ZierikzeeschB Nieuwsbode DERDE BLAD Zierikzee in 1929. Uit Stad en Provinoie. bshoorende bij de ran Woentdeg t Jen 1830, no. 11946 In tegenstelling met vroeger jaren, toen we een „Terugblik" wierpen in het jaar dat achter ons lag, willen we thans ons alleen beperken bij hetgeen binnen de oude vestingwallen onzer goede stede plaats vond in 1929, omdat ook wij voor Binnen- en Buitenland gebruik maakten van de steeds voortschrijdende techni sche hulpmiddelen in het krantenbedrijf en een fotopagina opnemen in dit num mer, waarin enkele kenmerkende gebeur tenissen van iedere maand van 1929 den lezer voor oogen worden gebracht als op een kleine film. Nauwelijks was Louwmaand verstreken of een felle Oostenwind kondigde een vorstperiode aan, die een maaqd zou du ren en waarin Thialf op bijna ongekende manier voor het thans levend geslacht met ijzige gestrengheid heerschte. Begin Februari begon het hard te vriezen. Maandagochtend 11 Februari 9 uur vroor het nog 20 graden F. Al heel spoedig deden zich de ongemakken van de on gekende koude tastbaar gevoelen. De veerdienst van de R. T. M. tusschen Zijpe en Numansdorp moest worden stopgezet, waarop den 13en d. a. v. de veerdienst Zijpe—Stavenisse volgde. Den 16en Febr.. staakte ook de Prov. dienst op de Oos- ter-Schelde. Alleen de dienst Zijpe—Anna- Jacoba-Polder bleef intact en door dit muizengaatje kwamen post, passagiers en. allerlei handelsgoederen van het vaste land naar ons eiland, dat rondom in het ijs zat. De gasboeien in de Ooster-Schel- de wérden ingehaald; een uitgaande schoener voor Engeland wendde den ste ven en koos ligplaats in de haven. De Ooster-Schelde leek een miniatuur Pool landschap. De schaatsenrijders konden eens ouwerwetsch hun hart ophalen en enkele stoutmoedigen, om niet te schrij ven roekeloozen, staken gedeelten vaar water over. Veel werd van de strenge koude geleden en de werkeloosheid was grooter dan in andere winterperiodes, Extra bedeelingen werden gehouden om het ergste leed van den armoede te leni gen. Den 3en Maart kenterde het tij, maai eerst langzaam keerden normale toestan den weer en konden de booten van R. T. M. en Provincie hun diensten weer aanvangen. Juist na het einde der strenge vorst periode, den 6en Maart, overleed de bur gemeester onzer gemeente, mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengersker- ke. Reeds lang was de burgemeester on gesteld, maar voor de niet ingewijden kwam de dood nog onverwacht. Met hem is iemand heengegaan, wiens naam aan de geschiedenis onzer stad zal ver bonden blijven. Bij zijn overlijden hebben we een korte levensschets van hem ge schreven, waarnaar we kunnen verwij zen. Zaterdag 9 Maart d.a.v. vond de plechtige ter aarde bestelling plaats on der groote belangstelling der bevolking en in het bijzijn van tal van afgevaar digden van corporaties, waarin de bur gemeester een vooraanstaande plaats had bekleed. Le roi est mort, vive le roi! Zoo ook hier. Wie zou zijn opvolger worden? Eerst in Augustus kwam de benoeming van den heer J. C. A. Bannink, wien den 17en September hier een ontvangst te beurt viel, die niet nagelaten zal hebben op hem indruk te maken, vooral wat de spontaniteit der bevolking betreft. Zel den is hier nog zoo'n prettig feest ge vierd, dat begunstigd werd door het prachtigste weer, dat er niet weinig toe medewerkte het feestprogramma tot in de finesses af te werken. In de korte spanne tijds heeft onze nieuwe burge meester zich doen kennen als iemand wien het wel en wee van zijn burgers na aan het hart ligt en met de grootste welwillendheid en voortvarendheid de hem toegemeten taak behartigt, overal belangstelling voor heeft en voor ieder een te spreken is op het stadhuis, waai de oude burgemeesterskamer weer in eere is hersteld. In den persoon van den heer J. W. van Oeveren ging 24 Juni een man heen, die groote bekendheid had verworven als voorzitter van den kring SchouwenDui- veland van de Z.L.M. en jarenlang hoofd bestuurslid dezer Mpij. was. Hij was een bekende figuur in de landbouwwereld, die door zijn stuwkracht vele louwen opwekte tot medeleven met de landbouw belangen en voorts jarenlang zitting had in de Staten van Zeeland, waarin hij werd opgevolgd door den heer L. Doele- man. Den 27en Juni had de plechtige begrafenis plaats- van den monteren, ge moedelijken voorzitter van den Schouw- schen kring der Z.L.M., in welke functie de heer H. C. van der Zande te Nieuwer- kerk den overledene opvolgde. Na vermelding van dit droeve feit, wen- schen we onze lezers te bepalen bij de feestelijke herdenking van de „Alma Ma ter" van ons eiland, de „Zierikzeesche - H.B.S.", die in Juli 60 jaar bestond en welke herdenking met prettige feesten gepaard ging. Menigeen zal met genoegen terugdenken aan de plechtige herdenking ten stadhuize, de rijtoer met vele auto's door heel het eiland, het gezellige de jeuner dinatoir in het hotel van Oppen en de uitvoering in de Concertzaal. Drie voorname zaken trokken in 1929 gedurig de belangstelling en zullen in 1930 de attentie blijven trekken, n.l. de waterleiding, de electrificatie en de aan slag op het gebouwd eigendom vanwege het Waterschap Schouwen. Wat het eerste betreft, de drinkwater voorziening nadert langzaam zijn vol tooiing en wanneer niet alle teekenen bedriegen, wordt in het begin van den komenden zomer de waterleiding offici eel geopend. De watertoren, wiens silhouet reeds van ver, tè water of te land, te zien is, vordert goed en zal binnen niet te la» gen tijd geheel gereed zijn en tot in lengte van dagen strekken tot stille ge tuige van den strijd, die zich op ons eiland heeft afgespeeld, om eindelijk tot een goede drinkwaterleiding te komen, die o. a. de onaangenaamheden van droge perioden afdoende heeft opgelost. De electrificatie binnen de oude wal len van onze stad vordert langzaam, maar zeker. Men kent de geschiedenis uit de debatten in den Raad, waarin nog kort geleden, bij de begrootingsdebatten, naar voren werd gebracht, dat de vasthoudend heid van den Raad, althans van de meer derheid, heeft geleid tot den prijs vay 30 cent per K.W.U., behoudens eenige restrictie, waaraan de raad weer heeft geknibbeld, met als gevolg, naar we mee- nen te mogen veronderstellen, nieuwe briefwisseling of bespreking met de P. Z. E. M., die wellicht niet zoo maar zal ingaan op de gemaakte beperkende be palingen t. o. van de aansluitingen. Niet temin zal in het komende jaar ook hier de P.Z.E.M. haar kabel wel leggen en onze ingezetenen kunnen profiteeren van het nieuwe licht. De wijziging van art. 119 van het bi- zonder reglement op het waterschap Schouwen, in de voorjaarsvergadering, waarbij een bepaling werd ingelascht be treffende de heffing van geschot ook voor de gebouwde eigendommen in dien pol der, heeft heel wat pennen in beweging gebracht en aanleiding tot veel discus sies in den Raad en gesprekken op straat gegeven. Door aanneming van bovenge noemde wijziging kwam er eindelijk na veel onderhandeling, schot in de zaak, die thans ook in de najaarsvergadering van de Staten van Zeeland is behan deld en afgedaan, zeker niet naar den zin van de meeste burgers dezer stad, die, hoewel van de billijkheid van een heffing op het gebouwd overtuigd, niet graag meer wenschen te betalen, dan b.v. den polder Walcheren. Het aller laatste woord is in deze kwestie nog niet gesproken, zooals uit het pas ver schenen raadsverslag is gebleken. Een drietal, gelukkig niet ernstige bran den, kwamen in het afgeloopen jaar voor, waarbij de stokoude spuiten, hopenlijk voor het laatst, in actie zijn geweest. Na den hevigen brand in Zeeland's hoofd stad zijn alle gemeenten hun bluschmate- riaal eens gaan onderzoeken. Hier is het bluschmateriaal rijp voor 't museum. Wellicht dat het nieuwe jaar een af doende oplossing brengt, door aanschaf fing van een of twee motorspuiten, plus slangen voor de brandkranen der water leiding. Met vermelding van bovengenoemde feiten meenen we het voornaamste, dat in 1929 de aandacht vroeg, te hebben gememoreerd en eindigen we deze be schouwing, na onze lezers een gelukkig en voorspoedig 1930 te hebben toege- wenscht. ZIERIKZEE. Van den Raad v. Arbeid te Goes ontvingen we ook nu weer, thans voor 1930, een zeer practisch zak agenda, met los bijgevoegd posttarief. - De N.V. Leverszeep-Mpij. te Vlaar- dingen geeft een goed verzorgd Winter nummer uit, dat naast een mooie no velle van J. Reijneke van Stuwe, ver schillende lezenswaardige rubrieken be vat, terwijl ook de jeugd er aantrekke lijke lectuur in vindt. RENESSSE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met den Nieuw jaarsdag, de eerstvolgende zitting van den Rijksontvanger zal worden gehou den Zaterdag 4 Januari op de gewone uren. NOORDWELLE. De eerstvolgende zit ting van den Rijksontvanger zal worden gehouden op Zaterdag 4 Januari op de gewone uren. Vergadering van den gemeenteraad op 20 December. Afwezig de heer Steur. Een vacature. De voorzitter herinnert de leden aan het plotseling overlijden van den heer B. G. Moermond. Spr. meent in het kort eenige woorden in deze ver gadering te moeten herhalen, die hij aan de groeve heeft gesproken. Dhr. Moer mond, die in 1913 in deze gemeente is komen wonen, heeft zich in dien tijd doen kennen als een zeer ijverig in woner. Hij wgs tal van jaren voorzitter van het burgerlijk armbestuur, lid van den raad, hoofd van de brandweer, pre sident-kerkvoogd en nam deel aan tal van vercenigingsbesturen. Het is niet aan ons een oordeel te vormen over zijn daden, maar wel moeten wij hem onzen grooten dank betuigen voor al wat hij in en voor de gemeente heeft gedaan Hij gaf zich steeds geheel voor elk be lang en was voor een ieder terstond klaar tot helpen. Na lezing der notulen worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer C. Elenbaas. onderzocht en tot zijn toelating besloten De verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen en besloten wordt adhaesie te betuigen aan het bekende adres inzake onderwijsbelan- gen ten plattelande en het bezoldigings besluit. Vastgesteld wordt een begro tingswijziging voor 1929 waarin posten voorkomen voor het begrinden van eenige wekkens. Goedgekeurd wordt de aanslui ting van de gemeentewóningen aan de waterleiding. De huurcontracten met een drietal woningen wordéh verlengd, de huur wordt verhoogd met een jaarlijksch bedrag van 6 o/o van de geraamde aan- legkosten van waterleiding en electrisch licht, waarvoor de instemming van de huurders gevraagd zal 'worden. In de plaatselijke schoolcommissie wordt her benoemd de heer B. M. Hoogenboom; mede was aanbevolen de heer Bosloo- per. In de commissie tot wering van schoolverzuim wordt in de vacature J. den Bleijker voorzien door benoeming van K. Kik, met 1 stefrn op de mede aanbevolene M. Dalebout. Een gedeelte verschuldigd schoolgeld wordt oninbaar verklaard. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. in overleg me{ den Inspecteur met ingang van 6 Januari tot tijdelijk onderwijzer hebben aangesteld, den heer Heijboer van St.-Annaland, zulks wegens besmettelijke ziekte in het gezin van het schoolhoofd; dat de schoonmaakster van de gemeentekamer wegens ziekte ontslag heeft gekregen en dat B. en W. nog met een andere in onderhandeling zijn; dat de rijksontvanger i. p. v. 1 op 4 Jan. zitdag zal houden; dat B. en W. aan verschillende installateurs prijsopgaaf hebben gevraagd voor aanleg van het licht. Tenslotte brengt hij in bespreking de aanschaffing van het Sanders begraaf- toestel, waardoor de lijkkist automatisch ten grave zal dalen, waardoor onaange name en stuitende begrafenissen zullen worden voorkomen. De kosten bedragen f 175. Naar aanleiding van onlangs plaats gevonden hebbende droevige ervaringen zijn alle leden het eens over de wen- schelijkheid van aanschaffing, maar de prijs schrikt nog af. Besloten wordt te wachten op de uitkomsten van het ha venbedrijf, waardoor de'aanschaffing ge wettigd kan worden. In de rondvraag deelt de heer Boogerd een en ander mede over den aanleg van het schoolspeel- terrein en de kosten daarvan. Besloten wordt de medewerking van diverse land bouwers te vragen voor het vervoeren vaji grind voor het plein, waarna de vergadering wordt gesloten. ST.-PHILIPSLAND. Maandagavond 1.1. werd in de zaal van dhr. Rijstenbil een ledenvergadering der C.E.M. gehouden. Aanwezig waren 102 leden. De voorz., dhr. L. J. Allewijn, deelde mede, dat 23 October een schrijven van de P.Z.E.M. was ontvangen, met verzoek om een on derhoud op 30 October d.a.v. Dit schrij ven vond zijn aanleiding bij het Gemeen tebestuur, daar dit een conferentie had voorgesteld, om na te gaan of nog een basis kon gevonden worden om over te gaan naar de P.Z.E.M. Op die toen ge houden conferentie bleek, dat de P. Z. E. M. eigenlijk geen voé-rstellen had. Na dien is toen gevolgd een vergadering van het bestuur der C.E.M. met B. en W. en ten slotte een van Raad, P.Z.E.M. en C.E.M. samen. Deze laatste vergade ring is 21 November gehouden. Verschil lende kwesties zijn toen besproken. Zoo werd o. a. aan de P.Z.E.M. gevraagd, of een lid, dat bij overname weigert zijn schuld te betalen, door de P.Z.E.M. zal worden afgesneden. Op die vraag kon de heer Streefkerk niet bevestigend antwoor den. Hij achtte het de beste oplossing, dat de gemeente de schuld overnam en dit verhaalde op de belasting. Nadat de Raadsleden waren binnen gekomen liep ten slotte de discussie over twee voor stellen en wel: le. de gemeente neemt de helft van de risico der invaliden (dat 2ijn zij, die onmogelijk kunnen betalen) op zich en de helft der eventueele ver- volgingskosten, of de gemeente geeft sub sidie. Daarna is aan den Gemeenteraad gevraagd om een subsidie f500 per jaar. Uit de daarover in de Raadsverga dering gevoerde besprekingen is het be sluit gevolgd, dat de burgemeester be nevens een raadslid, met twee leden van het bestuur der C.E.M. een conferentie zouden verzoeken met Ged. Staten en bestuursleden der P.Z.E.M., waarin dan zou worden nagegaan, in hoeverre Ged. Staten medewerking wilden verleenen. Het resultaat dier conferentie is geweest, dat Ged. Staten zich niet onwelwillend betoonden, maar toch eenig voorbehoud maakten. De gemeente, aldus de voor zitter, wil zich nu verbinden de schuld der leden in maandelijksche termijnen te innen, voor_ rekening der coöperatie, on der voorwaarde, dat de stroomprijs hier en te Anna-Jacoba-Polder dezelfde zal zijn. Bovendien wil zij geven een jaarl. subsidie groot f 350. Inmiddels zijn de burgemeester en de geheele Raad ter vergadering verschenen. De voorz. rekent daarna voor, dat bij overgang de eind- schuld der C.E.M. f 32000 zal bedragen, Daar in vorige vergaderingen dikwijls is gesproken over kosten die bij overgang gemaakt zullen moeten worden voor ver anderingen in de huisleidingen en vele leden hier tegen op zagen, zegt de voor zitter, dat door het bestuur besloten is per lid f6 te geven uit de kas der C.E.M., ter tegemoetkoming in die kos ten. Dhr. J. P. Roozemond zegt, dat dat heel aardig lijkt, doch niets beteekent, daar hierdoor de schuld toch weer stijgt tot ruim f33000 en dus het gevolg zal zijn, dat de leden die f6, vermeerderd met rente zullen terugbetalen. De voorz. zegt, dat over het afgeloopen jaar de schuld verminderd is van pl.m. f 44000 tot pl.m. f 39000, zoodat dus over 1929 f 5000 is afgelost. Dhr. G. Quist zegt, dat hij aan al het door den Raad voor gestelde niet de minste waarde hecht. Hij vindt de subsidie van f350 belache lijk. Uit het meegedeelde blijkt, dat de zaak der C.E.M. goed marcheert. Hij voelt er niets Voor om ter wille van het Gemeentebestuur en de P^Z.E.M. over te gaan. De voorzitter zegt, dat dhr. Quist de kans op risico bij ons bedrijf ver geet en zegt, met betrekking op de groot te der subsidie, dat niet moet vergeten worden, dat de A.-J.-Polder geen belang heeft bij onzen overgang naar de P.Z.E.M. Dhr. Kunst zegt, de voorstellen van den Raad zeer tegemoetkomend te vinden en meent, dat nu zeker het oogenblik is gekomen om over te gaan. Dhr. Rooze mond spreekt er zijn verwondering over uit, dat de voorzitter, die steeds tegen overgang is geweest, nu plotseling dit standpunt wil verlaten. Hij ziet in al de gedane voorstellen totaal geen nieuwe lichtpunten, zoodat voor hem de zaak nog in hetzelfde stadium verkeert als op de laatste vergadering. Bovendien kan hij niet begrijpen, dat, waar vroeger be sloten is aan den Raad jaarlijks f1000 te vragen aan subsidie, nu besloten is f500 te vragen. De f350 die de Raad nu wil geven, acht spreker een zoo luttel bedrag, dat het niet den minsten aan drang kan uitoefenen op het te nemen besluit. Wat de opmerkingen van den voorz. betreft, dat de A.-J.-Polder geen belang heeft bij onzen overgang, dit is onjuist. Dat wij verdwijnen is wel dege lijk een gemeentebelang, wat bovendien ook duidelijk blijkt uit de door den Raad gedane voorstellen. Waar de schuld zoo groot is, dat met de aflossing nog wel een jaar of tien gemoeid zal zijn, meent hij, dat in deze omstandigheden het tijd stip voor overgang nog niet is gekomen. Spr. wil gaarne over, doch alleen als zulks op billijke, voor alle leden moge lijke, grondslagen kan. Dhr. P. J. de Ruijter wijst op de gevaren die de C.E.M. bedreigen, als verdwijnen der verbrui kers, afsnijden van lichtpunten, enz. Dhr. Roozemond zegt, dat in vele gevallen hierin kan worden voorzien. Bovendien, nu is f5000 afgelost, wat spreker toe juicht, maar verplicht is de C.E.M. dat niet. Het bestuurslid, dr. Mensing, maakt een vergelijking tusschen onze Coöpera tie en de groote P.Z.E.M. Het is beter te koopen in een warenhuis, dan in een snoepwinkeltje. Dhr. Roozemond gaat met die vergelijking niet accoord. Bij ons gaat het alleen over de vraag of we over kun nen. Dhr. C. Wagemaker, die pal bij onze centrale woont, zegt, dat hij aan het loopen der machine kan hooren, dat deze hard achteruit gaat. Dhr. Rooze mond vindt het gek, dat de machine nu plotseling in enkele maanden zoo slecht is geworden. Bovendien trekt hij dat in twijfel, daar, wanneer zulks werkelijk het geval was, het bestuur hiervan zeker in kennis zou zijn gesteld door onzen des kundige, den electricien. De voorzitter zegt, dat dhr. Wagemaker abuis is, daar de machine nog in zeer goede conditie verkeert. Dhr. D. Verwijs zegt, dat, wan neer hij niet meer moet betalen dan nu, hij voor overgang is. De voorzitter zegt, dat ieder pl.m. f 5 per jaar meer zal moeten betalen. Dhr. A. Kaashoek deelt eveneens de meening, dat de gemeente subsidie veel te laag is. Na nog eenige discussie zegt de voorzitter, dat de meer derheid van het bestuur voorstelt over te gaan naar de P.Z.E.M. onder de gege ven omstandigheden en onder de bespro ken voorwaarden. Dit voorstel wordt aan genomen met 81 vóór en 13 tegen. Als het bestuurslid, dhr. C. v. Bendegom, „blanco" stemt, terwijl bekend is, dat hij fel tegen overgang is, klinkt qit de vergadering geroep: „kleur bekennen", enz. Tijdens de stemming doet zich een vermakelijk geval voor. Een lid, dat vóór overgang was, had een machtiging bij zich van een medelid, maar wist niet welk standpunt dat medelid innam! De voorzitter deelde daarna mede, dat nu tot statutenwijziging zal moeten worden overgegaan. Hij stelt voor een commissie van drie leden te benoemen, die de sta tuten met het bestuur samen daarvoor eerst eens in studie zullen nemen. Dit voorstel wordt aangenomen en in deze commissie worden aangewezen de hee- ren P. J. de Ruijter, J. J. v. Nieuwen- huizen en J. P. Roozemond. Tot nieuw bestuurslid, in de plaats van dhr. Speel man, cue onze gemeente verlaat, wordt gekozen dhr. G. v. d. Dussen Jz., die deze benoeming aanvaardt. Bij de rond vraag wordt door dhr. A. Kaashoek een discussie ingeleid over de vraag, wie aan sprakelijk is, wanneer een lid der C.E.M. sterft en zijn (of haar) woning wordt verkocht. Dhr. J. J. v. Nieuwenhuizen merkt op, dat dan volgens onze statuten door het bestuur een nieuw lid moet worden aangewezen. De voorzitter zegt, dat zulks niet noodig is, daar ook vol gens notaris v. d. Velde, de kooper van zoo'n huis het lidmaatschap op zich moet nemen. Dhr. J. J. v. Nieuwenhuizen be twijfelt dit en meent, dat wij niet moeten afgaan op wat notaris v. d. Velde zegt, doch dat wij precies onze Statuten moe ten naleven. Uit deze discussie volgt, dat de naleving der Statuten wel wat te wenschen overlaat en hierin noodzake lijk verandering zal moeten komen. (Als 't niet te laat is! Corr.). Daarna wordt de vergadering gesloten. ST.-MAARTENSDIJK. In de gehouden openbare vergadering van den gemeen teraad waren de heeren Hage, Priem en Vroegop afwezig. Ged. Staten berichten dat geen bezwaren bestaan tegen de uit gaven, verband houdende met de om zetting der 9-maandklassen aan de openbare lagere school in jaarklassen. De directeur van het Staatsboschbe- heer bericht, dat er z. i. geen bezwaar bestaat tegen het rooien van 40 op de algemeene begraafplaats staande iepen boomen. P. Potter, smid alhier, zal won den geplaatst op de lijst van ambachts lieden ten einde voor de gemeente te kunnen werken. Hij zal de plaats inne men van den persoon wiens zaak hij heeft overgenomen. Aan J. M. Boogert zal een lokaal der openbare lagere school worden beschikbaar gesteld ora daarin met de kinderen der Zondagsschool Kerstfeest te vieren. De gemeenteraad neemt voor kennisgeving aan een adres van het Comité der vereeniging van Burg. en Secr. in de kantons Hoorn, Purme- rend, enz., strekkende den Minister van Onderwijs en de Tweede Kamer de klas- sifacatie volgens het Bezoldigingsbesluit voor onderwijzers te doen vervallen. De Chr. zangvereeniging zal op een Vrij dag in de maand Januari de beschik king gegeven worden over een lokaal der bewaarschool, ten einde daarin een zanguitvoering te geven. De gemeente raad is bereid f 5 subsidie te geven voor het Centraal Archief- en Inlichtings- bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon. Met algemeene stemmen wordt be sloten de jaarwedde voor den Keurings veearts, Hoofd van Dienst, voor de jaren 1930 tot en met 1932 te handhaven op f2750. De pensioensgrondslag wordt op gelijk bedrag vastgesteld. Van de ge meentebesturen van Scherpenisse, St.- Annaland en Stavenisse was bericht in gekomen, dat zij zich met dit voorstel vereenigden. Op een verzoek van de wed. A. P. Hoek, haar winkel op Zaterdag avond later te mogen open houden dan thans is aangegeven, wordt afwijzend be schikt. Vastgesteld wordt met algemee ne stemmen een verordening op de hef fing en invordering van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente. De heer Koopman zegt ingenomen te zijn met deze verordening. Hij hoopt, dat de voor zitter overigens niet zoo toegevend zal zijn ten aanzien van deze menschen voor het geven van muziek, enz. De oorz. meent, dat men wel eens met moei lijke gevallen te maken heeft, overigens ziet de politie goed toe. Tot lid van het Weezen Algemeen Armbestuur wordt be noemd de heer M. Zeedijk. In verband met het verkrijgen van land in de Oud- Geldshoek is het noodzakelijk de ver koop der Inschrijving N.W.S. te verhoo- gen met f650. Besproken wordt de aan leg der begraafplaats, wanneer de be staande boomen gerooid zullen zijn. De kosten worden geraamd op f324. De heer Koopman wil C. van den Hoek aanwij zen tegenwoordig te zijn bij nieuwe aan planting, waartoe wordt besloten. De heer Nelisse wil bij gunning bedingen, dat een persoon van wege den aannemer, gratis beschikbaar wordt gesteld om bij planting der boomen toezicht te houden. De voorzitter deelt mede, dat bericht zal worden gezonden, zoodra het raads besluit tot rooiing door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. Aan den gemeente veldwachter zal een belooning worden toegekend van f 50 voor tijdelijke dien sten. De heer Koopman wijst op de toe stand der zinkputten. De riolen Achter bosch zitten vol en moeten worden op gegraven. Hij dringt aan dit spoedig te laten doen, anders zal men voor zeer groote uitgaven komen. Hij spreekt voorts over het schilderen der gemeen tewoningen. Het is hem bekend, dat Lan ge jan die 4 woningen moest schilderen, het werk overgaf aan Boogaard met f 50 winst. Dhr. Quakkelaar acht dit niet goed. Het spijt hem dit niet eerder te hebben geweten, daar hij dan nooit zou hebben medegewerkt tot overdracht van het bedoelde werk. De heer Koopman bespreekt de beschoeiing achter den wal, daar is nog niet veel aan gedaan. Hij hoopt, dat men nu toch weer niet oud hout zal gaan koopen, wat tot allerlei rommel, als muizennesten, enz. aanlei ding geeft. De voorzitter acht de toe stand aldaar ook niet in orde. Op ver betering wordt aangestuurd. De heer Ne lisse meent, dat de gemeente er nog niet zoo slecht bijstaat; de Gezondheids commissie had bij haar laatste bezoek weinig beduidends op te merken. De voorzitter heeft het plaatselijk lid dier commissie nog gewezen op den onge- hoorden hoop die er ligt bij 't stoom gemaal en behoorende aan den machi nist Potter, maar ondanks dit alles ge beurt er niets. Het opruimen van dien hoop, was heel wat beter dan de opmer kingen aangaande sommige onbeduidem de dingen. Hierna sluiting. SPORT. Voetbal 26 December. Zierikzee: Boys IM.E.V.O. I: 4—1; (om een medaille). RENESSE. Onder begunstiging van prachtig weer had de op den Tweeden Kerstdag door de voetbalclub uitgeschre ven „veldloop" alhier plaats. Aan den wedloop namen 4 leden deel, t.w. 2 uit „Renesse Vooruit" en 2 van „Rust Roest" uit Zierikzee. De strijd ving precies 2 ure aan, na het door den heer J. W. Goemens geloste startschol. Het te af te leggen traject bedroeg pl.m. 6000 M., welke afstand door den heer J. Wester weel, leider gedurende den geheelen wed- striji, werd afgelegd in 23 min. 40 sec. De laatste 50 M. was een formidabele eindspurL tusschen de heeren Wester weel van Renesse en Schoulz van Zie rikzee. Dc le prijs, bestaande uit een door den heer J. J. Vriesendorp uitge loofden „Moermondsbeker", werd behaald door den heer Westerweel. Een huldi ging voor diens prestatie was wel ver diend. Den 2en prijs verwierf de heer Schoulz van „Rust Roest"; den 3en prijs dhr. Kosten eveneens van „Rust Roest" te Zierikzee. Nog dient vermeld dat de belangstelling voor dezen „veldloop" van de zijde van het publiek bijzonder groot was. Uitslag korfbalwedstrijd R.E.S.—S.D* K.B.: 2—5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9