abonnement: Woensdag 27 Febr. 1929. zierikzeesche courant. ï,r514; 0EJ fooz^0 Au5L.Giiw«e"t advertentien Inzending Advertentiën ~bTn~n"e nland. Uit Stad en Provlnol*. I rrfi per 8 meenden f 1,60, fnuieo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jeer f 10, Afzonderlijke Dommere 6 eent. Veraehijnt Mud., Wood, en Vrjjd. Poatehèqne- en Siron. 13T87T. Zierikzeesche Nieuwsbode No. M818. Ultc.-iMtetiir N. J. KOSTEN Tan 18 regel. <0 et.., raa regel, en daarboren 20 eta. par regel. Beelamee 80 eta. p. reg.i. eontraet belangrijke korting. Inzending op den dag ran ait- gare vóór 10 pre. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf het fransch-belgisch miutair verdrag. Het Framsch-Belgisthe militair verdrag d'at "het „U. D." publiceerde, heeft, zooals trouwens te verwachten was, groot op zien gebaard, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland, waar deze open baarmaking groote verontwaardiging heelt gewekt. In het bewuste verdrag is rekening ge houden met het doortrekken van Nederl. Limburg 'bij een moge lijken oorlog met Duitschland- Maar het ergste is, dat de generale staven er op rekenen een voor wendsel te vinden om Nederland als vij and te beschouwen, hetgeen 'blijkt uit <de passage, betrekking hebbend opi art. 2 van het verdrag. Men moet hieruit wel lezen: de onderhandelingen over een ver drag met Nederland hebben aangetoond, dat dit land zich wel verplicht zal achten op zijn rivieren (lees: de Schelde) zulke maatregelen te nemen, dat België daarin een vijandige daad zal kunnen zien. Hier uit spreekt wel zeer sterk het zoeken naar een reden om ons als vijand te be schouwen, Deze militairen, die nu een maal bij oorlog met Duitschland doiopr Lim burg willen trekken, zullen wel zorgen, dat zij een voorwendsel bij de hand heb ben, al is het nog zoo> poover! Ons boezemt natuurlijk het meest be lang in, 'hoe opi dit alles zal worden ge reageerd, in België. Wij zijn bezig te trachten met België een verdrag te slui ten, dat tot een waarlijk goede verstand- houding tusschen de beide buurlanden moge leiden. En wij voor ons meenen, dat Nederland zich daartoe zekere offers moet getroosten, natuurlijk zonder zoo ver te gaan, dat Nederland aan België voordeelen zou toestaan, die ons bestaan in de waagschaal zouden stellen. Maar het is wel moeilijk onderhande len, .als het einddoel toch is tot een blij vende vriendschap te 'komen, met een land, dat bij een meeningsvarsChil tus schen Frankrijk e>n Duitschland, ons plot seling zou willen blootstellen aan een militairen inval, die een even groot on recht zijn zou aJs Duitsohiand's inval in België in 1914. Wij zijn evenals in 1914 bereid, wan neer Frankrijk of België bij een nieuwen oorlog met Duitschland een aanval door ons gebied vreezen, al onze 'macht in te stelen om dien te keeren. En zo,o zouden wij ons ook moeten keeren tegen het trek ken van Belgische, Fransohe, Engeische le germachten door ons gebied. Maar als wij steeds op zulk een mogelijkheid moeten rekenen, hoe kunnen wij dan onderhan delen in een geest van vrede en verzoe ningsgezindheid? Aan Hr. Ms. gezanten te Brussel en te Parijs is opgedragen aan de regeeringen aldaar te vragen, of de in het „Utrechtkch Dagblad" gepubliceerde tekst van een Bel- gisch-Framsche militaire conventie authen tiek is en of de in dat blad weergege ven uittreksels uit de interpretatie der artikelen van de conventie juist zijn, ter wijl bet Tweede Kamerlid, dhr. Heenus- kerk den minister o.a. gevraagd heeft, of d© regeering meent te moeten aannemen, dat de publicatie, ook wat de tekst aan gaat, juist is, ook wat betreft het in de interpretatie van art. 5 vermeld® omtrent een Belg.-Engeische overeenkomst om in zeker geval troepen te zenden door Ned. Limburg. Moet onverminderd den ernst van dien verderen inhoud dezer stukken, met naime aangenomen worden, dat inder daad in de interpretatie op art. 2 voor komt: „Aan den anderen kant hebben de onderhandelingen sedert acht jaren (1927) tusschen Nederland en België, op 't ge bied der waterwegen maatregelen van Ne derland uitgelokt en zullen zij die nog uit lokken, welke eventueel als onvriende lijk en zelfs als agressief kunnen worden beschouwd? Kan do regeering, zoo vraagt de heer Heemskerk tenslotte, mededeelen, of zij zich daardoor tot stappen genoopt ziet bij de regeeringen, die het aangaat, even tueel bij 'den Volkenbond, en zoo jai, welke? Het „U- D." acht den stap' van de regee ring correct- Intusschen behoeft de regiee- ring zich niet te veel ilussies te maften omtrent de antwoorden. Hefgeen met ze kerheid vooraf kon worden vastgesteld, is geschied: De Belgische, Fransohe en .Britsche regeeringen hebben een démenti gegeven, démenti clat intusschen niet al leen door ons, maar waaraan door een groot aantal binnen- en buitenlandscbe pers-organen van beteekenis 'bij voorbaat bewijskracht is ontzegd- En zeer terecht dringt de pers er allerwegen op aan, lat men, indien er kritiek is op de juistheid van onze publicaties, thans gehouden js, om den Sluier der geheimzinnigheid over •deze zaak op te lichten, en dan te zeggen wat wèl juist is. Afgezonderd nog van den inhoud der publicatie is de verontwaardi ging groot over de wijze waarop, in strijd met den geest van den Volkenbond, dier gelijke geheime onderhandelingen plaats hebben. Wie als w'ij', schrijft het „U. D.", het authentieke stuk met eigen oogen gezien heeft, haalt de schouders op over elke piogelijke ontkenning. ZIER1KZEE. De „Nationale avond", Dinsdagavond in de Concertzaal gehou den, is uitstekend geslaagd. Honderden waren aanwezig, niettegenstaande de on gunst van wind en Weer- Zeer velen ook van buiten deze gemeente waren tegen woordig. De heer J. A. Biermasz, de voorzitter der „Zzeesche Oranje-Vereeniging" open de de druk bezochte bijeenkomst, daarbij herinnerend aan de feesten van Juli 1927, welke feesten, dank zij vooral de mjeoe- werking der Landstormers slaagden. Spr. maakte een vergelijking tusschen de Ko- ninginnefeesten van vroeger en thans. Nu 'ziijn 't meer feesten, waarop de nationale eenheid tot uiting komt; 't ge Voel van saamhoorigheid wordt bevestigd en ver sterkt. Met den wensch dat deze avond er toe zal mogen medewerken om dat besef levendig te houden, daarbij' dv. viuop uitsprekend, dat onze Koningin nog jaren over ons vaderland zal mogen regeeren, (eindigde de voorzitter, wiens woorden door een krachtig applaus werden onder streept. Hierna werd met het vertoom en der films begonnen, die de onverdeelde aan dacht trokken. Bijzonder goed 'geslaagd is de indertijd opgenomen film' der fees ten te Zierikzee. Wat doet onze oude stad het goed op de film'! Niet minder belang stelling trok de film van den 27 Sept. van 't vorige jaar gehouden landstorm dag in Den Haag. In de pauze werden de 'door de Z. O. V. geschonken medailles aan de vaandeldra gers der landstormfüeelingen op ons eiland door dhr. P- J. Laernpes, sedr. der Prov. Landstormcommissie, met een toe spraak overhandigd. Aan het eind der bijeenkomst, na dat de heer Laernoes woorden van dank had gesproken over ondervonden finan- cieelen steun en medewerking, herinnerd had aan den indrukwekkenden Landstorm- dag in Den Haag, daarbij opwekkend tot voortdurende propaganda, voerden eenige dames en heeren uit Burgh-Haamstede tot slot een aardig tooneelstukje o.p>, dat met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Het strijkje heeft voor het muzikale gedeelte het hare bijgedragen. Het schijnt, dat Thialf dezen winter niet gemakkelijk afstand doet van zijn ijs kristallen troon- Zijn ijsbonden adem blaast fel uit 't Noord-Oosten en ging Dinsdagavond laat zelfs met sneeuw ge paard- Be vreugde over den invallenden dooi is kort geweest, maar.... „de tijd werkt voor ons". Zoolang zal 't nu wel niet 'meer duren, hoewel De Bildt nog vorst voorspelt. De Prov. Boot kan nog steeds niet met den dienst beginnen, voor al niet 'met een straffe Noord-Oostter, waardoor 't ijs in de Zanakreek njet weg gaat. Donderdagmiddag hield de Provin ciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in de sodieteit St.- Joris te Middelburg (hare jaarvergadering onder voorzitterschap, van den heer C. A. v. Woelderen. Door den secretaris, dy. C. Orbaan, werd het jaarverslag uitge bracht, dat werd goedgekeurd met dank aan den secretaris, voor alles, wat hij in het belang der vereeniging doet. Hierna bracht de heer A. J. Hoorweg, Consulta tiebureau-arts zijn verslag uit, waarin hij zegt, dat het werk op de bureaux vrij wel opi dezelfde manier is voortgezet. Het aantal nieuwe patiënten was ongeveer ge. lijk aan dat van het vorig jaar (het w'ajs, 818 en wel 181 'mannen, 296 vrouwen en 341 kinderen en het aantal tuberculeus© 117 mannen, 177 vrouwen, en 53 kinderen). De samenwerking met de Raten van Ar beid in Zeeland is goed. Met dien te Goes niet meer zoo' intensief als vroeger, daar de meeste t.b.c.-ipatiënten door den me- dischen adviseur zelf worden gezien en zoo noodig in observatie worden genomen. Verder wijst de heer Hoorweg er ,oip, dat vooral in Schouwen de t.b.ü.-bcstrijding goed dient te worden georganiseerd. Het administratieve werk van de district-bi^.s- bazoekster wordt te veel en vereenvoudi ging zal noodig zijn. De Pw(V. hu,;sbe zoekster deed haar reizen voor propagan da en voor het geven van den cursus voor de zusters. De plaatselijke huisbezoek sters deden over het algemeen hun werk goed- De administratie is veel beter in orde dan vroeger, n,u zij meer contact heeft met het bureau en nu dikwijls na vraag bij hen over patiënten kioimt. De verslagen van den secretaris en den con sultatiebureau-arts zullen in hun geheel in druk verschijnen en dit ziail ook het geval zijn met die van de Provinciale en Districtshuisbezoeksteir. Goedgekeurd werden de rekeningen van de pennnigm., den heer Notebpom. Die van de vereeniging zelve sluit in ontvang met f 10576,44 en in uitgaaf 'met f 10327,12, al zoo een goed Slot Vani f 249,32; die van het Verplegingsfonds resip. f 3933,06; f 849,65; f 3083 41 en die van het Dis- tricts-Gonsultatiebureau ontV. f 19513,97 en uitgi. f 79648,58. alzoio een nadeelig sal- fdo Van f 170,61. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad hield de voorzitter, weth. A- Timmerman, na de opening de volgende speech: Geachte medeleden en secretaris: Alvo rens met onze werkzaamheden te beg'n- nen, moge ik van deze plaats een enkel woord spreken van diep leedwezen, dut onze burgemeester nog verhinderd is door ongesteldheid deze vergadering als voor zitter bij te wonen. Op de laatst door ons gehouden vergadering was zijn vast plan deze bij te wonen, maar op advies van zijn geneesheer is hij daarvan terug ge houden. Sindsdien is hij d,oor bijkomende ongesteldheid daartoe op heden nog niet in staat. Ik spreek zeker namens U alien de wensch en bede uit, dat onze burge meester spoedig zoover zal mogen her stellen, dat hij de vergaderingen weder als voorzitter zal kunnen bijwonen^ waar van hij1 nu reeds 8 'maanden verstoken is. En daar 't hedein de eerste vergadering is in dit jaar, spreek ik de Wensch en bede uit, dat de Heere ons allen met onze 2uit, dat de Heere ons allen met onze gezinnen dit jaar zal sparen.; dat onze vergaderingen ook dit jaar door eendrach tige samenwerking en elkander waardee- rende bij, versch:I van beginsel en ziens wijze, m het 'belang van onze gemeente en hare inwoners mogen gehouden wor den. Ook doe ik thans een beroep; op onzen geachten secretaris, om' den owmisbaren steun, die ik reeds heb genoten, daarop bij' voorkeur te mogen rekenen; de weers gesteldheid spoedig zoodanig zal veran deren, dat een ieder zijn gewone werk zaamheden Zal kunnen aanvangen en voortzetten, opdat de noodtoestand en bui tengewone armoede mogen ophouden te bestaan; dat het komende jaargetijdie even vruchtbaar zal mogen zijn, als het ver schenen jaar geweest is; dat de Woning bouw steeds zal voortgaan en dat handel en nijverheid mogen bloeien. Moge de Zegen des Heeren rusten oip onzen gezamentlijken arbeid! ELKERZEE. Dinsdagavond hield; het „Ondersteuningsfonds 'bij ziekte en on gevallen „E.E-D." in de zaal vjan dhr. Hanse - 'Zijn jaarvergadering. De voorZ-, burgemeester de Bruijn, heette de 50 a 60 aanwezigen welkom en hoopte, dat deze vergadering niet de laatste Zou Zijn. Dat gevaar dreigt, waar uit het ministe rieel voorstel blijkt, dat de ziekenkas sen moeten verdwijnen. Om verschil'Jen- de redenen Zou dat te-betreuren Zijn. Het "is b'.v. te vreezen, dat het over dé raden Van .arbeid niet zlQió soepel kan gaan als over de plaatselijke kassen. Al'lêen de vaste arbeiders worden in de wet opge nomen; viopr de losse en de kleine bazen, die ook 'wel eens in loondienst arbeiden, doet de wet niets. Op de algemeen© ver gadering van het N.V-Z,. te Utrecht is dan ook krachtig geprotesteerd tegen de Ziekteverzekering in dezen vorm. Alsnu volgt het financ'iëeie verslag, waaruit wie dit aanstippen: Saldo 1 J,an. '28 f 2503,03, winst over 1925 f 682,97, bezit op 1 Jan. \29 f3186. De verschillende afdeelingen tellen samen 223 leden, waarvoor 828 Ziektedagen a f 1,50 zijn uitbetaald, terwijl ook nog voior enkelen verpiegiingskosten Zijn betaald tot een bedrag van f 35. Daar na brengt de heer Van Splunter verslag uit van de prov. vergadering van het N.V-Z. te Goes, wat onder dankzegging Ivoor kennisgeving wordt aangenomen. De heeren de Eruijn, Beibijl, Dorreman en Van de Schelde worden bij acclamatie tot bestuursleden herkozen. Waar we hier toch al'Jen leden zijn van een vereeniging, wier doel het is, Zop. noodig te steunen, meende de voorzitter hier hulde te mo gen brengen aan 't armbestuur van Ei kerzee, voor de manier, waarop dit be stuur den nood dezer dagen tracht te lenigen. Uit den boezem der vergadering en ook van de bestuurstafel wordt 'ge vraagd, Wat er eventueel met de ver eeniging en haar gelden moet gebeuren, als het huidige wetsvoorstel tot wet ver heven wordt? Een afdoend antwojord is niet te geven. Doch vereenigd 'blijven en afwachten, in de allereerste plaats. Er is voor 't oiogenblik gedaan, wat er te doen Was. Na nog eenige vragen beant woord te hebben, sluit de heer de Bruijn de vergadering, onder dank aan allen, na de hoop te hebben uitgesproken, dat op deze 20ste jaarvergadering nog mins tens de 25ste mag volgen. ELLEMEET. Maandagavond kwamen een 50-tal belangstellenden 'bijeen in 't café Oudendijk om een c'omité op: te richten voor het hier op Hemelvaartsdag te houdem festival. De vergadering werd geopend door dhr. M. den Engelsman, die het voorlioopig programma uiteenzette. Op zijn voorstel werd de burgemeester dezer gemeente, d'hr- De Bruijn, benoemd tot eere-Voorzitter. Deze, de leiding der ver dere vergadering op zich nemende, hoopte dat alle ingezetenen tot het feest zouden medewerken en vertrouwde dat de diverse vereenig ingen van andere plaatsen een gulle ontvangst mocht worden bereid. Hierna werd het eere-comité gevormd, waarna het uitvoerend comité werd ge kozen. Voorzitter hiervoor werd de heer A. P. van der Weijde, secretaris de heer J. de Jonge en penningmeester de heer A. Hubregtse. Hun resp. plaatsvervangers zijn de heeren P. Gast, H. Friso en P. A. Wesdorp. Aan dit bestuur werden nog zeven leden toegevoegd, die hun func ties op de e.k. bestuursvergadering na der zullen verdeelen- De voorz. sloot de Vergadering, terwijl hij de menschen op wekte in de komende dagen hun beste beentje voor te zetten- Ook wij wenschen het nieuwe comité, dat de zaak met kracht ter hand schijnt te nemen, veel succes toe. NIEUWERKERK- Vrijdh** j.l. werd al hier door de IJsvereeniging op het Steen- zwaan een wedstrijd georganiseerd op schaatsen en sleden voor werklooze ge zinshoofden, waaraan 29 personen deel namen- Voor elk der deelnemers was een prijs beschikbaar gesteld, variëerende van f 5,50 tot f 7,50. Na afloop der wedstrij den berden door den burgemeester ie prijzen uitgereikt. Z.E.Achtb. eindigde met een opwekkend woord tot toetreding tot de vereeniging, daar het nu al gebleken Was, dat de nog jonge vereeniging nuttig werk heeft verricht. Zaterdag werden door de ijsvereeni- ging alhier 2 wedstrijden gehouden: n-1. hardrijderij op schaatsen en scboonrijden voor paren. In de le categorie werd be haald: le pr- door Andries Steendijk; 2e pr. W. Penne; 3e pr. Joh.Heijboer Jz.; 4e pr. P. den Haan; 5e pr. B. v. Strien Jz.; 6e pr. A. Sies Dz.; 7e pr. W'. de Jonge; 8e pr. B. V. Strien WZ. Bij het schoonrijden behaalden: le pr. P. L. Kre- pel en mevr. M. Romeijn—Krepe!2e pr. C. W. Romeijn en mej. C. K-Oimjpe; 3e pr. H. C. V. d- Zamde ©n mevr. Krabbe— V. d- Giessen; 4e pr. A. Sies en mevr. Grinwis—Soeteman; 5e pr. L. Koopman en mej. T. de Vrieze. Vrijdagavond gaf het Fanfarecorps „Oefening en Uitspanning" alhier voor zijn leden in de zaal van den heer J. J. de Witte een uitvoering onder leiding vian hun directeur, dhr. A. van den Berge. De zaïal 'was even als Woensdagavond vol. Met groote belangstelling en waar deering werd de prestatie van het corps gevolgd en het bleek ten volle, dank zij de samenwerking tusschen de leden en hun directeur, wat door ernstige studie bereikt kan worden- Na een 3-tal muziek nummers, die voortreffelijk werden ten uitvoer gebracht, werd gegeven „Pietje", klucht in 2 bedrijven, dat zeer verdienste, lijk werd gespeeld en een daverend ap plaus verwierf. Na nog een drietal mu zieknummers, di® met volle aandacht wer den aangehoord, werden wij vergast >p een drietal nummers, waarbij aan viool en fluit d® heerlijkste tonen werden ont lokt, die met begeleiding van de plano, bespeeld door mej. v. d. Berge, tot een schoon harmonisch geheel samensmolten. Uitgezonderd no- 14 van 't program, „Ave Varie", een muzikale voordracht, die on der gespannen aandacht onberispelijk werd uitgevoerd, werd^ie avond verder gevuld met nog een zestal nummers van 't program, komische scènes, die allen zonder uitzondering typeerend werden weergegeven, en waarmee de spelers veel succes oogstten. Een dankbaar applaus Volgde dan ook na ieder nummer. De aan- ''Weziigen stemden dan ook ten Vplle in met de waardeerende woorden van den burgemeester, toen deze na. afloop van 't program', den directeur en de leden van het muziekcorps een woord van lof en hulde toezwaaide voor hun mooie, degelijke en goed verzorgde uitvoering der muzieknummers en de dames en hee ren, die door hun mooi spel zooveel had den bijgedragen tot dezen genotvollen avond, innig dank zegde. Met een geani meerd bal werd verder dezen avond 'be sloten. ST.-PHILIPSLAND- Hoewel het weer Zaterdagmiddag zieh niet al te best liet aanzien, was todh een talrijk publiek pp gekomen om de wedstrijden ,op de ijs baan alhier te zien. In den wedstrijid hardrijden voor jongens van 14—17 jaar werd de le prijs behaald door Toon Eve- raers, de 2e door Mac'hiel Stois en de 3e door Willem Beurkens. Het tonnetje- rijden bleek een goed gekozen nummer te zijh, waarbij de lachspieren herhaal delijk in 'beweging kwiamen. De le prijs viel daarbij ten deei aan dhr. J- Hoog lander Az., de 2e aan dhr- J. Reijngoudt Lz1. en de 3e aan dhr. Abr. Noorthoek. De laatste wedstrijd stelde de dames- leden in de gelegenheid haar 'bekwaam heid te toonen in het ringsteken. De le prijs verwierf daarbij mej. P- Weslbroek, de 2e mej. J- v. Duuren en de 3e tmej.- A. V. Nieuwenhuizen. Met een kindertrad- tatie wterd dezen middag besloten. ST.-MAARTENSDIJK. In de gehouden algemeene jaarvergadering van Het Groe ne Kruis werd 'het jaarverslag uitgebracht. Hieruit blijkt dat iop( 1 Jan|. 1929 de vereen. 552 leden telde, wat overeenstemde met het getal naar den toestand cp 1 Jan. 1928. Een gevoelig verlies leed het be stuur tengevolge van 't vertrek van den heer F. A. Rosendaal naar Middelburg. De heer Rosendaal werkte met hart en ziel voor de vereeniging. Door het bestuur werd aangedrongen op aanstelling van een schoolarts, wat tot gevolg had dat dank zij het helder inzicht van den Raad, dr. Tazelaar met ingang van 1 Januari 1929 door genoemd college ;als zoodanig werd benoemd. Elk schoolkind wordt tij dens de schooljaren 3 maal grondig on derzocht- In 1928 werden in totaal af gelegd 2421 bezoeken bij 61 patiënten, verdeeld over 59 gezii»nen. Met betrek king tot de t.b.c.-bestrijding stonden per 1 Januari 1928 onder toezicht 34 gezin nen met 35 patiënten. In den loop' van 1928 vermeerderden deze cijfers achter eenvolgens met 3. Afgevoerd werden 14 gezinnen met een gelijk aantal patiënten, izoodat io(p 1 Jan, 1929 onder toezicht ston den 23 gezinnen met 24 patiënten- Afge legd werden 355 huisbezoeken en 506 Verpleegbezoeken. Twee kinderen werden uitgezonden naar een kinderherstellings oord en een kind naar een ziekenhuis. Blijkens de verantwoording van den pen- ningm. hebben d® ontv. van Het Groene Kruis bedragen f 2151,29, de uitgaven f 1944,93°. De ontv. van de afdeeling t.b.c.- bestrijding hadden bedragen f 928,11; de (kitg. f 916,73. Als bestuurslid werden her kozen de heeren C. M. Q.uakkelaar en B, J. van Oost. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Rosendaal, werd voorzien door benoeming van den heer C. J. Kwaak met 26 van de 42 geldig uit gebrachte stemmen. Bij de rondvraag werd de contributieverhcoging besproken. Het bestuur werd overgelaten na te gaan op welke wijze men de leden daartoe vrij willig kan krijgen. ST-ANNALAND. Daartoe in staat ge steld door eenige vrijwillige bijdragen van enkele schaatssportminnende burgers hield de ijsclub St.-Annaiand een wedstrijd in het turfrapen. Een 14-tal prijzen was uit geloofd, die ais volgt werden gewonnen: 1. A. Ridderhof; 2. G. Goedegebuure; 3. A. v. d- Meer; 4. Abr. Goedegebuure; 5. M. Moerland Cz.6. M(. Fase; 7. Joh^s v. d. Jagt; 8. J. Mosselman; 9. F. Stols; 10. Joh. de Haan; 11. H. Overbseke; 12. G. Heijboer; 13. M. Kaashoek; 14. Abr. Slager- Op initiatief van het bestuur der ijs- vereeniging 'werd hier een ringrijderij op de ijsbaan gehouden voor dames en hee ren. De te winnen prijzen, bestaande uit bons van een bepaalde geldswaarde, kwa men ten goede aan de armste huisgezin nen van het dorp. Een aantal jongedames bad zich de moeite getroost met lijsten langs de huizen te gaan, waarop voor een bedrag vanj f 261,50 'werd geteekend. Met deze mooie som kon een 50-tal ge zinnen worden bedacht. Om iedereen in de gelegenheid te stellen het verloop* van den wedstrijd te volgen, was het bezoek aan de ijsbaan voor dien middag voer alle toeschouwers kosteloos. Dat dit ge waardeerd werd bewezen de honderden en honderden kijkers. De le en 2e prijs viel respectievelijk ten deel aan dhr. J. Keur en mej. P. Quakkelaar. Het wis waarlijk een mooi denkbeeld Van het be stuur, dat de behoeftige gezinnen zeer zeker op prijs zullen hebben gesteld- Is het niet te verwonderen dat er op ons dorp nog menschen worden gevonden die schaatsenrijden, zelfs met bovenstaand doel, nog uit den booze vinden? Het stemt waarlijk tot verheugenis te mogen constateeren, dat er nog altijd menschen zijn, die zich in zWare tijden het tot van minderbedeelden aantrekken. Zulke menschen 'mogen waarlijk wel ge noemd worden: de heeren Spreijer Ero- thers te Amsterdam, die 's zomers toch al duizenden en duizenden guldens dioor de arbeidende klasse van St-Annaland laten verdienen in de z.g. „witte juun". Hun vertegenwoordiger, dhr. J. W. Elenbaas alhier, kreeg deze week een telefoontje van genoemd® heeren, dat ze een zeker bedrag 'beschikbaar stelden, om onder de armste gezinnen te worden uitgedeeld. Niet noodig te verklaren, dat dhr. Elen baas zich met genoegen van zijn taak kweet en dat de goede gave door de bedachten dankbaar werd aangenomen. Des te meer was zooiets welkom', waar het ons niet bekend is, dat er op ons dorp noch van gemeentewege, noch van par ticuliere zijd®, iets wordt gedaan aan ex- tra-Iiefdiaiigheid, hoewel cok hier deze winter aan sommigen wel extra-zwaar zal vallen. Het moge dan waar wezen, dat St.-Annaland niet behoort tot de z.g. „arme gemeenten", toch mogen enkele meergegoeden zich wel eens afvragen of ze het met hun geweten kunnen overeen, brengen, dat ze geen hand uitsteken om het lot van hun minderbedeelde medémen- sc'hen wat te helpen verzachten. Het spreekt vanzelf, dat hiermede niet kun nen worden bedoeld mogelijke stille wel doeners, die het mooie beginsel in toe passing brengen „Laat Uw linkerhand niet weten wat de rechter doet". POORTVLIET. Donderdag 21 Februari hield de ooöp. Boerenleenbank alhier haar algem. vergadering. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat de vereen, op 31 Dec. 1928 161 leden telde, dat er 220 spaarbankboekjes in omloop waren, waarvan 139 van niet-leden met een to taal tegoed van, f 52590,72, dat 75 leden met de B,amk in loopende rekening ston den en dat er 27 voorschotten waren ver leend- Uit de rekening bleek, dat er ontv. was: aan spaargelden f 115458,95; e,a(n terugbetaalde voorschotten f 4473; in top pende rekening f 183458,65; aan rente f 6315,51 en aan pro visie en fkiosifcatfit f l'37j60 Uitgegeven werd: terugbetaalde spaargel den I 89476,96; gegeven voorschotten f 5470; in Ioopend® rekening f 205377,49; aan rente f 4530,96. Het eindcijfer der re kening bedroeg f 311507,46. De balans vermeldde als bezittingen: inhoud der kas f 4861,35; uitstaande voorschotten f 20105,24; te goed in toiopende rekening f 148206,52 en als schulden: aan de spaar ders f 120503,48; in toopende rekening f 46567,27. Er werd besloten de gemaakte winst ad f 1102,36 bij het reservefonds te voegen, dat daardoor gestegen is tot f 9827,14. De aftredende heeren W. Ca rols en C. P. Vogelaar werden resp.. als bestuurslid en lid van den raad van toe zicht met nagenoeg algem. stemmen her kozen. Als plaatsvervangende bestuursle den werden weder aangewezen de heeren E- C. W. A. Geuze' en J. C. Eindhoven. In de commissie, belaist met het nazien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1