1 Zierikzeesche Nieuwsbode Harde Baard Wasch mei B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provlnole. FEUILLETON. Twee onwaarschijnlijke Huwelijken Da Midd-llandsohe «eetooht van den ,9raf Zeppelin". De luohtrens boven Sevilla, tuesohen welke etad en Buenos Ay res het toekomstig transooeanieoh luchtverkeer geprojecteerd is Bij het Beheren van den meest harden baard en oak bij een gevoslige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook gkea nasohrijaen, indien gij 'óór het it-zeepeu de huid even inwrijft met aleohfcs een weinig Doos 30, 60, tube 80 ot. PUROL zijn maar gljob'ale cijfers. Hij meent voorts dat in de gemeente niets verwaarloosd wiordt. De heer Nelisse begrijpt niet waar het tekprt van daan komt. De laafiste 2 jaar is f1600 minder ingekomen dan vo rige jaren, dit zou een tekort zijn van f3200. De secretaris licht de verschil lende becijferingen nog eens nader toe Aan een verhooging der belasting tot IV2 kan in het belang der gemeente niet wor den ontkomen. De heer Vroegop meent eveneens, dat op 'de gegeven toelichting van den secretaris nieits valt af te din gen1, zpodat hij! vóór het voorstel van B. en Wi. zal stemmen. De heer Nelisse wil de verhooging over 2 jaar verdeel en, waarop de heer Hage voorstelt 't cijfer op 1,35 te brengen. Het voorstel van B. en Wi wprdt verworpen met 5 tegen 2 stemmen Quakkelaar en Vroegop. Het vporstel van den heer Hage, wordt aan genomen met 4 stemmen; tegen de hee- ren Koopman en Priem; de heer Vroep- op b.ijft buiten stemming. De voorZ- ge looft niet, dat men thans uit de financi- eele moeilijkheden geraken zal. Na een korte rondvraag, die weinig belangrijks oplevert, volgt sluiting. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 30 April j.l. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen was een schrijven van den Min- van Arbeid, H. en N. en van Financiën, betreffende vast stelling van de bijdrage in de woning bouw over het exploitatiejaar 1928/29 op f570,70. Opgave van den inspecteur der dir. belastingen betreffende de tot en met 31 Dec. 1928, afgewikkelde kwade pos ten personeele belasting en gemeente lijke inkomstenbelasting. Verzoek van B. en W'. van Kerkerade om adhaesie te be tuigen inzake een aan de regeering ge richt adres, betreffende het wetsontwerp tpt herziening der finanCiëele verhouding tusschem rijk en jgemeenten. Aan H. KL H. Prinses Juliana wordt een telegram van gelukwensCh gezonden bij gelegen- rantenblerieht, dat moet ieder voor zijn verantwoording nemen. Het vermenigvul- digingscijfer op 11/2 brengen is een vporstel der meerderheid van B. en W, Hij zelf meent, dat wellicht met 1,3 zal kunnen worden volstaan. Ieder 0,1 geeft f2000. Raamt men pp 1,8 dan zou die opbrengst ten minste gezien de uit komsten over het vorig jaar f26000 bedragen. Op verzoek van 'den voorzitter en weth. Quakkelaar, deelt de secretaris mede, dat het vprig jaar de opbrengst der belasting op f 21000 werd geraamdl Hiervan komt 2/3 0p de begrooting 1928, dit is dus f 14000. Hier was geraamdi f25000, zoodat 'dit oen tekort geeilt van f 11000. Het beheer van B. en Wi. is zeker uitermate 'zuinig geweest, maar toch kan' dit een tekort der rekening met voorkomen'. Uit de kasopname op 15 Maart 1929 is gebleken, dat de totale uitgaven' bedroegen f 130171,05 V2; de in komsten f 122761,59, alzoo een nadeelig slot van f 7409,46 V2- Uit een eenigen tijd hierna ingesteld onderzoek is 'gebleken, dat over 1928 minder is ontvangen dan geraamd f 11589,13; dat meer is ontvan gen dan. 'geraamd f 1573,161/2» dat minder is uitgegeven dan geraamd f 1922,11, wat alzoo een vermoedelijk nadeelig slot zal geven van f 8093,851/2- Op de begrooting voor 1929 staat aan Inkomstenbelasting geraamd f 29800. Rekent men, dat bij vast stelling van het cijfer 1 de opbrengst der belasting f 20000 zal Zijn, dan is een Vermenigvuldigingscijfer van IV2 thans zeker noodzakelijk. Aanneming van het voorstel zal in het ware belang der ge meente zijn, daar bij' lagere cijfers de gemeente hoe langer |hoe meer in finan- ciëele moeilijkheden zal komen, 't Gaat niet om verwijten, maar om de gemeente uit de financiëele moeilijkheden te red den. De heer Quakkelaar meent, dat het voorstel van de meerderheid van B. en Wi. duidelijk is tpegelicht. Hij zal hier met mede gaan1. Afgevraagd mag nog worden of het jaar 1928 wel zoo voor- deelig was. Is dit niet het geval dan zpu de opbrengst jnog beneden f 30.000 blijven'. Op de begrooting 1929 komt bovendien nog 'de toosten van werkver schaffing en steuntoeslag. De verhoo ging aan belasting door arbeiders te be talen is zeer gering. Dit kan geen be zwaar opleveren. Hij wil trachten de Zaak effen' te maken voor eventueele opvol gers, anders blijft men met tekorten zit ten. De heer Hage meent, dat het na deelig slot over 1928 kan' meevallen. Het Geen wrijven en geen boenen meer. Persil reinigt de wasch door deze slechts eenmaal korten tijd te koken. Lenig Importeur E. Oatermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf behoorenda bij de ran Vrijdag 3 Mei 1929, no. 11845 ZIERIKZEE. Van de V.tV.V. „Hatto- Heim" te Hattem, ontvingen wij een fraaie geïllustreerde brochure met kaartje van ,,De Parel der Vel,uwe", ten doel heb bend, dit deel der Veluwe meer bekend heid te geven bij 'het reizend en vacantie- verblijl-zoekend publiek. HAAMSTEDE. Spoedeischende vergade ring van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 30 April. Aanwezig a^Ie leden. Na opening door den voorzitter, Jhr. L- v.?n Citters. wordt gelezen een verzoekschrift van eenige land- en tuinbouwers uit de gemeenten Haamstede en Renesse om den grootendeels bedolven weg, een voorma- ligen verbindingsweg tussdhen Hoogen- en Lagen Zoom, zoodanig te i-estaureeren, dat deze als verkeersweg in gebruik kaïn ge nomen worden. B- en WL hebben adres santen in overweging gegeven deze zaak met de aangrenzende eigenaars te regelen. Betreffende het verzoek van Ged. Staten voor brandbeveiliging van archiefstukken wordt besloten ,aan genoemd college mede te deelen, dat door doelmatigen bouw van het nieuwe gemeentehuis zooveel moge lijk met deze kwestie rekening gehouden is en dat zich ter secretarie een flinke sta len kast bevindt voor archiefberging. Bo vendien is deze kast zoodanig geplaatst dat zij bij eventueelen 'brand van 'buitenaf door de brandweer gemakkelijk koel kan gehouden worden. Het gemeente versLag wordt den raad aangeboden en zal ter circulatie worden doorgezonden. Een vraag van dhr. Braam naar aanleiding van een besluit tot verlenging der tijdelijke benoe ming van den onderwijzer D. C- Steur, wordt door den voorzitter voldooende be antwoord, evenals de vraag van dhr. van Galen omtrent toetreding tot het Wierke- loosheidsbesjluit 1917. Thans komt aan de orde benoeming eener onderwijzeres aan de openbare lagere school 'wegens vertrek v,an mej. Wagemaker. Daar de tijdelijk benoemde onderwijzeres mej. M- J. Rotte kans heeft elders een vaste be noeming te krijgen, hebben B. en WI- door urgentie genoodzaakt enkele dagen gele den in overleg met den Inspeecteur van het Lager Onderwijs en het hoofd der school een voordracht voor vaste benjoe- ming opgemaakt. Met algemeene stemmen wordt alsnu benoemd mej. M- J. Rotte, no. 1 der voordracht- Een verzoek van het gemeentebestuur van Burgh om ver mindering van het in rekening gebrachte bedrag aan vergoeding voor de bijzondere school, in welke rekening huns inziens een abuis geslopen was, wordt aangehou den tot men in dezen nader advies be komen heeft. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten namens het gemeen tebestuur een telegrafische gelukwensCh te zenden aan H.K.H. Prinses Juliana, ter gelegenheid Harer 20sten verjaardag. Dhr. v- Galen uit de wenscheTijkheid van de vaststelling eener verordening van gemeentewege tot geneeskundig onder zoek der leerlingen vóór hun toelating tot de lagere school, teneinde eventueele be smetting op eene of andere wijze te voorkomen. Weth. Gi] ij amuse zegt, dat vij in dezen tot dusver geen klachten of op merkingen van het onderwijzend (personeel heeft vernomen. Mocht eenigerlei besmet ting gevreesd worden, dan kan de genees heer tijdig gewaarschuwd worden, die te vens wel in de voorbaat zaff zijn in voor komende gevallen zelve een waarschu wing te geven. Wil men een geregeld on derzoek der schoolbevolking, dan dient een schoolarts aangesteld', wat, ook naar de meening van dhr. van Galen te duur uitkomt. Toch oordeelt deze, dat controle af en toe door den plaatselijken genees heer gewenseht zou zijn, daar hem een paar gevallen, die geneeskundig onder zoek eischen bekend zijn. De voorzitter zegt, dat ook te Renesse en NootrdweKle door den plaatselijken geneesheer gecon troleerd wordt, Bekoten wordt deze zaak in handen te stellen van B. en W- om prae-advies. Nadat nog door dhr. Bolle in Naar het Engelsch van M. M. FITZGERALD. 12 Ja, ik ga mij vast een beetje oefenen in de eenzaamheid (mpet je denken. Zou Alison dan niet van plan zijn ver anderd? O, neen. Het staat vaster dam ooit! Het spijt mij voor je, Lance. Maar je gaat toch niet weg uit Dardheston? Neen, ik niet. Wat de anderen doen weet ik niet, maar, zöo lang ik bij Per- rott blijf, doe ik verreweg het verstan digst, daar dicht bij in pension te blijven. We zouden je erg missen als je ging, Lance! Vader beschouwt je bijna als een zjoon, ein de jongens als een van de onzen. En jij, Jessica? vrpeg hij, met heel veel nadruk. Ik?... Wel, als mijn vijfden broer, ant woordde Zij luchtig. Dat is geheel in harmonie mét de ideeën Van de anderen, niet waar? Ja, maar niet met de m'ijne!.... En, onder den indruk van het oogen- blik, verloor Lance alje voorzichtigheid uit het oog, kwam Jessica voor den dag overweging gegeven is geen vergunning te geven om stapels e.d- aan smalle ver keerswegen te plaatsen, wordt de verga dering door den voorzitter gesloten. NOORDGOUWE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zater dag 27 April. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. Na, mededee- ling der inkomen stukkken wordt de re kening der gezondheidscommissie over '28 goedgekeurd. De gewone bijdrage en het jaajrlijksdh onderzoek van den weg Zie- Irikzee—Brouwershaven 'wordt thans ver leend zonder voorwaarde. Besloten wordt toe te treden tot de af deeling Zeeland der vereeniging van Nederlamdsche Ge meenten. Bij den Minister v- Waterstaat en Gedep. Stoten dezer provincie zal wor den aangedrongen op verkeersverbetering vain het veer aan het Zijpe. Naar aan leiding van een schrijven van de N.V. ,,P.Z.E.M.", wordt 'besloten de electrisohe kabel te Schuddebeurs niet verder door te trekken dan het hek .,Heesterlust", daar het te duur is. Blijkens het proces verbaal van de gehouden aanbesteding vem het bouwen van een leslokaal aan de o.l- school alhier is het werk gegund in totaal voolr f 8705. Aan de orde komt benoeming van "een onderwijzeres aan de o.l- school met ingang vain 1 Mei a.s. wegens uitbreiding van. het .aantal ver plichte leerkrachten. Na mededeeling van de verschillende ingekomen soLjioitatie- stukken, het bericht van het hoofd der school en het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs volgt de door B. en Wi- opgemaakte voordracht, lui dende als volgt: 1. Mej. Beenhakker te Kloetinge; 2. Mej- M. J. Rotte te Kerk- werve en 3. Mej. J. J. Lindhout te Oud- Vossemeer. Na gehouden stemming blijkt, dat heeft verkregen Mej. Beenhakker 6 stemmen en Mej. J. J. Lindhout 1 stem, zoodat eerstgenoemde is benoemd. Beslo ten wordt behalve voor 'het nieuwe lokaal ook voor een ander lokaal der o.l. school1- nieuwe schoolbanken aan te schaffen, door de banken in dit lokaal verouderd zijn en ook dienden te worden opgeknapt. Te vens zal voor elk lokaal een lessenaar en stoel worden aangekocht. N,a de om vraag volgt sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. In de gehouden openbare raadsvergadering Waren alle leden tegenwoordig. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der ge meente over 1928. Het verslag over het boekjaar 1928 der Bank voor Nederl. ge meenten; het verslag van de bevindin gen en handelingen der Gezondheidscom missie Tholen. Deze verslagen zullen den leden ter kennisneming toegezonden worden. Ged. Slaten verdagen de beslis sing der begrooting 1929, tot 1 Juli a.s. Het blijkt, dat deze verdaging verband hpudt met heit te Verwachten nadeelig slpt der rekening 1928. Het nieuwe hoofd bericht, dat hij! vermoedelijk 1 Juli a.s. in functie zal kunnen treden De minis ter van Onderwijs geeft toestemming een onderwijzer met hoofdakte, .zoo* noodig te benoemen buiten de lijst der wacht gelders. Ingekomen is het verslag der commissie van plaatselijk schooltoezicht, uit welk verslag blijkt, de .uitnemende Verstandhouding tussdhen onderwijzers onderling en de leerlingen. Aangedron gen wordt Voorts op het geven van een cursus vervolgonderwijs voor meisjes1. A. P. Bout wordt op verzoek ontheffing ver leend van het betalen van schoolgeld, terwijl eventueel betaald schoolgeld van 1 Mei 1928 af, zal wprden gerestitueerd. Aan A. van Gojrsel, Boschje C 61, zal een gemeentewoning worden verhuurd, met bepaling, dat de gemaakte deur waarderskosten, ad f 54,95, in 5 jaar door dezen huurder aan de gemeente wprden met zijn liefdesverklaring, die... werd aan genomen! Niet aan zijn vader of aan Alison ver telde Lance het eerst het nieuws, maar aan Zijn lievelingszusje, Olive. Wat ben ik blij' vpor je, Lance! Ik wist al lang, dat jullie voor elkaar voel den1, maar ik was bang, dat je 't onder de gegeven omstandigheden nog niet zoo gauw eens zöudt worden. Ik ook niet. Juist vanmiddag Was ik tot de slotsom gekomen, dat ik nog maar steeds zwijgen moest en dan (misschien no g de drpeve ervaring zou opdoen, dat een ander haar voor zich winnen zou; toen... de vraag mijl onwillekeurig van de lip pen welde, en.... Maar het zal toch nog een heelen tijd duren, eer jullie trpuwen kunt? O, ja! Maar dat geeft niet! Wij zijn nog jong en hebben ook den tijd nog. Maar wat zal ik mijn best dóen, nu het geldt, een tehuis te maken voor Jessica! VporLoopig zal het anders nog met zoo gezellig voor je Zijn, Lance, zöo heel alleen! Maar weet je wat ik er pp be dacht heb?.... Laten wij meer gelijkmatig onze krach ten verdeelen: Mildred en Phil gaan met Alison samenwonen en ik, Lance, zal hef huishouden doen voor jou, tot Je trouwt. Is dat niet een goed idee? Of Lance daarmee ingenomen wasl De dag, die dus zoo somber voor hem be- terugbetaald. J. van Haasften zal op de lijst geplaatst wprden voor het verkrij gen van een stik los land in pacht. Op een overeenkomstig verzoek van J. A. Quist Az. wprdt afwijzend beschikt! De vereeniging „Vooruitgang zij ons Stre ven" zal een schoollokaal beschikbaar gesteld wprden voor het geven van zang oefeningen. Op een verzoek van J. M,. Boogert, een gemeen telokaliteit beschik baar te willen steljen vpor het houden van een bijeenkomst voor de Hervormd Geref. Staatspartij, wordt afwijzend be schikt, na mededeeling van den voorZ., dat de kerkvoogdij ook weigerde een lo kaal beschikbaar te stellen. Even ais an dere bijeenkomsten behoort deze niet in een gemeentelokaal te worden gehouden. Gelezen wprdt Prov. blad 22, van 1929, betreffende berging van archieven. Aan B. en W. 'Wprdt opgedragen deze zaak te onderzoeken en te gelegener tijd den gemeenteraad verslag te doen. In ver band met het voorstel van B. en Wi. het vermenigvuldigingscijfer der inkomsten belasting te brengen van 1,2 pp li/2, ver zoekt de afdeeling St.-Maartensdijk van de S.D.A.P. dit vporstel met aan te ne men, maar liever 100 opcenten op de Vermogensbelasting te heffen, wat een bate zpu geven van f5000. Gelezen wordt Prov. blad no. 82 van 1927, waaruit blijkt dat eten dergelijke verordening vóór 1 Mei van het betrokken dienstjaar moet zijn goedgekeurd, zoodat het aangege ven middel hier geen toepassing kan vin den. Het adres wordt hierna voor ken nisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting 1929 tot een bedrag van f435. Vo-orts een supletoir kohier 1928, tot een bedrag van f 5. Vast gesteld wprdt een1 nieuwe verordening op de keuring van w a^en. Tot schoonhoud- ster der gemeentebewaarschool wordt bempemd mej. A. Engel vaart, niet bepa ling, dat dit schoonhouden moet ge schieden pnder toezicht van het hoofd der bewaarschool, naar wier inzichten de benoemde zich zal hebben te gedragen/. Aangenomen wordt een voorstel tot wij ziging der begrooting 1928. Hierna is aan de prde het voorstel van de meerder heid van B. en W., het vermenigvuldi gingscijfer vpor het belastingjaar 1929- '30 te brengen op ltya- De voorzitter her innert er aan, dat men in de gemeente huishouding met een financiëel tekort te kampen heeft. De tpestand der openbare gebouwen acht hij niet te best. Deze mogen niet verwaarloosd worden. Alles moet behoorlijk onderhouden worden. In verband hiermede achtte men noodzake lijk het vermenigvuldigingscijfer pp li/2 te brengen. De heer Koopman was verr wpmderd, dat Bi en W. met dit voor stel krwamen. Het inzicht van B. en Wi twee jaar geleden, is heel wat 'boter geweest dan die van het latere college. Als* het toenmalig voorstel het cijfer op 1,2 te brengen niet was aangenomen, was men npg in nadceliger omstandigheden gekomen. Waar is nu de andere weg tpt verbetering f Er zijn sedert 1927 min der krankzinnigen. Het percentage der leening vpor de kaaimuur is verlaagd; ook ander© zaken waren gunstiger voor de gemeente. Men plaatste ons destijds in de cpurant voor de verkiezingen; hij wil niet andermaal in de courant ko men'. Hij vplgt nu den heer Hage, die alles kan wegwerken zpnder verhooging van belastingen. Overigens bewijst de practijk wel, dat het financiëel inzicht van den burgemeester en weth. Klpet heel wat beter is geweest. De voorzatter wijst er pp, dat het vermenigvuldigings cijfer niet hoog genoeg is geweest. Kunst matig is het omlaag gehouden. Dit wreekt zich thans. De heer Hage verklaart niet verantwoordelijk te zijn voor een cou- gpn, eindigdie met het meest-hoopvolle vooruitzicht. Hoofdstuk XII. Ik ben laatst in Daroheston dien neef Van mij gaan opzoeken, zei Keith Vau- ghan tpt zijn viend, Sir Michael Hayes, toen Zij op een avond in Augustus óm een clubhuis dineerden, 't Is tijden ge leden, dat ik in dat deel van de wereld ben geweest. Kien jij' het daar? Niet best. Maar ik heb er den laatsten tijd1 wel eens over gedacht om het er te gaan' onderzoeken. Heb je het er pret tig gehad? v Over het geheel wel. Dat is die neef van je, dien je altijd Zoo'n vroolijik Fransje noemde, niet waar? Wordt hij: wat standvastiger met de jaren? Ik heb hemi niet gezien. Maar te oordee- len naar de praatjes die ervan hem de de ronde doen, zou ik het niet zeggen. Je hebt hem niet gezien en toch ben je blijkbaar met het doel om hem op te zoe ken, daarheen gegaan, en ben je er ver- scheddene dagen gebleven. Die feiten klop pen niet zoo heel erg, Keith! Ik ben bij Beresford pas den laatsten dag1 van mijn verblijf in Darcheston aan gegaan en toen was hij er niet; maar mijn hoofdkwartier had ik opgeslagen in hotel Greshajn. En heb je er Paula niet gezien? O, ja; meer dan eens. Toevallig, of ben je haar gaan opzoeken? Eens of tweemaal toevallig; maar meer malen ben ik haar gaan opzoeken. Beide vrienden keken elkaar aan, la zen eikaars gedachten in eikaars blik en trachtten ze ook ifiet vpor elkaar ver borgen te houden. Je begrijpt dus, waarom ik haar op zocht naar ik zie? vro.eg Vaughan. J,a; maar ik zie niet in, dat er veel goeds van zou komen, Keith! Ik ook nog niet. Maar toch hoop ik dat er eens een dag zal aanbreken, waar op Paula Hayes haar heele toekomst aan mij toevertrouwt. Dus zij heeft dft nog niet gedaan? Neen. Toch geef ik de hoop inpg niet op, haar eens te winnen. Keith! Keith! Je weet niet wia.t je be gint. Voor mij kan het leven niets schoo ners bieden, dan Paula Hayes de mijne te mogen noemen. Ken jij dat hoopvol gevoelen niet? Zeker. Mij is ook de liefde bekend- Keith Vaughan begreep dadelijk wie zijn Vriend op het oog had en onwille keurig liet hij dan ook volgen: De vriendin ven je schoonzuster, Miss Munro heb ik niet gezien toen ik in Dar cheston was. Neen? Misschien is zij daar uit de buurt weg. Ik heb v,an de Oakeley's gehoord» die Iwel briefwisseling houden met Paula, dat er na den dood van Mrs. Munro groote veranderingen waren in het huishouden op Abbey mead. Toch zijn alle leden v,an het gezin in de buurt. Het plaatsje Fïam- bury heeft een openbare leesbibliotheek gesticht en Miss Munro, heeft daaraan door den invloed van een ouden dokter de plaats van bibliothecaresse gekregen. Voorziet zij in haar eigen onderhoud? Ja; 't is waar dat ik slechte geruchten heb gehoord van hun financieele omstan digheden, zei Sir Michael. Ze hebben hun oud huis verlaten en drie vc.n de meisjes wonen nu met hun vader samen even buiten Carcheston. Zou die plaats van bibliothecaresse nog al winstgevend zijn? Ik geloof va:n wei. Althans toen Mrs. Hayes er tegen mij van sprak, scheen zij te juichen in het succes ven haar vriendin! Miss Alison wil nooit meer samenwonen met haar broer; noch zijn hulp aanvaar den; vandaar dat de familie over twee huishoudens verdeeld wordt. De vader 9chijnt een groote nul te wezen. Och ja, zei Sir Michael, over haar va der heeft zij nooit heel hartelijk gespro ken. En hun vroeger tehuis^ Abbey me,ad, hebben zij dat van de hand gedaan? (Wordt veriKlgd},

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 9