Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BINNENLAND, Uit Stad en Provincie. behoorenda bij da van Vrijdag 3 Mal 1929, no. 11845. VACCINATIE. i Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H- J. Vos, betreffende het tijd stip van verschijning van het rapport der commissie ter bestudeering van het en- cephalitis-vraagstuk, het aanmoedigen en het maken van propaganda voor vrijwil lige vaccinatie tegen pokken van kinde- jren in het eerste levensjaar, heeft de min. van Arbeid, H. en N. o.m. geantwoord dat het rapport der commissie nog niet gereed is. Op dit ©ogenblik kan het tijd stip der vermoedelijke verschijning nog niet worden vastgesteld. De min. acht het feit dat zich in Engeland een aantal rpokkengevailen hebben voorgedaan geen voldoende aanleiding om vrijwillige vac cinatie tegen pokken aan te moedigen. NOORDWELLE. Gemeenteraadsverg- pp 24 April. Aanwezig alle ;eden. De voorz. \vijst bij zijn opening der vergadering op de eerste vergadering1 in dit jaar. Te laat pm nog een nieuwjaarsrede te houden, maar roept dezelfde welwillendheid en samenwerking in van verleden jaar. On der de ingekomen stukken bevinden zich diverse gemeentelijke verslagen, waaron der het jaarverslag van den schoolarts, die vermeldt, dat het hoofd der school verbetering kan constateeren bij de kin deren, speciaal na behandeling van keel- amandelen. Voorts het verslag ingevolge de Leerplichtwet, waaruit blijkt, dat in het af ge Loo pen jaar 330 L. warme melk aan de schoolkinderen werd verstrekt b'ij hun medegebrachte boterhammen, wat de gemeente f 71,31 kostte. Besloten wordt adhaesie te betuigen op de brieven van de gemeente Zierikzee aan den Minister van Waterstaat en Ged. Staten, inzake verkeersverbetering van en naar dit eiland. De aanvrage van Schouwen voor wegtegrinding geeft weer tot langdurige beraadslagingen aanleiding in verband met een aanvrage voor een wekken, waar aan arbeiderswoningen liggen. Andere 'bin_ nenwegen zullen ter begrinding voorge dragen worden wanneer 'belanghebbenden hiervoor hun verzoek indienen. In het be treffende wekken (doodloopende weg) zal de gemeente 1/6 der kosten bijdragen. De rekening der gezondheidscommissie over 1928 wordt zonder opmerkingen goedge keurd. Teruggaaf van schoolgeld over een half jaar wegens ziekte wordt verleend. Op zijn verzoek wordt den gem.-ontv. toegestaan zijn gestelde zekerheid pp vast goed te vervangen door verpanding van met name genoemde effecten, die in open- bewaargeving 'bij een bankinstelling zul len verblijven behoudens goedkeuring, van Ged. Staten- De jaarwedde en pensioens grondslag van den ontvanger worden we gen-s periodieke verhooging vastgesteld. Het heffingspercentage der gem. ink.bel. 1929-'33 wordt wederom bepaald op 1,8. Het vermoedelijk batig slot van 1928 zal f 3300 beloopea de inkomstenbel. wordt (geraamd op f 3600. De toestand der finan ciën kan gunstig genoemd worden. Het kohier der hondenbelasting wordt vast gesteld op 25 honden voo|r f 88. Van het voorloopig bestuur der vereen, tot onder linge hulp bij ziekenhuisverpleging voor Noordwelle en omstreken is ingekomen een verzoek om garantie voor 10 o/o in de eventueele tekorten gedurende de jeerste 2 jaren- De voorzj., tevens voorzitter van het bestuur, licht een en ander toe, gebaseerd op de uitgaven over de afge- loopen 4 jaren door de armbesturen en diaeoniën van Re nesse, Serooskerke en Noordwelle en de gegevens van andere vereenigingen elders. Hoofddoel is de menscbèn zelf te ontlasten van de voor hen te zwaar wordende kosten van ope ratie en ziekenhuisverpleging door onder linge verzekering en ontlasting van de armbesturen van die kosten. Wanneer die besturen en de gemeenten achter de ver eeniging staan, wordt meer steun verleend en aan: poring gegeven tot la'giameeme deel neming. Gevraagd wordt naar de zeker heid van toetreding van leden en 't risico voor de gemeente. Een en ander moet blijken uit de toetreding zonder welke van de oprichting niets kan komen. Waar de steun slechts voo'r 2 jaar wordt gevraagd wordt m.a.st. tot garantiestelling besloten, De voorz. deelt dan mede, dat opneming van wegen en voetpaden zal geschieden lop 6 Mei a.s., terwijl verder eenige plaat selijke belangen worden besproken, waar onder ook een verzoek tot wederopenstel- ling van een in onbruik geraakten weg, loopendè van den Oostweg rechtuit op den Hoogenzoom. Een onderzoek zal in gesteld worden naar de bijdrage in de kosten van de onmiddellijk betrokkenen en de medewerking der aangrenzende ge meenten. In de omvraag vraagt de heer Moermand nsfoir opruiming van de afbraak op het dorpsplein, waarin de voorzitter voorziening toezegt, en door den heer Geleijnse naar beplanting van den Smids- weg, wat door den wethouder voor de openbare werken wordt beantwoord. Deze beplanting wordt wegens het slechte jaar getijde uitgesteld tot het na-jaar. Niets meer te bespreken zijnde wordt de ver gadering gesloten. STAVENISSE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrij' dag 26 April. Voorzitter de burgemee ster. Afwezig met kennisgeving dhr. Ta- z&aar. De Voorzitter deelt mede, dat P. en W'. andermaal bij' de P.Z.E.M. heb ben aangedrongen op spoedige electrifi- catie der gemeente. Werd aanvankelijk ge meend, dat daarmede dit jaar nog niet be gonnen zou kunnen worden, thans is dat wel mogelijk. Blijkens mondelinge toe zegging en (ontvangen berichten zal met zpodanigen spoed worden gewerkt, dat, onvoorziene omstandigheden buitengeslo ten, nog vówór het einde van dit jaar eleC- trischen stroom zal kunnen worden af gegeven. Die veranderde houding is te danken aan de igroote voortvarendheid van den voorzitter en enkele bestuurs leden der „P.Z.E.M.", die zich ook biji- zonder opmaakten voor de gemeenten op Thol en. Wat het leggen van een kabel betreft, waarover ook dhr. Tazelaar in de vprige vergadering sprak, deelde hij, verder mede, dat de z.g. meer-kpsten door de gemeente zullen betaald moeten wor den. Zpodira daaromtrent opgaaf is ont vangen, zullen nadere voorstellen wor den gedaan. Voorts deelt de voorzitter, in verband met een vraag van dhr. D. Stoutjesdijk, medie, dat aan het drainee- ren van de begraafplaats groote be zwaren verbonden zijn. Op 'deze aange legenheid zal nader worden teruggeko men. Terzake van de kosten der bui- tenbesteiling van telefoonberichten, waar voor to-t nu toe een vaste som van f50 per jaar werd betaald, wprdt besloten deze voortaan tot het werkelijke bedrag te voldoen. Naar het oordeel van B. en W. zal dit voor de gemeente voordeeliger uitkomen. Met eenige verslagen, w.o. dat betreffende den toestand der gemeente pver 1928, zal bij d© leden rondgaan een circulaire der Nederl. Thermo-cfoemiscjhei fabrieken te Amsterdam, betreffende de structie, ingevolge de Vleeschkeuringswet en d©1 Veewet. De jaarwedde en de pen sioengrondslag van den onderhouder der schoollokalen, R G. v,ain 't Veer, wordt ingegaan 1 Januari j.l. nader vastgesteld pp f232. Vervolgens komt aan de orde do 'circulaire van Ged. Staten, betreffen de de bergipg van het archief. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wondt z'.h.st. beslpten over te gaan tot aan koop van -een brandkast. Daarvoor wordt f 700 beschikbaar -gesteld. Hoewel m;et alles wat W-aarde heeft, opgeborgen zal kunnen worden, zal dit toch het geval Zijn pver een groot aantal jaren. De voor zitter geeft -daarna verslag, betreffende de gehouden besteding van het uit diepen dier havenkom. J. Hoogerhuis van Sir-Jansland, schreef in vpor f 2525, Mi- Stoutjesdij-k Jz. alhier Voor f2498. Waai? die bedragen te hpoig werden geacht, 'hebben gegadigden alsnog gelegenheid gehad, onderhandsche aanbiedingfin te doen. J: Noorland bood' aan het wezjk uit te vjoieren voor f2358, M. Stoutjesdij'k JZ. vpor f2248 eh C. N. Priem' Pz. voor f 2149. De raad verklaart er accoord mede te gaan het werk aan laatstgenoem de op- te dragen. Voorts wordt het per centage Van heffing, terzake der ge meentelijke inkomstenbelasting voo-r 1929- 30 Z.h.st. vastgesteld op 1 (v.j. 0,8). Do verhooging voor dit j,aar is gewanscht, waar f2000 meer npodig is dan op de K>orspronkelijke begrooting uitgetrokken. (f700 Vpor een1 brandkast, f650 voor een 3 e krankzinnige en f650 meer voor de haven. Dit laatste, Wiaar het uitdoen 'daar van anders moet plaats hebben, dan eerst werd bed|oeld). Wijders Wordt op voor stel van B. en W. besloten aan art. 50 der algemeen© politieverordening een 2e alinea toe te voegen: „Aangespannen voertuigen zullen aldaar (op de straat pf op den openbaren weg) niet geplaatst mogen worden, wanneer igeen open ruim te overblijft voor ander verkeer van min stens 4 Meter". De jaarwedde en pensi oensgrondslag van den gemeente-ontvan ger, dhr. P. O, H. van Oost, die 1 Mei as. 9 diehstj aren-kan -dp en gelden, wordt Vastgesteld op f 1080. Tot onderhouder van het gemeentehuis Wordt met ingang Van' 1 Mei a-.s. met algemeen© stemmen vpo-r vast benoemd J. N. Noorland, die eerst tijdelijk werkzaam was en zulks pp een -jaarwedde van f100. Ten slotte ko- metn np-g tot stand wijzigingen der be grootingen voor 1928 en 1929. Hierna slui ting. THOLEN. Woensdagnamiddag passeerde de -wielrenner M. uit Bergen-op-Zoom de Thoolsche brug. Aan het kaartenburean gekomen, -riep de brugwachter J. Schot, hem af te stappen en een kaartje te ne men, doch M. deed of hij- dit met hoorde en reed in snellen gang verder. Toevallig was de controleur Kr. en de gemeente veldwachter van- O. met dien majoor der Rijksveldwacht V. daar aanwezig. Direct is de controleur, in gezelschap van beide politie-ambtenaren hem achterna gereden in een speciaal hiervoor ter beschikking staande auto. Ter hoogte van Halsteren haalden zij' hem in, waarna hij als aires- tant terug gebracht werd naar Tholen. Nadat tegen hem procesverbaal was op igemaakt -en het bruggeld door hem be taald, werd hij door de politie vrij ge laten. Woensdagmiddag werd voor de am bachtsschool te Bergen-op-Zoom door de vrachtouto van B. -uit deze gemeente, een meisje van 12 jaar, dat de weg overstak, aangereden. Zij was zoo ernstig verwond, dat de dood spoedig intrad. Naar wij vernemen, treft de chauffeur geen schuld. IN EN OM DE KINDERTUINTJE9. IV. Het koude, schrale weer van de laat ste weken is weinig 'bevorderlijk vooi een flinke groei van de buadgroenten, maar des te meer voor de vermenigvul diging van haar vijanden ais: aardviooien en bladrandkevers. Al is in den kinder tuin nog weinig schade dcor aardviooien aangericht, in andere tuinen wordt reeds over deze vraatzuchtige insecten igeklaagd Vooral de kiemplantjes van koolsoorten rapen, radijs, rammenas, sterrekers heb ben veel van de springers te Lijden. Tal van middelen worden aanbevolen: het zaaibed bestrooien met een mengsel pe troleum ern zand, door dikwijls gieten de grond vochtig houden, op beschaduwde plaatsen zaaien, bemesten met kippen mest, een pas geteerde plank met af hangende touwtjes op 'geringe hoogte bo ven de geteisterde plantjes heein dragen. Geen dezer huismiddeltjes geeft afdoen de resultaten. De ondervinding heeft be wezen, d,at sterrekers, in voldoende hoe veelheid tusschen de kruisbloemen ge- ze aid, de aardvloo tot zich lokt. Nog be ter resultaat is bereikt met het sitrooi- poeder Ruskalin, dat voor 't grootste deel uit -roet schijnt te bestaan. Een oogenblik dacht men er aan dop erwten of peultjes in de kindertuintjes op te nemen, maar wegens de groote risico, aan deze teelt verbonden, werden ze af gevoerd. In de schooltuin van -de huis houdschool komen wel eenige bedjes voor. De blaadjes vertoonen een gekartelden rand, veroorzaakt door de bladrandke- vers. Hoe droger en schraler het weer, des te sterker de aantasting. De groei immers staat bijna stil, terwijl de kevers zich in hun element gevoelen. Gewoon lijk hoeft men er niet lang naar te zoeken. Graaft men om eenige plantjes de kluitjes weg, dan komen de grijze, een halve c.M. lange boosdoeners voor den dag, Omdat de kevers van de blaadjes vreten moeten ze bestreden worden met m!?.aggiften, c.a. loodairsenaat, dat men tot een sterkte van i/o o/o aanwendt. Steeds dreigen er voor tuinbouwgewias- sen gevaren. Sla-at het weer ©in, zoodat het er op gaat lijken, dat We in den nat ten moesson zitten, dan zullen de grauwe en ^zwarte akkerslakken zich snel ont wikkelen. Met de leefwijze houdt de be strijding ten nauwste verband. De slak ken bewegen zich slechts bij vochtig, weer esn bij voorkeur 's nachts over den grond. Komen ze in aanraking met bijtende zou ten, dan scheiden ze ter verdediging slijm af. De hoeveelheid slijm is evenwel be perkt. Strooit men twee maal kalk uit met tussebenruilmte van een half uur dan overleeft de slak den tweeden aan val niet. Het herhalen van het uitstrooien is -wat omslachtig. Daarom was het van belang een middel te vinden, dat 'bij één bestrooiïng het gewens-öhte resultaat geeft. Dat heeft men na vele proefnemingen ge vonden in een mengsel fijn gfemaie-n kaï niet en kopervitriool in verhouding 20 1. wiaairvan pl.m> 400 k.g. per h.a. wiordt aangewend. De struiken en vasite plan ten ontwaken uit hun winterslaap. Hier en daar staat de Ribes sanguineum ge lijkende op een aalbes-struik met rose bloempjes in bloei. De Ffcirsythia, ge naamd Chineesch klokje, waarvan de grondgele klokjes verschijnen voor de bladeren, is een maand bij vorige jaren ten j8chter. De prunus pissardi sier- pruim met witte bloempjes en 'bruine bladeren zal weldra voegen. De serin gen vertoonen reeds of hun bloemen wit of paars zullen bloeien. Van de vaste planten staat de Megasex in bloei en de Doronicum in knop. ONDERTTIJS. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is heden (Vrijdag) na- verdediging van een proefschrift, getiteld: „Het Byroniamisme in Nederlanden stellingen, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bevorderd, de heer U. Schults Jr., geb. te Amsterdam, leeraar aan de R.H-B.S. te Zierikzee. LUCHTVAART. DE „GRAF ZEPpELIN" Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Don derdagmorgen 5.11, onder leiding van dr. Eckener, te Friedrichshafen opgestegen voor een vlucht naar Weenem. Aan boord bevonden zich 25 passagiers, o-.w1. de Oostenrijksc'he minister voor 't verkeers wezen. Te 9,17 uur bevond het Iu-chtsöhip zich boven W-eenen. In een breede boog vloog het om den Stephan's toren. De straten en pleinen waren vol met men sehen, die -juichten toen het l.uchtsdhtfp zichtbaar werd. Te kwart voor vijf Don derdagavond landde de luchtreus weer veilig te Fried richtsha-f en. PREDIKBEURTEN» Zondag 5 Mei. («rkwtrra. 2 ure, ds. Kuipers. S«r«*ekerke 9 30 ure, ds. Kuipers. Baryk. 9.30 ure, ds. Boogaard. Protestanten bond. 10 ure, mej. Gegsendorpher, in de gemeentekamer. Beaeaae 9.30 ure, ds. r. d. Staay (Collecte voor de studiekas) Mtarivtiu 2 ure, ds. v. d. Staay (Coll. voor de studiekas). ■aaosst«a«. 9 30 en 6.30 ure, ds. v. Bins- bergen (Extra-collecte voor de kerk). Geief. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma. OodGeref. Kerk. 9 30 en 2 nre, Leeskerk. ■Ikaraaa. 9.30 an 6.30 ure, ds. Koopmans Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, dhr. D. de Vries, cand. te Ermelo. Breawerekavea. 10 ure, dr. Proost. Gere'. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. de Boer. Isssias r*. 9.30 ure, ds. v. Griethuysen. fteseft Keik. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek (Voor- ber. H Av.) Haarigaawe. 6.30 ure, ds. v. Giiethugsen. Braleekar. 9 30, ds. v. d. Griend en 3 ure, idem (Jeugddienst). •awarkarfc 2 nre, ds. Hoskstra (Bev. van nieuwe lidm. en eoll. voor vrjjsinnige doeleinden). Ntcawarkerk. 9 30 en 2 ure, de. v. d, Linden. Geref. K^vk. 9 30, 2 en 6 ure, ds, J. de Lange van Ooltgensplaat. Geief. Gei 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. •aeterlaad. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda, Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, cand« Bavink van Rotterdam. Geref. Gev. 9.30, 2 en 5.30 are, de heer Remjjn. flrjsaalastf. 2 ure, da. Waardenburg. Bralateee. 9.80, ds. Waardenburg en 2 are, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30 en 5 are, Lees kerk. Geref. 0em. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Ond Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.*J.-P«lder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. St.-Plllpelaa4. 9 30, ds. Van Doorn en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Ykelea. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk 9 30 en 3 ure, dr. Veltenaar. G«vef. 9.30, 2 #q 6 ore, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baag. ft.'MaarteasiQk. 9.80f Leesdienat en 2 ure, ds. Van Doorn. Oud-Gerei. Gem 9.30, 2 en 5 30 ure, Lee>dienst. Oai-Vesseneer. 9 30 en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk. 9.80 en 2 nre, Leesdienst Oud-Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 nre, Leesdienst Paertrllet. 930, ds. Verschoor en 2 ure, idem (Doopsbed Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. de Vries. üakerpaaieae. 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. Los (Coll. ziekenf. en Doopsbed.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 30 nre, Leeskerk. ftavaalesa. 9.30, ds. Moerman en 2 nre, idem (Doopsbed.) Und-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. ftt.-Aaaalaai. 9 80, ds. Los en 2 ure- Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre< Leeskerk. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 28 April. 1819. Te Middelburg voor het eerst na 1801 een zeeschip op stapel gezet 0-p de werf d er Commercie -co mp' g- nie. 29 Aplril. 1735. De eerste Luthersche predikant te Vlissingen aanvaardt zijn dienst. 30 Apiril. 1917. Bommen op Zierikzee geworpen en daairbij 3 personen gedood en en kele huizen verwoest. 1 Mei. 1477. Gravin Maria verkoolpt aan Wol- fert v,an Borsseie 2/a der heerlijk heid Brouwershaven vmoir f 8j872. 2 Mei. 1604. Prins Maurits verovert, na een hard nekkige verdediging, de Gutelijne- schans nabij Oostburg. 8 JVtei. 1758. Uitgaaf van luommer 1 der Middel- burgsche Courant. 4 Mei. 1822. Het (onderwijzers-gezelschap in Schouwen reorganiseert zich. VOOR EN UIT „DE ZAKENWERELD". De man, die probeert maar niet slaagt, wordt altijd gehoond door dengeen, die nooit probeert. Wie betaa-lt uw advertenties? Gij, wan neer gij slecht adverteert, uw' concurrent, wanneer ge gped adverteert. Lach en de wereld lacht met u imiee: huil en de wereld fliacht u uit. Er hebben zoo weinig menschen sudces in het leven, omdat zoo Weinig -menschen den takt bezitten met alle menschen om te springen. Winst is product van den arbeid- plus kapitaal maai leiding. De eerste kunt gij huren. De laatste is een gave, die niet te koop is. Men kan een vriend verliezen en weer herwinnen, geld kwijtraken en het terug verdienen, een ontglipte mooie kans kan terugkomen, maar de uren, in ledigheid voorbijgegaan, kunnen nooit herkregen worden om* ze voor nuttige doeleinden aan te wenden. bij en stooft ze een kwartiertje in het sausje dat men van bloem, boter en melk bereidde. Aan wie niet van den 'bitteren smaak houdt, .wordt de raad gegeven, de sla met ruim kokend water op. te zetten. Ook de bloem is niet noodzakelijk, daar men ze ook met enkel boter en melk kan stoven. j( ii i HUISVROUW. WEBT GIJ..... dat de zee per jaar yoor een waarde van meer dan f 21/2 milliard aan voe dingsmiddelen opbrengt; dat het brouwen reeds bekend was 7000 jaar voor Christus, bij de bewoners van de valleien van Tigris en Euphraat; dat er in ons land -over 1927-'28 17|7,4Ö7 personen in de vermogensbelasting aan geslagen zijn; dat zij totaal 13,371,000 gulden'aan verm. bel. hebben betaald over een vermogen van 14 073,000,000; dat er 1239 gelukkigen zijn wier ver mogen meer bedraagt daj.i f 1,000,000; dat de import in Nederland over 1928 f 2 684,000,000 en de expofrt f 1,986|,000,000 bedroeg, zoodat het percentage van de import gedekt door de export 73,6 o/0 be droeg, terwijl dit in 1920 slechts 51 0/0 wiss? VERSCHILLENDE BERICHTEN. VOOR DE HUISVROUW. Wenken .31nttrent vleesch. De goede huisvrouw1, die haar beste Zorgen aan alles wat haar gezin be treft geeft, zal ook zeker nauwkeurig toezien op de kwaliteit vleesch die zij koopt. Voor ons goede igeld hebben we recht op goed vleesch. Dus dienen we te bedenken, dat versch vleesch stevig en veerkrachtig moet zijn, zoodat als we er in drukken de gemaakte indruk snel weer verdwijnt. Het moet frisc'h ruiken, zonder peezen zijn, zonder overdaad van vet of vellten. Heeft men een (stuk (met been erin, en twijfelt men, dan is het goed er met een breinaald in te prikken, Vlak bij het been. Komt de naald er schoon en frisc-h-ruikend uit, dan is het vleesch ve-rsch. Rundvleesch moet frisch rood zien en het vet mag slechts heel flauw geel van kleur zijn. Kalfsvleesch is goed. als het droog en fijn van vezel is. Het magere vleesch heeft veel weg van vairkensvleesch Het vet moet Wit en vast zijn. en beslist zonder eenige groene of gele vlekken. Lamsvleesch is iets büeeker dan rund vleesch. Het vet heeft een bleeke stroo- kleur en het v'jeesch is vast van vezel. Wanneer lamsvleesch vocht begint af te scheiden, is het niet geheel veirsch meer, Gestzcfde niols.n. Opi 2 pond molsla neemt men 21/2 kopje melk, 2 lepels bloem, 2 lepels boter en wiat zout. De molslia wordt goed uitge zocht en gewasschen. tot er helder water af komt, waarna men. ze opzet met het aanhangende water. Het gaaf koken neemt ongeveer drie kwartier in beslag. Aljs ze gaar is doet men ze in een vergiet om uit te druipen. Dan voegt men er zout Schilderijen diefstm. Dinsdagmiddag zijn te Haarlem van een bovenzaal! van het Firans Halsmuseum aCcLaar twee schilde rijen gestolen. De paneeCen, 18i/2 bij 20 c.M., zijn uit de lijsten gehaagd. Het waren zoogenaamde kniestukken, het .portret van een dominee en dat van zijn vrouw. De stukjes, van den schilder AJbsrt Poort, van 1793 hebben weinig kunstwaarde. Zij wa ren tessmen voor een bedrag vanj f 20 ver zekerd. Woensdagavond heeft de politie te Am sterdam den dader van den diefstal van het schilderij uit het Rijksmuseum aldaar gearresteerd. Het was een 21-jarige jonge man, oud-verpleeg de van het rijksopvoe dingsgesticht te Avereest. Doordat op hem werd bevonden een toegangsbiljet voor het Frans Halsmuseum' te Haar.em vermoedde n.en, dat hij ook schuldig was aan den diefstal van de twee schilderijtjes uit dat museum. Dit vermoeden bleek juist te zijn. De beide stukjes werden opgespoord; en de dader legde een volledige beken tenis af. Dcminée zingt een sol:. Zondag preek te in de (Orth) vacante Herv. Gemeente te Zwammerdani ds. P. Glas van Bos- kjoop, die vrijzinnig is. Als tusschenzang gaf hij pp gezang 240. Een der ouderlin gen gaf hem te kennen, dat niemand der kerkgangers een vervolgbundel in zijn bezit had, waarop van den kansel de repliek kwam: Dan zal de organist hein wel hébben en ik wel alleen zingen, waarop ds. Glas, begeleid door den orga nist, het opgegeven gezangvers als solo d© gemeente, voordroeg. Bigamie. Te De Bilt is door de politie aangehouden een 35-j arig bankwerker, die kans heeft gezien de Nederl. autoritei ten zpodanig om den tuin te leiden, dat hij kprt geleden te Utrecht voor de 2e maal in het huwelijksbootje kon stoppen. Zijn .eerste vrouw, bij wie hij acht kin deren had, wpont nog in een Noord- Hollandsch dorpje, waarheen men uit Utrecht de stukken, 'die vpoT het .tweede" huwelijk npodig waren, - heeft opgestuurd. Hoewel de man niet gescheiden is van zijn eerste vrouw, heeft men op de secretarie van het bewuste dorpje, waar den man in 1916 huwde, de onvergeeflijke slordigheid gehad naar Utrecht te melden, dat niets een huwelijk in den weg stond. De tweede vrouw heeft tot Woensdag niets van het bestaan van eerste echtgenoote geweten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwooraelffkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. HEFFING POLDERLASTEN OP GEBOUWDE EIGENDOMMEN IN DE GEMEENTE ZIERIKZEE, DOOR HET WATERSCHAP SCHOUWEN. Geachta Heer Redacteur, In Uw blad van Vrijdag 29 Maart j.l- hebben wij uitvperig uiteengezet onze be- zw!a,ren tegen d-e door het Dagfelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen aan de Algemeen© Vergadering voorge stelde wijziging van het bi zonder regie ment op het bestuur van het waterschap, teneinde mogelijk te maken heffing van dijkgesebot op de gebouwde eigendommen binnen de grenzen van het waterschap gelegen, die tot heden daarvan vrijgesteld zijn. Wij wekten daarin onzen gemeenteraad en de eigenaren van gebouwen in Zie rikzee op tegen deze wijziging, indien on verhoopt de A.V. ze mocht aannemen, zich krachtig te verzetten. Zooals we weten heeft de A.V- de wij ziging aangenomen, en onze Raad daar tegen krachtig; positie genomen. Thans is de beurt aan de inwoners van Zierikzee, om die fctie mede krachtig te steunen. Wel heeft in uw blad van Virijdag 19 April j.l'- Belanghebbende van gebouwd eigendom" gemeend te moeten opmerken dat de A.V. niet heeft besloten tot wijzi ging maar slechts om een voorstel tot wijziging' te doen aan de Staten van Zee land, wat ook nader door ons is gezegd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5