Zierikzeesche Nieuwsbode GRIEP! BIGGELAAR'S ROSSEM's ZEEPAARD I5ct. smsksmfc». 7-/ Deze mooie pijp abonnement: Vrijdag 1 Maart 1929. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Weer BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. TABAKKEN A.V.P.BIQQE.LAAR ROOSENDAAL ftj« par 3 Mandei f 1,50, franeo por poet ƒ1,80. Yoor hol bsitonknd por jaar f 10, Afaonderlpke nummers 5 oont Yenwhgnt Mnd., Wood. en Vrijd. Poetohèque- en Siron. 137677 ren 1—8 regels 60 ets., ros 4 rogels en doorboren 20 ets. p»> regel. Beclomes 30 ets. p. regm. de. «8 oontroot belongrjke korting. 85ste JAARQANQ. No. 11819. Inoendiii. op de. do. Ton «Ik Dit. 1. J, DE LODZE. üll|.-niwt»lf H. J. tOSTEN. goro vóór 10 or*. uiterlijk 10 uur op dsn dag uitgaaf Als Gij niet mee wilt doen aan de griep, die Uw vrienden, kennissen en familieleden heeft aangetast, neem dan zoodra de eerste verschijnselen dezer lang niet ongevaarlijke ziekte zich in Uw omgeving voordoen, enkele malen daags de bacteriën doodende Akkers Abdijsiioop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge lijk gemaakt in Akker's Abdijs roop de levende krachten van een aantal van ouds bekende geneeskrachtige kruiden in verschen toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krui den nu doen zich bij het voorkomen en bestrijden van de griep dadelijk gevoelen na een kort gebruik van AKKER'5 Per koker: fl.50, f2.75, f4.50 Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS r»r. Zikrikzee maken bekend, dat by besluit van den Raad dier gemeente van den 27 Fabr. 1929. no 10, aan den openbaren dienst is onttrokken eane oppervlakte grond, groot ruim 400 M:kadastraal bekend gemeente Zieribzee in Sectie A en wel Sectie A do 2379 geheel, Sectie A no. 2378 geheel. Sectie A ro. 2377 gedeeltelyk en een gedeelte van Sectie A ongenummerd, genaamd de Si*.t- Joostmeet. nader aangeduid op eene ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggende teekening. Zy, die bezwaren tegen deze onttrekking hebben kunnen deze schriftelijk indienen by Burgemeester en Wethouders vóór of op 8 Maart a.s, Zieruzeb 1 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Burgem P. F. WITTERMANS Secretaris. HET GEHEIME MILJITAIRE VERDRAG. De Haagsdie Grt. heeft een onderhoud gehad met mr. P. H. Ritter Jr., hoofd redacteur van het Utreclhtsdi Dagblad, omtrent de gepubliceerde documenten 'be treffende een geheim militair' acdoord tus- schen Frankrijk en België. Hij was er van overtuigd ons land er een dienst mee te bewijzen. Doch niet dan, nadat hij er een vijftal Nederlanders, van hooge positie, van onbesproken re putatie, over gesproken had, die hem al len den raad gaven tot (publicatie van de stukken over te gaan, heeft m?. Ritter den stap gedaan, die zuïk een ontzaglijke roering tengevolge heeft gehad. De stukken zijn uit een beslist onver dachte bron afkomstig, aldus yerklaarde de heer Ritter, al wilde hij, om begrij pelijke redenen, ons den naam van zijn relatie «niet noemen. De documenten vormen de notulen van een bijeenkomst va" militaire deskundigen te Brussel gehouden. Zij zijn geschreven op officieel papier van den Belgischen Staat, onderteekend met de namen der .deelnemers aan deze conferentie en dra gee Belgische departementale lakzegels. Wat den tekst van het Fransch-Belgische verdrag aangaat, deze is gei'ncerpoteerd in de notulèh der bijeenkomst. Om meer dan een reden, >5ei de heer Ritter, heb ik absolute aanleiding om aan te nemen d -.t de documenten niet vervalscht zijn. En als men aan de echtheid der handteekeningen op dit document twijfelt, aldus dr. Ritter men zal in den kring van dengene, die mij het merkwaardige document verschaft heeft, niets liever zien dan dat het te Genève op zijn deugdelijkheid onderzocht wordt. Men heeft u verweten, de documen ten gepubliceerd te hebben, in plaats van ze ter kennis gebracht te hebben van het departement van bui tenia ndsche zaken, al dus was onze volgende vraag. Hebt u ze aan minister Beelaers van Blokland laten lezen? De heer Ritter ant woordde ontkennend. Mogen wij hieruit opmaken, dat in derdaad de minister voor een surprise stond, toen Zaterdagavond de publicatie plaats vond? En toen zei de de heer Ritter: Neen, dat zeg ik niet, maar ik heb het depar tement niet ingelicht. (Van andere zijde werd aan de Haagsche Crt. bevestigd, dat de minister eeeds aan het einde van Jan. of in het begin van deze maand volkomen op de hoogte gesteld zou zijn van den inhoud der documenten). TWEEDE KAMER. Woensdag heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt unlet de behandeling van de motje Samies, betreffende wijziging van de Ouderdomswet 1919 tot toeken ping van koslelooze rente aan 65-jarigen. De heer Samnes (s.-d.) acht uitvoerige beschouwingen overbodig na hetgeen over deze zaak bij vorige gelegenheden reeds is gezegd en omdat de motie spreekt voor zichzelf. Zij zegt: niemand, die het noodig heeft, mag langer verstoken 'olij- ven van de kostelooze ouderdomsrente:. Er is nood onder de ouden van dagen en het zou de Kamer niet lot eer strek ken als zij theoretische bezwaren en be- eWaartjes opperde, doch geen hand uit stak. Er is een noodtoestand; menschen, die onder de wet moesten vallen, vallen er niet onder. Spir. wil dezen noodmaat regel, nu de Kamer getoond heeft met de beslissing van Mei 1928 een staats pensioen niet te Willen. Dhr. Snoeck Henkemans (c,-h.) consta teert, dat hij principiëel tegenover dhr. Sannes staat. Hier wordt absoluut de band tusschen vroeger verrichten arbeid en de 'ouderdomsrente doorgesneden. Er zijn menschen, die het niet noodig vonden, de 39 cent premie te betalen, omidat mijn heer Sannes daar wel voor zou zorgen. Een principiëel tegenstander van 't staats pensioen kan daaraan niet meewerken. Daarbij komt, dat er ook zijn, die het werken hebben nagelaten. Ook hun wil de heer Sannes ouderdomspensioen ge ven. Dit neemt niet weg, dat er verbete ringen noodig zijn. Spr- dient .een motie in, beo,ogende a, wijziging van art- 58 der Invaliditeitswet inzake de ioonklasse, wijziging van art. 33 eer In.validi/eits- wtet, door daarin arbeiders ouder dan 35 jaar op te nemen; c. Wijziging van art. 24 der Ouderdomswet door verlen ging van den daarin genoemden termijn van 4 jaren. De heer Smeenk betoogt, dat door aanneming van de tmlotie-Sannes de genen, die geen premie krachtens de Ouderdomswet hebben betaald gelijkge steld zuilen Worden met hen, die wel premie betaalden en dat zou het npodig maken de reeds betaalde premies te res- tjtueeren. Een veel grooter beziw'aar is echter, dat men zial gaan zeggen: wij hoeven geen premie meer te 'betalen straks kcumt er wel weer een noodmaat regel. De heer Boon (lib.) meent, dat de mo tie-Sannes wel ongelijkheid schept. Spre kers bezwaren zijn echter niet van dien aard, dat hij tegen zou moeten stemimen. De heer Oud (v.-d.) zegt, dat de heeren Kuiper en Snoeck Henkemans door hun moties de im'islfukk'img van het verztekie- ringsinstituut erkend hebben, met de aan vaarding van het beginsel van staatspen sioen. Deze moties zijn schijnverfcopniwg]. Met de moties zelf kan echter ook niet volstaan worden. Spr. dient daarom zelf een motie in, vragende staatspensioen voor alle ouden van dagen van 65 jaar of ouder Van f3 en f5 voior echtparen.. De heer Kerstep (S.G-P.) protesteert tegen de kleineering van diaconale ar menzorg. Hij begrijpt niet, dat ide Clur. partijen zijn afgeweken van hun oude standpunt. Het verzekeringsbeginsel acht spr. in, strijd met God's woord. De mo tie Sannes brengt geen stap nader tot oplossing Van het vraagstuk der armen zorg. Beter acht spr- een mildere toe passing van de Armenwet. Minister Slotemaker de Bru:ne ontkent de praemisse van de mextie Sinnes, cat men in een overgangstijdperk leeft. Het in uitzicht stellen van een ander systeem van ouderdomsvoorziening ondergraaft de beginselen onzer wtetgev.ng, hetgeen spr. niet wil. De motie is voorts onbillijk tegenover hen, die met de grootste moei te hun premie opbrachten. Het zou vier a zes miiJioen per jaar kosten. Waar moet dat geld vandaan komen? De motieSan- nes kan spr. niet aanvaarden. Bij de re- en duplieken aanschoniWfde nog een motie het licht, die werd inge diend jdoor mr. Boon- Deze inlotie spreekt uit dat een blijvende voorziening voor alle ouden van dagen van 65 jaar en hooger wier inkomen beneden een zekere weistandsgrens blijft, bestaan de uit een premievrije uitkeering van f3 voor man of vrouw' en f 5 vooir een echt paar. Na wijziging der moties Kuiper en Snoeck Henkemans, werd de mötie- Sannes in stemming .gebracht en verwor pen met 43 tegen 34 stemimen. Vóór stem den de S.D.A.P., V.-D. en V.& De moties-Kuiper en Snoeck Henke mans werden aangenomen, terwijl de mo ties Oud en Boon afgestemd werdenl l'fV De aware ijsgang in het IJ te Amsterdam, heeft meerdere schepen de gegoten schroef vernield. Het aanbrengen van de noodige herotellingpn aan een sleepboot, waarvan het aohtersohip aan een bok hangend, op de kade is geplaatst. ZIERIKZEE. Hieronder publiceeren wij een aan B- en W. gericht adces, betreffen- j de de steunregeling voor de werkloozen in deze gemeente: De ondergeteekenden, inwoners der ge- meente Zierikzee, vernamen met voldoe ning dial de Raad dezar Gemeente (de Ivo.cir- locpige steunregeling voor werkeloiozen, zooals die door B. en W. was georgani seerd, heeft verbeterd, door de uit te keeren bedragen te verhoogen; betreuren echter dat werd 'besloten de eerste Vsrhwgde uitkeering eerst te doen plaats hebben opi 9 Maart e,k.; geven als hun meening te kénnen, dat de stemming der H-H. Gemeenteraadsle den zoodanig was, dat een voorstel om de verhnogde uitkeering reeds opi 2 Maart te doen 'plaats 'hebben, zou zijn aangeno men, indien maar een der leden een daar toe strekkend voorstel in stemming had doen brengen; vestigen er de aandacht op dat de nooi im nog zeer hoog is; en verzoeken mitsdien alsnog te wilier, btepalen, dat reeds op 2 Maart zal wor den uitgekeerd f 6,— pluis f 0,50 p. kin:' (of zoo de tijd voor de daartoe ever." tueel te treffen regelingen te kort is; hel verschil in het begin der volgend? week bij te betalen); zijn van meening, dat de namen van ondergeteekenden voldoende waarborg zijn, dat deze wensch wordt gedeeld do>r een groot deel der burgerij;' en vertrouwen, dal het medegevoel met onze noodlijdende medeburgers, U zal doen besluiten om, zoo dit mogelijk is, een spoedeisehende vergadering van den gemeenteraad bijeen te roepen. 't Welk doende, (alfabetisch) G- v. DUIN. H. HARTENDORP. W, DE KAM. T. C. SCHIPPER. Volgens een advertentie in dit num mer zal op Vrijdag 8 Maart e.k. dr. J. van Lonkhuijzen, Geref. predikant alhier, in hotel „Juüana" een lezing houden ge titeld: „Lessen uit Amerika". De zoo gunstig beoordeelde en aller- wege geroemde prachtfilm „Ben Hur", naar 't beroemde werk van L. Wallace, wordt heden (Vrijdag)avond voor 't eerst in de' Concertzaal vertoond. Met vrijmoe digheid durven wij deze rolprent aan bevelen Gedurende 1928 zijn door onze ge meente ontvangen aan vergunningsrecht f 1106,25 (f 1093.75), aan havengelden f 6480,55 (4649 44), belasting op. 't neder- Jeggen van goederen op de kaden der 'havens f 646,60 (f 73380), bruggelden f 316,80 (f 217.60)keurloon van vee f 3947 (f 3914), waaggelden f 451,15 (505,20). paarden- en veemarktgelden f 232,35 (f 351,70), jaarmarktgel den f 1148,75 (f 1099,15), marktgelden landb- tentoonstelling f 201,75. De tusschen haakjes geplaatste cijfers vermelden de bedragen over 1927. ELKERZEE. Dinsdag 1.1. hield de Groene Kruisvereeniging „E.L.D." onder voorzit terschap van burgemeester de Bruijn,' haar jaarvergadering. Na een wpprd van welkom deelde de voorzitter mtede, dat de finantiën niet zijn vooruit gegaan. Daarom spoorde hij de leden aan ook anderen tot 't Groene Kruis te brengen). Uit 't verslag van dhr. C- Padmos bleek, dat de Emmabloem'coUecte f80 opbracht. Voor baker- en moedercursus meldden zich 13 en 31 leden aan. Het saldo van de rekening liep terug van f 1202,06 tot f 1080,58. Het saldoi van het T.B.C.-fonds liep op van f 955,23 tot f 1056,40. De aftr- bestuursleden, ds. Koopmans en de heer W. de Voogd, werden met bijna alg- st. herkozen. De heer M- Leendertse, even eens aan de beurt Van aftreden, verlaat deze gemeente. Dat gaf den voorzitter aanleiding dhr. L- te danken voor al het goede door hem voor de vereeniging gepresteerd. Na een dirietal stemmingen werd in plaaits van den heer L. de heer C. J- van Oost van Duivendijke gekozen. De voorzitter durfde namens het bestuur niet adviseeren tot staitutenw'iijzig'ng, ge zien de finantiëm. Die wijziging zou noo dig Zijh om te komen tot een andere 'wijze vap zitting nemen in het bestuur. Uit het verslag van Zuster van Nieuwen- huizen blijkt, dat zij in 120 gezinnen 2093 bezoeken aflegde, wat een 800 minder is dan in '27. Aan 12 overledenen verleende Zij de laatste hulp, terwijl 10 verlossin gen met haar (medewerking gesch'edden. Uit het magazijn Werden 215 artikelen gebruikt. Voor 1929 zal er weinig nieuws noodig zijn. Hierop volgden een paar mededeelingen van den voorzitter, b'.v. dat de baker cursus niet zal kunnen door gaan en dat de lezing van dr. Hoorweg wegens gevorderd seizoen zal uitgesteld •wiorden tot het najaar. Daarna volgde (onder dank taam de aanwezigen de sluiting! STAVENISSE. Gebleken is, dat er al hier valsch Hollamdsch geld rijksdaal*- ders in omloop is. Men zij dus op Zijn hoede! OUD-VOSSEMEER. Er wordt medege deeld^ dat alhier een ijsvereeniging is opgericht, welke den naam van „De Schaats" heeft gekregen. In den loop dezer week werd het ijs aan het overzetveer Oud-Vosmeer— Nieuw-Vosmeer open gehakt, zoodat met de roeiboot overgezet kan worden, ter wijl daarnabst over het ijs wordt ge- loopen. ST.- ANN AL ANDDoor het bestuur van 'het waterschap St. Annaland is op 18 Juni 1928 aan Ged- Staten verzocht een beslissing te willen nemen in een tus schen dat waterschap en het waterschap St.-Maeriensdijk bestaand geschil over vergoeding wegens het recht van door tocht van het polderwater van den tot laatstgenoemd waterschap behoorenden Rayensoordpolder, omdat een daar om trent gepleegd overleg tot geenerlei resul taat heeft geleid'. Gedep- Staten van Zeeland hebben op 8 Febr. j.l. aan dit verzoek voldaan en in deze zaak eene beslissing ten gunste van het waterschap St.-Annaland geno men. Ingevolge artt. 18, 19 en 20 van het alg. regl. van de polders of waterschap pen in Zeeland, wordt bepaald dat door St.-Maartensdijk a,an St.-Annaland van af 1 Mei 1929 de gevraagde vergoeding van f 2 per Hectare dijkerslasid zJal 'betaald 'worden. (Af. Ct.) bq %pood 5ptn ,7 1 óns 2' l(Jb punten <?even recht op leze mooie pqp Verkrijgbaar in verschillende pry zen. goed a/oaémofidou. esi 7ió& duuk/ - 10 PKKDlKUiSUKTE*. Zondag 3 Vaart U Zitrikoot. Ned. Herv. Kerk. Nieawe Kerk. 10 ure, ds. Ho#k»tra. Kleine Kerk. 10 ure, de. Voor«. '«Avonds 6.30 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr v. Lonkkuyze*. Woensdag avond 7 ure, te Schuddebeun, idem. Ghi. Geref. Kerk. 9 30, 2 en 6 ure, de heer L. Holtrichter van Amsterdam? Evangelisatie Jeriil. 10 en 7 ure, Samenkemst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. DE BEKTEM II TE MIDDELBURG- Wederom heeft te Middelburg het Co mité vergaderd, opgericht op initiatief van den Zeeuwschen Bakkersbond vo>r 'i voorbereiden v^n een tentoonstelling op het gebied van bakkerij-, voedings- en genotmiddelen te Middelburg van 9 tot 19 Juli atfj1. [Beln groot deel der besprekin gen betroffen ditmaal de aan de tentoen- stelling verbonden vakwedstrijden, zoowel voor bakkers, bakkerszoons en gezellen. Vastgesteld werd welke klassen en groepen er zullen zijn en omvatten de wedstrijden water- en melkbrood in verschillende vor men, krentenbrood, zuiver tarwebr>x>d, kleine broodjes en luxe broodjes; en ver der voor wat de banketbakkerij betreft: koekjes, taarten, cakes enz. Een groot aan tal namen werden genoemd van personen, die als jurylid zullen worden genoodigd. Er zullen komen 30 juryleden uit Zeeland en dit zooveel mogelijk over de 7 ,afdee_ lingen verdeeld en een 10-tal van buiten Zeeland- Voor inlichtingen over exposee- ren op de tentoonstelling kaïn 'men zich wenden tot 't algemeen secretariaat, Lon- densche Kade 54 te Middelburg en vpor den vakwedstrijd tot den heer J. W. van der Linde, Walstraat, Vjissingen. ZEEUWSCHE KALENDER. H«rlnn«rlng»R der week. 19 Februari. 1831. Gevechten tusschen Hollanders en Belgen te Eede. 20 Februari. 1626. Negotiatie van gelden tot opbouw der Sint Bayokerk te Aardenburg. 21 Februari. 1674.® De vloer der zaal op het stadhuis te Hulst, waar de vierschaar gehou den werd, stort in, waardoor een menigte volks aan armen en bee- nen gekwetst wordt- 22 Februari. 1824. Feestrede van Ds. A. van Deinse in de Nieuwe Kerk te Middelburg ter 250-j arige gedachtenis der verlossing van Middelbuug uit de Spaansche macht- 23 Februari. 1587. De nieuwe Engelsche gouverneur yan Vlissingen, William Russell, in plaats Van den overleden Philip Sid ney, komt in die stad aan. 24 Februari. 1788. Oproer en plundering in Schouwen. 25 Februari. 1464. Zware storm' en overstroming in Zeeland- ONDERWIJS. THOLEN. Benoemd tot tijdelijk .onder wijzer aan de School der Geref Ge meente alhier, met ingang van 1 April a.s., de heer D. Vermeulen van Nieuweo- dam. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1