Zierikzeesche Nieuwsbode OUD ABONNEMENT: Tel. no 32. Po..giro 13T677. Woeesdag 15 Jan. 1930. zierikzeesche courant. 85,t• ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën DIENSTPLICHT. I n speet i e. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Het meisje uit de Stad. Kinderen PUROL. I*r{ja per 3 maasden f 1,50, franoo per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummer» 5 oent. Verschijnt Miid., Wnad. en Vrjjd. ui A. JAARQANQ. - No. 11952. Dir. I, J. DE L002E. Ulti.-Miotnr U. J. (OSTFD, ran 1—3 regel» 80 cta., Tan 4 regels en daarberen 20 ota. per regel. Beolames 30 ota. p. regel, üjj eontraet belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op don dag v. uitgaaf Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in JUNI a a. h«t JAAR LIJ KSCH ONDER ZOEK plaat* hebban voor de GEWONE DIENSTPLICHTIGEN DER LANDMACHT van de lichtingen 1918 en 1921. Plaats en tjjd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Zibxikzbb, den lSen Januari 1930. De Burgemeester van Zieriksae, J. C. A. BANNINK. ZIERIKZEE. Wij ontvingen het verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor Beroepskeuze voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee, over het jaar 1929, waaruit we het volgende overne men: De werkzaamheden van het Bureau be stonden, naast het geven van advies aan ouders en andere personen, die zich bij het Bureau vervoegden, in het verzame len van gegevens over onderwijsinrich ting, opleidingsgelegenheden, plaatsings mogelijkheden, werkwijze van andere par ticuliere en gemeentelijke-Bureaux voor Beroepskeuze. Deze werkzaamheden vra gen voortdurend volle aandacht; bij de steeds wisselende omstandigheden op technisch en economisch gebied, zal men wat op het terrein van den arbeid, han del, onderwijs, enz. geschiedt, zooveel mogelijk moeten volgen, om de beroeps- candidaten en hun ouders bij 't kiezen van een beroep behulpzaam te kunnen zijn. In 1929 het eerste jaar, wer den 10 eerste bezoeken bij 't Bureau gebracht, n.l. 8 uit Zierikzee, 1 uit Re- nesse en 1 uit Serooskerke (S.). Dit ge tal moge oogenschijnlijk niet veel zeg gen, wanneer men in aanmerking neemt, dat een dergelijk Bureau voor Schou wen en Duiveland geheel nieuw is, en de praktijk uit moet maken of een zoo danig Instituut ook levensvatbaarheid heeft, en men voorts let op de statistie ken uit andere plaatsen, dan kan toch met voldoening op het werk worden -te ruggezien. Naar den aard der bij het be zoek op het Bureau te kennen gegeven wenschen,- zijn de gevallen in twee groe pen te splitsen, n.l. adviezen en inlich tingen. Onder adviezen is dan te ver staan de behandeling van den beroeps- candidaat, totdat als resultaat den ouders of candidaten geadviseerd wordt een of ander beroep te gaan leeren, waaronder dus ook begrepen is het advies om verder onderwijs te volgen, terwijl inlichtingen zich beperkt hebben tot het verstrekken van gegevens, die gevraagd worden over opleiding, kosten, welken weg te ver kiezen zou zijn, wanneer meerdere we gen tot hetzelfde doel leiden, enz. Het onderscheid ligt hoofdzakelijk daarin, dat het Bureau zich bij laatstgenoemde ge vallen niet inliet met de vraag of de candidaten voor een dergelijke opleiding geschikt zouden zijn. Toch zijn er on der de behandelde adviezen nog wel enkele, die aanvankelijk bedoelden slechts een vraag om inlichtingen, doch waar omtrent tijdens en door de bespreking ook nog andere beroepsmogelijkheden werden overwogen. Behalve eene openbare vergadering op 15 Maart 1929, waarin door den voor- Uit het Engelsdh van H. A. VacholL 21 Hazel bleef in de buurt van George om hem van versche zakken te voorzien. Ze zag dat hij het napje whiskey en water dat een van de mannen hem aan reikte, weigerde. Het was alsof zijn ver bazingwekkende energie de andere zwoe gers tot hernieuwde krachtsinspanning aanspoorde. George, zei ze, je zult je nog den dood op den hals halen. Hij lachte. Een spottende vreugde scheen van zijn witte tanden en zijn blau we oogen af te flitsen. We komen er door! Dat deden ze. De herinnering aan .vorige overwinningen gaf hun kracht; ieder van hen had zeker al wel twintig maal het vuur bevochten. De voorhoede van het vuur bereikte de kaalgebrande strook, deed wanhopige pogingen om er over heen te springen, herhaalde den aan val telkens en telkens en gaf het toen op. De slag was geleverd. De dorpelingen stonden in groepjes te praten en te lachen. Enkele mannen wa ren half naakt. De huid van sommige van hen was hier en daar verzengd. Uit de door rook 2warte gezichten straalden de met bloed doorloopen oogen van het Vuur der overwinning. ▼allen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind he»ft vaak last van roode of gesmette huid. Dit ▼erzasht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ot. zitter der Commissie, Ds. Voors, eene in leiding werd gehouden over de voor lichting bij beroepskeuze, werd door de Commissie aan alle hoofden van scholen op Schouwen en Duiveland op 11 Maart 1929 een circulaire gezonden, waarin van de oprichting van het Bureau werd ken nis gegeven en hunne medewerking werd verzocht, door de leerlingen, die hun school verlaten, telkens op ons Bureau te willen wijzen, waar hun ouders en ook zijzelve zich kunnen vervoegen tot voorlichting. Voor zoover het Bureau zich om inlichtingen tot het hoofd eener school wendde, werden deze steeds gaarne ver strekt, waarvoor de Commissie hare er kentelijkheid betuigt. De finantiën van het Bureau lieten niet toe, om meerder propaganda te voe ren, dan door elke maand met een klei-^ ne annonce in de „Zierikz. Nieuwsbode" de aandacht op een zitting van het Bu reau te vestigen. De Commissie vertrouwt, dat, indien de Gemeentebesturen van ons eiland met tertijd mochten worden verzocht, eene kleine j aarlijksche subsidie voor dit soci ale werk af te zonderen, geen enkel Raadslid zich daartegen zal verzetten. Niet alleen door moreele -, doch vooral door financiëele steun kan dit volksbe lang groeien en heiizamen invloed uit oefenen. Wij vestigen gaarne nogmaals de aandacht op het Concert, dat de „Vereeni- ging voor Kamermuziek" Vrijdagavond in hotel „Juliana" hoopt te geven. Men ver zocht ons tevens te melden, dat na dhr. van Praag, ook de heer E. van Bergen een tijd lang den dirigeerstok heeft ge zwaaid en onder diens leiding eenige goede en geslaagde uitvoeringen werden gegeven. Blijkens een in dit nummer voor komende annonce hoopt de heer J. J. Wallien, lid van de Prov. Staten van Zeeland, Donderdag a.s. in het „Huis van Nassau" een rede te houden voor de afdeeling Zierikzee der Chr. Hist. Unie, Uit Duiveland komen van verschil lende kanten berichten, dat het electr. licht Maandagavond erg nukkig was. Ver schillende malen ging de gloeilamp uit en zaten zeer velen in den donker. Ten gevolge van deze onwelkome storingen werkten ook radiotoestellen met P. Z. E. M.-stroom met horten en stooten. Tooneelliefhebbers verwijzen wij naar het Maandag a.s; in de Concertzaal op tredende gezelschap „De Witte Raaf", waarover de diverse recensies onverdeeld gunstig luiden. Een tweetal mogen hier ter aanbeveling volgen: De Nieuwe Arnhemsche Crt. schrijft: Wnnie Wish, gracieus en met die ty pische accenten welke aan het optreden van Margie Morris herinneren, speelde met overtuiging een veel-beteekenend 1- aetertje. IJvette Marsay die over een fijne, nel- dere sopraan beschikt en haar stern- materiaal buitengewoon gemakkelijk be- heerscht, bracht, samen met Theo Lode- wick een reeks gevoelige en geestige lie dekens ten gehoore. Van den auteur, Otte Zeegers, hoorden wij o.a. een fantastisch verhaal van ee^. Nu zal ik eens een flinken slok drin ken, zei George. George heeft gewerkt als een tijger, merkte een der mannen op. George wendde zich naar Hazel. We hebben nog best den tijd om een flinke kabeljouw te vangen. O, George! Ik meen het. Laten we maken, dat we wegkomen. Heere, je mooie jurk is naar de maan. Dat kan me niets schelen. Het was schitterend! Een uur later zaten ze kalmpjes op de rotsen te visschen, alsof er niets was ge beurd. De vloed speelde tusschen de rot sen de meeuwen en aalscholvers doken in het heldere water; de zon straalde uit een onbewolkten hemel. {Vrede na den oorlog. In het Zuidwesten hing er een lichte nevel over het landschap, dat was alles wat Hazel nog aan den brand herinnerde. Die nevel verzachtte de scherpe contou ren van de duinen tot een verrukkelijke wazigheid. Het meisje luisterde naar het. gedempte donderen van de groote gol ven buiten de branding en dacht aan de natuurkrachten die zich daarachter ver borgen, de blinde krachten die altijd ge reed staan om te verwoesten en te ver delgen. George zei niet veel. Hij was teleurge steld dat de visch niet beter beet. Er lag pas een kabeljouw op de rotsen. Plotseling zei hij: Ik heb zin om te gaan zwemmen. O, alsjeblieft niet! Waarom niet? Je kon best verdrinken. Wat een idee! zwerversdroom dat in de suggestieve en tourage z'n indruk wel maakte. En last-not-least noemen wij den talent vollen leider van het Ravengezelschap, de parleur-au-publique Piet Holman. Hetgeen Holman gisteren heeft gebracht versterk te ons in de overtuiging dat hij is „the right man on the right place". Het publiek heeft het zestal met lang aanhoudend applaus gehuldigd. Utrechtsche Courantop het gebied van décors (komt) het ensemble voor den draad op een alleszins loffelijke wijze. Uitstekende fond-doeken, raak-gekleur- de zijstukken, en een voordoek met een bijzonder geslaagde voorstelling Het spel van Winnie Wish in „De We duwe" was zeer goed, evenals haar be weging en gebaar in het Menuet en de Wiener Wals na de pauze. ......dat de krachten om een goeden Klein-Kunstavond te bieden zeer zekei: aanwezig zijn in dijt ensemble. het publiek heeft zich, blijkens een na elk nummer opklinkend langdurig ap plaus zeer dankbaar getoond voor het ge- bodene". Zooals men ziet belooft het een su blieme avond van Klein Kunst te worden! NOORDGOUWE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op 10 Januari. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer J. Schikker. De voorzitter wenscht bij de opening der vergadering de leden en den secretaris met hunne gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar {de, terwijl hij verder den wensch uitspreekt, dat de burgemeester spoedig hersteld moge worden. Na lezing der notulen en mededeeling der ingekomen stukken volgt voorlezing van een brief van de 'R.T.M., waarbij wordt te kennen gegeven/ dat van verdere onderhandeling betreffende de verlichting van het tram station te Schuddebeurs wordt afgezien. B. en W. stellen voor thans een lantaarn te plaatsen voor rekening der gemeente. Na ampele bespreking wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Het gebouw der openbare lagere school zal aan de waterleiding worden aangesloten. B. en W. stellen voor aan dr. Steur op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als gemeente-geneesheer, belast met de ar menpraktijk, -met ingang van 1 Januari 1930 en in diens plaats te benoemen dr. J. H. van Eldik, met ingang van dien datum, op dezelfde voorwaarden. Aldus wordt achtereenvolgens met algemeene stemmen besloten.-sNog wordt besloten de P.Z.E.M. te verzoeken de lantaarn nabij het tramhuisje te Schuddebeurs spoedig te plaatsen tegelijk met den lantaarn hoek Kloosterweg aldaar. Bij de omvraag vestigt de heer Dalebout de aandacht op een partijtje steenen en grond in de kom der gemeente, alsmede op een hei ning. Belanghebbende ^al zich voor dat laatste tot het gemeentebestuur kunnen wenden, antwoordt de voorzitter. De stee nen en grond zullen worden wegge voerd. De heer Ganzeman wil de doode boomen in de kom door nieuwe vervan gen. Dit zal geschieden. De heer jhr. van Citters wenscht den voorzitter we- derkeerig alle goeds toe in 1930, waar voor de voorzitter dank betuigt, ook na mens den burgemeester. Sluiting. ELKERZÉE. Op 1 Jan. 1929 telde deze gemeente 300 m. en 295 vr., totaal 595 personen. Er vestigden zich gedurende 1929 13 m. en 11 vr., terwijl 3 m. en 8 vr. werden geboren. In 1929 vertrok ken 23 m. en 19 vr., terwijl 6 m. en 1 vr. overleden. De totale vermindering bedroeg 14. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 581, t.w. 287 m. en 294 vr. Er werden 5 huwelijken gesloten. Die brand heeft me van streek gemaakt. Ben je dien al heelemaal weer vergeten? Natuurlijk! Die is gebluscht! Ze antwoordde niet, maar inwendig was ze verbaasd over de kalmte waarmee hij voortdurend dreigende gevaren, die meer dan eens werkelijkheid werden, aan vaardde. Na een langdurig stilzwijgen, zei ze langzaam: Als er eens-brand kwam op jouw hoeve. Heere! Dan zou er niet veel over blijven 1 Ben je goed verzekerd? O, heelemaal goed verzekerd is een mensch nu eenmaal nooit! Lieve hemel! En bezorgt je dat geen slapelooze nachten? Hij haalde glimlachend de schouders op. Je moet nu eenmaal een zeker risico dragen! Daarna verdween hij achter een rots, al haar protesten ten spijt, kleedde zich uit en sprong in zee. Ze keek" naar zijn hoofd, een zwart stipje op de wijde wa teren en naar de blanke schouders, die afwisselend te voorschijn flitsten en weer onder doken. Hij zwom zoo ver weg tot zij er - in het diepst van haar ziel wee van werd. Ze dacht bij zich- ze^: 0,^wat houd ik toch veel van hem. Als hij hier voor mijn oogen ver dronk, zou ik stapelgek worden Ze keek naar het hoofd, dat nu al bijna uit het gezicht was. Zijn geest zoowel als zijn lichaamskracht scheen haar zwakheid te accentueeren, en ze begon opnieuw te twijfelen of ze de kracht zou hebben dezen primitieven man te vormen naar het Oaklandsehe pa- es%oc/ OuDS 15 Opwekkend en Versterkend FIJNE OUOE WIJN GETROKKEN OP KINABAST Per 3/4 Lflesch /1.7a Pór 1/2 L.TL ƒ1.20' SIRJANSLAND. Met ingang van 15 Jan. is tot stationhouder bij de P.T.T. alhier benoemd de heer L. Klink. BRUINISSE. Gedurende het jaar 1929 hebben van de beide rijkshavens aan het Zijpe gebruik gemaakt: van de Stoof- polderhaven 8968 schepen met een inhoud van 1301246 ton en van de Willemspol- derhaven 7142 schepen metende 798283 ton. BUITENGEWONE ZITTING VAN DE PROV. STATEN VAN ZEELAND. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris in de provincie Zee land tot bijeenroeping der Staten dier provincie in een buitengewone vergade ring in den loop van de maand Januari of Februari. EECHTZAKENc Door S. v. d. W., 61 j. en L. v. d. W., 63 j., landbouwers te Kerkwerve, is hoo- ger beroep aangeteeltend tegen het von nis van den kantonrechter te Zierikzee, waarbij zij ter zake van overtreding van de Jachtwet, gepleegd bij herhaling, zijn veroordeeld resp. tot f 50 of 12 d. h. en f100 of 25 d. h. ONDERWIJL B. en W. van Amsterdam dragen voor ter benoeming van een leeraar in de Ne- derlandsche taal en de geschiedenis aan de le H.B. S. met 5-jarigen cursus, dr. U. Schults, leeraar aan de Rijks H. B. S. en de Rijkskweekschool te Zierikzee. ST.-ANNALAND. Onze dorpsgenoot dhr. J. Slootmaker is benoemd tot onderwij zer te Zoelen. IJANPROUW EN VEETEELT. COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". De coöperatieve suikerfabrieken in het Zuiden van het land hebben indertijd aan geboden, voor f750.000 de bezittingen van de suikerfabriek „De Zeeland" over te nemen, verhoogd met het bedrag, dat die bezittingen meer zouden opbrengen. Bij nadere besprekingen werd het voorstel gewijzigd; het luidt thans zoo, dat de coöperaties den verkoop van alle bezit tingen der Zeeland (uitgezonderd vorde ringen en voorraden, behalve de bij de machines behoorende onderdeelen) op zich nemen en daarvan een opbrengst garandeeren van f750.000. De leden der Zeeland, die zich willen verbinden, 6 jaar lang 15.000 K.G. bieten per aandeel te leveren, krijgen van de coöperaties in mindering op de schuld van de Zeeland f 100 per aandeel. Bovendien schieten deze ook nog f100 voor op de aandeelen, die in 6 jaar op de boeten worden ingehou den. Met inbegrip van de rente wordt dat ongeveer f 21 per aandeel per jaar. troon. Ze stelde zich voor hoe het zijn zou, wanneer zij als George's vrouw en de moeder van zijn kinderen op de boer derij zou wonen, geheel opgaande in het leven van de hoeve, een voortdurende prooi van allerlei angsten die voor zulke vrouwen als Samantha en juffrouw Spragge niet schenen te bestaan. 'Verward in haar gevoelens bleef ze met de fijne handen gevouwen in den schoot zitten wachten tot George terug zou komen. Ze bleef buiten zitten tot de scheme ring begon te vallen en vroeg zich af wat George toch bij nacht in de heuvels te doen had. Toen ze de trap opging, zag ze Sa mantha juist haar eigen kamer binnen gaan. Ze ging met haar mee in 't kleine, haast armoedig-eenvoudig kamertje bin nen en ging op het smalle harde bed zitten. Samantha trok een vreemdsoordig kleedingstuk uit, dat ze altijd bij het melken droeg en hing dat achter de deur, terwijl Hazel nog wat over den brand babbelde. Ze zeiden, dat George als een tijger heeft gevochten! Dat is net iets voor hem. Het leek er warempel op, alsof hij er plezier in had. Dat had hij waarschijnlijk ook. Ik heb ook geholpen, een beetje ten minste. Hazel beschreef hun vischpartij en Ge orge's langdurig bad en eindigde schijn baar zonder bedoeling: Op dat alles zal hij wel vast slapen! Ik denk dat George dat altijd doet. Maar gisternacht is hij de heuvels in geweest! Je zou zeggen! |Voor de bieten, die op deze voorwaar den worden geleverd, zal worden betaald de gemiddelde prijs van de coöp. fabrie ken, behalve de Friesch-Groningsche. De coöperaties hadden verwacht, dat door het bestuur van de Zeeland zou worden geadviseerd dit voorstel aan te nemen. -i Nu zij van terzijde vernemen, dat dit niet zal gebeuren, meenden zij tot publi catie te moeten overgaan en er op te moeten wijzen, dat, als het bestuur van de Zeeland op tijd met een voorstel tot liquidatie was gekomen, het den leden enkele honderdduizenden guldens had kunnen besparen. Doch door uitstel gaat ook nu nog steeds de geldverspilling voort. De coöperaties meenen, dat het bestuur aan de leden de vraag moet voorleggen, zelf te liquideeren of tot verkoop over te gaan. De leden kunnen dan als vrije mannen een beslissing nemen, al zal het niet gemakkelijk gaan, om te geraken tot een vergadering, waar ten minste de helft der aandeelen vertegenwoordigd is, wat de statuten voor een liquidatiebesluit voorschrijven. De coöperaties meenen, dat het bestuur bezig is een chaos te scheppen en dat de leden in een wanhoopsstemming ge raken. Het bestuur stelt verkoop voor Het bestuur van de Coöp. Suikerfa briek Zeeland te Bergen-op-Zoom, heeft besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen te treden in het voorstel van de andere coöperatieve suikerfabrie ken in het Zuiden des lands om aan haar de Zeeland te verkoopen. De com missie uit de aandeehouders heeft nog geen beslissing ten deze genomen. KERKNIEUWS, Geref. Kerk. Tweetal te Bruinisse: J. W. Eggink te Willemstad en E. H. Woldring te Kol- horn. Ned. Herv. Kerk. Op 1 dezer bedroeg, naar het Doet. Wbd. meldt, het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk 340 (vorig jaar 337) en wel in Gelderland 45, Z.-Holland 67, N.- Holland 44, Zeeland 23, Utrecht 23, Fries land 48, Overijsel 18, Groningen 39, N. Brabant 15, Limburg 3 en Drenthe 15. In 1929 zijn overleden 17 predikanten, eme ritus geworden 24 en tot een anderen werkkring overgegaan 14 predikanten. Op nieuw in dienst zijn getreden 10 predi kanten, die emeritus- waren, colloquium doctum deden of uit het buitenland over kwamen. Gesticht werden 4 nieuwe pre dikantsplaatsen, 1 is opgeheven en 1 ge combineerd. Toegelaten werden 41 can didaten, van wie nog 9 beschikbaar zijn. Heeft hij je dat niet verteld? Wat kan hij daar toch te maken hebben? - Hoe kan ik je dat nu vertellen? antwoordde Samantha. Hazel beet zich op de lippen, vast overtuigd, dat Samantha haar vraag had kunnen beantwoorden, als ze had ge wild. Aan het avondeten sprak de familie over koetjes en kalfjes. De brand, merkte Hazel op, was eenvoudig op zij gezet als iets dat volkomen voorbij was. Ge brek aan verbeeldingskracht, meende ze, belette de Spragge's zich te kunnen voor stellen wat er gebeurd zou zijn, wanneer de vlammen den smallen dam tusschen hen en het dorp van houten huizen zou hebben overschreden. Juffrouw Spragge en Samantha, evengoed als George, had-< den alle belangstelling voor den brand verloren... omdat hij was gebluscht. HOOFDSTUK X. Wilbur P. Stocker verschijnt op Spragge's Hoeve Die nacht had Samantha het zwaar te verantwoorden. Ze kon niet slapen en niet rustig liggen. Haar liefde voor George verteerde haar. lederen avond en iederen morgen bad ze: O Heer, uw wil geschiede! Maar laat George niet met die kleine pop trou wen! Haar instinct vertelde haar, dat die kleine pop al heel spoedig een zware last voor George zou worden. Zou 't leven zonder George de moeite waard zijn? (Wordt vervolgd)K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1