Zierikzeesche Nieuwsbode BRONCHITIS ABDumm Gesprongen Handen abonnement: Maandag 23 Dec. 1929, zierikzeesche courant 85,t* jaarqanb. - advertentien EERSTE BLAD Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. B E RICH T. H.H. KANTOORHOUDERS Bekendmaking. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. Woensdag 8 uur: THE JOLLY BAND. gesloten. NOG NOOIT Firma i. i d. BIK, Ziefikzaa. "rfi. per 3 msaadt-a f 1,50, imoo per poet 1,80. Voor het mitenland per jatr 10,—. fionderlpke nummer. 6 onnt eraohgnt Mud., Woed. en Vrjjd. 'el. No. 33 - Poetgiro 137677. B Hl, i itr ne.r No. 11944. TM 1—8 regele 60 sta., ree 4 regele en daarboven 20 eta. per regel. Beolamee 80 ota. p. regel. Bp eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag van nit- Zij, die zich van af heden op on* blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 dan. ai. vereohpnend nummer van ons blad «orden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 oent. De intending kan geschieden tot en met Maandag 30 Deoembar, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Wtgans hst KERSTFEEST zal do Nieuwsbode a.s. Woensdag nlat worden uitgegeven. gelieven de bij han ingakoman NIEUWJAARSWENSCHEN ons onv gaand te doon toekomen. GE DIRECTEUR. «AvanVALKEIIBURG'S-- 4 'ERTRAM1 Draismi van Valkenburg'. Levertraan ia voor engro* verkrijgbaar bij D. C. F. VROON ti Dinteioord. Do BURGEMEESTER der gemeente Zib- BiKZEK maakt bekend, dat met ingang van bed n op de Secretarie dezer gemeente, gedurende veertien dagen, voor een ieder kostelèos ter iozage is nedergelegd een uit trekt-el van bet besluit van de Jacbtcom missie van 28 Januari 1929, betreffende jachtrecht, dat tot het ia werking traden der Jachtwet 1923 drukte op gronden, in deze gemeente gelegen en door die inwer kingtreding is ondergegaan Zierikzee, den 21 December 1929. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. TWEEDE KAMER Defensiebegrooting. De motie-Ter Laan (vermindering van het contingent reeds in 1930) is verwor pen met 51 tegen 26 st. Het amende ment-Ter Laan (schrapping post voor 2 nieuwe duikbooten) met dezelfde stem- n-.cnvei houding. De motie-Ter Laan (nood- uitkeering voor mobilisatieslachtoffers die in moeilijkheden verkeeren) verworpen met 51 tegen 27 st. De motie-Ter Laan (noodregeling voor mobilisatieslachtoffers die niet onder de betreffende wet val len) verworpen bij zitten op opstaan. Het artikel betreffende de geheime uit gaven is aangenomen met 51 tegen 26 stemmen. De begrooting van defensie met 52 tegen 27 st.; tegen: s.d., v.d. en de heeren Wijnkoop en Floris Vos. ZIERIKZEE. De minister van financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige ja- reu te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is c-nliangen bij: den ontvanger der di rectie belastingen te Tholen f 954,50. Zooals reeds uitvoerig is medege deeld worden met de Kerstdagen in de Concertzaal een 3-tal voorstellingen ge geven, waarvoor we voor 't laatst nog even de belangstelling vragen van de tooneelliefhebbers onder onze lezers. Speciaal voor de jeugd wordt de op voering van „De Kleine Lord" met vrij moedigheid aanbevolen. In de heden (Maandag) voormiddag gehouden vergadering van de Onderl. Veeverzek. „D.E.L." werden tot commis sarissen gekozen de heeren J. Klompe te Serooskerke en R. Steur Jr. te Burgh, en tot hunne resp. plaatsvervangers de heeren C. A. Boogerd te Noordwelle en M. Beije te Burgh. Hieronder volgt de uitslag van den Mecano Bouvvwedstrijduitgeschreven door de Firma Anker alhier. De inzendingen waren in 3 groepen verdeeld, in verband met de grootte der doozen, die de inzenders hadden. Hoewel de Firma Anker oorspronkelijk slechts 3 eerste prijzen, nJ. f 7,50 voor de groep met doozen boven No. 3, f 5 voor d^ groep, boven No. 1 en onder No. 3, en Ultt-RrildHr M. J. KOSTEN. **Te vó6r 10 ure. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKEtt'S Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f 275, f 4.50 f 2,50 voor de groep tot en met No, 1 had beschikbaar gesteld, zijn er nog 2e, 3e enz. prijzen toegekend, zoodat iedere inzender een prijs heeft. De jury, be staande uit de heeren Breetveld, Visser en Goettsch hebben de prijzen als volgt toegekend: Groep I (boven No. 3), le pr. R. Schürmann, met scheepswerf kraan, f7,50; 2e pr. Koo v. d. Voo, met radiale loopkraan f 1,25; 3e pr. Iman v. d. Have, Oosterland, met elliptische draaibank f 1, 4e pr. Jaap Geluk, Schuddebeurs, met draaimolen, fl. Groep II (tot No. 3), le pr. G. J. v. d, Burg, Z.zee, met vuurtoren f 5, 2e pr. Koo Hogerheijde met molen, f 1,25, 3e pr. Aadje v. d. Have, Oosterland, met vlieg machine, fl; zweefmolen van Kappers, Renesse; vliegmachine van C. Reinhoudt, Bruinisse, en een kraan van B. Joppe, Zierikzee, krijgen een plak chocolade. Groep III, le pr. A. Vermunt met mo len, f2,50; 2e pr. J. Schürman met kraan wagen, f 13e pr. M. v. d. Vliet met takel fl; een lift van Gilijamse, Renesse, een ploeg van Daan v. d. Wekken, Zie rikzee, en D. Steendam, Zierikzee, met kraan, krijgen ieder ook een plak choco lade. RENESSE. Ten behoeve van de radio- installatie voor het Ziekenhuis te Noord- gouwe is in deze gemeente een bedrag van f 48,75 ingezameld. De collecte voor alleenstaande blin den, stichting Wolfheze, heeft alhier op gebracht de som van f 42,—. BURGH. Vrijdagavond jl. hield het de partement „Haamstede-Burgh" een goed bezochten Nutsavond in de zaal van ho tel v. d. Moer. Na opening en welkom door den voorzitter dhr. W. G. Boot Wz., trad als spreker op Ds. D. A. Hoek stra uit Zierikzee. Vóór de pauze be handelde spr. verschillende fragmenten uit het bekende werk van Emil Ludwig „Juli 1914", het voorspel van den we reldoorlog met een blik achter de scher men der niets ontziende geheime diplo matie, die de volksuiting en den volks wil smoort en aan banden legt en door persoonlijken haat en minder eerlijke be doelingen van een enkeling een wereld brand sticht ten koste van honderddui zenden menschenlevens. Na de pauze gaf dhr. Hoekstra naar aanleiding van Re marque's „Van het Westelijk front geen nieuws", de naakte werkelijkheid van den oorlog weer, de worsteling aan het front onder gordijn- en trommelvuur, in mod der en vuil, onder zuchten en steunen van gewonden en stervenden, slecht ge voed en gekleed, hunkerend naar een le ven, dat naar lichaam en ziel verdier lijkt en gedemoraliseerd wordt. Tref fend niettemin waren de voorbeelden van vriendschap en zelfopoffering, van ver broedering in diensttijd. Met onverbro- ken. aandacht en belangstelling werd de indrukwekkende rede van den begaaf den spreker gevolgd. De dank, hem bij het einde door den voorzitter gebracht, was ruimschoots verdiend. ELKERZEE. Naar alle waarschijnlijk heid, zal het electrisch licht Vrijdag avond in Scharendijke en voorzoover ge reed, ook in Eikerzee ontstoken worden. BEIDE KERSTDAGEN is onze zaak Nobalstraat BEIDE KERSTDAGEN zijn in onza zaak Niauwstraat allo Kerst-Artikelen verkrijgbaar. -Profiteert van onza buiten gewoon goedkoope aanbieding. kocht U zóó goedkoop. Ook Ellemeet zal er gedeeltelijk gebruik van kunnen maken. ST.-PHILIPSLAND. Maandagavond 16 December werd alhier een spoedeischen- de vergadering van den gemeenteraad gehouden. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter-secretaris de burgemeester. Bij de opening deelt de voorzitter mede, dat hij, een raadslid en twee leden van het bestuur der Coöp. Elec. Mpij. alhier naar Middelburg zijn geweest, waar besprekin gen zijn gehouden met vertegenwoordi gers van het bestuur der P.Z.E.M. en van Gedep. Staten. Naar aanleiding daarvan wordt door B. en W. voorgesteld, dat bij overgaan van de C.E.M. naar de P.Z.E.M., de gemeente zich zal verbinden de schuldaflossingen der leden van de C.E.M. in maandelijksche termijnen te innen. Zonder discussie (er was voordien ruim een uur in 't geheim vergaderd) werd dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. De inning zal geschieden voor rekening der C.E.M. Daarna stelt weth. L. J. v. Nieuwen huizen voor jaarlijks f 250 subsidie te geven aan de C.E.M., ter tegemoetkoming in de schuld. Dhr. P; J. de Ruijter stelt voor dit bedrag te stel len op f350 per jaar. Het voorstel de Ruijter wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren L. J. v. Nieuwenhuizen, J. van Strien en J. Geelhoed. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen informeert of nu reeds te zeggen is, hoe duur eventueel het licht der P. Z. E. M. zal worden. De voorzitter ant woordt ontkennend, daar deze prijs af hangt van het aantal niet aangeslotenen bij de C.E.M., die zich zullen aansluiten bij de P.Z.E.M. Bij de rondvraag infor meert hetzelfde lid, of nu gedurende de maand November schoolgeld moet wor den betaald, daar de school toen geslo ten is geweest, wegens roodvonk. De voorzitter zegt, dat voorheen over zoo'n periode niet geïnd is, en dit dus ook nu wel niet zal gebeuren. Daarna sluiting. STAVENISSE. Vrijdagavond had men alhier het eerste electrisch licht van de P.Z.E.M. Het gemeentehuis, een gedeelte der Voorstraat, de Ned. Herv. Kerk en eenige particuliere woningen waren keu rig verlicht. Natuurlijk verlangen ook de andere belangstellenden naar een spoe dige aansluiting. ST.-ANNALAND. Donderdagavond 19 Dec. gaf de muziekvereeniging „Accele rando", onder leiding van den directeur M. P. Lanooy, haar 57ste uitvoering in de zaal van dhr. A. Gaakeer. De belangstel ling was groot. Zeer jammer was het, dat een gedeelte vèn het publiek, voor namelijk vreemdelingen, wederom blijk gaf van een slechte opvoeding. Velen n.l. schenen niet alleen hun aandacht niet te kunnen bepalen bij het gebodene, maar hinderden bovendien de luisteraars niet weinig door hun luidruchtigheid. Zulke personen denken er waarschijnliijk ook niet aan, dat hun gedrag al een heel slechte belooning is voor de spelers, die zooveel moeite en tijd hebben besteed aan de voorbereidingen voor een genoeg lijken avond. Een goede afspraak met de politie, hoe te handelen met bedoel de personen bij volgende gelegenheden, was wel gevvenscht. Uitgevoerd werden een achttal muziekstukken, waarvan we kenners hoorden beweren, dat de uit voering op hoog peil stond. Vooral mocht worden gehoord een kwartet Awake. Aeolian Lyre en Comrades in Arms, door J. Brier, Verder werd opge voerd een kluchtspel in twee bedrijven, door Erich Scholl „Ze krijgen mekaar", en een blijspel in één bedrijf door A. A. v. d. Stempel „Verliefd op mevrouw". Beide stukjes werden werkelijk goed ge speeld. Alleen zouden we Jozef Koper- mooi (2e stukje) willen aanraden, voor zichtig te zijn met mogelijke overdrij- Ruwq Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten ving van zijn mimiek. Het zou van het goede te veel kunnen worden. Na afloop het onvermijdelijke bal onder begeleiding van een Jazz-Band. THOLEN. Zaterdagmorgen 11 u. waag den zich 3 kinderen van den landbou wer P. Potter alhier, zich op het ijs der vest aan den Singel alhier. Op een moment zakten zij allen er door. Een zoontje van 11 jaar wist zich direct zelf te redden, doch de 2 andere kinderen zakten steeds dieper weg, daar er ter plaatse ruim 2 meter water staat. Op het hulpgeroep begaven Tichem en van Dijke zich gekleed te water. Een meisje kon worden opgehaald, doch de kleine Marie van 10 jaar was onder het ijs geraakt en kon eerst na 10 minuten met dreggen worden opgehaald. Direct was een dokter ter plaatse, doch na een half uur werken gelukte het niet, de levensgeesten op te wekken. Vrijdagmorgen werd W. v. Moort alhier, juist aan de overzijde der Thöol- sche brug, aangereden door de auto van den landbouwer S. S. te Oud-Vosmeer. Van Moort werd met een ernstige schou derfractuur door S. naar een dokter ver voerd, terwijl het rijwiel geheel ver nield was. Vrijdagavond trad voor het Nuts- departement in de zaal van den heer Hoek op, mevr. van den Broecke—Man uit Aardenburg. De voorz. dhr. W. Moel- ker, leidde spreekster in en noemde het een schande, dat dhr. W. van Capellen hen op zoo'n manier heeft laten zitten; hij vond deze handelwijze beneden peil. Mevr. v, d. Broeke droeg daarna het drama „Menske" voor, en na de pauze eenige Vlaamsche humor. Jammer, dat achter in de zaal de'spr. zoo slecht was te hooren, inzonderheid na de pauze, want, gezien de geringe voorbereiding, was de voordracht beslist mooi te noe men. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. Benoemd aan de bijz. school te Ouderkerk a/d. IJsel de onder wijzeres mej. J. Nieuwland, alhier. SEROOSKERKE. Onze vroegere dorps genoot, dhr. W. D. Pieterse, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare U.L.O. s-ihool te Krimpen aan den IJsel. De heer P. J. Blaas te Tholen slaag de vorige week voor M.O. Staatsinrich ting. LANDBOUW EN VEETEELT. RIJKSVOORJAARSHENGSTENKEURING. De min. van binnenl. zaken en land bouw heeft de rijksvoorjaarshengstenkeui ring vastgesteld te Zierikzee op 4 Febr. 1930 (alleen voor type trekpaard). DE MALAISE.IN DE PAARDENFOKKERIJ. In een te Middelburg gehouden ver gadering, waarin o.a. tegenwoordig wa ren de heer Stevens, Rijkslandbouwcon- sulent te Goes, als vertegenwoordiger van den min. van binnenl. zaken en landbouw, vertegenwoordiger van 't Ned. Trekpaardenstamboek en vele bekende Zeeuwsche paardenfokkers, is gesproken over de maatregelen, welke genomen moeien worden, om te komen tot ver betering van de toestanden in de paar denfokkerij. Voor het daartoe oprichten van een afzonderlijke vereeniging voelde men niet veel, evenmin als voor het maken van propaganda voor meer ge bruik van paarden bij het vervoer van goederen, wat economischer werd ge noemd dan motortractie. Wel kwam men tot de conclusie, dat men er zich op moet toeleggen alléén dieren van beste kwaliteit te fokken en dat er moet ko men een veel scherpere keuring voor hengsten en merries en dit door één jury, zoo mogelijk samengesteld door re geering en stamboek tezamen. RUPSENPLAGEN. In de laatste jaren hebben eenige rup sensoorten zich zoo vermeerderd, dat zij zich tot een ware plaag ontwikkeld heb ben. Dit geldt vooral voor die van de bastaardsatynvlinder, maar ook van de plakker, de ringelrups, de satijnvlinder en de spinselmotten. Ter voorlichting bij de bestrijding van deze rupsenplagen heeft de Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen als Mededeeling No. 59 van dien Dienst een brochure verkrijgbaar ge steld, waarin de levenswijze en de be strijding van de bovengenoemde rupsen- soótftenwordt beschreven. De aanschaf fing dezer brochure door land- en tuin- bouwvereenigingen, bezitters van boom gaarden en particulierè tuinen, zoomede gemeentebesturen, kan ten zeerste aan bevolen worden. Gedurende den winter moeten de bas taardsatynvlinder, de plakker en de rin gelrups bestreden worden. De plaag van de bastaardsatynvlinder rupsen is de Grossier a meest uitgebreide en eischt de krach tigste maatregelen. Plaatselijk treedt de plakker echter sterk op en moeten de met bruine haartjes bedekte en daar door op hoopjes zwam gelijkende eihoop- jes van deze vlinder gedood worden door ze te bestrijken met carbolineum. DE SUIKERBIETENTEELT. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft den minister van binnenlandsche zaken er landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering reeds in staat en bereid mede te deelen, welk resultaat het overleg van den minister van binn. zaken en landbouw, dat deze bewinds man toegezegd heeft bij de behandeling van hoofdstuk V der Rijksbegrooting, met de ministers van financiën en van arbeid, handel en nijverheid, inzake steunmaat regelen aan de suikerbietenteelt heeft gehad? 2. Is de regeering bereid, met het oog op de steeds moeilijker wordende toe standen in de suikerindustrie, het nade rende seizoen van den uitzaai en de nu weer kort geleden door Frankrijk ver- groote bescherming der suikerindustrie, binnen zeer korten tijd met voorstellen tot steun bij de Volksvertegenwoordiging te komen? KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Acngenomen: Naar Nieuwerkerk, cand. J li. Gerritsen te Utrecht, welke vermoe delijk begin Februari zijn intrede hoopt te doen. BUK GE" Door het college van notabe len is als kerkvoogd herkozen dhr. J. Dakbout. NOGRDGOUWE. De heer Jac. v. Leeu wen en P. C. de Keijzer, zijn herkozen resp. tot ouderling en diaken. THOLEN. Gekozen tot ouderling en diaken de heeren A. C. v. Luijk en L. W. Jansen. Geref. Kerk. Jubilea. Ds. A. Dekkers, em.-pred. te Gerkesklooster-Stroobos, voorheen o.a. te Veere en te A.J.-Polder, herdacht Za terdag 21 December zijn 45-jarige ambts bediening. Ds. R. Brouwer te Heinen- oord die vroeger o.a. de Geref. Kerken van Baarland en Haamstede diende her dacht Maandag zijn 35-jarige ambtsbe diening. PREDIKBEURTEN» Woensdag 25 en Donderdag 20 Dec. (le tn 2e Kerstdag). Kerkwerve. le kerstdag. 2 are, ds. Kuipen. Vrjjdag 27 Deo. 6.30 are, Zondagschool kerstfeest. fereeekerke. le kerstdag. 9.30 ure, da. Kaipere. 2e 6.30 are, Kerstfeest Zondagschool, Rcaeeee. le kerstdag. 5 are, Kerstfeest- viering Zondagschool onder leiding van da. d. Staay. ■••rlvelle, le keratdag. 9.30 ure, da. d. Staay. Juaaatoit. le kerstdag. 9.30 en 6.30 are, ds. Binsbargen. 2e gean dienat. leaaemelre. Dinadag 24 Dec. 7 ure, da. v Griethugsea. Ia gebruikneming van eleo. lieht en verwarming, le kerstdag. 9.10 ure, ds. Boogaard van Burgh en 7 ure, Kerstfcest- viering voor de Zondagschool (Colleote voor „Kindereorg"). Neerigaaire. le kerstdag. 9.30 are, da. j. Griethugsen (Coll. voor noodl. kerken en personen). 2e 6 ure, Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagschool. •awerkerk. le kerstdag. 9.30, da. Droat en 6 ure, Karatfeestvierinf met da Zondag' schoolkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1