ZierikzeesriiB Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Hat maisje uit da Stad. Het spoorwegongeluk met den sneltrein TunisConstantino heeft 20 slacht offers geëiaoht, terwijl 25 personen zwaar gewond werden. De plaats yan het déraillement tijdens het opruimingswerk. ook den heer Stevens, directeur der school, en den heer ir. Siebenga, secre taris der Z.L.M. Spr. uitte de beste wen- schen voor 1930 voor de leden en voor de vereeniging en zeide, dat 1929 voor de vereeniging een goed jaar is geweest; het ledental ging weer vooruit. De ver eeniging i s er nog niet voldoende in geslaagd, alle landbouworganisaties na der bijeen te brengen. Het oog is ge vestigd op de jongeren en spr. wekte allen op niet te dralen als zij geroepen worden op een plaats in 't organisatie- leven. Wat de school betreft, kan men tevreden zijn over het aantal nieuwe leer lingen. De tweede ontwikkelingsdag zal Mei te Goes worden gehouden, en zullen er vier sprekers zijn, twee prac tici en twee theoretici. De rekening van den penningmeester wees in ontvang aan f 1137,72 en in uitgaaf f 773,161/2, alzoo ui goed slot van f 364,53 J/g. Hierna bracht de secretaris, de heer C. O. J. Hendriksev het jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek, dat slechts 1 van de 225 leden en dona teurs een verslag van den ontwikkelings- voor 25 cent aanvroeg. Herinnerd werd o. a. aan de excursie naar de Zui derzeewerken. Verder aan die naar Schouwen. Dank werd gebracht aan de Z.L.M. en aan den directeur en de com missie van toezicht der school voor de aangename samenwerking. Hierna gaf de heer Hendrikse een uittreksel uit het ver slag van de algemeene vergadering van den Algemeenen Bond. Een crediet werd toegestaan voor de excursie van dien Bond in 1930 naar Schouwen en naar Z.« Beveland of Zeeuwsch-Vlaanderen, ver moedelijk te beginnen op 17 Juli. De leden, die een auto beschikbaar kunnen stellen, werden opgewekt dit te doen. Bij acclamatie werd de heer W. A. Sneep tot penningmeester herkozen. Tot be stuursleden in plaats van de heeren C. H. A. Stols en A. Wisse Jz., die niet herkies baar waren, werden gekozen de heeren J. van der Bijl en C. Stoutjesdijk. De hee ren C. O. J. Hendrikse en A. C. Zandee werden bij acclamatie herkozen, resp. als hoofdbestuurslid en als plaatsverv. hoofd bestuurslid der Z.L.M. Hierna hield de heer ir. J. Siebenga eene lezing over „De afzet van- en de controle op den uitvoer van onze land bouwproducten". Sedert oude tijden wa ren ons vee en de zuivelproducten van groote beteekenis. In de vroegste tijden was de handel plaatselijk of provinciaal, eerst later kwam de drang naar uitvoer. Dit o. a. door dat men zich toelegde op de producten, die het buitenland vraagt. Het eerst betrof dit Duitschland, België en Engeland. De kans op succes werd vergroot door verbeteringen der spoor- en waterwegen. Vooral echter over- heerschte de groote vraag naar onze pro ducten. Ons land heeft een groot belang bij uitvoer, wat spr. door cijfers aan toont, er op wijzende, dat er nog een be langrijk invoersaldo is. Eén der mach tigste peilers der volkswelvaart is de uitvoer der landbouwproducten. Met de mogelijkheid van uitvoer staat of valt een behoorande bl] da van Vrijdag 17 jan 1930, aa. 11953 HAAMSTEDE. Vrijdagavond hield de landbouwvereeniging „C. et C." een al gemeene ledenvergadering in hotel Bom onder voorzitterschap van dhr. W. G. Boot Jz. Na opening gaf de voorzitter een overzicht van het momenteel minder florisante landbouwbedrijf, dat door al gemeen lage marktprijzen, onverkoop baarheid van sommige producten, be schermende rechten van - en daardoor concurrentie uit het buitenland, minder loonend is. In 't bijzonder wees hij op den crisis, dien de suikerbietenteelt te doorstaan heeft. Daarna las de secretaris het jaarverslag over 1929, waaruit bleek, dat in genoemd jaar de vereeniging aan haar leden leverde 1625 balen stikstof, 987 balen kali en 1107 balen fosforzuur- bemesting, 168740 k.g. kluitkalk, 89534 k.g. kalkmergel, benevens 66672 k.g. kracnt- voeder tot een gezamenlijk bedrag van f 41810. De rekening van den penningm., sluitend met een batig saldo van f 214,31 werd goedgekeurd. De aftredende be stuursleden, de heeren P. L. Vis, L. Hanse en M. Blom L.Jz., werden bij ac clamatie herkozen, terwijl als afgevaar digde naar de vergadering der Z.L.M., A.H.V, en Boerenleenbank werden be noemd de heeren T. L. Jonker, P. L. Vis en C. Blom. De voorzitter wijdde waardeerende woorden aan den werk kring van dhr. C. Blom, die thans als hoofdbestuurslid der Z.L.M. en bestuurs lid der A.H.V. bedankt heeft en steeds de rechte man op de rechte plaats bleek te zijn. Vervolgens bracht de boekhouder van het musschengilde verslag uit van de in 1929 ingebrachte schadelijke vogels en eieren van dezen. Voor 1930 werd wederom subsidie aan genoemde vereen, toegezegd. Een voorstel tot ontbinding der vereeniging in verband met den coöp. rechtsvorm kon door het niet aanwezig zijn van het vereischte ledental niet be handeld worden. Binnenkort echter zal deze zaak haar beslag krijgen. -- Na afloop van de vergadering der landbouwvereeniging werd een bijeen komst gehouden, uitgaande van het be stuur der vereeniging van oud-leerlingen van den fruitteeltcursus, waartoe uitge- noodigd waren de besturen van verschil lende corporaties's uit de gem. Burgh, Haamstede, Renesse en Noordwelle. Het doel dezer vergadering was maatregelen te nemen ter bestrijding van den zoo schadelijken bastaardsatijnvlipder, ciie een ramp voor cultures en natuurschoon in deze omgeving dreigt te worden. Reeds hebben polder- en domeinbesturen ten vorigen jare in de buurt van Westen- schouwen den strijd tegen dit insect aangebonden. Na inleiding door den voor zitter, dnr. W. v. d. Klooster, verkreeg dhr. Adema, ambtenaar bij den planten- ziektekundigen dienst te Goes 't woord. Spreker schetste wezen, leven, voortplan ting en schade van het insect en raadde algeheele samenwerking aan om door het uitknippen en vernietigen (thans reeds) der rupsennesten het euvel te bezweren. Van gemeentewege zullen aan belangheb benden circulaires worden gezonden met verzoek om algemeene medewerking te verkrijgen. Komt, inwoners van Weste lijk Schouwen, ieder in eigen omgeving een hand uitgestoken aan dit nuttige werk èn verschillende cultures èn natuur schoon van onze mooie, landelijke streek zullen gespaard blijven. BURGH. Vergadering van den Gemeen teraad, gehouden op Maandag 13 Januari. Aanwezig alle leden. Bij de opening wenscht de voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz., den leden en hun gezinnen alle goeds voor 1930, den wensch uitspreken de, dat door onderlinge medewerking ook Uit het Engelsdh van H. A. VachelL 22 Vanaf het begin had zij gedacht: Zij houdt lang zooveel niet van hem als ik, waarom moet zij hem dan krijgen. De onmenschelijkheid van een dergelijk rampzalig huwelijk maakte haar razend. Ze wist ook, dat Hazel's ziel vervuld was van andere interessen, eerzuchtige verlangens, die zij als buitenmeisje ter nauwernood kon begrijpen. Hazel had tegen haar gebabbeld over de uitgaan de wereld, over haar triomfen in de balzaal, van haar succes bij mannen en van de jaloezie, die dat bij andere vrou wen opwekte. Ze ging het bed uit en zette zich bij het open raam om de koele bries ge legenheid te geven haar koortsig bran dend hoofd wat af te koelen. Ze zag, dat de maan bijna vol was en ze vroeg zich af, of George een her- tebok zou vangen. Dit was nu al de derde nacht, dat hij uren was opgeble ven, om te probeeren Hazel's wensch, eens hertevleesch te proeven, te vervullen. Ge orge moest inderdaad wel erg verliefd zijn, dat hij daarvoor zijn nachtrust op offerde. Samantha mompelde bij zichzelf: Hij heeft het even erg te pakken, als ikzelf I Toen ging ze naar bed terug. In de kamer ernaast lag Hazel even dit jaar de belangen der gemeente mo gen bevorderd worden. Hij wijst hierbij op enkele te verwachten ingrijpende ge beurtenissen, als aanleg van waterleiding, electrificatie en omwerking van het be lastingstelsel. Met weemoed herdenkt hij de ontslagname wegens ziekte van dhr. W. Heule, die ruim 38 jaar als raadslid en verscheidene jaren als wethouder de belangen der gemeente op- energieke wijze en met kennis van zaken steeds behar tigde. Hij wenscht dhr. Heule een spoedig en algeheel herstel. Daarna volgt behan deling der begrooting 1930 van den ge- meenschappelijken vee- en vleeschkeu- ringsdienst in den kring Brouwershaven; deze begrooting, in ontvang en uitgaaf met f3000, wordt z.h.st. goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten adhesie te betuigen aan het bekende adres aan de Tweede Kamer en den Min. van Onderwijs (inzake onderwijsbelan- gen ten plattenlande) van verschillende Noord-Hollandsche gemeenten. Een voor gestelde wijziging der begrooting 1929 aan het plaatselijk armbestuur van Wes- tenschouwen en enkele wijzigingen der gemeente-begrooting 1929 worden z.h.st. vastgesteld. Na onderzoek en accoordbe- vinding van geloofsbrief en verdere be scheiden wordt tot toelating als raadslid van dhr. C. W. Boot besloten. Het kohier hondenbelasting 1930 wordt voorloopig vastgesteld met 28 honden. Alsnu komt in bespreking de ziekteverzekering van niet pensioengerechtigd gemeenteperso- neel in verband met de aanstaande in voering der ziektewet. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. st. besloten van gemeentewege aan te sluiten bij de be drijf svereeniging „De Samenwerking". Te vens tvordt besloten tegen April a.s. de huur der z.g.n. gemeentekamer, eigenaar dhr. J. I. v. d. Moer, op te zeggen en het door den voorzitter in de kom der gemeente aangekochte pand met ingang van genoemden datum te reserveeren als tijdelijk gemeentehuis. De voorz. deelt hierbij mede, dat door hem en zijn echt- genoote met ingang van den datum, waar op de plannen voor het bouwen van een nieuw Raadhuis vasten vorm hebben ge kregen, de benoodigde bouwgrond gra tis aan de gemeente wordt afgestaan. Onder algemeene instemming wordt deze schenking in dank aanvaard. Verder be spreekt de voorzitter de gevreesde rup- senplaag van den bastaard-satijnvlinder en roept ter bestrijding aller medewer king in. Op een verzoek van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken om van gemeentewege de volle aandacht te schenken aan een voldoende inrichting der brandweer, en van het Centraal Ar chief- en Inlichtingsbureau om toetre ding als contribuante, wordt besloten voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Bij de omvraag bespreekt dhr. Kloet den minder gunstigen toestand van een weggedeelte aan het Achterom; door B. en W. wordt herstel toegezegd. Dhr. v. Zuijen zag gaarne een actie, uitgaande van de gemeentebesturen van Burgh en Haamstede, om te trachten den weg naar - en de kom van Westenschouwen, bene vens den weg Burgh—Burghsluis zonder garantie bij het electrisch net der P. Z. E. M. aangesloten te doen krijgen. De voorzitter zegt, in deze een bespreking met het dagelijksch bestuur van Haam stede toe. Wegens het vergevorderde uur worden de verslagen der vergaderingen van de N.V. Waterleiding-Mij. „Schouwen en Duiveland", uit te brengen door dhr. v. Zuijen, aangehouden tot de volgende vergadering. RENESSE. Op 1 Jan. 1929 bedroeg het aantal inwoners 322 m. en 312 vr., totaal 634. In den loop van 1929 door geboorten van 3 m. en 1 vr., en vestiging van 18 m. en 21 vr. vermeerderd met 43. Door overlijden van 4 m. en 1 vr. en vertrek van 27 m. en 25 vr. verminderd met 57, zoodat op 1 Jan. 1930 het aantal inwo ners bedroeg 620. ELLEMEET. Op 1 Jan. 1929 bedroeg het aantal inwoners 541. In den loop van het jaar door geboorten van 6 m. en 4 eens wakker. Ze had George het huis hooren verlaten; ze had hem buiten in het maanlicht zien staan met een ge weer in de hand en toen ze hem zoo zag; bestormde haar opnieuw het sinis tere vermoeden, dat haar minnaar een struikroover kon zijn, die het op de post koets had gemunt. Zo had natuurlijk moe ten bedenken, dat de eenige postkoets in den omtrek, die; van Oom Zed w&s, welke in den rep;el niets kostbaarders dan boter en eieren vervoerde. Een bui tenmeisje zou direct begrepen hebben, dat George op herten uit was! Twee dagen later was Hazel bezig Ge orge te helpen met het aardbeienbed. Dat werd bij kleine gedeelten tweemaal per week bevloeid. Het was een gemak kelijk en plezierig werkje. George spitte krachtig en 'maakte kleine dammetjes. Hazel met een schoffel in de hand, leid de het water van het eene afgedamde vierkant naar het andere, hier en daar een walletje door-stekend, zoodat er een kanaaltje gevormd werd voor het kost bare vocht, dat door de warme, droge aarde gretig wejrd opgezogen. De mor gen was heel warm, maar Hazel kon haar dorst lessehen met de rijpe aardbei en en haar haraden in het frissche water afkoelen. George ging op zijn gemak verder, pra tend en werkend, zonder een minuut of een druppel water te verspillen. Twee maal in de week in het vroege voorjaar en eens in de veertien dagen in den zomer bracht hij een klein vrachtje aard beien naar Aguila, waar Adolf Gelden- heimer, die- daar een grooten winkel hield, ze kocht. Adolf kocht ook honing en boter, eieren, vr. en vestiging van 29 m. en 25 vr. ver meerderd met 64. Door overlijden van 1 m. en 1 vr. en vertrek van 27 m. en 32 vr. met 61, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1929 bedroeg 544. Er werden 6 huwelijken gesloten. DUIVENDIJKE. De bevolking dezer ge meente telde op 31 Dec. 1928 560 per sonen, t.w. 296 m. en 264 vr. Deze ge tallen vermeerderden in 1929 door ge boorte met 7 m. en 8 vr., door vesti ging met 19 m. en 19 vr., totaal 26 m. en 27 vr. Vermindering had plaats met 4 m. door overlijden en met 31 m. en 27 vr. door vertrek, totaal 35 m. en 27 vr., zoodat de bevolking met 9 m. verminderde en op 31 Dec. 1929 nog 287 m. en 264 vr. of 551 inwoners telde. OOSTERLAND. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Coop. Landbouw vereeniging „Door Eendracht Sterk" al hier, hield Dinsdagavond j.l. in het Dorps huis, de heer Iz. M. de Vos, van het Land- en Tuinbouwbureau te Amster dam, een lezing over „De Stikstofvoe ding der planten", toegelicht met de films: a. Beelden uit Duitschland's Stikstofin dustrie; b. Groeifilm; c. Bloeifilm. Leden en publiek waren in grooten getale opge komen. De voorzitter, de heer Zeijler, opende de vergadering, heette allen wel kom, in 't bijzonder den heer de Vos, en sprak zijn voldoening uit over de buitengewone opkomst. De heer de Vos begon zijn lezing met de fabricatie der belangrijkste Luchtstikstof meststoffen. Zoowel door het woord, als door de film, werden ons getoond de reusachtige fa brieken, gebouwencomplexen, in werking zijnde machines, opslagplaatsen en het vervoer door de tuinen der stikstofmest stoffen. Als men bedenkt, dat door 37000 menschen hieraan wordt gewerkt, en elke seconde 100 K.G. Synthetische stikstof- mest wordt gefabriceerd, kan men be grijpen, dat de opzet grootsch en indruk wekkend is. Als 2de punt werd door hem behandeld „de stikstofvoeding der planten" en werd achtereenvolgens door hem besproken: le. den juisten vorm der stikstofbemesting, 2e. de juiste hoeveel heid stikstof mest, 3e het juiste tijdstip van uitzaaien, 4e. den prijs der stikstof meststoffen. De groei- en bloeifilms trok ken de volle aandacht van 't publiek. De voorzitter dankte den heer de Vos voor zijn leerzaam, interessant betoog, zijn mooie films en hoopte, dat het ge sprokene en getoonde ingang moge vin den, opdat elk hiervan iets mag vast houden om in de practijk toe te passen. Spr. dankte het publiek voor hun aan dachtig gehoor. Als aandenken aan dezen avond werd door bovengenoemd Bureau een zeer mooie tabaksdoos geschonken. Het was een heel leerzame en gezellige avond. BRUINISSE. Op 1 Jan. 1929 telde deze gemeente 2504 inwoners. Er vestigden zich 63 personen en er werden 28 kinderen geboren. Er vertrokken 120 personen, ter wijl er 28 sterfgevallen voorkwamen. Het aantal inwoners verminderde gedurende 1929 met 57 en bedroeg op 31 December 1929, 2447 personen. ST.-MAARTENSDIJK. Op 1 Jan. 1929 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2824 inwoners, t.w. 1375 m. en 1449 vr. Door vestiging en geboorte vermeerderde de bevolking resp. met 54 personen (28 m. en 26 vr.) en 47 personen (24 m. en 23 vr.) Er vertrokken 47 m. en 62 vr., terwijl 24 m. en 10 vr. overleden. Op 1 Jan. 1930 bestond de bevolking uit 2782 personen, t.w. 1356 m. en 1426 vr. De vermindering bedraagt 42 zielen. In 1929 werden 18 huwelijken gesloten. IiAJTOBOUW m VEETEELT» VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. TE GOES. Onder voorzitterschap van den heer D„ W. Lindenbergh werd Dinsdag te Goes, in de „Prins van Oranje", de algemeene vergadering gehouden van bovengenoem de vereeniging. De voorzitter heette voor al de nieuwe en jonge leden welkom, appels en gevogelte, en schreef de diver se sommetjes op George's tegoed. Op zijn beurt verkocht Adolf aan George zaai- koren, kruidenierswaren en manufactu ren. Aan het eind van het jaar klopten de beide rekeningen gewoonlijk precies. Hazel merkte slim op: Op die manier heeft meneer Gelden- heimer er dubbel voordeel van. George moest dat toegeven. Het bespaart ons een heelen hoop last, zei hij, en wat er verder over blijft, is zuivere winst, geld om te be leggen. Wat er overblijft, slaat op vee, paarden en varkens? Ja, alles, wat er maar in of buiten de wet valt! Buiten de wet? Ik verkoop hertevleesch als scha- pevleesch of geitenvleesch. Ik zit er goed bij, geld genoeg, om mee te smijten, maar ik smijt er niet mee. Wat doe je er dan mee? Ik beleg een heeleboel geld in San Lorenzo. Ik heb heel wat uitgeleend, op goede hypotheken. Zeg, ik ben bezig, je al mijn geheimen te vertellen! Niet allemaal, George! Nee, dat is waar. Dat was ik ver geten. Ze vond, dat hij er erg achterbaksch uitzag. Waarom verkoop je wild, als het bij de wet verboden is? George schaterde het uit. Wat ben je precies! Hazel was in haar wiek geschoten. Dat ben jij klaarblijkelijk niet! Ik ben even eerlijk, als mijn buren, nog eerlijker zelfs, dan de meeste! O! George praatte liever over een aange namer onderwerp. Zeg, je ziet er snoezig uit in die spullen, zei hij plotseling. Die „spullen" waren door Hazel expres bedacht, de juiste uitrusting voor 't werk waar zij toe in staat was. Een linnen rok, tamelijk kort die een paar kleine voeten, fijne enkels en goedgevormde bee- nen op hun voordeeligst deed uitkomen, een dunne flanellen blouse, met een ma trozenkraag, een zijden das en een slap pe hoed, dien ze in den winkel in Agui la had gekocht. Hazel had de mouwen opgestroopt en haar handschoenen thuis- gelaten. Gezicht, armen en handen wa ren al licht verbrand. Dat is een complimentje voor jou, George! Hoe zoo? Ik had er een bedoeling mee, te probeeren me heelemaal aan te passen bij jou en je werk. Ik voel me er heele maal in thuis. En je ziet er prachtig in uit. Op de een of andere manier lijk je me ook nader te komen, meer alsof je een vrouw van vleesch en bloed was dan zoo n engel uit de stad. Wie hebben we daar? viel hij plot seling zichzelf in de rede. Er kwam een buggy aanrijden. Dat zal wel de een of andere ver velende colporteur zijn, vervolgde Geor ge. Dien zal ik wel eens gauw afpoeieren! De brutaliteit van die kerels! Bloedzui gers zijn het! Nou, let maar eens op, hoe ik met hem omspring. De buggy hield stil tegenover de wa randa, waar gewoonlijk de paarden wer den vastgebonden. Er kwam een man uit, die zijn paard vastmaakte. Hij droeg een witte linnen stofjas en had zijn hoed diep in de oogen getrokken. Toen hij het tweetal bij het aardbeienbed zag, wandelde hij op hen toe. Hazel liet een scherpen kreet hooren. Wat is er aan de hand? Dat is... dat is een van mijn vrien den. Je hebt hem mij wel eens hooren noemen. Mr. Wilbur Stocker. Wilbur groette Hazel met indrukwek kende beleefdheid, terwijl hij een vloeien de verklaring gaf van zijn onverwachte aanwezigheid op „Spragge's Hoeve". Je hebt me zelf op het idee ge bracht, om hier eens te komen. Ik ben op den trein gaan zitten een paar uur, nadat ik je brief had ontvangen. Ik reisde maar steeds door en bleef twee dagen in San Lorenzo en onderzocht de oude losplaats of die nog weer zou kun nen worden gebruikt. Langzamerhand schijnt de mogelijkheid te herleven: de aanlegplaats heeft vroeger een boel geld opgebracht en als ik de zaak goed be grijp, kunnen er opnieuw goede zaken worden gedaan. Alle manieren van ver voer, wegen, sporen, rivieren en de zee, kunnen nauwkeurig worden bestudeerd. Dat is waar! stemde George in. In zijn ontsteltenis over de onverwach te verschijning van den heer Stocker, had George gemeend, dat deze alleen naar deze verre oorden was gekomen om Hazel te bezoeken. Klaarblijkelijk was hij echter voor zaken gekomen, anders was hij geen twee dagen onderweg ge bleven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9