Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad «n Provinoie. FE U I LLE T O N." bahoorend* bl) da van Vrijdag t Fabr. 1929, no. 11807. BINNENLAND." DR. AUG. BORMS. Dr. Borms heeft in de woning van zijn broer te Scheveningen, eenige journalis ten ontvangen en hun omtrent zijn mee ning over zaken de Vlaamsche beweging rakende mede jee Zingen gedian- Op een vraag naar het program van de Vlaamsch-nalionalis.ische tvweg'mg zette hiji uiteen, dat in den oorlog het program was: poljtieke scheiding tussch:n Waa'.sch- en Vlaamsch-BeCigië. Deze scheiding heb ben de V la amsch-nationa'isten tijdens den oorlog willen doorzetten om de vredes conferentie voor een feit te stellen. Daar om zochten zij eerst de stichting eener Vlaamsche academie te Gent te verwe zenlijken en daarjna de bestuurlijke schei ding te verkrijgen, tegen den wil der bezettende Duitsche overheid in. Daar is, aldus d. Bforns, wel eens te weinig op gelet, dat wij moesten strijden op twee fronten, nief alleen tegen de Franschgezinde Belgen, maar ook tegen de naar verduitsching strevende Duit- schers. Wij vreesden daarom evenzeer een Duitsche als een Entente-overwinning en hoopten op een vrede door vergelijk. „Beteekent de bestuurlijke scheiding de stichting van een Vlaamsch rijk?" werd gevraagd. „Dat zou aan de toekomst moe ten worden overgelaten. Mijn eigen ideaal, verklaarde dr. Borms is: Vlaanderen los van België en opgenomen in Groot-Ne derland, hetgeen de verwezenlijking zou beteekenen van het testament van den vn ballingschap gestorven dr. Depla, die in dit testament schreef, dat hij van Bel gië niets meer wilde weten en de redding van Vlaanderen s'.echts zag in de vereeni- ging met Nederland. Die vereeniging zou bijv. kunnen geschieden door Vlaanderen zelfbestuur te geven in groot-Neder- landsch kader. Vroeger werd wel gedacht aan een andere oplossing, in den geest van den Zwitserschen 'bondsstaat, met be houd van het tegenwoordige België, maar dat stadium, meende dr. Borms, zijn we voorbij. Het is nu wei voldoende geble ken, dat met de Walen niet is satmen te werken. Maar, voegde hij eraan toe, dit zijn idealen, deels persoonlijke idealen, die niet op het terrein van de owmiiddel- j lijke practisehe politiek liggen. ZIERIKZEE. Zaterdag 9, Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 Fefcr. geeft de Paiace-Bioscioop in de Concertzaal de wereldberoemde oorlogsfilm „De Groote Parade"- De tragiek, die op zoo geluk kige wijze wordt afgewisseld en getem perd door tintelende trekjes van humor in het soldatenleven, pakt het publiek. Het dramatische-- tweede gedeelte, waarin de oorlogsgruwel op vertiuffend© wijze voor oogen wordt gesteld, zal met gespannen aandacht worden gevolgd. Deze film grijpt u in de ziel en laat u niet meer los; vele films zult gij zien en vergeten, deze 'niet; zij blijft in uw hart gegrift. De film is, ook wat de regie betreft, een meesterstuk en beantwoordt volkomen jaan den roep, die ervan uitgaat. Geweldig is het tafereel van de drie soldaten, in het open veld bijeengehurkt in een granaat- kuil. met telkens uitslaande andere pro jectielen om hen heen, zoodat fonteinen van aarde omhoogspuiten. „De Groote P,a- rada" is een machtig aangrijpende film. die zeker ook hier veel telangstelling zal trekken. De Dinsdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden vergadering door de afdeeiing der S.D.A.P., waar als spreker optrad, de heer J. H. Pik, was matig tie- zocht waarover de voorzitter, de heer T. C. Schipper, tij de opening der verga te ring dan ook zijn spijt uitdrukte. In het begin zijner rede, die. volgens de aankondiging, gewijd1 was aan het Staats pensioen. behandelde spr. een stuk par lementaire .geschiedenis van de laatste kwart eeuw, om daarna te komen tot het Hat Strarljden op Schouwon. Nog een korten tijd, en we zullen in onze streek weer volop in de straviering verkeeren, Renesse eerst, daarna Haam stede en Burgh en zoo vervolgens de an dere gemeenten van Westelijk Schouwen. De vroegste begint op Maandag in de week vóór de vasten, de volgende op Maandag vóór Vastendag, en de overige daarna „beurtelings ongeveer op Zaterdag en Maandag, zoodat de laatste soms een heel eind in Maart kan vallen. Da belangstelling voor deze oude volks- Feesten is thans voortdurend toenemend; toch herinneren wij ons nog een jaar, dat slechts één ruiter geheel alleen pp Haam stede (cjn Burgh de straviering in stand hield Thans zal deze niet Jicht meer ver dwijnen, en waar in onzen tijd' voor der gelijke literatuur wel interesse wordt ge voeld. scheen het goed, over dit onder werp een en ander mede te deelen. Wat de stra eigenlijk is, daarover zijn de geleerden het volstrekt nog niet eens. De tekende folkloristen J. van de Ven en eveneens rnèj. d. v. d. Graft hebben natuurlijk ook hun aandacht hieraan ge wijd. Beiden komen slechts tot de con clusie een gewijzigde Vastenavondvie- Staatspensioen hetwelk voor de soc.-dem. samenhangt met de maatschappelijke ver houdingen. De toestand van oud en arm beschouwen zij als gevolg van de inrich ting van de maatschappij, een gevolg van het kapitalistisch stelsel. De verdeeling der productie geschiedt volgens spr. zeer ongelijkmatig. Een veel grooter deel gaat naar den werkgever, terwijl de werkne mer zich met een vee] kleiner deel moet tevreden stellen. De art'eiders eischen dan ook in het staatspensioen een deel van de hun toekomende productiemiddelen terug. Achtereenvolgens ging spr. na hoe sinds 1928 in de Sta ten-Generaal gestreden is voor Staatspensioen, de diverse wetten, betreffende deze materie in de elkaar opvolgende kabinetten, zoo o.a. de wet- Talma en het amendenient-Duijs op 't be kende art. 859 en de eerste, zuiver staats pensioen trekken den op 3 Dveci. 1913. Daar na passeerde de revue je wet-Aalbterse, die een verbetering bracht van de vvet- Talma. de vrijwillige verzekering enz. Maar ook deze wetten helpen niet af doende. Zoo waren er 1 Jan. 1928, 31000 personen van 65 jaar, die geen pensioen trokken van de InvaÏÏditeits-- of Ouder domswet; dit aantal is nu tot pl.m. 40,000 gestegen en langzamerhand gaat men te rug naar den toestand van vóór 1919. Bin nenkort komt in de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging der wet aan de orde en tegelijk daarmede de motie-San- nes, om de 40.000 personen die geen In validiteits- of Ouderdomsuitkeering krij gen. evenals in 1919 Staatspensioen te ge ven. Sannes' voorstel beschouwt spr. als een compromis en diens standpunt in ïit voorstel reëel, daar het zich aansluit aan hetgeen bestaat, terwijl de grondslag van het voorstel, het staatspensioen is. Hij be oogt samenvoeging van staatspensioen met invaliditeitspensioen en, indien mogelijk nog de mogelijkheid van eigen verzeke ring volgens de Ouderdomswet. De voor steller meent, dat de daaruit voortvloeien de kosten (f 23 millioen) uit de gew'one middelen kunnen worden bestreden. Tijdens zijn rede onderwierp' de spr. de onlangs hier gehouden lezing van dhr. de Muralt aan ccitiek, evenals de houding van den Vrijheidsbond t.o.v- het staatspen sioen. Onder applaus eindigde spr. zijn rede, waarna de voorzitter, onder dank aan den spr. en de vergadering, de bijeenkomst sloot. Voor de R.K. Kiesvereeniging alhier trad1 Woensdagavond in hotel „Juliana" op de heer dhr." van der Bilt, lid van de Tweede Kamer, toet het onderwerp „De huidige politieke toestand en wat daar mede samenhangt". Nadat de voorzitter der kiesvereeniging. de heer F. Ideler, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een woordl v,an welkom tot den spreker en do in vrijj. talrijke mate opgekomen aanwezigen. Hierop verkreeg de heer v. d. Bilt het woord. Spr. 'begon met, wat hiji noemde, „de politiek van den dag" en kwam daarbiji tot de conclusie, dat de oplos sing der tegenwoordige problemen en toe standen ook voor de katholieken verre van gemakkelijk is. Ondanks dat, tmoet er naar gestreefd worden, ast de ingeno men plaats in de wereld 'behouden wordt en met de wenschsn van de partij reke ning wordt gehouden. Vpor zoover het de R.K. 'betreft, wees spr. op de noodzake lijkheid, dat de groote eenheid bewaard blijft hoewel de handhaving hiervan op een groote proef is en zal worden ge steld. In andere landen is met feiten aan getoond wat verbreking dar eenheid be teekent en dat eerst onderdrukking de Katholieken daar tot elkaar brengt. Ver volgens wees spr. met nadruk op de in vloed van stroomingen als het 'bolsjewis me in Rusland, China en Ned.-Indië en maande zijn gehoor aan steeds een open oog te hebben vpor de teekenen des tijds, speciaal ook wat 'betreft eventueele grieven der arbeiders, "waar georgani seerd overleg de aangewezen weg is, te meer opk daar de R.K. Staatspartij alle rangen en standen omvat. Komende tot het beginsel en werkprogram, beiden een vrucht van onderling overleg, besprak spr. uitvoerig de wenschen en grieven der R.K. t. p. v. verschillende punten, ook hierbij de eenheid en ook de liefde voor den evenmensch op den voorgrond stel lend, welke ook bewaard moeten blijven als de komende verkiezingen geen meer- ring, waaruit natuurlijk de tocht naar de zee en de vcetspceüng der paarden niet te verklaren is. In het tijdschrift Volkskunde 1905, kan men van de hand van laatstgenoemde een artikeltje hierover vinden, dat mij even wel nooit voldoende heeft kunnen bevredi gen dus bleef het onderwerp steeds mijn belangstelling gaande houden. Langzaam aan, steeds meer het duide lijke inzicht krijgend, in het verleden dezer streek, ontstond de verklaring van het strarijden, zooals die eerst thans ge noegzaam is overdacht, om neergeschre ven te worden. Want het is een klein kunstje, voor het groote publiek allerlei fantasiën neer te kladden en zoo valsch voor goede munt uit te geven; voor den vakman t'lijkt dit echter terstond, daar deze geheele folk loristische wetenschap in zijn onderzoek en ontleding steeds volkomen logisch te werk gaat. Wat onlogisch is, is hier uit den blooze. Het komt er dus cp aan uit te vorschen uit welken tijd de stra afkom stig is, of, wil men, van welke bevolking en in welke beschaving ze is te plaatsen. Veel ijieer zou hierover te schrijven zijn; in het kort volgt het meest belang wekkende en ter verklaring noodzakelijke dat het plaatselijk onderzoek leverde. Zoowel het verlocp der bevolking, als de verschillende beschavingen die hier in den loop der tijden heersehten, zullen derheid van rechts zouden opleveren. Wat de samenwerking met andere partijen 'be treft, hiefbij wees spr. Ie op het werk program en 2e op de onlangs door Dr. Nolens in de 2e Kamer uitgesproken rede. De samenwerking tusschen de 3 Christe- tijke partijen noemde spr. de meest ge- wenschte, daar hierbij de meeste punten van overeenstemming worden gevonden. Daarom betreurde spr. het ten zeerste, dat de Chr. Historischen zijn afgeweken van wat van hen kon verwacht worden. Zoowel samenwerking ta'et liberalen alls socialisten levert groote moeilijkheden op, met de eersten t. o. z. de handelspolitiek en met de laatsten wat geloof 'betreft, en enkele hoofdpunten. Bij iedere samen werking echter moet het programlm'a voor oogen worden gehouden en er naar ge streefd worden dat het land de 'beste regeer In® krijgt die ze lean hebben. (Applaus). Nadat de voorzitter den spr. dank had gezegd voor zijn keurige rede en de aanwezigen voor hunne opkomst, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ïSlCHTZAKm Ter openbare terechtzitting van den Po litierechter te Middelburg van 29 Januari werden o.nfT behandeld de navolgende za ken en wel tegen, J. K, arbeider, 67 jaar, wonende te Zierikzee. verdacht van te- leediging van* J. H. In den Bosch, op 20 October 1928 te Zierikzee. Eiisicjhl f 10 b. s- 10 d. h. Uitspra.|c. f 5 tl. s. 5 d. h. M, K., zonder beroep, echtgenoot© van J. K, 65 jaar, wonende te Zierikzee, verdacht van fcieleediging van J. H. In den Bosch, op 20 October 1928 te Zierikzee. Eisch en uitspraak: vrijspraak. Door A. M., weduwe van C. K., 39 jaar, wonende te Serooskesrke (Sch.), is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis d er Arr.-Rechtb'ank te Middelburg van 18 Januari 1929, waarbij het vonnis dier Rechtbank van 14 Ded. 1928 houdende hare veroordeeling wegens overtreding van art. 250 le van het Wetboek van Strafrecht tot een jaar en zes maanden gev.str., werd bekrachtigd. ONDERWIJS, SCHERPENISSE. Geslaagd voor het praktijk diploma ntachinescJhrijven van het Instituut Pont te 's-Gravenhage, de heer Jl Geuze, ambtenaar ter secretarie alhier. M.O. PER RADIO. Met ingang van den 15en dezer is de Hongaarsche radio-omroep-mpijbegonnen met het geven van een cursus voor hen die niet in staat zijn. of geweest zijn, de middelbare school te bezoeken. De les sen die op een zeer hoog peil gehouden zullen worden^ worden afgewisseld met muzieknummers, waardoor men den leer ling gelegenheid geeft zich te ontspannen. Woensdag 30 Jam. hield de Tuin'bouW- vereenïigimg „Schouw eiS—Duiveland?' haar 14e algemeene jaarvergadering. De voor zitter, dhr. H. van Toledo, opende deze verg. met een bijzonder woord van wel kom aan dhr- Ir. A. W. v. d. Plassche, de Rijkstuin'bouweoinsulent voor Zeeland. Uit het jaarverslag van den secretaris 'bleek, dat de vereeniging steeds in b'loei toeneemt. Door de leden was pl.m'. 7500 K.G. vrucht'böomoaiböline-jmi .afgenomen en andere 'bestrijdingsmiddelen. Daarna werd rekening en verantwoording door den penningmeester gedaan. Hieruit bleek 'dat er een 'batig saldo, was van f 369,53 V2- Verder werd besloten f 5 te geven aan het uitvoerend comité Gedenkteeken wij len prof. dr. J. Ritzema Bps, en f25 subsidie aan den proeftuin te Haamstede. Tot 'bestuurslid werd herkozen dhr. H. v. Toledo. Daarna hield dhr. v. d. Plassche een lezing over „het Seleeteeren van Tuinbouwigewassen". Spr. begon te zeg gen, dat hiervoor nog een 'breed arbeids veld open ligt. De landbouw' heeft |de stoot igegeven om te seleeteeren. Het is echter eenvoudiger landbouwgewassen te veredelen dan appels, peren, bessen, enz. Op vele factoren moet gelet worden bij seleeteeren, niet alleen op de soort, maar ook op de 'bijkomstige omstandigheden, zooals 'bemesting, ziekten, enz. Alleen wat betreft de onderstam is al veel verschil. Evenzoo bestaat veel verschil in het ver- het meeste tot deze verklaring bijdragen. Uitgaande van den Karolingischen tijd die ons hier het test bekend is, komen wij tot het volgende: Uit het Zuiden Zijn gekomen het Chris tendom en de Frankische ovecheersohing, die in deze woeste streken te tere toestan den hebben geschapen. Als overal hebben deze Karolingers ook hier hun burcht of kasteel gebouwd; niet van steen, dat was veel te duur en om slachtig. Naar vroeg-Romeinsdh voor beeld: een hooge wal, bestaande uit een bekleed in g van balken en planken, waar- tusschen zand of teelaarde, het geheel omgeven door een droge gracht. Deze versterking omringde een groot terrein, waartinnen talrijke woningen stonden. De grootste van deze was voor den graaf, de bestuurder en rechter der streek of gouw. In onze gouw1, die Schouwen of Soaldis heette lag deze burcht bij het dorp Burgh, op het zoogenaamde Hooge Burgh. Dit hooge terrein is t es loten tusschen K'.oosterweg en Weeldeweg en bijna zui ver rond. De kleinere Winnencirkei, die achter de dorpstuinen aanvangt, is het eigenlijke terrein van den Burcht, de middellijn van deze is ongeveer 200 M. Ook thans is dit alles nog zeer hoog ge legen; een gedeelte der akkers is daarom indertijd als Kerkhof in gebruik genomen De liefhebbers van de sohaatssport in 't Noorden van one land, hebben in de nfgeloopen maand hun hart eens extra kunnen ophalen. Hierboven een kiek van een ^edetrijd voor paren te Heerenveen. e delingsmateriaialBij1 de veredeling wordt nog te veel op het wortelgestel en niet op de soort gelet. Het zaad dat gebruikt wordt, is afkomstig uit ciderfabrieken in Frankrijk, /dus afkomstig van duizend© verschillende vruchten waarven men de soort niet kent In Engeland is men met het seleeteeren al pl.m. 12 jaar bezjg, o. a. met zwarte 'bessen. Als deze strui ken worden afgeleverd en zijn ze goed gekeurd door de keuringscommissiedan worden ze afgeleverd met certificaat In de toekomst zal h er ook zoo'n keurings commissie in het leven worden geroepen. De voorzitter was de tolk der aanwezi gen toen hij na het einde der lezing den heer v. d. Plassche hartelijk dank zegje voor zijn mooie, duidelijke en leerzame lezing. Hij' 'wekte de leden cp, speciaal de kweekers, om eens ernstig over dit onderwerp ina te (denken, waarna hij de vergadering sloot. STAVENISSE Maandagavond kwamen alhier onder voorzitterschap van dhr. H. J. Dorst een aantal personen, belangheb benden bij de suikerDietencultuur, bijeen. Algemeen was men het er over eens, dat er iets door de regeering moet gedaan worden in den vorm van bescherming in het belang van den geheelen eoonomischen toestand in het land. Door de hooge kosten aan de bietenteelt verbondon, is deze teelt met de tegenwoordige suiker prijzen niet meer loonend. In beginsel werd m.a.st. besloten tot de oprichting eener afdeejnig „S.avenisse" van'don kring „Tholen" der Z.L.M- Een commissie van 3 personen n.l. de heeren H- J. Dorst, C. L. Potappel Jz. en Joh. Leune werd aan gewezen om de betreffende verzoeken oni steun en medewerking te zenden aan de diverse landbouwm.pijen de schippersver. „Schuttevaer", en o.a. aan den heer v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. De voorz. dankte de opigekomenen voor him mede werking en twijfelde er niet aan, pf er was hedenavond alhier een stap in de goede richting gedaan. DE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE. Op aanstichting van de Kamer v. Koop handel voor Westelijk N.-Bratiant, werd Woensdagmiddag te Bergen op Zoom een vergadering gehouden ter bespreking van „de dreigende crisis in de suikerindustrie en hare gevolgen voor West-Bxaltlant Als inleiders traden op ae heeren dr. P. van Ginniken, Bergen-op-Zoom, dr. L. G. Kortenhorst, 's-Gravenhage, A. J. Loerak ker, Haarlem, C. Moors, N.-Vosmeer, J. C. v. d. Boom, Breda en J. Timmermans, Rotterdam. Na de gehouden redevoeringen wevd een motie aangenomen, waarin o m. wordt gezegd, dat de vergadering als hare mee ning uitspreekt: dat in 't bijzonder joot de alom toe gepaste bescherming er ernstig gevaar bestaat voor oen belangrijke inkrimping der beetworteicuituur en der suikerindus trie in Nederland; dat het verdwijnen van een teiangrijk gedeelte dezer welvaartsbronnen in het en tallooze scherven en teenderen zijn in den loop der laatste 15 jaar hier ver zameld. Uit de vondsten is af te leiden, dal in het begin der 8e eeuw ongeveer deze sterkte hier is gesticht, het dorp is van later tijd en heeft zijn naam eraan ont leend. Het slot Kraaienstein, met zijn groo te ruimte tusschen tinnen- en buiten gracht vertoont geheel een vesting-aanleg uit de 10e en 11e eeuw, waarbij het hoofd gebouw nog in het bijzonder dcor een gracht is versterkt. Dit alles is gesticht als vluchtplaats der bevolking voor de Noormannen, de Zwarte Raven of Kraaien, bijgenaamd cl ie immers eveneens uit het N. kwamen. Van steen was het getouwd, vandaaj de naam Kraaiensteen- Op gron.i van deze en andere gegevens is het moge lijk. een reconstructie of weder-opfciouw te geven van onze streek in dezen vroeg- Frankischen tijd. Het dorp Burgh ontleende zijn naam aan de sterkte, erbij gelegen, het is dus van later; trouwens al onze dorepn zijn lang zaam' ontstaan 001 een houten kerkje, la ter van steen. De verspreide hoeven en woningen zijn de oudste; deze dus, en de Graventwcht, naast de dorpen in opkomst, geven,het beeld der bewoning in die vroege tijden. Alleen Westenschouwen, aan den rivier mond zal hierop een uitzondering heb- getied der Kamer, zoowel voor de land bouwers als voor de arbeiders, midden standers., schippers, industriëelen en an dere groepen der bevolking, ernstige ge volgen en belangrijke schade zon tenge volge hebben". dat het verkeerd is om te fcüijven over leggen over de vraag, of de toestand vitn gevaar wel op het uiterst bereikbare punt gekomen is, zonder dat onherstelbare schade is aangericht; dat bovendien bij het tot stand komen der conventie^ de waarae der conventie voor Nederland vermoedelijk afhankelijk zal zijn van den toestand waarin de Ned. industrie zich op dat 01 ogenblik bevindt; dat tot handelen moet worden over gegaan. voordat deze schede is aange richt en de bereikbare en voor de hani liggende middelen terstond moeten wor den aangewend om het gevaar voor aan merkelijke inkrimping van cultuur en in dustrie te weren; verzoekt de K. v. K- deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en aan de leden der Staten-Generaal. DE KLEUR VAN HET EI. Dat deze een factor van 'grooter te tee kenis is, dan een jaar of tien terug, is be kend. Wanneer tegenwoordig een kippen houder op een flinke markt of veiling komt met witte, bruine en miskleurige eieren door elkaar, dan krijgt hij 1 of I1/2 et. minder per ei, dan wanneer ze gesorteerd waren en voor de fclruine eiers krijgt hij 't meest Hoe krijgen die eieren die bruine kleur? Daarover zijn de mee ningen verdeeld. Dr. van Ledden Huise- fetosch meent ze te moeten toeschrijven aan het afscheiden van roode 'bloed lichaampjes uit het bloed. Daartegenover verklaart prof. Hammond^ dat ze uit pig ment gevormd wordt. (Pigment is o.a- een kleurstof., die de haren kleurt). Weer een ander meent de kleurstofvorming aan de temperatuur te moeten toeschrijven en wel: hoe warmer, hoe minder kleur stofvorming. Hoe het Zij, voor den prac ticus is het van teteekenjs: hoe krijg ik van mijn kippen truine, donkerbruine eie ren veel donkerttuine eieren! En dit is nu juist een punt, waarb'ij we tot nog toe twee onvereenigb'are grootheden met el kaar willen verhinden. Het is tot nu toe gebleken dat hoe meer eieren een kip produceert, hoe lichter de kleur der schaal wordt. Het is dan ook een moeilijk vraag stuk, dat de „Welsummer club?' zich ter oplossing heeft voorgelegd: Hoe kunnen wij 'met behoud van de donkere kleur der eieren..het aantal per hen te produ- ceeren eieren zoo hoog mogelijk opvoe ren. Van beteekonis is het zeker. Wel is het eigenaardig, dat dieren, die in een ren loopen en niet te veel groen krijgen een lichter gekleurd ei geven. Werpt m'en er wat afgestorven blad in, dan wor den ze veel donkerder. In bijzóndere mate geldt dit voor eTtcehlad. Dit schijnt bij zondere stoffen te l evatten, die tot de kleurstofafscheiding prikkelen. Zou mis schien ook in deze richting gezocht kun- b'en gemaakt; als visscherspleats en haven voor invoer van wapens, aerdewerk enz., is het ongetwijfeld reeds zoo oud, wat blijkt uit de scherven daar gevonden. Het zwaartepunt van heei de streek w,?s toen in het Westen gelegen: de Graaf op zijn burcht dus het bestuur, de invoer haven enz. Eerst later is Zierikzee tot grooter bloei gekomen en heeft daar mede ook de eerste plaats ingenomen» wat natuurlijk niet zeggen wil. dat het in zijn vroegsten aanleg laat zou zijn. Tegelijk met het Frankische bestuur heeft ook de Christelijke kerk haar or ganisatie over deze streek uitgebreid- Eeuwenlang is die van kracht gebleven en daardoor veel beter bekend; ook hier blijkt dat zij voor de heele streek een een heid vormt terwijl het zwaartepunt even eens in het Westen ligt. Het is algemeen bekend, dat steeas en overal het Christendom er slechts met moeite in slaagde, de overoude Heiden- s-che geb'ruiken uit te roeien; het kerstende deze daarom det wil zeggen: ze werden in een Christelijk kleed gehuld en zoo verder toegelaten. Duidelijk schemert, door le Christelijke getruiken onzer streek, de vroegere toestand onder het Heidendom der Germanen, zooals trouwens overal het geval is. Hier wordt dus slechts toegepast wat je wetenschap der folklore overal doet. (Slot, volgt);

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5