Zierikzeesche Nieuwsbode VIERDE BLAD Als het oude jaar gaat scheiden. Het meisje uit de Stad. bahoorinde bij dt fin Woanidag 1 Jan. 1930, no. 11846. „En noit bezweeck mijn moed in droeve nederlaegen: Noch 'k blies my zeiven op in voor spoed, noch zocht roem In 's vijands ondergang; hoe noode ick vyand noera Die onverzoenelijck zich tegens my ver zetten..." (Gysbrecht van Aemstel Vondel). Het is een vrijwel internationaal ver schijnsel, dat de menschen, zoo tegen het tijdstip dat het jaar ten einde spoedt, zich een oogenblik (of wel op een be paalden dag: Dankdag) er toe zetten, om met gevoelens van dankbaarheid het vele goede te gedenken, dat hen in het afge- loopen jaar gewerd. En daarvoor dank baar zijn. Al geven allen er zich geen rekenschap van, waarom zij dit doen, in den grond bestaat toch 't gevoelen, dat het goed is om dankbaar te zijn. Voor de groote dingen en voor de klei ne evenzeer, omdat juist die dankbaar heid voor de kleine dingen, ons in staat stelt de grootere te ontvangen. Ja zeker, het is een goed ding: dank baarheid. Ér is geen eigenschap, die be ter de moreele en geestelijke natuur be hoedt, dan die der dankbaarheid. De mensch, die zich ernstig bewust is van zijn zegeningen en die daarvoor dank brengt aan den gever van alle Goed, heeft een kracht in zijn leven gebracht, die het fijngevoelig en frisch houdt. De mensch, die door het leven gaat en de dingen als vanzelf sprekend aanvaardt, die nooit innerlijk eens nederig gestemd wordt door een sterk besef van al het geen hij ontvangen heeft als een onver diende gave, is een hardleersche leer ling in den levensschool... Dankbaarheid bewaart ons voor het gevaar van ver waandheid. De mensch, die bewust is van het feit, hoeveel meer er voor hem gedaan is dan hij ooit kan terugbetalen, zal nooit in de dwaze, opgeblazen ge woonte vervallen, van zich zelf een „self made man", een man die zich zelf (d.w.z. zijn carrière, zijn succes in 't leven) ge maakt heeft, te noemen. Er zijn geen „zelf-gemaakte" menschen. Wij allen staan op de schouders van hen, die voor ons gingen, die ons hebben opgeheven, die zichzelf hebben gegeven, opdat wij het leven meer overvloedig mochten heb ben. De gewoonte der verwaandheid is een van de ergste tragedieën, die aan des menschen geest en ziel overkomen kunnen. En er is geen zekerder weg om er aan te ontkomen, dan de gewoonte der dankbaarheid aan den Gever van alle Goed, van Wien we alles ontvangen hebben, en aan anderen, die ons zoo veel gegeven hebben. Dankbaarheid be hoedt ons voor een dor leven. Charles William Elliot, die eens president van de Harvard Universiteit was, en die dui zenden studenten heel intiem kende, placht te zeggen dat „het meest doel treffende beroep dat ik kon doen, om menschen terug te houden van een le ven van verkwisting en zelfvernietiging, was het naar voren brengen, hoeveel hun ouders en familie's voor hen had den gedaan. Wat een teleurstelling het voor hen zou zijn, als ze hun levens verwoestten! Met andere woorden, het was een beroep op het motief van eer biedige dankbaarheid. Zonder deze ge woonte van dankbaarheid verliezen we een van de sterkste stutten, die we kun nen hebben Wanneer wij in dien geest bij den le FEUILLETON. Uit het Engelsah van H. A. VachelL 17 George veegde het zweet van zijn voor hoofd, terwijl ze hem vertelde wat er gebeurd was. Haar stem klonk hem als muziek in de ooren. Je was toch zeker doodsbang? Ik wist, dat je me vinden zou. Héb je je bezeerd? Dat heeft niets te beteekenen! Bewondering flikkerde in zijn oogen. Hij wendde zich tot de overige mannen en zei trotsch: Jongens, dit is juffrouw Goodrich! Ze namen den hoed af, verbijsterd door haar glimlachende kalmte. Hazel wist, dat ze in de war waren. Ze trilde inwendig van zegepraal en glimlachte lederen man op zijn beurt toe. Ik dank u allen wel, dat u gekomen bent, zei ze vriendelijk. Ik schaam me, dat ik zooveel moeite veroorzaakt heb. Hoeral riep George uit. Hoe gaat het met het veulen? vroeg Hazel. Dat was de bekroning, de triomf van den beschaafde, vanaf de wieg opgevoed om onbeschaafden te imponeeren en be wondering af te dwingen. Ze was niet eens bang, zei George bewonderend tot de mannen, die ernstig knikten. Ik wist, dat je me vinden zou, her haalde ze. vensavond van het oude jaar staan, en ons gemoed vervullen met den vrien- dcljjken glans der dankbaarheid, dan zal het besef van het goede dat wij in het afgeloopen jaar ontvingen, ons de over tuiging, het weten en het vertrouwen schenken, dat het nieuwe jaar dat wel haast aanbreekt, ons evenzeer veel goeds zal doen geworden. Dit moment van dankbaar gedenken en overzien van het afgeloopen jaar, is een bereiken van een geestelijke berg, waarvan K. B. Oborn zoo treffend zegt: ,,'s Levens hoogste vreugde behoort aan hem, die na een strijd op een geestelijke berg staat en eerst terugblikt op het dal, van waaruit hij is omhoog geklommen, en dan op ziet - naar een hoogere top, die het doel van morgen zal zijn Zoo kan het voor ons ook, na den zoogenoamden levensstrijd van een af geloopen jaar, een groote vreugde zijn terug te blikken op het dal, en dan op te zien, vol vertrouwen, naar weer een hoogerer. top, voor morgen. Het „mor gen' van den voortschrijdenden tijd: een Nieuw Jaar. Uit Stad en Provincie. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 18 December. Aanwezig alle leden. Na ope ning door den voorzitter, jhr. L. van Citters, worden geloofsbrief en verdere bescheiden van het nieuw benoemde raadslid, dhr. M. Dijkman, door een com missie, bestaande uit de heeren Bolle, v. Galen en Landegent onderzocht en in orde bevonden. Dhr. Dijkman wordt daarop na beëediging als raadslid toege laten, waarbij de voorzitter den wensch uitdrukt, dat dhr. Dijkman in 't belang der gemeente werkzaam moge zijn. De begrooting 1930 van den gemeenschappe- lijken vee- en vleeschkeuringsdienst van den kring Brouwershaven, in ontvang en uitgaaf met f 3000, wordt z. h. st. goed gekeurd. Naar aanleiding van een schrij ven van het betrekkelijke comité Hoorn c.s. inzake het adres om een gunstiger conditie der onderwijzersjaarwedden in gemeenten der 3e klasse, ten opzichte van de gemeenten der 1ste en 2e klasse, teneinde gestadige verwisseling van het onderwijzend personeel op 't platteland te voorkomen en daardoor 't onderwijs op een beter peil te houden, ontstaat eenige discussie. Het voorstel van B. en W. om adhesie te betuigen, wordt ten .slotte met 5 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Braam en Dijkman), aangenomen. In verband met een verzoek van het Centraal Archief en Inlichtigingsbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon om van gemeentewege als contribuante toe te treden, wordt op voorstel van B. en W. besloten voorloopig niet toe te treden. Op een verzoek om subsidie door de Ned. R.K. Volkszangvereeniging volgt eveneens .een afwijzende beschikking. De jaar wedde en pensioengrondslag van den ge meente-ontvanger worden ingaande 1 De cember 1929 vastgesteld op f450. Thans volgt benoeming van een vierde vaste leerkracht aan de openbare lagere school ingaande 1 Januari 1930. Als zoodanig wordt met algemeene stemmen benoemd dhr. D. C. Steur, No. 1 der voordracht, thans tijdelijk onderwijzer aan deze school. Daarna doen B. en W. het voor stel de onderwijzerswoning te verhuren aan het hoofd der openbare lagere school, dhr. C. de Bruin, voor een bedrag van f 300 per jaar. Dhr. Braam heeft daar tegen, evenals bij vorige verhuring be zwaren weth. Gilijamse zegt, dat deze oplossing voor de gemeente de voordee- ligste is; voorzitter en de meeste raads leden gaan hiermede accoord, waarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Inzake ziekengeld regeling van gemeentepersoneel, vallende onder de Ziektewet, adviseert weth. Blom tot aansluiting bij een bedrijfsvereeniging in deze „De Samenwerking", vermoede lijk gevestigd te Amsterdam. Besloten wordt aan genoemde instelling te be richten, dat van gemeentewege 't voor nemen tot aansluiting bestaat. Ten slotte HOOFDSTUK VII. Dat met een bui eindigt. Dien avond ging Hazel vroeg naar bed. Ze was te opgewonden om te slapen en tusschen juffrouw Spragge's nogal grove linnen lakens huiverde ze. Het on gelukkige lot van den condor kon best het hare eens worden 1 Kon zij gelukkig zijn in Spragge's val lei? Haar verbeelding verplaatste zich naar het familie-kerkhof. Hoe vreeselijk, om op zoo'n plek, begraven te worden. Hoe... eenzaam! En de naaste dokter woonde in San Lorenzo, mijlen en mijlen weg! Zou ze George kunnen overhalen zijn vallei te verlaten? Het was een troost te bedenken, dat zij rijker was dan deze bazige man. Met haar geld en met wat hij, had overgespaard, kon hij in zaken gaan, zaken, die zijn speciale energie en kundigheden konden boeien. Hij kon handel drijven in vee en paarden. Zij zou dan natuurlijk ook in Oakland kun nen wonen, in haar eigen huis, in haar eigen milieu. Als George veel succes had, zou ze misschien naar San Francisco kun nen oversteken en een vooraanstaand lid van de Groote Wereld kunnen worden. Ze had een hekel aan Spragge's vallei. De herinnering aan wat ze had doorge maakt, toen ze merkte, dat ze alleen was, zou haar altijd bijblijven als een onuitwischbare schrik. Dat avontuur nog daargelaten, bleef er nog bovendien de eenzame ligging van de hoeve en de be treurenswaardige afwezigheid van „ver wante zielen". komt in bespreking #de opruiming der in de kom der gemeente b slaande asch- bakken en de aanwijzing eener betere bergplaats voor vuilnis. Dhr. Gilijamse acht den tegenwoordigen toestand on houdbaar, waarmee de Raad in zijn ge heel accoord gaat.' Verschillende berg plaatsen worden besproken, waarbij men telkens op bezwaren stuit. Op een voor stel van dhr. Blom wordt m. a. st. be sloten te trachten voorloopig voor één jaar een ophaaldienst der vuilnis en een opberging daarvan .buiten de kom der gemeente aan te bésteden. Dhr. Braam doet daarna nog enkele vragen omtrent de aanplanting van boomen in de kom der gemeente, welke vragen door den voorzitter worden beantwoord. Nadat nog door den voorzitter eenige mededeelin- gen omtrent het verbod van het wei den van vee langs de openbare wegen enz. zijn gedaan en hij den leden heeft gedankt voor de genoegelijke samen werking in 1929, wordt de vergadering gesloten. BROUWERSHAVEN. In de op Woens dag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad, waren, behalve dhr. Pan- nekoek, alle leden aanwezig. Ook dhr. burgemeester was weder aanwezig. Na lezing der notulen en mededeeling der ingekomen stukken, wordt m.a.st. beslo ten tot aankoop van 1000 dakleien voor het stadhuis. Hierna komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot uitbrei ding der rioleering in de gemeente en wel in de Sleepstraat, achter een ge deelte der woningen in den Zuiddijk, het Spuislop, en verder in den ouden Spui- boezem, met aan aansluiting uit de Poort- dijkstraat tot aan den duiker in den wal. Het voor dit werk opgemaakte be stek en de teekening wordt nader toe gelicht door den gem.-opzichter, die daar toe aanwezig was. Dhr. Priem zou gaar ne zien, dat het werk uitsluitend door ingezetenen werd uitgeoefend. B. en W. willen zulks ook. en voor de aanbesteding uitnoodigen, alleen inwoners der gemeen te. In het bestek wordt nog een bepa ling opgenomen, dat door den aannemer voor grondwerk alleen werkkrachten uit de gemeente te werk gesteld mogen worden. Overigens gaat men accoord met het opgemaakte bestek wat dan ook m. a.st. wordt goedgekeurd. B. en W. wor den gemachtigd het werk na aanbeste ding te gunnen. De voorzitter dankt den gemeente-opzichter voor zijn aanwezig heid en toelichting. Met ingang van 1 Januari 1930 wordt m.a.st. tot keurings veearts hoofd van dienst benoemd dhr. J. Stevense, thans tot genoemden datum in gelijke betrekking. Dhr. Verhoeff vindt hierna gelegenheid bezwarèn te uiten te gen de wijziging van het Bijzonder Reg lement van het Waterschap Schouwen, in 't bijzonder tegen de bepalingen be treffende bijdrage door de eigenaars van gebouwde perceelen. Op zijn voorstel wordt dan ook m.a.st. besloten bij de Kroon teger. deze regeling bezwaren in te brengen. Dhr. Ringelberg zegt verno men te hebben, dat, tengevolge van de wijziging der Armenwet, in het vervolg B. en W. toestemming moeten geven voor het houden van een collecte door een armbestuur. Hij zou gaarne zien dat B. en W. overgingen aan de Diaconie der Herv. Kerk, in het vervolg weigerden deze collecte te houden. Bij verpachting van landerijen worden de niet-leden der kerk uitgesloten, mede te pachten, maar wel worden dezen ook bezocht met de collectebus. Dhr. Verhoeff meent d^t de toestand der financiën der diaconie van zoodanigen aard is, dat zij gemakkelijk de collecte kan missen. B. en W. zullen met de meening der raadsleden bij hun beslissing rekening houden. Hierna sluiting. LANDBOUW m VEETEELT. „BLAUW" BIJ AARDAPPELEN. Evenals het vorige jaar treedt dit jaar ook weer „blauw" bij aardappelen op, hetgeen waarschijnlijk geweten dient te worden aan de slechte werking der bo Langzamerhand kwam het besluit met George te trouwen en hem uit zijn val lei weg te halen, vaster te staan. Binnen enkele dagen zou hij haar vragen, zijn vrouw te worden. Hij zou er op staan; dat zij hem een antwoord gaf. De toe stand vereischte vrouwelijke tact. Zij zod gedwongen zijn, comedie te spelen, want de harde bekentenis, dat zij zijn huis haatte, zou hem diep treffen. Het móest hem aan het verstand gebracht worden, dat hij zijn omgeving was ontgroeid, dat dat Spragge's Hoeve hem naar bene den haalde. Ja, ja, jal Ze wou George hebben. Voordat ze ging slapen, had ze zich in den geest op een schitterende wijze van moeder Spragge en van Samantha ontdaan. Ze had ontdekt, dat juffrouw Spragge voor de helft eigenares van de hoeve was, en volgens George kon Sa mantha de boerderij drijven. Heel goed, dan moesten de twee vrouwen die ver der besturen. Het zou wreedheid zijn te willen, dat juffrouw Spragge de vallei zou verlaten. Na haar dood zou alles dan verkocht kunnen worden. Eind-elijk viel Hazel in slaap, maar ze ontwa.akte al gauw met een raar ge voel, dai er iets niet in orde was. De nieuwsgierigheid kreeg haar opnieuw te pakken. Nieuwsgierigheid... maar dat wist ze laiet». had haar verleid, met George kennis te maken, omdat hij zooveel ver schilde van andere mannen. Nieuwsgie righeid had de vluchtige kennismaking in vriendschap omgezet en haar er toe gebracht om zijn invitatie aan te nemen, en zich in de wildernis te wagen. Ver volgens was die nieuwsgierigheid oor demkali onder den invloed der droogte. Daardoor springt de werking van kali, in oplosbaren vorm in rijkelijke hoeveel heden gegeven, dit jaar weer bijzonder in het oog. Op de proefvelden vooral te Hêdel en te Ammerzoden kwam dit ook weer prachtig tot uiting. De proefmonsters van het Centraal- p roef veld te Hedel geven buitengewone i opvallende resultaten; de aardappelen I met kali zijn hard en mooi gaaf, die zonder kali zijn sponsachtig en thans reeds zeer sterk blauw. Dit is dus wel een bewijs dat een ruime kaligift van het grootste nut is. Het verdient daarom aanbeveling om vóór 1 Januari kalizout 40 °/o toe te dienen en na dien datum patentkali of zwavel zure kali uit te strooien. JEEBKNIEUWSo Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Tricht, P. van der Staay te Renesse-Noordwelle. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwooraetykheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Bruinisse, 21 Dec. 1929. Mijnheer de Redacteur, Volgens uw Eerste Blad van 13 de zer werden in de vergadering van den gemeenteraad alhier op 6 Dec. j.l. door den heer de Koning aan den burgemees ter inlichtingen gevraagd omtrent het optreden der veldwachters bij het doen teekenen der verzoeken om aansluiting waterleiding. Ook naar mijne meenig heb ben naar aanleiding van zoo'n optreden geteekendc stukken geen waarde. Ten zeerstebevreemdt het mij, dat schriftelijk om aansluiting moet worden verzocht voor perceelen, welke zijn ge legen binnen een afstand van 25 Meter van de as van den weg, waarin een aan het waterleidingbedrijf toebehoorende buis aanwezig is. Op deze perceelen rust immers verplichte aansluiting, tenzij geen aansluiting wordt gewenscht, omdat ten allen tijde eene voldoende hoeveelheid in hoedanigheid met goed leidingwater ge- In verband met de plannen tot aanleg van den verkeersweg van Bussum over Naarden naar den grooten nieuwen Rijke Straatweg Amsterd.—Baarn, zullen bij aanne ming dezer plan nen de Naarden- sohe vestingwal len op enkele plaatsen worden doorgebroken, ongeveer ter hoogte van den grooten Kerk toren. lijk te stellen drinkwater voor de bewo ners beschikbaar is, in welk geval men bij Burgemeester en Wethouders onthef fing dier verplichting kan verzoeken. Alvorens op een dergelijk verzoek be slist wordt, wint genoemd college eerst het advies van den betrokken Inspec teur der Volksgezondheid in (Zie Nieuws- bode van 8 Juli '29). Waren de aansluitingskosten niet zoo hoog. voorzeker zouden weinigen tegen deze nuttige zaak zijn, doch voor vele menschen zijn ze, bij de reeds bestaande belsstingen, eene nieuwe, vrij drukkende. Is het niet mogelijk, de door de Wa- terleiding-Mpij. te maken kosten minder hoog op te voeren? Wanneer men de betrekkelijk ruim ge salarieerde baantjes van Directeur en Boekhouder had gecombineerd of aan personen gegeven als nevenbetrekking, voorzeker zou een belangrijk bedrag per jaar minder worden uitgegeven. Zeer noodig komt het mij voor, indien eens bekend werd, hoeveel wordt uitge geven aan het vergaderen te Zierikzee, de reizen daarheen door de leden van den Raad van Beheer, het schatten der perceelen door drie commissies, het ver moedelijk eerlang af te leggen bezoek aan alle perceelen door den Directeur, enz. U vriendelijk dank zeggend voor dé plaatsing Hoogachtend, Een belanghebbende Stavenisse, 23 Dec. 1929» Mijnheer de Redacteur, In mijn open brief van een melkvee- houder op Tholen, heb ik nog verge ten bij te rekenen f 9 per koe, die de 100 Liter meer per jaar zullen opbren gen (Vacca en Wouw betaalden in 1928 gemiddeld f 9 per 100 K.G. melk uit met een behoorlijk vetgehalte). Het voor deel van goed melken, volgens de nieuwë methode, zou dan f 10,80 -f- f 9 f 19,60 per koe en per jaar bedragen; Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, H. J. DORST» zaak van haar verliefdheid geweest want ze gaf zichzelf nu eindelijk toe, dat ze verliefd was. Tenslotte stond de nieuwsgierigheid haar in den weg om zijn aanzoek aan te nemen. Want wat was het geheim van den zak en van de groene kist? Haar gedachten draaiden om de groe ne Wells Fargo doos. Veronderstel dat dat geheim, dat George haar niet wilde vertellen vóór ze met hem getrouwd was, eens van dien aard was, dat het een huwelijk met hem onmogelijk maakte? Al worstelend met dit probleem viel ze te tweeden male in slaap en sliep ver der rustig tot diep in den morgen. Den volgenden morgen, na 't ontbijt, begon juffrouw Spragge stijfjes tegen Hazel: George heeft me verteld, dat hij van plan is, u te vragen, zijn vrouw te worden. O! Hij gaf toe, dat hij wel wat overhaast geweest was, maar ik denk toch, dat je hem zult nemen, anders was je niet hier heen gekomen. Hazel voelde zich niet op haar gemak, maar ze hield zich flink tegenover Ge orge's moeder. Ik ben hierheen gekomen, begon ze, omdat George mij meer aanstond, dan welke man ook, dien ik ooit tevo ren heb ontmoet. Maar ik ken hem nog niet genoeg, om nu al te beloven» zijn vrouw te worden. Juist. Je hebt meer verstand, liefje, dan ik, had gedacht. Ik moet toegeven, dat ik niet al te verrukt was, toen Ge orge me over je sprak. Ik dacht, dat hij begoocheld was door een lief snoetje. Wel, wat ik van je gezien heb, bevalt me uitstekend, maar het is nu aan jou, om te bewijzen, dat je de geschikte vrouw voor hem bent. Meer nog, het is nu mijn plicht, je ronduit van mijn jon- gen te vertellen, wat ik kan. Hij is een voudig, George, maar hij is sterk. En er zijn vrouwen... Ik zal niet zeggen, dat jij er toe behoort... die eenvoud voor zwakheid aanzien. George is niet zwak. Zou hij zoo'n indruk op mij maken, als hij dat was, juffrouw Spragge? Misschien wel niet? Wat u me over uw zoon zou ver tellen, zou zoo interessant zijn! Het begin en het einde van alles is, dat hij er de man niet naar is, om van inzicht te veranderen. Als hij je niet past, zooals hij is, dan zul je niet in staat zijn, hem te veranderen. Een oogenblik van zwijgen volgde. Toen zei Hazel voorzichtig: George is toch niet van plan u bent toi h niet van plan, wel dat hij stil zal blijven staan? Hij moet toch voor uit gaan, zich ontwikkelen? Juffrouw Spragge schudde het hoofd. Lieve kind, de zaken staan zóo. Hij zal wel vooruit gaan, maar het moet met zijn eigen snelheid gebeuren en langs zijn eigen weg. Dank ul zei Hazel. Juffrouw Spragge stond op en kwam om de tafel heen, tot ze naast Hazel stond. Een glimlach kwam op haar goe dig gezicht» (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 13