Zierihzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD TERUGBLIK. bshoorende bij da van Dinsdag t lan. 1829, no. 11793 Laten we, waarde lezer, WJ 't nagaan wat er zich in 't afgeloopen jaar ap onze planeet heeft afgespeeld, met de zon mede rei zen en ons jaaroverzicht aan vangen bij het Land van de Rijzende Zon, zooals in de beeldrijke taal van dat land, JAPAN geheeten wordt. De prins-regent, Hiro Hlto, wlerd in Novem'ber j.l. tot keizer gekroond, nadat ontelbare en ingewik kelde ceremoniën aan deze plechtigheid waren vooraf gegaan. Tijdens deze kei- zersfeesten had men op zeer radicale wijze eenige honderden communisten voorloopig opgeborgen, teneinde te voor komen, dat deze rustverstoorders roet in het eten zouden gooien. De nieuwe kei zer heeft voor zijn troonsbestijging blijk gegeven niet zoo vastgeroest te zitten aan de oude tradities van het regeerend huis, door een reis naar en in West- Europa te maken, ten einde kennis te maken met vele Westersehe staatshoof den en groote ondernemingen, om ken nis te vergaren tot voordeel van zijn bloeiend eilandenrijk, dat in een halve eeuw van achterlijken Oosterschen Staat tot een modern geregeerd land werd en vooral na den Russisch-Japanischen oor log, in het begin dezer eeuw, een macht werd, waarmede niet alleen in het Oos ten rekening moet worden gehouden. Veel meer dan het stamverwante broe dervolk in CHINA, waarmede Japan nu niet bepaald vriend schapsbetrekkingen onderhoudt. In begin Mei hadden botsingen plaats tusschen Chi- neezen en Japanners te Tsinanfu, waar door een gespannen toestand in het leven werd geroepen, die nog verergerd werd toen Japan verscheidene oorlogsschepen naar die havens zond, waar landgenoo- ten verblijf hielden, ten einde hen te 'beschermen tegen de haat der langstaar ten, voor zoover zij die nog droegen. Niet alleen richtte zich de haat, hoe wel voor een groot deel, tegen de Japa- neezen, maar tegen al wat blank was, uitgezonderd misschien dan tal van Rus sen, die in sommige gedeelten van het reusachtige rijk invloed hadden gekregen en lustig het vuurtje aanbliezen, totdat een groot deel van de Chineezen zich ook tegen hen keerde en uit verschil lende gebieden verdreef. Inmiddels is langzamerhand de toestand verbeterd na de instelling van een natio nale tregeering, die te Nanking zetelt en o. a. door de Ver. Staten is erkend. De Jburgjer-oorlog, die het igrpote rijk ver scheurde, is aan het luwen, maar daar mede is de binnenlandsche toestand nog lang niet ideaal. De Chinees heeft blijk baar behoefte aan een ijzeren hand, die ook de provinciale gouverneurs, die als koningen zelf het gezag uitoefenen, bin nen de perken houdt. Als een gevolg van het eindigen van den burgerkrijg gingen duizenden soldaten met groot verlof en toen er op 't land niet meer te plunde ren viel, trokken ze als koelie naar an dere streken of werden van land-, zee- roover. De 'beruchte Biasbaai, waarheen de zeeschuimers meermalen Chineesche stoomschepen opbrengen, is welbekend. Van de Chineesche grenzen is de stap op de wereldkaart naar AFGANISTAN niet zoo erg groot. In dit rijk heerscht koning Aman Oei ah, die dit jaar een bezoek bracht aan West-Europa en zijn land verschillende 'bésdhavingsmethodes pp Westersehen grondslag wil bijbrengen, bij welke pogingen de kloning meermalen Zelf als dodent optreedt. Zooals begrijpelijk stuiten deze pogingen bij sommigen zijner onderdanen, die in veraf gelegen gebie den wonen en trouwe aanhangers wen- schen te blijven van overoude instellin gen, op verzet, dat den vorm van op stand aannam en de koning al menig moeilijk uur heeft bezórgd. Hetzelfde is het geval in TURKYE. waar Kemai Pasja met krachtige hand den scepter zwaait en het Turksdhe Volk met den looppas wil brengen tot de Wes tersehe bteschaving, waaraan eerst den sluier, de fez en daarna het moeilijke Turksohe schrift ten offer viel. Zuchten hielpt den Turk niet. Kemal wil het; zijn wil is wet en met den moed der wan hoop werpt iedere Turk zich oip het La- tij,nische schrift. Allen, groot en klein moe ten naar school, desnoods aan de hand van de gendarmes of anders naar de cel. In het onmiddellijk aan Europeesch Tur kije grenzend land van Koning Boris, in i BULGARIJE, is het eenigszins anders gesteld. Hier niet die krachtige hand, de ijzeren wil, maar een koning die wordt geregeerd door krachtige partijleiders, maar overigens ge liefd bij zijn volk, wat ten duidelijkste bleek, toen in April j.l. de stad Phiiipipo- pel door een hevige aardbeving dermate werd geteisterd, dat deze plaats bijna geheel werd1 verwoest, tientallen dood en te betreuren waren en honderden perso nen ernstig werden gewond. Groot was de materiëele schade in Philippopel en onmiddellijke omgeving- Duizenden over nachtten pnder den blooten hemel tot dat de aarde 'niet meer beefde en terug keer in de stad, voor zoover de hulzen gespaard waren, weer mogelijk was. In de beproeving toonde de koning zich een vader van zijn volk, toen hij de zwaarbe- zochten hulp en steun en troost toezeg de bij de groote ramp, die hen had ge troffen. Ook het aangrenzende GRIEKENLAND had dit jaar van aardbevingen te lijden. Zoo werd Gocrinthe door een hevige aardbeving vrijwel geheel verwoest. On noemelijke schade 'werd in deze oude stad aangericht en vele harer Wurgers vielen aan de 'bévingsramlp ten offer. Midden Augustus hadden in dit land de algemeene verkiezingen plaats. Venizelps, de sluwe Kretenzer, behaald? de meerderheid en weer is deze staatsman Van groote kwa liteiten de leider, evenals in den grooten oorlog, die Griekenland onder zijn leiding groot maakte. Als gevolg van de haast tropische hitte werd het land in diezelfde maand door een epidemie bézoehit, de denguekoorts, welke vele slachtoffers maakte. In RUMENIË, het land van Carmen Sylva, is de koning een kind. Michael, de Zoon van de ex- kroonprins Carol, Voert den scepter on der toezicht van een voogdijraad. Prins Carol, die thans in België vertoeft, maar tot vóór Mei in Engeland, trachtte daar eenige vliegtuigen te krijgen, ten einde zich naar zijn vaderland te begeven om misschien den troon, waarvan hij wel licht onvrijwillig afstand deed, weer te bestijgen. Maar de Britsche regeering kwam .achter dit plan; verbood de vlieg tocht en gaf hem zijn congé, waarop de prins, op wiens verblijf men aan de over. zijde van het Kanaal geen prijs meer stel de, de wijk nam naar het vasteland, om daar misschien Zijn tijd af te wachten om eenmaal de plaaits van Zijn zoontje te nemen. In JOEGO-SLAVIE of het koninkrijk der KToaten, Serven en Slowenen, zoo als het na den wereldoorlog heet en het Voormalig koninkrijk Servië, {Montenegro, Bosnië en Herzogewina om vat, dat door uitbreiding van zijn gebied bedenkelijk dicht aan Italië grenst aan de Westzijde, is ook dit jaar het regeeren verre van gemakkelijk geweest, vooral toen in Mei ji. de anti-ItaUaanSche stem ming scherp naar voren kwam in demon straties tegen Italië in verschillende ste den. Zelfs kwam het op sommige plaat sen tot hevige botsingen met de regeering te Belgrado, maar de zaak, hoe luidruch tig ook opgezet, liep met een sisser af, n.L 'met een notawisseling, die geen ver dere reden tot ongerustheid gaf. Zuid- Slavië haalde bakzeil. In de aan Italië gezonden nota weri het leedwezen uit gesproken over de voorgevallen inci ten ten en schadeloosstelling werd toegezegd voor de gewelddadige manieren tegenover de gebouwen van Italiaansche consuls aan genomen. Eind Juni greep ih de Volksvertegen woordiging een incident plaats, dat een eigenaardigen blik werpt op de felle de batten en partijstrijd van dit strijdlustige volk. Tijdens 'n vergadering van de Kamer van Afgevaardigden wörd een bekend par tijman, Raditsj, met revolverschoten ge bood door een tegenstander. Dit jaar werd ook het verdrag van Nettuno bekrachtigd, welk verdrag Zuid-Stavië moest sluiten, waartoe feitelijk al eenigen tijd besloten was en welk verdrag ITALIË vele voordeellen geeft. Den 12 April werd. op den Italiaanschen koning Victor Ema nuel tijdens diens bezoek aan Milaan een bomaanslag gepleegd. De koning werd evenwel niet getroffen, maar van de om standers werden 23 mensehen gedood en 30 gewond. Honderden Werden gearres teerd. Eind April steeg de „Italia" met ge neraal Nobile aan boord op voor een vlucht naar de Noordpool. De tocht ging eerst naar Polen, vandaar naar Vadsö, waar het 4 Mei aankwam. Van hier steeg men op naar Spitsbergen, waar men even eens 'behouden aankwam, maar op zijn tocht naar de onherbergzame Poolstreken verongelukte de „Italia", die doormidden brak. Dank zij de radio, gelukte het de plaa ts te bepalen, waar een deel der be manning was neergekomen. Drie leden van den troep trachtten de Noordkaap van Noord-Oostland te 'bereiken; een an der deel der bemanning bleef in den ongeschonden gondel van het luchtschip, dat verder .afdreef en waarvan men nooit meer iets vemam. Nobile en eenige zijner mannen, die met het eerste deel van den verongelukten luchtreus op het poolijs te recht kwamen, richtten een tent op en wachtten hun lot af, dat vooral in het eerst verre van benijdenswaardig was. Toen men eenmaal wist waar Nobile en de zijnen terecht gekomen waren het Italiaansche s.s- „Cita di Milano" kreeg het eerst draadloos contact werd het een edele wedstrijd wie de schipbreuke lingen zou redden. Twee groote figuren waarvan de Noor Amundsen wel de voor naamste was en de Zweedsche prof. Malmgren, verloren bij de rainp het le ven, uitgezonderd dan natuurlijk de Ita lianen, die in de barre poolwoesfijn van honger en koude zijn omgekomen. Naast de radio kon met vliegtuigen daadwerke lijke hulp worden verleend. De Italiaan sche kapitein Madallena ontdekte op Zijn tochten het eerst het kamp van Nobile .en de Zweed LundJbbrg was het, die Nobile afhaalde, maar zelf bij een tweede poging, door een ongeluk aan zijn ma chine, bij de gevondenen moest achter blijven. Na vele heldhaftige pogingen per vliegtuig en hondenslede, waarbij onze jonge landgenoot van Dongen zich onder scheidde, maar zélf moest gered worden, slaagde men er in de verongelukte beman ning van de Italia te redden. Met spanning heeft de halve Westersehe wereld de red ding medegeleefd in de couranten, die vooral in Zweden weinig vriendelijke be richten bevatten aan het adres van No bile, die volgens hen, zijn mislukten tocht wel wat roekeloos had opgezet. In hun vaderland zijn, zooals te begrijpen is, de commandant en de geredde bemanning bij hun terugkomst gehuldigd. Richten we thans onze schreden naar het Noorden, dan komen we in OOSTENRIJK, waar in het voorjaar te Weenen de voor malige communistische dictator van Hon garije, Bela Kun, werd gearresteerd. Veel goeds zal deze wel niet in den zin gehad hebben en men bracht hem spoedig over de grens. Den Sen December koos de nationale vergadering van Oostenrijk bij de derde stemming tot Bondspresident, Wilhelm Mi- klas, die de eerste president Hainisch opvolgt, wiens ambtstermijn verstreken was. In tegenstelling met zijn voorgan ger, die meer socioloog dan politikus w,e$ heeft Miklas zich van jongs af in de po litiek bewogen. Hij is een weerbaar ka tholiek, is minister geweest en was de laatste 5 jaair voorzitter van het parle ment. Dit mag voor velen een 'bezwaar zijn, daar tegenover staat, dat Miklas om zijn krachtig karakter en zijn kalm op treden bij' alle partijen gezien is. Hoe het in RUSLAND gaaf? Wie het weet mag het zeggen! On bevooroordeeld en objectief wordt heel weinig gegeven van Rusland zelf en al wat zoogenaamde ingewijden over Rus land schrijven of spreken, dient ,Jdum grano sal is" te worden aanvaard. Goed gaat het niet; dat staat wel vast en zoo nu en dan lekt wel eens wat uit of klapt er een uit de school. Stalin is de man tegenwoordig in Rusland, nadat hij heeft weten te bewerken, dat zijn groote te genstanders, Trotsky, Rjaidek en Rakofski volgens oud Russisch recept naar Siberië werden verbannen. Enkele andere min dere goden mochten na verloochening van hun tot dusver gevoerde politiek weer naar huis komen, maar Trotsky was te trotsch en verkoos zulks niet. Ergo ver blijft hij; thans op een vergeten hoekje van den aardbol, diep in Siberië, en wacht gunstiger tijden af om andermaal een 'be langrijke rol té spelen in het oude Krem lin, het centrum van het Sovjet-gezag in het wijde land rond de Wol®a. Moeilijk is de strijd om' de zaak staande te hou den en vooral de voedselvoorziening baart de heeren in Moskou groote zorg, daar de Russische boer heel langzaam en moeilijk te overtuigen is van de zege ningen van het communisme. Vóór de revolutie had hij het evenmin goed, maar de toestand, zooals die op het oogenblik is, schijnt hem ook niet erg best te 'be vallen en niet zelden woraen de sovjet mannen, die ae lakens willen uitdeelen op de veraf gelegen dorpen eenvoudig door ae boeren vermoord. De heilstaat lijkt verder af aan ooit! Op luchtvaartgebied heeft DUITSCHLAND dit jaar een tweetal prestaties geleverd, die hier genoemd moeten worden. De vlucht 'per vliegtuig van Europa naar de Ver. Staten, richting Oost-West, die zoo als bekend, vele slachtoffers maakte, ge lukte aan von Hühnefeld, Fitzmaurice en von Koehl. Den 12 April stegen de 3 mannen met „de Bremen" in Ierland op en landden den volgenden dag in Canada, op Greenly- eiland. Het vliegtuig kreeg bij de landing op een bevroeren meer nog al schade, doch de 'bemanning bleef ongedeerd. Met jgiroot enthousiasme werden de man nen kort daarop in NeW-York ontvangen. Per Scheepsgelegenheid keerden ze naar hun vaderland terug, Waar ze evenzeer Warm gehuldigd werden. De twee Vliegprestatie had midden Octo ber iplaa/ts, toen het luchtschip „Graf Zeppelin" te Friedrichshafen oipsteeg voor een passagiersvlucht naar Amerika. Aan vankelijk ging alles naar wensch, maar bloven de Bermuda-eilanden iwerd het luchtschip; door een hevigen storm ge noodzaakt een korte terugtocht te ma ken, terwijl tijdens het noodweer groote slchade aan het omhulsel werd toe- gébracht, wélke SChade evenwel door de koene bemanning tijdens de vlucht voor loopig Wierd1 hersteld. Den 15en October kwam de Zeppelin behouden te Lake- hurst, het Amerikaansche marinelucht- Vaartstation, aan. Warm werden de com mandant en de leden der bemanning te New-York gehuldigd.'Den 29 October aan vaardden dr. Eckener e.a. per luchtschip den terugtocht naar Friedrichshafen, die zonder stoornis verliep. In Juni hadden in Duitschl. de rijksdag verkiezingen plaats, wélke tot gevolg1 had den, dat Hermann Miiller eerst kabinets formateur en na samenstelling van een ministerie, rijkskanselier werd. In dere- geeringsvérklaring, welke de nieuwe rijks kanselier den 4 Juli in den Rijksdag af legde, werd gezegd, dat de Duitsche bui- tenlandsche politiek afstand heeft gedaan van het revanche-idée, doch dat inzake de ontruiming van het Rijnland een ac tieve politiek zal worden gevoerd. Ook FRANKRIJK mocht dit jaar een succes bbeken op luchtvaartgebied. De vliegers Cöstes en Le Brix landden midden April op het vliegveld te Le Bourget, na hun reis om den aardbol te hebben volracht. Eind Augustus had te Parijs de onder- teekening van het Kellogg-p»ct plaats, zOo genoemd naar den AmerikatansChert staatssecretaris van 'buitenlandsche Za ken ert beoogend: uitbanning van dein .opr- log. Verscheidene staten traden tot dit pact toe, terwijl andere het verzoek ont vingen h«t mede te onderteekenen. Als steeds Is Frankrijk het land van geruchtmakende processen en ook dit jaar heeft de jury van de verschillende (rechtbanken soms eigenaardige uitspra ken gedaan. Naar onze besschelden meening mogen we 't als een geluk aanrekenen, dat we in ons land een dergelijke rechts instelling missen. De Fransche marine leed dit jaar een gevoelig verlies, doordat een Grieksch stoomschip de duikboot „Ondine" over voer, waardoor dit vaartuig met heel zijn bemanning, In totaal 43 koppen tellend, voor gofed naar de diepte ging. BELGIË. Begin Juli verongelukte, tijdens een vlucht naar Engeland, boven het Kanaal, de (békende financier, baron Loerwenstein. Fransche vissehers vonden zijn lijk. Aan vankelijk leek het, dat misdaad in het spel 'was, maar een uitgebreid onder«*ek wees iUlt, dat .Loewenstein zich in een deur der cabine had Vergist en in zee was gestort. Het kroonprinselijk echtpaar brengt dit en een gedeelte van 't volgend jaar, een bezoek aan Ned. Oost-Indië, ter bestudee ring van' onze, ook door andere landen geroemde, koloniale instellingen. Bij een tusschentijdsche verkiezing in Decembér te Antwerpen werd dr. Augf. Borms, de békende activist, die reeds 10 jaar gevangen wordt gehouden, met groo te meerderheid gekozen. De verkiezing heeft niet uitsluitend 'béteekenis als VLaamsChe demonstratie, maar zal ook Wél op de komende amnestie Zijn invloed hébben. (Steken Wé thans het Kanaal over naai ENGELAND, waar te Londen begin Januari, door het plotsteling stijgen: van de Thames, ver schillende stadsgedeelten des nachts on verhoeds Wérden overstroomd. Een twin tigtal menschen Wérd in hun slaap ver rast en verdronken jammerlijk. Den 13en Maart Vertrokcapt. Hinch- llffe met een vrouwelijke passagier van Engeland voor een Oceaanvlucht naar Amerika. Men heeft nimmer meer iets Van hen gehoord. Koning George V werd' den 22 Novem ber j.l. ernstig ongésteld. De prins van Wales, die met zPn broeder, den hertog van Gloucester, in 't hartje van Afrika Zat, 'keerde na ontvangst van berichten over den toestand van zijn vader, onmid dellijk terug en arriveerde 12 December te Londen. De ziekte van den koning verwekte vele^dagen ernstige bezorgdheid, maar tegen Kerstdag scheen, nadat kort te voren operatief ingegrepen was, het lergste geleden en schijnt de Vorst op: weg naar {beterschap te Zijn. Aan de overzijde van den Atlantischen Océaan in( de VER. STATEN, brak te .los Angelos midden Maart een Waterreservoir door, waardoor een 7-tal plaatsen vtan| den aardbodem werden weg gevaagd en enkele honderden personen den dood vonden. In begin September woedde in 't Zui den der Ver. Staten een hevige tornado, vooral in de staten Nebraska en Illinois. Enorme schade werd aangericht, terwijl tientallen menschen het leven verloren. Midden November verongelukte voor de Amerikaansche kiust\ het Britsche s.s. „Ves tris", Waarbij pLm. 100 passagiers en opvarenden het leven lieten. Op 't nood sein van denmarconist, hoewel waar schijnlijk te laat uitgezonden, kwamen Verschillende schepen te hup, en namen vele schipbreukelingen over. De kapitein, die tot 't laatst aan boord bleef, ging met zijn schip naar de. diepte. De in Novambèr gehouden presidents verkiezingen leverden een groote meer derheid op' Voor Heibert Hjoover, die pre sident Cjoplidge's plaats op 't Witte Huis in Maart a.s. Zal innemen. De komende president imaakt thans een reis in ZUID-AMERIKA, waar In December een conflict ontstond tusschjen Bolivia en Panajgtaay, dat in hand tastelijkheden begon te ontaarden, wat Zeker tot oorlog had geleid, indien de beide staten zich niet hadden geschikt in 't voorstel der pan-Amerikaansche con ferentie, Waardoor de ruziemakers binnen hun landpalen bleven en de opgeheveg strijdbijl lieten zakken. Keeren we thans naai NEDERLAND terug, waar dit jaar op parlementair ge.' bied nu niet bijster veel belangrijks voor viel, dat waard is om aan de vergetel heid te worden ontrukt. Des te meer trok een belangrijk faillissement de algemeene aandacht en wel dat van de Veendiammer Hypotheekbank: Het deficit bedroeg circa 6 ton. De roL die sommige juristen, in deze zaak gespeeld hebben, was ver van fair, maar zij zijn den dans toch ontsprongen, hoewel het aanvankelijk scheen dat eenige hunner er niet zander straf zéudien af komen. In ieder geval er is een aardige duit aan verdiend en niet in het minst door de heer Liebermann, die met de meeste dubbeltjes ging strijken en de plaat poetste, totdat hij in de Ftnscbe hoofdstad Helsingfors werd gearresteerd, als verdacht van oplichting. Nu Lieber mann zal worden uitgeleverd, wacht ons land nog een spannende rechtszaalfilm, maar de pandbriefhouders worden er niet beter mede. Die hebben bij deze affaire het loodje gelegd. Met veel belangstelling ward in Febru ari het vertrek van de reddingsboot „Schuttevaer" veTnomen, welke boot van Rotterdam naar ae Ver. Staten vertrok om een deugdelijkheidsproef af te leggen omtrent haar onzinkbaarheid. Het is een ware lijdensgeschiedenis geworden. Ver der dan Southampton kwam de boot niet en het heeft niet veel gescheeld of heel de zaak was in Engeland verkocht. Vrij willige bijdragen bewaarden de reddings boot voor die schande, en thans is ze weer op weg naax N.-Amerika. Niet vergeten mag worden te memoree- ren, dat 6 Jan. van dit jaar te Rotter dam het s.s. „Alhena" arriveerde, onder bevel van kapt. Smoienaars, welke onder de Braziliaansche kust ruim 600 schip breukelingen wist te redden van het It,»- liaenche ss. „Principessa Mafaida", dat daar verging. Bij aankomst te Rotterdam werden kapitein en 'bemanning door de regeering en de reederij gehuldigd. Begin Mei hadden in Drente groote veenbranden plaats, waardoor de plaatsen Klazinaveen, Emmen, Emmen-Erf scheider veen en Valthermond geteisterd werden. Groote voorraden turf verbrandden, even als verscheidene huizen. Op sommige plaatsen moest de bevolking voor het vuur de vlucht nemen. Stoomspuiten uit Amsterdam, Den Haag en Groningen kwa men de plaatselijke brandweren ter hulp, die het blusschingswerk onmogelijk al leen afkonden, daarvoor was de ramp te uitgebreid. Na een langdurig lijden overleed op 11 Juli te Rotterdam mr. Wytema, de 'bur gemeester dier stad. Hij werd den 13 Sep tember j.L opgevolgd door mr. P. Droog lever Fortuijn, die thans de teugels van de eerste koopstad van ons land in han den heeft. Zondag 15 Juli werd een voor ons land 'buitengewone hitte geconstateerd, nl. 45 graden Celsius of 113 graden Fahrenheit. De luchtvaart op Indië dient bijzondere vermelding. Op dit gebied neemt ons land tegenwoordig een voorname plaats in Je wereld in. De K-L.M. staat uitstekend bé kend en niet minder de postvluchten. Den 13en» September vertrok het eerste post vliegtuig onder bevel van kapt. Koppen en na hem volgden nog vier andere, die, op een uitzondering na, zonder stoornis de lange en niet gemakkelijke weg door de lucht volbrachten. Ook op radiogebied staat ons land in de voorste gelederen, dank zij de uitvin dingen van Philips' ingenieurs. Binnen kort wordt de radio-telefonische verbin ding tusschen Nederland en Indië voor het publiek verkeer opengesteld. De Koningin-Moeder herdacht dit jaar op 2 Augustus haar 70en geboortedag. In een 'zeer bizondere positie geplaatst tij dens haar regentschap, heeft ze de kunst verstaan de waardigheid van het koning schap op te houden, eerbied af te dwin gen in de vervulling van haar moeilijke taak en zich bemind te maken in alle kringen van het Nederlsndsche volk, dat vergeten heeft, dat de Koningin-Moeder hier 50 jaar geleden haar intocht deed, omdat zij gedurende dien tijd Neder- landsche is geworden, niet ,alleen door 'haar huwelijk, maar door haar medeleven en mede voelen met Nederland en de Ne, derlandsche ingezetenen. Hevige stormen hebben in de maand November onze lage landen aan de zee geteisterd en menig' zeeman bleef met zijn schip op de stranden voor onze be ruchte zandige kust. Tientallen malen voe ren de aan de küst gestationeerde red- dingsbooten met hun wakkere bemanning uit om in nood verkeerende schipbreuke lingen behouden aan land te brengen, wat hen, tot hun grooten spijt, niet alijd mocht gelukken. Groote schade werd op vele plaatsen aan de zeeweringen toege bracht, terwijl op een der Z.-Holl. eilan den een 2-tal polder inliepen, waardoor aanzienlijke schade aan grond en gewas sen werd veroorzaakt. Wanneer we tot slot eenige fata en data vermelden van hetgeen binnen de poorten onzer stad plaats greep, dan memoreeren we allereerst het nieuwe cp- riljon, dat 3 Jen. 1.1. officieel met eenige plechtigheid in dienst werd gesteld en 't oude in welluidendheid verre overtreft. Midden Juli had alhier op een uitge strekt terrein, nabij het Sas, een uitste kend geslaagde groote landbouwtentoon stelling plaats, die begunstigd door het prachtigste zomerweer, duizenden bezoe kers trok. Twee belangrijke zaken trok ken dit jaar bizonder de aandacht, n.l. de electrificiatie en de waterleiding. Ieder heeft verbaasd gestaan, dat de lange hoofdbuisleiding zoo vlug otnder |den grond lag. Met bekwamen spoed wordt te Zie- rikzee aan den watertoren gebouwd, maar er zal in 't volgende jaar nog hard ge werkt moeten worden, vooraleer het hel dere, gezuiverde duinwater overal in de huizen op ons eiland uit de kóperen kraan stroomt. Wanneer de kraan open gaat? Voorspellingen zijn gevaarlijk, maar wellicht Zijn we niet ver mis, wanneer we mededeelen, dat de officieele in gebrulk- steliing eind Juli 1929 plaats heeft. Wat de electrifióatie betreft, vele wo ningen op Duiveland profiteeren reeds van de moderne verlichting, terwijl ook enkele gemeenten reeds hun straatverlich ting zagen geëlectrifioeerd. In Zierikzee, waar vele inwoners of zaken reeds lang een eigen installatie in gebruik hebbén tot opwekking van de bénoodigde eleci. energie, is men nog niet op 't net der P.Z.E.M. aangesloten, doch dat komt wel; alleen wenscht men het voor de dichtopeengebéuwde gemeente wat goedkooper. De Zware stormen in November veroor- Zaakten niet bizonder veel schade aan dijk en duin, uitgezonderd aan de Gouwe- veerpolder, die ernstig gevaar heeft ge- loopen geïnundeerd te Worden. Voor we dit overzicht eindigen, wen- schen w© nog te memoreeren, dat begin October de nieuwe bfrug over de Een dracht te Tholen officiéél door den Min. van Waterstaat in gebruik werd gesteld. En hiermede besluiten we, doch niet na onze lezers en lezeressen een gelukkig en voorspoedig 1929 te hebben toege- Wenscht. 1 jj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1929 | | pagina 9