Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL abonnement: Maandag 6 Jan. 1930. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën Paardenfokkerij. Verjaring van vorderingen. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Bug* Firma I. v. d. VALK, Zierikzee. Pijnlijke Kloven rrfla per 3 maanden f 1,50, franco per peat f 1,80. Toer het buitenland per jaar f 10, Afaenderlijke nummers 5 oont. Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poatgiro 13T67T. 85ste JAARQANQ. No. 11948. Uil. k. J, DE L09ZE. Ulfe-RodlotMr H,KOSTEN. ran 1—8 regele 60 eta., Tan 4 regel, en daarboren 20 ota. per regel. Beolamea 30 ota. p. regel. Bjj oontrnot belangrijke korting. Inaending op den dag Tan alt- gare vóór 10 ure. aitorlljk 10 uur op don dog uitgoot De BURGEMEESTER van Zierikzke her innert dat volgens artikel 23 der Paaidenwet 1918 (Staatsblad no. 419) ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, verplicht is hiervan bjj den Burge- 1 meester der gemeente zijner inwoning aan- gifte te doen binnen een maand, nadat de hengst twee jaar is geworden of in zjjn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Eebr. u- van elk jaar. i De Burgemeester geeft van deze aangifte kosteloos een bewjjs af. volgens een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld model Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Ingevolge artikel 24 der wet is de eigenaar of houder van eon merrie, welke een veulen heeft geworpen, verplicht, zoolang het veulen niet gespeend is. om op vordering onmid dellijk het betreffende dekbewijs (waarmede een verklaring, gewaarmerkt dooi het bevoegde gezag eener buitenlandsche ge meente, dat de merrie in die gemeente is gedekt, wordt gelijkgesteld) te vertoonen aan de in het eerste lid van artikel 37 bedoelde ambtenaren. Het is dus noodzakelijk, dat bedoelde eigenaars of houders bjj de dekking van de merrie een dekbewjjs van de houders der hengsten vragen. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 100 Zierikzee, den 6 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen belanghebben den in herinnering, dat alle rechtsvorderingen ter zake van geldschulden ten laste van het Byk, een Provincie, een Gemeente of een Waterschap, Veenschap of Veenpolderin elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na den 31sten December van het jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, tenzjj zij reeds ingevolge de bepalingen van het Burgerljjk Wetboek aan een korte verjaring onderworpen zgn. Het vorenstaande is niet van toepassing op vorderingen wegens rente en aflossing van geldleeningen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden verzocht niet dm uiters'.en termijn af te wachten, maar de indiening hunner vorderingen zooveelmogelyk te bespoedigen. Met betrekking tot den dienst 1929 worden de vorderinc/en ten laste der Gemeente gaarne ingeivacht ter Gemeente- Secretarie vóór 15 Februari a.s. Zierikzee, den 6en Januari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. SPOEDVERGADERING VAN DE TWEEDE KAMER? Naar V.D. verneemt, heeft de heer D. Wijnkoop telegrafisch bij den voorzitter een spoedvergadering aangevraagd van de Tweede Kamer, in verband met de invallen der politie op verschillende plaatsen in Ned.-Indië. TABAKSBELASTING. De houders van Bedrijfsvergunningen worden er aan herinnerd, dat het ver schuldigde vergunningsrecht ad f 5,— vóór 20 Jan. a.s. ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen over de ge meente, waar zij woonachtig zijn, moet worden voldaan. Voorts zij er aan herinnerd, dat zij die een ventvergunning hebben, deze ook weer voor 1930 schriftelijk moeten aan vragen aan den Ontvanger hiervoor ver meld. HET ROODE GLAASJE! De meeste wielrijders hebben wel een rooden reflector aan hun rijwiel aan gebracht, maar in vele gevallen zóó, dat dit geheel geen effect sorteert, het zij door den stand, hétzij door de kwa liteit van der. reflector. Dit brengt groo- te gevaren met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelve, als voor de an dere weggebruikers. De Bond van Be drijfsautohouders in Nederl., heeft daar om aati den Minister v. Justitie het ver zoek gedaan, maatregelen te willen ne men. opdat de voorschriften omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwielen zooveel mogelijk wordt nageleefd. HET WEER IN 1929. Gemiddeld over hel geheele jaar 1929 was de temperatuur 0,7 graad Celsius te laag. De grootste afwijkingen kwamen voor in Februari met 7,6 graad beneden en in September met 2,5 graad boven normaal. De jaarsom van den neerslag was 19 o/o beneden de normale van 691 m.M.; de grootste afwijkingen vertoon den Maart en October met resp. een tekort van 37 m.M. bij een normaal van 46 en een surplus van 46 m.M. bij een normaal van 78. Het aantal uren zonne schijn gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1458 bedraagt, was fn het afgeloopen jaar 329 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in Mei en October, resp. 63 uren boven en 8 uren beneden normaal. ONTPLOFFINGSGEVAREN. In het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds yoor de Binnenvaart te Amsterdam, heeft de technische redacteur, de heer L. K. A. van Duuren, voorzitter van de exa men-commissie voor machinisten en mo tordrijvers aan boord voor binnenvaar tuigen, in verband met de vreeselijke ramp te Groningen eenige oorzaken be sproken van ketelontploffingen. In dit blad bespreekt de schrijver de groote gevaren, welke het publiek bedreigen en geeft hij den weg aan om deze zoo goed als uit te sluiten, n.l. door net verplichtend stellen van. het behalen van een diploma voor ir>jchinist, althans voor alle schepen, die passagiers vervoeren. ZIERIKZEE. Wij maken onzen lezers (essen) attent op de in dit blad voor komende advertentie, waarin is aange kondigd, dat Donderdag 9 Januari a.s., in het „Huis van Nassau" de heer Jan van Zadelhof, lid van de Tweede Kamer, zal behandelen het boek van den groo- ten Charles de Coster, getiteld: „De le gende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke daden van Uilenspiegel en Lamme Goedzak". Dit boek behoort tot de wereldliteratuur en wordt door ieder een geroemd als een weergaloos mees terwerk. Als het den spreker gelukken mag, zijn hoorders nader te brengen tot de schoonheid van dit schitterende boek en hen de beteekenis ervan te doen be grijpen, dan zal het een interessante en leerzame bijeenkomst worden. Van de firma P. Vaane, wijn handel alhier, ontvingen wij een prac- tische telefoonlijst voor de meest voor komende nummers, waaraan een zand- looper, ingesteld op een gesprek van 3 minuten, benevens een bijzonder aardig maandkalendert j e. KERKWERVE. Zondagmiddag ongeveer half één, werd brand ontdekt in een klampje, vlas, staande op het erf van den heer A. B. In den beginne liet het zich niet mooi aanzien, doch door in middels toegeschoten hulp, ook uit na burige gemeenten, die met emmers wa ter het belendende wagenhuis nat hiel den, kon erger worden voorkomen. De brand is vermoedelijk door kinderen ver oorzaakt. HAAMSTEDE. Op 1 Jan. 1929 telde de bevolking dezer gemeente 630 m. en 631 vr., totaal 1261 personen. Gedurende 1929 werden geboren 15 m. en 8 vr., totaal 23, terwijl zich 47 en 53 vr., totaal 100, in deze gemeente vestigden. Door vertrek verminderde het aantal inwoners met 33 m. en 33 vr., totaal 66 personen, terwijl wijl 8 ra. en 5 vr., totaal 13 overleden. Op 1 Jan. 1930 telde deze gemeente 651 m. en 654 vr., totaal 1305 personen. Er werden 8 huwelijken gesloten. BURGH. Ingevolge besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard als lid van den gemeenteraad (vacature dhr. W. Heule), dhr. C. W. Boot. Door het kerkbestuur is ingaande 1 Januari j.l. als kerkwachter (vac. dhr. M. Bom) benoemd dhr. Joh. Semeijn. DREISCHOR. In de Vrijdagavond ge houden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad waren weth. van Lan- geraad en de heer der Weduwen afwe zig. Voorzitter weth. Doeleman; secre taris de heer P. v. d. Linde. Voor den aanvang der zitting spreekt de voorz. de beste wenschen voor het jaar 1930 uit voor de gemeente en de leden van den raad met hunne huisgezinnen en deelt daarna mede, dat de hoofdschotel van deze vergadering de behandeling van een brief van den burgemeester is, waar in deze mededeelt, dat hij wegens ge zondheidsredenen zich verplicht gevoelt bij den gemeenteraad een maand ziekte verlof aan te vragen. De voorzitter stelt voor deze te verléenen en spreekt met de andere leden de hoop uit, dat de burgemeester de volgende maand weer present zal kunnen zijn. Alvorens tijde lijk voorzien wordt in de functie van gemeente-secretaris, gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat de raad met algemeene stemmen de heer Z. Cornell's, gemeente-secretaris van Zonnemaire en Noordgouwe, tot waarnemend secretaris dezer gemeente voordraagt. De heer Cor- nelis (die inmiddels ter vergadering is verschenen), verklaart een eventueele be noeming te willen aanvaarden, waarop hij met algemeene stemmen gekozen wordt. De voorzitter wenscht den heer Cornelis geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij de zaken zoo goed moge lijk zal behartigen. Van verschillende zij den is reeds volle medewerking en steun toegezegd. De nieuw benoemde legt hier op in handen van den voorzitter de door de wet vereischte eeden af en dankt den voorzitter voor de gesproken woor den. Hij verklaart zijn beste krachten aan zijn nieuwe functie te zullen geven en zal Dinsdag en Vrijdag in deze ge meente aanwezig zijn. Tot waarnemend Draiama ran V«lki»burg'« Urertraan is roor sngtoa verkrijgbaar bij D. C. F. VROON ti Dintelserd. ambtenaar van den burgerl. stand wordt de heer W. v. d. Linde aangewezen, die deze benoeming aanvaardt. Na de rond vraag, welke niets oplevert, volgt sluiting. Aan den heer E. H. P. van Na- huijs, burgemeester van Dreischor en Noordgouwe, is door, den Commissaris der Koningin, 'lot heïstel van gezond heid tot 31 Januari a.s. ziekteverlof ver leend, OUWERKERK. Op 31 Dec. 1928 telde deze gemeente 342 m. en 364 vr., totaal 706 inwoners. Door vestiging en geboor te vermeerderde dit aantal resp. met 24 (9 m. en 15 vr.) en 10 (5 m. en 5 vr.). Door vertrek en overlijden verminderde het aantal resp. met 33 (17 m. en 16 vr.) en 5 (1 m. en 4 vr.). Op 31 Dec. 1929 bedroeg het aantal inwoners 702, n.l. 338 m. en 364 vr. OOSTERLAND. Als gevolg van de vele branden, welke in den laatsten tijd heb ben plaats gehad, werd door het Ge meentebestuur besloten in het gemeente huis een brandvrije kluis te. stichten. Deze kluis, aangebracht in de secretarie en gebouwd op aanwijzing van de Lips' fabrieken te Dordrecht, maakt een soli- den indruk. De verschillende folianten, keurig gerangschikt op speciaal vervaar digde bordenstellingen, geven een defti- gen indruk, vooral wanneer ze besche nen worden door electrisch licht, dat mede is aangebracht. Alle gemeenten zul len goed doen zulk een inrichting, die de eerste van de gemeenten op dit eiland is, aan te brengen. Alleen dan is men afdoend verzekerd tegen het ver loren kunnen gaan van waardevolle stuk ken. - De bevolking dezer gemeente is in het afgeloopen jaar vermeerderd door geboorte met 84 en vestiging met 62 personen. Vermindering vond plaats door overlijden met 19 en vertrek met 101 personen. Alzoo een vermindering van 24. Het bevolkingsaantal bedroeg op 1 .dezer 1958, n.l. 1011 mannen en 947 vrou wen. Er werden 23 huwelijken voltrok ken. STAVENISSE. De rijksveldwachter-bri gadier-titulair, D. v. d. Berg, hier ge stationeerd van Juni 1913 heeft met in gang van 1 Jan. j.l. zijn betrekking neer gelegd. Deze politieman met bijna: 40 dienstjaren wist steeds met takt op te treden, waardoor hij zich de algemeene sympathie der burgerij wist te verwer ven. Eenige inwoners wilden, in verband daarmede, de laatste dag, waarop hij in dienst was, niet onopgemerkt laten yoorbijgaan. Zij kwamen op Oudejaars dag op 't gemeentehuis bijeen, waar v. d. Berg ook uitgenoodigd was. Bij monde van den heer Hanssens, burgemeester de zer gemeente, werd met eenige waar- deerende woorden afscheid van hem ge nomen, terwijl hem als stoffelijk blijk van belangstelling een gouden horloge met inscriptie werd aangeboden. Van den Berg gaf blijk van ingeno men te zijn met de manier waarop de burgers van deze gemeente afscheid van hem namen en dankte allen zeer voor de blijken van waardeering. ONDERVFIJS. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor g. o. 1. No. 26 te Rotterdam komt als no. 1 voor dhr. C. v. Gorsel te Serooskerke (S.). RENESSE. Vrijdag 3 Jan. werd de al gemeene jaarvergadering gehouden door de leden der Vereeniging van Oud-leerlin gen van den tuinbouwcursus. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging steeds in groei en bloei was toegenomen. Door vele leden werden spreekbeurten vervuld; andere brachten onderwerpen ter sprake betrekking heb bende op tuinbouwgebied. Een flinke hoe veelheid sproeimiddelen en een goed kwantum zaaizaad werden voor de ver eeniging aangekocht. De rekening sloot met een batig saldo van f9. Een voorstel van het bestuur om dit jaar te Haamstede een fruittentoonstelling te houden werd aangenomen. Tot secretaris werd herbe noemd de heer J. A. Speelman te Haam stede. Bij de rondvraag besprak een der leden het groote gevaar van - en de schade aangebracht door de bastaard satijnvlin- der in deze streek. Er bestaat reden om dit insect met alle mogelijke middelen te bestrijden, wat dit jaar ook beproefd zal worden. Besloten werd tegen Vrijdag a.s. de gemeentebesturen, de tuin- en landbouwvereenigingen en de vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer uit te noodigen tot een vergadering te Haam stede, om een algemeene actie in te lui den voor bovengenoemde bestrijding, Hierna sloot de voorz. de vergadering. NOORDGOUWE. Onze dorpsgenoot, de heer P. J. Vink, thans werkzaam te Rot terdam, slaagde voor het onlangs al- '.begeert iedereen Ömc/at ze ondntaand: wortreffdijhe etgemchappen bezit. Rlfjjd vcrjdl Met zorg bereid, ferete kwalitefh Overal gevferd. PPwekhcnd Mief-tee&naren hu>g standhoudend. Laag in prijs. Qrosoler i daar gehouden examen Boekhouden, uit geschreven door de Vereen, van Leer aren in het Boekhouden. ESPERANTO OP DE LAGERE SCHOOL? Op den voorloopigen .beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering der Vereen, van Hoofden van Scholen in Nederl., te houden 19 April a.s. te Amsterdam, komt o. a. in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur, in te leiden door den heer Ph. Ewouds te Amsterdam. De alg. ver gadering spreekt als haar meening uit, dat aan de leervakken genoemd in de L.O.-wet 1920 behoort te worden toege voegd: het Esperanto. Ned. Herv. Kerk. BROUWERSHAVEN. Kerkvoogden, er kentelijk voor de ruime oudej aarscol lecte zeggen daarvoor hartelijk dank, in zonderheid aan de gever(s) van 4 bank biljetten van f 25,— en 2 bankbiljetten van f 10,—. LANDBOUW EN VEETEELT, COöP. SUIKERFABRIEK „ZEELAND". De commissie uit de aandeelhouders der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom heeft in haar gehouden vergadering besloten in de kringvergaderingen, waarvan de eerste Maandag in Bergen op Zoom zal wor den gehouden voor de in N.-Brabant wonende leden, en aan de deze maand te houden algemeene vergadering over te leggen het voorstel van de overige coöperatieve suikerfabrieken in het Zui den des lands om de fabriek van de Zeeland aan haar te verkoopen. Voor- gestéld zal worden op dit aanbod in te gaan. HET NIEUWE JAAR. Geen zorg voor de toekomst, niet on gerust zijn voor hetgeen te wachten staat, maar welgemoed de hand aan den ploeg geslagen en ons paraat gemaakt voor de dingen, die zullen komen, aldus dr. H. Molhuyzen in zijn Nieuwjaarsartikel in het „Alg. Ned. Landbouwblad" en hij vervolgt: Afzondering, opsluiting in eigen kring, morren over alles en nog wat brengt geen kracht voort. Neen, de boerenstand moet bezield zijn en blijven van den geest van organisatie, van durf, van levenskracht. En de voormannen, de leiders van de boerenorganisaties moeten daarin voor gaan. Ze moeten hun goede inzichten in de kracht van organisatie tot Keil van den boerenstand steeds weer in breeden kring propageeren. Die taak is moeilijk, wellicht ondankbaar, maar die taak is groot en verheven en zij, die het land- bouwvereenigingsleven en daarmede de kracht van den boerenstand bewaren voor verzwakking, omdat zij daardoor 't land bouwvereenigingsleven zuiveren van smet stoffen, waaruit onheil voor den boeren stand zou kunnen voortkomen, zullen een maal met waardeering en ontzag wor den herdacht. DE SUIKERBIETENTEELT. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer van den Heuvel betreffen de het spoedig nemen van maatregelen tot steun aar. de suikerbietenteelt heeft de minister van Binnenl. zaken en land bouw geantwoord: Het bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1930 in de Twee de Kamer toegezegde overleg met den minister van financiën heeft plaats ge had. Daarbij is aangenomen, dat met het voorstel om de helft van de verlaging van den suikeraccijns te gebruiken voor bescherming van de suikerindustrie werd bedoeld, de voorgenomen accijnsveria ging voor de helft niet te doen door gaan, en hel op die wijze te vinden geld te besteden voor den steun aan de sui leerindustrie. Aan dat voorstel kan ech ter geen gevolg worden gegeven, om dat de opbrengst van een crisisheffing alleen mag worden besteed voor de be taling van rente en aflossing van crisis leeningen. Inmiddels is het wetsontwerp verzacht en <jer\eea men met inzake de bovenbedoelde accijnsverlaging door de Tweede Kamer aangenomen. Het lig'; niet in de bedoeling van de Regee ring om binnen zeer korten tijd met vooi stellen tot steun aan de suikerin dustrie bij de Volksvertegenwoordiging te komen. RADIONIEUWS. DE RADIOKWESTIE. Naar de Tel. van goedingelichte zijde zegt te vernemen, zou de Radioraad „on machtig zijn gebleken" advies uit te bren gen aan de regeering in zake de verdee ling van den beschikbaren zendtijd over de verschillende omroepgroepen. In stede daarvan is, naar het blad meldt, een aantal minderheidsadviezen aan den minister toegezonden, die on derling zeer uiteenloopen. In een dezer minderheids adviezen wordt het voor stel gedaan om de A.V.R.O. éen derde van haar zendtijd af te nemen ten gunste van de V.A.R.A. „De Minister van Waterstaat is dus thans even ver gevorderd met de oplos sing dezer kwestie als vóór de instelling van den Radioraad. Naar verluidt neemt de ministerraad thans in ernstige overweging, het geheele vraagstuk wederom in de Kamer te brengen. Naast de zendtijdverdeeling vraagt de golflengte-toewijzing na 11 Januari thans de aandacht van den Radioraad. De golf- lengteverdeeling van Hilversum en Huizen, zooals die thans geregeld is, zal ook gelden van 12—18 Jan. VERSCHILLENDE BERICHTEN» Ongelukken. Zaterdagochtend is de wegwerker G. D., nabij Deventer door den binnenkomenden sneltrein overreden en gedood. Zondagmiddag is op den Apeldoornschen straatweg tusschen Apel doorn en Arnhem, ter hoogte van Teriet, vermoedelijk door het springen van een band, een race-auto tegen een steen hoop aangereden, waardoor de 3 inzit tenden uit den wagen werden geslin gerd. De bestuurder K. werd zwaar ge wond met beide beenen gebroken op genomen. De tweede passagier klaagde over inwendige pijnen. Beiden zijn naar 't ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Kranige redding. Te Heteren is een hof stede afgebrand. Toen het perceel in volle vlam stond werd een ll/2-jarig dochtertje vermist, dat in de wieg te slapen was gelegd. De brandmeester Speyers bedacht zich geen oogenblik, worstelde zich door rook en vuur naar de kamer en wist het kind te redden. Nauwelijks was hij terug op een der raamkozijnen of het geheele brandende huis stortte achter hem in. Scheepsramp. Het Ned. s.s. „Hofplein" van de reederij „Millingen" te Rotter dam, is Vrijdagnacht ter hoogte van Spa- no (Noorwegen) op de rotsen geloopen. De „Hofplein" was op weg van Rotter dam naar Narvik om een lading erts. Na van de rots af te zijn gedreven in N.O. richting is het schip beginnen te zinken en zijn ruim III, de bunker en de machinekamer ondergeloopen. Daarna is het schip opnieuw op een rots bij Skorpas geloopen. Toen is het in tweeën gebroken en gezonken. De bergingsvaar tuigen, die in de buurt waren, konden het schip niet bereiken, doordat er een orkaan heerschte. De bemanning heeft het schip verlaten in twee booten. In de eene zaten 32 man en de beide lood sen, die aan boord waren, in de an dere de 5 mannen, de 3e stuurman en 4 matrozen, die vermist zijn. De eerste sloep is bij Jothunheim geland. Er is geen hoop meer op de redding van de vermisten. Twee lijken zijn intusschen aangespoeld. VAN HEINDE EN VER» Zondagmorgen 10 uur is de Belg. Kon. familie te Rome aangekomen voor de huwelijksplechtigheid op Woensdag a.s. van prinses Marie José en kroonprins Umberto. De Italiaansche Kon. Familie was aan 't station ter begroeting aan wezig. In een voorstad van Buenos Aires (Argentinië) heeft op een overweg een botsing plaats gehad tusschen een auto en een electrischen trein. Zeven personen werden op slag gedood, terwijl de 2 overigen in het ziekenhuis aan hun ver wondingen zijn bezweken. De ramp is te wijten aan het feit, dat vergeten was de boomen te sluiten. In het Zweedsche riviertje Flion, dat met een dun ijskorst)e bedekt >yas, zijn 10 kinderen van 6 tot 8 jaar, die zich op het ijs gewaagd hadden, ver dronken. Twee jongens konden worden gered. Naar de „Kurjer Czerwony" ver neemt, zijn niet minder dan 50 Poolsche steden gefailleerd. In verscheidene ge- vallen zou reeds beslag gelegd zijn op,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1