Zierikzeesche Nieuwsbode Anga Hoesten abonnement: Maandag 13 Jan. 1930. zierikzeesche courant. advertenties Inzending Advertentiën buitenland. Uit Stad en Provincie. feuilleton. Het meisje uit de Stad. Rheumatiek Na de Wasch I*rjj« per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afaonderlgke nummers 5 ocnt Verschijn! Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel No. 33. - Postgiro 137677. ran 13 regels 60 eta., Tan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Seolames 30 ots. p. regel. Bjj oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ore. uiterlijk 10 uur op dan dag v. uitgaat EEN NIEUWE ENCYCLIEK. De Paus heeft een nieuwe encycliek gepubliceerd over de christelijke opvoe ding der jeugd. In het eerste gedeelte worden belang wekkende dingen gezegd. De Paus ant woordt op de kwestie „op wien de op voeding der jeugd rust". Hij stelt vast, dat hieraan drie lichamen moeten deel nemen: het gezin, de burgerlijke maat schappij, de Kerk. De Kerk heeft krach tens het haar door Christus verstrekte mandaat en haar geestelijk moederschap het recht zich in volkomen onafhanke lijkheid met het onderwijs bezig te hou den zonder met het burgerlijk gezag in conflict te komen. De Kerk verzet zich er niet tegen, dat de scholen zich richten naar de wettige bepalingen der civiele autoriteiten, met wie zij te zamen rechtstreeks van God het recht en de verplichting ontvangt om de kinderen, waaraan zij het leven schonk, op te voeden. Men komt in strijd met het gezond verstand der menschheid als men beweert, dat het kind aan den staat behoort. Dit gezinsrecht wordt in tegendeel geëerbiedigd door de naties, die het natuurlijk recht in openbare in stellingen willen eerbiedigen. Het is o. a. het recht der tegenwoordige wetgeving in de Ver. Staten. Het moet er bij den staat niet om gaan zich in de plaats der gezinnen te stellen, doch wel om hun rechten, die vóór de zijnen gaan, te be schermen in de opvoeding der kinderen. Geen enkel monopolie kan de gezinnen dwingen hun kinderen naar staatsscho len te sturen, waar het onderwijs in strijd is met hun opvattingen en zelfs met hun wettige verwachtingen. De staat heeft nochtans het recht van het stichten en bestieren van scholen ter voorbereiding voor zijn eigen open bare diensten, zooals de militie, op voor waarden dat hiermede de kerk en het gezin niet worden gekwetst. Deze waarschuwing is niet overbodig tegenover het overdreven nationalisme, dat zich in onze dagen verbreidt en dat gewoonlijk de neiging heeft de juiste perken te overschrijden door het mili tair organiseeren van de lichamelijke op voeding der jonge mannen en zelfs der jonge meisjes. Thans is het woord aan Mussolini, die het hiermede wel niet eens zal zijn! ZIERIKZEE. De aangekondigde lezing, welke de heer Jan van Zadelhof, lid der Tweede Kamer, Donderdagavond vóór het Inst. voor Arbeidersontwikkeling alhier, in het „Huis van Nassau" hield, mocht zich in een goede belangstelling verheu- fgen en wel niemand zal zijn gang daar heen beklaagd hebben, want de wijze waarop spreker het meesterwerk van Charles de' Coster: „De legende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke daden van Tijl Uilenspiegel en Lamme Goed zak" onder de aandacht van zijn gehoor bracht, verdient zeker een woord van vermelding. Van begin tot eind heeft een ieder met klimmende aandacht het ge sprokene gevolgd en er zeer zeker ook een les uitgetrokken. Na een kort wel komstwoord van den heer J. H. Pik en nadat het kwartet van Bergen, dat ook ditmaal weer zijn gewaardeerde mede werking verleende, zich had laten hoo- Uit hot Engelficfa van H. A. VascbelL 20 Die prettige taak aanvaardde hij direct met zijn gewone voortvarendheid en ener gie. Hazel draaide den slijpsteen, terwijl George er de schelp tegen hield. De bewerking duurde lang en leende zich tot het voeren van luchtige gesprekken. Toen het ruwste deel der bewerking, de leelijke buitenkant, was weggenomen, haalde George een bijtende vloeistof en puimsteen. Langzamerhand begon de schelp de meest verfijnde regenboog kleuren te vertoonen en werd zeldzaam mooi. Hazel was verrukt, maar ze kon de verleiding niet weerstaan er een lesje uit te putten voor haarzelf en haar met gezel. Toen hij haar het afgewerkte voor werpje overhandigde, bedankte ze hem en zei zacht: Dat zou ik nu ook zoo graag eens met jou doenl Me met mijn neus op den slijpsteen duwen? Al de mooie kleuren uit je te voor schijn tooveren. Me eens echt opknappen, bedoel je? Ze knikte hem glimlachend toe. Ja, dat was hij, haar „Abalone". Ze had hem ontdekt, ze had door den ruwen bolster die door den puimsteen van den tact kon worden weggeslepen, heen gekeken £n daar de meest onverwachte schoon- De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver- ergert, masseer direct met AKKERs KLOOSTERBALSEM w verzacht verraaaend^ snel. ren, kwam de heer van Zadelhof aan het woord. Voor de pauze behandelde spr. achtereenvolgens uitvoerig den schrijver, den tijd waarin het boek verscheen en den tijd, waarin de geschiedenis voor valt. Tragisch noemde spr. het, dat het Vlaamsche volk, het volk waarvoor het boek geschreven was, het niet voor 1896 eerst 11 jaren na den dood van den schrijver, heeft kunnen lezen, maar toen het ook eenmaal verschenen was, werd het door duizenden gelezen, in velerlei talen overgezet, en allerwegen schitte rend beoordeeld. Het boek, dat een stuk historie uit de 16e eeuw bevat, n.l. de worstelstrijd van den 80-jarigen oorlog, is een loflied op het verzet tegen de aanmatiging van priesterdom en kerk gezag, waarin een nieuwe macht veld wint, welke historische taken heeft, de hervorming op godsdienstig en aardsch gebied. De schrijver verkoos juist dien tijd, omdat hij zag, dat er door alle eeuwen heen was geweest en zou zijn een strijd tegen onrecht en wreedheid van mensch tegenover mensch en daarom wilde hij het volk schetsen in opstand en het ver trouwen geven in de zegepraal. Ook de zeer juist geteekende personen geven precies de verschillende geaardheden van het Vlaamsche volk weer: Uilenspiegel is de onsterfelijke opstandige geest, Lam me Goedzak vertegenwoordigt dat deel van het volk, dat het wel gelooft, maar na lang getergd te zijn, toch mede- strijdt. Tijl's vader is de nijvere arbeider, zijn moeder, de echte vrouw en moeder, zijn meisje, het hart van het volk, en de vroedvrouw is een waarzegster. Na de pauze behandelde spreker het boek zelf, las verschillende fragmenten er uit voor en lichtte deze uitvoerig toe. Schrille tegenstellingen bevat dit werk: Tijl Uilenspiegel, de arme Vlaam sche jongen, en Philips II, de rijke kei- zerszoon, humor en schrijnend leed, vaak zooals een der kritieken zegt: „Een ker mis rondom een brandstapel". Speciaal legde spr. den nadruk op het laatste hoofdstuk, waarin Tijl schijndood is en na begraven te zijn, weer opstaat en waarin tot uiting komt dat niets de geest van een volk, dat voor zijn vrijheid strijdt kan dooden, al is dat volk som tijds ingeslapen. Een vergelijking van dien tijd met de onze gaat volkomen op, al dus spr., want ook nu strijdt men voor een ideaal: het socialisme, dat de wereld vrede, broederschap en kameraadschap zal brengen en een maatschappij, ge grondvest op rechtvaardigheid en men- schelijkheid, om te eindigen met een va riant op een bekende spreekwijze: De organisatie en de socialistische gedachte groeien, de geest van solidariteit en ka meraadschap ontwaakt, het is een lust te leven. (Langdurig applaus). De heer Pik was zeer zeker de tolk der aanwe zigen, toen hij èn spreker èn kwartet hartelijk dank zegde voor het door hen gegevene, en beiden een tot weerziens toeriep. Met een opwekkend woord sloot hij daarop de bijeenkomst. heden gezien. Tot haar groote vreugde ging George op haar beeldspraak in: Je mag met me doen wat je maar wilt, schat! Hij keek haar aan met onverholen aanbidding, die klaar stond om in een overstelpende woordenvloed los te bre ken. Goed zoo, dat zou ik heerlijk vin den! zei ze haastig. Mevrouw van Home vond het heer lijk om me in de kleeren te steken! Kleeren komen er voor een man niet zoo op aan, antwoordde Hazel. Maar de géést moet levendig en schitte rend worden. Blozend bracht ze het gesprek in an dere banen. Hebben we vanmiddag nog plannen? We kunnen op de rotsen gaan vis- schen, als je er zin in hebt. Kabeljouw en spiering. Misschien is er wel kans op een worsteling met een zeepaling. Of mogelijk zijn de „Pompano" wel op trek. Ik heb er erg veel trek in, als ik je niet van je werk afhoud! Laat dat werk maar loopen. Onder- tusschen is het een feit, dat jij de eerste vrouw bent, die me ooit van mijn werk heeft afgehaald. Het zal hemelsch op de rotsen zijn! Nou en of! Ze hield waarschuwend haar vinger op. Hij was bij de hand genoeg om te be grijpen wat zij bedoelde. Maar zijn gezicht betrok toen hij naar de „abalone" in haar hand keek. Ik denk, zei hij langzaam, toen hij naar de abalone keek, dat ik daar wer kelijk op lijk. Tenminste, ik klem me Draisma van Valkenburg'! Levertraan ia voor engros verkrijgbaar bij D. C. F. VROON te Dinteloord, De fraaiste maandkalender, die we ook ditmaal bij de jaarwisseling moch ten ontvangen, was die van de P.Z.E.M. Op ieder kalenderblad komt een prach tige reproductie voor naar aquarellen van J. H. v. Mastenbroek, terwijl onder iedere reproductie, die slechts even aan de bo venzijde is vastgehecht, een korte be schrijving is afgedrukt van hetgeen op de aquarel wordt afgebeeld. Pakkende regels onderstrepen de teksten over elec- triciteit. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jarente weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld), bij den ontv. der directe belastingen te Nieuwerkerk f236,95; te Tholen f550,84. KERKWERVE. De in deze gemeente ge houden collecte voor alleen staande blin-' den te Wolfheze heeft opgebracht f 60,50. De heer P. uit Zierikzee, die Zater dagavond met zijn auto langs deze ge meente huiswaarts keerde, geraakte nabij het dorp, door het slippen der achter wielen, in de sloot, met de voorwielen op den kant. De heer P. kwam met den schrik vrij, doch de auto moest Zon dagmorgen met den kraan van den heer Anker op den weg worden gehaald, wat spoedig gelukte. De auto had hoegenaamd niets geleden en kon weer met eigen kracht naar zijn bestemming worden ge reden. SEROOSKERKE. Bij K.B. van 18 Dec. 1.1. is goedkeuring verleend op de sta tuten der vereeniging Ziekenhuisverple- ging „Noordwelle en Omstreken", wer kende in de gemeenten Renesse, Noord welle en Serooskerke. DREISCHOR, Door den hevigen storm, is in den nacht van Zondag op Maan dag de staart van den torenhaan afge waaid, zoodat het overblijvende een ko misch gezicht oplevert. OOSTERLAND. Woensdag j.l. hield de Tuinbouwvereeniging „Oosterland en Om streken", onderafdeeling der Coöp. Vei ling „De Zuid-Holl. Eilanden" haar jaar vergadering in het café Broodman alhier. De voorzitter, de heer Dorst, opende de goed bezochte vergadering, en heette in 't bijzonder den heer Quist uit Zie rikzee welkom, die dezen avond een le zing zou houden. Na eenige huishoude lijke zaken behandeld te hebben, o.a. be- stuursuitbreiding met de heeren J. M. v. d. Maas te Nieuwerkerk en M. Klippe te Bruinisse, alsmede aankoop paarde- peeënzaad, 't welk werd gegund aan A. de Bruine, Oosterland, verkreeg de heer Quist gelegenheid tot het houden zijner causerie: „Van ziektebestrijding in boo- men". Achtereenvolgens werden behan deld: Insectenbeschadiging, zwamziekten van appel, peer, pruimen en bessen, de wijze van bestrijding met earboüneum, Bordeauxsche pap, Californische pap en loodarsenaat, om tenslotte te eindigen met een overzicht van den sproeikalen- der. Ter verduidelijking van genoemde ziekten en hare bestrijding, werden een aantal lantaarnplaatjes vertoond, alsook net zóó hevig aan de rotsen vast. Zeg, heb je wel gemerkt, dat je niet sterk genoeg was om hem er af te trekken. Ja, dat is waar! De Chirieezen zoeken ze op om het vleesch te drogen. Op een goeden dag raakte er éen met zijn vingers in beklemd. De vloed kwam op en hij ver dronk. Wat zeg je? Het is een feit. Het is gebeurd bij Point Lebos! Als zij eens niet sterk genoeg was om George van zijn rotsen los te ruk ken... dacht Hazel met plotselingen schrik. Ze zouden juist op weg gaan naar de rotsen onder het condornest, toen er een buurman kwam aangaloppeeren. Hazel hoorde toevallig een paar woor den, die een electriseerende uitwerking op George schenen te hebben. Boschbrand! zei George. - Ik moet gaan helpen! Mag ik mee? Als je graag wilt! Het lijkt me vreeselijk interessant. Interessant? Als de passant goed hard begint te waaien, kan het vuur best heel Aguila verwoesten! O! Iedereen zal er op uittrekken. Ik zal de buggy inspannen. Toen ze even later over den weg 9nelden, zat George stil, met gefronsde wenkbrauwen en samengeperste lipppen. De passaat was gaan waaien en nam steeds in kracht toe. Toen ze op den top van de water scheiding waren aangekomen, wees Ge orge met zijn zweep naar een verre rookkolom, die hoog de lucht insteeg en de doelmatigste inrichtingen van boom gaarden, fruittuinen en druivenkassen. Het was een bijzonder leerrijke avond. De voorzitter was dan ook de tolk der veigadering om den heer Quist dank te zeggen voor zijn gehouden lezing en hem een tot weerziens toe te roepen. BRUINISSE. In de Woensdagnamiddag gehouden vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig, be halve de heer de Koning. Na de gebruike lijke Nieuwjaarsrede van den voorzitter, die door den heer van Vessem namens de leden en den secretaris werd beant woord, deelt de voorzitter mede, dat de volgende stukken waren ingqkomen: Een brief van Ged. St., mededeelende dat de gemeenteraden in 1930 weer de bevoegdheid hebben een besluit te ne men als bedoeld in art. 4 der Drankwet. B. en W. echter stellen den Raad voor van die bevoegdheid geen gebruik te maken, waartoe z.h.st. wordt besloten. Een brief van den heer A. C. de Jonge, houdende verzoek om ontslag als onder wijzer aan de o. 1. school, in verband met zijn benoeming tot hoofd der school te Ellemeet. B. en W. stellen den Raad voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Jan. 1930, waartoe z.h.st. wordt besloten. De voor zitter deelt mede, dat voor den duur der vacature een tijdelijk onderwijzer is aangesteld, n.l. dhr. Heule van Ouwer- kerk. Tevens stelt het college voor sol licitanten op te roepen en t.z.t. een on derwijzer aan te stellen in het bezit der nieuwe akte j. Hiertoe wordt be sloten. In verband met een arrest van den Hoogen Raad wordt op voorstel van B. en W. besloten de verordening tot heffing van plaatselijke inkomstenbelas ting te wijzigen. Een brief van Ged. St., inhoudende dat de beslissing op de be grooting is verdaagd tot 1 April 1930. Een brief van Ged. St. houdende terug zending van de begrooting voor 1930, met het verzoek een paar wijzigingen daarin aan te brengen, o. a. verhooging huur aan den tweeden veldwachter en wijziging van den post plaatselijke in komstenbelasting. B. en W. stellen den Raad voor aan het verlangen van Ged. St. te voldoen, waartoe z.h.st. wordt be sloten. De voorzitter doet daarna mede- deeling van den uitslag der verhuring van de vaste ligplaatsen in de haven. Nadat B. en W. ingevolge het jongste Raadsbesluit den termijn van inzending der inschrijvingsbiljetten hadden bepaald op 15 December 1929, bleek het op dien datum noodzakelijk te zijn, den ter mijn van inzending te verlengen. Er waren slechts enkele biljetten ingeleverd, die aan de voorwaarden voldeden; deze inschrijvingen zijn dan ook gegund. Doch een groot biljet, waarop bijna alle schip- pers hadden ingeteekend, is door het college van onwaarde verklaard, wijl be neden den door den Raad vastgestelden minimumprijs was ingeschreven. Nadat het besluit van B. en W. ter kennis van de onderteekenaars was gebracht, kwamen de inschrijvingsbiljetten geregeld binnen en alle schippers begeerden een zate voor den vastgestelden prijs, enkele hooger. Thans zijn de zaten aan den Langen dam op 4 na verhuurd, doch eer de week ten einde is, zegt de voorzitter, zullen ook déze een huurder hebben. Nu rest nog het plateau, waar nog verscheiden zaten onverhuurd zijn, terwijl ook de door den Raad voor de grootere vaar tuigen gereserveerde plaatsen niet bezet zijn. Dit komt echter voornamelijk hier door, dat een der schippers, blijkens diens schrijven, te kennen geeft, dat de uitge kozen plaats bij de werf niet de juiste is, hetgeen ook wordt bevestigd door den havenmeester. B. en W. stellen der- aan weerskanten waarvan lagere, zwarte rookmassa's dreven. Dat zullen ze nooit kunnen blus- schen! zei Hazel. Ze zullen wel een tegenvuur aan steken. Spoedig konden ze het geloei van de vlammen hooren en het kraken van het droge chapperal, dat door het vuur werd opgelikt. Een heel eind verder, voor het front van het vuur bewoog zich een lange keten van mannen. George bbnd de buggy aan het hek langs den weg vast en hielp Hazel uitstappen. Dat zal me een veldslag worden! mompelde hij. Hij nam zijn plaats in de keten in, gewapend met een natten aardappelzak en een flinken voorraad lucifers. Hazel keek toe. Het tegenvuur brandde traag tegen den Westenwind op. Het probeerde natuur lijk met den wind mee te branden, en nu was het werk van eiken man om dat te helpen voorkomen, want een tegenvuur dat aan de controle ontsnapt, kan dikwijls nog gevaarlijker worden dan de oorspronkelijke brand. Reeds lag een kaalgebrande strook tus- schen hen en den naderenden vloed van de ramp, maar de strook was zoo min lang als breed genoeg. George werkte als een razende en Ha zel merkte, dat hij de gevaarskansen rui mer nam dan de anderen, daar hij ver trouwde op zijn grootere kracht en vlug heid. Ze vroeg zich af of zij hem zou kunnen helpen. Twee of drie andere vrou wen brachten den mannen nieuwe natte zakken en Hazel voegde zich bij haar. Ze doopte een zak in een emmer water, A Bronchiti° Bronchitis en Kinkhoest Siroop perflesch 1 gld. Bonbons per do os 60ct B*) Apoth. en Droglaten halve den Raad voor, een andere plaats beschikbaar te stellen voor de grootere vaartuigen en vragen daarom de meening van de schippers-leden. Na breedvoerige besprekingen hierover stellen deze voor een 9-tal zaten aan het plateau, meer naar de oude sluis gelegen, daarvoor te bezigen en hiervan 6 groote zaten te maken. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten en tevens bepaald, dat de jaarlijksche huurprijs dezer zaten f 25 zal bedragen. Nog worden de huurprij zen vastgesteld van de ligplaatsen van de vaartuigen der beurtschippers, den ton- nenlegger, het vaartuig van het Visscherij- bestuur en die van een tweetal petroleum- schepen. Bij de rondvraag acht de heer Wemmers het gewenscht, en stelt het ook voor, dat de gezamelijke gemeente besturen op dit eiland actie voeren, om een minderen prijs te verkrijgen voor het electrisch licht, wijl ook Zierikzee dit goedkooper zal bekomen. Na mede- deeling echter van den voorzitter, wat reeds te dezer zake door verschillende lichamen is gedaan, zonder resultaat, trekt de heer Wemmers zijn voorstel in. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd te Leiden voor 't diploma Kraamverpleegster, mevr. de wed. D. van 't Hof-Quist. heeft mén vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk oo door Parol. ONDEBTTIJSo SEROOSKERKE. Tot onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs A, no. 26 te Rotterdam, is be noemd dhr. C. van Gorsel alhier, onder wijzer aan de o.l. school te Eikerzee. LANDBOUW m VEETEELT* ZIERIKZEE. Zaterdagmorgen vond al hier ten huize van mej. de wed. Verwer een algemeene vergadering plaats der Landbouwver. „V.Z.O.S.". 'De voorzitter, de heer v. Oeveren, opende de eerste vergadering in dit jaar en hield een korte beschouwing over den landbouw in het afgeloopen jaar in 't algemeen en over de vereeniging, die in bloei toe nam, in 't bizonder. De notulen werden bij ontstentenis van den secretaris aan gehouden. Vier nieuwe leden- traden toe. De heer Enzlin, die periodiek aftrad, werd met algemeene stemmen herkozen. Hierop volgde rekening en verantwoor ding van den penningmeester, na uit gebracht rapport met advies tot goed keuring der financiëele commissie, be staande uit de heeren Mol en Suurland. De rekening sloot met een voordeelig sal do van f140 (v. j. f 112,22). In 1929 was Voor f8000 meer kunstmest aangekocht dan in 1928. De af deeling telt 115 leden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer en gedechar geerd. Bij de rondvraag bepleitte ir. Koop man aansluiting bij 't Centraal-Bureau, hetgeen hij, vooral ook met het oog op de veehouderij van groot belang acht. Nadat de voorzitter medegedeeld had, liet het water erin trekken en bracht den druipenden zak naar George. De wind neemt toe! bromde hij. De rook van den oorspronkelijken brand dreef met den wind mee en er kwamen vonken met den scherpen rook en vie len achter de vuurlinie in 't droge gras. Pas op die vonken! schreeuwde Ge orge. Hazel gehoorzaamde, ademloos van op winding. De strijdlust maakte zich steeds heviger van haar meester, naarmate de vijand dichterbij kwam. Gelukkig was de brand tot het chapperal gras en de mali struiken beperkt gebleven, die verwoed maar langzaam brandden. Langzamerhand werd het tooneel ake lig grotesk. Tusschen het rookgordijn en de vlammen dansten vijftig mannen van het hoofd tot de voeten zwart. De ge vaarlijke vonken, gevaarlijker dan de voortsnellende vuurgolven, vielen dicht aan den anderen kant van het kaalge brande stuk. Om die zoo spoedig mogelijk te dooven, moest alle veerkracht van lichaam en geest worden ingespannen. Kleedingstukken werden van het lijf ge- Irukt en op de smeulende plekken gegooid, weer opgenomen en verderop opnieuw neergeworpen. Pat Honnesey kwam aanrijden met zijn wagentje. Hij was te oud om 't vuur te helpen bevechten, maar hij mengde kannen met whiskey en water, welke verfrisschende drank door de vrouwen naar de dorstige duivels werd gebracht, die voor de vlammen op en neer dansten. (Wordt vervolgd)K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1