II geeft Uw gastee Zoute Stengels ABONNEMENT: Vrijdag 20 Dec. 1929. zierikzeesche courant. ADVERTENTIES EERSTE BLAD Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. H.H. ADVERTEERDERS Mosselvisscherij. Verzetting Marktdag. BINNENLAND. COUMOU, Varremarkt AKKER'5 Voorde Borst. ITjj» pes 3 maanden f 1,50, franoo per poat f 1,80. "Voor hei buitenland per jaar f 10, Afêouderlrjke nummer» 5 <wnt. Vereehijnt Mud., Wnsd. en Vrijd. Tel. No. 82. - Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode v*a 1—8 regel» 80 cta., r»a 4 regel6 en daarboven 20 otl. per regel. Heolamea 80 eta. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Islanding op den dug van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer baitaat uit 3 bladen. ZIJ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ona blad worden evenals vorige jiren opgenomen De prijs hiervan ia van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 oent. De intending kan geschieden tot en met Ma&ndag 30 December, Uiterlgk 'a voormiddags 11 ure. deelen wij mede, dat a s. Maan dag het KERSTNUMMER zal worden uitgegeven. Hat daarop volgend nummer verschijnt dan niet vóór Vrijdag. Adverten- tiën voor dit nummer bestemd moeten vóór 10 uur in ons bezit zijn. QE DIRECTEUR. BURGEH. en WKTIT van Zieribxas bieden in pacht tu: uitslui tend voor mosselteelt en mos- selvfsschsrl] Den Buitengrond of Vooroever dier Gemsente, gelegen tusschen de Csuwes-lnlasg en de Kitzers- Inlaag, van dljkpaal 22 tot 28. Gegadigden worden vanocht hunne aanbiedingen nan den Burgemeester in te aenden voor 31 December a.s Zibkikzcb, den 13 December 1929. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Bu-gemeestar. P. F. WITTERMANS, Secretaiis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de GEWONE MARKTDAG in deze gemeente in plaats van op Donderdag26 Decemb r a s. (Tweeden Kerstdag) zal inhouden wotden op VRIJDAG 27 DECEMBER d a.v. Zuceikzbb, 17 December 1929. Burgem. en Weth. voornoemd J. C. A BiNNlNK. Burgemeester. P F. W1TTERMANS. Secretaris. HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT Op 1 Januari a.s. treedt het veelbespro ken K. B. van 13 Juni 1929, „St.bl." 313, het z.g.n. Werktijdenbesluit voor winkels, in werking. De hoofdinhoud der bepalingen, waar mede de winkeliers met ingang van 1 Januari a.s. rekening hebben te houden, is de volgende: De werktijdbepalingen zijn niet van toepassing op winkels in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder der onderneming, die zijn bedrijf uitoefent zónder hulp van anderen dan zijn echt- genoote en bloed- of aanverwanten tot den derden graad inbegrepen, die bij hem inwonen. Hierop bestaat één uitzonde ring, n.l. dat jeugdige personen in een kapperswinkel ook in een familiezaak niet tusschen acht uur n.m. en acht uur v.m. mogen werken. De werktijd der winkel bedienden, door de wet „arbeiders" ge- heeten, mag per week normaal niet lan ger dan 53 uur bedragen. Alleen bij over werk of in bijzondere perioden kan daar van worden afgeweken. De dagelijksche werktijd is gesteld op hoogstens negen en een half uur per dag en moet liggen: voor personen beneden achttien jaar tusschen acht uur v.m. en acht uur n.m.; voor personen van achttien jaar en ouder tusschen v.m. zes en n.m. half elf uur (nachtarbeid is verboden). De werktijd des Zaterdags mag voor mannelijke kappersbedienden boven 18 jaar twaalf uur, voor alle andere bedrij ven elf uur per bediende (alleen perso nen boven achttien jaar) bedragen, met In achtneming van het weekmaximum. Zondagarbeid is verboden voor jeug dige personen, t.w. winkelbedienden be neden den leeftijd van achttien jaar. Aan alle, in winkels werkzame arbei ders moet een wekelijksche, onafgebro ken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze behoeft niet altijd op Zondag te vallen, daar bij het Win- mei do foestdagen veel to veel zoetigheden I U moet werkelijk eens de preaenteeren van kelwerktijdenbesluit Zondagarbeid in het algemeen niet is verboden. Behalve de genoemde wekelijksche rust tijd van 32 uur, mag een arbeider in een winkel op één dag per week geen arbeid verrichten vóór of na één uur des namiddags. Een kind beneden veertien jaar of nog leerplichtig, mag in een winkel geen ar beid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. USt Stad en Provlnoie. ZIEP1RZEE. Nogmaals zal bij de bur gerij een lijst circuleeren om handtee- keningen te verzamelen tegen het be sluit van Prov. Staten, inzake de heffing op 't gebouwd eigendom door 't Wa terschap Schouwen. Bij afwezigheid kan men zijn sympathie betuigen met dit protest door zijn naamkaartje in te zen den. In de Woensdagmiddag gehouden buitengewone algemeene vergadering van de Coöperatieve Veilingsvereeniging te Zierikzee, is met algemeene stemmen besloten een nieuw veilingsgebouw te stichten, welk gebouw geplaatst zal wor den aan het Sas onder deze gemeente, dus onmiddellijk aan vaarwater en tram gelegen. Aan den oprit van den Steenendijk plaatste Woensdagmorgen op den boom- plantdag op initiatief van de Provincie Zeeland uitgeschreven, de Burgemeester met de noodige vaardigheid den eersten boom, waarmede hij tegelijk een voor beeld gaf aan de jonge planters en plantsters. Vervolgens werden de kinde ren verdeeld in groepjes van zes, die ieder 4 boomen te planten kregen, bij gestaan door een oudere. Het was leuk de jongens en meisjes met de voor hun ongewone werkzaam heden bezig te zien. De ernstige gezich ten en den ijver, waarmede zij hun op gedragen taak verrichtten, is een waar borg, dat zij hun vernielzucht op deze en andere boomen in het vervolg niet meer zullen botvieren. De jeugd had zoo hard gewerkt dat zij in ruim li/2 uur haar taak had ver richt. Hiermede werden zij bij den heer Dekker te Sehuddebeurs verzameld, waar zij getracteerd werden op een kop cho cola en een stukje speculaas. Na deze versnapering werd de gebeurtenis op de buitenplaats van mevr. Boeije op de ge voelige plaat vastgelegd. De tram, die ongeveer 1 uur te Sehud debeurs uit de richting Brouwershaven aankomt, nam de vermoeide jeugd mee terug naar Zierikzee, waarmede de plech tigheid was afgeloopen. In de Donderdagmiddag voortge zette vergadering van den raad dezer ge meente werd debegrooting verder be handeld. Besloten werd het subsidie voor de Buiger-Bewaarschool te bepalen op f 12 per kind en f 6 voor de Biz. Bewaar school en R.-K. Bewaarschool, terwijl een evenredige schoolgeldheffing in 't voor uitzicht wordt gesteld. De post „werk verschaffing aan werkloozen" werd met algemeene stemmen met f 1000 verhoogd. V. V. V. kreeg op voorstel van den heer Gerritsen f 75 meer subsidie. De heeren Koopman en Versteeg meen den, dat de manier van optreden door dis menschen, welke rondgaan voor de aansluiting op de waterleiding, niet al tijd is, zooals die behoort te zijn. - Wij vestigen er nog even de aan dacht op, dat De Concertzaal dit jaar, in afwijking met vorige jaren, gedurende de Kerstdagen weder eenige tooneelstuk- ken ten tooneele brengt. De keuze lijkt ons zeer gelukkig. De eerste Kerstdag wordt opgevoerd een stuk van meer ernstige strekking: „Het licht in den Nacht", van Inte Onsman. De tallooze recensies zijn unaniem gunstig. Het is een van die stukken die, door mengeling van komische en tragische momenten, van het begin tot het einde blijven boei en en daardoor een ongemeen succes blijven genieten. Een van de recensies luidt dan ook: „Het succes was zeer groot, zoowel bij de gezonde staaltjes van volkshumor als bij de sterk tragische momenten. „Het licht in den nachtverdient aller be langstelling". Den tweeden Kerstdag krijgen we het ongilocfelijk komische blijspel „De lig aan het 168eeene aaneenschakeling van de meest zotte grepen uit het solda tenleven. Ook dit stuk werd door het ge zelschap van Jacques Sluyters eenige maanden aan een opgevoerd, zoodat het wel in uitnemende handel zal zijn. Wie de vroolijkheid zoekt, verzuime 't niet, Ten slotte is ook voor de kinderen ge zorgd. Den, 2en Kerstdag wordt des mid dags „De Kléine Lord" opgevoerd. On danks de later bijgekomen stukken blijft de Kleine Lord altijd nog een van de aardigste kinderstuken, zoo niet het aar digste, en bovendien wordt de hoofdrol gespeeld door de bekende Tilly van der Vliet van het radio-kinderhalfuurtje. Wij vinden onder de medespelenden vele oude bekenden, er is voor elk wat wils, en de prijzen zijn laag gehouden. We kunnen de Concertzaal dus wel een succes voorspellen. DE PRIJS DER ELECTRICITEIT. Zooals bekend, wordt de lichtprijs p. K.W.U. electriciteit door de P.Z.E.M. be paald aan de hand van het aantal aan gesloten perceelen, uitgedrukt in per centen van het aantal aansluitbare per ceelen in de kom der betreffende Ge meenten. Bij de berekening van dit percentage Zr?l niet alleen rekening worden gehou den mei het aa.ital ingediende aanvra gen voor aansluiting, dat binnengekomen is op net oogenblik, dat met de slroom- levcring in een Gemeente een aaiwaug wordt gemaakt, doch ook met de per ceelen, waarover door de een of an dere oorzaak nog geen beslissing kan genomen worden. Dit met dien verstande, dat in de be rekening van het percentage aangeslo ten perceelen als zoodanig ook geldt een perceel, dat nog niet is aangeslo ten, doch waarvoor een aanvraagbiljet of voorloopig een gezegelde verklaring is ingediend, waarop verklaard wordt, dat het perceel aangesloten zal worden binnen 3 maanden na den aanvang der stroomlevering. Daar de tarieven per ka lenderjaar worden vastgesteld, is het bo venstaande voor de stroomverbruikers in vele gemeenten van belang. DREISCHOR. Woensdagavond werd in de o.l. school alhier een ouderavond ge houden. Vele belangstellende ouders wa ren opgekomen om hun medeleven met deze nuttige bijeenkomst te getuigen. Ook eenige raadsleden waren aanwezig. Van B. en W. was bericht van verhindering ingekomen. Na afdoening van eenige huis houdelijke zaken, werd de avond gevuld door het weergeven en bespreken van opvoedkundige vraagstukken, waarbij dui delijk tot uiting kwam hoe moeilijk dik wijls de taak van onderwijzer en onder wijzeres is om de juiste snaar van het kind aan te voelen, waardoor dit leert begrijpei. en de handjes gebruiken. Om het onderwijs goed te doen slagen is de hulp van de ouders daarbij even eens op zijn plaats, en is het zoo be vorderlijk wanneer ouders met onderwij zend personeel samenwerken om hun kind toe te rusten voor het maatschap pelijk leven. Avonden als deze, waardoor men op dit gebied elkander nader leert kennen, en gevoelt, te moeten samenwer ken in het belang van het schoolkind, zijn dan ten zeerste op zijn plaats. Aan de stemming onder de aanwezigen was dan ook te bemerken, dat met genoegen deze bijeenkomst was bezocht. RECHTZAKEN* Donderdag 19 December j.l. deed de Bred&sche Rechtbank uitspraak inzake A. A. F., rijwielhersteller te St.-Philipsland, thans uit anderen hoofde gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda, die in den nacht van 31 Augustus op 1 Sep tember j.l. den rijksveldwachter J. K. uit St.-Philipsland bedreigde, door naar dezen politieambtenaar met een ijzeren hamer te slaan, welken slag echter door K, kon worden afgeweerd. Wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht werd voornoem den F. overeenkomstig de vordering van den Off. v. Just, veroordeeld tot 3 in. gevangenisstraf. Na&.v we vernemen, heeft zoowel de Off. van Just, als de veroordeelde J. G., vroeger hulpbesteller bij de Nederl. Posterijen te Poortvliet, hooger beroep aangeteckend tegen het vonnis der Bre- dasche Rechtbank, waarbij laatstgenoem de wegens verduistering van gelden, wel ke hij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich had en valschheid in geschrifte, werd veroor deeld tol 10 maanden gevangenisstraf. Ter zitting £an 17 December j.l. van den Politierechter te Middelburg, waren dc volgende personen gedagvaard: G. de W., 36 jaar, autobusdienstonder- neme/ te Zierikzee, wegens mishandeling van C J. Kloote te Oosterland op 9 Nov. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h.; C. R., 25 jkoopman te Zierikzee, wegens beleediging van den rijksveld wachter-brigadier-majoor J. van Splun- der, die hem een dagvaarding beteeken- de, te Zierikzee op 21 November. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. SCHADEVERGOEDING VOOR KLUNDER EN TEUNISSEN. Naar het Volk verneemt, heeft het Ge rechtshof te Amsterdam in raadkamer zitting van 12 December jl. beslist op de verzoekschriften van de heeren J. Theu- nissen en J. C. Klunder, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben tengevolge van de door hen ten onrechte ondergane straf (de moord te Giessen- Hieuwkerk). Natuurlijk ls het het beste dadelijk Akker's Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd ls, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen co bevrijd hea van het slijm met Per koker: f 1.50,12.75,14.50 Het Hof heeft aan de beide onschuldig- veroordeelden toegewezen een bedrag, overeenstemmende met het door hen ge derfde loon gedurende de 41/2 jaar, wel ke zij in de gevangenis hebben doorge bracht, onder aftrek van de kosten, daar aan verbonden („logeerkosten"). Voorts werd toegewezen een bedrag, overeenstemmende met ongeveer der werkelijke gemaakte kosten voor het leveren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de moreele schade werd niet toegekend, daar de wet, volgens het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet. Het blijkt, dat het Hof niet zoo sim plistisch te werk is gegaan, als „Het Volk" schrijft; dit blad meent immers, dat het bedrag der vergoeding tot stand is geko men door het aantal gevangen gezeten weken te vermenigvuldigen met het ge miste weekloon, onder aftrek der „lo geerkosten". Van deze „logeerkosten" wordt geen woord in het arrest gerept. De wetgever schrijft voor, dat den on schuldig veroordeelde een geldelijke „tegemoetkoming" terzake van de onder gane straf moet worden toegekend; het bedrag daarvan moet door den rechter naar billijkheid worden bepaald, 't Hof heeft alle posten op zichzelf en in onder ling verband bekeken en in billijkheid een bedrag toegekend, waarop naar zijn meening Teunissen en Klunder recht hebben. Tegen deze beslissing staat geen rechts middel meer open; zij is definitief. LANDBOUW EN VEETEELT. HET „BLAUW,'' BIJ AARDAPPELEN. Dit jaar treedt het „'blauw" bij aard- aippelon ,op verscihillende plaatsen weer in vrij belangrijke mate op. Waar ge- 'bleken is, dat dit „blauw" worden ge heel of nagenoeg geheel voorkomen kan worden door het toedienen van een ka- (Ublemesting vestigt de piantenziektfinkun- 'digen Dienst te W^geningen bij dezen met nadruk de qandsciht van verbouwers van aardappelen op dit middel. Alle kali'houdende meststoffen oefenen in dez&n denzelfden invloed uit, maar mlet het oog op de schadelijke werkiing van chloorverbindingen is het raadzaam de chioorhoudende kalimeststoffen voor- ai niet te laat aan te wenden- Daar be mestingsadviezen door de rijksxand- en tuinbon woont uienten gegeven woraen, geiieve men zich voor advies, omtrent de aan te wenden meststoffen en de hoe veelheden, tot deze cOnsulenten te wen den. OUtKNIEUWSo Ned. Herv. Kerk. BURGH. Woensdag 25 Dec. 's avonds 61/2 u. ds. Boogaard; 26 Dec. geen dienst. RENESSE. Tot kerkvoogd is herbe noemd de heer M. Jonker. Tot ouder ling is herkozen de heer L. v. Splun- der en tot diaken is gekozen de heer M. de Roo, zulks in de plaats van J. M. Bienefelt, die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen. NO RDGOUWE. Herbenoemd tot kerk voogd de heer M. van Gastel; tot no tabel de heeren H. Dekker en G, Ro- meijn. SïFJANSLAND. «Herkozen tot ouderling en diaken, de heeren L. v. d. Have en F. C. Hanse Dz. OOSTERLAND. In de plaats van den heer G. G. Boot, die herkozen was als ouderling, en als zoodanig heeft bedankt is gekozen de heer Joh. Boogert Lz., die de benoeming heeft aangenomen. PiLEDlKBEUETEN. Zondag 22 December te Zierikzee. Woensdag 25 en Donderdag 26 Dec. (Ie en 2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstr*. Ie kerstdag. 10 ure, idem (Koorzang). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voor». Ie kerstdag. 10 ure, idem (Extra coll. voor de Maxtha- stichting te Alphen a/d. Rjjn). Luth. Kerk; Geen dienst. Geref. Kerk! 10 e& 0 ure, Leesdienst. Ie kerstdag. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhogsen. 2a idem. Ohv. Geief. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 0 nre, ds. Hoogendoorn. Ie kerstdag. 9.30 en 6 ure, idem. 2e 9.3J ure, idem. Evangelisatie JernëL 10 en 7 ure, Samenkomst. Ie kerstdag. 10 en 7 ure, idem. 2e geen dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag 23 Deo. 6.30 ure, dhr. Eolga van Oostburg. OUD-VOSSEMEER. Herbenoemd tot ouderling de heer M. K. Stoutjesdijk en tot diaken de heer A. Rijnberg, die bei de 1 de herbenoeming aangenomen bob ben. RADIO-PROGRAMMA. VRIJDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM: 6 vooravondconcert; 6.30 koersen; 6.45 taalles; 7.15 binnenvaart- cursus; 8.01 gram.muziek; 8.15 oratori um-uitvoering. Na afloop nieuws. HUIZEN: 6.30 lezing; 7 cursus schrift verbetering; 7.40 V.P.R.O. lezing; 8.15 pia norecital; 8.50 lezing Protestantisme; 9.SQ pianorecital; 10 Kerstliteratuur. ZATERDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM: 10 morgenwijding; 12.15 A.V.R.O.-kwartet; 2 filmpraatje; 2.30 film muziek; 4.30 sport; 5 gezondheidshalf uurtje; 5.30 taalles; 6.01 omroeporehest; 8 V.A.R.A. concert, orchest, voordrachten, pl. m. 10 nieuws. HUIZEN: 11.30 K.R.O. Godsdienstig half uurtje; 12.15 K.R.O.-trio; 1.15 gram.mu ziek; 2 kinderuurtje; 4 cursus Esperanto; 4.30 cursus Engelsch; 5 gram.muziek; 5.40 weekoverzicht; 6.01 concert; 7.30 lezing; 8.01 orkestconcert; 9 vroolijk program ma; 9.30 ca. nieuwsberichten; 10 voort zetting orkestconcert; 11 gram.muziek, ZONDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM: 9 V.A.R.A. vioolconcert; 9,45 cursus; 10, Doe het veilig; 10,15 ochtend-concert; 12 lezing sterrenkunde; 12.40 A.V.R.O. orchest; 2 tooneelhalfuur- tje; 2.30 omroeporehest; 4.15 gram.muziek en sportuitslagen; 5 Teun de Klepperman; 5.15 kinderuurtje; 8 nieuws; 8.15 A.V.R.O. opera: Hans en Grietje. HUIZEN: 8 K.R.O. morgenwijding; 9.50 N.C.R.V. kerkdienst; 12.30 K.R.O.-trio; 1,80 godsdienstonderricht; 2 lezing; 2.30 ope ra „Aïda"; 4.30 ziekenlof; 5 N.C.R.V. kerk dienst; 6.30 Kerstjeugddienst; 7.30 K.R.O. Kerstverhalen; 7.55 sportuitslagen; 8.15 concertavond; 9.10 nieuws en gram.mu ziek; 9.30 vervolg concert; 10.45 epiloog. MAANDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM: 10 morgenwijding; 11.15 literair halfuurtje; 12.15 A.V.R.O. kwar tet; 2 kookcursus; 2.45 filmmuziek; 5 kinderuurtje; 6.01 gram.muziek; 6.30 koer sen. HUIZEN: 8.15 N.C.R.V. morgenconcert; 10.30 ziekendienst; 11 lezing; 11.30 con cert; 12.30 orgelconcert; 2 gram.muziek; 2.45 lezing; 3.15 knipcursus; 4 ziekenuur- tje; 5 concert; 6 gram.muziek; 6.30 lezing. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De onbewaakte overwegen. Donderdag morgen kwam een vrachtauto geladen met kalveren voor de voor-veemarkt te Zwolle, uit de richting Dalfsen op den onbewaakten overweg juist toen de snel trein van Groningen naar Zwolle pas seerde. De trein greep de auto. Van de drie inzittenden werd een persoon ge dood. De trein had 20 minuten vertraging. Het drama aan den Zuiderzeedijk. Bij de politie te Amsterdam is bericht ont vangen, dat te Dortmund is gearresteerd de vader van Sigraund Mathias, wiens lijkje aan den Zuiderzeedijk werd gevon den. Hij zal niet worden uitgeleverd om dat hij Duitscher is en bovendien heeft hij nog gevangenisstraf te ondergaan in Duitschland, voor misdrijven aldaar be- Dc commissaris voor de crimineele za ken heeft Mathias een verhoor afgeno- men en daaruit, mede in verband met de verklaringen van vrouw Mathias, den stelligen indruk gekregen dat er van moord op het knaapje Sigmund geen sprake is. Bloedvergiftiging. Een dame uit Alk maar krabde per ongeluk een klein puistje open. Er deden zich verschijn selen van bloedvergiftiging voor. Maan dagavond is zij naar het ziekenhuis ge bracht en daar is zij thans overleden. Brand. Te Oegstgeest bij Leiden heeft Donderdagmiddag een felle brand ge woed in het gebouwencomplex van d» bollenfirmu Homan Co. Het ïeheele complex van 80 M. lengte en 60 M. breedte brandde geheel uit. Van de ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1