TWEEDE BLAD Zierikzeesclie Nieuwsbode fv rouwenhanden PUROL bthoorsnda bl] da »an Vrijdag 17 Jan. 1930, aa. 11953 Uit Stad on Provlnole. ZIERIKZEE. In de Donderdagmiddag gehouden semi-officiëele bijeenkomst op 't Stadhuis, ter herdenking van het 30- jarig raadslidmaatschap van den heer L. Koopman, waren, behalve de raad dezer gemeente (de heeren Catshoek en Ver steeg waren verhinderd) tevens aanwezig de echtgenooten van den burgemeester en secretaris, familie van den heer Koopman en verschillende ambtenaren in dienst der gemeente. De burgemeester, de heer J. C. A. Ban- nink, sprak als volgt: Ik open deze semi-officiëele bijeenkomst en heet U, dames en heeren, van harte welkom, in het bijzonder den wethouder Koopman, die mij zal moeten toestaan, dat hij als eenig onderwerp van behan deling op de agenda wordt geplaatst. Was het een gewone raadszitting, ik zou uwe instemming moeten vragen om de notulen van de vorige vergadering op de gebruikelijke en beproefde wijze on der den hamer te brengen. Thans neem ik de vrijheid om U uit het Verslag van de vergadering van 16 Januari 1900 de installatie van den heer Koopman als Raadslid voor te lezen. Een energieke jonge man van even 30 jaar werd dus 30 jaar geleden hier binnen geleid. We mogen thans, 30 jaren later, constateeren, dat aan genoemd Raadslid is bewaarheid, dat ons eiland zich steeds heeft mogen verheugen over een gezond en krachtig klimaat, zelfs zonder waterleiding. Hoe zal dat wezen, als ook het duinwater er nog bijkomt? Het was 14 Juli 1913, dat de heer Koopman geroepen werd tot de functie van Wethouder, en te recht heeft de toenmaligen voorzitter, den heer v. d. Vliet, opgemerkt, dat het hier een zeer belangrijk ambt betrof. De nieu we wethouder gaf de verzekering, dat hij zijne beste krachten aan de belangen der gemeente zou schenken en hij heeft woord gehouden. Hij heeft de gemeen schap gediend met al de krachten, waar over hij beschikte en is geworden éen der bouwmeesters van het aspect van onze stad. Het is niet aan mij om den wethouder Koopman ten voeten uit voor U te schilderen: hij heeft trouwens zich zelf steeds gegeven in volle openhartig heid. Men zou de stof voor die schilde ring overigens hebben kunnen putten uit de vroegere notulen, waarin de wethou der menige bladzijde heeft geschreven, maar zulks zou onnoodig werk zijn, om dat zijn daden hebben gesproken en nog spreken.In elke raadszitting is hij nog altijd de parate man, die over een feno menaal geheugen beschikt, en de toe standen van Zierikzee kent, alsof hij al de notulen van die 30 jaren in zijn vest jeszak draagt. Toen wij samen eens eene wandeling maakten langs Kaaskenswater, zei de wethouder: „Kijkt maar eens in de notulen van 1912, daar vindt U wel wat over de stadsreiniging en den stank en ik vond inderdaad beide op de aan gegeven plaats; de discussie wel te ver staan. In het comité voor het onder dak brengen van Belgische vluchtelingen was onze wethouder eene organiseerende kracht. Als voorz. van de commissie voor de Fabricage en de commissie voor de Gasfabriek heeft hij de stad helpen op bouwen, verstraten en verlichten; dat bin nenkort de P.E.Z.M. moge bijspringen! Met onze werkeloozen heeft hij alle moei lijkheden doorgemaakt. Het is mij bekend, dat hij zoowel met betrekking tot de werkeloozen, als in zijn functie van voor zitter van het Armbestuur het hart op de rechte plaats draagt en nooit heeft geschroomd nood te helpen lenigen van hen, die inderdaad behoefte aan steun hadden. Dat de heer Koopman als wet houder der Plantsoenen iets schoons tot stand heeft gebracht, behoeft nauwelijks vermelding. Hij heeft zijn naam geschre ven in de geschiedenis van Zierikzee met de kleuren onzer stadsplantsoenen. De wethouder Koopman heeft met eene alles opofferende toewijding de belangen van Zierikzee gediend: il a payé de son per- sonne de inzet was zijne geheele per soonlijkheid. Wethouder Koopman! De Raad heeft U dezen dag willen ma ken tot een dag van louter vreugde, omdat U in onze samenleving een bij zondere figuur is, die op sociaal gebied mee heeft gewerkt aan den opbouw van een beter en schooner bestaan. Hij heeft gemeend daarvoor een stoffelijk blijk van waardeering te mogen schenken in den vorm van een clubfauteuil. Wie 60 jaar is geworden en de helft van zijn leven heeft gewijd aan de openbare zaak, die mag er toch eens zijn gemak van nemen. De clubfauteuil, welks konterfeit sel U hier aanschouwt, wil niet zijn het beeld der gemakzucht, omdat dit woord U totaal vreemd is, maar het wil wel zijn een rustpunt na volbrachten dagtaak en wie zou daarmee niet in zijn sas zijn, als men het genoegen heeft in het Sas te wonen. Als den wethouder daarin z'n Rotterdammer leest en de oogleden lui ken even toe men leest dat blad moeilijk aan één stuk uit en der bloe mengeur verkwikt zijn middagdutje, dan zal hij droomen van Zierikzee, waar de plantsoenen getuigen van zijn liefde voor de natuur en genegenheid voor zijn stad. (Inmiddels was door de boden de eere wijn binnengebracht). Dat de clubfauteuil U tot in lengte van dagen moge spreken van de groote waardeering van de stad Zierikzee voor haren wethouder, en dat I bli) blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door U nog lang voor uwe familie en voor ons gespaard moge blijven. Op de ge zondheid van onzen wethouder noodig ik U uit 't glas op.te heffen! Een dronk werd uitgebracht op den jubilaris en de rede van den burgemeester met applaus onderstreept. Verschillende raadsleden voerden daar na het woord. Eerst de heer Doeleman, die het heel attent vond van de meerder heid van B. en W. om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, zonder daaraan een officiëel tintje te geven. Als het langst met den heer K. zittend lid weet spr. dat dhr. K. zich al de jaren van zijn raadslidmaatschap met hart en ziel heeft gegeven aan de belangen van Zierikzee, wier belangen hij altijd naar zijn beste weten heeft behartigd en van Zierikzee heeft helpen maken wat er van te maken was. In het openbaar dankt spr. hem wat hij voor deze ge meente heeft gedaan, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat de heer K. steeds met genoegen zal terugdenken aan alles wat hij voor deze gemeente gedaan heeft. De heer Witter mans, de gem.-secreta- ris, was de volgende spr., die er eerst aan herinnerde, welke de indruk was, die hij van den heer K. kreeg, toen spr. zijn intrede deed in deze gemeente en wel diens welbespraaktheid en helderen kijk op verschillende zaken. Die indrukken zijn nog steeds dezelfde gebleven. Spr. roem de de groote werkkracht van dhr. K. en diens helderen kijk op zaken, die dik wijls spr.'s bewondering hebben gewekt. Was er wel eens verschil van meening, de aangename samenwerking is toch hoofdzaak geweest en daarvoor betuigt ook spr. zijn hartelijken dank. Ook na mens de overige gemeente-ambtenaren be tuigt spr. zijn dank voor hetgeen hij voor hen gedaan heeft. Namens allen wenscht hij hen nog vele jaren toe, opdat hij van zijn welverdiende rust zal mogen ge nieten. De heer Panny dankt den heer Koop man, dat deze steeds zonder onderscheid des persoons durfde te spreken waar dit noodig was. Dit vooral heeft spr. in den heer K. zeer gewaardeerd. De heer de Broekert wijst er op, dat de heer K. als wethouder vooral, ook in lastige com missievergaderingen groote activiteit en medeleven aan den dag heeft gelegd. Spr. hoopt, dat hij zijn verdere levensjaren met genoegen zal mogen terugdenken, wat hij voor Zierikzee heeft gedaan. Dr. van der Kwast huldigde hem als psycholoog, als iemand die een goeden zielkundigen indruk van vele menschen had. Weth. Timmerman dankte zijn collega voor de aangename samenwerking in het college van B. en W., in welke vergadering spr. en den heer K. nooit veel verschilden, be houdens zaken van speciaal politieken aard. De heer den Boer heeft den heer K. nog in andere colleges leeren kennen dan in den raad en meermalen bij ernsti ge zaken. Hij heeft dhr. K. daar zeer bi zonder leeren kennen. Spr. dankt hem voor zijn medewerking in die colleges. De heer Gerritsen, het jongste raadslid, heeft gedurende zijn raadslidmaatschap de absolute overtuiging gekregen, dat de heer K. de belangen van deze gemeente met hart en ziel en met volle overtui ging hoeft gediend, waarvoor de bevol king hem dankbaar zijn mag. Zich rich tend tot mej. Koopman, hoopt spr. dat zij nog eenige jaren haar vader rustig in Zierikzee zal laten. Daarna voerde de heer Koopman zelf het woord. Spr. herinnerde aan zijn ver kiezing tot lid van dezen raad in 1899 en aan den strijd die toen gevoerd is. Zijn 25-jarig jubileum als lid van den raad is stilzwijgend voorbij gegaan. Nu hij 30 jaar deel uitmaakt van den raad heeft hem dezen dag verrast en spr. brengt dank aan den burgemeester voor de vele vriendelijke woorden hem zooeven toe gevoegd. Voorts dankt hij zijn collega Timmerman en den heer Wittermans en verder alle leden van den raad voor hunne woorden en goede wenschen, ter wijl hij de ambtenaren dank zegt voor den hem verleenden steun. Aan de burge rij meent spr. dank verschuldigd te zijn, die hem zooveel jaren afvaardigde naar dezen raad. Spr. herinnerde in zijn dank woord speciaal aan de moeilijke jaren van 1914—1918, toen door heel veel ellen de is heengeworsteld geworden, dank zij de activiteit van den gem.-secretaris en de leden Doeleman en Timmerman, die veel voor de gemeente in die dagen heb ben gedaan. Spr. wil wel bekennen, dat hij in die jaren zich te veel heeft ge geven voor de gemeente en daardoor minder zorgde voor zijn eigen fin. be langen; zoo heeft spr. veel voor de vluch telingen hier gedaan, maar een officiëele erkenning daarvoor bleef uit en daarom deed het hem goed, dat hij op dezen dag een gelukwensch ontving van een oud-vluchteling. Spr. dankte ten slotte voor het stoffelijk blijk van waardeering, maar de betuigingen van vriendschap wa ren hem van nog veel meer waarde. De burgemeester sprak een pittig slot woord in welgekozen, goed verzorgde taal, in welk slotwoord hij er uitdrukke lijk op wees, dat dagen als deze ook voor de stad niet zonder beteekenis zijn, omdat men eenmaal niet leven kan zon der dat men zich gedragen weet door den steun en waardeering van de inge zetenen. Hierna werd deze opgewekte half-offi- ciëele vergadering gesloten. Heden (Vrijdag) is het 20 jaren ge leden dat de neer Mr. S. R. Bakker tot kantonrechter alhier werd benoemd. De jubilaris, die zich ook veel op het gebied van maatschapppelijk werk be weegt, had in het gerechtsgebouw van vele ingezetenen gelukwenschen en veel bloemen in ontvangst te nemen. RECHTZAKEN» DE ZAAK-LIEBERMANN. Liebermann stond voor het Amster- damsche Gerechtshof terecht in hooger beroep. De man zag er bleek en ver moeid uit. De behandeling werd aangevangen met het verhoor van Mr. G. J. Salm, curator in het faillissement der Veendammer en voor de Disconto Bank voor crediet-instel- lingen. De volgende getuige was mr. A. S. van Nierop, de andere curator in het faillissement van de Veendammer en de Discontobank. Hierop gaf Liebermann een uiteenzet ting van de wijze waarop de Atlas zou werken. Mr. Duys, verdediger van Liebermann, concludeerde dan uit verschillende vra gen, dat men de zaak niet begrijpt. Vervolgens werd Mr. van Gigch als ge tuige gehoord, die het geven van elke getuigenis bleef weigeren en 't ambts geheim van den advocaat verdedigde. Hierna werd als getuige gehoord J. J. Woltman Jr., oud-directeur van de Veen dammer Hypotheekbank. Deze getuige leg de, evenals vroeger, verklaringen af over de transacties in verband met de over dracht van de Veendammer, door hem verricht. Verscheidene details werden uitvoerig besproken en gaven aanleiding tot scher pe discussies tusschen verdachte en ge tuige. Donderdagmorgen werd de zaak voort gezet. Thans werden J. J. Woltman Jr. en A. C. Möhring gehoord. Als mr. Jolles getuige Woltman er opmerkzaam op maakt, dat hij de pand- briefnouders willens en wetens voor 2V2 millioen benadeelde, antwoordt Woltman dat hij niet anders wist, of Lieberman zou alles in orde maken. „Een mooie politiek!" merkte mr. Jol les toen op. Ook beweerde getuige Woltman desge vraagd, dat hij nooit aan het disagio der pandbrieven gedacht heeft bij het bere kenen van den koopprijs der aandeelen. Liebermann zeide dit ook niet te heb ben gedaan, wat mr. Jolles deed opmer ken, dat uit zijn brieven anders blijkt. POGING TOT MOORD. Het Amsterdamsche Gerechtshof deed Donderdag uitspraak tegen de 31-jarige huisvrouw van T. B. W. W. te Amers foort, die gepoogd had. haar man door het regelmatig toedienen van sublimaat van het leven te berooven. Het Hof ver oordeelde haar tot 7 jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest en be vestigde hiermede het vonnis der Utrecht- sche rechtbank. ONDERWIJS» Benoemd tot tijdelijke leerkracht aan de openbare school te Poortvliet, mej. G. Vis te Tholen. ST.-MAARTENSDIJK. De heer C. v. d. Reepe, tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School alhier, is met algemeene stem men benoemd tot onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan die school. LANDBOUW EN VEETEELT» DE „ZEELAND". Van de zijde van de Coöperatieve Sui kerfabriek „Zeeland" schrijft men ons: Wat van de zijde van de coöpera tieve fabrieken wordt medegedeeld, is in belangrijke punten niet volkomen juist. Wij meenen, dat de courant de plaats niet is, om te discussieeren over verschillen van redactie en over verschillen omtrent de juiste omschrijving van voorstellen, doch wat wij meenen niet zonder pro test en tegenspraak onzerzijds te kunnen laten passeeren, zijn de uitingen van de coöperatieve fabrieken, waarin wordt ge zegd, dat het bestuur dingen gedaan heeft of nagelaten, waardoor de leden honderd duizenden guldens zouden moeten beta len, welke hun bespaard hadden kunnen worden. Het is gemakkelijk, dergelijke beweringen nu neer te schrijven, het is echter onmogelijk vol te houden, dat het bestuur in het vroege voorjaar van 1929. kon voorzien, hoe de loop van zaken zou zijn. Wij zouden den schrijver van het artikel der coöperatieve fabrieken willen vragen, of hij een jaar geleden van den loop der suikerprijzen, zooals die dit jaar geweest is, op de hoogte was? Bovendien is het zeer de vraag, of het besluit van de Algemeene Verga dering, zooals dat is genomen, tegen het advies van het bestuur in, voor de leden voordeelig is geweest. Vele leden zullen, gehoord den uitslag der besprekingen, daarover anders denken. Het gaat nu toch niet aan om nu achteraf 't bestuur verwijten te doen. Wij moeten ook ver van ons afwerpen, alsof door de schuld van het bestuur van geldverspilling zou mogen worden gesproken. Wanneer der gelijke belangrijke beslissingen, zooals hier nu worden voorbereid, overhaast zou den moeten genomen worden, omdat ver plichtingen loopend zijn, dan zouden de gevolgen van een overhaast besluit wel eens kunnen blijken van veel grooter finantiëele beteekenis te zijn dan de ge volgen van een niet overhaast onder zoek. De leden zullen binnenkort hun meening kunnen uitspreken. Wij meenen, dat het beter is om niet met beschuldi gingen en verwijten in de couranten de wederzijdsche verhoudingen moeilijker te maken. Wij betreuren daarom, dat door de coöperatieve fabrieken de courant als middel is te baat genomen en beperken ons dus eenvoudig tot weerspraak en protest. Op onze kringvergaderingan wordt uitvoerig de toestand uiteengezet daar en op de algemeene vergadering de plaats om deze zaak te bespreken. KEEKNIEUW& Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Tricht, P. v. d. Staaij te Renesse-Noordwelle. ST.-MAARTENSDIJK. Tot diaken is in de vacature F. Bentschap Knook gekozen de heer J. G. Koopman, die deze benoe ming heeft aangenomen. NOORD WELLE. Door notabelen werd in de vacature wijlen dhr. B. G. Moer- mond, tot kerkvoogd gekozen de heer L. P. Hanse, die deze benoeming heeft aangenomen. In de vergadering van kerk voogden is tot President gekozen dhr. B. M. Hoogenboom. BOEKENNIEUWS. „JENS VORUP", door M. A. Nexö Holkema Warendorf, A'dam. De Deensche schrijver „Nexö", vooral in ons land bekend geworden door zijn twee romans „Ditte" en „Pelle", heeft weer een nieuw boek geschreven, ditmaal in tegenstelling met de reeds genoem de een boerenroman, aanvangend kort voor dei< wereldoorlog en tot ontwikke ling komend gedurende dien tijd. Jens Voorup, de boer van Vaeldegaard ver vult de titelrol in den boeienden roman van Nexö, die het Deensche boerenbe drijf levendig beschrijft en den humor niet vergeet. De wereldbrand, die alles op losse schroeven stelde, tast ook de Deensche boer aan en de gedachte aan winstbejag overheerscht alles. De begaaf de schrijver schetst een aangrijpend beeld van verwording van net landbouwbedrijf, door Jens eerst goed bestuurd, maar nu deze uit het lood is geslagen en aan niets anders denkt dan aan gokken en speculeeren, door zijn vrouw wordt be heerd. De veranderde toestanden in 't landbouwbedrijf, brengen scheiding tus- scnen de echtgenooten. Prachtig is de figuur van Ebbe, de vader van Jens' vrouw, geteekend, in dit boek, dat we gaarne ter lezing aanbevelen. PREDIKBEURTEN» Zondag 19 Januari. E«rl2 ure, da. Koopman». Ssracsfcarkc. 2 are, ds. Euipers. Bsrgh. 9.30 are, ds. Boogaard. Keaesse. 2 ure, ds. v. d. Staay. BBaarflveBla, Geen dienst- ■aawstede, 930 are, ds. v. d. Staay. Gezef. Kerk. 9 30 en 2 are, ds. Elgersma. 0>d-Geiei. Kerk. 9.30 en 2 are, Leeskerk. Blkereee. 9 30 are. ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9 30, ds. Vogelaar (Voorber. H. Av.) en 2 ure, idem. Breaw«rafcar«a. 10 are, dr Proost. Garef. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. de Boer. Baaa«asaire. 9 30 are, ds. Kaipers. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Reardc^awe* 9.30 are, ds. v. Griethajjsen BretB«b»r. 9.30 are, dst t. d. Griend (V oorber. H. Av.) •awerker k. 9 30 are, ds. Drost, ■leawerkerk. 9 30, geen dienst en 2 are, ds. Drost. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 are, Leeskerk. Geref. Gem. 9, 2 en 5.30 are, Leeskerk. •esterlaad. 9 30 en 6 ure dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, Leesdienst (Voorber H. A) en 2 nre, oand Lingbeek van Rotterdam. Geref. Oea, 9.30, 2 en 5.30 are, de heer Remjjn. SiriaasUad. 2 are, ds. Hoekstra. BralalMa. 9.30 en 2 are, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskeik. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure. ds. Vreug- denhil Oud-Geref. Kerk, 9, 2 en 5 are, Leeskerk. a -j - f*lier. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, Leeskerk. at.-Ptilpslaai. 9 30, Leeskerk en 2 nre, ds. v Doorn. Ond-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Thai»* 9.30 en 2 are, ds. Datema. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 nre, dr. Veltenaar. Geref. Gem 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Vrije Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, dhr. Baajj. •t -Maartnasi^k. 9.30 en 6 o0 nre, ds. de Bres. Oad-Getefi Gom. 9-30 en 2 are, Leesdienst. 08s-v»(*«üssr. 9.30. da< de Gidts en 2 are, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds. Vreugdenhil. Ond-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are. Leesdien«t. Woensdag 22 en Donderdag 23 Jan. 6 ure, dhr. Vjjverberg van Rbenen- Paartvllet. 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 are, Leeskerk. Geret. Kerk, 9.3U en 2, dhr. de Vries6 are, Leeskerk. fefcerpeal*se. 9.30, Leeskerk en 2 are, ds. Los (Afscheid). Gerot. Gem. 9.30, 2 en 5 30 are, Leeskerk. itaveaSaae. 9.30 en 2 nre, ds. Meerman. Ond-Geref. Kerk 9.30,2 en 5.30 are, Leeskerk. •t.-A»«ataai* 9.30, Leeskerk en 2 are, ds. de Gidts. Gevet. Gem. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk VERSCHILLENDE BERICHTEN. Ontsnapt. Woensdagmorgen is een arrestant, die van Terneuzen naar Mid delburg werd overgebracht, ontsnapt. Het betrof een persoon, die gedurende de stakingsrelletjes in Zeeuwsch-Vlaanderen zou geschoten hebben. Het transport ge schiedde per boot van den Prov. Stoom- bootdienst. Onder Borselen vroeg de arrestant even naar de W. C. te mogen gaan, hetgeen hem werd toegestaan. Toen het eenigszins lang duurde eer de arres tant terug kwam, besloten de twee maré- chaussées, die hem overbrachten en zich voor de deur hadden opgesteld, een on derzoek in te stellen. Hoe zij ook zoch ten, de arrestant was verdwenen. Zeer waarschijnlijk is hij door een raampje naar buiten gekropen en toen de boot Borsele aandeed, op den steiger gespron gen en ontsnapt. Een operatie op zee. Het stoom-vracht- schip Tosari van den Rott. Lloyd, be vond zich voor eenige dagen, op de te rugreis naar Holland midden in den Indi- schen Oceaan. Een der matrozen kreeg plotseling zulk een hevigen aanval van ontsteking van het wormvormig aanhang sel van den blinden darm, dat, tenzij een operatie werd verricht, de dood ware te verwachten. Maar er was geen gelegenheid om bij tijds een haven te bereiken. Aan boord was voor deze reis als scheepsarts, de jonge dokter J. G. Wisse, die destijds aan de universiteit te Utrecht tot arts bevorderd is. Er viel niet te kiezen. De dokter zou doen wat hij kon. De ma troos werd op tafel in den salon ge legd, drie leden van de bemanning die nooit zoo iets hadden bijgewoond moes ten assisteeren. De ferme dokter vol bracht het wonderstuk: een operatie op tafel in den salon van een slingerend schip, midden in zee, met gebrekkige hulpmiddelen. De operatie slaagde vol komen, schrijft de „N.R. Crt". De patient was na enkele dagen weer overeind, en als dezer dagen de „Tosari" te Rotter dam arriveert, brengt het schip den van den dood zoo wonderlijk geredden jon gen man, hersteld en behouden mede. ¥AN HEINDE EN VER» Uit Kovno seint V.D., dat volgens bericht uit Moskou te Leningrad beslo ten is, de klokken van de oude Russi sche kathedraal te Leningrad van den Heiligen Isaaky af te nemen. Deze klok ken zullen voor de industrie gebruikt worden. Bovendien werd besloten de Klei ne kerk, die ter eere van Alexander II werd opgericht, af te breken. De Rus sische regeering heeft verklaard, dat waarschijnlijk alle kerken te Leningrad gesloten zullen worden. In een zaal der kliniek voor oog lijders te Athene, waarin pas te voren lijders aan een besmettelijke oogziekte waren verpleegd, bracht men 40 kinde ren onder, die slechts aan een onschul dige oogkwaal leden. Niet eens de meest primitieve desinfecteeringsvoorzor- gen werden genomen, met het noodlottig gevolg, dat alle kinderen door de be smettelijke oogziekte werden aangesto ken en voor hun leven blind zijn gewor den. Blijkens officiëele gegevens kan thans worden vastgesteld, dat in 't afgeloopen jaar in de Ver. Staten in totaal 20.500 personen om het leven zijn gekomen, ten gevolge van motor- en auto-onge- valIen- ësi De onrust onder de inlandsche be volking veroorzaakt in Zuid-Afrika aan merkelijke bezorgdheid. Er hebben zich in den laatsten tijd verscheidene daden van sabotage bij de spoorwegen voorge daan. Te New-York is volgens de „Daily, Telegraph" een begin gemaakt met een bestudeering van de loonschaal bij Ford met betrekking tot de kosten van levens onderhoud. Men wil vaststellen hoeveel geld er in de munt van zeventien ver schillende Europeesche landen noodig is om den levensstandaard te handhaven, die mogelijk is met het minimum-dagloon van, in Nederlandsch geld omgezet f 16,80, dat aan de arbeiders van Ford te Detroit wordt uitbetaald. VOOR DE HUISVROUW^ Lijmen! Men legt de in stukken gebro ken plakken lijm in een bakje water ge durende een dag te weeken. Vervolgens doet men de lijm in een speciaal daar voor bestemd lijmpotje, dat men in een pannetje water zet. De lijm mag vooral niet gaan koken, alleen maar oplossen en verwarmen. Als de lijm kookt, plakt ze namelijk niet zoo goed. De opgeloste lijm moet dik vloeibaar zijn en voor men ervan gaat gebruiken steeds met wat warm water worden aangemengd. Voordat men gaat lijmen, moet men het te lijmen oppervlak afkrabben, zoodat er geen oude lijm meer op zit. Het lijm- werkje moet in een warme kamer gebeu ren, opdat de lijm niet zoo gauw stolt. Slechts een van de twee vlakken, die op elkaar gelijmd moeten worden, moet met lijm bestreken worden, waarna het an dere er snel en krachtig op gedrukt wordt. Het beste is nog, er dan een zwaar voorwerp op te zetten, tot de lijm gedroogd is. Een bril, beugel van een tasch, doosje of wat dan ook van celluloid, kan men met... celluloid lijmen 1 Daartoe lost men een stukje cel luloid op in wat aceton, dat men wel bij drogist of apotheker kan koopen. Aardewerk kan men heel goed met witte verf lijmen. Daartoe doet men een smeer- tje witte verf op een schoteltje en laat aldus de verf in de zon een poosje uit drogen. Dat kan wel een paar dagen duren. Als de verf heel stroef en stijf en dik is geworden, lijmt men er de scherven mee aan elkaar. Noga maken. Wil U eens een lekkere snoeperij maken? Maak dan noga, waar voor op 11/3 ons suiker 1 ons amande len (gepeld, geweekt, gedroogd en ge snipperd) en een klontje boter noodig is. De suiker (met de boter) doet men in een ijzeren potje en roert erin op, een zacht vuur, tot de massa gelijkma-*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5