Zierikzeesche Nieuwsbode ASTHMA BESTEVAER „0LYMP1A". i 1924 Uitvoering 1929 6 Februari a.s. v.ROSSEM'* ZEEPAARD 15» RAAP'S TAKKENZALF, OP Ieder is en vol van! Sbiggelaarflaktk ABONNEMENT: Vrijdag 18 Jan. 1929. zier.kzeesche courant. ADVERTENTIES EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën gg Bakkersnachtarbeid. Algemeen Overzicht. M.V.DOUWE EQBEPTS TABAKS-FABRIEKEH PUROL er op! BINNENLAND. ZEELANDS HOENDERMEEL ZEELANDS OPFOKVOER M. DE RIJKE, Nobelstraat, Zierikzee, Tel. 104 I N.V, Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, Tel. 162 Erger dan üit Stad en Provincie. is een heerlijke,zachte.^eupi?® volrijpe püptabak.die in <?een enkel opzient vertrouwen dat denaam wekt, beschaamd maakt tabletten bij Griep en Influenza par 8 Kaanden f 1,50, frueo per port f 1,80, Voor hot baitenland por jaar f 10, Afzonderlijk* nunimera 5 oent. Yersohijnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Posiohèqae- on Siron. 187671. ra» 1—8 regel» 60 eta., T«» I regele en daarboven 20 ot«, pM regel. Heelarae» 30 ets. p. regel. 2$ ooBtraot Delangrjjke korting. Inzending op den dag vu» nif- gave vóór 10 ure. Dit nummer beitaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hij de aan vraag vanJOH HOU- MES. YV J VAN DEN BOEK. J COÜMOU, P. J. COOMANS. C VAN IJSSELD1JK en L. A POTAf'PEI-, om vergum inj» tot bet verrichten van bakkersarbtid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in de perceel n: Scbuithaven A *96, Lam mermarkt B 255. Varremarbt B 458, Varre- markt B 454, Korte Sint-Ja- straat D 350 en Fonteine C 3<9, op 17 Januari 1929 tot 17 Januari 1930 beeft toegestaan. Zierikzee, 17 Jnnuaii 1929. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. EEN SCHEEPSRAMP. - DR. AUG. BORMS IN VRIJHEID. DE STRIJD IN AFGHANISTAN. Zooals reeds in 't nummer van Woens dag is vermeld, is 't Chineasche s.s. Hsini- Wah, op weg van Sjanhai naar Hong kong, in de nabijheid van deze laatste plaats op een rots ge'.oopen en gezonken. Meer dan 400 mensehen zijn 'bij deze scheepsramp: omgekomen. Onder de pas sagiers waren 30 vrouwen en verscheiden kinderen. Er waren 'bijna geen niet-Chi- neezen aan boord. Het aantal personen van wie men weet dat zij gered zijn, is 26, onder wie vier passagiers. Het wordt ■nog! mogelijk geacht, dat sommige slacht offers op na'burige eilanden aan wal zijn kunnen komen. Het onderzoek ter plaatse wordt dus voortgezet. Tot dusver echter helaas zonder succes. De gezagvoerder was een Deen, Jensen, de eerste officier een Estlanier, Jacolblson. Het zoeken naar overlevenden van de ramp van de Hsin Wah is tot nu toe vruchteloos gebleven. De lijken van vijf Europeesdie officieren zijn nog niet ge vonden. De Deensche kapitein bleef tot het laatste toe op de 'brug en zond nood signalen uit. Het staat vrijwel vast, dat hij omgekomen is. Dadelijk, nadat het schip op de rotsen was gestcoten, ontstond aan bbord een paniek. Als waanzinnigen stormden de honderden vechtende Chineezen naar het dek en drongen naar de reddimgs'booten die te zwaar geladen werden en daar door niet gevierd konden worden. Vele passagiers sprongen in zes en zijn zop verdronken. Nadat Woensdag ook de Belg. Senaat de reeds door de Kamer goedgekeurde amnestiewet had aanvaard, is dr. Aug. Borms uit de gevangenis te Leuven, waar hij 10 jaar zat opgesloten, ontslagen. Reeds enkele jaren geleden had de Belgische regeering Borms in vrijheid willen stellen, maar slechts onder voor waarde, dat deze strijder voor de Vlaam- sche gedachte de 'belofte zou afleggen, zich verder van politieke inmenging te onthouden. Hij verkoos echter zijn over tuiging trouw te blijven en weigerde een aldus verkregen vrijheid. De amnestie heelt hem thans eindelijk dan toch die vrijheid gebracht. Een tijding, welke niet alleen velen in België met groote vreugde zullen ver nemen, maar ook in het 'buitenland, waar in breede kringen levendige belangstel ling wordt gekoesterd voor den man di< gezondigd heeft tegen zijn regeering, maar gezondigd uit liefde voor de Vla mingen. Het is de bedoeling van dr. Borms in de eerste dagen overleg te plegen met de Vlaamsche nationale leiders, teneinde zich op de hoogte te stellen van den politieke toestand. Na een reis naar Ne derland keert Borms naar Vlaanderen terug. Een draadloos telegram uit Moskou dat later te Londen bevestigd is, meldt, dat de Afghaansche rebellen tot in het hart van Kaboel doorgedrongen zijn en tegen den middag het Koninklijk paleis omsingeld hebben. De pas gekroonde ko ning zond een vertegenwoordiger naar Saquao (de rebellenleider) en beloofde afstand van den troon te zullen doen, op voorwaarde van lijfsbehoud en vrijen aftocht voor zijn gezin en zijn naaste aanhangers. Inayatoella heeft daarop het paleis verlaten en men heeft zich niet meer om haml 'bekommerd. Saquao heeft het paleis daarop doen bezetten en een verklaring afgelegd, dat hij als G«1 dus zooiets als Moejstapha jj^_ Van sf Zaterdag 19 Januari zal Telefoonnummer zijn 56046 Goedkoopst! Foto- oo Optiokhandol NYMAN, Visacheradijk 10lz, Rotterdam. Kemal in Turkije het bewind zou aan vaarden. maar niet aan de vestiging van een nieuw koningschap, dacht. Zijn eerste regeeringsdaad was het doen bewaken van de vreemde gezantschappen door een wacht die uitdrukkelijk 'bevel heeft het leven en eigendommen der vreemdelin gen te beschermen. Zijn soldaten zullen extra beloond worden, maar iedere, po ging tot plundering zou onmiddellijk met den kogel worden gestraft. Aman Oellah, de vroegere vorst, zit in middels niet stil. Bij het vernemen van de tijding van de vlucht zijns broeders en da inneming van zijn paleis door den rebellen-hoofdman, heeft hij bevel ge geven pm den koninklijken standaard weer op het paleis te Kandahar te hij- sdhen. Dit is onder uitbundig enthousias me van de bevolking geschied en men veronderstelt hieruit te mogen afleiden, dat Amanoella van het Zuiden uit en met hulp der hem trouw gebleven troepen zal trachten de koninklijke macht te her overen. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; mam vooral ook bij brand ©n SDijwondrn, ont vellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst over December is zeer gunstig geweest. De laatste maand van het jaar 1928 bracht f 43,209,416 in de Schatkist, tegen Deo. 1927 f 39,811,699. Dank zij dit mooie resultaat is ook het totaal der ontvangsten in 1928 niet zooveel bij 1927 ten achter gebleven. De laatste maanden hebben zich bijzonder goed gehouden niettegenstaande de belas tingverlagingen in de tweede helft van het jaar pas ten volle zich konden doen voelen. Bij een raming Vian f 465,977,000 is de opbrengst geworden f 492,335,082, (d.i. du|3 f 26,3 millioen meer dan begroot 'was en slechts f 6.8 millioen minder dan in 1927. Ga,an wij na, welke middelen bij droegen tot de mooie opbrengst, dan valt in de eerste plsats onze aandacht op do hoogere opbrengsten der Dividend en Tantièmebelasting van den SuikeraC- cijns de Zegel-3 Registratie- en Suc!ces~ siereehtenTe zamen trachten deze het niet geringe bedrag v?n meer dan f 3,750,000 meer op dan iri December 1927. Tegenover de mooie opbrengsten van de totnogtoe genoemde middelentrekt de lage opbrengst van den Gcdistilleerdaè- cijns de aandacht- In het geheele jaar 1928 bracht de jeneveradcijns nog niet ten (Volle f 45 millioen op, of ruin< f 2 .mil lioen minder dan in 1927 en f 1 mil lioen minder dan de raming. VERPLICHTE STEMPEUNG VAN EIEREN. In verband met de na 21 April a-s, verplichte stempeling van eieren in En geland, verneemt het Nederiandsch Week blad voor Kruidenierswaren, dat aan het departement van tinnenlandsche zaken en landbouw rnet grooten haast wordt ge werkt aan een wetsontwerp, waarbij wordt bepaald dat alle in ons land in te voeren eieren een stempel moeten dra gen van het land van productie. Het ont werp is zoo ver gevorderd dat het wel dra naar den Raad van State kian worden verzonden. Het ligt in de bedoeling hot ontwerp met zoodanigen spoed dqor de Staten-Generaal te doen behandelen, dat de Nederlandsche Wet vóór de Engel sche dus vóór - 21 April van kracht zal worden. ongeëvenaard middel togen alle aambeien en verwante ver schijnselen. Z<Jfd in de hardnekkigste gevallen een volkomen succes. Per pot f 1,50 cn f 2,Bij H H. Apothekers en Drogisten. en Mark V.P.Z. Onder regalmatlge controle van het Bestuur der V. P. Z. Laatste analyse door het proefstation te Wageningen: 25.2 eiwit. 5.6 vet. Beter en goedkooper dan andere soorten. Voor Schouwen en Duivetand alleen te verkrijgen bij dhr. Bij afname van 5 balen tegelijk FRANCO aan alle tramstations In Schouwen en Dulveland. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de fabrlkante: Wanneer Uw ademhalingsorganen door herhaalde asthma-aanvallen of door een hardnekkigen hoest verzwakt zijn, moet U dubbel oppassen. Er ls maar o zoo weinig noodig om het ge voelige slijmvlies Uwer luchtwegen blijvend te doen opzwellen en Uw benauwdheden nog erger te maken dan ze thans reeds zijn. Wacht niet tot Uw huis^enooten bij eiken aan val het hart vasthouden, dat Gij erin blijven zult, maar versterk Uw borst, maak Uw luchtwegen ruim en Uw ademhaling vrij met de slijmoplossende Akker's Abdijsiroop. Gij hebt dan de zekerheid Uw lichaam een krachtig en snel ingrijpend, maar geheel on schadelijk middel toe te voeren, dat echter tevens Uw benauwdheden dadelijk veel kan verlichten en na eenigen tijd zelfs kan doen ophouden. AKKER'5 Voor de Borst Per koker: f 1.50, f2.75,1L50 ZIERllKZEE. Woensdagavond werd in hótel „Juliane." alhier een slecht bezochte vergadering gehouden, welke geopend werd door den heer J. W. v. Oeveren, in zijn. kwaliteit ials testuurslid van het Zeeu'wseh Emigratiebureau, die na een kort inleidend woord en woorden van welkom tot die leden van den gemeente raad, welke gehoor hadden gegeven aan den oproep en tot de sprekers. Het eerst voerda het woord de heer van Lier, re ferendaris bij den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, welke een causerie hield over emi gratie in het algemeen en speciaal sprak over de werkgelegenheid in het buiten land, n.l. in Duitschtand, Frankrijk en Bel gië. Duidelijk zette spr. uiteen, waarom deze verg. was belegd en waarom die voorlichting geschiedde. Vergaderingen als deze worden overal in den lande ge houden uitgaande van het departement van handel dat samenwerkt met de emi gratie centrale Holland. Doel is den weg te W ijzen om in andare deelen van Europa of Overzee een loonend bestaan te vin den. De reden dat de regeering voorlich ting geeft, is niet alleen om onpartijdige voorlichting te gevenmaar ook om op deze wijze aan te geven, waardoor eeni- germate het probleem van de overbevol king en werkeloosheid kan worden op^ gelost. Voor den oorlog kon men werk gelegenheid vinden in de ons omringende landen of overzee, vooral in de V S. Na den oorlog keerden duizenden ar beiders uit de aangrenzende landen naar Nederland terug, terwijl Amerika beper kende bepalingen trof voor a.s. emigran ten. Nu verschillende landen als België, Frankrijk en Duitsdhlpind de belemmerende bepalingen hebben opgeheven en hun francs en marken hebben gestabiliseerd komt er da.ar Weer werkgelegenheid, voor al ook voor den landarbeider, die niet altijd in staat is in eigen laind zijn werk kracht productief te maken. De trek naar N-Fratnkrijk is verminderd, maar naar Z.-Frankrijk zijn nog eenige gezinnen ge- emigreerd. In Duitschland is er sedert 2 jaar weer vraag naar Ned. landjaibei- ders. In België is volop werk voor ver schillende groepen van arbeiders, die hier niet willen blijven hokken, maar naar ruimte snakken. Voor Jan Courage is er nog een kans in den vreemde! Hierop betrad de heer Hartland, direc teur der Emigratie Centrale Holland, het spreekgestoelte om het woord te voe ren over emigratie naar overzeesche ge westen speciaal naar Canada, na in t kort het een en ander te hebban mede gedeeld over de emigratie naar de Ver. Staten, die vooral in de jaren tusschen 18501890 van beteekenis was. Nu Ame rika strenge bepalingen omtrent emigra tie heeft uitgevaardigd, is Canada als land van vestiging in trek gekomen. Het Brit- sche rijk levert de meeste emigranten. Voor een landarbeider of boerenzoon met pioniersbloed en doorzettingsvernn.: gen. die eenigszins de Eng. taai machtig zijn. is in Canada toekomst. Het Cama- deesche landbouwgebied is zoo groot ,jjs geheel West-Europa. Ln de z.g. maritime- provincies vindt men het gemengd be drijf, maar daar wonen v.n.l. Franschen en Britten. Ten Zuiden van Ontario is beter vestigingsgebied- In de prairiegebie den van Winnipeg heeft men het graan- fciedrijf en in andere prairiegebieden vindt men ook rundveefokkerij, varkens- en schapenteelt. Britsch-Columbia is niet zoo gunstig voor emigratie door zijn hdoge grondprijzen. Toekomstige emigranten wordt aange raden het eerste jaar als leerjaar te be schouwen want eigen bedrijf moet het streven van den emigrant zijn. Dat kan men op verschillende wijzen krijgen, maar eerst leeren en..... werken. Aanbe veling verdient het in een bbpaalde streek te blijven terwijl de beste tijd om' over te steken het voorjaar is. De overtocht kost pl.mj. f 280 en de treinreis door Ca nada f 40 a f 80S. De Nederlandsche re geering heeft, zooals bekend, eenrege ling getroffen, om ook de minst kapi taalkrachtigen emigreeren mogelijk te maken door voorschotten te geven. Na deze lezingen werden fraaie Lan taarnplaatjes vertoond van'de landbouw streken van Canada, welke zoo noodig toegelicht werden door den heer Hart land. Met aandacht werden die lezingen en plaatjes gevolgd, waarna de heer van Oeveren beide sprekers dankte, bij welke gelegenheid hij gelegenheid vond de la- gere landbouwschool in de belangstelling aan te bevelen. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomenda^advertentie, van de vereen, voor Winterlezingen, waarin wordt aan gekondigd, dat de 2e lezing zal plaats heb1- b'en op Dinsdag 22 Januari a.s., waar de bekende Rotterdamsche predikant, Ds. de Veij Mestdagh zal spreken over „Zijn reis door Palestina". De zware sneeuwval van Woensdag avond en de flinke sneeuwbuien van Donderdagmorgen, die in weinig tijd een „witte wereld" tooverden, gaven *t oud- vaderlandsdie voertuig, de arreslede, een kans naast het moderne vervoermiddel, de auto. Enkele jonge landbouwers haalden bet eerbiedwaardig voertuig uit Ay..BI00ELAARyhOd\ ROOSENDAAL pep^pond^s^1™"^^ PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Januari te Zierikzee. Ned. Heir. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. 's Avonds 6.30 ure, ds. J. Koopmans van lkeizee. Geref. Kerk. 10 ure. dr v. Lonkhugzen. Woensdagavond 7 ure, te Schuddebeurs, idem. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Evangelisatie Jernël. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. een vergeten hoekje van het wagenhuis, spanden een „scherp staand" paard voor 'de slede en trokken met vrouw en kroost of verloofdja haar de stad of lieten de arrebellen in zuchten Cadans rinkelen langs de wit gesneeuwde dorpen en wegen. Op de Mol had Donderdagmiddag met een arreslede een aanrijding plaats, om dat een zich daar bjevindend persoon plotseling onwel werd, achterover sloeg en door een juist passeerende ar werd aangeredjen, waardoor de man een vrij dliepe hoofdwond opliep. Hij Werd 'bjij die firma Gudde binnen gedragen, waar spoedliig dir. de Ruijter arriveerde, die de wond' hechte en den patiënt verbond. De motorschoener „De Ruijter", op weg van Gorinchem naar Londen, met een lading metseisteenen, is Woensdag avond tijdens den sneeuwstorm' in de Ooster-Schelde, ter hoogte van Kemper- land omhoog gevaren, maar Donderdag avond weer vlot gekomen. Van Zierikzee uit is men van de Bergings-mpij. nog naar de strandingsplaats vertrokken, maar van een schip was niets meer te bespeuren; het had de reis naar Londen voortgezet. MIJNHARDT'S Let vooral op den raam Sannplrin daar dcic tablctlco wcttio bcEchcrntd lijn tegen namaak cn vervalrehing Prijs 25. 40 cn 75 cl. NOORDGOUWE. De zangvereem. „Glo ria in Excelsis" en het kinderkoor alhier gaf Dinsdagavond onder leiding van mevr. van Griethuijsen een uitvoering in de zaal van den heer Goomans, voor een aandachtig en dankblaar publiek. De ver schillende zangnummers werden weer goed ten igehoore gebracht en het geheel gaf blijk van degelijke studie. We willen alleen noemen het kinderzangtspel van C. v. Rennes „Lentebloemen", een nummer dat veel bijval oogstte. Ter afwisseling werd tooneel gegeven: „De Professor van der Heide", blijspel in dialect en „De Krftbebijter" van Max Reimann en Otto Schwarz, blijspel in 3 bedrijven* welke beide uitstekend werden vertolkt. Onder de delittanten waren zeer goede krachten. Alles samengenomen een genotvolle avond. Donderdagavond werd de uitvoe ring herhaald. SCHERPENISSE. De ingezetenen wer den uitgenoodigd in de zaal „De Gouden Leeuw", teneinde te komen tot de op richting eener ijsvereen. Nadat het doel der vereemiging door den burgem'eester vtroken wa<= rr"'J"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 1