Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provinoie. FEUILLETON. bahoorenda bl) de van Vrijdag 26 April 1929, no. 11842 ZIERIKZEE. Wij ontvingen van de Ned- Ver. tot bescherming vain vogels een exem plaar van de verschenen verslagen en ine de deelingen dezer vereeniging over de jaren 1924-'28. Dit boekje, verlucht met aardige teekeninjgen en photo's wordt uit sluitend aan donateurs en leden der ver eeniging toegezonden. BURGH. Spoedeischende verg- van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 24 April. Tegenwoordig alle ;eden- Na ope ning door den voorzitter, dhr. W,- G. Boot Wz., wordt gelezen een schrijven van Ged. Staten, waar in gedachtig aan het j.l- door 'brand vernielde stadhuis te Leiden, een brandvrije bergplaats voor 't gemeen te-archief in overweging wordt gü-- geven. Besloten wordt ten opzichte de zer zaak voorloiopig een afwachtende hou ding aan te nemen, om te zien, wat in de naaste toekomst in dezen gedaan kaïn worden. In verband met een dezen win ter aan den Minister van Arbeid gedaan verzoek om geldelijken steun ten behoeve van werkverschaffing deelt de voorzitter mede, dat daarop door Z.Ex- afwijzend is beschikt. Met genoegen wordt kennis genomen van een besluit van het Plaat selijk Armbestuur van Westen-Schouwen, waarbij een steun van f 50 voor de zaak is toegezegd. De rekening der gezond heidscommissie 1928 in ontv. en uitg- resp. met f 11243,63 en f 1100,40', wordt goed gekeurd en na advies van den Pensioen raad den pensioengrondslag van den ge wezen assistent aan de openbare lagere school, dhr. D- C. Steur, op diens ver zoek ingaande 1 October 1928 vastge steld op f 500. Daarna geeft de voorz- verslag van hetgeen gedaan is in ver- land met woningverschaffing door J. v- d. Have; de bemoeiingen van B- en W. in deze worden door den Raad goedge keurd. Daar het gemiddeld aantal school gaande kinderen der o.l.s. over 1928, 66 bedroeg en dit aantal mfelt: 1 Mei ,a.s- ver moedelijk 82 zal bedragen is indertijd aan den Minister van Onderwijs verzocht om ingaande 1 Mei a.s- in verband met de 'bijzondere bepaling van art. 56, 2de lid der Lager Onderwijswet in het ge not te worden gesteld van de Rijksbij drage vioor aanstelling voor een derde leerkracht. Door den Minister is op dit verzoek afwijkend beschikt. Daar de si tuatie van de lokaliteit der school zoo danig is dat 82 kinderen «iet in 2 lo kalen kunnen geborgen worden en be houd van een derde leerkracht van het hoogste belang is voor den goeden gang van het onderwijs, vragen B. en W- mach tiging tot het toestaan der gelden voor een derde leerkracht t/m. 31 December 1929. Overtuigd van het 'belang der zaak, bestaat 'bij den Raad daartegen geen 'be zwaar. B- en W'. zullen, gehoord den In specteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes voorloopig voor de maand. Mei den tegenwoo'rdigen assistent, dhr. Boogerd, als tijdelijk onderwijzer benoe men. De voorzitter zegt, dat in verband met het nieuwe bezoldigingsbesluit van af 1 !Nk>v. 1928 de jaarwedden van het on derwijzend personeel eenigszins verhoogd zijn; hij vraagt machtiging om de betrok ken begroeting daarmee in overeenstem ming te brengen; deze machtiging wordt verleend. Daarna wordt een overzicht ge geven van de kosten der rioleering en het dempen van een paar slooten te Burghsluis, welke kosten in totaal heb ben 'bedragen f 339.370. Door dit werk is een zeer afdoende verbetering ook voor het verkeer verkregen- De voorz- dankt dhr- van Zuijen voor het gratis afstaan van grond en zijn verdere bemoeiingen ÏW3B onm$rsc!iij#e Huwelijken! Naar het Eogeisch va» M. M. FITZGBRALD. 10 Met in-dnoevigen Wik keek hij haar aan- en antwoordde: Ja, Alisjon, iets heel droevigs! Je zult... vele veranderingen thuis vinden. Veranderingen....? In die paar weken dat ik weg was? Een kprt oogenbiik is al voldoende om de grpotste verandering tot stand te brengen! Wat bedoel je? riep zij. De grootste verandering? - Zoo spreken sommigen van den -djood Maar ik Sprak pok van den dood, ant woordde bijl met verlichte stem1. Is het mijn arme kleine Milidred? Ik dacht, dat zJif, over haar teerheid heenge- gpoeid was! O, Alison, begrijp je het dan niet? wel ke vTeeselij'ke slag er over ons is ge komen? Paula Hayes nam toen maar den moed, om het uit te spreken- en vroeg: Lanee... Is het je moeder? Mij boog het hoofd in stilte, spreken kon hij niet. Een Iha rtverséhteuren de kreun, was al, wat Alison uitte. Mped kind! fluisterde Paula* Voor de dpoden zijn althans de dagen van kom mer en zorg voorbij! Zij zal het beter hebben! Toch drongen de woorden van troost niet tot haar door en heesch fluisterde zlij: Hoe is het gebeurd, Lance? met dit werk. Van de gemeente Haam stede zijn ontvangen de nota's der ver goedingen voor bezoek van leerlingen aan de bijzondere school, ingevolge art. 86 en 205 der Lager Onderwijswet ten 'be drage resp. van f 1(16,05 en, f 119,21 over 1928. B- en 'W. worden gemachtigd na opheldering van een klein verschil dit bedrag te voldoen. Tenslotte bespreekt de voorzitter de wenschelijkheid om met het oog op de aanstaande electrificatie der gemeente een ambtenaar der P.Z.E.M. binnenkort ter raadsvergadering uit te noodigen tot het verkrijgen van meer in zicht in deze zaak; de Rapd gaat hiér- mee actoord. Een verslag der vergadering van de N.V- Waterleiding-Mpij. „Schou wen Duiveland", uil te 'brengen door dhr. van Zuijen, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Daarna sluiting. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehpuden op Maandag 22 April. Tegenwoordig alle leden- Na ope ning dpor den voorzitter, jhr. L. van Cit- ters wordt behandeld een verzoekschrift van de korfbalver. ,„S-S.S." le Haamsle de om een gemeentelijke subsidie. Beslo ten wordt tot wederopzegging aan ge noemde vereeniging een subsidie van 10 gulden per jaar te verleenen. Een ver zoek van de gemeente Kerkrade lot ad- haesiebetuiging' aan haar adres aan de Staten-Generaal inzake de in 'l vooruit zicht geslelde regeling tussehen Rijks- en Gemeentefinanoiën wordt voor kennisge. ving aangenomen. Daarna komt in 'be handeling een voorstel van het raadslid dhr. J- v. Galen tot ontginning van het boschterrein ,,De Raaijman", in eigendom behoorende .aan het Burgerlijk Armbe stuur., teneinde het productievermogen van dezen grond door tuinbouw e.d- te ver- hoogen en de gelegenheid tot werkver schaffing te vermeerderen. De voorzittsr zegt, dat deze zaak niet ter competentie van den gemeenteraad, ma,ar van 'het bie trokken Armbestuur is. Dhr. Bolle, levens voorzitter van genoemd Armbestuur, ant woordt dhr. van Galen, dat 'door het Arm', bestuur 'bereids plannen zijn gevormd tot ontginning der 'bosschen. Dhr- v. Galen neemt genoegen met deze madedeeiing na toevoeging van dhr. Bolle, dat hel voorste] in een vergadering van hel Arm bestuur zal 'behandeld worden. Da?rna komt ter vergadering dhr. Everwijn, af gevaardigde van de P.Z.E.M., om' inlich tingen te verschaffen omtrent kosten, enz. van een ejectrisch ondergrondseh net 'in de bebpuw'de kom der gemeente. Uil de besprekingen blijkt, dat de kosten van een ondergrondseh nel ongeveer f 8000 hooger zullen zijn dan van een boven- grondsch. Dhr- Gilijamse vraagt of on der de electrificatie zonder garantie alle lantaarns der ge'mleente begrepen zijn, waarop dhr. Everwijn bevestigend ant woordt en op een nadere vraag 'meedeelt, dat de percéelen, gelegen aan de slr.oom- geleiding naar de lantaarns buiten de be doelde kom zonder garantiestelling kun nen aansluiten. Dhr- Blom zegt, dat bij eventueelen aanleg de geheele burgerij mjoet betalen; gaarne zou hij iwilfen we ten 'welk totaal bedrag aan garantie be taald zal mpeten worden voor de overige gedeelten der 'gemeente (Hooge Zoom, Westen-Schouwen, Burghsluis enz.), ten einde zoo mOgelijk een algeheeie oom!bi- natie ten laste der gemeente te verkrijv- g©n, gedachtig aan het spreekwoord„Ge lijke monniken, gelijke kappen". De heer Everwijn afltwjooirdt, dat Zoo voetstoots daarvan geen berekening kan gegeven wprden. Vrijdag 26 April a.s. zullen B. en W. met dhr- Everwijn id.e buitenwij ken bezoeken teneinde de situatie aldaar op te nem'en, waarna door de P.Z-E.M. een berekening kan (gem'aakf worden. Dhr. Goudzwaard vraagt of buiten de 'gemeente de palen voor het bovengrondsch net maar „te hooi en te gras" in het bouw land geplaatst worden, waarop dhr. E. antwoordt, dat zulks aljeen geschiedt, Wear belemmering van den Weig enz., ■wordt gevreesd en dan slechts 'met toe stemming der betrokken eigenaars. Da voorzitter dankt dhr. Evoor zijn in Hartzwakte. De zorgen die moeder den iaatsten tijld had, in verband met geld zaken, hebben een verlamming te voor schijn geroepen... Waarpm heb jullie mij niet gewaar schuwd? Wanneer is het gebeurd. Vapnacht pas, Alison. Het was"zoo vres- sel ijk onverwacht! Was jij er bij, Lance? We zijn er geen van ai'.en bij geweest. Dat is juist het 'harde. Zij' is weggeno men in den slaap'... Gedurende de rest van den rit kon Alison nergens anders aan denken dam dat haar moeder er niet meer was; dat zij heen ging, zonder een woord van afscheid tpt hen... dat ze haar nooit meer in hun midden zjoudem zien. Te Abbeymead heersehte groote rouw'. Zij droegen het met sterkte. Alleen Mil dred1 had van die echte w'anjhjpiopSbuien, waardoor zij' het leed van de anderen aanmerkelijk verzwaarde. En Alison kon geen tranen laten. Bij alle sympathie-beloon, van Paula, van de Eidridges, van welke goede vrien den en kennissen ook, bleef zij even strak. De anderen maakten zich over haar ongerust, zoo vreemd en apathisch von den ze haar. Alison is zoo anders dan wij, Phil, zei Lance. Tranen brengen haar geen ver lichting. Je moet het verdriet niet afme ten aam uiterlijke teekenen. Maar zij is toch anders dan toen zij ging. Niet meer 2300 lief en vriendelijk'. Vooral voor vader en jou. Is je dat zei f ook niet opgevallen, Lanoe? Nu ging den armen jongen een licht op. Hij' maakte er zichzelven toch al ge noeg verwijt van, dat hij misschien nog het eind van zijn moeder had verhaast, lichtingen, waarna deze de vergadering verlaat. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt eenige wijziging gebracht in het geldleenmgsbesluit voor ;de havenwerken, voornamelijk wat rente voet e>n wijze van aflossing betreft. De rekening 1928 der gezondheidscommissie in ontv. en uitg- resp. mtet f 1243,63 en f 1100,40"' wordt m.a.sl. goedgekeurd. Als onderwijzeres aan de openbare Lagere school wordt ingaande 1 Mei a.s- m.s.st. benoemd mej. P- J. Wagenmaker, thans assistente aan deze school. De tejrmijn der benoeming van den tijdelijken onder wijzer, dhr. D- C. Steur is door B. en W. verlengd tot 31 Dec1, a.s.; de benoodigde gelden worden door den Raad toege staan- Een schenking vanj f 250 door dhr. R. H- van Scha ik ter gemoetkoming in de kosten der gemeentelijke huishouding wordt onder nadere goedkeuring van Ged. Staten in dank aanvaard, het vermenig- vuldigingscijfer gemeentelijke inkomsten belasting 1929 '30 vastgesteld op 1, en aan Th. No'bel ontheffing van schoolgeid- 'bet.aling verleend. Gejezen wordt een schrijven van hel bestuur van het water schap Schouwen met mededeeiing dat'voor 1929 voor deze gemeente een bedrag van f 1000 is toegestaan ten 'behoeve van wegverharding. Een voorgestelde begroo- tings wijziging 1928, 1929 'en een over schrijving 1929 worden goedgekeurd s en den post rioleering en'z. toegelicht door .dhr. Gilijamse mtet f 200 verhoogd. Bij de omvraag deelt de voorzitter mede, dat vóór 1 Januari a.s. eenige wettelijk voor geschreven wijzigingen in het arrrestan tenlokaal zujlen gebracht worden, het z.g. Dal zal geëffend wonden en van enkele bloemperken voorzien worden, terwijl een verharding van dén weg aan den Scihuitkamt in het vooruitzicht gesteld wordt. Dhr. van Galen vraagt of de ge meente reeds aangesloten is bij' het werk loosheidsbesluit 1917, teneinde in voor komende gevallen steun te verkrijgen bij eventueele werkloosheid; de voorz. ant woordt in bevestigenden zin. Dhr- Gili jamse zegt, dat hierbij niet veel baat ga- vonden wordt, daar tot dusver door werk nemers in deze gemeente igeen werk- lopzenkas geformeerd is. Dhr. Bolie ves tigt de aandacht op besproeiing der pas geplante 'boomén; hij acht die noodza kelijk 'bij de thans heeirscher.de droogte. Hieraan za) gevolg gegeven worden, even als aan het verzoek vandhr. Goudzwaard, om: door doelmatig snoeien van houtge was aan den Driehoek het verkeersuit- zieht aldaar te verruimen. Een verbetering in den toestand van Karremiansweg is on der de aandacht van B. en W- Daarna sluiting. RECHT? 4 KEN. Voor den politierechter te Middelburg werd 23 April j.l. o.a. behandeld de zaak tegen H. V-, 42 jaar, koopman, Wisse- kerke, wegens 'beleediging van Pieter Vis ser door in de „Z.zeesdh Nieuwsbode" van 20 Maart j.l- de volgende adverten tie te plaatsen: ,,H.H- Landbouwers! Hier mede bericht ik u, dat Piet Visser van Oud-Vosmeer wegens onbetrouwbaarheid geen "zaken meer voor mij doet. H- Vis ser, touw handel, Wissekerke". Eisclh f 25 of 25 d. Uitspraak f 10 of 10 d. h. LANDBOUW Mi VEETEELT. Ditmaal in de benedenzaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee hiield de kring „Sc'houwen-Duiveiand" der Z.L-M. Dinsdagnamiddag haar algemeene verga dering onder voorzitterschap van dhr. J- W. v- Oeveren- Deze opende de vrij goed bezette zaal met een woord van welkom tot de leden en speciaal tot de sprekers, die dezen middag het woord zouden voe ren, n.i- de hecen J. van Binsbergen en J. F- Kuijer, over de nieuwe Ziektewet in verband met den landbouw. De eerste sprak namens de Landbouw-Onderlinge de tweede namens het Ned. Verbond vin Ziekenkassen. doordat hij haar was lastig gevallen met Zijb particuliere geldelijke 'bezwaren en nu droeg Alison hem waarschijnlijk ook een grief los wat dit betrof. Na de begrafenis had zij' zich alleen op haar kamer teruggetrokken en zij 'had zich eerst veel la'.er o p den avond ver toond, somber en spijltig gestemd. HOOFDSTUK X. Zou je nog n:el een beetje willen op blijven, Alison? Ik zou graag eens mei je spreken, zoo hield Lance zijn zuster terug, toen ziji hem een koud góedennacht wenschte. Wat is er, Lance? Maak het kort. Het is een vermoeiende dag geweest voor ons allen. Ja. Maar het is toch zaak, dat je op de hoogte bent van onze financiëele moei lijkheden. Weet je al van de zware ver liezen, die wij geleden hebben? Ik heb er van Olive al zoo iets van ge hoord. Maar het juiste niet- Ik heb er mee gewacht tot na de be grafenis. Maar iemand moet toch de be handeling van je zaken op zich nemen. En je weet, wat vader is! Ja; Ik weet helaas, hoe de mannen in onze familie zijn; die anders nog al hoorden de steun te Wezen van ons, vrouwen Todh heb je het recht niet, om zoo te spreken, Alison. Ik ben wel verkwistend geweest! Maar ik heb mij ten stelligste voorgenomen, op den ingeslagen weg te rug te keeren. Dat verheugt mij. Maar tocfh zal ik het altijd zoo blijven beschouwen, dat jij en vader verantwoordelijk waren voor den dpod van moeder: Vader door zijn In afwijking van de agenda stelde de voorzitter voor allereerst de spekers het woord te geven en den spreektijd oip een half uur te bepalen. De heer de Kuijer was de eerste spre ker, die in den aanvang van zijn be toog wees op het doel door het Ned. Ver bond van Ziekenkassen nagestreefd ten opzichte der Ziekenverzekering, n.l- een eenvoudige, goede en goedkoope verze kering, een belang voor werkgevers en werknemers. Zij vindt hel standpunt, neer gelegd in art. 60 der wet-Talmt, het juiste, omdat beide partijen de premie zouden betalen. Spr- bepaalde zijn gehoor bij de thans aangenomen Ziektewet, welke zeer waarschijnlijk 1 Jan. 1930 in wer king zal treden en waarbij de uitsluiting van de ziekenkassen een feit wordt. Wat brengt,de wet? Zij zal worden uitge voerd door Raden van Arbeid of door Bedrijfsverenigingen. Wanneer de min- had vastgehouden aaai zijn oorspronkelijk ontwerp, dan was de wet evengoed aan genomen. Maar de minister is gezwicht voor invloeden, zoowel van werkgevers vakcentrales ,als voor werknemersvakcen- Iraies. Het 'bestuur van de bond voor zie kenkassen mioet trac'hten een uitweg te vinden om de ziekteverzekering te lei den in de 'banen, die zij vindt nog de beste te zullen zijn. Door de nieuwe wet Wordt een ontzaglijk groot deel der ar beiders uitgesdhakeid. Pl.m. 400,000 losse arbeiders en kleine werkgevers, z.g-n. eigenwerkers. Ten opzichte van de pre miebetaling stonden de ziekenkassen op 't standpunt, beide partijen b'etalen de helft, hetgeen door de huidige wet nader is 'bevestigd, al is de weg, die daarvoor gekozen is niet zoo gunstig. Men heeft in ons land, ook in dit verband, te doen met een strijd om de macht. Wie zal het uitvoeren? Zullen het zijn kantoren, te- paalde instellingen, ot zullen het de men- schen zelf zijn? Het Ned. Verbond van Ziekenkassen acht de eenige juiste uit voering het door de menschen, die aan gesloten zijn, zelf te laten doen. Wat slaat ons nu te doen? De minister heeft gezegd, er is een mogelijkheid. Die mo gelijkheid is reeds een feit. Aan de vereischten, die de wet wil, kan het N.V- V.Z. voldoen- Wanneer deze vereeniging belast wordt met de uitvoering van de wet, kan zij precies hetzelfde bereiken w'at zij van den aanvang af heeft 'be oogd. Na er op gewezen te, hebben, dat de wet beoogt de arbeiders te helpen, de werkgevers zullen vragen, hoe kom ik van de verzekering op de goedkoopste Wijze af en de werknemer: wat is de beste verzekering en de goedkoopste wees spr. op de bedri'jfsvereenigingén, in de nieuwe wet genoemd, die het recht hébben de zaak over te dragen op het 'beroepsorgaan. Spr. eindigde met het in overweging geven, datfgene te 'kiezen wat voor werk gever en werknemer het beste is. Daarna voerde dé heer van Binsbérgen het woord, die allereerst herinnerde aan de totstandkoming van de Land'bouw-On- deTlinge, aan 1919 en daarvoor, bij het inwerkingtreden der Invaliditeitswet en aan de Ziektewet, waarvoor misschien naast de L.O- nog een ander orgaan in 't leven zal worden geroepen, dat met de Ziekteverzekering zal worden belast. Het eerste ontwerp van minister Slote- rrtaker de Bruine zou ons bij aanneming gebracht hébben: de jndividueele ziekte verzekering. Wat dat zou medegebracht hébben toonde spr. met voorbeelden aan- De werkgevers zouden daarbij aan han_ den en voeten gebonden zijn geworden e» van eenheid was geen sprake geweest. Het gezond verstand heeft gezegevierd én het tweede wetsontwerp Ziektewet is aangenomen. We krijgen nu de collec tieve verzekering- Bij het orgaan, dat de werkgever kiest, zijn dan de arbeiders verzekerd. Kan de L.O. aan dezen eisch niet voldoen, dan wordt een andere ver eeniging daarnaast opgericht. Spr- be streed de methode, gevolg'd ctoor het N.V- V.Z- en verdedigde de L.O. Wanneer de werkgever toetreedt tot Zorgelooze wijze van leven en door nog te spec^eeren met moeders kapitaal; en jij, nu, je weet maar al le goed de rol die je speelde, wat dit betrof! Je meent dat ik moeder lastig viel met het verhaal van mijn moeilijkheden? Ja, ik wist ook niet, tot wie ik mij wenden moest. Maar, had ik geweten, hoe onze algeheeie financiëele toestand was, dan verzeker ik jé, dat ik niets gezegd had! Dat geloof ik we'.: Het had je dan ook heel wéinig gebaat, of je bij moeder zou hebben aangeklopt! Neen; dat vat je verkeerd op: Ik zou haar dan nog niet met meer zorgen ge kweld hebben. O, ja, je wporden zijn geduldig! Maar het zijtn de daden waar het op aan komt. Hoe staan de zaken nu, in korte trekken? Wij' bezitten Abbeymead en een paar honderd pond in solide beleggingen, die misschien een twintig pond per jaar op brengen, en mijn salaris bij Perrott. Moeten wij daar met ons zessen van leven? Dit zijb onze eenige bronnen voor het oogenbiik; maar over een i gen tijd hoop ik, dat ik een voordceliger betrek king zal hebben. Allereerst zullen we Abbeymead inbeten verkoopen. Is dat volstrekt noodzakelijk? Het zal verreweg het verstandigste wezen. A'bbemead zal een aardig rond sommetje opbrengen, en..v Dat aardige ronde sommetje zal dan zeker gebruikt wp.rden, om er jouw schu;den mee te betalen? Ik zou er niet aan denken, het voor dit doel te gébruiken, al had ik er dan pok de vrije beschikking over, wat na tuurlijk ook niet zoo is, want het gelid van den verkjoop zal aan vader ter hand wforden gesteld, als hoofd van het gezin. een bedrijfsvéreenlging en er zal vol gens spr. niet aan te ontkomen zijn, dan tooet er zijn een centraal orgaan. Spr. gaf ten slotte den raad bij'plies de groote lijn niet uit het oog te verliezen en het verband Wijven zien bij aile soiade wetten. Enkele hoorders stelden na het beëin digen van de speeches vragen, waarofp door beide sprekers werd geantwoord en waarbij zij gelegenheid kregen eikaars redevoeringen aan oritiek te onderwe<rpen. Aan de orde was daarna het verslag der finaowieeie commissie over de re kening over 1928. Rapporteur is de heer Ja cl. Romeijn te Ouwerkerk- Namens de commissie brengt hij rapport uit en ver klaart de rekening voor aocoord. Het voor dee lig saldo bedraagt 1 593,67ö. Het goed slot der tentoonstelling bedraagt voor de kring f 927,66, Ter vervulling der vacature in de fin. commissie, ont staan door de periodieke aftreding van den heer Jac'. Romeijn, werd aangewezen als nieuw lid, de heer C. J- v. Westen te Nie-uwerkerk. Het woord was daarna aan den secre taris voor het uitbrengen van het jiiar- verslag over 1928, aan welkv resumé het volgende is ontleend: Met waardeering wordt gesproken over de groote mede werking van alle kanten ontvangen, 'bij het houden der kringlentoonstelling in de maand Juli, welke expositie uitstekend slaagde. Herinnerd wordt aan de verleen de ondersdheiding van den voorz. eter kring, den heer J. W- van Oeveren, en aan de pogingen tot oprichting eener lagere landbouwschool le Zierikzee. Vrij wel alle gemeenten hébben financieelen steun toegezegd, evenals de landbouw- vereenigingen, terwijl de lijst van par ticuliere bijdragen voortdurend toeneemt- Bij de R.T.M. is 5 0/0 reductie bedongen op het vervoer van bieten en pulp ge durende 1928. De onderlinge slaidhtvee- verzekëring verzekerde 2695 ossen en vaarzen, 457 koeien en 734 varkens. De verschuldigde premie voor ossen en vaar zen was f 0,85, voor koeien f 1,70 en voor varkens f 0,15 per stuk. De afzet van mankeerend vee gaf gunstige fin. resultaten. Bij de rondvraag werd op voorstel! van den sec'retaris besloten een adhesie betuiging te zenden aan de Eerste Ka mer naar aanleiding van het door de Tweede Kamer aangenomen Suikenvetje. Daarop volgde sluiting. i KERKNIEUWS. Ned- Herr. Kerk. OUD-VOSSEMEER. Tot diaken is be noemd de heer Js. van Dienst. Deze be noeming geschiedde int de vaicature reeds eënigen tijd geleden ontstaan door het 'bedanken als diaken dóór den heer J. vain den Houten. RADIONIEUWS. IEDER ZIJN EIGEN ZENDER? Volgens „The World's Press News", heeft een journalist te Washington een draagbaken radio-zender gebouwd, om zoo spoedig mogelijk nieuwsberichten aan zijn krant te kunnen doorgeven. De zen der moet volgens opgaven een reikwijdte van 150 mijl hébben. TAN HEINDE EN TEIL Bij' Kalgao (China) werd een geheel bezette militaire auto door een sneltrein gegrepen én volkomen vernield. 27 Chi- neesche soldaten en 2 officieren werden gedood. In New-York (stad) trachten de bouwers van hooge huizen elkaar steeds weer te overtroeven, door het al maar hooger op te zoeken.' Het nieuwste op dit gebied vindt men in de zoo juist publiek gemaakte plannen voor een hotel in Brooklyn (New-York), dat 992 Eng. vt. hoog moet worden en 75 verdiepingen zal hébben. De raming van de bouwkosten is betrekkelijk nog matig: 15.000.000 dl:. Om het te verkwisten en te verspillen, Zooa's hij dit al met zoovele duizenden heeft gedaan? Jullie belden zoudt wel maken, dat je er gauw goed doorheen was en dan waren wij voor niets ons gejefd oud tehuis kwijlt!1( Neen, voor Zoover ik er wat aan doen kan, zal het niet verkocht worden! Misschien konden wij' het dan ver huren opperde Lance. Ja, daar Zou ik mij dan wel mee moe ten vereenigen, omdat wij, met onze ver minderde inkomsten, het toch onmoge lijk zjouden kunnen bewonen. En een goe de huurder ziou zeker nog wel te vinden Zijtn! En als vader er nu eens op staat het !te verkpopen? Als je er hem niet van kunt afbren gen dan moet het natuurlijk wel gebeu ren en zou ik enkel een Verandering bren gen in mijn plannen! Welke zijtn die dan, als ik je vragen mag? Ik hjóop dat je er niet bij uit het oog verloren hebt, dat ik zoo lang ik nog bij' Perrott bén, toch in Darcheston moet wonen, of Abbeymead nu al een huurder heeft gevonden of niet. Jouw schikkingen hebben niets te ma- iken met de 'm'ijne! Ik zal zelve een „thuis" inrichten voor ons meisjes en vader kan daar bij' ons komen, als hij dat verlangt. Maar we Zouden toch veel beter doen, om ond^r een dak te Wonen? Neen; dat nooit, Lance! Maar weet je wel, dat ik, als ik op kamers imoet wonen, mijn heele salaris voor mijzei ven alleen noodig heb! Nu, goed dan. We zu.len niet om hulp bij je aankloppen. {Wordt vcnnlgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 9