Zierikzeesche Nieuwsbode i ROSSEN'* ZEEPAARD 15» abonnement: Vrijdag 24 Mei 1929. z.er,kzeesche courant. """«Lï» advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën uiterlijk 10 uur os den dag ultaaaf BINNENLAND. Uit Stad en Provincie PUROL Prjjs per 3 maa^dan f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent Verechgnt Mnd.,"Wnsd. en Vrijd. Postchèque- en Giron. 137677. .'fin 18 regels 60 ota., Tan 4 regels es daarboven 20 ots. per regel. Keelames 80 ota. p. regel. Bij contract belaog'ijke korting. Intending op den dag van uit gave vóór 10 ura. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ACTIE ONDER DE SIGAREN WINKELIERS. De sigarenwinkels maken momenteel een crisistijd door. Men zou dit niet zeg gen, wanneer men enkel let op de statis tische gegevens, betreffende het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak, welke Cijfers hier te lande nog steeds een aan merkelijke stijging vertoornen. Er heeft zich daarnaast echter een moordende concurrentie ontwikkeld, die maakt, dat ondanks den verhoogden om zet, de bedrijfsresultaten vaak zeer slecht zijn. De zaak wordt nog bedenkelijker, doordat die moordende onderlinge con currentie dikwijls tevens een unfaire is. En deze wordt tegen iedere bedoeling in zeer in de hand gewerkt door de bande- rolle-beiasting. De kwestie is n.l. deze: Door de banderolles hebben de tabaks producten als het ware hun officiëelen prijs gekregen. Nu worden er helaas fa brikanten gevonden zij behooren tot de hooge uitzonderingen die er zich toe leenen hunne sigaren te laten bande- nolleeren tegen een hoogeren prijs dan het product feitelijk waard is. De truc, die door de oneerlijke concurrentie wordt toegepast, is dan de volgende: Men 'biedt sigaren of sigaretten van bekende en onbekende merken aan tegen een lager en prijs dan zij gebanderolieerd zijn. De bekende merken zijn voor den klant het lokmiddel en is hij daardoor eenmaal den winkel binnen, dan wordt hij verleid ook de onbekende merken te koopen, die aan de bekende schijnbaar gelijkwaardig zijin. Dit zijn dan echter de merken met een verkoopwaarde van wel licht 6 ets., doch gebanderolieerd aan 10 ets. Verkoopt de winkelier deze dan tegen 8 ets., dan maakt hij genoeg winst om de korting op de bekende merken goed te maken, waarvan de argelooze kooper dan natuurlijk de dupe is. Dit stelsel van kortingen op tabaks producten om klanten te lokken heeft echter ook de 'bona-fide winkeliers nood gedwongen medegesieurd, die, zich niet leenende tot dergelijke minderwaardige praktijken, evenmin als de bekende fa brikanten, hunne reëele winst zien ver dwijnen als gevolg van de toegestane kortingen. i Het systeem heeft intussChen een der gelijke uitbreiding gekregen, dat de fu neste gevolgen zich op bedenkelijke wijze doen gevoelen. De bedrijfsuitkomsten voor de sigarenhandelaars zijn dan ook zoo slecht geworden, dat men gerust van een ernstige crisis onder deze middenstander^ spreken mag. Om dit kwaad te keeren worden thans pogingen in het werk gesteld om de regeering te bewegen maatregelen in het leven te roepen, die in de toekomst snoe ten voorkomen, dat tabaksartikelen be neden den officiëelen banderollenprijs. worden verkocht. Tevens zouden betere Controle-maatre gelen moeten worden getroffen ten aan zien van rechtstreeksche levering van fa brikanten en grossiers aan particulieren, waarvoor volgens de huidige wet dubbele accijns moet Worden betaald, doch waaraan nagenoeg niemand zich houdt, of wel zou deze levering wettelijk verboden moeten worden wanneer geen afdoend® controle-maatregelen 'mogelijk Zijn. Aangezien zoowel de winkeliers als de tabaksfabrikanten van den' bes taanden mistoestand te lijden hebben en 't groot ste belang hebben bij de saneering van, den talbakshandel in het klein het aantal bij deze kwestie betrokkenen is zeer groot vertrouwen de initiatief nemers dezer actie, dat ook de regeering voor deze aangelegenheid te winnen zal zijn en paal en perk zal willlien stellen aan het geknoei met prijzen, Waaraan zij zelf door de banderolleering een offi ciéél cachet heeft gegeven. ZIERIKZEE. Woensdag 22 Mei hield In hotel „Juliana" de Ver. ter bevordering van de verkrijging van Onroerend Goed door Landarbeiders: Schouwen—Duive- een a]gemeene ledenvergadering. Aanwe zig 15 leden, tevens vertegenwoordigende de gemeenten Duivendijke, Zonnemaire en Oosteriand. De voorzitter, dhr. J. Pad mos, opent met welkomstwoord de ver gadering. Ingekomen zijn de antwoorden der gemeenten op de verzoeken om bij dragen en/of toetreding. Het resultaat is, dat zeven gemeenten als lid zijn toegetre den, 14 gemeenten aan bijdragen en con tributies te zamen toezegden f200 en gemeenten alle medewerking iwelgerde». LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Getracht zai worden deze vier gemeenten alsnog tot deelneming over te halen. Als bestuurslid wordt met 12 stemmen her kozen de heer N. Wi. van Putte, wethou der van Zonnemaire, 2 stemmen wer den uitgebracht op dhr. H. J. Roelvink, het 15e lid was nog afwezig. Dhr. van Putte verklaart zijne 'benoeming te aan vaarden. Het jaarverslag van den secretaris over 1928 wordt z.h.s. aangenomen. Het ver meldt een ledental van t>8. Het losse land in Zonnemaire werd weder voor zeven jaar verpacht. De winst hierop wondt aangewend tot betaling van rente van de schulden. Aan een viertal aanvragen om plaatsjes kon iniet worden voldaan, wegens ongeschiktheid van het land en de landarbeider. De contributie werd te ruggebracht van f3 op fl, hoewel vrij willige verhooging hiervan ten zeerste igewenscht is. De voorbereiding der reor ganisatie vorderde, en de hulp der ge meenten hiervoor werd ingeroepen. De rekening met balans per 31 Decem1- ber 1928 en verlies- en winstrekening 1928 werd z.h.s. vastgesteld. Door een Commissie, bestaande uit de heeren A. C. van der Have en H. Begeman, was deze nagezien en tot goedkeuring geadviseerd. De verliesrekening wijst een saldoverli.es aan van f 9241,281/2, hetgeen met het vo rig jaar een vermindering g^eft van f70. Het is mogen gelukken enkele schulden verminderen en af te betalen. Met de gemeentelijke bijdragen Wordt het jaar 1929 geraamd op een voordeelig saldo van f60, echter zonder schuldafdoening, maar wei met rentebetaling hiervan. Voor 1930, waarin ook met aflossing begonnen moet worden, is nog een tekort te voor zien van ongeveer f70. Verwacht mag worden, dat door vermeerdering van bij dragen en contributies dit gering ver schil gevonden zal kunnen worden. Het vooruitzicht is dus nu zoo bevredigend dat niet meer tot liquidatie behoeft te worden overgegaan. Met redenen mag verwacht Worden, dat, na de totstandko ming der statutenwijziging, de medewer king van gemeenten en leden zoo dan'g zal zijn, dat de vereeniging weer aan haar doel kan beantwoorden1. Nadat deze vergadering was gesloten, Werd de 'buitengewone vergadering ge opend tot wijziging der statuten. Aange zien het vereischte aantal leden niet aan wezig was, kon alleen beslist worden of deze wijziging aldus voor aanneming geschikt is. Na artikelsgewijze behande ling werd hiertoe z.h.s. besloten, zoodat in de volgende vergadering tot vaststel ling van de statuten kan worden over- dat ook hierin de vakbeweging een woordje medespreekt Niet .alleen de vak beweging groeit, maar ook spr. ver heelde het niet de werkgeversorgani saties zijn sterker geworden en daarom wekte hij zijn hoorders op, te strijden voor medezeggenschap in den bedrijfs vorm, ornaat deze de iprijs bepaalt van de dagelijksche producten, wat spr. met voorbeelden verduidelijkte en meteen de eartell- en trustvorming besprak. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de rationalisatie van de bedrijven, waar door de productie gioedkocper Wordt, evenwel niet voor den consument en ein digde met een opwekking voor de vak beweging ep vpor de &oc.-democr,atie. Daar niemand zich voor debat opgaf, sloot de voorzitter, onmiddellijk daarop!, na dank' te hebben gebracht aan den spreker, deze bijeenkomst. DREISCHOR. De voordracht ter benoe ming van een gemeente-ontvanger, vaca ture-A. Verjaal, bestaat uit: 1. Pj. S. van Donge en 2. J. J. Verj aal. BE£HT24KKNc wege naar Nederland worden overge bracht en op het R.-K. kerkhof te Rijswijk ter aarde besteld worden. VOOR DE HUISVROUW. Eenigen tijd geleden hsd de Ned. Ver. van Huisvrouwen aan den Alg. Ned. Zui- velbond gevraagd, of het niet mogelijk was, de verpakte boter in ronden vorm in den handel te brengen, zoodat ze in de gebruikelijke botervlootjes past. Voor al inden afgeloopen, kouden winter was het zeer lastig, en tijdroovend, de recht hoekige stukken boter in de ronde vlootjes te „werken". De redactie van het bonds orgaan schrijft thans: Het komt ons voor, dat er twee wegen zijn, om aan den wenseh der huisvrouwen te voldoen, en hieruit zou een keuze gedaan moeten wor den, n.l. ronde pakjes boter miaken, die in de botervlootjes passen of vierkante botervlootjes invoeren, waarin het te genwoordige model verpakte boter past. Het verpakken van ronde stukjes 'boter lijkt ons nogal lastig, vooral bij de ver zending zal deze vorm bezwaar opleveren. Het invoeren van vierkante boter vlootjes zal ook maar niet één, twee, drie gebeurd zijn. Maar zou het geen mooie recla me zijn, indien we voor @1 onze klanten, om ze erin te brengen, eens een vierkant botervlootje beschikbaar stelden, b.v. met het opschrift: „Natuurboter is niet te ver- Zondag 26 Mei te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstrs. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. *s Avonds 6.30 ure, ds. v. Griethugsen van Noordgouwe. Ds. Voors hoopt Zondag 2 Juni in de Nieuwe Kerk den B Doop te bedienen. Aangifte Vrijdag 31 Mei van 10 tot 1 uw, f Mej. Costerus, Meelstraat B 68. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, dr. v. Lonkhugzen. Ghi. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure (oude tgd), ds. Zwiep van Zeist (Doopsbed) Evangelisatie Jera&l. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oad-üeret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tQd). De voorzitter sluit met een Woord tot opwekking van uitbreiding van het leden tal de' vergadering. Gemeld kan nog worden, dat opgave van leden en betaling van contributie over 1929 kan geschieden bij den seoretaris- penningm., J. J. de Bruijne, Verrenieuw- straat 305, Zierikzee, postgirorekening 100759. Wij vestigen de aandacht oipi een advertentie in dit nummer, waarin logies gevraagd wordt voor pl.ml 60 excursis- ten der Ned. Ver. tot bescherming van vogels. Vrijdag 31 Mei as., treden, volgens een advertentie in dit nummer, alhier in „Juliana" op, ds. Kersten en ds. Zandt, ter luiteenzetting van het St. Geref. In het Huis van Nassau trad Don derdagavond voor den Zierikzeeschen Be- stuurdersbond op, de heer C. v. d. Lende, hoofdbestuurslid van 't N.V.V., met als onderwerp „De taak van de vakbeweging in de naaste toekomst". De vergadering was matig bezocht. De voorzitter, de heer T. C. Schipper, die die vergadering bpcncle en den spreker wel kom heette, weet de geringe opkomst i3an 't heerschende watergebrek, die de man nen noodzaakte aan de Haven te zijn, teneinde drinkwater machtig te worden. De heier v. d. Lende begon zijn rede met het ontstaan der vakbeweging, voort gekomen uit den drang der omstandig heden. te schetsen. j Hoewel de weg niet over rozen liep, verkreeg men door samenwerking eerst de arbeidsovereenkomsten, uitkeering bij ziekte en doorbetaling van Loon op feest dagen. Deze werden later vastgelegd in een collectief contract, teneinde een zeker recht te hebben. Toen is 'men gaan stre ven naar een landelijk contract, omi loon- druk in bepaalde plaatsen te voorkomen en om! tot verbetering van arbeidsvoior- wiaarden over breeder terrein te geraken. Daarnaast tracht men, door 't heffen van flinke contributie, weerstindskassen> te vormen, voor dagen van strijd. Uitvoerig stond spr. stil bij de sociale wetgeving en wel v.n.l. bij de Hooge Riaad van Arbeid, Raad van Toezicht op de R.V.B. en de Reden van Arbeid, waar in de vakbeweging grooten invloed is gaan uitoefenen, doordat zij daarin ver tegenwoordigd is. Verder bepaalde spr. zijn gehoor bij het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, welk bureau zijn ontstaan dankt aan het Verdrag van Versailles, wees op de groote beteekenis daarvan voor de arbeiders, ora- ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE BREDA. Zitting* van 23 Méi. De Coöperatieve Electrische Centr. to St-Maartensdijk werd in den loop van Februari 1929 in de stroomlevering ge hinderd, doorat de rijwielhersteller J. J. S., wonende aldaar, op het dak van zijn huis een versperring oprichtte, over de boven zijn huis handende stroomdraden. Door deze handeling bleven verschillende verbruikers gedurende meerdere uren van eiectriciteit verstoken. Verdachte wilde deze versperring slechts opruimen na ont- vangst van f 300 en bovendien nog f 200 schadevergoeding, omdat hij gedurende 9 jaar het dak zijner woning niet kon ge bruiken, en last ondervond voor de dra den van zijn radio. In plaats van, de door den rijwielher steller gevraagde f 500 kreeg hij een pro ces-verbaal wegens het verhinderen der stroomlevering, zoo dat hij1 zich Donder dag voor de Bredasche rechtbank te ver zweerden had. Daar verdachte echter niet verschenen was, weTd na verhoor van een 5-tal getuigen, tegen genoemden S. bij verstek eene geldboete geëischt van f150, sub. 3 maanden hechtenis. De rechtbank! bepaalde de uitspraak op 6 Juni e.k. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 19 Mei. 1572. De Prins van Oranje verandert de stedelijke regeering van Vlissingcn. 20 Mei. 1747. Prins Willem IV. doet te Middel- f burg den eed als stadhouder, kapi tein- en admiraal-generaal van Zee land. 21 Mei. 1848. Inwijding der Nieuwe Kerk te Zie rikzee, door ds. G. C. Droogleever Fortuijn, 'met Psalm 26 8«i. 22 Mei. 1766. Prins Willem1 V komt te Middel burg a,an. 23 Mei. 1575. Inval der Watergeuzen te- Mude. 24 Mei. l'tOO. Verdrag tusschen graaf Jan van Avennes en Jam van Renesse te Bier vliet. .25 Mei. 1686. De groote kerk te Veere afgebrand. RADIONIEUWS f ZOMERTIJD IS F0T0TIJD I F0T0TIJD IS NYMANTIJDI Alle Foto Artikelan mot garantie. Bestol (ons of vraag prijs. (Briefkaart »ar- goodan wij) Allaan FOTOHAHDEL MAN, Viischersdijk lOlz, RoMam, is hst oudsts «r wtrouwbaarsto adres 1! Ttlsfoon 56046. AANBESTEDINGEN, ZIERIK)ZEE. „A'bouw" te Breda 'heeft het schilderwerk aan den watertoren op gedragen aan do Gebcr. Gudde alhier en dia.t van hef pompstation aan de heeren Gudde en Beuzenberg. ST.-MAARTENSDIJR. Door het bestuur ven den Muijepolder alhier is aanbesteed een verhooging en verbreeding van den 'foinnenberm over een lengte van 190 M. en een kruinsverhooging over 430 M. van den zeedijk vin dien polder. Laagste in schrijver was S. Piolderman alhier, voor f 1440. Hem werd het werk gegund. Doorzitten Zonnebrand LUCHTVAART. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER TE FRIEDRICHSHAFEN. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Don derdagavond 8.19 uur op 't vliegveld te Cuers (Zuid-Frankrijk) opgestegen voor de terugreis naar Friedrichshafen en daar heden (Vrijdag)ochfend te 5,10 uur vlot geland. Aan de terugvlucht naar Fried richshafen namen 57 personen deel, n.l. de dertig koppen lellende bemanning, der tien passagiers, die ook de heenreis heb ben medegemaakt, de door dr. Eckener uitgenoodigde elf Fransche marineofficie ren en ingenieurs en drie ingeineurs dt Friedrichshafen. HET, VLIEG-ONGEILUK BIJ BAGDAD. Het stoffelijk overschot van den bij het vliegongeluk bij Bagdad omgekomen of ficier-vlieger Everts zal v«n regeer itngs- RADIO EN VLIEGTUIG. Donderdagochtend tusschen tien en twaalf uur verscheen een vliegtuig boven het Kurhaus te Scheveningen in radiover binding met het station van de lucht- vsiartafdeeling aldaar. Door luidsprekers konden vele menschen oip den Boulevard en het strand "het gesprek met het vliegr tuig volgen. De demonstraties slaagden buitengewoon goed. Men verzocht het vliegtuig eenige kringen te beschrijven, hetgeen onmiddellijk geschiedde. SPORT. VOETBAL 19 Mei. Voorwaarts II, Burgh—Zwalu wen II. Haamstede: 4—2. 20 Mei. Juniores I, Zierikzee— Voor waarts I, Burgh: 2—3. VERSCHILLENDE BERICHTEN, Veenbranden. Op een drietal plaatsen in de Drentsche gemeente Emmem zijn Donderdag hevige veebranden uitgebro ken. 'Twee der vuurhaarden liggen in het Erfschei doner veen; de 3e te ILazinaveen nabij de ammomiakfabriek. Groote voor raden turf loopen gevaar. AUe beschikbare bramdweermateriaal is in werking ge steld. Het vuur breidt zich met groote snelheid uit, en de weersgesteldheid is voor verdere uitbreiding van den brand maar al te gunstig. Omtrtat boven genoemden veen brand meldt Vas Diaa nog, dat geen huizen gevaar loopen. Te Emmen-Erf- ■eheidenveen woedt de brand over een groote oppervlakte. De burgemeester van Emmen heeft het nood g geaoht eenige brandspuiten uit Heiligerl o te ontbieden, omdat by eventueel Z -wind dezelfde streek, waar vorig j*ar een 8-tal woningen en een school zijn afge brand, in de vuurzdae komt te liggen. De baggermachines zijn stop gezet en 't machinale turfoedrjjf ligt stil. Vliegers geredDoor de motorredding- boot „Inautindo" is te Ooatmahorn binnengesleept een vliegtuig van Duitsche nationaliteit en g'merkt D. 1541 op reis van Friedrichshafen aan de Bodensee naar Nordermy. Het vliegtuig, dat te Friedriohshafen is gebouwd, maakte zijn FKEDIKBEURTEN. eerste reis en was bemand met twee personen. Door ben zinegebrek moest een nood landing worden gemaakt op de Noordzee. Persoonlijke ongelukken hebben zioh bij die noodlanding niet «oorgedaan. Er zal op Oostmahorn benz na worden inge laden en dan op e gen kracht weer worden vertrokken naar Nordernf-y, alwaar het voor pasfa^iarsvluchten zal worden gebruikt. 'Urnstig Auto-ongeval. Woensdag middag omstreeks zes uur reed op den joleoneweg nabij het hotel nDe Lindeboom" te Neer (L een woonwagen met aanhangwagen in Zuidelijke riohting. Even later kwam een auto uit Den Bosoh, die tegen den aanhangwagen aanreed. Door de schok vloog de auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg en slingerde toen naar de reohterkant, waar het voertuig in een sloot terecht kwam. De heer Boers uit Den Bosch b.kwam een verwonding het hoofd en de ehauff ur brak een arm. Een dame kwam met de schrik vrij. Een vierjarig kind, dat op den aanhangwagen van den woonwagen zat, werd er af geslingerd en ernstig gewond. De auto is zwaar beschadigd. Lafhartige aanslagOnder Zegge (N.-br.), heeft Maandagavond een laf hartige aanslag plaats gehad op den rijksveldwachter briga'ti r-titulair J. Leijten te Oudenbosch, die, op surveil lance, ploteeling door twee mannen werd besprongen en ernstig met een mea bewerkt. L, die ernstig aan den hals werd gewond hij liep o.m een snede van 15 o M. lengte op loste een vijftal sohoten op zijn belagers, die on- middeDijk het hazenpad kozen. Later in den naoht mocht het de gemeente politie in samenwerking met de marechaussee gslukken, de vermoede lijke daders, een oom en neef, afkomstig uit Zegge en Oud-GaBtel, te arresteeren. Beroovirtg. In den nacht van Dinsdag op Woensdsg is een inwoner van Del wijnen op den rijksstraatweg onder Zaitbommel aangevallen door vier per sonen. De aangevallene werd "beroofd van zijn portefeuille, inhoudende f 890. Nadat de aanvallers zich hadden ver wijderd, heeft het slaohtiff-r aangifte van het gebeurde bij de ZaltbommeLohe politie gedaan. Deze trok er direct in een auto op uit en het mocht haar meldt de N. R C. gelukken, te Galdermalsen de dieven te achterhalen. Zij werden in het bezit van het geld gevonden. Ook was een van hen in het bezit van een fiats, die vermoedelyk ook van diefstal afkomstig was De aangehoudenden zijn naar Zaitbommel vervoerd en voor den officier van justitie te Tiel geleid. Twee van hen zjjn uit het R.-K. gesticht de Lasella te Boxtal ontvlucht. VAN HEINDE EN VER. Musso'-ini heeft een circulaire gepu bliceerd, waarbij schioonheidswedstrijden en de kroning van de winnares tot ko^ ningin of prinses in Italië wiorden ver boden. In de citculeire worden dergelijke feesten een gevaarlijke aanmoediging van de vrouwelijke ijdelheid genoemd en een parodie van ernstige plechtigheden. Voor de rechtbank te Kaschau (Tsje- chow-Slowakije) is Dinsdag het lang ver wachte proces begonnen tegen de 19 zi geuners van Moldava, die wegens moord, doodslag, beroovingem en inbraken terecht staan. Het proces wordt in Ihet Hongaarseh gevoerd. Twee der beklaagden zijn doof-»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1