Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorsnde bij do van Woensdag 20 Maart 1929, no. 11827. HET GEHEIME ACCOORD. Een der ooriv van de „N. R. Crt." heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Ward Hermans, die in ons land schijnt te vertoeven en er volgens „De Schelde" voorioopig niet aan denkt, zich in Bel gië bij de justitie aan te melden. Wat is uw aandeel geweest in de djacument-affalre? zoo vroeg de cour. hem- Ik ben de man, die de documenten naar Holland gebracht heb'. Ik deed dat om (mijn Groot-Nederlandsch ideaal te dienen, en njet alleen Vlaanderen en Ne derland, maar ook de Vriedes-gedachtp zelve! Hoe kWaamt u aan de documenten? Ze waren mij in handen gespeeld door Frank Heine. Aanvankelijk kantte deze zich tegen, publicatie, omdat dan zou blijken, dat hij het was, die ze mij bezorgd had. t Waarom gaf hij ze u dan? I Gedreven door geldzucht! Waarom was Frank Heine zoo tegen publicatie Omdat een paar documenten den naam droegen van een Belgisch generaal: generaal Mahieu. Frank Heine wias een zeer intiem vriend van Mahieu. Boven dien beweerde Heine, dat hij enkele van de documenten had weggenomen ten hui ze van generaal Mahieu, na diens dood, in bijzijn van twee hooge officieren. Ten minste één stuk komlt uit handen van generaal Mahieuhet stuk dat ra. i. vplstrekt echt is. Het andere van Mahieu afkomstige stuk was genummerd No. 9- Ik moest indertijd aan Frank Heine beloven, dat ik, bij de publicatie, den naam en de nummers zou weglaten, om te voorko men, dat aanstonds de argwaan op hem viel. i Behoorde het document, dat door het Utrechtsch Dagblad gepubliceerd is, ook tot de door u genoemde 3 tof 4 stukken? Ja, en er was een (persoonlijk scbr&ji- ven van generaal Galet bij. Maar het Utrechtsdhe document is niet het belang rijkste. i —Wat dunkt u van de onderstelling!, dat er met opzet stukken zouden zijn vervalscht? l Mij lijkt wel aannemelijk de hypor- these. die geopperd is, dat 2 stukken met opzet door hooge militairen zijn ver- valscht, met de bedoeling, aldus ook ver dacht te maken het echte document, waarvan de authenticiteit m'ijns inziens niet kan worden geloochend, en waarin de voorgenomen schending van Limlburg Zwart op wit staat, zij het dan ook, dat daarvoor -redenen van tactischen en stra- tegischen aard worden aangevoerd. Als de Belgische regeering ailes loo chent, waarom neemt zJij dan niet het initiatief voor de benoeming van een in ternationale commissie van deskundigen voor het onderzoek vam de stukken? Wat dunkt u van het UtredhtsChp stuk? 1 Ondanks ailes. geloof ik nog aan de juistheid daarvan, niet wat betreft de technische detaijs^ waarover ik niet ioor- deelen kan, wijl ik onbevoegd ben, maar wel wat aangaat de essentieel© bestand- deelen. ZIER1KZEE. In de bovenzaal van het „Huis van Nassau" was Vrijdagavond een openbare bijeenkomst beiegd door 't co mité ter voorlichting bij beroepskeuze, weik comité sinds Januari hier bestaat en uit verschillende personen in deze ge meente is geformeerd- De bijeenkomst, die slecht bezocht was. werd geopend door den voorzitter, ds. Voors, welke een inleiding hield over de voorlichting bij beroepskeuze en de volgende vragen steide: Of voorlichting bij beroepskeuze gewenscht is en zoo ja. hoe heeft zoo'n bureau dan te werken? Bij de beantwoording van de eerste vraag, wees spr. er op, dat het gewenscht is dat het beroep en de menschen, die dat beroep uitoefenen bij elkander pas sen waaruit vojgt, dat het dan ook ge wenscht is een jongmensdh dat ban >ep kiest dat 't meest geschikt voor hem is. Vejen betreuren,, dat ze hun jeugdkansen verknoeid hebben door verkeerd inzicht. In de eerste plaats ligt de fout aan de ouders (bewust of onbewust) en aan ae in de maatschappij heerschende toestan den. Zoo steit men b.v. in 't Oude We relddeel het intellectueele hooger dan in de Nieuwe Wereld- Ten derde heeft het onderwijs mede schuld. Kwam ieder te recht in 't beroep', waann hij paste, dm waren de verhoudingen m onze maat schappij veel beter. Voorlichting bij de keuze is gewenscht; practische en vak kundige voorlichting, met steun van ue overheid- Bij de behandeling van de tweede vraag: hoe moet een commissie tot voorlichting werken wees spr. er o.m. op, dat zij het vertrouwen der ouders moet hebben; inzicht in de veie beroepen die er zijn; bekend met de verschillende eischen in die vakken of beroepen; tact en levens wijsheid- Voorlichting zal gegeven moeten worden aan kinderen, die de school pas veriaten hebben en die jongelui, welke in een bepaald beroep teleurgesteld zijn. Met nadruk wees spr. er op, dat men •den kinderen geen beroep moet sugge- reeren en ze zoo iaat mogelijk een be roep iaat kiezen. De grootste vreugde is niet dat de mensch zoo vroeg en zooveel mogelijk verdient. Grooter vreugde is 't wanneer de mensch zeggen kan: ik kan iets een vak b.v., waarin we voelen dat we daarin vooruit kunnen- Dit behoort tot de aigemeene taak van de commissie, wiens voornaamste taak is, advies geven, terwijl de practijk uitwijst, dat het co mité verder zal moeten gaan, door ,ook passende betrekkingen te zoeken voor hen die advies komen inwinnen. Vooral ook rekent het comité op de hulp van d© onderwijzers, die naast de rapportcij fers, omtrent een kind nog veie andere inlichtingen kunnen geven juist omtrent eischen die men in 't maatschappelijk le ven vraagt. Met vertrouwen beval de in leider het comité bij voorlichting-zoeken, den aan, die zich er van verzekerd kun nen weten, dat de te geven of te vragen informaties streng vertrouwelijk zijn. Op deze inleiding volgde een prettige gedach- tenwisseiing. waarna de voorzitter met dank aan publiek en pers de 'bijeenkomst sjoot. Wij vestigen de aanaacht van onze lezers op de in dit nummer voorkcimende advertentie: groote Zeeiandia prijsvraag, waarbij goede oplossers in de gelegenheid worden geste [d fraaie prijzen te winnen, Met ingang van heden wordt da dienst der R.T.M. van en naar Zeeland weder ais vóór de vorstperiode uitge oefend- Van d© Centrale vereeniging van schooi- en werktuinen in Nederland ont vingen wij een brochure, samengesteld door A- Schuttev aar, rijkstuinbouwoonsu,- lent te Zutphen, getiteld: „Wenken voor leiders van school- en werktuinen en te vens voor particulieren, die in eigen tuin groenten en bloemen wenschen te kwee- iken." De heer C- G. Hage. door de centrale MiddeJ>urg van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond ais no- 6 geplaatst op d© lijst voor den kieskring Middelburg, woont niet te Bruinisse, maar te St- Maartensdijk. Ais premie bij het maandblad „Suc ces", verscheen deze maand een brochure, getiteld: „Solliclteeren", waarvan een be- kend handelsman schreef: „Een aardige vingerwijz'ging, die door menigeen ter harte kan worden genomen, ais men ziet weik een groot'percentage van sollicitatie brieven nog niet voldoet aan redelijk te stellen eischen. Dinsdagmiddag bemerkte men in enkele lokalen der school in de Nieiuw- straat rook. Daar men in het eerst niet wist. waar deze was ontstaan, ajdhtte Imien 't de voorzichtigste weg, de kinderen naar buiten te laten gaan, waarop een onderzoek werd ingesteld. In een afdee- ling voor schoonmaakmateriaal ontdekte men den Vuurhaard, in den vorm van een mandje met aangegloeide cokes, die vrij veel rook ontwikkelden. Met behulp van een brandbiuschapparart werd dit begin van brand spoedig door den heer Anker, die met den opperbrandmeester spoedig ter piaatse was geblusoht en erger voor komen. KERKWERVE. Vergadering van de afd. „Kerkwerve" van het Groene Kruis, op Dinsdagavond 12 Maart, in 't café K.eiaisse. Aanwezig, waren 23 van de 144 leden. De rekening van den penningm-, die <k»r de leden M. C. van der Linde en L. N. den Boer nagezien en in orde bevonden was, wees aan in ontvangsten f 410,50; in uitgaven f 185 87; zoodat er een goed siot was Van f 224,63- Uit het verslag van den secretaris bleek, dat uit het maga zijn waren gebruikt 36 voorwerpen, ver deeld over 1371 dagen aan 20 verschillen de personen. Op 1 Januari 1929 waren nog 3 voorwerpen in gebruik. Een der ligtenten was uitgeleend aan de Gr. Kruis- vereeniging te Renesse voor 23 weken. Deze was in .uitstekenden staat terugge bracht. Het gebruikte gaf overigens dit jaar geen reden tot klachten. Wat be treft een wijkverpleegster, in zijn po gingen daarvoor was het bestuur nog niet kunnen sjagen- Het houdt er evenwel de voile aandacht op gevestigd. De begroe iing voor 1929 wordt in ontv. en uitg. vastgesteld op f 440,63- De heer L. v. d. Wekken Mz. werd ais bestuurslid her kozen. Ingekomen was een dankbetuiging voor gebruik van 'bovengenoemde ligtent en een verzoek om een bijdrage in de stichting te Den Doider, als rust- en her stellingsoord voor de werkende vrouw. Het bestuur stelde voor daarvoor een bijdrage van f 5 beschikbaar te steilen. De heer J. L. Boot steid© voor f 10 te verieenen. De heer Vroegop zou niets wil len geven, maar het te bestemlmen voor een of andere bestaande inrichting. Het bestuur wijst er op, dat men niet moet denken, dat iemand door deze bijdrage gratis gepjaatst kan worden, wel tegen betajlng met een zekere reductie en dat het bij de toegedachte bijdrage aan den zuinigen en voorzichtigen kant wen&ciht te blijven met het oog op het vooruitzicht we licht in de toekomst van aanzienlijke uitgaven voor de afdeejing zelf- Het voor stel Van f 10 wordt nu in stemming ge bracht en met 16 tegen 7 stemlmen ver worpen waarna het bestuursvoorstel met 20 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. In pjaats van J. van Strien, die wenschte te bedanken, werd in zijn plaats als de pothouder z.h.st. benoemd zijn dochter mej. F. P. van Strien. Niets meer te be handelen Zijnde, wordt, nadat nog enkele oogenbjikken gesproken is over de kans tot het verkrijgen van een wijkverpleeg ster, zulks naar aanleiding van een des betreffende vraag van J. Rotte Wz., de vergadering gesjoten. BURGH. Vergadering1 van den gemeen teraad, gehouden op Maandag 10 Maart Aanwezig alle leden. Bij de opening wijdt de voorzitter namens den Raad woorden van deelneming in verband niet het ver lies, -dat wethouder Heule en zijn gezin in Februari getroffen heeft. Op een schrij ven van het bestuur der vereeniging van ambtenaren bij de gemieente-financlën oro geldelijken steun, w\)rdt afwijzend be schikt. De voorzitter doet enkele mede- deelingen omtrent de kwestie J. v- de Have, die zijn tegenwoordige woning met 1 Mei a.s. moet verlaten en geen uitzicht oip een andere woning heeft; getracht zal worden in dezen te voorzien. Nu vanwege de gezondheidscommissie daar omtrent teen gunstig advies is bekomen, fwordt de hans bestaande verorder i g aan gevuld 'met eenige door den Minister van Arbeid gewenschte bepalingen en beslo ten de nieuwe verordening 15 April a.s- in (werking te doen treden. Vervolgens doet de voorzitter mededee'Jng van wat door het dagelijksch bestuur met mede werking van de in Februari bijeengeroe pen eommissie is gedaan ter bestrijding van (werkeloosheid in de dagen der stren ge vorst. Sneeuwruimen, houthakken en weg-effenen werden den werkelcoze hoof den van gezinzien, waarin geen verdienste was, opigedragen; de kosten vam een en ander hebben f291 bedragen. De Raad keurt de handelwijze van het dagel. be stuur goed en acht de uitgave alleszins gemotiveerd. Den heeren G- A. v. Zuijen en J. Fokker wordt dank gebracht - voor hun bemoeiingen met het werk. Het ge meenteverslag 1923 wordt aangeboden en zal ter circulatie aan de leden doorge zonden worden. Alsnu vo'gt behandeling der rekeningen 1923 van het burgerl.- en het Iplaatsel. armbestuur, welke rekenin gen m. a. st. worden goedgekeurd. Een schenking 'door iemand, die onbekend wenscht te blijven, ten bedrage vant. f 100, als tegemoetkoming in de kosten der ge meentelijke huishouding over 1928, wordt in dank aanvaard. Het vermenigvuldig- cijfer voor de gemeentelijke inkomsten belasting 1929/1930 wordt, evenals ten vo- rigen jare bepaald op 1.2- Als afgevaar digden naar de in 't begin van April te Zierikzee te houden vergadering der N.V- Waterleiding-Mij. "S houwen-Duiveland'* worden benoemd de heeren A. van Zuijen en H. Krijger. Verder deelt de voorzitter mede, dat in verband met de benoeming van den assistent aan de openbare lagere school, dhr. D- C. Steur, tot tijdelijk on derwijzer te Haamstede, in- deze vacar ture voorzien is door benoeming als assist tent tot 1 Mei a.s- van dhr. Boogerd te Zierikzee. In verband met de voorziening in een derde leerkracht na 1 Mei heb ben B. en Wi- een schrijven gericht aan den. Minister van Onderwijs, met verzoek de uitzonderingsbepaling, vervat in art. 56 der lager onderwijswet, te willen toe passen door het verieenen van een Rijks subsidie voor een derde leerkracht, daar de school gedurende de laatste 4 kwar talen^ .gemiddeld 66 leerlingen tonende, op I Mei bls. door ongeveer 82 leerlingen zaï bezocht worden. In verband met in een vorige vergadering door dhr. v- Zuij en gedaan varzoek, om herstel der ijzeren letters m het itxek aan de algemeen© be graafplaats. Wordt hem toegezegd, dat deze zaak binnenkort in orde zal ko men. Daarna sluiting* ZONNEMAIRE. Vrijdagavond gaf voor een matig bezette zaai de afd. Zonne- maire van den Bond voor Staatspension- neering haar jaariijksohe propagiaind ai- avond, waar ais spreker optrad de heer L- Moerland uit Zierikzee. Vx>r zoover wij uit het ons toegezonden bericht kon den wijs worden, schijnt de avond ge staagd te zijn en kon de afdeeling nog eenige nieuwe leden inschrijven. DREISCHOR. Openbare vergadering van den Raad, op Vrijdag 15 dezer. Alle leden tegenwoordig- Voorzitter de burgemees ter. De voorzitter opent de vergadering, waarna de uitvoerige natujen der vorige worden gelezen en na een kleine opmer king van den heer der Weduwen, worden goedgekeurd. De vcorz- bespreekt thans een voorstel van B. en W* tot >t instellen van een onderzoek doflr 2 pf 3 deskundi gen der rekening van smid van Dongen, betreffende herstel van een raam der be waarschool. De heer Dpeleman verstrekt hierop nadere inlichtingen. Hij zegt, waar er mocht worden beweerd, dat de weth. hun doel niet zouden bereiken, hij reeds over de thans behaalde resultaten zeer tevreden is. Hij heeft vorige week weer een nota en bevelschrift ter teekening ontvangen van een raam der bewaarschool en wie zijn hiervoor ons licht gaan op steken bij een paar deskundigen, de hee ren Anker en de Vries te Zierikzee, die eensluidend hun sterke afkeuring over een dergelijke nota hebben uitgesproken. De heer Anker verwees ons nog naar den voorzitter van den smedenbond, de heer Provoost te Brouwershaven, die verplicht is ons in dezie in te lichten. De heer Pro voost heeft ons ook op het onzinnige van deze rekening gewezen. De heer der We duwen had graag een oordeel ook over de vorige rekening van v. Dongen. De heer Doeleman zegt, dit is niet noodig. Die fou ten zijn reeds dooT die smid erkend. Een voorstel tot het benoemen van bovenge noemde heeren in een comlm'issie van on derzoek, wordt door alle leden gtcfedge- vonden en zullen de kosten hiervan voor rekening der gemeente komen. De heer v. Langeraad wil zich nog even verdedi gen over het optreden der wethouders in deze onverkwikkelijke kwestie. Er is een opmerking gemaakt over een geladen atmosfeer. Hij vindt, dat de atmosfeer bezwangerd is met kwalijk riekende dam pen, die gezuiverd moet worden. Hem' is gezegd, dat de zaak zoo n opschudding in de gemeente teweeg brengt, doch de schuld hiervan ligt niet bij de wethouders, doch bij hen die door ongerechtigheden en wandaden de heibel veroprzaken. Wij doen niets meer of minder dan onze plicht en hebben in deze al onze andere raads leden achter ons. Aan den burgemeester wordt overgelaten de regeling der leden van het stembureau. De voorz. deelt nog medo, dat f 7000 kasgeld zal moeten wor den opgenomen. Verder dat door B- en Wi is verpacht de grond van 't voormaligl slot, ad fll per jaar, aan P. Klippei. Op voorstel van den heer P. v. d. Linde wordt besjoten de pachter een jaar vooruit zal betalen in plaats van bórgsteiljimg. Dan 2ijn ingeleverd 4 Inschrijvingsbiljetten voor het maken van eene beschoeiing aan de haven in beton. Minste inschrijver was dhr. C. v. d. Klippe, ad f 3547. De gun ning wordt aangehouden. Hierna sluiting. (Niet van onzen gewonen oorresp. Red.) In d© Vrijdag gehouden vergadering van Ingelanden van den polder „Drei- sdhor" werd de begrooting voor 't dienst jaar 1929-'30 behandeld en vastgesteld met een ontv. en uitg. vant f 53717.54 met een dijkgjoidhot van f 27 per H.A. Dijkersjand. Tevens werd besloten een foetonmuur over de geheel© lengte van den zeedijk aan to brengen, waarvan in dit jaar zal worden uitgevoerd eene lengte van 2500 M., aan te vangen aan den Zonnemairepoider. In de vacature per 1 Augustus a.s. wegens aftreding ais gezworene van den heer M. W'. Goemans, die door het bereiken van den voorgeschreven leeftijd geen zit ting meer kan nemen, werd de navolgende aanbeveling opgemaakt: 1. N. A. Deïst Jz.; 2. G. J. Kiomp©8. J. Hanse Jz. Tot lid der commissie voor het nazien der no tulen en rekening werd in de plaats van den heer H. J. Boogaart, die voor die functie heeft bedankt, benoemd de heer A. van der Linde J.Jz. NIEUWERKERK- Vrijdagavond werd In „De Meebaai" de jaarlijksche algemeen© vergadering gehouden van de coöperatieve boerenleenbank alhier. Aanwezig waren 94 van de 125 leden. In zijn openings woord geeft de voorzitter, de heer M. J. Wl Boogerd' in 't kort den gunstigen toe stand der vereeniging weer, waardoor 't honorarium van den kassier met f 150 kan worden verhoogd. Na gunstig rap port van de financieel© commissie wor den rekening en baians door de verga dering goedgekeurd. De kassier brengt versiag uit over 1928, waaruit den bloei der vereeniging blijkt, daar de Bank-omzet dit jaar 3 ton meer bedraagt dan in 't vorige en is gestegen toft f 779001,31. Ver der bieek, dat in omloop zijn 159 spaar boekjes, 11 voorschotbioekjes en 77 refc.- courantboekjes. 't Saldo spaargelden be droeg opt 1 Jan). '2# f 4410443; ontvangen spaargelden f 50101,08; uitgegeven spaar gelden f 24057.61; saldo spaargelden op 31 Decf. 1928 f 70147 92; rente spaarbank f 1822,83; saldo voorschot op 1 Jan. '28 f 32850; nieuwe voorsdhl. f 2800; terugbet voorsch. f 1500; saldo voorsch. opi 31 Deo- '28 f 34150; rente voorsch. f 1717,01; rekening-courant op 1 Januari '28 van de jeden te vorderen) f 66268,38; R.C. ver strekt f 212075 48; rek.-C. gedeponeerd f 230434,19; Rek.-C. te vorderen van ae leden f 81711.37; rente Rek.-C. f 3806,28; uitgegeven rente f 2019,03; tegoed bij de Centrale Bank 1 Jan. '28 f 259,78; opge nomen bij de Centraie Bank f 104733^,03; gedeponeerd bij de Cents*. Bank f 140831,30; tegoed bij de Centr. Bank f 36355,05. De gemaakte winst f 705.78 vormt imet het reservefonds f 1245.76. De voorz. brengt weiverdienden dank aan den kassier voor zijn accuraat be heer en zijn keurig versiag. Bij de daar op plaats hebbende verkiezing vam een bestuurslid, een lid van den Raad! van Toezicht en 'n plaatsvervangend bestuurs lid, worden achtereenvolgens herkozen de aftredende heeren M. J. W. Boogerd, A. J. Steendijk en W. Bom1. Bij rondvraag brengt de voorzitter ter sprake de jaar lijksche klachten van den Inspecteur te Utrecht over de z).g.n. bevroren ciredieten, dat zijn credieten die ïoopen van 1 Jan. tot 31 Deo., zonder dat hierin door stor ting ajs anderszins, eenige wijziging wordt gebracht. Na een toelichting dienaangaan de door den kassier, sluit de voorzitter d© vergadering. BRUINISSE. In de Donderdagavond ge houden vergadering van den gemeenteraad waren aile leden tegenwoordig. Na rnede- deeiing van eenige goedgekeurde raads besluiten kwam een adres in 'behandeling van F. M. v. Zuidiand, inhoudende dat hij bereid is de bespanning voor den reini gingsdienst voor een jaar beschikbaar te steden voor f 275. B. en W. stellen den raad voor, hierop afwijzend te beschik ken; wei is waar is deze aanbieding^ f 25 lager dan de som, die aan P. v. d. Berge wordt uitgekeerd, doch het ebtfege over weegt, dat laatstgenoemde nimlmer reden tot klachten heeft gegeven, hetgeen van van Zuidiand niet kan worden verwacht, gezien de ervaringen vroeger met dezen opgedaan. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Een adres van het dienstpersoneel van de R.T.M. te Zijp© houdende een verzoek een paar straat lampen aan te brengen op Zijpe. Waar de bramdtijd van de straatverlichting wel dra is verstreken stejlen B. en W. den raad voor hun college te machtigen deze aangelegenheid in nader onderzoek te ne men en hierover tz.t. te beslissen. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel z.h.st. aangenomen. Vastgesteld wordt 't kohier der belasting op* de honden Voor 1929. Een verzoek van het bestuur der Bijzt. schooi ingevolge art. 101 der L.O. met 1920. Besloten wordt tot 80 o/o Van het voorschot over 1929 ter beschikking van het bestuur te stellen. De voorz. deelt verder mede dat B. en W. met den Insp. van het L.O. in correspondentie zijn ge treden over de aanstelling van een 5de leerkracht aan de o.l. school. B. en Wl. hebben reeds sollicitanten opgeroepen en zu]lem zoo spoedig mogelijk de raad de gelegenheid geven een keuzo te doen, op dat de onderwijzer met 1 Mei in dienst kam treden. Aangenomen wordt 't voor stel vam B. en W. om toe te treden als lid van de afd. Zeeland van de Ver. vsn Ned- Gemeenten. Daarna worden de hee ren van Vessem en van den Berg benoemd om gedurende 1929 de gemeente te ver tegenwoordigen op de vergaderingen van de aandeelhouders der Waterleiding-Mpij. Vervolgens heeft plaats de benoeming der leden van de stembureaux. Voor stem bureau I waarvan de Burgemeester ambts halve voorzitter is, worden gekozen de heeren de Waal en de Koning tot hun Plaatsvervangers de heeren Joh. Padmos, voorz., en L. Eienbaas en J. v. d. Berg, leden. Voor stembureau II de heeren V. Vessem, voorz., W. v. d- Berg en Wem- mers, leden, tot hun plaatsvervanger de heeren B- J. van Oeveren, vporz., Wl Eienbaas en M. Vijverberg, leden. De voorz. deeit verder mede, dat voor de straatverlichting over de maand Febr. 196 K-W. is verbruikt ten behoeve der straat verlichting, waarbij nog niet is berekend d© haven en de Oude straat. Op de vraag van den heer de Waai hoe de Oudestraat zaï worden verlicht, antwoordt de voor zitter, ,d<at aldaar drie langende laynpen in het midden zuilen worden aangebracht. Van de 60 lampen, die er op 't oogenbliK branden, zijn er 6 met een sterkte van 60 Wr en de rest van 40 W. De raad spreekt zijn voldoening uit over de royale verlichting van het dorp, weliswaar is deze wat duurder dan de petroleumver lichting. doch de meerdere kosten wegen niet op tegen het betere resultaat en het groot© gemak van eiectrische verlichting. Aisnu gaat de raad over in geheime zit ting ter bespreking van de grondaankoop, voor de verbreeding van een Dorpsweg. Na opheffing dezer zitting wordt besloten B. en W. te machtigen de onderhande lingen met de verschillende eigeneren van den benoodigden grond voort te zetten. Bij de rondvraag vestigt dhr. de Waal de aandacht van het college iop' de nood zakelijkheid de bestrating van het haven- piateau te herstellen. B. en W. zullen deze herbestrating in nadere overweging nemen. Daarna sjuiting. SINT-PHILIPSLAND. Donderdagavond werd aihier in de Openbare Lag. School een tentoonstelling van de nuttige hand werken gehouden. Ruim 20 moeders van schoolgaande meisjes waren aanwezig, be nevens enkei© leden van de Ouderoom- missie. Het hoofd der schooi dhr. Speel man heette aile aanwezigen hartelijk wel kom' en zette het doei der tentoonstelling uiteen. Onder leiding der onderwijzeres sen de dames Spek en Swenne, werden de tentoongestelde door de kinaeren ver vaardigde handwerken, bezichtigd. Van ieder meisje was er iets aanwezg. Door de onderwijzeressen was ailes keurig ge rangschikt, terwijl door de versiering met bloemen enz. het lokaal een prettige® aanblik bood- Op de vraag van den voor zitter der oudercommissie of de tentoon stelling in den smaak gevallen was, was dan ook het eenstemmig antwoord, dat door de moeders van het aanschouwde bijzonder was genoten. Met enkele woor den wekte genoemden voorzitter de aan» wezigen óp om voortaan ook de Ouder avonden te bezoeken. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. Hoewel het bezoek niet bijzonder groot was, mag toch met tevredenheid op dezen avond worden te ruggezien en zonder twijfel zal een vol gende maaj, wanneer de tentoonstelling herhaald zal worden^ de belangstelling aanmerkelijk grooter zijn. STAVEN1SSE. Verslag van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdags 15 Maart. Voorzitter de burgemeester. Te- genwoordig aJle leden. Na afdoening vaü eenige ingekomen stukken van algemee- nen aard, wordl overgegaan tot benoe ming van een onderwijzer, noodig in ver- Wand .met de wijzigingswet van December 1928 en wel met ingang van 1 April as. De vücurdraeM luidt: 1. I- Gaakeer, Sta- venïsse; 2- J- A. Heijbber, St.-Annaland en 3. S. i J. van de Velde, Zierikzee. Tot stemming overgaande, blijken alie stea®- men te zijn uitgebracht op tuk 1 der, voordracht, die derhalve benoemd is. Zijn pensioensgrondslag wordt vastgesteld op f 1196. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer worden benoemd de heeren P„ v. Iwaarden en Stout,asdijk. Tot plaats- verv. leden de heeren J. Leune en Antlt Stoytiesdijk. Verder komt in behandeling het voorstel tot vernieuwing of Herstel der bestrating in de Voorstraat met het annexe slop en den Westelijken Achter weg. inbegrepen de kosten van bijkomen de (werken wordt daarvoor genaamd f 25428. waarom B* en W- voorstellen rond f 22000 uit te trekken, waar in verband met de uit te voeren werken nog andere voorzieningen noodig kunnen blijken. De benoodigde gelden kunnen uit een leening worden gevonden, af te lossen in 20 jaren en oip te nemen tegen een rente van hoogstens 5 jp€t. Dhr. D. Stoutjesdijk ver klaart het voorstel toe te juichen en zegt ziin stem daaraan te kunnen geven, al gaat het hier over een groot bedrag. Sptrf. vraagt, of nu niet gewenscht is meteen een behoorlijken toegang tot het post kantoor te bevorderen? Voorts verzoekt hit inlichting, hoe B*. en W- de afwatering der Voorstraat willen regelen en of te dien aanzien in den West Achterweg geen moeilijkheden bestaan? Hij wü ook gaarne vernemen,, hoe men de werken besteden wil en of B. en W. ten aanzien der leening al eenig uitzicht hebben? Z.i- bestaat er best kans deze a pari bij een groote bankinstelling a 41/2 pCt te (plaatsen. De voorzitter ble&ntwoordt spreker. De voorziening bij het postkan toor kan worden aargébreoht, terwijl hijj uiteenzet, hoe het voornemen bestaat de afwatering der Voorstraat afdoende te regelen. Wat den West- Achferwsg ba-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5