Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD BINNENLAND.' Uit Stad en Provlnole. FEUILLETON. behooranda bl) da van Vrijdag 28 April 1929, no. 11842. TWEEDE KAMER. Op de eerste artikelen der wet, rege lende de finverhomltnj tusschen rlfk en gemeente, zijn door de Tweede Kamer weinjg amendementen ingediend, ook al doordat minister de Geer door zijn jong ste wijzigingen reeds op zoovele punten tegemoet is gekomen a?n de bedenkingen Üie eerst in het overleg met de Commissie van Voorbereiding en nu ook bij de mon delinge behandeling zijn geopperd, dat, al zeide de minister vriendelijke over weging van een paar denkbeelden in zijn rede nog toe o. a. van een verteringsbe lasting vpor woonforensen de bewinds man zal wel niet al te toegankelijk zijn voor de denkbeelden der voorstellers van amendementen. In zijn rede heeft de minister trouwens al te kennen gegeven, dat hij het minder erg vindt indien een gioed ontwerp wordt verworpen, dan wanneer een slecht wordt aangenomen. In 's ministers rede waren de hoofd punten een beantwoording van de vraag, of een rationeele verdeeling van de taak, die aan gemeenten en die aan het Rijk moet toevallen mogelijk was en wen- schelijlk; de classificatie; het aantal der opcenten; het laten voortbestaan van de gemeentelijke inkomsten'be'astng, en de door den heer Van Gijn in het geding ge brachte z.g. samenwloningsclausule in do fondsbelasting. Dhr. De Geer erkende, dat de niveliee- ring, die dit ontwerp brengt, niet zoo absoluut is als sommigen zouden hebben gewenscht De argumenten, die' de minister aan voerde. voor het behoud der van vele kanten bestreden classificatie, sneden pok hout. Die is in 't ontwerp gekomen op aandrang van de (gemeenten zelf. Lps- lating der classificatie zou met zich mee moeten brengen een wijziging van de ga- rantiebepaling. i Handhaving van eei\ gemeentelijke in komstenbelasting is in strijd met den op zet van het ontwerp, dat bedoelt de schreeuwende ongelijkheid van plaatselijk ken belastingdruk uit te roeien, alduss betoogde de minister, die er op wees, dat hierbij geen sprake is van wantrou wen in de gemeenten. Ook tegen een ge limiteerde gemeentelijke inkomstenbelas ting kantte de minister zich met nadruk, Omdat hierdoor de kiem wordt gelegd voor de herleving van alle ellende, waar- is wij ons thans bevinden. Principieel zou daarmede het hek van den dam gaan. ZIERIKZEE. Men meldt ons: Het groote circus Carl Hagenbeek uit Steüingnen, dat in Februari van zijn zegetocht door Argentinië en Brazilië op twee groote zeeschepen opgeladen in Hamburg is te- iruggekeerd, zal zijn tournee door Hol land op 3 Mei te Heerlen beginnen en ook te Bergen op Zoom eenige dagen voortellingen geven. De eindelooze reeks van nummers., die het circusprogramma biedt, is voor Holland geheel nieuw en als grootste attractie vinden we er naast de meesterlijks-te staaltjes van dressuur en de verbluffendste specialiteiten, het op treden der mystieke Somalis uit Afrika, die in de manege hunne oorlogsspelen vertonnen. Wij vertrouwen er op, dat, waar in het buitenland zooveel succes geoogst is., ook het publiek uit Bergen op Zoom en omgeving zich niet onbetuigd zal laten. Onder verwijzing naar de desbetref fend© advertentie, deelen wij mede, dat Maandag 29 April, voor de C.H. Kiesver- eeniging alhier, in 't „Huis van Nassau' hoopt te spreken, het 2e Kamerlid, Ds. Joh. Langman, over het onderwerp: „Wat op het spel staat". De heer Langeman zal zijn rede aanvangen om half 9 uur, daar hij dienzelfden avond eerst te Nieuwer- kerk optreedt. Echter wordt de vergade ring precies om 8 uur geopend, daar direct na de opening, nog een speciale herdenking de aandacht zal vragen. DREISCHOR. Spoedeischende vergade» ring van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 24 April. Voorzitter de bur gemeester; aanwezig alle leden. De voor zitter deelt mede, dat de in de vorige raadsvergadering aangehouden gunning voor het maken van een beschoeiing aan de haven nadien toch aan den laagsten inschrijver is gegund. Door Ged- Staten is de 'beslissing inzake de begrooting voor 1929 verdaagd tot 1 Juli a.s. Tot de in gekomen stukken behoort voorts het rap port van de deskundigen over het be- waarschoolraiam." Hierin wordt verklaard dat de kosten op een bedrag van, f 45,90 moeten worden vastgesteld, hetgeen een verschil van f 21,75 oplevert met de in gediende^ rekening. Naar aanleiding van dit rapport, dat onderteekend was ooor de heeren de Vries en Provoost, stellen Bl en W- voor de rekening van Van Don gen niet te voldoen en deze voor nader te 'bepalen tijd uit te sluiten van leve ring aan de gemeente. Na eenige discus sie wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Dan komt ter tafei een brief van den Rijksarchivaris in Zeeland, waar in deze in antwoord op het verzoek pm het oude archief in deze gemeente te houden mededeelt, dait na den brand van het Leidscihe stadhuis, de veiligheids- eischen wederom verzwaard zijn. De voor zitter aicht deze eischen te zwaar voor deze gemeente en bovendien zou men in Conflict kunnen komen met de archief wet. De heer A. Verjaal vraagt ontslag als ontvanger der gemeente met 'ingang van 16 Juni 1929. De voorzitter stelt voor hem dit op de meest eervolle wijze te verieenen, er aan toevoegende, dat hij steeds op de meest aangename wijze met dezen ambtenaar heeft samengewerkt. Na mens den raad sluit weth. van Langeraad zich bij deze woorden aan, waarna het voorstel van den voorz. met algemeene stemmen wordt aanvaard. Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op f 225, terwijl hét heffingspercentage van de gem.-inkomstenbelaisting wordt ver hoogd met i/2 ©n dus gebracht wordt op 3. Hierbij licht de voorzitter toe dat de straatverlichting en de electcifioitie groote offers vragen. Ook willigt de raad het verzoek in van het Burgerlijk Arm bestuur, waarin dit ontheffing vraagt van erfpacht van 4 woningen en het lafstaan van iy2 M. grond door de gemeente. De voorzitter deelt hierop mede dat dooa den raad, voordat een gemeente-ontvan ger benoemd wordt, eerst diens zeker heidssom moet worden vastgesteld. Het minimum1 is f 3600, doch de voorz. stelt ivoor dit op) f 4000 te brengen. Aldus wordt 'besloten. B- en Wl stellen voor tot ver koop over te gaan van de oude straat lantaarns en palen, een paar hardsteenen uitgezonderd. Na eenige discussie gaj-:it die raad hiermede accoord. Thans komt de orde de benoeming van een onderwij zeres aan de O.L- school. Uit de 15 solli citanten hebben B. en Wl. een voordracht van 3 opgemaakt, die we reeds in een vorig nummer publiceerden. Na gehouden stemming blijkt mej. P. J. Wagemaketr, thans te Haamstede, met a]g. stemmen benoemd te zijn. Hierna rondvraag, waar bij een rioolkwestie aan den Welleweg en verlichting van genoemde weg en den Stoofweg werden besproken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. hierop de vergadering. SCHERP ENISSE. Het bestuur der zaïtg- vereeniging heeft besloten het festival te houden op 11 Juli a.s. Reeds zijn van verschillende muziek- en zanggezelschap pen berichten ingekomen, dat ze aan het festival zullen deelnemen. Esn oude smederij en bljbe- hoorende travalje. 1623-1928. Het oude gaat voorbij en het nieuwe komt. Menige instelling, menig voorwerp dat eenmaal in een behoefte voorzag, kan gemist worden, omdat iets beters er voor in de plaats is getreden. Zoo is in onzen leeftijd, en in de laatste jaren in steeds sneller tempo, veel verdwenen, pok in onze stad. Soms is dit een bewijs van maatschappelijken of geestelijken ach teruitgang, soms ook lijdt het oude ge moedelijke of teekenachtige van onze om geving erdoor. Het beeld onzer straten en grachten iging er niet op vooruit toen lommerrijke hoornen vielen, havens ge dempt werden, trapgevels verdwenen. Stoepbanken, hoe weinige Zijn er nog? Luifels heeft het tegenwoordig, jonger ge slacht niet meer gekend en sedert een paar maanden geleden op den hoek van de Appelmarkt en den Dam een pothuis werd afgebroken en daar ter plaatse een inderdaad noodige ruimte kwam1, Zijn er slechts een drietal van die uitbouwselfs in onze stad meer over. En nu gaat ook de laatste op straat staande travalje (hoefstal is het nieuwere woord alhier) verdwijnen. Niet in het hartje der stad, maar op plaatsen dicht bij poorten ge legen of waarlangs de buitenman vooral bij het inrijden langs kwam, vond men de gelegenheden om paarden te beslaan. Ja d* Zuid welles traat, op Baggershil (de OUD-VOSSEMEER. De verkoop van hst Emmabloempje bracht alhier op f25,25-. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat op 25 April j.l. niet minder dan 3 echtparen in deze gemeente hun 40-jarige echtvereeniglng mochten her denken. Door de Bijzondere Vrijwillige Land storm alhier zijn voorbereidende maat regelen genomen om een schietbaan te maken aan den dijk van den Vogelsang- polder. Er wordt nog gewacht op de toestemming van regeeringszijde. De voorlooplge plannen tot het ver krijgen van een ijsbaan beginnen nu een vasten vorm aan te nemen; er zijn reeds een groot aantal donateurs aangewor ven en ruim 200 leden. De naam1 zal Zijn „De Oud-Vossemeersche IJsclub". Tot voorzitter is aangewezen de heer A. H. 'Gunst; tot penningmeester J.s van Luijk en tot secretaris C. de Wilde Az. De ver- eeniging zou reeds een weiland in het oog hebben, dat een zeer geschikte ge legenheid tot baan biedt. Er wordt hard gewerkt om het ledental nog te vermeer deren. THOLEN. De verkoop der Emtm'abloem heeft in deze gemeente opgebracht f 417,45. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN TE MIDDELBURG. In de Woensdag gehouden jaarverga dering van het ZeeuwsCh Genootschap der Wetenschappen werd door den secre taris den heer mr. A, Meerkamp- van Embden het jaarverslag uitgebracht, waarin hij er op wees, dat de belang stelling der Zeeuwen in de geschiedenis van hun gewest zonder twijfel aan het toenemen is. Een verzoek van het be-- stuur der gemeente Haamstede aan den Minister van Defensie om den Plompen Toren van Koudekerke op Schouwen, die eigendom van het Rijk is, te doen res- taureeron, werd volgens het verlangen yen het gemeentebestuur ondersteund. In het afgeloopen jaar ontviel aan het genoot schap door den dood o.a- mr. A. J. F, Fokker van Craijestein van Rengerskerke. De Algemeene Vergadering van 1928 be noemde 30 nieuwe leden, die zonder uit. zondering de benoeming, aanvaardden. Het Genootschap telt 2 eereleden, 51 directeuren en 620 leden, van wie 102 te Middelburg zijn gevestigd; de Cijfers van het voorgaarde jaar waren 2, 52, 603 en 103. Uit vele schervenvondsten blijkt tel kens duidelijker, dat de tegenwoordige provincie Zeeland omstreeks het jaar 1000 pver haar gehee e ui:gestrektheid bewoond w:as. Deze bevinding sluit zich aan bij het beeld, dat talrijke 13e eeuwsche schrif telijke oorkonden van Zeeland gaven, wel ke voorstelling door Beekman in zijn 'kaart van Zeeland in 13D0 (geschiedkundige Uit las van Nederland) overzichtelijk is sa mengevat. Talrijk zijn ook de 'bewijzen, dat de duinkust van Walcheren en Schou wen Teeds sedert de 2e eeuw bewoond waren, hetzij dan voortdurend of met tus- schenpoozen. Het is echter nog een open vfcaag, in hoeverre van de 2e tot de 9e eeuw ook de kleilanden tusschen de dui nen en het Brabantsche zaïnd 'bewoon baar en bevolkt waren, wanneer en op welke wijze zich hier volksstammen ge vestigd hebben. Ziehier een der vele vra gen, waarover de schervenzoekerij door nauwgezet onderzoek opheldering hoopt te krijgen. De conservator 'geeft een be schrijving van de volgende belangrijke aanwinst: Een bronzen Romeisdhe „sta tera" (ongelijkarmige balans), gevonden te Burgh (Schouwen) in aangevoerd grind. Het voorwerp is dus waarschijnlijk uit een onzer groote rivieren afkomstig. Het loopgewicht (aequipodium) ontbreekt. Ge schenk van den heer J. A- Hubregtse. Tot leden van het genootschap werden o.a. benoemd: Dr. H. de Noo Bz., direc teur R.H-B.S. en Ir. H. Swaters, ingenieur van den Prov. Waterstaat te Zierikzee. Lammermarkt) en even buiten de brug der Zuidhavenpoort en in een slop van den Visschersdijk zijn de op straat staande travaljes verdwenen en binnen de daar reeds eeuwen aanwezige hoef smederijen verplaatst. Daarnaast of dicht erbij vond en vindt men nog wagenma kerijen, beide onmisbare instellingen voor den landbouwersstand. Behalve de genoemde hoefstallen vond men op' den Sint Anthoniesdam', recht tegenover de Korte Nobelstraat, ook een travalje, onafscheidelijk en onontbeerlijk voor een- hoefsmederij. Ongetwijfeld was de plaats aldaar uiterst gunstig gekozen, want de buitenlieden, die door de Nofoel- poort de stad inkwamen met paard en wagen, reden er als het ware tegenaan. Daarom ook ontstond daar in het laatst der 16e eeuw de nog bestaande wagen makerij, nu gedreven door den heer J. M. Plaum en sedert langer dan dirie eeuwen bekend als „In de Vier Heemskinderen". Wellicht, dat wij later eens een kort overzicht geven van den levensloop der aloude wagenmakerij; maar thans volge iets over de smederij' op den Sint-Antho niesdam, nu genomimerd A 37, waar voor de verdwijnende travalje staat. In 1622 werd het huis bewoond door een visscher Abraham Cornelisse. Maar nog in hetzelfde jaar of uiterlijk in 1623 werd hier een smederij' gevestigd door Lieven Claasse (geboren 1595), die in 1618 gehuwd was met Dingena Bpurnan. Dit echtpaar won 11 kinderen en tot 1652 b,eef hij in deze zaak, die toen onge twijfeld ook al hoefsmederij was, want zijn opvolger, Pieter Claasse Capel.e, was er van 1652 tot 1683 hoefsmid, terwijl diens navolger Nico laas Capelie, die in onderwijzer aan de O.L. School alhier, de heer M. R. Groenewege te Scherpenisse, zulks mét Ingang van 1 Ivlei a.s. ELLEMEET, 23 April. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse, werden heden voor den heer C. J. van de Velde alhier publiek verkocht melk koeien voor f250, f251, f345 en f251, POORTVLIET. Door het bestuur van het waterschap Poortvliet o. a. wend Woensdag 24 April aanbesteed het her- bedelven van 800 M. watergang onder den Polderdijk. Gegund aan D- C. Uiji Hz., vpor 80 cent per strekkenden meter. ONDERWIJS. OOSTERLAND. Benoemd tot tijdelijk dit huis 10 October 1693 overleed, van Thesaurieren der stad op 14 Februari 1686 vergunning had bekomen een tweede open travalje te maken. Wij weten nieit veel van hem; in 1685 werd hij ouder ling der Hervormde Gemeente. Zijn we duwe Job je Jans v.an der Hoefjdie eerst in 1733 stierf, verkocht huis en smederij, in 1693 voor f2200 aan Tonis Maartense Stoel, geb. te Zonnemaire in 1663, die in 1714 Zijn vrouw verloor en die zelf in 1716 de smederij verkocht Een stiefzoon van hem was smidsknecht in de zaak en verdiende, behalve de inwoning, f48 's jaars. Stoel verkocht in Januari 1716 zijn huis en nevenstaande smederij voor f 2050 aan Thomas Dingemanse Decker, die smid te Noordgouwe was, en onder die koopsom was begrepen al het smidsgereedschap', kolen, onbewerkt ijzer en het loon voor het beslaan van paarden, dat per jaar aangenomen was en telkens eindigde met Sint Eloij (1 December). In 1733 werd eigenaar Lambrecht Meijer, die tot 1760 de zaak dreef. In 1743 verkreeg Meijer en zijn buurman, de wagenmaker Arnol- dus de Vos (die tevens "kerkknape van de Sint Lievens Monsterkerk was), van Thesaurieren der stad, tot wederopzeg- gens, het gebruik van de tusschen hunne perceelen liggende pad, waarvoor Zij ge zamenlijk aan de Stad jaarlijks 6 schel lingen of f 1,80 bétalen moesten. Na de invoering der grondbelasting in 1819 wer den dergelijke grondrenten en cijnzen met t/p verlaagd, zoodat genoemd bedrag tot f 1,44 verminderd werd, wat nog jaarlijks door de huidige bezitters (f 0,72, ieder) betaald wordt. Meijer is in de smederij niet rijk ge VERKOOPINGEN, ENZ. AANBESTEDINGEN. LANDBOUW M VEETEELT. PREDIKBEURTEN* DE NIEUWE STlKSTOFMESTSTOFtFEN. In ons vorige artikel hebben wij enkele der nieuwe stikstofmeststoffen besproken, welke alleen de piantenvoedingsstof stik stof bevatten. Er worden echter ook ge fabriceerd welke behalve stikstof ook fos- forzuur of kali, en fosiforzuur en kali bevatten. Een daarvan welke Wij de vo rige maal Teeds aanhaalden en welke voor onze streken van het meeste belang is, willen wijl h:er nog eenigszins uitvoeri ger bespreken. Het is de Nitrophoska, een meststof welke de «drie hoofdvoedings stoffen: stikstof, fosforzuur en kali be vat. Er bestaan 4 vormen van Nitrophoska met respectievelijk de volgende hoeveel heden aan stikstof, fosforzuur en kali van 16, 5—16, 5—20 pf 15, 5—15, 5—19 of 17, 5—33—22 of 15-11—.26,5 procent. Deze plantenvoedingsstoffen zijn in op losbaren, voor de planten direct opneem baren vorm aanwezig. Deze volledige meststoif bevat naast Zijb voedingsstoffen geen enkele stof, die nieit 'door de plan ten wprdt opgenomen. Het groote voor deel van Nitrophoska is, dat nog in een vergevorderd seizoen als thans het .geval is een volledige bemesting in één keer kan worden gegeven. Voor over bemesting is deze meststof eveneens ge schikt. Het is zeer gemakkelijk uitstrooi- baar, met éénmaal uitstrooien worden de drie voedingsstoffen gegeven, wat dus niet alleen een groote besparing geeft niet alleen op' de onkosten van uitstrooien zelve, maar pok op transport- en opslag kosten. Dit valt te meer in het oog als men bedenkt, dat 100 KG- Nitrophoska evenveel stikstof bevat ,als b.v- ruim 100 K.G. Chilisalpeter plus 100 Kj.G. super fosfaat plus 100 K.G. kalizout 20 pCt. Waar men anders dus ruim 300 K.G. moet vervoeren, opslaan en uitstrooien, kan men bij Nitrophoska vaak met 100 K.G. volstaan om dezelfde hoeveelheid stikstof, fosforzuur en kali te geven. Deze berekening geldt voor Nitrophoska 16, 5—16, 5-20. Door de verschillende voormen van samenstelling van Nitrophoska kan men de geschikste zoeken voor fosforzuur- of kaliarme bodems, of men kan gebruik maken van den vorm 16,5—16, 5—20, en daarnevens nog een lichte fosforzuur of kalibemesting geven, of zoo noodig van beiden. Bij het bepalen der te geven hoe veelheden gaat men dan van het stikstof- gehalte uit. Een doeltreffende bemesting met Ni trophoska zal de practijk de landbouwers spoedig leeren. Niet alleen de hoeveelheid die gebruikt moet worden op bepaalde gronden en op bepaalde gewassen, maar ook het juiste tijdstip van aanwending. Men verzuime niet flink opgezette proe ven met deze hpogst belangrijke mest stof te nemen. Zondag 28 April. Karkwarva. 2 ure, ds. v. Griethugsen. faraaikarka 2 ure dieaat kanrh. 9 30, da. Boogaard eu 2 ure, idem (Doopabedieoiug). 2 ure, da. r. d. Staajr. Biardwillt. 9.30 ure, ds. r. d. Staay. ■■aaataia. 9 30 en 6.30 ure, da. r. Bins- bergen. Gexef. Kerk. 9.30 eu 2 ure, da. El^ersma. Oad-Gexef. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. k'fcaraaa. 9 30 ure, ds. J. H. Rajjsch van Dagteren, legerpr. te Breda. Geref. Kerk< 9.30 en 2 are, Leeskerk. Brcaviriicn. 10 ure, dr. Proost. Geref.' Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. de Boer. (•■■•«■ire, 2 ure, da. Rajjsch van Dug- ter«n. vlootpred (Coll. v het werk onder de militairen), uexefi Kerk. 9.30 en 2 ure, da. Hoek. ftoeripoewe. 9.30 ure, da. v. Griethujjsen. &rala«har. 9.30 ure, da. v. d. Griend, •■werker* 2 ure, dr. Weeda. Evaugelisatiegebouw. 6 ure, dr. r. Lonk huizen van Zierikzee. "'•■werkers. 9.30 en 2 ure, da- d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Geref. Gen. 9, 2 en 5.30 are, Leeskerk. e«at«rlaai. 9.30, dr Weeda en 2 ur#j g°en dienst Geref Kerk. 9.30 en 2 are. ds. Bouma van Driebergen. Geref. Gen. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remyn. «trtaastaa*. 2 ure, da. v. d. Griend (Orgel collecte). Bralatiaa. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, dr v. Lonkhügsea van Zierikzee. Geref Gem. 9 30, 2 en 5.SQ ure, Leeskerk. Oud Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A-J.-Paltar. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. St.-piifpalaai. 9 30, Leeakprk en 2 ure, ds Van Doorn (Bed H Av.) Und-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 30 ure, ds. Boone. Tkalaa* 9.30, ds. de Gidts en 2 ure. da. Los. Geref. Kerk 9 30 en 6 ure, dr. Velte- naar. GA*«f. a#>m 9.30, 2 en 6 ure, Leea- kerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baag. 3t.-Ma*rtaaaiEfk. 9.80, Leeadienst en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Gesef. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Lee dienst. 0«l'Van*ni<r. 9 30, Leendienst en f ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk. 9.30 ea 2 ure, ds. Vreugdenhil Oad-G«ref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, dhr. Baag vau Tholern Pcartvllct. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. de Vries. gcfesrsealasa. 9.30, ds. Los en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. 9.30, ds. Moerman en 2 ure, Leeskerk. Gud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. gt.-AB«ataad* 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Gexef. Gem. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. worden, want op 2 Augustus 1760 werd zijn zaak bij executie verkocht. Zij werd toen voor f 1488 't eigendom van Leendert Kamp, die in dit huis in December 1772 overleed. Zijd opvolger werd Johann God fried Scboek, van 1773 tot 1795, toen hij stierf. Na hem kwam1 Anthjony de Riooij, die reeds in 1792 zijn meesterpiioef als hoefdsmid had gedaan, van 1798 tot 4800. Hij' werd van 1801 tot 1813 opgevolgd door Pieter Feijen, wiens weduwe in 1814 hertrouwde met Pieter Hendriikse, die tevens wagenmaker was en in 1833 zich zag opgevolgd door Mattheus Plaum. Deze dreef de zaak der smederij tot 1836, maar behield de wagenmakerij tot 1851. In eerstgenoemd jaar had hij de hoefsme derij verkocht aan Jacobus Keukelaar, die van 1836 tot 1864 hier smid was en wiens vrouw bekend stond als zeer scherpzin nig, vooral o(p godsdienstig gebied en die buitengewoon bespraakt was, zoodat velen er behaigen in schepten met haar te discussiëeren. Keukelaar werd van 1864 tot 1885 opge volgd door Frederik Holtus, die tevoren in de Minderbroederstraat (B 281 en 23^ smid was geweest Na hem kwam van 1885 tot 1891 Cornelis Verhage en sedert laatstgenoemd jaar was eigenaar der hoef- en ploegsmederij Jan Johannes Matthijsse. In 1928 verkocht deze de zaak, maar daar de nieuwe eigenaar de smederij ver plaatst heeft naar het perceel A no. 109, in de Korte Nobelstraat, werd met 1928 de ruim 300 jaren bestaan hebbende sme derij' op den S.nt Anthoniescam opgehe ven en zal van de oude werkplaats een bewoonbaar gebouw gemaakt worden. De daarvoor staande travalje, aan welke de jaren niet ongemerkt zijn voprbij gegaan, 'n Buurpraatje tussen Tonls Bieze In Maarte Krukel. Ma&rte: Wat zou dat mot córe Buurt# mit dat nieuwe sukerwetje, dae den lesten tied zoveel om te doen eweest is in dat poe im de Tweede Kaemer aii emo- men is? ]Tmis: Och, dat za zo'n vaërt nie neme, j'ei in ieder geval de Eerste Kaemer nog, in dan de Regeering, in geloof noe mi?i nie, dat die dae zpmar aneens mi mee zullen gae. Maerte: Ik zou anders zo zegge: lae ze dat wèl doe; 'n paer guldentjes meer vo de peetjes, dat wilt 'r toch wel nx, zou 'k zo zegge, of ka'je dat V nie meer bie inschikke? iTicims: Jongen, ja oor, oe meèr, oe liever, ma n?e aol wa 'k 'r al over oord in elezen den lesten tied, stae 'k 'r no© wel 'n bitje anders tegenover. heeft de gebreken des ouderdoms ge kregen en zoowel daarom, als ook de sluiting der zaak en haar nu hinderlijk staan voor een tot bewoning in te richten huis zijn redenen, die haar verdwijning veroorzaken. Nu zij weggeblroken wordt, zal op, dit punt van druk verkeer (men denke aan de vele automobielen die er dagelijks moeten passeeren) meer ruimte bekomen worden, wat ook al een motief zal zijn geweest om minder moeielijk heen te stappen over het weggaan van deze aloude teekenachlige inrichting met haar drie, door stevige balken gevormde, poor tjes en haar eigenaardig dak. Niet langer dus zal men op straat in deze travalje een paard zien beslaan, wat dan ook in de andere hoefsmederijen onzer stad' al lang binnenshuis gebeur de, en derhalve is weder een eigenaardig heid van het pude straatleven verdwe-1 nen. Want niet alleen dat in zulk een in richting 'het beslaan van paarden te zien was, maar sedert onheugelijke jaren, ja wel sedert het ontstaan ervan, was zulk een travalje de geliefkoosde plaats, waan velen na volbracht dagwerk samen kwa men om onder het genot van een rustig avondpijpje een praatje te maken en de grootere en kleinere voorvallen te be spreken, die de tijd meebracht. Een klein stukje volksleven gaat dus met het verdwijnen 'dezer travalje ook te loor. Na nog vermeld te hebben, dat in 1788 te Zier/kzee 7 hoefsmeden waren (nu zijn er 6) en wegens hun protest een achtste toen niet toegelaten werd door de Stedelijke regeering, besluiten wij dit praatje over een aloude smederij met bij-' behoorenden hoefstal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5