Zierikzeesche Nieuwsbode Verzorg uw Handen met Purol. Woensdaq 8 Jan. 1930, zierikzeesche courant. 85,t' jaaroano. - 11949 Inzending Advertentiën AANBESTEDING. aanbesteden: Hat onderhouden enz. van de Qobouwon, Kunst- en andera werken der gemeente, gedu rende het Jaar 1930, FEUILLETON. Uit Stad on Frovinoie. Het meisje uit da Stad. ABONNEMENT: rij» per S maanden f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar t 10,-. Afionderlijke nnmmerc 5 eent. Verschijnt Mhd., Wnsd. en Vrijd. Tel. No. 32. - Postgiro 137677. a 'uuu' vvuwhh Dir j 0E LMffi uiMlOttrr U. I. tOSTFK. ADVERTENTIES ▼*n 1—3 regel» 60 eta., Tan 4 regels en daarbo?en 20 ota. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Insending op den dag van uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dig v. uitgaaf BURGKMKESTKR en WETHOU DERS .an Zi.rikzce zullen, op Zater dag 18 Januari 1930, des nam. om twee ureten Raadhuizein het openbaar, bij enkele inschrijving, in verichlUaede psrccalsn. De bestekken zijn vanaf heden tegen f 0,75 verkrijgbaar ter Gemeentesecre tarie en aan het Bureau van Gemeente werken. Aanwijzing Woensdag 15 Januari a.s,, des voormiddsgs om 10 uur. ZlZKiKzzz, dan 8en Januari 1930. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTER MANS, Secretaris. BINNENLAND. GROOTE BRANDEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebe sturen, onder dagteekening van 3 Jan., de volgende circulaire gericht: In het afgeloopen jaar hebben in on derscheidene gemeenten branden gewoed van een zoodanigen omvang en beteeke- nis, dat zij in het midden van de open bare belangstelling de vraag hebben ge steld of de gemeenten aan de inrichting van haar brandweer de zorg wijden, wel ke in verband met haar draagkracht van haar mag worden verwacht. Ik heb mijn ernstige aandacht op dit vraagstuk ge vestigd. Niet alleen vormen branden een ernstig gevaar, dat menschenlevens moe ten worden betreurd, maar bovendien hebben de feiten in het afgeloopen jaar bevestigd, dat niet gering te schatten economische, artistieke en historische waarden door brand kunnen verloren gaan. Een en ander is de reden, dat ik mij veroorloof er bij u voor zooveel noodig op aan te dringen, aan den toestand uwer brandweer uw volle aandacht te wijden. Niet alleen het plaatselijk, maar in vele gevallen ook het verder strek kende algemeene belang zou daardoor in hooge mate worden gediend. Ik vestig daarbij in het bizonder uwe aandacht op de artikelen 121 en 122 der Gemeentewet. Indien er een terrein is, waarop samenwerking van gemeenten goede resultaten moet kunnen opleveren, is het 't brandweerwezen. Daar, waar gemeenten op zich zelf niet krachtig ge noeg zijn om een behoorlijke brandweer te onderhouden, kan hierin door samen werking met naburige gemeenten worden ivoorzien. Een ruime toepassing van deze artikelen op dit gebied acht ik in het algemeen belang. In aansluiting aan deze circulaire heeft de minister tevens de medewerking in geroepen van Ged. Staten der verschil lende provinciën om te willen toezien, dat de gemeentebesturen hun taak ten aanzien van de brandweer niet verwaar- loozen, onder opmerking, dat art. 205 letter N der Gemeentewet, Ged. Staten een krachtig middel biedt om ten deze, waar onverhoopt noodig, pressie op de gemeentebesturen uit te oefenen. FIN. VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTE. Maandagavond heeft de oud-minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, voor de A.V.R.O. een causerie gehouden over „de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente". Spr. bezag het vraagstuk in z'n geheel in vogelvlucht. Allereerst trad hij in een historisch overzicht van het onderwerp, en besprak daarbij de wet van 1865 en 1897. Nader lichtte de spreker de maat regelen toe van het noodwetje-1921. Vervolgens wees mr. Kan op de onge lijkheid in belastingheffing. Zoo betaalt men in Oude-Pekela van een inkomen van f 5000 aan inkomstenbelasting f 660 plus 50 opcenten personeel en 100 op centen vermogensbelasting; dit is voor Wassenaar f47 en geen opcenten. Tot slot zette spr. nader het doel der wet van Juli 1929 uiteen. Wanneer deze aan haar doel zal beantwoorden, hetgeen met rede verwacht mag worden, aldus de heer Kan, dan zal voortaan elke ge meente dezelfde inkomsten erlangen. EERE-PROMOTIE PRINSES JULIANA. De promotie van prinses Juliana tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte, zal geschieden op 31 Jan. a.s. in het groot auditorium der Rijks universiteit te Leiden. DE RADELOOZE RADIORAAD. Naar de Tel. uit goede bron verneemt is de Radioraad niet alleen onmachtig gebleken, een advies aan de Regeering uit te brengen over de zendtijdverdeeling, maar ook om advies te geven inzake de golflengte-toewijzing aan den Hilver- sumschen en Huizer zender, na den Hen Januari a.s. De minister heeft daarom deze toewijzing opnieuw voor een week uitgesteld, zoodat de A.V.R.O. thans tot 18 Januari des avonds blijft uitzenden op de 1071 meter en overdag op de 298 meter. DE ELFDE VOLKSTELLING. Te middernacht tusschen den 31 sten December 1930 en den lsten Januari 1931, zal voor de elfde maal in ons land de algem. tienjaarl. volkstelling worden ge houden. Aan het doel der volkstelling, t.w. tel ling van allen, die op dat tijdstip binnen de landsgrenzen aanwezig zijn, onver schillig of dat verblijf van blijvenden dan wel van tijdelijken aard is, is nog wat toegevoegd. Men zal n.l. ten behoeve van de bevolkingsregisters- zuivere ge gevens trachten te verkrijgen omtrent fa milienaam, enz., alsmede de in die regis ters voorkomende gegevens met betrek king tot burgerlijken staat, kerkelijke ge zindte, enz., toetsen aan de op de tel- kaarten vermelde gegevens. De door de inwoners te verstrekken op gaven met betrekking tot de wijze, waar op ze gehuisvest zijn, alsmede tot de door hen uitgeoefende beroepen zijn, met het oog op een nadere bewerking daar van, eenigszins uitvoeriger. Nieuw is, aldus de „N.R.Crt.", dat ter secretarie de volkstellingskaarten dit maal vóór de uitreiking voor een groot gedeelte zullen worden ingevuld met be hulp van de in het bevolkingsregister voorkomende gegevens. Ter tegemoetkoming in de kosten der volkstelling, waarvan door evengenoemde voorafgaande invulling van de telkaarten het totaal wel niet veel verandering zal ondergaan, wordt aan elke gemeente uit 's rijks kas een bedrag verstrekt, waarvan het bedrag door den minister van binnen landsche zaken en landbouw wordt vast gesteld. Dit bedrag bedroeg *in 1920 12 cent per getelden persoon. ZIERIKZEE. De „V.P.Z.'Mnitialen, die bekend mogen verondersteld, geeft een propagandabrochure uit ter verbreiding van haar doel en werkwijze, en wel om propaganda te maken voor de pluimvee houderij in Zeeland, waar de vereeni- ging 7 afdeelingen telt. In een inleiding schrijft de voorzitter d^f V.P.Z., de heer Hanken o.a.: „De inkomsten uit de pluim veehouderij getrokken zijn zoo verbazend gestegen, en de uitvoer is zoo enorm vooruitgegaan, dat liet waarlijk noodig is, dat er van de zijde onzer regeering, wat meer aandacht aan deze tak van volksbestaan wordt gewijd!" Voor de Roomsch-Kath. Propaganda- club trad Maandagavond in de Concert zaal, voor een vrij talrijk publiek, Pater H. Rothoff op, met als 'onderwerp: „De wonderen te Lourdes", welke lezing voor de toehoorders van den spr., die onlangs shier „contra"-Lourdes sprak, interessant was om nu eens het „pro" te hooren verdedigen. De pastoor der R.-K. gemeente alhier, opende op de gebruikelijke wijze de bij eenkomst en leidde met een kort woord den pater in, die als kenner van Lourdes doordat hij er dikwijls verbleef interessante bizonderheden wist te ver tellen en aan de hand van lantaarnplaat jes zijn toehoorders binnen de mooie stad der R.-K. pelgrims voerde. Dat de spreker de wonderen van Lour des verdedigde en een antipode bleek van ds. v. Hoogenhuijzen, die hier onlangs met hetzelfde onderwerp optrad, nie mand zal zulks verwonderen, maar de verdediging van de wondere verschijning van Jezus' Moeder aan een Fransch mo- lenarinnetje, in een grot aan de Gave, waar duizenden en duizenden pelgrims telken jare genezing zoeken en soms vin den, in het water der Mariabron, was treffend en uitstekend gedocumenteerd door aanhalingen van diverse wetenschap pelijk gevormde mannen. Zoo bestreed de pater uitvoerig de meening als zou Bernadette het kind waaraan Maria verschenen zou zijn een geëxcalteerde zijn geweest, en 't was geen meisje, afgericht om komedie te spelen. Even min zocht zij eer en aanzien en de leugen was haar vreemd. Meermalen heeft men Bernadette streng verhoord omtrent de mededeelingen over de ver schijningen. Kort voor haar dood, 20 jaar na de wonderbare verschijning van Ma ria, is de zieke non nog een streng ver hoor afgenomen, maar onwrikbaar hield ze haar getuigenis vol. Uitvoerig stond spr. stil bij de won derlijke genezingen, die te Lourdes zijn voorgekomen bij de zieke pelgrims, die, na gebaad te hebben, terstond of iets later geheel genezen van gruwelijke or- Uit het Engelsch van H. A. Vacbell. 18 Midden in den zomer zijn zulke buien niet zeldzaam op de Stille Zuidzee. Wan neer de passaat waait, kunnen ze ge vaarlijk worden. George had een Noor delijken koers gehouden, vlak langs de kust, die verbrokkeld was in hooge rots massa's, doorsneden met diepe ravijnen. Een landwind, die door een lange vallei komt schieten en in botsing komt met een opkomend getij, kan een miniatuur orkaan teweeg brengen. Hazel keek voor uit. Een streep schuim scheen vlug op hen aan te komen. Daarachter was het blauw van de zee van azuur veranderd in indigo. Geen tijd om het zeil te reven, zei George. Wij moeten overstag gaan. Ik ben bang, dat je nat zult worden. Hij rukte zijn jas uit en gooide ha ar die toe. Trek die aan, gauw! Zij gehoorzaamde, terwijl de boot om zwaaide. De bui kwam aan bakboord aan. De stuurboordzijde dook zóó plot seling, dat Hazel tegen George werd aan* geslingerd. Hij greep haar met éen hand beet en liet met de andere het zeil vieren. De boot steigerde en vloog over de golven. Een wolk van schuim omhul de haar van voor- tot achtersteven. En de bui scheen nog in heftigheid toe te nemen. Ik moet het zeil laten zakken, zei George, kun jij het roer houden? Een oogenblik aarzelde Hazel. Zij was verlamd van angst. Maar haar wil over won weer. Zij hoorde zichzelf zeggen: - Natuurlijk! Duw het om! Houd het goed om kneld! George pakte .den schoot tusschen de tanden. Hazel £on zijn wang- en keel- spieren zien uitzetten. Hij kroop naar voren. De boot was vreeselijk aan het schommelen geraakt. Hij bereikte den mast en liet het grootzeil zakken. De boot, die nu geen ander zeil voerde, dan een kleinen fok, stoof er gladder door. George borg het zeil op en begon te hoozen. Daarop ging hij terug naar het roer. Zoo is het in orde! zei hij opgewekt, Dat was net wat ik verdiende. Ik was aan het kakelen over dingen, die ik niet begrijp en lette daardoor niet op wat ik wel begrijp. En wat jou betreft wel allemachtig: jij bent ook niet van gisteren! Weet je wel, dat we er na aan toe waren, om te slaan? Ja. Maar nu zijn we zoo veilig als iets, stelde hij haar gerust. De bui trekt voor bij. Maar er was even een gevaarlijk mi nuutje! Toen je me vroeg het roer over te nemen. Ja! Alleen had ik de boot niet recht kunnen houden en tegelijk het zeil laten zakken. Als mijn tanden het niet hadden uitgehouden, zouden we nu op dit oogen blik aan het rondzwemmen zijn. Ik kan niet eens zwemmen! Dan zouden we samen gezonken zijn! Hij stak zijn hand uit om het roer ganische kwalen, waartegenover de me dische wetenschap machteloos stond. Zoo noemde spr. een treffend geval van een Maastrichtsche, die erg t.b.c. had en ge nezen van Lourdes is teruggekomen. Met belangstelling is naar de langdurige rede van pater Rothoff geluisterd, terwijl de fraaie lantaarnplaatjes van Bernadette, Lourdes en genezen patiënten zeer de aandacht trokken. Wij kunnen nu reeds mededeelen, dat in de Concertzaal Maandag 20 dezer een eerste rangs cabaret-avond gegeven zal worden door het bekende klein-kunst gezelschap „de Witte Raaf", onder lei ding van Piet Holman. Het gezelschap komt met geheel eigen decors en licht effecten. Het zal een avond van zeer afwisselend programma worden. ST.-PHILIPSLAND. Met ingang van 1 Januari 1930 is tot secretaris-penningm. van de Coöp. Elec. Mpij. „St.-Philips- land" gekozen, dhr. G. v. d. Dussen. OUD-VOSSEMEER. In de Dinsdag ge houden raadsvergadering deelde de voor zitter, de heer C. W. Snijder, mede, dat hij ontslag heeft verzocht als burge meester. B1GCHTZAEEN, Ter openb. terechtzitting van den Po litierechter te Middelburg van 7 Jan. wer den o. m. behandeld de navolgende zaken en wel tegen: M. H., 24 jaar, sigarenma ker, wonende te Zierikzee, verdacht van mishandeling van C. Karelse, in den nacht van 5 op 6 December 1929 te Zierikzee. Eisch en uitspraak f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; C. K., 48 jaar, werk vrouw, wonende te Zierikzee, verdacht van beleediging van J. van der Have in October of November 1929 te Zierikzee. Eisch en uitspraak f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; L. R., 19 jaar, arbei der, wonende te Brouwershaven, verdacht van mishandeling van Chr. Hoekman, op 21 Nov. 1929 te Brouwershaven. Eisch en uitspraak f10 boete subs. 10 dagen hech tenis; C. A. van G., 22 jaar, bakkers knecht, wonende te Bruinisse, verdacht van mishandeling van J. van den Bos, op 30 November 1929 te Bruinisse. Eisch en uitspraak f10 boete subs. 10 dagen hechtenis; C. van K., echtgenoote van P. B., 32 jaar, zonder beroep, wonende te Oosterland, verdacht van mishandeling van D. P. Overbeek op 12 December 1929 te Oosterland. Eisch en uitspraak f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. DE BROEDERMOORD TE WOL- FAARTSDIJK. Door F. L., 19 jaar, landbouwersknecht te Wolphaartsdijk, thans gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank van Dec. j.l., waarbij hij wegens doodslag is veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie was reeds in hooger beroep gekomen. ONDERWIJS, Bij het op 7 Jan. j.l. te 's-Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde voor diploma A, de heer W. Anker, oud leerling der Ambachtsschool te Zierikzee. ST.-PHILIPSLAND. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school no. 1 alhier, hebben zich 6 solli citanten aangemeld. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. over te hemen, maar zij bewoog zich niet. Hij legde zijn hand op de hare. Zoo bleven ze een minuut zitten. Toen zei George: Het ziet er naar uit, alsof ik het er op toeleg, je een dosis angsten op het lijf te jagen. Eerst houdt die beroerde rem niet, dan raak je verdwaald in de heuvels, en nu.... dit! De bui was heelemaal over, de kleur op Hazel's wangen terug. George keek haar oplettend aan en drukte vaster haar zachte handje, dat lijdelijk onder zijn hand lag. Jij bent... een bovenste beste, éen met ras in je, voor de'n drommel! Zij ontmoette zijn blik uiterlijk kalm, maar haar hart klopte sneller. Zal ik je eens zeggen, wat ik van jou denk? Hij knikte, terwijl hij dichter naar haar toeschoof. i Jij bent werkelijk te groot voor Spragge's Hoeve". HOOFDSTUK VIII. Oom Zed raakt onder den indruk. Twee dagen gingen voorbij. Ten twee de male werd Hazel's nieuwsgierigheid geprikkeld bij het zien van George, die in de struiken verdween met zijn zak en zijn gevorkten stok. Van Home had nog meer ratelslangen noodig en Geor ge had hem nog een dozijn beloofd, wanneer hij met Hazel naar Oakland te rug kwam. Daar hij wist wat voor af keer die reptielen zijn aangebedene in boezemden, had hij tegen zijn moeder een waarschuwend woord gesproken. BLOEDGROEPEN-ONDERZOEK OP DE LAGERE SCHOOL. Deze week zal aan de leerlingen der Luister eens, laat juffrouw Good rich niets van mijn ratelslangen merken. Waarom niet? Omdat ze flauw zou vallen als ze maar vermoedde, dat ik ze hier in huis had. Ze zou er als de weerlicht van doorgaan, begrijpt u? Juffrouw Spragge trok een boos ge zicht. Naar mijn idee maak je veel drukte voor niets. Waarom vertel je haar niet ronduit, dat de slang niets doet en veel eerder bang voor haar is? Wijs haar, hoe ze er mee moet omspringen. Vast niet! Ik zeg u, ze haat ze ge woonweg. Dat heeft ze in van Home's schuur nog tegen me gezegd. Het zijn jouw zaken, niet de mijne. Natuurlijk! Juffrouw Spragge haalde de schouders op. Zondagmiddag kwam Oom Zed eten. Ik zal komen, had hij na lang tegen stribbelen gezegd: maar ik kom niet om naar haar te kijken, maar om je moeder een beleefdheid te bewijzen en een stevig maal te krijgen, zooals ik er thuis nooit een krijg. Goed hoor, zei George. Oom Zed verscheen van top tot teen in het zwart, broek, vest en jas van rossig laken, die hij in goede oude da gen op begrafenissen had gedragen. Ge orge stelde hem aan. Hazel voor en Hazel nam zijn magere gerimpelde hand in de hare en verzekerde hem dat het haar plezier deed, kennis met hem te maken. De oude man knikte streng. Ter eere van deze gelegenheid droeg hij zijn val- sche tanden, die „klik" zeiden, telkens wanneer hij sprak, want ze pasten sinds lang niet meer. Samantha en juffrouw hoogste klassen van School B te Zierik zee gevraagd worden een druppeltje bloed te willen beschikbaar stellen, voor een bloedgroepen-onderzoek. Dit onder zoek gaat uit van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen te Amsterdam, en staat onder leiding van Dr. M. A. van Herwerden, lector te Utrecht. Het bloeddruppeltje wordt verkregen door een klein prikje in den pink, dat minder pijn doet dan een speldenprik. Het uiterst kleine wondje, wordt zuiver behandeld, het is absoluut ongevaarlijk. Voor alle zekerheid, zij erop gewezen, dat het met koepok-inënting in 't geheel niets heeft te maken. Wat is nu het eigenlijke doel van het onderzoek? Het bloed kan in 4 groepen worden ingedeeld. Elk dezer groepen wordt gekenmerkt door bepaalde eigen schappen. Deze eigenschappen staan niet in verband met de gezondheid, maar be- hooren tot de raskenmerken, en zijn er felijk. Wanneer we een bepaald ras onder zoeken, blijkt het, dat de verdeeling der bloedgroepen onder de menschen van dat ras steeds dezelfde is. Wanneer we dus 1000 Zwitsers onderzoeken, en we vinden dat er 400 zijn van groep I, 430 van groep 2, 120 van groep 3, en 50 van groep 4 (deze cijfers zijn niet geheel juist), dan kunnen we, wanneer we 1000 andere Zwitsers onderzoeken, de zelfde verhouding der bloedgroepen ver wachten. Wanneer nu iemand tot groep 4 be hoort, die weinig in Europa, meer in Azië voorkomt, dan kunnen we op grond daarvan niet zeggen, dat een zijner voor vaderen een Hindoe, Javaan of Chinees was. Maar wel kunnen we bijvoorbeeld uit de overeenkomst tusschen de „bloed- index" van een Hindoe en een Zigeuner afleiden, dat de Zigeuners oorspronke lijk uit Voor-Indië stammen. Eveneens kunnen we in een bepaalde streek de in vloed van een Spaansche bezetting waar nemen, in de cijfers van een eenigszins uitgebreid bloedgroepen-onderzoek. Het zal daarom zeer interessant zijn, de verhoudingen op ons eiland eens na te gaan, dat door zijn geïsoleerde ligging door de eeuwen heen, zijn specifieke be- volkings-eigenschappenvermengd met Spaansche invloeden, vrij goed zal heb ben bewaard. Op Mulo-, Kweek- en Ambachtsschool is reeds materiaal verzameld, zonder dat dit eenig bezwaar opleverde. In verschillende andere landen zijn ze Nederland op dit gebied reeds ver voor uit. We zijn nu echter bezig de achter stand in te halen. Wij vertrouwen dan ook, dat de ouders dit interessante on derzoek zullen willen steunen, door hun kinderen toestemming te geven, 2 (zegge twee) druppels bloed aan de Weten schap te offeren. ftJSKKNltëUim, Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor St.-Annaland, J. Bakker, cand. te Benschop. ZIERIKZ^p. Ds. S. H. J. Voors alhier komtwederom voor op het 3-tal, opge maakt ter vervulling van de vacature 18e predikantsplaats te Rotterdam. LANDBOUW m VEETEELT. COÖP. SUIKERFABRIEK „ZEELAND". Van zeer bevoegde zijde deelt men mede, dat ten stelligste kan worden te gengesproken, dat de commissie uit de aandeelhouders der Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek „Zeeland" besloten Spragge werden minzaam begroet. Oom Zed keek zijn gastvrouw met oprechte genegenheid aan. Hij vischte een brief uit zijn ruimen zak. -— Geen post voor jullie, zei hij, dit is voor juffrouw Goodrich. Hazel wierp een blik op de enveloppe, maar maakte die niet open. Het gezel schap ging den salon binnen. i Gaat zitten, verzocht juffrouw Spragge. Het was een warme dag en oom Zed zou graag zijn jas uitgetrokken hebben. Hij keek verlangend naar een haak in de deur. Doet uw jas maar uit, meneer Byles, zei de gastvrouw, als u daar zin in hebt. Ik heb er geen zin in, zei oom Zed. Hij keek om zich heen en merkte dat „iets anders dan anders" was. De boel was zooals hij begreep door dat stadswicht wat opgedoft. Oom Zed knikte mistroostig, maar zijn gezicht klaarde op toen Samantha met de soepterrien binnenkwam. Juffrouw Spragge was beroemd om haar „chow der" en oom Zed viel er dan ook met groote graagte op aan. Nadat hij een paar mondenvol gebruikt had, merkte hij op Dit is niet uw ouderwetsche „chow der". Het heeft meer iets van mossel soep. Het is puree van mosselen, lichtte George in. Je zou zeggen! Wel ik heb nooit betere soep geproefd, zelfs niet hier in huis. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1