Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD BINNEN LAN P, Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Vlaanderen's Nood. bahoorandi bi) da van Vrijdag 25 Jm. 1929, no 11804 RADIO-RAAD. Hoewel er sedert lengen tijd sprake is geweest van de instelling van een Radio- raad, waren de moeilijkheden bij het moe ken van de geschikte personen uitermate groot. Eindelijk blijkt de minister vün waterstaat er toch in geslaagd te zijn een aantal menschen te vinden, die de zoo dringend noodige oplossing zullen moeten geven van het netelige omroep- vraagstuk hier te lande. Zij zullen advies aan de regeering hebben uit te brengen ten aanzien van de te volgen gedragslijn, waarbij zij stellig gebruik zullen maken van de ondervindingen, hier en elders opgedaan, en van de reeds verschenen rapporten ter zake. NOORDWELLE. Op 18 dezer vergader de alhier de Landfcöuwvereen. „Ons Voor deel". Uit de huishoudelijke zaken stippen we aan dat toesloten werd toe te treden tot het Centraal Bureau, terwijl op aan drang van 'burgemeester Schooff wordt besloten via de Z.L.M. pogingen aan te wenden tot tehoud van de P.rov- subsi die ad' f 600 voor den nieuwen veearts te Renesse. Dhr. P. Hanse stelt zich be schikbaar voor het secretariaat van een commissie daartoe eventueel te vormpn uit de vereenigingen in het westen van Schouwen (Burgh, Noordwelle en Eiker zee) evenwel niet in zijn functie als secir. van het kringtestuur. Hierna hield dhr. Siebenga seer. der Z.L.M-, een rede over eenige economische vraagstukken. Zoo behandelde spr. ook de sterk op gedreven land- en pachtprijzen. De groo- te landhonger ailerwege houdt daling te gen. Grondverbetering, intensiveering (tuinbouw) zijn hiervoor noodig, terwijl de regeering in de droogmaking van de Zuiderzee een hoopvolle daad verricht. Ook is het noodig, dat vopr kwaliteit, sorteering en verpakking ervoor geZorgd wordt, dat de buitenlandsche consument zich hecht aan onZe producten. Spreker kwam tot de conclusie, dat de moeilijk heden niet in 't bedrijf zelf, maar in de eerste plaats in 't buitenland liggen en dat door doelttetyuste organisatie de macht der syndicaten gefnuikt moet wor den. Tot slot vertoonde dhr. Siebenga een interessante film van de schitterende landbouwtentoonstelling te Dortmund in 1927. Waar de heele rede van dhr. Sie- tOmga uitmuntte door helderheid, kern achtigheid en rijkdom aan inhoud, was de lof hem door den voprz. aan 't einde toegezwaaid, ten zeerste verdiend. NOORDGOUWE. Open'tiare vergadering van den raad dezer gemeente pp 22 Jan. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester- Alvorens met de werkzjaam- heden te beginnen, wenscht de voorzitter de leden en hunne gezinnen in 1927 alle goeds toe en hoopt dat de gemeente voor rampen en tegenspoeden bewaard moge blijven. De heer Schikker dankt den voor zitter voor de gesproken wöorden en wenscht hem en zijn gezin wederkeerig een goed jaar. Aan de orde komt het voorstel van B. en W., om niet over te gaan tot het bouwen van een gymnastiek lokaal aan de o.l. school. Voorlezing ge schiedt van een brief van het hoofd der school behelzende een uitvoerig betoog ten gunste van zoo'n lok dal. De meenin- gen omtrent den touw zijn tamelijk ver schillend. De voorstanders worden door de tegenstanders bestreden en omgekeerd. Ncid&t het voor en tegen rijkelijk zijn deel heeft gekregen wordt tot stemming over gegaan. Het voorstel wordt aangenomen miert 4 tefgen 3 stemmen. Daarna volgt het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een leslokaal aan die school, welk voorstel Z.n.st. wordt aangenomen. De uit voering wordt aan B. en W. overgelaten, terwijl het de bedoeling is het werk in de gemeente te doen blijven. Na bespre king en discussie wordt besloten als nieu we leerkracht wegens uiltlreiding van het aantal kinderen aan de o.l. school eer. onderwijzeres op te roepen in het bezit der ekte nuttige handwerken en bevoegd- voor vak j. Voorlezing heeft plaats van een brief van de N.V. „P.Z.E.M." 'betref fende de meerprijs ven een ondergrondsch net ten opzichte van een tbvengrondsc'h net in de kom1 „Noordgouwe" tot aan Kloostenveg en 'te Sohuddébeurs kom van ef Oude Tol tot aan het tramhuisje. Voor de kom Noordgouwe bedraagt de meer- (pirijls f 4250,— en voor de kom Schudde- beurs f 2750—, rlles buiten het noodige straatwerk, dat voor rekening der ge meente komt. Te Noordgouwe is daarbij gerekend op 7 straatlantaarns en te Schud'defc'eurs op 6- De aanlegkosten van de straatverlichting zijn in de meerkosten begrepen. 8 M. aansluitleiding is vrij, meerdere lengte moet door den betrok ken aangeslotene worden betaald naar verkiezing tegen f 0,25 per M. en per jaar of f 2 50 per M. ineens. Aansluiting aan het bOvengrondsch net buiten de kom men kan alleen geschieden wanneer de betrokkenen garantie stellen. De voorzit ter deelt het voorstel v;an B. en W. mede om' de meerkosten van een ondergrondsch net in beide kommen, zooials boven is medegedeeld, voor rekening der gemeen te te nemen en om dat net te Schudde- beurs verder door te trekken tot de wo ning van v. d. Klooster mits de men schen aldaar aansluiten, en daaraan dén wemsch toe te voegen, dat bij aandrang v,an betrokkenen tot verdere uitbreiding der gemeente zoo mogelijk mede zal helpen. Na bespreking en discussie wordt het voorstel van B- en W. aangenomen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om de kosten van het onder grondsch net ten laste der gemeente ko mende, alsmede de kosten van het te touwen leslokaal aan de o.l. school te vinden uit een geldleening. Dhr. Schik ker wil de kosten voor het leslokaal vinden uit het overschot op de gewione middelen hetgeen bestrijding uitlokt. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen We|ti 6 tegen 1 sillém!. De heer van Citlers doet het voorstel de uitgaven vaa het leslokaal te vinden uit het overschot op de gewone middelen en de uitgaven van het ondergrondsch net uit igéldleening. Dit voorstel Wordt met ip|pj 1 tn(a. algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog een op merking is gemaakt over het vrijaf ge ven op school bij de laatste ijsvermaken1 wordt de vergadering gesloten. OUD-VOSSEMEER. Eenige jaren lang was er aan de overzijde van de Eendracht een roeiboot én tevens een persoon be schikbaar, die het mogelijk maakten te dezer plaatse des nachts genees- of ver loskundige hulp in te roepen; nu er te Nieuw-Vosmeer zelf een arts gevestigd is en zeker tot groote tevredenheid van de ingezetenen dier plaats geen gebruik meer behoeft gema ikt te worden van een en ander heeft het gemeente-bestuur der laatst genoemde gemeente tesloten de roeitloot bij inschrijving te verkoopen; zij bracht slechts de luttele som van/ f 43 op. LANDBOUW KÏJ VEETEELT, VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN R. L. W. S. Dinsdag hield de Vereeniging van Oud leerlingen der Rijks Land'blouww in ter- school te Gpes eene algemeene vergade ring in het Schuttershof aldaar, onder voorzitterschap! van* den heer D. W. Lin de n'bfergh. Spir. betreurt, dat er niet meer belangstelling is voor deze vergadering, omdat de jongeren juist 'belang mpeten stellen in het organisatieleven. Spreker wekt de aanwezigen op niet-leden tot aansluiting op te wekken, daar den een ling niet kan 'bereiken, wat eene vereeni ging wel kan. De secretaris, de heer C. O. J. Hen- drikse, deed mededeeling van de dopr den algemeenen Bond in 1929 te houden excursies. Medegedeeld wordt, dat de algemeen© bond in 1930 een excursie naar Zeeland zal houden. De secretaris bracht daarna het jaar verslag uit. Spr. mentoreerde de gehou den jubileum vergadering, herinnerde aan de pogingen om' ontwikkelinjgseursussenj te organiseeren en bracht dank aan de Zi. L. M. voor de ondervonden méde werking. Het jaarverslag wérd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. De secretaris bracht vervolgens ver slag uit van de Algemeene vergadering van den Algemeenen Bond, gehouden te Hengelo. Aan de orde was de bespreking der ontwikkélingsdagen. Medegedeeld werd, dat te samen mét de 2}. U M. en den B. v: G. een dag 'Zal gehouden worden op 4 Mei, met ver schillende sprekers over land'bouwpnder- werpen, en de voorzitter hoopt, dat dit Voorbeeld zal worden ^gevolgd dpor an dere sprekers. De ontwikkélingsdagen zullen afwisse lend op verschillende plaatsen gehouden worden. I De heeren A. C. Zandee en C- O. J. Hendrikse wérden bij acclamatie als be stuurslid herkozen. Het volgende punt der agenda w-as het verslag der Commissie vopr de Pensioen regeling in den Landbouw, waarbij |de voorz. mededeelde, dat het rapport nog niet is verschenen, maar het voorstel zal Zijn; een regeling te treffen 'met Pemsioen- risio'o en spr. wekt pp 'bij verschijning in 't Zeeuwsch Landbouwblad er gloed nota van te nemén. De secretaris brengt bij de rondvraag ter sprake de kwestie van de Verplichte aftreding van de hoofdbestuursleden der Z„ L. iM. Spr. zöu de verplichte aftreding betreuren, want goede krachten moeten niet na zes jaar een jaar rust méeten nemlen. De voorzitter zégt, dat het vraagstuk binnenkort in de afdeelingen der Z..LJVI. zal komen. Daar Zal men Zijn stem' kun nen uitbrengen. Als de meerderheid er vopr is, zal het bestuur der ZrL.M. zich er wel bij neerleggen. PLUIMVEETEELT. Enkele wenken vo,:r de koude dag en. Winterweer, met vorst en sneeuw geeft bevroren water, harde grond. Houdt de kippen finnen. Ze kunnen niet anders dan t©vroren kam en lellen en snot opdoe,n en van de leg geraken. Geeft ze een extr.i Wiijj 'zien thans in, lwiajt pps te doen staat: Vlaamsch nationaal tot het uiterste... Het logische en eenig-mogelijk eind doel Van onze Vlaamsch-netionale bewe ging is de wederaansluiting van Vlaande ren bij Groot-Nederland. Als eerste stap in die richting streven wij naar de zoo groot mogelijk, volledige politieke zelf standigheid van het Vlaamsche volk. Het groote Nederlandsctie 'beschavings leven heeft men in twee stukken ge sneden: Ze moeten weer bijeen. Erv zijn er die Zeggen: kijk eens hoe alles bloeit, hoe uw Vlaamsche litera tuur is ontwikkeld. En dan noemt men een half dozijn of een dozijn- schrijvers als Felix Timmermans, uw afgod. Doch laten we openhartig Zijn: wat is de geestelijke waarde van die Vlaamsche boeken, welke gij zoo amusant en lees baar, vindt? Wat hebben wij om te stellen legen uw ontwikkeling, geestelijke diepte en bezonkenheid?.... Gij, als cultuurvolk, zijl de geest, wij het Ihart, de warmte van leven en 'bloed. Deze twee alleen kunnen de harmonische Nederlsndsche cultuur-eenheid tot stiod brengen. Daarom moeten Wij tot elkaar komen in liefde en begrijpen. Wat gij in ons apprecieert is aardig, maar wat gij over het hoofd ziet, is die nood van 't Vlaam- sche volk, dat strijden moet uur aan uur, dag aan dag, voor de zége van de Neder- landsche 'beschaving daar in het Zuiden. Dat Zien velen onder u over het hoofd en daarvoor hebben onze mannen gestre den en geledeh. Ik héb u precies gezegd, wat wij wil len, omdat wij voor alles noodig hebbén oprechtheid tegenover elkaar. Het gaat om het leven van een volk, dat een deel is van den Nederlandschen stam. Fransch Vlaanderen is reeds ver loren gegaan. Was er niet geweest die strijd van dag aan dag, ook het Vlaan deren van heden Zou even diep Zijn ver- Zonken ,ini den kuil der verwording, aldus eindigde Moens zijn feestrede, welke met veel bijval werd ontvangen. 'bedekking turfstrooisel pf kaf op den vloer. Die moet nu warm zijn! ,rurf- strooisel werkt ontsmettend, het neemt de vocht uit de mest béter op dan kaf. Om 't ijskprstje te ontdooien in de drink bakken gieten we er w,at kokend water op. In groote bedrijven zal men 't met electrisdhe verwarmers bestralen, of em mers met warm water verstrekken. Op passen diat de eiers niet bevriezen! Daar om niet eens maar drie of vier maal per dag! rapen. Vooral die voor brpedeiers be stemd zfljn vprstvrij bewaren. Hangt in de hokken heele stronken bberekool. Kool rapen en mangels zijn ook te getlruiken, hoewel we boerenkool prefereeren (Vita minen). \Om ze een goed verteerbaar voer te geven. verstrekken we gekiemde ha ver. Zet een flinke dikke laag haver in een kistje op een warme plaats na ze eerst goed bevochtigd te hebben. De kiem niet langer dan 1/2 c.M. laten wprden! Vergeet de grit niet! Velen gevep in de- Zen tijd met warm water aangemaakt hoender meel. Dit veroorzaakt di gestie koortsen. De kippen blijven na 't eten op een hoopje zitten. Ze zijn wat rillig (net als de menschen na een flink warm maal!) Beter is droog voer te geven. NIJVERHEID EN TECHNIEK. "FORD TE ROTTERDAM. Eenigen tijd geleden heeft de N.V. Ford's Motor Co. of Holland, zoo deelen B. en W. van Rotterdam in een voor dracht aan den gemeenteraad mede, een aanvraag ingediend voor een industrie terrein. gelegen dicht bij het centrum van stukgoederenaanvoer, en tevens dicht in de nabijheid van de binnenl. scheepvaart- ondernemingen. Aan de wenschen van stdress&ntc kan worden voldaan door haar een terrein te verkoopen. Ontkend kan niet wprden^, zoo wordt in het stuk op gemerkt, dat deze tranisactie vpor de Ford Motor Co-, zeer voordeelig is. De meerderheid van B- en W. vindt aan leiding tot het voorstel, om pp de trans actie in te gaan. omdat zij in het tleho.ud van het bedrijf van Ford te Rotterdam een overwegend belang ziet, temeer nu het de bedoeling blijkt te Zijn. Rotterdam tot invoerhaven voor geheel West-Europa le maken. RADIONIEUWS. RADIO VOOR DE LANDBOUWERS. De 'reg. te Boedapest heeft onlangs bij 't Hongaarsche Parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij de dorpsbesturen ver plicht worden er voor te zorgen, dat in een voor het publiek toegankelijk lokad een radio-toestel steeds bedrijfsklaar staat opgesteld. Op deze wijze zullen de' land bouwers op de hoogte worden gehouden van de weerberichten en het prijsbeloop der landbouwproducten. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. UIT SALOMON TIJD. Uit Kaïrp meldt het Ned. Tel. Agent schap, dat er volgens berichten in de Egypte-bladen, te Jeruzalem een graf is op'gégraven van de Egyptische favorite van konin'g Saliomp: deze grafkamer Zou in pracht die van Toet-Ank-Amon over treffen en met voorwerpen» van schitte rende! Schoonheid en giroote waarde voor- Zien Zijn. „De mummie lag in een gouden kist en was gewikkeld in kostbare kleederen, versierd met edelgesteenten. Aan de vin gers waren verschillende ringen gestoken en op het hoofd was een kroon gezet, 'bfeZet mét safieren, smaragden en paar- DE BELGISCHE SCHIJN-AMNESTIE. In geen land heeft de amnestie-kwestie zulk een lijdensgeschiedenis doorgemaakt als in België. Hoewel reeds bij de wa- pjenstilstandSbepalingen van Compiègne amnestie voor alle politieke delicten toe gezegd was, hoewel de koning bij het einde van den oorlog aan de Vlamingen volledige gelijkheid „in rechte eh in fei te" toegezegd had, werden deze plech tige beloften als een vodje (papier be schouwd. België, dat zich altijld op de schending van zijn trouwens eenzij dige neutraliteit 'béroepin had, schond zelf Zijn gegeven woord, zooals het ook in de Haagsche Conventie gedaan had, door alle bestuursmaatregelen van den Bezetter als ongeldig te verklaren. Dopr het anti-Vlaamsdhe schrikbewind na den oorlog, hoopte België het activisme den kopi in te drukken en Viaanderein. definitief te knechten. Na een tienjarige worsteling is die toeleg mislukt en voor den drang van hel volk, evenals vopr de op'nie in het 'buitenland (Manifest der 200 Wuiten- landsdhe geleerden en kunstenaars) is België (gedeeltelijk gezwicht. Er moest amnestie komten. Maar een tweeslachtig land als dit, is niet in staat aan de taai en raskwestie een ruime, rechtvaardige bevredigende oplossing te igcveh. Na moei zame besprekingen biet de hopelops ver deelde Partijen, heeft de Regeeririg een amnestiewet laten goedkeuren, die even als alle taalwetten niemand bevredigt. Alle straffen van activisten worden door deZe wet „uitgedoofd" verklaard, doch enkel zij, die tot minder dan tien jaar veroordeeld zijn, kunnen aanspraak ma ken opf poljtiéke rechten. Voor de ande ren, de hoofdleiders, 'blijven alie rechten vervallen en worden alle verbeurdver klaringen en geldboeten gehandhaafd, als ook de vrpegere vonnissen (krachlens de ongrondwettelijke besluit-wetten van Le Hêvre) bekrachtigd! Deze schijn-annhes- nestie Zal ook in 't buitenland geen den kend mensch om den tuin leiden. Het verblinde anti-Nederlawdsehe België ver oordeelt zich zelf. Boven de regeerders, partijen, volksvijandige 'belangen heen, Ion. Bij de mummie lag een Hebreeuvrsch perkament, waarop, naar men meent, ko ning Salomo zelf heeft geschreven hoe 'Zijn gemalin is gestorven en welke deug den haar sierden. Volgens dit geschrift stierf de vrouw, Moti Maris genaamd, afkomstig uit Mem phis, in het 36ste jaar van koning Salo me's regeering. Zij werd onder haaf pa leis begtraven, „nadat zij zich voor haar gemaal en heer had opgeofferd". INGEZONDEN STUKKEN. Buitenverantwoordeljfkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zierikzee. 22 Januari 1929. Mlfriheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing voor onder staande. ,g| In Uw fciad van j.l. Maandag 21 januari vraagt het raadslid j. Catshoek, op mij de fcbete te willen loepassen voor de te late aflevering van de nieuwe schuif in den Sasdam alhier. De pprzi&ak hiervan is hierin gelegen, dat dit soprt hout njet altijd rijkelijk in voorraad is en ik gewacht heb' pp de le vering van een zeer mooie stam. Daar dit geen sprookje of leugen is, bewijst, diat door mij een teak-b'lok is gekocht, welke b'ijna de aannemingssom verslond, w«ar ik echter niet tegen op heb' gezien om een goed stuk werk te leveren. Wat betreft het aanbrengen van een vurenhouten tussehenbekleeding is on waar! Het spijt mij werkelijk vopr u, als raadslid, dat u zich op eerste aanklacht van een zoogenaamde mogelijk oneerlijke wugen niet beter opde hoogte stelde, elvorens mijn na,am in de Zierikzeesche Nieuwsbode te gebruiken. Alhoewel een drukfout voor verbetering vatbaar is, zal ik hier niet verder over spreken. Ook de acht-urendag speelt wel eens een rol, om werkjes van anders 4 weken, nu mét 3 'weken te verlengen. Mear hier is u toch voorstander van? Van den gemeentebouwmeester heb ik een pluimpje gekregen dat het eerste klas hout en werk was. Mocht u soms van een van uw pairtijgenooten iets val- schelijks worden medegedeeld, onderzoek dan eerst alvorens gij uw oordeel velt. Het schijnt mij toe, dat het Lipsslot van dr. J. de Vrieze^in het blad van December '28, wel van eerste kwaliteit was, maar nog niet groot genoeg, of anders op uw mond niet paste! Verder spreekt u van knoeierijen en de steeds meer om zich heen grijpende frau de tegenover de gemeente. Ik vraag mij af, kunnen B- en W. zich dergelijke uit drukkingen la,ten welgevallen, zonder dat eerst een degelijk rappprt is uitgebracht? Mijnheer Catshoek, ik acht mij door u fcéleedigd, .alleen om mijn naam en mijn zaak door het slijk te halen. Doch het is mij een trpost, dat juist u de schrijver bént. Er zijn ook nog raadsleden in onze gemeente, met een helderen blik. Zoo nu en dan word mij wel eens door één pf meerdere partijgenooten van de S.D.A-P. gezegd, dat ik tegenstander zéu zijn van den Bouwvak-Arbeidersbond; ook dit is njet waar. Dit is het téste bewijs, dat ik vaak werk van de gemeente zeer laag aanneem, om te trachten, zooveel mogelijk de menschen aan het werk te houden. Ik hoop, dat een en ander tot u door mag dringen, en u tot leering moge strekken. Mijnheer de 'Redacteur, u teleefd dan kend. Uw dw„ JÖH.s VAN ALMKERK, Zierikzee. zullen de twee volken, die België bewo nen, het centraliseerend 'bestuurssysteem aldaar ten Val 'brengen en ten slotte over hun eigen lot 'beslissen. Daarop rekene^ met vertrouwen de vooraanstaande acti visten, die naar aanleiding van de am- nestie-caricütuur, helhierna volgend ma nifest richtten: Aan de Belgische regiering. Wij versmaden uwe 'poging en die van uwe handlangers en trawanten pm pos te ver deelen, door voor sommigen onzer de gelegenheid te scheplpen, op vernede rende voorwaarden hunne politieke rech ten terug te krijgen en de overigen daar van uit te sluiten. Het Vlaamsche volk heeft u daarop voor ons geantwioor(d. Van dit, ons volk, verwachten wij pnZe pjolitieke rechten terug. Daarop zullen wij wachten. Diegenen onder (ons, die poor uwe rechtbanken 'b'ij verstek veroordeeld zijn en wier veroor deel ing gij' nu onherroepe lijk laat verklaren, om hun de gelegen heid te ontnemen legen deze vonnissen in verzet te komen op, tijd en wijle als zij dit wenschelijk züllen oprdeelen, tee kenen tegen deze nieuwe rechtsverkrach ting protest aan. Dopr elke wet, opk door de Belgische, wprdt het recht van den bij verstek veroordeelde om in ver zet te komen tegen zijn vonnis erkend. Voor ons, Vlaamsche activisten, mlaakt gij echter weer een uitzonderingswet. In plaats van de vonnissen uwer verdwaas de rechtbanken te vernietigen, zöpals het VLaamSdhe volk ©ischt, verklaart gij ze „onherroepjelijk". Wij protesteeren tegen de verbeurd verklaring' onzer goederen vpor het heden en voor de toekomst, dpor het handha» ven van de geldboeten en de verpordee- llngen tot schadevergoeding, tegen ons uitgesproken. Woeeder dan Alva, de Spaansche tyran, wilt gij ons niet alleen ons bezit in heft verleden, maar ook datgene, wat wij in de toekomst nog verwerven künnen, ont nemen. 1 Het Vlaamsche volk zal tusschen u en ons oordeelea. E- v- B Op den bevrijdingsdag van Dr. August Borms uit den Leuvenschen kerker, g<f de Vlaamsch-Hollandische Vereeniging Kring Flendria" te R'dam een Vlaam- sdhen kunstavond, waarop die 'bekende dichter Wies Moens een rede hield oveT „De en de nood van Vlaanderen Daar deze treffende uiteenzetting een juist overzicht van den toestand geeft, ontleeneni wij aan het uitvoerig verslalg van de „Maasbode" (18 Jan. Avondblad) het onderstaande: ,,W|anneer wij echter het heden tescho'j- wen, hebben wij alleen te spreken over den bitteren nood van het Vlaamsche volk. Het begin van dien nood hébben wij te plaatsen in de 16e eeuw, toen de schei ding tusschen Noord en Zuid voltrokken werd. Toen begon de tijd van versukke ling, in Spaansche, Oostenrijksche, Fr:n- SChe en ten slotte, en dit is wel de zwartste tijd, in de Belgische overheer- sChing, begonnen iin 1830, 'waarvan jhet 100-j.erig bestaan tot bittere spijt van alle strijdende Vlaamsche inte'.lectueeie jonge ren ook door Noord-Nederland zal wor den medegevierd. De viering van het 100-jarig bestaan van den Belgischen Staat is de viering van de honderdjarige verdrukking van het Vlaamsche volk. Want na 1830 begon de verfransching van het gerecht, van het onderwijs, van het leger en alle 'bestuurs- appararten.1 De plolitiek van den Belgischen Staat was van den beginne af aan gericht pp het Verdwijnen van de eigen Vlaatmsdhe 'beschaving en zijn uitingen. Men heeft getracht en mien is er in geslaagd bij een groot deel van het Vlaamsche volk, het gevpel van minderwaardigheid te wekken. Daartegen is wel gekomen de zooge naamde Vlaamsche 'beweging, een bewe ging langen tijd voornamelijk van litte- rairen 'aiard met een burgerlijk politiek karakter, om de Vlamingen af te houden van 'den rand ider algeheele denatiomalisa- tie, een 'beweging, die pas in en na den oorlog heetft gekregen de elementen van heroïsme en tragiek. Maar desondanks bestaat de Vlaamsche nood, welke zich uitstrekt over alle do meinen van ons Vlaamsche volksleven!- Tpen Breughel zijn békende schildering van den blmdie, dat aangrijpende doek, schilderde, projecteerde (hij 't beeld van zlijn eigen volk, op zoek naar den ver loren luister van "z'ijn oude glorieuse Vlaamsche ziel. De Vlaamsche nood. Men mOet eens gaan zien in de Vlaamsche werkmans- treinen, die verwijderde, 'brutale, ver dierlijkte gezichten van de Vlaamsch2 zonen, ontdaan van allen luister. Spreek met die honderden jonge Vlamingen uit Zuid-Vlaanderen, 'die (dagelijks 'naar Wal lonië gaatn om het wlerk te dpen, wa|arvo|o(r de Waaluche arbeider zich te hoog acht. Ziij voelen zich de eTcndigsten, de minst- waardigen om hun Vlaming zijn. Er bestaat een Vlaamsche nood overa'. Maar het Vlaamsche volk bestaat nog en wij Zullen niet rusten voor het pok weer een Vlaamsche natie is geworden, waarin een eigen Wil leeft. En dat komt, geloof mij, binnen zeer korten tijd zult ge mérken, waartoe wij in staat zijn. Dan wordt géboren de eigen Vlaamscha Staats inrichting, zich aanpassend aan 't eigen karakter van het Vlaamsche volk. Ook pp) stoffelijk gebied 'bestaat de Vlaamsche nood. Hpe heeft de Belgische regeering de rijkdom|mfeh van 't Vlaajmsche land aan Fransche kapitalisten uitgele verd. Wij strijdende Vlaamscha intellectueeie jongeren, wij zien nu, dat ons alleen kaïn helpen: de waarheid onder het oog zien, reëel, zöoals zij is Wij zijn niet tegen Frankrijk. Ghéon getuigde (h-t nlog onlangs toen hij van een tournee door België was teruggekeerd: bij het Vlaamsche intel lect zult ,ge in de boekenkasten vinden de Firanschjen van Villon tot Jean Gocteau en Claude!, terwijl de Franskiljons nog zweren 'bij Bazin en andere prullaria.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5