken om ontheffing van de verplichting tot aan sluiting aan de Waterleiding, bekend, dat volgens van den botrokken Inspecteur van de Volksgezondheid ontvangen bericht, het onderzoek van drinkwater kan geschieden tegen voldoening van f 10,— per onderzoek. Formulieren van aanvraag voor dat onder zoek zijn ter Gemeente-Secretarie verkrijg baar, na storting van de f 10, Zierikzee, den 22sten Januari 1930. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, J. C. A. BANNINK, Bu-gemeest r. P. F. WITTERMANS, Secretaris I. WORDEN ER TE VEEL GOEDEREN GEPRODUCEERD? Er wordt op het oogenblik veel ge schermd met het woord conjunctuur. Men heeft het over opgaande conjunctuur en neergaande conjunctuur. Met het eerste bedoelt men te zeggen^ dat bij stijgende prijzen de zaken vooruitgaan, terwijl de neergaande conjunctuur zich aankondigt door een minder vlotten gang van zaken en dalende prijzen. Wil men het van den kant der productie bekijken, dan zal men bij opgaande conjunctuur geneigd zijn te spreken van een tekort aan produc ten en in het andere geval van een teveel aan producten. In het laatste geval zullen de ondernemers, de landbouwers, en allen, die bij de productie zijn betrok ken, voor hun producten niet die prijzen kunnen maken, waarop men bij den aan vang der productie gerekend had. De markt valt tegen en men wijt dat aan een te groot aanbod. Op het oogenblik kan men van een groot aantal artikelen zeggen, dat er van ondernemers' standpunt bekeken - te veel aanbod is en dat de prijzen van dien aard zijn, dat zij nog nauwelijks de productie loonen. Wij noemen slechts ar tikelen als rubber, suiker, koffie en tal van landbouwproducten als rogge, aard appelen e. d. De vooruitzichten voor al deze producten zijn verre van schitterend. Er worden van alle zijden pogingen in het werk gesteld om tot verbetering van den toestand te geraken, doch tot nu toe is men op geen enkel gebied daarin ge slaagd. Men weet, hoe de Engelsche maat regelen om tot beperking van de Britsch- Indische rubberproductie indertijd op een mislukking zijn uitgeloopen, en men is daarom huiverig geworden nog eens zoo iets op groote schaal te ondernemen. Nu is er geen enkel gebied van pro ductie, waarop de kunstmatige beper- kingsmaatregelen zich gemakkelijk laten doorvoeren, om de eenvoudige reden, dat bijna overal de omstandigheden waar onder men produceert zoo verschillend zijn. Nemen wij b.v. suiker. Vrijwel geen Europeesch land of de suikerindustrie is er met allerlei kunstmatige middeltjes groot gemaakt, wat natuurlijk op zich zelf reeds een gevaar inhoudt. Want al leent de bodem zich dikwijls uitstekend voor den verbouw van suikerbieten, daar om is het nog geenszins zeker, dat de suikerindustrie er eveneens zal bloeien. Landbouw en industrie zijn twee zeer verschillende gebieden van productie. Nemen wij b.v. een land als Duitsch- land. De Duitsche economische politiek is er steeds op uit geweest, een eigen beetwortel-industrie te maken. Duitsch- Jand was op zoo velerlei gebied nummer één, waarom zou men dan voor de sui kervoorziening van het buitenland afhan kei ijk zijn? Men heeft de laatste halve eeuw dan ook letterlijk alles gedaan, yvat er te doen viel om goedkoop pro- De grootste afwijkingen vertoonden Mei en October, met resp. 63 uren boven en 8 uren beneden normaal. De afwijkingen voor de seizoenen waren resp.: 29, 105, 94 en 71 uren boven normaal. EERE-PROMOTIE PRINSES JULIANA. De eere-promotie van prinses Juliana, op 31 Jan. a.s. zal door de A.V.R.O. (op 1875 M.) draadloos worden uitgezonden. ECHTE FRIESCHÉ 20-50cf. per ons (och m ftomefl.ft ponden en ponóorj Ifrizopt Mxtr lÜutfce&er 'n paJyelbE duceerende suikerfabrieken te krijgen, echter zonder resultaat. Allereerst ging men natuurlijk de grenzen sluiten voor buitenlandsche suiker, protectie dus, ter wijl de tweede categorie van middelen waartoe men zijn toevlucht nam, was het verleenen van uitvoerpremies. Het mocht alles niet baten. Steeds heeft men dit gehad: hooge suikerprijzen voor de Duitsche huisvrouw, terwijl men in de landen waar men niet beschermde, de goedkoope Duitsche suiker (goedkoop doordat de Duitsche exporteur uit den zak van de Duitsche belastingbetalers een exportpremie ontving) jmet open armen binnenhaalde. Engeland heeft daarmede in zijn jaren van absoluten vrijhandel schatten verdiend. Engelsche vruchten jams, welke met Duitsche exportsuiker waren bereid, gingen bij massa's naar Duitschland. Men behoeft slechts op zijn vingers na te tellen, wie hier het gelag betaalde: het Duitsche publiek. En win nen deed niemand iets, want de door de protectionistische maatregelen uitge breide producte deed het aanbod zóó aangroeien, dat men spoedig voor een overproductie van suiker stond. Beschouwen wij den toestand zuiver, dan hebben wij op het oogenblik dus een wereldmarkt van suiker, die deels door kunstmatige middelen is ontredderd. Over de vraag hoe deze toestand weer normaal moet worden gemaakt, een vol gende maal. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Januari. Na aanneming van eenige kleine ont werpen is aan de orde het ontwerp be treffende afschaffing verdedigingsbelas ting II en opcenten op den suikeraccijns. Min. De Geer betoogt, dat de regee ring beide verlagingen tegelijk wenscht of geen enkele, zoodat het ontwerp niet te splitsen is. De opcenten op de inkom stenbelasting zal men in 1933 waarschijn lijk kunnen halveeren. Wanneer de op centen op de grondbelasting gemist kun nen worden, kan spr. niet zeggen. De verlaging van den suikeraccijns zal neerkomen op ongeveer f 1,24 p. hoofd der bevolking. Ter wille van de oprui ming van de verdedigingsbelasting moet men aanvaarden het wijzigingstarief der inkomstenbelasting. De samensmelting geeft groote administratieve vereenvou diging. Het ontwerp wordt aangenomen met 26—8 st. (5 C.-H., 1 A.-R. en 2 R.-K.) DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. De twee watergemalen van den N.W. Zuiderzeepolder den Oever en Medem- blik zullen in de eerste week van Februari worden opgeleverd, waarna op Maandag 10 Februari met zekere plech tigheid de officiëele opening zal plaats hebben. HET WEER IN 1929. Aan het algemeen overzicht over 1929 van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt ontleenen wij het volgende: Gemiddeld was de temperatuur van het geheele kalenderjaar 0 gr. 7 beneden normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor in Februari met 7 gr. 6 bene den en September met 2 gr. 5 boven normaal. Alle maanden in het eerste halfjaar, met uitzondering van Mei, wa ren te koud, alle van het tweede half jaar te warm. De winter (Dec. 1928—Febr. 1929), de lente, de zomer en de herfst waren resp. 3 gr. 9, 1 gr. 0 en 0 gr. te koud en 1 gr. 4 te warm, het meteo rologische jaar was dus 0 gr. 9 te koud, De hoeveelheid neerslag was 18 pCt, beneden de normaal van 691 m.M. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en October, met respectievelijk 80 pCt. beneden en 59 pCt. boven normaal, De seizoenen hadden, in bovengenoemde volgorde, resp. 42 o/0, 45 o/0 en 29 o weinig, en 14 o/o te veel neerslag. De vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1790 uren zonneschijn tegen 1458 normaal ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 17 Jan. 1930 zijn goedgekeurd de wijzigin gen in de statuten der vereeniging ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders „Schou wen en Duiveland" gevestigd te Zierikzee. Wij vestigen gaarne de aandacht op de film, die a.s. Woensdag in de Con certzaal draait (zie advertentie in dit nummer). Melawan Gelap beteekent: De strijd tegen de duisternis. De film laat ons zien hoe in den donkeren nacht van nameloos wee en doodsangsten voor geesten en demonen, machten en krach ten der duisternis het Licht van het Evangelie bezig is vrede en blijdschap te brengen. De film voert ons door het prachtige land van Noord-Sumatra, Bor neo, Midden Celebes en Noord Nieuw- Guinea. Laat niemand die gelegenheid verzuimen om dit schitterende filmwerk te komen zien. Deze week verscheen het tweede nummer van het fraaie tijdschrift „Nieu we wegen in vrouwenhandwerk", 't welk uitgegeven wordt bij de Firma Holkema Warendorf te Amsterdam en waarin ditmaal, bij fijne illustraties, de aandacht werdt gevraagd voor de kunst van we ven, het versieren van kussens, enz. enz. Het bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg heeft naar aan leiding van de invoering van het 21/2- cent tarief voor locale telefoongesprek ken aan de aangeslotenen in het gebied der kamer een circulaire gericht, waarin het er aan herinnerd, dat o.a. deze kamer zich tegen de invoering daar van heeft verzet. Men zal daarin voor- loopig moeten berusten, doch het wil het bureau voorkomen, dat het gewenscht kan zijn, wanneer het nieuwe tarief b.v. een jaar heeft gewerkt, gegevens te be zitten om te kunnen nagaan, of en in hoeverre het nieuwe tarief voor aange slotenen hoogere lasten eischt. Om deze gegevens te verzamelen is echter de me dewerking der aangeslotenen noodig, en het bureau doet nu een beroep op hen. Het ligt in de bedoeling, een overzicht samen te stellen van het door de aan geslotenen over 1930 betaalde voor lo cale gesprekken. Het bureau zal daartoe telkens na afloop van den betalingster mijn een biljet toezenden met verzoek dit aan de hand van de van de telefoon administratie verkregen afrekening, inge vuld aan het bureau te retourneeren. Ook verzoekt het bureau, de betalingsstukken over 1930 te bewaren, aangezien het mo gelijk zou zijn, dat het te zijner tijd hier omtrent nog nadere inlichtingen zou wil len ontvangen. SEROOSKERKE. De aanleg van het electrische net in deze gemeente vordert uitstekend. Hel plan bestaat om a.s. Vrij dagavond stroom te leveren, zoodat zij wier installatie klaar en goedgekeurd is, dan licht zullen kunnen hebben. Het aantal aansluitingen is zeer bevredigend, Bijna 90 o/0 der bewoners van de kom hebben zich voor aansluiting opgegeven of hebben bereids hun huisinstallaties ook al laten aanleggen. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal ook de straat verlichting deze week nog in dienst wor den gesteld. NOORDWELLE. Woensdag werden de kinderen van de vier hoogste klassen van de lagere school verblijd met de mede- deeling, dat zij de nieuwe boomen aan den Smidsweg mochten planten. Voor dat tot het planten werd overgegaan, ver telde de heer Boogerd, die als wethouder de zorg voor dee beplanting op zich had genomen, aan de leerlingen hoe zij de boompjes moesten planten, waarbij hij hun een en ander leerde van de groei van de wortels en de ontwikkeling van de takken. Na het planten zou hij hun mededeelen, waarom zij de boomen moes ten planten. Met veel animo werden daarop door een dertig leerlingen de geheele rij boompjes geplant, hetgeen ter stond aan den weg een levendiger aan zien gaf. Na afloop vereenigden zich de leerlingen met den burgemeester en eeni ge raadsleden in het schoollokaal. De heer Boogerd wees er de leerlingen op, hoe door en na den oorlog de menschen veelal ruwer en onverschilliger en onte vredener waren geworden. Dat dit ook was overgegaan op de kinderen. Dat om dit te keeren in de laatste jaren vereeni- gingen werden opgericht om de kinderen weer meer liefde voor de medemenschen en de natuur bij te brengen, o. m. door de vereeniging voor school- en werktui- nen en het houden van boomplantdagen, Spr. hoopt, dat het planten van deze boomen ook tengevolge zal hebben, dat de kinderen op het dorp de grasgazons en struiken beter zullen ontzien. Binnen enkele dagen zal aan de kinderen een boekje worden uitgereikt en een kaart vermeldende het nummer van de boom, Winterteenen r De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'. KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest die ze geplant hebben. Spr. stelt zich voor in het volgend jaar met de planters en plantsters de boomen te gaan snoeien. Hierna reikte de burgemeester aan alle kinderen een paar reepen chocolade uit, waarmede deze pret weder was afgeloo- pen. In de laatste weken is ook het plant soen op het dorp belangrijk uitgebreid en zijn nette grasgazons en perken aan gelegd. Ook de toegangspaden naar de kerk zijn met struiken afgebakend, zoo dat met de aanleg van het nieuwe schoolspeelterrein het dorp een heel an der aanzien heeft gekregen. Het is de wensch, dat dit plantsoen zoo netjes kan worden behouden en dat ook de oudere jeugd en zelfs de oudere menschen beter dan tot dusver binnen de afgebakende paden zu,llen loopen. ST.-PHILIPSLAND. Ook voor onze ge meente geldt van af 1 Januari 1930 de verplichte aansluiting aan de water leiding. Nog 54 perceelen zijn niet aan gesloten. OUD-VOSSEMEER. Door den heer F. W. O. Wiskerke, die sedert 1904 de be trekking van secr.-penningm. van het Al gemeen Armbestuur vervulde, is tegen 1 April a.s. aan den Raad ontslag verzocht. Maandagmorgen verliet de doof stomme schoenmakersknecht G. J. V. al hier de ouderlijke woning, om, als naar gewoonte te gaan naar zijn baas Kooistra te Tholen; hij is daar evenwel niet aan gekomen; naar verluidt was hij ge zien in Zuid-Beveland; per radio is ver zocht deze persoon op te sporen. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden buitengewone vergadering van Ingelanden van 't Waterschap „St.-Maar- tensdijk" werd besloten tot verhooging en verzwaring van den zeedijk van den Polder Slabbecoorne, en ter bestrijding van dé kosten daarvan over te gaan tot het aangaan van een geldleening, groot f 9000. Eveneens werd besloten tot ver zwaring van het buitenbeloop van den zeedijk van den Noordpolder tusschen de dijkpalen 18—23. De kosten daarvan wor den geraamd op f 3500. Met betrekking tot 't plan wegverbetering Scherpenisse- St.-Maartensdijk-Stavenisse, werd met al- gemeene stemmen besloten hiermede ac- coord te gaan, onder voorwaarde even wel, dat de bijdrage in de aanlegkosten van ten hoogste f 67608,niet zal wor den overschreden. Deze bijdrage betee kent 1/4 van de totale kosten van het wegsgedeelte gelegen in de gemeente St.- Maartensdijk; voorts zou dan het Wa terschap geheel worden moeten vrijge steld van onderhoudskosten van den nieu wen weg. onderwijs. Geslaagd voor praktijk-diploma Boek houden (Mercurius), de heer P. J. Vink te Maassluis, geboortig van Noordgouwe. NOORDWELLE. Door B. en W. is met ingang van 27 Januari tot derde onder wijzer (boventallige leerkracht) aange steld, de heer J. A. Heijboer, onderwij zer te St.-Annaland. SCHERPENISSE. Onze vroegere dorps genoot, de heer M. R. Groenewege, thans tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Ooltgensplaat, is als zoodanig daar voor vast benoemd. THOLEN. Deze week slaagde te Roo sendaal, voor Mercurius-diploma boekhou den dhr. J. H. Bal Lz., administrateur der Oester-Maatschappij „Bona Fides" alhier. ST.-PHILIPSLAND. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. S. No. 1 alhier, luidt als volgt: 1. mej. H. A. Sanderse te Oosterbeek; 2. mej. M. M. Kwaak te Vlis- singen; 3. mej. J. M. v. Dixhoorn te Hoek, landbouw en veeteelt. HENGSTENKEURINGEN. St.-crt. no. 15 bevat een ministerieele regeling inzake de keuring van dekheng sten, waarbij wordt bepaald dat de ge wone keuring van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar 1930 zal wor den gehouden te Zierikzee op 4 Februari, POST EN TELKGRAPHIE. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS, Volgens voorloopige opgave hebben de weldadigheidspostzegels voor het kind ditmaal opgebracht ruimj f 157,000. De op brengst der prentbriefkaarten zal onge veer f 23,000 bedragen. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels f 110,742 en voor de briefkaarten f 16,454. Thuis: Akkcr's Abdijsiroop' Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het Js gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk la den zak mee te nemen „bonbon"# met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doou. predikbeurten. Zondag 26 Januari te Zierihsee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. A. de Haan, emer.- pred. te Zwolle. Kleine Kerk. 10 ure, ds. W. J. Boelman, emer-pred. te Hilversum. 's Avonds 6.30 ure, ds. Voors. Ds. Voors hoopt Zondag 2 Februari, voormiddag tien uur, in de Nieuwe Kerk den E. Doop te bedienen. Aangifte Vrijdag 31 Januari vcm 10 tot 1 uur, bij Mej. Costerus, Meelstraat B 58. Lnth. Kerk. Geen dienst. Geief. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhujjze*. dhr. Geref. Kerk. 9.80, ds. Hoogendoorn, 2 Leendienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Kvangelisatie JeruBl. 10 en 7 are, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.80, 3 en 6 ure, Leeskerk. Doos 30-60. Tube 80 cl Bi) Apoth. cn Droglstei kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Haamstede, F. de Gidts te Oud-Vosmeer. NOORDWELLE. De heer H. Knuijt, die de benoeming als diaken had aangeno men, heeft dezer dagen daarvoor be dankt. 4 N1EUWERKERK. Zondag 2 Februari a.s. zal de nieuw beroepen predikant, de heer J. Gerritsen van Utrecht, zijn in trede doen, na des voormiddags in zijn ambt te zijn bevestigd, door ds. Oldhuis, predikant te Rotterdam. LUCHTVAART. BYRD'S ZUIDPOOLEXPEDITIE. De „New York Times" meldt, dat Byrd genoodzaakt zal zijn nog een Zuidpool- winter in „Klein-Amerika" aan de Ross- zee te blijven, tenzij deze spoedig open breekt. Men acht het mogelijk, dat noch de „City of New York", noch de „Elea- nore Bolling" door het pakijs heen zul len kunnen komen en de naar schatting meer dan 500 mijlen verwijderde ijs- barrière bereiken. Het gaat er om of Byrd in staat zal worden gesteld voor den twintigsten Fe bruari uit Klein-Amerika op te breken. predikbeurten. Zondag 26 Januari Carkwurvu. 2 ura, ds. Kuipers. Half 12 Zondagschool. Suruuakurkf. 9.30 ure, ds. Kuipers. 9.30 ure, ds. Boogaard, ftuueuee. 9.30 ure, ds. v. d. Staay. Issrlvill», 2 ure, ds. v. d. Staay. ■aauMtuiu. 2 ure, ds. Boogaard. Gevof. Kerk. 9 30 en 2 ure, Lausdienst. Oud-Geref. Se*k. 9.30 en 2 are, Leeskerk. ■Ikuruuu. 9.30 ure, ds. Koop mans. Geref. Kerk. 9 30, ds. Vogelaar (Bed. H. Av.) an 2 ure, idem. BruuwerufcavUH. 10 ure, dr- Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. de Boer. Kuuaumalra. 930 ure, ds. Koopmant. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk Mauristavi. 9.30 ure, dsi v. Griethugsen. •relsefcur* 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Av.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1