Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 25 Dec. 1929. zierikzeesche courant. .tfiz advertenties EERSTE BLAD Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. BERICH T. Inschrijvina voor den Oienstplicbt HEEREN BAAI rRheumatiek K/oost er 6alsem 0 Pijja per 8 maiaden f 1,50, (ranoo per poat f 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afionderlijke nummer? 5 oent Veraohgnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. So. 32. - Postgiro 137677. ran 13 rogels 60 eta., ran 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Beolames 30 ots. p. regel. Bjj oontraot belangrijke korting. Inaending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit numniar bestaat uit 2 bladen. In het met 1 Jan. a.s. versehgnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van I5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inaending kan geschieden tot en met Maandag 30 Deoember, uiterlijk 's voormiddags 11 nre. In verband met de Nieuwjaars- drukte, kan er Maandag geen, Nieuwsbode worden uitgegeven. Het volgand nummer verschijnt Woensdag (Nieuwjaarsmorgen) Na Maandagmorgen tien uur worden gaan advartantiën moer aangenomen. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven personen die geboren zijn in 1911. Voor de aangifte ter insehrijving zal in bet Ibjjzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente-Secretarie op Zaterdag 4 Januari 1930, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in aommigo gevallen binnen een anderen termpn moet plaats hebben, gelden de bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbesluit, zooals die zijn opgenomen in de publicatie, aangeplakt op bet aanplakbord vim het Raadhuis dezer gemeente, Zierikzee, den 24 December 1929. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De voorstellingen, welke het ensemble Jacques Sluyters de beide Kerstdagen in de Concertzaal gaf, moch ten zich, voor zoover dit die op Woens dagavond en Donderdagmiddag betreft, niet in een groote mate van belangstel ling verheugen. Alleen Donderdagavond kon men van een goed bezette zaal spre ken. De matige, opkomst was zeer zeker te betreuren bij de opvoering van Inte Onsman's „Het Licht in den Nacht", een tooneelspel, dat een scherp beeld geeft Van de ellende, die den oorlog teweeg brengt, hoewel ook humoristische tafe- teelen niet ontbreken. Het applaus, dat na elk bedrijf weerklonk, toonde genoeg zaam hoe zeer de aanwezigen meeleef- 'den. Donderdagmiddag werd voor de jeugd „De kleine Lord", naar het beken de boek, ten tooneele .gebracht, dat even eens zeer in den smaak viel, doch het grootste succes boekte 't Ensemble Don derdagavond, toen „De Big van het 168ste" gegeven werd. Het publiek heeft geschaterd bij de komische tooneeltjes, welke vooral in het 2e bedrijf elkaar opvolgden en een herhaald applaus on derbrak gedurig het spel. Dit echte volksstuk geeft een goede kijk op het soldatenleven in de kazerne en zal zeker zijn laatste opvoering nog niet beleefd hebben. Het gezelschap-Sluyters heeft het publiek met hare opvoeringen eenige •uurtjes aangenaam bezig gehouden. Op 18 Dec. j.l. werd een algem, vergadering gehouden van de Zierikzee sche ijsvereeniging. Als waarn. voorz. fungeerde dhr. P. A. A. Klok, die zijn spijt uitspraak over de slechte opkomst, vooral nu er op de agenda was ge plaatst: „Contributieverhooging", welk voorstel echter werd verworpen. Wel werd aangenomen een voorstel om de dameskaarten slechts uit te reiken aan de dames van leden, zoodat thans de dames van niet-leden, lid der vereeni- ging moeten worden. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren Breetvelt en Hendrikse, terwijl de heer Bierens werd herkozen. NOORDWELLE. Maandag had H. uit Zierikzee, werkzaam bij het schilderen van het transformatiegebouw der P.Z.E.M, alhier het ongeluk, door een misstap, van een hoogte van pl.m. 5 meter te vallen. Per auto naar het dorp gebracht werd direct geneeskundige hulp inge roepen. Het is goed ofgeloopen. Bin nen enkele dagen kan hij weer aan werk. DREISCHOR. Dinsdagavond j.l. trad alnier voor de vereeniging „Tot Nut van 't Algemeen" op, Ds. Hoekstra uit Zie rikzee, met het bekende onderwerp: Van het Westelijk front geen nieuws". Een flink aantal aanwezigen luisterde met aandacht naar de uiteenzetting van dezen begaafden spreker over de strekking van het door zeer velen wel gelezen boek. Zeer onder den indruk van het gespro ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons (co!< In Vi onsen,Vj ponden cn ponden) Druapf Mur TOutketter 'ft paJyeD*E kene werd deze bijeenkomst gesloten. In deze gemeente is tén behoeve vvan een radio-installatie in het zieken huis te Noordgouwe ontvangen een be drag van f 21,50. NIEUWERKERK. Vrijdag gaf het Mond harmonica-gezelschap „D. W. V.", onder leiding van haren jdirecteur, de heer D. Heijboer, in „De Meebaal" haar eerste uitvoering voor een goed bezette zaal. Nadat eerst een' viertal muzieknummers waren gegeven, die alle vlot van stapel liepen, werd een tooneelspel in 3 bedrij ven opgevoerd, getiteld: „Nelis in 't var kenshok", dat aardig werd vertolkt. De komische voordrachten Nos. 6 en 7, waar bij de dames zich lieten gelden, vielen ook Jn den smaak. Na de pauze was het een groote attractie voor de leden met haren directeur, toen bij monde van den burgemeester, namens den vervaardiger en schenker, de heer L. J. Leeuwe, een prachtig vaandel werd aangeboden, een door goud omlijst donker fond, waarop prijkt de toren van Nieuwerkerk en de Holl. Maagd, een lauwerkrans toerei kend, benevens de woorden Nieuwer- kerks Mondharmonica-Vereeniging „Door wilskracht verkregen". Spr. wees op de mooie prestatie van een nog zoo jonge vereeniging en hoopte, dat de leden zich eendrachtig zouden scharen om 't vaan del, wat zeker de vereeniging ten goede zou komen. Welverdienden dank mocht de heer Leeuwe inoogsten, zoowel van den burgemeester als den directeur der vereeniging voor zijn artistiek bewerkt vaandel, waarna door het jongste lid der vereeniging, als blijk van dankbaarheid aan mej. Leeuwe een bloemstuk werd aangeboden. Na nog eenige nummers ten gehoore gebracht te hebben, werd opge voerd: „De eerlijke vinder", tooneelstuk in 2 bedrijven, dat, evenals de overige nummers van het program, blijkens her haald applaus, verdienstelijk werd ge> speeld. Met een gezellig bal werd dezen genotvollen avond besloten. De Chr, Meisjesvereeniging „Dor cas" hield Donderdag 19 De. haar jaar- lijksche uitdeeling. Dit jaar zijn door haar 68 kleedingstukken vervaardigd en uitgereikt aan behoeftigen van alle ge zindten. Indien men het schoone doel voor oogen ziet, zal het wel onnoodig zijn, tot steun dezer vereeniging op te wekken. THOLEN. Onder groote belangstelling en deelneming, werd Dinsdagmiddag ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van Marietje Potter Pd., welke Zaterdag j.l. zoo jammerlijk is verdronken. Een groote schare volgde de baar, w.o. de oudste kinderen der Chr. School en de onder wijzeressen, de dames Jansen en Wolff. Bij de open groeve voerde dj'. C. Vel- tenaar 't woord. Daarna sprak het hoofd der school dhr. W. van den Berg, woor den van troost en bemoediging tot den vader en familie. Een familielid dankte voor de betoonde deelneming. GROOTE BRANDEN. Als resultaat van een terzake met ver tegenwoordigers der Kon. Ned. Brand weervereniging gepleegd overleg, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw o.a. aan de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provin cies een brief gezonden, waarbij de min, verzoekt in provincies, waarin nog geen brandweerbond bestaat, thans nadere stappen te doen, teneinde de oprichting daarvan te verzekeren. ONDERWIJS. OUVi ERKERK. Benoemd tot onderwij zer aan de 3de O.L. School te Strijen, de heer N. Bolijn, alhier, thans tijdelijk te Ellemeet. Bij het te 's-Gravenhage gehouden machinistenexamen, slaagde voor 't voor- loopig diploma, o.a. de heer P. J. v. Dijke te Dreischor. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L. School te Capelle a/d. IJssel komen voor de heeren W. D. Pieterse en P. J. Zonruiter, vroeger te Seroos- keike en te Noordwelle. RECHTZAKEN, HET DRAMA AAN DEN ZUIDERZEEDIJK Voor de A'damsche rechtbank heeft terechtgestaan de nioeder van 't knaapje wiens lijk eenigen tijd geleden aan den Zuiderzeedijk onder Durgerdam is ge vonden. Tegen verdachte, vrouw Mathias, eischte de ambtenaqr van het O.M., we gens het verbergen" vdn een lijk 6 da gen gev.str., met aftrek der preventieve hechtenis. De 5de kamer der rechtbank te Amsterdam deed" na in Raadkamer te zijn geweest, direct uitspraak en veroor deelde verdachte schuldig aan 't weg voeren van het lijkje met het oogmerk den dood te verhelen en veroordeelde haar tot 5 dagen gev.str. met aftrek van voorarrest en gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Voor 't wegmaken van het dijkje werd verdachte vrijgesproken. In het vonnis wilde de rechtbank rekening houden met de moei lijke omstandigheden, waarmede de vrouw le kampen had gehad. POST EN TEL7JGRAPHIE. INTERLOCALE TELEFOONTARIEVEN. Wij herinneren er nogmaals aan dat het tarief voor het interlocaal telefoon verkeer met ingang van 1 Januari a.s. voor verschillende afstanden verlaagd wordt. Per gesprek van 3 minuten en voor elke verlenging daarvan met 3 mi nuten of minder is verschuldigd, indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander gelegen zijn op een he melsbreed gemeten afstand van ten hoog ste 10 K.M. f 0,10; meer dan 10 K.M. tot en met 15 K.M. f 0,15; meer dan 15 K.M. tot en met 35 K.M. f 0,35 en meer dan 35 K.M. f 0,50. Voor drin gende gesprekken is het drievoudig ta rief verschuldigd. YERKOOPINGENc, ENZ, NOORDWELLE, "20 Dec. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor den heer H. E. van der Moer alhier publiek verkocht: werkpaarden voor f 253 en f 270; veu len voor f 65; melkkoeien voor f 163, f 270, f 291, f 303, f 191 en f 187; kalf vaarzen voor f 140 en f 220; jaar ling osjes voor f 93, f 83 en f 77. LANDBOUW EN VEETEELT, Z. L. M. In de Maandag j.l. gehouden algemee- ne vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., welke werd gepresideerd door mr. P. Dieleman, werd o. m. medegedeeld, dat de jaarlijksche tentoonstelling, wel ke in 1930 in den kring Hulst wordt ge houden, zal plaats hebben te Klooster- zande, gem. Hontenisse. Aangedrongen werd op aansluiting bij de Coöperatieve Aankoopvereeniging in zake kunstmeststoffen. Aan Ged. Staten zal worden geadvi seerd, een scherp hoefbeslag te verbie den, zulks in verband met de vernieuwing van het moderne wegdek, welke bepa ling evenwel niet van toepassing moet worden verklaard bij gladheid door sneeuw of ijs. Hierna leidde de heer Siebenga, rappor teur van het Zeeuwsche pachtbureau, de nieuwe regeling van de pacht en de pachtcommissie in. Spr. betreurt het, dat de regeering inzake het grondbezit niet voldoende haar opvatting heeft mede gedeeld. Men vergeet, dat er een cate- gorie van pachters is, die een kapitaal verlies geleden hebben door achteruit gang van hun bedrijfsinventaris, speci aal in den prijs van de paarden. De hooge pachten zijn voor de pachters de moeilijke kwestie. Een normale pachtprijs wijst op normale pachtverhoudingen. Toch is deze verhouding niet zoo slecht; anders zag men veel meer ver huizingen van de eene boerderij naar de andere. Wel valt op te merken, dat hier en daar slechte verhoudingen bestaan. Dit komt, doordat in vele streken van ons land een grondspeculatie is ontstaan. Hierdoor krijgt men toezicht van onbe voegde en ondeskundige personen. Dit zou voorkomen kunnen worden als meer gebruik werd gemaakt van de particu liere pachtbureaux. De opvoering van pachten kan tot gevolg hebben, dat velen volgen, en dat blijkt in een tijd van 1 conjunctuur, als thans het geval is. Men moet goed het verschil voelen tusschen verpachting van boerderijen en van jc perceelen grond. Men moet komen tot Rijkssubsidie. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Tot kerkvoogden zijn her kozen de heeren G. Poldermans, W. Merle en F. J. de Vos. NOORDWELLE. In de gehouden ver gadering van stemgerechtigde leden is in de plaats van den heer D. Moermond, die voor zijn benoeming heeft bedankt, tot diaken gekozen dhr. H. Knuyt. Bij de alhier plaats gehad heb bende herstemming voor een lid van het kiescollege tot het beroepen van pre dikanten is gekozen de heer C. Elenbaas, De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, Is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat raasseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl ,,Ceen goud zoo goed" PREDIKBEURTEN, j DREISCHOR. Herbenoemd tot ouderlin gen de heeren Joh. Dooge Az. en M. v. d. Houten en tot diaken de heer M. C. Klaasse. OUW ERKERK. Herkozen als notabelen de heeren C. A. Swenne en C. Hooger- land. Verkozen als zoodanig in de plaats van den heer C. P. Dalebout, die is ver trokken, de heer J. Romeijn Jz. Herko zen tot kerkvoogd de heer F. van de Stolpe. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Bij de periodieke verkie zing voor den kerkeraad zijn gekozen tot ouderling W. de Kam en tot diaken L. C. van der Graaf, in de plaats van W. den Boer en J, van Schaik, die aan de beurt van aftreding en niet herkies baar waren. LUCHTVAART. DE „GRAF ZEPPELIN,, NIET NAAR DE NOORDPOOL. Naar Wolff uit Friedrichshafen ver neemt, gaat de tocht van het luchtschip „Graf Zeppelin" naar de Noordpool niet door, omdat het verzekeringsvraag- stuk niet op bevredigende wijze kan wor den opgelost. Daarom zijn andere plan nen in studie genomen. Zoo zal in Mei of Juni Zuid-Amerika bezocht worden. RADIONIEUWS. HET GOLFLENGTE-VRAAGSTUK. In een te 's-Gravenhage gehouden con ferentie is bepaald, dat de bestaande toestand inzake de golflengte van Hil versum en Huizen zal blijven voortdu ren tot en met 11 Januari a.s. De rege ling, welke na dezen datum zal worden ingevoerd, zal zoo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. Zondag 29 December te Zierikzee Dinsdag SI Dec. en Woensdag 1 Jan. (Oudejaar en Nieuwjaar). Ned. Hexv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 are, ds. Voors. Kleine Kerk. 10 are, geen dienst en 's av. 6.80 are, ds. Koopmans van Eikerzee. Oude jaar. 7 ure, ds. Hoekstra (Coll. voor emor.- pred. en pred.-weduwen). Nieuwjaar. 10 ure, idem, Luth. Kerk: Geen dienst. Gexef. Kexk, 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Oudejaar, ure, idem. Nieuwjaar. 10 ure, idem. Chir. Gexef. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorm. Oudejaar. 6 ure, idem. Nieuwjaar. 9.80 ure, idem. Kvangeliiafcia JeraöL 10 en 7 ure, Samenkomst. Oudejaar. 7 ure, idem. Oud-Geref. Gem, 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. PRJH>3U*EURTEM. Zondag 29 December. Dinsdag SI Dec. en Woensdag 1 Jan (Oudejaar en Nieuwjaar). üoïfcwoïva. 9 50 ure, ds. Kuiplïs. 2 ure, ds. Kuipers (Doopsbed.) SBsrsfe. 9.80 ure, ds. Boogaard. Oudejaar. 630 ure, idem (Coll. voor emer.-pred. en pred.-weduWen). Nieuwjaar. 9.30 ure, idem, Hêaeetz. 9.31 ure, ds. y. d. Staay. Eleeriwelle. 2 ure, ds. v. d. Staay. aeatBctede. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen. Gexef. Kerk 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma Oad-Gexef. Kexk. 9.30 en 2 nre, Leeskerk. BlbexBoe. 9.80 ure, ds. Koopmans. Oude jaar. 6.30 ure, idem Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. BroRwerehaves. 4 ure, Ksrstfeestviering met de kinderen van de Zondagschool. Oude jaar. 6.30 ure, dr. Proost. Gesef. Kexk. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oudejaar. 7 ure ds. de Beer. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. SeMBeoRatae. 2 ure, ds. Griethujjsen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Oude jaar. 1.30 ure, idem. Nieuwjaar. 9.80 ure, idem Bieerdgeawo. 9.30 ura, dsi v. Griethugsen. Oudejaar. 7 ure, idem, Nieuwjaar. 9.S0 ure, idem. avaiaehart 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Oudejaar. 6 80 ure, idem, Nieuwjaar. 9:30 ure, idem, 9aw«rkerk. 9.30 ure, ds. Drost. Oudejaar 6 ure, idem (Coll. voor emor.-pred. en pred.- weduwen). RJeawerkerk. 9.80, geen dieust en 2 ure, ds. v. d. Griend (Orgelcolleote). Geref. Kexk. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Gexef. Gen. 9, 2 en 5.30 nre, Leeskerk. Besterlaatf. 9 80 en 2 ure dr. Weeda Gexef. Kerk. 9.80 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Gea. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remjjn. 9!r|aaslaad. 2 ure, ds. Drost van Ouwer- kerk. Maandag 80 Deo. 6.30 ure, idem (Coll. emer.-pred, weduwen en weezenj. Brainiest. 9.30 en 2 nre, ds. Waarden burg. Oudejaar. 5 30 ure, idem. Nieuwjaar. 9.80 ure, idem. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, cand, van Burgelen. Oudejaar. 5 ure, idem. Geref. üem. 9.80, 2 en 6 ure. ds. Vreugden- hil. Oudejaar. 5 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Maandag 80 Dec. 6 ure, ds. Boone van Sint-Filipsland. Nieuwjaar. 9 30 ure, Leeskerk. A.-J.-Pelitr. Geref. Ke$k. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. 8t.-PII!ptUnti. Geen opgaaf ontvangen, Yfctlts* 9.80, ds. Los en 2 ure, ds. Datema. Oudejaar. 6.80 ure, idem. Nieuw jaar. 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. 9.30 en 2.3C ure, dr. Veltenaar. Oudejaar. 6.30 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Gesef. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oudejaar. 6.30 ure, Leeskerk. Nieuwjaar. 9.80 ure, idem. Vrjje Geref. Qem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baajj. Oudejaar. 6.30 ure, idem, Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. 9t.-Mtarttnié|k. 9.30 en 2 ure, ds. de Bres. Oudejaar. 6.30 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Oud-Gexefj Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Nieuwjaar, 9.30 ure, idem, aai-Vaeeeauer. 9.30 en 2 nre, ds, de Gidts. Oudejaar. 6.30 ure, idem (Colli voor emer.-pred. en pred.-weduwen). Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Geref. Kexk. 9.30 en 2 nre, ds. Vreugdenhil, Oudejaar. 6 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leesdienst. Oudejaar. 6 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. PeertvlUt. 9.80 en 2 nre, Leeskerk. Gexef. Kerk. 9.30 en 2, de heer de Vries 6 nre, Leeskerk. SektrpeaiSiis*. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Los. Oudejaar. 6 ure, idem. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Geref. Gem, 9.30, 2 en 5.80 ure, Leesdienst. Oudejaar. 6 ure, Leeskerk. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Stavealsse. 9.30, ds. Meerman en 2 ure- Leeskerk. Oudejaar. 6 ure, ds. Moerman. Nieuwjaar. 9.30 ure, idem. Oud-G9ief. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oudejaar. 5 30 ure, idem. Nieuwjaar. 9.80 ure, idem. G» Geen opgaaf ontvangen. TAN HEINDE EN VER. Het Chineesche s.s. „Lietsjiong", met een Chineesche bemanning en 250 Chi neesche passagiers, w.o. vrouwen en kin deren, is tijdens een hevigen storm ver gaan kórt na het vertrek uit een haven in Kwangtóeng. Naar gemeld wordt zijn slechts 2 matrozen gered en zijn alle passagiers verdronken. In een der drukste straten van Buenos Ayres is een aanslag gepleegd op den president der Argentijnsche re publiek, Irigoyen. Een man loste ach tereenvolgens vier of vijf schoten op den president, toen deze uit zijn auto stapte, maar de schoten waren alle te hoog, zoodat de president ongedeerd is ge bleven. Een der agenten in politiekj die zich in het gevolg van den president bevond, schoot den man, de Italiaansche anarchist Gualberto Marinelli, met het eerste schot neer. Twee leden uit het ge volg van den president werden gewond. TELEHRAJOtm BERLIJN (V.-D.) De „Berliner Zeitung am Mittag" meldt uit New-York: De po litie te New-York heeft na onthullingen door een politiespion een over het ge- heele land verbreidde organisatie van beroepsmoordenaars ontdekt, die haar hoofdzetel te Chicago had en welker be schermheer de bestaande rechter van New-York Albert Vitalt was. Door deze ontdekking beginnen de geheimzinnighe den rondom tallooze moorden, bomaan slagen en roofovervallen te New-York en Chicago te wijken. Uit de onthullin gen is gebleken dat het diner dat op 9 December bij den rechter Vitalt werd gegeven, en waarbij de 30 aanwezigen door roovers werden uitgeplunderd, in scène was gezet en dat de berooving in hoofdzaak ten doel had om in het bezit te komen van een contract. De geheime politie heeft nog meer mate riaal verzameld, waaruit blijkt dat de president van de club „Terra Nova", zeer bevriend was met Vitalt, dat hij 7 maal gearresteerd en gestraft was en dat de z.g. democratenclub, waarvan Vi talt beschermheer was, 820 gestrafte mis dadigers onder zijn leden had, dat Vi talt tot de vriendenkring van den be- ruchten Rothstein behoorde, een vermoor de millionnair en bendeleider, en dat hij bij Rothstein 19000 dl. speeldschuld had. ATHENE (V.D.). Het Grieksche stoom schip „Chrysis" werd in de Zee van Mar mora door het Bulgaarsche stoomschip „Warna" geramd. Het zonk onmiddellijk. De uit 24 koppen bestaande bemanning, benevens 3 Grieken, die zich aan boord bevonden, zijn verdronken. Bij Xarithi is een trein in botsing gekomen met een autobus. De bus werd totaal vernield. 11 personen werden ge dood en 7 gewond. NEW-YORK (V.D.). De strijd tusschen de aanhangers en tegenstanders van de prohibitie is door een onverwachte uit lating van Senator Borah tegen de slap heid van de autoriteiten opnieuw ont vlamd. President Hoover had een lang durige bespreking met Borah en de pre sident is voornemens de drankwet in het volgend jaar belangrijk te verscher pen. Met ijzeren vuist, verklaarde hij zal hij trachten de fouten, die aan de Drankwet kleven, op te heffen. Het ligt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 9