Zierikzeesche 0 Nieuwsbode GRIEP. v.ROSSEM's ZEEPAARD 15» BESTEVAER üiiggekanSóbak ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vriidaa 4 Jan 1979 ZIERIKZEESCHE COURANT 85«te JAARBANfi. - No. t1795. Inaending op den dag T»l nit- EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën PAARDENFOKKERIJ. Inschrijving voor Jen Dienstplicht Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Aan de oevers van de Berwen BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. '"'ij» pat 8 Kanndes f 1,50, franoo pet post ƒ1,80. Voor het buitenland pet jaar f 10, afnonderlijke nummers 5 oent Veraohijnt Mnd., Wntd. en Vrijd. Postohèqne- en Giron. 13767T. ran 18 tegel» (0 ota., T«l 4 regel. en, daatboTen 20 et», pet tegel. Reelamee 30 et», p. tegel. Bij oontraet belangrijke korting. Jdll. laza. AlEWIKAEfe^OHE COURANT. C|! A t L03K ij|ig..R(iJl,tll, M J, KOST», gate vóór 10 are. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met geld; een trek zaag; een muilkorf; een kindertaschje een paar dameshandschoenen; een muts; een vulpotlood; een slinger van een auto; een R.-K. bijbeltje; een heerenhandschoen; een heerenhoed; een bankbiljet. De Commissaris van Politie: K. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb her- inneit, dat volgens ai tikel 23 der Paarden wet 1918 (Staatsblad no. 419; ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, verplicht is hiervan bij den Burge meester dec gemeente zjjner inwoning aan gifte te doen binnen één maand, nadat de hengst twee jaar is geworden of ia zijn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Fe bruari van elk jaar. De Burgemeester geeft van deze aangifte kosteloos een bewjjs af, volgens een door den MinLter van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld model. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Ingevolge art 24 der wet is de eigenaar of houder van een merrie, welke een veulen heeft geworpen verplicht zoolang het veulen niet is gesppend, om op vordering, onmiddellijk het betreffende dekbewys (waarmede een verklaring, gewaar merkt door het bevoegde gezag eener buiten- landecbe gemeente, dat de merrie in die gemeente is gedekt, wordt gelijkgesteld) to vertoonen aan de in het eerste lid van art. 37 bedoelJe ambtenaren Het is dos noodzakelijk, dat bedoelde eige naars of houders bij de dekking van de me rie een dekbewys van de houders der hengsten vragen. Overtreding wordt gestraft met ten geldboete van ten hoog-te f 100,—. ZisaiKZBB, den 3 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zisrikzee maakt bekend, dat in de maand Janua-1 1929 voor den dienstplicht moetea worden ingeschreven personen, die geboren zijn In 19O. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente-Secretarie, op Zaterdag 12 Januari 1929. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Omtrent deze insclujjving en omtrent de inschryviog, die in sommige gevallen binnen een anderen termjjn moet plaat» hebban, gelden de bepalingea van de Dienstplicht wet en van het Dienstplichtbesluit zosals die zyn opgenomen in de publicatie, aan geplakt op het aanplakbord van het Raad huis dezer gemeonte. ZiBBixzEi, den 3 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. REIS OM DE WERELD PER ZEP PELIN. Dr. AUGUST BORMS. —DE ZIEKTE VAN DEN ENGEL- SCHEN KONING. EEN PESSI MISTISCHE PROFETES. Dr. Eckener heeft, naar Wolff meldt, een Amerikaamsch journalist verteld van Zijn plannen voor het nieuwe jaar. Na af loop van de verdere proeftochten zal de Graf Zeppelin vermoedelijk in Maart een groote reis ondernemen, waarschijnlijk .ie Midaellandsche zee over, naar Egypte en Palestina. De groote reis om de wereld, Uit het Engelsch vajn ALLEN RAINE. 23 Ga je gang*, lieve kind. Waar is die wteergaasche werkvrouw nu? Ze moest hier zijn om je je kamer te wijzen. Hij nam een, zwaren stok, die naast zijn bed stond, stampte o>p den kalen vloer en schreeuwde Vrouw Finch. Vrouw' Finch. Zoo dopf als een kwartel! zei hij hijgend. Laat u mij mijn gang maar gaan, pom, vermoeit u zjLch maar niet. Zij heeft mij mijn kamer gewezen en brengt mijtn kpffer 'boven. 'U zult eens zien hoe gauw ik terug ban met een lekker kopje thee voor u en ook voojr mezelf, want ik versmacht ook van dorst, en ze ging •de kamer uit met een vrpplijfc knikje -tegen haar oom. Zoo aanvaarde Valmai dadelijk haar plaats als „kapitein" van het (huis van haar oom1, en ondanks zijn ruwe manie ren en zijn geweldige stem, voelde ze LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Dooxcs 30-60 co 90 ct. Tube 80 cl Bt| Apotb. co Drogis"» waartoe dr. Eckener, naar men weet, al lang het plan heeft, zal waarschijnlijk in het hartje van den zomer worden on dernomen. Deze reis gaat eerst naar To kio, waar vermoedelijk door aanvoer uit Amerika een depot van stookmididelen voor de motoren zal worden gevormd. Van Tokio: zal het schip vermoedelijk naar San Diego in CaJifornië varen en dan vandaar terug naar Friedrichshafen. De toebereidselen voor dezen tocht, de groot ste ooit door een luchtschip ondernomen, worden thans reeds getroffen. Dr. Ecke ner wil op deze reis om de wereld weer een aantal passagiers meenemen. Voorts zijn er 'besprekingen gaande met de directie van de werf voor den vorm' van het nieuwe luchtschip, dat tegen 1930 op istapel gezet zal worden en dat de Graf Zeppelin niet alleen in grootte aan zienlijk zal overtreffen, doch ook wat het aantal motoren betreft. Over de mar Chine-inrichting is nog geen vast besluit genomen, doch het plan bestaat het aan tal motoren, dat hij de Graf Zeppelin 5 bedraagt, op tien te brengen. De vol gende maand zal men Waarschijnlijk be ginnen de oude loods in aanbouw te Friedrichshafen, die tusschen het directie- gebouw' en de middelste borgloods ligt, te sloppen. Op dezelfde plaats komt een nieuwe loods, die 50 M. breed, 46 M. hoog en 250 M. lang wordt. Sedert dr. Aug. Borms, de Vlaamsche nationalist, met een overweldigende meer derheid als afgevaardigde voor Antwer pen in de Kamer werd gekozen, waarin hij uitteraard geen zitting kan nemen, omdat hij zich in de gevangenis te Leu ven bevindt en van zijn burgerrechten is beroofd, ontvangt (hij dagelijks heftige brieven, waarin hij met den dood wordt bedreigd zoodra 'hij uit de gevangenis mocht worden vrijgelaten. De woede der Belgen, die de Vlaamscb-aotivistische be weging afkeuren, uit zich in deze brieven. In de „Schelde" heeft dr. Borms thans een brief gepubliceerd. Hij vertelt er in, dat hij sterker dan ooit wordt bewaakt, dat binnen de muren der gevangenis tal van gendarmes dag en nacht de wacht houden en dat er tot in den burcht ma chinegeweren zijn geplaatst. Meer en meer wordt Borms afgezonderd; wel ech ter laat de gevangeniscensuur alle dreig brieven door. De schrikkelijkste scheld woorden worden hem toegesUngcrd en 'het bagno of de brandstapel worden hem toe- gewenseht. Borms schrijft: „De regeering schijnt het er op aan te leggen, mij niet enkel van ial mijn 'burgerrechten te blijven ba- rooven, dóch mij ook vogelvrij te ver klaren. Mij'goed. N,a tien jaren mijne vrij heid opgeofferd te hebben, wil ik ook gaarne mijn leven geven voor ons geliefd vaderland. Doch mijn bloed kome dan over den verdrukten staat België".... Het Rrilsche medische tijdschrift „Lan cet", verklaart van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de koning lijdt aan een strep tocoCale infectie, die gelo- caliseerd is in de benedenzijde van de rechter long; thans lijdt de koning ernstig aan een algemeene infectie. Het speciale middel dat uit de Ver. Staten is ontvangen, is niet gebruikt, om dat het niet noodig werd geoordeeld. Aan zich bijl hem bëter op haai' gemak dan bi) den stuursc'hen Essex Powell. Haar aanwezigheid werd op prijs gesteld, dat voelde ze en ook ontging het haar niet 5dat ze al direct een plaatsje had ver overd in het Warme hart van den ouden man. Ze sliep heerlijk dien nacht en werf js morgens verfrischt wakker met zoofn vroolijk en opgewekt gevpel als ze in geen tijden had gekend. Haar nieuwe leven zou haar veel bezigheid geven en daardoor zou de tijd sneller voorbij gaan. Den tweeden morgen van haar komst zat z|e in de vensterbank in de kantor van haar oom1, toen het slaan van de voordeur gevolgd door een vluggen stap op die trap de komst van den dokter aankondigde. En kapitein, vroeg hij', (hoe gaat het miet je 'been? De dokter was een vriendelijk man met vroolijke oogen die den indruk maakten van veel in de buitenlucht te zijn en die in uiterlijk en kleeding veel van een zeeman had'. Je hebt een verpleegster, zie ik, vervolgde hij met een ondeugende schit tering in zijn oogen. Ja, antwoordde de kapitein, ver pleegster en huishoudster tegelijk. Het is mijn nichtje, de dochter van den armen Robert. Och zoo, Zei de dokter, haar do den anderen kant zullen, hoewel er een lichte verbetering is te oonstateeren, de verminderde bloeddruk, de zwakte en de groote uitputting, nog lang een veront rustend probleem' vormen. Wegens de zwakte van den patiënt wordt hem door middel van een slangetje vloeibaar voed sel toegediend. De toediening van calcium en andere middelen, alsmede de 'behan deling door middelen van 'hoogtezon, heb- blen blijkbaar gunstig gewerkt. Men heeft het niet wenschelijk geacht tot bloed transfusie over te gaan. De koning toomt nog steeds wil om' te leven en al zijn de geneesheeretn nog niet gerust', toch recht vaardigt de verbetering hoop op herstel. Madame De Teleme, die een der voor naamste Franse-hé astrologen heet, heeft ■thans haar voorspellingen voor 1929 me degedeeld. Erg bemoedigend zijn ze niet, met name niet w;at betreft de eerste we ken. Ér zullen allerlei ongelukken ge beuren, er komt een groote brand en een epidemie waaraan een hooggeplaatste per soonlijkheid zal sterven. Het wordt mo gelijk geacht dat er een aanslag zal wor den gepleegd op het leven van een lid der regeering. Er worden politieke moei lijkheden beloofd, maar Poincaré zal ze te boven komen. In het voorjaar zal een staatsman, öf door zijn verdwijning öf door zijn daden, der regeering moeilijk heden 'berokkenen en zal ©en bekend fi nancier op geheimzinnige wijze sterven. In den zomer zullen Mars, Neptunes en Saturnus erg levendig zijn. Mme. de Te leme ziet in hun bedrijvigheid politieke incidenten, gespannen betrekkingen met bepaalde mogendheden, groote financieele verliezen voor den middenstand, een be langrijk faillissement," een sensationeel proces en diplomatieke intriges. Saturnus en Jupiter zullen met elkaar in botsing komen en dit zal beteekenen een veria- ging der zedelijkheid, critiek op de wet ten, een ij dele aanslag op het gezag en een uitbreiding van het bolsjewisme in Duitsehland. Iemand die in het openbare leven een belangrijke plaats inneemt, wordt aangespoord half Augustus om' zijn gezondheid te denken. Springende handen en lippen in één nacht beter met den snel verzachtenden AKKER's lKLOOSTERBALSEMJ bijt niet! „Geert goud zoo goed." DE SCHUTTEVAER. De Daily Chronicle meldt, zoo seint Reuter, dat de Nederlandsche reddings boot Schuttevaer Woensdag van Ply mouth is vertrokken, op weg naar New- York, via Lissabon en de Azoren. PLAATSELIJKE KEUZE, ENZ. Verschenen is het verslag van de com missie van voorbereiding, die de opmer kingen uit 't afdeelingsverslag der Twee de Kamer besproken heeft met den Mi nister van Arbeid inzake diens voorstel len tot wijziging der bepalingen ter regeling van. den kleinhandel in alcohol houdende dranken. Uiit dit verslag 'blijkt, dat „verscheidene leden" het onjuist achten, dat de voor stellen voor een technische herziening, der hand drukkend. Hij ging als zendeling weg, is het niet? Ja, naar Pategonie; de dwaas! zei de kapitein, zijn vaderland vaarwel te zeggen ter wille van de negers. Alsof hier in Wales niet genoeg zondaars wa ren pon te bekeeren. Maar hij was een goed jnensch en ik ben slecht En hij lachte, alsof hij met dezen stand van Zaken heel tevreden was. Heb je het laatste nieuws al ge hoord? vroeg de dokter, terwijl hij het gebroken (been onderzocht. Wat voor nieuws? bromde de ka pitein. Wel, dat de „Burwaila" de haven weer binnengeloopen is om gerepareerd te worden. Ik heb hem zoo. even zien binnen sleepen met een flinke averij. Ze zeggen een aanvaring met de stoom boot „Ariadna". Jonge, dat is beroerd. Dat is het eerste ongeluk, dat kapitein Owen over komt en hij heeft al wel dertig jaar gevaren, zoover ik weet; het spijt me voor hem. Logeert hij altijd hier bij jou? Ja, de zitkamer en de slaapkamer Or achter zijn altijd beschikbaar voor hem. Gelukkig gaat het heel best met je bteen. Nu de pols. De kapitein vloekte toen zijn pols ge masseerd werd, dat deed meer pijn dan het gebroken been. drankwet zijn verbonden aan een voorstel inzake „plaatselijke keuze". En dan nog wel een voorstel dat „een geest van on verzoenlijkheid ademt", en in strijd met de eerste beginselen van wetgeving en politiek. De Minister antwoordde hierop, dat zijn voorstel allerminst onverzoenlijk is, en Zelfs 'bestreden allerminst de radicale drankbestrijders bevredigt. Het voorgestelde maximutastelsel van vergunningen werd door verscheidene leden als zeer Zwak afgekeurd. Rijt vele leden 'bestond ernstig bezwaar tegen de( heffing van een recht voor hotel- vergunningen. De Minister verklaarde zch bereid aan het bezwaar der uniformiteit f.n zooverre tegemoet te komen, dat, met behoud van een maxiiPuM-bedrag van f 25 het recht bij. algemeen maatregel van be stuur nader wordt .geregeld naar gelang van het aantal voor logeergasten beschik bare bedden. De Minister handhaaft Zijn afwijzend standpunt tegen de door een aantal leden gevraagde uitbreidingvar de bevoegdheid tot pverdracht van vergunning aan een naam!, iviennootschap. Tegenover zeer veel bezwaren beperkte de .Minister het verbod van verkoop van zwak-alooho'houdende dranken in winkels waar ook andere zaken verkocht worden. Over het openen der mogelijkheid van plaatselijke keuze voor een of meer wij ken van de gemeente liepen de meeningetn zeer uiteen. ZIERIKZEE. Voor 't Departement van t Nut hield de heer Jaö. v. Elsacker uit Rotterdam, Donderdagavond in de Con certzaal een voordrachtavond, welke, het gure weer in aanmerking genomen, vrij goed' was bezocht. Na~ïmet een kort woord dpor den voor zitter, de heer Schram de Jong, te zijn ingeleid, vertolkte de heer van Elsacker vóór de pauze een fragment uit het werk van den Rumeemschen. schrijver Pa- naiit Istrati, „Het leven en sterven ven Oom Anghel", welk boek door den beken den schrijver A. M. de Jong in Neder- landsch is vertaald. Nadat spr. els inleiding, een levens schets .gegeven had van den nog weinig bekenden schrijver, vertolkte hij met on miskenbaar talent de dramatische, tra gische figuur van Oom Anghel, die in dit typisch Rumeensche werk de jhoofdrpl vervult. Biji 't lezen van het boek komt deze figuur niet zoo. goed' voor 't voptlicht; 'beter wanneer hij uitgebeeld wordt, zoo als op deze nutsavond door den begaaf den spreker, die zijn auditorium deed medeleven met de figuur van oom' Anghel en er volkomen Ln slaagde, Zijn hoorders onder den indruk te brengen bij 't ver tolken van het levensleed van den man, op wiens hoofd' de Zware slagen van het noodlot neerkwamen. Tpt 't lichtere, ko mische genre behoorden „Een weerloos schepsel", van Tsjechow en „Pastoor Mun- te" van Ernst Claes. De na de pauze ge geven voordrachten:, o. a. „De twee groot vaders" en „De rijksdaalders van Omeer, beide schetsen van F. de Sinclair, sloegen in, vooral het laatste, voorgedragen in "t Zeeuwsch-Vlaamsch dialect. Het is nog niet dikwijls voorgekomen, dat de voorzitter zijn dankwoord aan den spreker imoest onderbreken door krach tige lachsalvo's, zooals ditmaal het ge val was. Wte hopen, dat het niet de laatste maai zal zijn, dat de heer van Elsacker hier voor. 't Nut is opgetreden en daarom roepen we hem gaarne een „tot weerziens1? toe! Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling alhier, hield Donderdagavond Wat voer je er toch mee uit, dokter? Laat me nu maar met rust. Kom, kom, het ,is al weer klaar. J« moet eraan'idenken, dat je hem vooral stil houdlt. Geeni gesmijt met boeken of andere dingen, denk erom! Nu, adieu, morgen of overmorgen kom ik weer kijken. Ik denk, dat kapitein Owen wel gauw komen zal. Dag, lieve kind, zorg maar goed voor je oom. En hij1 vloog de trappen af als een waterval, sloeg de voordeur toe en was weg. Valmai hadi de krant laten vallen en ademloos naar de mededeeling van den (dokter geluisterd. Nu zat ze stil, met starende oogen, het hoofd vol blijde ge dachten. i De „Burrawalla" teruggekomen met ave rij. Een 'botsing. En waar was Car do? Zou het mogelijk Zijn, dat haar man in deze sombere grijze stad was? Daar kom' me waarachtig de „Bur- rawialla", het schip van mijn vriend, kapitein Owen, met averij terug. Dat is nog nooit gebeurd. Je moet zijn kamers maar klaar maken lieve kind, en voor de kachel zorgen, want hij komt vast hier vanavond'. Zul je goed voor hem zorgen? Ja oom:, ik Zal mijn best doen. Ik kbn wel vast de lakens gaan luchten. En ze ging de kamer uiit, blij. dat ze haar ontroering voor haar ojom kon vefbergen. Wat zou er nu verder gebeuren? vroeg Rookh PEEDXKBEÜBTJEN. Zondag 6 Januari te Zierihxee. Ned. Heir. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, d>. C. Burger ran Bilthoven. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Weed*. Avonds 6.30 ure, d«. Hoekstra. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr v. Lonkhuysen. Chx. Gexef. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienat. Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag 7 Jan. 6 39 ure, ds Boone van St.-Philipsland. Do typische kenmerken van griep kunnan de voorboden van veel ernstiger lijden zijn, ale Gij niet spoedig de aan doening tot staan brengt met de kraohtig ingrijpende Akker'e Abdijsiroop. Laat ean piepende of een rauwe hoest, be nauwdheid of een beklemd gevoel op di b^rat U waarschuwen, dat Gij met Akkers Abdijsiroop het Blijm moet op lossen, dat in Uw luchtwegen Yastiit. Want d&&r zitten de ziektekiemen, die Uw gevoelige ademhalingsorganen be dreigen, maar die door Akker'u Abdij siroop kunnen worden gedood. na metl een kort woord ingeleid te Zijn door den heer J. H. Pik de heer J. Vijvefbterg van Noordgouwe, in het „Huis van Nassau" een causerie met lan taarnplaatje pver „Het vogelleven op Schouwen", welke door een vrij groot aantal leden en niet-leden werd bijge woond'. Ben 'bespreking van alles, wat achtereenvolgens pp het witte doek werd vertoond, zou ons te ver voeren, zoodat we ons tot enkele dingen moeten bepalen. ze zic'h in spanning af. Zou ze van kapi tein Owen iets over Car do hooren? Tpen een zonnestraal door het raam naar binnen viel, vond ze dat Fordsea toch wel' een vrooilij'k en gelukkig plaatsje was. I Snel deed Ze haar huishoudelijk werk af en nadat ze van haar oom de noodige inlichtingen had gekregen, trok ze naar de imarkt om1 allerei dingen voor den volgenden dag te bestellen. Bij haar te rugkomst vond' ze de voordeur open en in (do gang hoorde ze luide stemmen in de kamer van haar oom. Voorzichtig duwde ze :de deur een eindje verder open en Zag een man met blauwe pogen en een groote baard bij het (bfed staan. Nu, dat is dus voor elkaar, hoorde ze hem zeggen, je geeft dus den jon gen man mijn kamers, het zal voor hoog stens twee of drie dagen zijn. En is dat nu je nichtje? Op mijn woord, ik |begin berouw over mijn afspraak te krijgen. Een hard gelag voor me om d.ajgf (en nacht blij het dok op de raiparatie toe- Zicht te (houden, terwijl mijn jonge vriend hier goed' verzorgd wordt dooT mijn ouden Vriend en een allerliefst meisje! Valmai was teleurgesteld; ze had ge hoopt uit den mond van den kapitein vat» de „Burrawalla" wat over Cardo te hoo ren te krijgen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 5