V ROSSEM'S ZEEPAARD I5cr ABONNEMENT: Vrijdag 25 Jan. 1929. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Lijst van eigenaars en houders van paarden. Algemeen Overzicht. BINNENLAND.' ZEELANDS HOENDERMEEL ZEELANDS OPFOKVOER M. DE RIJKE, Nobeistraat, Zierikzee, Tel. 104 N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, Tel. 162 Uit Stad en Provincie. Vrouwenhanden NIET-PRUIMERS Iranoznim firms I HS Dl! HLS. IMzee. frjji per S maanden f 1,50, hweo per poat f 1,80. Voor hei buitenland per jaar f 10, Aiionderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Mnd., 'Wnad. en Vrijd. Poatohèque- en Oiron. 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode 85sta JAARGANG. No. 11804 Dit. L 1. DE LOOZE. (%-MutNr N. 1. HOSTE* van 18 regel» <0 et«., ran i regels en daarboven 20 eta. pat regel. Reclame* 30 ets. p. regel. BS oontraot belangrijke korting, Imsending op den dag van uitk gort vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Winterteenen De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER's KLOOSTERBALSEMi zuivert - verzacht geneest De BURGEMEESTER van Ziibikzbs maakt bekend dat gedurende de maand Februari voor ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetlsche lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsbesluit. ZiiRiKziE, 23 Januari 1929. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. EEN TUNNEL ONDER HET KA NAAL. - DE GEBEURTENISSEN IN AFGHANISTAN. - EEN INTERVIEW) MET DEN ZUID-SLAVISCHEN KO NING. De houding vain den Britsdhiem. premier ten opzichte van het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de al of niet wensehelijkheid van het bouwen van een tunnel naar het vasteland van Europa, onder het Kanaal, vindt vrijwel allerwege in Engeland instemming. Het -Verschil met de bestudeering van de aangelegenheden in 1924 en nu, zal Zijn, dat thans ook de economische zijde van 'het vraagstuk in studie zal worden genomen, naast het 'militair aspect. In '24 ts, naar men weet, alleen het laatste in oogenschouw genomen. Het vonnis, het welk het oomité van nationale verdediging in een korte zitting, toenmaals uitsprak, was echter 200 vernietigend voor iden bouw van de tunnel, dat het niet eens is gekomen tot een bespreking van de eco nomische zijde van de kwestie. Sindsdien is de toestand [naar veler meening echter aanmerkelijk veranderd. En den laatsten tijd is er dan ook zulk een krachtige, en 'bijna algemeene bewe ging in Engeland ontstaan voor den bouw, dat men dit keer van militaire zijde wel met heel doorslaande argumenten zal moeten komen, indien men daar tenminste nog het oude standpunt gehandhaafd wil zien. Het lijdt echter geen twijfel of de kan sen voor den 'bouw zijn aanmerkelijk ge stegen, nu mien ook in conservatieve krin gen blijkens het antwoord van Baldwin anders dan vroeger tegenover de kwestie staat. a" De voorstanders van het denkbeeld in Engeland vinden krachtigen steun in de houding, weike Frankrijk aanneemt tegen over de plannen. Tegelijk met Baldwin's verklaring in het Lagerhuis heeft de Fransche com missie voor een Kanaaltunnel een speci ale vergadering gehouden, waar een mo tie werd aangenomen, waarbij" de even- tueele goedkeuring door Engeland van den blo uw een uitnemend middel werd genoemd ter bevordering van de Framseh- Britsche toenadering en een waarborging ven den Eurppaeschen vrede. De gebeurtenissen in Afghanistan hab- bfen in Europa ten zeerste de aandacht 'getrokken, meer clan op zich zelf deze gebeurtenissen in een land als Afghanis tan zouden verdienen. Dat moge ten deele een gevo'g zijn van de belamgsteli- ling, die wiji Westerlingen wel moeten hebben voor de pogingen ter verwester- sching van een Oostersch volk, dat moge ten andieren deele een gevolg zijn van de nog al geruchtmakende groote Europee- sche reis van den verdreven Afghaan- schen koning, het vorige jaar ondernomen, niet in de laatste plaats is dat een gevolg van het feit, dat Afghanistan van ouds een belangrijke factor is in den grooten Bjritsch-Russischen machtsstrijd in Azië. De historie heeft geleerd, dat de weg naar Indië leidt door Afghanistan. En de Britten hebben dan ook, sedert t Rus sische imperiaIisme in Azië zoo duch tige resultaten had verworven, steeds ge tracht in Afghanistan zich invloed te ver zekeren, ten einde het als buffer tegen de Russische expansie te doen dienen. Dat is, dan met geweld, dan met goede woorden en goed geld, vroeger dan ook vrijwel verkregen, al trachtten de Rus sen op hun beurt, evenals ze dat In Perzrtë deden, den Britschen invloed door LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING den hunnen te vervangen. In 1907 kwam echter tusschen Engeland en Rusland een overeenkomst tot stand, waarbij Afghani stan ,aan den Britsehen invloed werd overgelaten. Maar het bolsjewistische Rus land, dat het oude imperialisme van het Tsarenrijk met grooten ijver navolgt en zich aan oude overeenkomsten niet gebon den acht, heeft het aan pogingen om zich van de vriendschap van Afghanistan te verzekeren, niet laten ontbreken. Een bijzondere correspondent van Reu ter heeft te Belgrado een onderhoud met koning Alexander gehad. Deze zeide, diat hiji getracht had den thans gevolgden weg te vermijden, maar dat het de eenige was, die ten slotte openstond. Raditsj zelf had den huldigen minister-president aanbevo len. De koning wil tot den normalen staat van zaken terugkesren, zoodra het reor- ganisatiewerk het toelaat, maar „ik moet eerst de hindernissen opruimen, welke het mecanisme hinderen, imoet maken, dat er orde heerscht in mijn huis en een eind maken aan de partijen, die zich voor alles haastten oneenigheid te zaaien en geschillen te doen ontstaan tusschen vol keren, dio in wcrkclijkhaid naar hart ■en ziel één zijn. Kroaten, Serven, Slowenen behouden hun persoonlijkheid, maar allen behooren tot één familie en een separatis tische neiging bestaat niet". Wat de 'buitenlandsche betrekkingen be treft, zei de koning: we willen getrouwe lijk onze verdragen naleven en vermijden een oorlog uit te lokken. Dat zou een nationale en internationale ramp zijn. Onze eenige wensch is de wegsn des vredies te gaan en orde op de binmenlamdl- sche zaken te stellen, om onze hulpbron nen te ontwikkelen en de productie ,aa?n te moedigen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60e' Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten.. 75ct Staal-Tabletten90^ Maag-Tabletten.75-t Bij Apoth. en Drogisten LIEBERMANN GEARRIVEERD. De beide Haagsdhe rechercheurs, de hee- ren Holstra en v. d. Mark, die belast wa ren met de overbrenging v,an den uitge- Ieverden Liebermenn van Helsingfors naar Nederland zijn met hun arrestant te Am sterdam! aangekomen. Om aan mogelijke lastige belangstelling te ontkomen hadden de twee politieman nen op bevel van hoogerhanü met hun gevangene dien trein te Hilversum verlaten en vandaar het laatste gedeelte van de reis per auto naair Amsterdam afgelegd. Zij zijn onmiddellijk doorgereden tiaar het parket van den officier in het paleis van justitie, waar de substituut-officier van justitie mr. Reiling, die in de strafzaak #van de Veendammer Hypotheekbank voor de rechtbank te Amsterdam het openbaar ministerie heeft waargenomen, den ver dachte voor zich heeft doen geleiden om hem een eerste verhoor af te hemen. Daar na is hij overgebracht naar het huis van bewaring. EERSTE KAMER. 1 Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, (de Kamer weder Wijeen te roepen tegen Dins dagavond 5 Febr. a.s. en in die week in openbare beraadslaging te brengen het wetsontwerp inzake de verlaging van den accijns op gedistilleerd. DE KAMERVERKIEZINGEN. De partijraad van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond heeft j.l. Zaterdag in zijn politiek advies als no>. 1 aangewe zen voor de kieskringen Dordrecht en Middelburg, mr. G. A- Boon. en M«rk V.P.Z. Onder regelmatige controle van het Bestuur der V. P. Z. Laatste analyse door het proefstation te Wagenlngen: 25.2 eiwit. 5.6 vet. Beter en goedkooper dan andere soorten. Voor Schouwen en Duiveland alleen te verkrijgen bij dhr. Bij afname van 5 balen Iegelijk FRANCO aan alle tramstations In Schouwen en Dulveland. Voor nadere inlichtingen wende men zich totdefabrikante: ZIERIKZEE. De .afdeeling Zierikzee van de Chr-Hist. Unie. op 23 Jan- 1929 bijeen, heeft met algemeene stemmen de navol gende 'motie aangenomen: Kennis genomen hebbende v,an een des betreffend verzoek, aan den Raad der gemeente Zierikzee, tot het bezoldigen van het ambt van Inspecteur van Politie b'ij deze gemeente; overtuigd, dat een dergelijke betrekking in onze gemeente een overbodige luxe is. en dat de eventueele salarieering de gemeente-uitgaven onnoodig zal beziwar ren; spreekt de verwachting uit, dat de raad op dit verzoek, in het belang der belas- tingbetalersv afwijzend zal beschikken; besluit deze motie in de ^Zierikzeesche Nieuwsbode" te publieeeren, en gaat over tot de orde van hare werk zaamheden. SEROOSKERKE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 18 Jan. Voorzitter de burgemeester. Afwezig zon der kennisgeving de heer N. Moelker. De voorzitter opent deze eerste vergadering in 1929 met een woord van welkom en spreekt de 'wensch uit dat pok in dit jnat wederom een .aangename samenwer king moge bestaan. Hij wenscht de leden persoonlijk in hun leven, werkkring en gezin ook het beste toe in dit nieuwe jaar. Onder de ingekomen stukken is een circulaire van den Min. van Arbeid, Han del en Nijverheid, waarin wenken worden gegeven om de verordening op de keu ring v,an waren aan te vullen. Aan deze wenken zal worden gevolg gegeven. Be richt van Ged. Staten dat de goedkeuring op de begrooting 1929 wordt verdaagd tot 1 April 1929. De bekende circulaire van het gemeentebestuur van Axel wordt nu voor kennisgeving aangenomen, na dat zij op; de vorige vergadering was aan gehouden om nog eenige inlichtingen in te winnen. Ingekomen waren de versla gen van schoolverzuim', beide over 1928. Daar zij geen aanleiding tot eenige be spreking gaven werden zij vo-or kennis geving aangenomen. Het aantal leerlin gen op de lagere school bedraagt momen teel 48. In de begrooting 1928 worden eenige wijzigingen gebracht. Ged. Staten hadden tegen de begroeting 1929 en te gen die van het havenbedrijf eenige be denkingen geopperd, meest echter van administratieven aard. Om aan die beden kingen tegemoet te komen, wiorden beide begroetingen gewijzigd. Van de kerkvoog dij, is in verband met de voorgenomen beplanting 'van het terrein rondom de kerk, een verzoek ingekomen om de af- heining rond het kerkplein voor rekening der gemeente te vernieuwen. Hiertegen bestaat in beginsel geen 'bezwaar; door B. en W. z?l een onderzoek naar de kos ten worden ingesteld- Hierna sluiting, BURGH. Donderdagavond jl. hield de afdeeling „Burg'h" van den Bond voor Stsatspensionneering een algemeene le denvergadering in hotel v. d. Moer- Uit de rekening van den penningm. bleek, dat over 1928 een batig saldo was vara f 42,03. Als bestuurslid werd herkozen dhr. P. v- Nieuwenhuijze en gekozen dhr. A. van Zuijen ter vervanging van dhr. G. A- v. Zuijen die als zoodanig niet meer in aan merking wensch te te komen. Als afge vaardigde ter Federalievergadering te Zierikzee werd benoemd dhr. A. v- Zuijen. Besloten werd binnenkort een propagan- da-avond te orgainiseeren, daarvoor een spr. uit te noodigen en een passend too- neelstuk op te voeren. HAAMSTEDE. Woensdagavond jl. hield Haamsteedsch Zangkoor een goed bezoch te uitvoering, onder leiding van haren di recteur, dhr. J. Lindhout, in de zaal van hotel Bom. Na opening door den voor zitter, dhr. L. M- Blom, werd een 10-tnl zangnummers ten gehoore getracht, die goed werden vertolkt en blijken gaven van ijverige studie. Ter afwisseling werl opgevoerd „Tante Jut/a", 'kluchtspel in 3 tedrijven, dat uitstekend werd weer gegeven. Een en ander viel, getuige het herhaald en krachtig applaus, zeer in den smaak van het publiek. De vereen, werd toegesproken door dhr- M. Jpnker, directeur der zustervereeniging te Re- nesse waarop de voorzitter spreker en publiek dankte voor de beiangtelling. Een geanimeerd bal besloot den goedgeslaag den avond. DREISCHOR. Dezer dagen werd ook hier de eerste electro-motor aan het net 'der F.Z.E.M. ingeschakeldl Het is een motor van 4 H.F. van ce „Heemiaf", ten 'behoeve van landbouwgebmiik bij' de Gébir. van Blopiis, alhier. «BRUINISSE. Dinsdagmiddag1 is desleepl- kast „Fluviale" van Antwerpen, geladen met steenkoioilgTuis, tengevolge van den mist ojmhoog gevaren. Het schip is door- j [midden gebroken, zoodat het achterschip j diep onder water zit en het voorschip bij i ïaagwater toot komt. De bemanning is j pp de sleepboot overgegaan. Door het j motormösselvaartuig Bru 51, schipper J. j de Ronde ,is den inventaris gedeeltelijk overgenomen en alhier aange'bracht. ESCHTZAKEHo VERDUISTERING. De rijksklerk P. J. M- van A. te Ouden- tbs ch die in den loop der jaren onge veer f 30,000, hem door belastingschul digen afgedragen verduisterd heeft, is door de rechtbank te Breda, overeenkom stig den eisch van het O.M., veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beBohidigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 et PUROL. ONDERWIJS. DREISCHOR. Het '.'kindertal op onze school in aanmerking genomen, was de opkomst der ouders op de gehouden ouderavondi, Woensdag j.l., zfeer matig tet noemen. De voorzitter der oudierooimi- missie opende deze 'bijeenkomst opi de gebruikelijk© wijze. Hierna kreeg de hoofdonderwijzer, de heer Hofman, het woerd, welke een betoog hield pver het toekomst-ideaal aller volkeren, ui- de wereldvrede en algeheele ontwapening, waarvoor de grond moet worden gelegd in de jeugd, dus in school en huis, om eenmaal voor de toekomstige geslachten tot een feit te kunnen worden. De onder wijzeres, mej. Branden'burg, het woord verkrijgend, hield een mooie en eenvou dige causerie over het eerste leerjaar, haar meeleven en ervaringen in die eerste dagen, als de jong© leerlingen, on'bewust nog, hunne eerste wankele schreden zet ten op het 'pad der wetenschap. De onder wijzer de Munck behandelde het nut van aanschouwelijk onderwijs en als uitvloei sel daarvan, het ontstaan van schoolreis jes, terwijl de onderwijzer van Oeveren een verhandeling gaf over de gevaren voor de jeugd, van het ook hier aanwe zige hoog- en laag spanningnet der P. Z. E. M. In de vacature door aftreden van 2 leden der Oudercommissie, werd voor zien door het toetreden van de heeren A. Goedegébure en N. Bei je. VERKOOPINGEN, EN%« Jan. 28 Verk. hakhout, Noordgo.uwe, de Regt Febr.: 1 Verk. afbraak Zierikzee, de Regt. 2 Verk. afbraak Dreischor enz., de Regt 8 Verk. beesliaal Zierikzee, Biermasz. 12 Verk. hakhout. Haamstede, Dalebout. 14 Verk. inspan.. St.-Annaland, Bierens. "kunsten enwetenschappen. SALOMO'S LIEVELINGSVROUWl De correspondent van „The Times" be vestigt in dit blad de onjuistheid van de vondst van het praalgraf van Salomio'is die welen hel nog nieh maar over den smaah van fwisf men niet! oro «gk Grossier: P KEÜ1KBEUKTEN. Zondag 27 Januari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. A. Keers van Bre8kens. Kleiue Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra (Bevesti ging ouderling). 's Avonds 6.30 ure, ds. A. Keers van Breskens. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Smit Bange van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr v. Lonkhugzen. Chx. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. S. v. d. Molen van Lisse. Evangelisatie Jeruël. 10 an 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 6.30 ure, de heer Koljjn van Oostborg. lievelingsvrouw. Er blijkt niets van aafn te zijn en men heeft zich te Jeruzalem er hartelijk mee vermaakt. Het verzinsel schijnt zijn oorsprong te vinden in ©en novelle van ©en plaatselijk journalist in het Palestina Weexly Bulletin, waarin een dergelijke vondst gefingeerd wordt. (Zie Derde Blad). Nod. Herv. Kerk. Beroepen: Te Wilsum (bij Kempen), P. de Looze te Renkum, Geref. Keik. Bedankt: Voor Nieuwerkerk, S- van Wouw© cand. te Vlissingen. Oud-Geref. Gem. OUD-VOSSEMEER. Maandagavond en Dinsdagavond 28 en 29 Jan- a.s. des av. 6 uur, de heer Ariens. ZEEUW3CHE KALENDER. Herinneringen der week. 22 Januari. 1798. De souvereiniteit der provincie Zee land vernietigd- 23 Januari. 1598. De Staten-Generaal verleenen een algemeen octrooi tot bedijking van de verdronken polders in de kwar tieren van Axel en Neuzen- 24 Januari. 1832. Koning Willem I verleent vrijheid tot verkoop v,an het kerkgebouw der Evangelisch Luthersdhe gemeen te te Veere. 25 Januari. 1769. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen verkiest voor het eerst zijn directeuren. 26 Januari. 1682. Doorbraak van den Westkappel- schen zeedijk en geweldige over- strooming allerwegen in Zeeland. 27 Januari. 1658. Inwijding van de nieuw gebouwde Hervormde kerk te Zaamslag< 28 Januari. 1847. Verkoop van 'het voormalig R.-K- kerkgebouw te Middelburg. FINANCIEEL NIEUWS. COöP. „DINTELOORD". Aan het verslag over het tbekjaar 1927 —1928 der Coöp. Suikerfabriek en Raffi- 'naderij „Dintelaord" ontleenen wij: De campagne begon op 2 Ocitober 1927 en eindigde op 11 December 1927 na, een regelmatig verloop. De bietenoogst, zoo wel als het gehalte der bietenv was be neden het middelmatige. Bij levering be droeg het gehalte 17,21; aan de snijmo lens 18.76. De suikerprijs was in het be gin van het boekjaar bevredigend, doch geleidelijk daalde deze zoodanig, dat hij op het einde van het boekjaar op een zeer laag niveau is gekomen, dat sedert dien nog lager is geworden. De suikerindus trie maakt op het oogenb-lik dan ook een moeilijken tijd door. De 'bond van coo-* peratieve suikerfabrieken blijft een krach tige actie voeren om te trachten verbete-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1