Zierikzeesche Nieuwsbode Abdijsiroop BONBONS— ABONNEMENT: Vrijdag 3 Jan. 1930. z.ehikzeesche oouraht. ADVERT ENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Algemeen Overzicht. BINNENLAND. HEERENBAAI Uit Stad on Provlnoio. Prfli pet 3 meenden f 1,50, franco pet poet f 1,80. Voor het bnitenlud per jur t 'O,-. Afeonderlgke nummers 5 oent. Verschijnt Hnd., Wnsd. en Vrjjd. Tel Ho. 82. - Postgiro 13T6TT. Ten 1—8 regels 60 eta., yen 4 regels en deurboren 20 ots. per regel. Reclames 30 ots. p. regel Bjj oontreot belangrijke korting. Insending op den dag ren uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op daudag uitgaaf Gevonden voorwerpen: Een gouden ring; een portemonnaie met geld; een heerenrijwiel; een kinder- taschje; een paar kindersokken; een band van een "mantel; een mes; een wollen handschoen; een koperen gewicht; een kartonnen doos met snoeperij. BIOSCOOPRAMP IN ENGELAND.— GAAT PRIMO HEEN? Gedurende een kindervoorstelling in een bioscoop in een arbeiderswijk te Pais ley bij Glasgow is Dinsdagmiddag brand uitgebroken in de cabine van den ope rateur, waardoor eenige honderden me ters film vlam vatten en binnen enkele seconden een rook ontwikkelden, die een afgrijselijke paniek in de zaal deed ont staan. De meeste kinderen waren zon der geleide en de kleintjes werden door de grooteren onder den voet geloopen bij pogingen om den éenen uitgang met éen nooduitgang te bereiken. De meeste kinderen blijken den nooduitgang niet te hebben bemerkt en voor den gewonen uitgang ontstond zulk een gedrang, dat meer dan 200 kinderen gedood of ge wond werden. De meeste slachtoffers zijn niet door den brand maar door verstik king of vertrapping om het leven ge komen. Toen de eerste vlam uit de ca bine schoot, werden de kinderen door een panischen schrik aangegrepen en hol den naar den ingang van de zaal, die met vijf of zes treden naar de straat voerde. De meeste kinderen vielen en in vijf mi nuten was er nog slechts een verwarde hoop van gillende en krijschende kin deren. De eigenaar, die zich heldhaftig heeft gedragen, schreeuwde de kinderen toe om hen op den nooduitgang attent te maken, maar slechts een paar der groot ste kinderen zijn door dien uitgang nog ontsnapt. Om 9 uur waren 72 lijken, waarvan ten hoogste tien min of meer ernstige brandwonden vertoonden, gevon den. Zoodra het bericht van de ramp zich verspreidde, ijlde de burgerij in grooten getale naar de plaats des on- heils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en verbrijzelde deze. Men kroop door de ramen in de zaal. Ondertusschen werden alle beschikbare medici gealarmeerd, zoodat in korten tijd voldoende medische hulp ter plaatse was. Evenwel kwam zij in vele gevallen te laat. Men vreest, dat zich onder de puin- hoopen van het geheel verwoeste bios cooptheater nog een aantal kinderlijkjes bevindt. Eenige weken geleden hebben we mel ding gemaakt van de in Spanje omgaan de geruchten over het aanstaande einde van de dictatuur van Primo de Rivera en het herstel van een normaal grond wettelijk regime. Nu is dezer dagen in het dagblad „A. B. C." een artikel verschenen, van de hand van Primo de Rivera, waarin de nood zakelijkheid werd betoogd van de instel ling van een overgangsregeering tusschen de dictatuur en 't nieuwe toekomst regi me. Volgens dit artikel zouden bij den koning hierop betrekking hebbende voor- steilten zijn ingediend. Eerst als de koning zijn beslissing zou hebben genomen, zou den de voor het overgangsregime inge diende voorstellen den volke bekend wor den gemaakt. Zoo tast men dus nog in volkomen duister omtrent hetgeen er in Spanje nu eigenlijk omgaat. Zijn de dagen van Pri mo de Rivera werkelijk geteld? Zou de koning zich losmaken van den dictator en weer toenadering willen zoeken tot de oude politici, die indertijd voor den generaal-dictator op den achtergrond werden geschoven? Dit zijn nog onbeant woorde vragen. Van de Spaansche grens komt het bericht, dat in een gehouden ministerraad het besluit zou zijn geval len om den koning het ontslag van het ministerie aan te bieden. Maar een be vestiging van dit bericht is nog niet gekomen. Dat er echter in Spanje iets aan de hand is en men met een wijziging in het regime rekening moet houden, schijnt na het artikel in de „A.B.C." niet meer twijfelachtig. Koning Alfonso staat voor een zeer belangrijke beslissing. Middelburg is hij van 1907—1911 ook lid van den gemeenteraad geweest. In 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer en van 1916—1927 heeft hij zitting gehad in het bestuur der S.D.A.P. WINTERVOEDERING VAN VOGELS. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogelvoedering noodzakelijk wordt, wek ken wij allen, die door wintervoedering er toe willen bijdragen een zoo uitge breid mogelijken vogelstand gedurende 't ongunstigq jaargetijde in het leven te houden op, hunne maatregelen daarvoor te nemen. Voor velen zal dit bijdragen tot het behoud van natuurschoon tevens een rijk vloeiende bron van genot zijn, voor anderen, die vogelcultuur op hunne terreinen toepassen als middel ter voor koming van insectenplagen, is het een vaak zeer gewenschte of zelfs nood zakelijke aanvulling van wat men met het verschaffen van nestgelegenheid be gonnen is. Teneinde alle belanghebbenden zoo vol ledig mogelijk in te lichten over de wijzen waarop en de middelen waar mede wintervoedering toegepast moet worden, heeft de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Vogels, in sa menwerking met de Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren een brochure samengesteld, die kosteloos ver krijgbaar is gesteld bij het secretariaat van deze vereenigingen, resp. gevestigd te Amsterdam, Heerengracht 540 en te 's-Gravenhage, Prinses Mariastraat 40 en bij den secr. der Ned. Nat. Ver., Wester laan 7, Aerdenhout. In het bijzonder doen wij een beroep op onderwijzers en alle andere personen, die zich met het leiding geven aan de jeugd bezig houden. Mr. G. W. SANNES f In den Haag is op den leeftijd van 54 jaren overleden het s.d. lid van de Twee de Kamer, mr. G. W. Sannes, griffier van den Raad van Beroep te Rotterdam, De heer Sannes was van 1901—1903 ambtenaar aan het Centraal Bureau voor Sociale adviezen te Amsterdam, en na dien achtereenvolgens griffier van den Raad van beroep te Middelburg, te Al melo, te Groningen en te Rotterdam. In ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons (ook (n 'A onsen,'/» ponden en ponden) 'Vmopt Jlur Winke&er ft pak/eD'E ZIERIKZEE. De min. van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld), bij den ontvanger der di recte belastingen te Nieuwerkerk f 731,52 Binnen enkele dagen geeft de Ver. voor Kamermuziek weer een uitvoering, waarvoor we ook ditmaal de belangstel ling vragen van de muziekliefhebbers on der onze lezers. Hebben we nog geen mu ziek genoeg door de radio, hoor ik al vragen. Zeker, muziek in overvloed te genwoordig! Uit alle windstreken voert de radio muziek in de huiskamer, maar.... muziek hooren zonder de hulp van mi crofoon en luidspreker, is nog heel iets anders, dan de tonen onmiddellijk op vangen van het instrument, dat bespeeld wordt. Dat verschil zal men misschien eerst goed kunnen constateeren als bo vengenoemde vereeniging nog eens voor de microfoon komt, een feit, dat bin nen niet te langen tijd wellicht zal wor den verwezenlijkt! In de groote plaatsen van ons land worden de concerten, ondanks de ge weldige magneet, de radio, veel beter bezocht, dan langen tijd het geval was en hieruit blijkt wel, dat de bekoring, die uit kan gaan van een muziek-en- semble, direct van instrument naar 'I oor, nog van veel invloed is. Gaarna wekken we muziekliefnebbers op de a.s. uitvoering bij te wonen en dan zich meteen als donateur te laten inschrijven. Eenige weken geleden heeft ds. A van Hoogenhuijze eene lezing gehouden over de genezingen te Lourdes. Gedach tig het beginsel, dat men, om te kunnen oordeelen, ook de tegenpartij moet hoo ren, vestigen wij de aandacht op eene lezing, aangekondigd in een advertentie in dit nummer voorkomende, welke de Eerw. Heer H. Rothoff zal houden in de Concertzaal op Maandag 6 Jan. a.s. met hetzelfde onderwerp: „De genezingen te Lourdes". Deze lezing wordt gehouden voor de Algemeene Kath. Propaganda- Club „Benedietus XV, alhier en is voor iedereen toegankelijk. De Ned. Staatsspoorwegen geven voor .1930 een praktischenj geïllustreer- den weekkalender uit, met als gekleur de voorplaat, de nieuwe brug aan de Koningshaven te Rotterdam. Op den straatweg tuéschen Zierik- zee en" Kapelle reden Donderdagmiddag twee menschen, die van him werk kwa men, per fiets naar huis. Op een gegeven moment reed de een den ander aan, waardoor D., woonachtig te Zierikzee, aan den Visschersdijk, kwam te vallen. Juist kwam de auto van_ den heer K. uit Zierikzee, de "manne*v achterop en zeker was D. overreden,'indien niet de heer K. met zijn auto onmiddellijk was uitgeweken. Door deze manoeuvre ge raakte de auto echter in de naast den weg gelegen sloot, waaruit de wagen later op den avond door de Firma An ker gelicht is. DRËISCHOR. Gemeenteraadsverg. ge houden Zaterdag 28 Dec. Voorz. weth. Doeleman, wnd. secretaris, weth. v. Lan- geraad. Afwezig de heer der Weduwen. Voordat overgegaan wordt tot de behan deling vanv.de agenda, spreekt de voor zitter de hoop uit, dat de burgemeester spoedig weer geheel hersteld mag zijn, bij welke woorden alle leden zich aan sluiten. Op voorstel van den voorzitter worden de notulen der vorige vergade ring aangehouden, waarna de begrooting 1930 van het Burgerlijk Armbestuur ter tafel komt, die na een kleine opmerking van dhr. W. van der Linde wordt goed gekeurd in ontv. en uitg. op een be drag ad f 4547 aanwijzend. De heer A. J. van Bloois wordt met algemeene stèm- men herbenoemd als lid van het Bur*- gerlijk Armbestuur (periodieke aftreding). Mede aanbevolen was de heer J. P. Boogerd. In de vacature-Hofman, wordt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en van de commissie van schooltoezicht, met algem. st. benoemd, de heer Weststrate, hoofd der O.L.S. Op voorstel van B. en W. wordt aan A. C. van 't Sas, wederom voor een jaar ontheffing van schoolgeld verleend. Vervolgens komt aan de orde een voor stel van B. en W. tot herstel van den Boogerdweg. De voorzitter licht dit voor stel uitvoerig toe. Het in deze vastge stelde besluit zouden B. en W. in dien zin willen wijzigen, dat de verbetering, de geheele vernieuwing, inplaats van over een breedte van 2^/2 M., over een breedte van 31/2 M. zal worden aan gebracht, en wel over een lengte van 280 M., n.l. van de Westheul tot het erf van S. L. van Donge. De kosten voor keibestrating zijn geraamd op f 3375, waarvan i/3 deel is f 1125, voor gem.- rekening is en 2/a is f 2250 voor reke ning van den polder. De vorige begroo ting wees een cijfer aan van f 597, zoo dat er f 528 bijkomt. Na eenige discus sie wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aan genomen. B. en W. stellen verder voor om het verbod voor sche pen, om hun schroef te laten draaien op de zaten, in een raadsbesluit vast te leggen. Tot nu was n.l. gebleken, dat bij overtreding een proces-verbaal niets uit haalde, daar het reglement hieromtrent niets bepaalde. Ook met dat voorstel ver- eenigden alle leden zich. Voor 't schoon maken van Bellaert waren "2 briefjes in gekomen, n.l. een van P. van Dijke met een bedrag van f 29,50 en een van C. Roggeband met een bedrag van f 30. Op voorstel van B. en W. wordt het aan den laagsten inschrijver gegund. Van het Burgerlijk Armbestuur was een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat in tegenstelling met een vroeger genomen besluit, de indertijd ge schonken 30 cents, niet mag vervallen, hetgeen z'n oorzaak vindt in de erf pacht. De heer de Waal stelt voor de f 0,30 te betalen en aldus de vorige toe stand te handhaven. Aldus wordt beslo- ten. Eveneens vereenigt de raad zich met het idéé van B. en W. den gemeente werkman in den drukken tijd een helper te geven, zoodat eerstgenoemde dan meer op Bellaert zou kunnen zijn. Aan H. C. Berrevoets wordt op voorstel van B. en W. als tegemoetkoming voor dit jaar een bedrag van f 50 toegekend voor het opzicht houden over de beschoeiing van den basaltmuur. Alleen de heer W, v. d. Linde stemde hiertegen. Bij de rond vraag bespreekt de heer P. v. d. Linde de talrijke klachten over de verontrei nigde straten van het dorp, speciaal ook over den Stoof weg. Eenmaal per jaar schoonmaken van laatstgenoemde weg acht spr. onvoldoende. De voorzitter be aamt zulks en zal zorgen dat hierin ver betering Jjomt. Ook de heer de Waal klaagt over enkele slechte keibestratin gen, hetgeen de voorzitter ook nader zal onderzoeken. Tenslotte wenscht de voor zitter alle leden, namens den burgemees ter, een gezegend nieuw jaar 1930 toe en sluit hierop de openbare vergadering, waarna de raad in geheime zitting over gaat. BRUINISSE. De nieuwjaarscollecte heeft alhier f 324,50 opgebracht. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdag 27 Decem ber hield de afdeeling St.-Philipsland van „Scnuttevaer" alhier haar jaarvergadering in de zaal van dhr. Everaers. Aanwezig waren 21 leden en enkele gasten. De voorzitter, dhr. J. P. Roozemond, open de de vergadering met een woord van welke: tot de aanwezigen. Over een ingekomen stuk, betreffende subsidie voor schoolgaande schipperskinderen, volgt een belangrijke discussie. Ten slotte wordt deze zaak aan het bestuur overgelaten, die na ingewonnen inlichtingen, zullen zien wat in dezen gedaan kan worden. Op voorstel van dhr. J. J. Quist wordt besloten in den vervolge de contributie in 2 gedeelten te verzenden, en wel het eerste deel als pl.m. de helft der leden betaald heeft. De aftredende bestuurs leden, de h.h. J. P. Roozemond en C. Aarnoudse, worden met groote meerder- derheid herkozen. In de vacature, ont staan door het bedanken van dhr. P. Aarnoudse, wordt gekozen dhr. W. Mol. Daarna volgt rekening en verantwoor ding over 1929. De ontvangsten hebben bedragen f 133,28, de uitgaven f 68,67, zoo dat de kas sluit met een goed slot van f64,61. Alles wordt in orde bevonden. Vervolgens worden ingediend verschei dene voorstellen voor de eerstvolgende algemeene vergadering: o. a. betreffende een verlegging van tonnen in het vaar water naar St.-Philipsland, betreffende de kil te Schoonhoven, waar 5 ct. per ton havengeld betaald moet worden en geen gelegenheid is om goed te meeren; een voorstel van gelijke strekking betreffen de de ligplaats te Geersdijk; een voorstel betreffende het doen aanbrengen van ver anderingen in de charters. Hierbij wordt o.a. opgemerkt, dat de schipper volgens den charter verplicht is te teekenen voor stuktal, ook wanneer met 2 ploegen ge laden wordt, wat voor den schipper niet te doen is. Bij het gemeentebestuur al hier zal geadresseerd worden voor ver betering van den Oosthavendam, terwijl met het bestuur van den Ouden Polder gesproken zal worden over verbetering van den slechten toestand op den dijk voor het dorp. Tevens zal de mogelijk heid nagegaan worden voor meer meer palen langs den dijk te zetten. Tot afge vaardigde naar de alg. verg. wordt ge kozen de heer J. Aarnoudse; tot zijn plaatsverv. de heeren A. Aarnoudse en M. Reijngoudt. Besloten wordt dhr. P. Aarnoudse, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt als secr.-penningmeester, namens de afdeeling een blijvend aanden ken aan te bieden. Hiertoe zal een be drag uit de kas worden getrokken, ter wijl bovendien elk lid gelegenheid zal worden geschonken zijn bijdrage daar toe te offeren. Besloten wordt den wa ter verkooper, dhr. W. Mol, f5 gratifica tie te geven. Ten slotte is het woord aan den voorzitter, die in enkele ge voelvolle woorden den secr.-penningm. dank brengt voor al wat hij voor onze afdeeling heeft gedaan. De vergadering onderstreept deze woorden op welge meende wijze. Met den wensch dat 1930 voor de afdeeling en de leden in het bijzonder een voorspoedig jaar moge zijn, sluit de voorzitter daarna deze verga dering. STAVENISSE. Aan den zeedijk van het Waterschap „Stavenisse" van den Nieu wen polder" alhier zijn aangespoeld 22 vaten, waarschijnlijk gevuld met gasoline. Ze zijn als strandgoed opgeborgen. DE VACANTIEKOLONIES. Tengevolge van minder goede bezetting in de strenge wintermaanden kon door het Centraal Genootschap in het afgeloo- pen verpleegjaar het kwart millioen ver- pleegdagen niet ten volle worden bereikt. Toch is de totale vooruitgang tegen 1928 nog ruim 5600 dagen. Het propaganda- seizoen is in vollen gang. De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft, dat opleeft in het koloniehuis, en als een krachtige, flinke jongen bij zijn moeder terugkeert, heeft veel succes. De 415 afdeelingen van het Centraal Genootschap worden opgewekt, om door groote krachtsinspanning ter wille van het zwakke kind, de tweede kwarteeuw verpleging, welke 1 Januari inging, even vruchtbaar te doen zijn als de eerste 25 jaren, welke 31 Dec. 1.1. zijn afgeslo ten. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. De heer S. J. J. van de Velde alhier, is benoemd tot tijde^k hoofd der gecombineerde O.L. scnool Kruiningen—Krabbendijke te Oostdijk, ge- meente Krabbendijke. De heer G. J. V. Labrand alhier, leerling van Mevr. A. E. van Dijk, slaag de voor het onlangs te Rotterdam ge houden examen Boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden. 1 Januari j.l. heeft de heer J. H. Ochtman, Ieeraar in het Teekenen aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom het on derwijs met pensioen verlaten. 20 Dec. hebben directeur, leeraren en leerlingen reeds officieel afscheid van den heer Ochtman genomen, waarbij hem als blij vende herinnering een schilderij van den Bergschen kunstschilder van Dort, wérd aangeboden. BRUINISSE. Benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de O.L. school alhier, de heer A. Heule van Ouwerkerk. LANDBOUW EN VEETEELT, BIETENCAMPAGNE VAN DE „DlNTELOORD". Aan de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" is de campagne Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Januari te Zierikzee. Ned. Hex?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Wetda. 's Avonds 6.30 ure, ds. Drost van Ouwerkerk. Lnth, Kerk. Geen dienst. Gezef. Kerk 10 en 6 ure, dr. r. Lonkhuizen. Woensdag 8' Jan. 7 30 ure, mej. de Witte uit Utrecht. Spreekbeurt in het belang der Armeensche kinderen. Ohi. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Evangelisatie Jeruèl. 10 en 7 ure, Samenkomst. Ond-Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 6.30 ure, da Boone van St.-Filipsland. geëindigd. Deze nam op 25 September een aanvang. Gedurende dien tijd is een quantum bieten verwerkt van 321 mil lioen k.g. bieten. Dit is het grootste quantum ooit door een Nederlandsche fabriek verwerkt. DE COöP. BEETWORTELSUIKER FABRIEK „ZEELAND". Door eenige aandeelhouders der Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Ber gen op Zoom is in een bijeenkomst be sloten het bestuur dier Vereeniging te verzoeken een ledenvergadering te wil len beleggen om te behandelen de inge komen en gepubliceerde voorstellen tot overname der fabriek en deze vergade ring te willen beleggen vóór 15 Jan. a.s. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. OOSTERLAND. De heer- J. J. Hendrikse, kerkelijk ontvanger alhier, heeft tegen 1 Januari j.l. ontslag aangevraagd, wat hem op de meest eervolle wijze is verleend. De heer Hendrikse heeft 35 jaar deze be trekking met accuratesse en nauwgezet heid vervuld. In zijn plaats is door de kerkvoogdij in haar jongste vergadering benoemd de heer J. H. Viergever. SCHERPENISSE. Ds. D. Los hoopt 13 Jan. alhier afscheid te nemen van zijn gemeente, waarna hij 26 Jan. zijn in trede hoopt te doen te Maasdijk. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Januari Karkwarva. 2 ure, ds. Kuipers. Sataaakarka» 9 30 ure, ds. Kuipers. Sargk. 9.30 ure, da. Boogaard. 9.30 ure, ds* v. d. Staay (Ber. oaderl. en diaken). ■aariwolla. 2 ure, ds. v. d. Staay. luaitili. 930 ure, ds. v. Binsbergen (Bev. kerkeraadsledan). Gezef. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oad-Geief. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk* llkariai. Geen opgaaf ontvangen. Branwerakavaa. 10 ure, dr- Proost. Garef. Kerk. 9 30, Leesdienst en 2 ure, ds. Vogelaar van Scharendgke. Xeaaamalra. 2 ure, ds. v. Binsbergen (Bev> ouderl. en diakenen). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Blaarflgaawa* 9.30 ure, dsi v. Griethugsen. •ral<*akar. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bev. O. an D.) •awarkark, 9.30 ure, ds. Drost. Nlaawarkark. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, geen dienst- Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gen1. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. •aatarlaai. 9 30, geen dienst en 2 nre, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lees dienst. Geref. Gem. 9.30, 2 an 5.30 are, de heer Remgn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1