Zierikzeesche Nieuwsbode 'ii Scheren Dij "JrlELHIKo" abonnement: Maandag 28 Oct. 1929. zierikzeesche courant, advertentien Inzending Advertentiën binnenland. Uit Stad en Provinoie. Zeppelin Pijpen 175 et. Lindberg Pijpen 150 ct, h^oe&t-, bronchitis-lyders U.W middel Kebï LI by de hand. AKfer'-s Afc>d Ljsi roop. De /iejaret naar l ieder/- /maak I'rjja pet 3 maanden 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afaonderlijke nummers 5 cent. Venohgnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Tel. No. 32. - Poatgiro 137677. Tan 1—3 regel» 60 ota., ran i regdl» en daar boren 20 oti. per regel. Reclame» 30 ota. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran nit- gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgeef F|EM ONDERSCHEIDING VOOR H.M. DE KONINGIN. Met de Noorse he dankfeesten in Juli is aan den buitenlandschen steun voor Oos tenrijk een einde gekomen- Om op pas sende wijze uiting te geven aan Oosten- rijk's dankbaarheid voor de grootmoedige hulp heeft de 'bondspresident aan de Ko ningin der Nederlanden en aan de konin gen van Denemarken, Zweden en Noor wegen die groote. ster van het Oostenrijk- sche eereteeken verleend. Dit is de hoog- ste Oostenrijksehe onderscheiding, die al leen aan staatshoofden verleend wordt. DE3i RADIO-KWESTIE. De secretaris van de V.A.R.A., de heer G. J. Zwertbroek, heeft aan den heer W. Vogt van de AJV.RX)., een telegram ge zonden, waarin hij den heer Vogt uit- noodigt tot een openblaar debat, te hou den in Amsterdam, naar aanleiding van 't door Vogt voor den imietofiopm gesprokene. Het debat, waarbij aan beide sprekers gelijke spreektijd zou worden verleend en dat door een onpartijdigen voorzitter ge leid zou worden, zou dan eventueel kun nen worden uitgezonden. De heer Vogt heeft geantwoord dagje uitnoodiging gaar ne an to nemen, indien bedoeld debat kan geschieden voor den Raidioraad in een openbare voor de pers toegankelijke zitting. HET PACHTVRAAGSTTUK. De vereeniging „het Grondbezit" heeft Zaterdagmiddag in Utrecht een druk be zochte 'buitengewone algameene vergade ring .gehouden ter bespreking van het pachtvraagstuk, een ingrijpende zaak, die zeer velen van onze lezers ook ter harte 2al gaan, waarom1 wij hier enkele 'brok stukken, ontleenen uit het verslag van de rede, welke prof. BordeWijk bij die ge legenheid hield. Hij begon met op de moeilijkheid te Wijzen, dat er in de pachtkwestie politiek zit. In 1921 waren er omstreeks 125,000 pachters m[et 1 HtA. ejn mleer in ons land, uitmakende bijna 44 pet. van alle grond gebruikers. Er zit voor de partijen winst in, een zoo talrijke groep gunstig te stem men. Aan een zuiver zakelijke behande ling is dit niet bevorderlijk. In de voor gestelde regeling steekt een nieuw stuk sociale wetgeving ten 'behoeve van de als economisch zwakken te boek staande pachters. Bij ons sterk verbrokkeld grond bezit gaat deze onderstelling, wijl een zijdig, in haar algemeenheid niet op. De hoofdzaken, zeide spr., groepeeren zich om drie punten: 1. de vergoeding voor verbeteringen; 2. het recht op paoht- remissie en pachtverhooging; en 3. de pachtverlenging of -continuatie. De nieu we regeling 'beduidt een groote inperking der contractsvrijheid- Deze inperking is, als uitzondering, slechts geoorloofd om redenen van algemeen belang wegens wijd verbreide misbruiken, die op geen andere wijze zijn weg te nemen. Met dezen rechtsgrond neemt d'e regeering het te gemakkelijk. Waaraan ontleent de regeering; het recht te gewagen van een duidelijke meerder heid, die ingrijpen van hoog,er hand in de bestaande paohtverhoudingen zou be pleiten? Het komt spr. voor, dat die dui delijke meerderheid zeer onduidelijk is. Spr. ging nu even de artt. 1624-1629 o. B. W. na'. Eligenaardig is de bepaling van art- 1629, dat de verpachter gehouden is het verpachte in goeden staat van onder houd te leveren. Dit is een kennelijke be scherming van den pachter in den zin van bevoogding. Wanneer partijen het eens zouden zijn over de pacht van een mini of meer vervallen boerderij en die toestand in een lagen pachtprijs is ver disconteerd, dan mogen partijen niet op dien voet contracteeren, daar art. 1629 een goeden staat van onderhoud den verpach ter bij de levering tot plicht stelt. Het kan zijn, dat er om' de kosten van ver pachting daardoor niets van komt. Spr. wendde zich nu tot het vraagstuk' nor pens de vergoeding aan den pachter voor door hem aangebrachte verbeteringen. Het heffen van dit onderwerp in de sfeer van het recht maakt de zaak voor den pachter niet beter. Hier blijkt duidelijk, dat het geen aan de eene partij' wordt toegekend, gaat op kosten van de wederpartij. Daarna tot de remissie van de pacht overgaande, wees spr. op de hooge oud heid van dit recht, maar ook' op den ge- brekkigen rechtsgrond, waarom1 m'en zich Weinig schijnt te bekommeren. Groot mee- ningsverschil kan rijzen omtrent de vraag wat 'buitengewone omstandigheden zijn, wat een1 aanzienlijke mindere opbrengst is, en wat 'bij het aangaan der overeen komst in dezen te verwachten was. Het hoofdbezwaar tegen een dwingend remis- siereeht is wel, dat1 het de verantwoordier lijkheid van den pachter als landbouw ondernemer mjskent en dat het uitgaat B |M geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het in- zee pen de huid even inwrijft met slechts een weinig van een quasi vennootschappelijke verhou ding tot den verpachter, terwijl deze ge durende het loepen van den pachttermijn niets kan doen om het risico te beperken. Practisoh zal de zaak wel hierop neer komen, dat de verpachter zich zooveel mogelijk' 2al dekken door het voorschrij ven van verzekering. TensLotte ging spr. na het recht op pachtverlenging gelijk dit in het wetsontwerp is neergelegd. De re geering geeft een beperkt recht tot ver lenging tot ten hoogste 10 jaar in tota il, terwijl slechts twee keer kan worden ver lengd en daarbij telkens ni®t verder mag Worden gegaanidan den tijd, dien; de over eenkomst zonder verlenging zou hebben geduurd- Spr. heeft vooral bezwaar tegen de mogelijkheid, een pachter, dien de verpachter kwijt wil, aan dezen laatste op te dringen. Dit leidt tot een onmogelijke verhouding en brengt in het. heele pacht wezen een zeer verkeerden geest» ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag ward in de raadszaal, de in de laatste raads vergadering benoemde cemmiaiie voor ons stedelijk mnsenm door den Burge meester pleehtig geïnstalleerd. De burgemeester sprak de Tjjf leden ale volgt toe: Mijne Hoeren, het zij mg vergund namens den Raad der gemeante, dank te zeggen Toor nwe bereidwilligheid om zitting te willen nemen in de Mnsenm- esmmissie, die bot Dsgelijkseh Beataur zal Toorliahten omtrent do maatregelen, welke in bet belang Tan een aantrekkelijk gemeentelijk museum geaomen moeten warden. Ik meen, dat de Raad door zijn besluit ran 30 Jnli J1. getoond heeft, dat ook de behartiging Tan enl- tnreeie belangen een Toorwerp is Tan gameentezorg. Het Rapport, waarmee de U welbekende eemmissie Tan vijf het initiatief beeft genemen tot hat stichten van een museum, en waaraan ook onze Yereeniging year Vreemde lingenverkeer zoo krsohtig adhesie heeft verleend, legt tevens getuigenis af van goedsn burgerzin en Tan greote ge- negeaheid voer onze stad. Immers, een stad als da enze, die zoo rijk iz aan historiscks gebouwen, welke in den persoan van onzen gemeante-arehiraris znlk een voortreffelijk kenner hebben gerendon, moeht niet aehterbljjven in het verzamelen en oatalogiseeren van voorwerpen, die spreken van den kunst zin en den arbeid oizer vooronders. Ik weet, dat uw werk zal worden ge dragen door een groote liefde roer de hieterie onzer stad en ben overtuigd, dat de ingezstenen en de komende geslachten met belangstelling zullen kennis nemen ran alles, wat een beeld geeft vaa de geichiedenia onzer mooie plaafs Het strekt het stadsbestuur tot eer, dat het een open oog heeft to ar ds idviale dingen, die niet verloren mogen gaan, omdat ze getuigen Tan een vroegere glorie, die wel niet terugkomt, maar ons tooh eene aansporing zal zjn om de toekomst van Zierikzse te zien in hst liebt van Troegere generaties, die in hun tjd zooveel over hadden voor het aanzien en dsn bloei Tan de stad waaraan zs zioh yoor altijd verknocht gevoelden. Vele bekende ingezetenen, wier namen een bijzondere klank hadden in Zierikzeo en omgeving, zijn heengegaan, maa- hunne gehechtheid aan dan geboorte grond is gebleven. Zij zuilen onge twijfeld ook belang stellen in de resul taten van nwen arbeid en ik twijfel niet of ze znllen dien willen steunen Voor onze jeugd ook zal het mnsenm een bron zijn van bistoriseh besef, dat noodig is, omdat het een der mooie en nobele elementen is van enae saamhorig heid, die zioh één veelt in eerbied voor het verleden en belangstelling voor de toekomst. Een Reglement, dat nader Uwe werkzaamheden zal uitstippelen, hoopt het Collego van Burgemeester en Wethenders in de eerstvoigeide vergade ring aan de goedkeuring van den Baad te onderwerpen. Moge Uw arbeid, Mijao Hoeren, ons helpen b|j het tot atsnd brengen van het gemeentslijk mnsenm, dat een eer biedige holde wil zijn aan het voorge- gaslacht en een bron van konnia voor huidige en komende generaties, opdat de liefde tot de atad onzer inwoning H H. ROOKERS! Kwaliteit. Groote keuzo. Wed. R. DE VRIES, Zlerikzee een pand vindt, waaraan ie stuwing kan omtlaenan tot in lengte van dagen En hiermede mijae heeren, verklaar ik Uwe Oemmiuie voor gelnatalleard. Na de installatie nam het oudste lid der commissie, onsen gem. arohivaris, de heer P. D. de Yos het woord en sprak als volgt: Mgaheer de Burgemeester. Uwe har telijke en voor ons allen vereerende woerden de installatie der Mnssnm- oommissie kunnen niet onbeantwoord blijven, maar vereisohen in de eerste plaats een warme dankbetuiging. Als oudste van de vijf leden dier Commissie ben ik daarom zoo vr§, U ons aller erkentelijkheid te betuigen ▼oor de door U van ons en van obzo toekomstige werkzaamheden gekoesterde ▼erwsch i igen. Moge het ous gegeven zijn het Dageljjktch Bestuur omer Gemeente zoodanig te kunnen voorlichten en helpen dat het lofwaardig besluit van den Raad, om een gemeentelijke bewaar plaats van oud- en merkwaardigheden te stichten, zoo spoedig mogelijk kan uitgevoerd worden. Toeh moet het ons echter van het hart, dat om een gemeentelijk mnsenm toor Zieriksee behoorlijk te vullen en voor den bezoeker aantrekkelijk te maken, hier allicht meer moeielijkheden te overwinnei zijn dan in cea andere plaats. Want o! zooveel is hier ver dwenen met de geslachten die eenmaal te Zierikzee óf in de regeering zaten, óf er een invloedrijke positie bekleedden Veel ook is door verkoop uit ontfe omgeviag verdwenen on siert nu elders wellieht de huisen der tegenwoordige besittors. Daarom mag ik niet verzwegen, dat wanneer 40 k 50 jaar geleden hier een mnssum was opgericht, de inhoud ervan oagetwjjfeld belangrijker zou zijn ge weest, dan nu met den besten wil te verkrgjgen is. Intusiohen: daar niemand tot het onmegslijke gehouden is, willen wij, met hulp van het degelijk sch bestuur onzer gemeente en van alle belang stellenden, traohten nog datgene bijeen te brengen, te rangschikken en te oatalegiseeren, wat aan een inriohting als de beeogde aantrekkelijkheid kan verleenen. Uwe woorden, mijnheer de burge meester, waarborgen ons dat het aan medewerking van uwe zijde, en derhalve ook van den kast van hst gemeente bestuur niet aal ontbreken en het destijds genomen bsslnit van den Baad tot oprichting van een museum is ons ten sletto een vaste grond van goede verwachting, dat de gewensohte instelling na niet al te langen tgd op den zolder van ons stadhuis een waardig onder komen zal vinden. En waar die medewerking ome pogingen zal steunen, vertrouwen wij, dat one arbeid niet jjdel zal zijn en dat het ons gegeven moge worden spoedig het museum te zien ingewijd en ons aller dool alzoo bereikt. De burgemeester dankte den heer De Vos voor de tot bem gerichte woorden en gaf der commissie de verzskeriog van zijn warme balangatelling voor het op te richten museum. Hiermede was deze korte pleohtigheid beëindigd, Hedenmorgen is door gemeente- en rijkspolitie EL de Letter te Sirjansland naar het arrestantenlokaal te Oosteriand gebracht, daar genoemde de L. heden morgen drie maal met een jachtgeweer heeft geschoten op A. S. van Hoeve, land bouwer en raadslid der geml Oosteriand. De heer v. H. (werd door de schoten met hagel slechts iidht aan een der armen gewond Morgen zal de L. voor den offi cier van justitie te Middel'bfurg worden geleid De lezing, die ds. G. Westlm'ijse Dins dagavond voor Volksonderwijs in hotel „Juliana" zal houden, wordt opgeluisterd door strijkmiuziek, te geven door de ver eeniging! voor kamermuziek alhier. RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad, op Woensdag 23 Oct. Voor zitter 'burgemeester Wl H. Scholder. Aan wezig. alle leden. Na opening en lezinig der ncitulen komt ter tafel een verzoek van het gemeentebestuur van Zierikzee om) goed te vinden, dat de kosten van den landbou|whuishoudc|u;rsus direcit na vaststelling der rekening worden verre kend. Wordt goedgevonden. Een verzoek van de schoolcommissie oarj f 190 subsidie voor een te houden cursus voor vervo lg- onderwiijs. De heer de Rjooi vindt een ver goeding van f 1,25 per gegeven lesuur te veel. Hij zoui gaarne; zien, dat de cursus werd ingericht meer aan de praktijk be_ antwoordende. Alle leden 2Jijn «r voor om de gevraagde subsidie toe te staan. Aan de schoolschoonhoudster zial een vergoe ding worden toegekend voor de verleden winter meerder gedane werkzaamheden o.a. het aanmaken van kachels. Een schrijven van Ged'. Staten 'betreffen de Wijziging van het 'bizonder reglement op het waterschap Schouwen. Na toelich ting door den heer Padmos blijkt, dat te gen het voorstel aan Prov. Staten, geen bezwaren te bestaan. In bespreking komt de wederinhuur van het gemeentehuis. De eigenaren z'ijn bereid het huis wederom te verhuren voor 5 achtereenvolgende ja ren voor een huurprijs van f 650 's jaars met 'beding, dat voor eventueel aan te leggen eleotrisdh licht 5 '0/0 betaald wordt van< de kosten- van aanleg- Na eenige 'be spreking wordt daartoe besloten. Inge trokken wordt de tijdelijke benoeming van den onderwijzer J. Westerweel, die daar na, met terugwerkende kracht tot 1 Sep£ 1.1., als zooddanig voor vast wordt aan gesteld met 5 stemmen vooir ejn 2 tegen. De gemeen tebegrooting voor 1930 wordt, na vragen der heeren Verboom en Hoo- genboom óver verschillende posten en toelichtingen van de zijde des voorzit ters, vastgesteld tot een bedrag in ontv. en luitg., (gewone dienst) van; f 20129,695. Herbenoemd wordt tot lid' van het Bur gerlijk Arm'bestuur de heer C. Akkerdaas miati 5 stemmen De heer W„ Gilijiamse'be- tkwam( 2 fe'tietmtmen Mededeeling wordt ge daan van de gevoerde besprekingen met de P.Z.B.M. over straatverlichting en uit breiding bij genoegzame aansluiting van de kom der gemeente. Na omvraag volgde sluiting. HAAMSTEJDE. A.s. Donderdag 31 Oct. zullen door eenige jonge dames bij' dei'in gezetenen speldjes te koop worden aan geboden, waarvan de opbrengst wordt be stemd voor het Hervormd1 sanatorium voor t.b.culijders „Zonnegloren" te Soestdui- nen. Zeer zeker zal menigeen een dub beltje willen offeren voor dit goede doel. ELLEMEET. Op verzoek van de ouder1- commissie om1 voor de deze winter bij' noegzame deelname te houden cursus voor vervolgonderwijs gebruik te mogen mal- kJen van een verlicht en verwarmd' lo kaal van de O.L. school alhier, en van de leermiddelen dier school werd goed gunstig beschikt, mits zich voor gemoeid- de cursus minstens 9 leerlingen aanmelf- den. Het derde verzoek om een su'bsidie (van f (125 is in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur. Evenals de voorgaande jaren is ook nil de oudèrcommissie der O.L. school alhier voornemens om de kinderen dier school met een St.-Nicolaasfeest te ver rassen. Om' aan de noodige geldmiddelen te komen, 2jal er weer een verloting wor den gehouden, Waarvan de zuivere pipt- 'brengst het kinderfeest ten goede komt. De trekking zal plaats he'bben in de 2e (helft van Nov. en zal worden; voorafgegaan door een tentoonstelling van de geschon ken prijzen en verbruiksartikelen. Moge deze poging Weer die steun ondervinden, die haar de voorgaande jaren zoo rijke lijk is ten deel gevafienl. DRElISCHOR. In de Woensdag gehou den vergadering van den gemeenteraad, waren met den voorzitter alle leden te genwoordig. Bij de ingekomen stukken 'behoort o.m'. een schrijven van de Com missie voor Lichamelijke oefening, waarin waarin medegedeeld, dat de cursus in dit vak' wegens te geringe deelname geen doorgang zal heblyben. Een subsidiever zoek van de zangvereemiging „Streven naar Beter" wordt op voorstel van weth. van Langeraad aangehouden tot de vol gende vergadering. Uit een schrijven van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel blijkt, dat de in een vorige raadsvergadering behandelde wijziging van de keuringsverordening slechts van technischen aard is en er zoodoende geen Uitbreiding gegeven wordt aan de waren- Wet. Deze wijziging zal worden aange bracht. De rijksdienst der Werkeloos^ heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zet in een schrijven aan den Raad het doel van het WerkeloosheidsbesLuit 1917 uiteen en geeft toetreding van deze ge meente in overweging. Daar ter plaatse 18 arbeiders lid van den bond zijn, waarr onder 16 vaste en 2 losse, Welke per Week f 4>02, dus peir j aa|r f 53^)4 bijdraf gen, zou toetreding voor de gemeente f 26,52 kosten medebrengen. Na eenige discussie waarbij het voor- en nadeel van toetreding onder de opgen wordt gezien, wordt m|eit 5 tegieW 2 stetm'imen (de heeren de Vrieze en W. v. d. Linde) tot toetre ding besloten. Een schrijven van den Com|- missaris der Koningin, over de 'bezoldi ging van gemeenteveldwachters, wordt op voorstel van den voorzitter voor kennis geving aangenomen, daar jaarwedde en emolumenten hier toch hetzelfde blijven. Dan komt aan de orde de behandek'n® van de begrooting 1929-1930. Op voorstel van den voorzitter zal niet post voor post behandeld worden, doch ieder der leden wordt in de gelegenheid gesteld, eventu eel© vragen of bezwaren in het midden te ibrengen- Verscheidene leden informee- rew naar den aard van verschillende pos ten, waarbij de heer P. v. d. Linde o.m. opmerkt dat men voor het 'bestraten van 'bochten niet de oude keien uit den Boo- gerdweg moet gebruiken. De voorzitter antwoordt dat het zoo- het goedkoopste is en dat deze kleien bovendien goed zijn. Weth. Doeleman en de heer der Weduwen spreken in denzelfden geest. Tenslotte wordt de begroeting vastgesteld en goed gekeurd tot een bedrag van f 43587,4951. Bij ide rondvraag deelt weth. Doeleman een en ander nnede over de j.l. Zaterdag te Zierikzee gehouden vergadering van de Waterleidingmaatschappij. Over het algemeen gelooft spr. wel dat Dreisöhor met de nieuwe regeling vooruit is ge gaan. Op een vraag van, den heer de Waal deelt de voorzitter mede, dat er een elec- triscbe lantaarn 'bijkomt. De heer der We- duwien zou ook verlichting op Bellaert wel gewenscht achten. De voorzitter is het hiermede eens. Weth. v. Langeraad adviseert hiermede te wachten totdat de uienloods der firma van As daar ter plaatse electrische verlichting heeft De vereeniging Schuttevaer" had ook op verlichting aangedrongen. Ook de andere raadsleden spreken zich voor verlichting uit, maar willen ook wachten totdat de loods aangesloten is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter hierop de openbare vergadering. ST.-PHIL1PSLAND. Het 10-jarig doch tertje van dhr. J. M. werd Vrijdagmor» gen door den hond van dhr. K. alhier, in het zitvlak gebeten. Geneeskundige hulp •moest worden ingeroepen. Naar verluidt is aangifte bij de politie gedaan. SCHERPENISSE. In de op 25 Oct. j.L alhier gehouden vergadering van don dijk- raad van het Cal. waterschap Scherpenisse werden behandeld de omschrijving der werken van het dienstjaar 1930-'31 welke werden vastgesteld vopr de gewone wier ken op een bedrag van f 2975 en voor buitengewone werken f 29975, tezamen f 82950. I POORTVLIET. In de 22 Oct. gehouden vergadering van den raad dezer gemeenta legde de burgemeester-secretaris de ver- eischte eeden als raadslid in eigen han den af. Alvorens tot artikelsgewijze be. handeling van de gemeente-begrooting werd overgegaan, wees de heer Carels erop, dat de samenstelling van het college van B. en W. niet in overeenstemming is met den uitslag van de verkiezing en dat het weinig doet om het vertrouwen van den raad te winnen. De begrooting werd vastgesteld met vier stemmen voor, tegen de heeren van Westen, Hagie en Carels. Eindcijfer f 51205,48; post voor onvoorzien f ',1701,02. Ben voorstel-Carels oiml op de begrooting te brengen een post voor werkverschaffing aan werkloozietn was tevoren aangenomen; tegen de voor zitter en weth. van der Slikke. De 'be grooting van het Algemeen Arm'bestuur werd met algem'. stemmen goedgekeurd! geïnformeerd werd naar de omzetting van de inschrijving op het Grootboek der N.W.S. in obligatiën Nederland; eindcijfer f25406,945; post voor onvoorzien* f $341,913. Het kohier der hondenbelasting voor 1929 werd vastgesteld met 23 honden in de eerste en 46 in de tweede klasse tot een totaal bedrag .van f 184. Br werd besloten tot het aangaan van een geldleening, groot f 2000, rentende 41/2 tegen den koers van 100 o/0 met een jaarlijksche aflossing ivan f' 250l De voorgedragen sollicitant ter benoeming van een onderwijzer met ver plichte hoofdact© had bericht ingezon den, dat hij een 'benoeming niet kon aan. vaarden wegens benoeming elders; be sloten werd een nieuwe oproeping te doen. Onder dankbetuiging werd aan vaard het portret van den oud-burgemees ter J. van Gorsel, geschonken door mevr, de wed. van Gorsel. Aam het slot der ver gadering deelde de voorz* mede, diat hij naar aanleiding van een opmerkking in de vorige vergadering over een smids.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1