Verzorg ow Handen met Pnrol. abonnement: Maandag 24 Dec. 1928. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. inzending Advertentiën H.H. Correspondenten, BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. ifrg» pet 3 maanden f 1,50, franeo pet post 1,80. Voet het buitenland pet jaat f 10, Afzonderlijke nommeri 5 cent V oraohjjnt Mnd., Wnsd. en Vr{jd. Poatchèqne- en Giron. 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode nut 1—8 regels (0 eta., tu 4 tegel, en daarboven 20 eta. pel tegel. Reolames 30 eta. p. tegel. Bi; eontraet belangrijke korting. 85ste JAAR0AN0. - No. 11791. Inzending op den dag tu nil- Dir. A. J. DE LOOZE. Ultg.-RsOlclHr H. J. KOSTEN, gate vdór 10 ore. Dit nummer beitaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf BERICHT. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode a.s. Woensdag niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. die - ons opgaaf verstrekken [der Predikbeurten, gellaven er voor te zorgen, die voor Zondag 30 Dec., Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmor gen, uiterlijk Vrijdagmorgen In ons bezit zijn. DE REDACTIE. Kerstblokken. Het is net, alsof er in die late DeCem- 'berdagen, wanneer overal om ons heen, het groen en rood Van de in die dagen populaire huSstlpilant (prijken, en in de steden Vele winkel-uitstaJlingen in een warm rood© gloed zijn gehuld, zidh over de gezichten der mensdhen een zachter, vriendelijker g'ans spreidt. Als ware het, dat in hun harten een 'warmer gloed straalt, djie naar "buiten uiten moet Dickens 'brengt dit zelfde ge Voelen tot uiting, als hij Sdroogte's neef in Zijn Christmas Carof ongeveer 't vlodjgiende laait zieggen:... „Ik heb1 altijd aan Kersttijd ge- dadht.... als een goede tijd: de eenigte tijd (die ik ken, in de lange kalender van het jaar, dat mannen en Vrouwen ééns gezind hun gesloten harten schijnen wijd opjen te zetten, en aan de menschen 'be neden hen te denken, alsof zij werkelijk mede-reizigers naar gene zijde waren, en niet een ander ras van wezens, op. reis naar een andere bestemming. En daar om, oom, of'scholon het lm© hooit een cent in mijn zak heeft gebracht, geloof ik dat het (d. i. de Kersttijd) me goed heeft gedaan, en me goed 2ai! doen..." Ongetwijfeld, de Kersttijd zal ons Veel goed doen, wanneer we daardoor ertoe gébracht (worden, om wat Vriendelijker, minder hard over de menschen om' ons heen te denken, wat meer liefde in onze houding te leggen. En dat alles is ook heel begrijpelijk en heel natuurlijk en Volkomen in overeenstemming met de ge dachte, welke aan Kerstmis ten grond slag ligt. Immers, wij allen gedenken in den Kersttijd hoe oppervlakkig soms ook de gebloorte Van een nieuwestra lende gedachte, de komst in de wereld ivan het Lacht der Wereld, hetwelk den nacht van het materialisme zou verjagen. En nu kuhnen sommigen van ons scep tisch 'zijn zeker, Ze zijn er en in arren moede zich afvragen, waarom er dan nog zooveel liefdeloosheid en dis harmonie en onverdraagzaamheid in df "wereld is, als dan toch 19 eeuwen ge leden het Licfit in de wereld kwam, om al die dingen te verdrijven? Maar dian kunnen We naar den Kerstbbom wijzen, met zijn stralende kleine lichtjes, die kleine, twinkelende kaarsenvlammetjes, en zeggen: zie, het is maar een heel klein lichtje, po&ji omnoozel kaarsjie. En toch is dat ééhe kleine kaarsje machtiger dan alle duisternis. Al brandt het ook nog zoo kljein, het heeft de duisternis over wonnen! Zoo is het met het Licht der Waar heid, dat in de wereld kwam. Het Licht is er. En we hebben geleerd, hoe door dit Licht alle duisternis overwonnen zal worden. We weten, 'hoe liefde steeds ster ker zal 'blijken dan haat, en het goede dan het kwade. Maar, als we Van deze waarheid geen gebruik willen maken, en Voortgaan o'p de oude manier kwaad met kwaad1 te vergelden, en haat met haal te |beloonen, korfcom, het „oiog om oog, tand om tand" toe te passen, in plaats Van de wetten van waarheid en liefde, wanneer we aldus handelend, Voortgaan met de handen Voor onze pogen te druk ken, wel, dan moeten we toch niet gaan klagen, dat het zoo duister is? Kijk, als de Kerstklokken luiden, en die vredige, vriendelijke stemming daalt in (Veler harten neer, dan Zijn wel velen Van ons van goeden wille. Ze willen, in tuïtief, wel den Vrede in huin innerlijk Wezen ervaren, die „alle verstand te bo- vten gaat". Ze willen wel goed zijn, en Verdraagzaam en liefdevol en vergevens gezind en 'behulpzaam, Wanneer.,., eerst Van andere zijde óok diezelfde gevoelens jegens henzelf betoond worden. Ja wel, eerst ontvangen en dan willen ze wel geVen, o, zeker! Maar, wanneer we op dit standpunt staan blijven, komen we niet vooruit. We moeten een stap ver der gaan. En beginnen met te geven! zonder op belooning of erkenning te wachten. Geven is een blijde wet.... en Verrijkt den gever zelfs meer dan dengeen, die de gift ontving, of deze nu stoffelijk of geestelijk is. Het is door de geestelijke winst die we maken, dat we groeien; en onze winsten komen meestal door geven..... Om niet geven van de troost, ae sympathie en de vriendschap aie in elk menschelijk hart liggen, is wat levens zich schoon doet ontplooien en de werela tot een beter oord maakt......" schreef iemand eens. De Kerstklokken ïuiden, de lichtjes ga?n aan... Velen' gaan nu in duistere kille har ten een Kerstlichtje ontsteken. En het is wonderlijk, wonderlijk, welk een stralen de glans van dat kleine lichtje in hun eigen hart terugstraalt. DE LIBERALE RADIO-OMROEP. De vereeniging van liberale radio-ama teurs (V.L.R.A.) heeft zich opnieuw tot den 'min. van Waterstaat gewend met een adres, waarin zij haar leedwezen uit spreekt dat de instelling van den Radio- Raad nog steeds achterwege blijft. Daar 'blijkens het steeds groeiend ledental de vereeniging deze grief onder het liberale volksdeel in voortdurend sterkere mate wordt gevoeld, verzoekt de V.L.RA. haar voorloopig ten spoedigste de beschikking te geven over eenige zenduren, totdat n? de instelling van den R,adio-Raad een de finitieve regeling zal zijn getroffen. PLATTELANDERSBOND. De Plattel andersbond heeft besloten in alle kieskringen den heer Bra at als num mer één pp de lijst te plaatsen. De overige candidiaten zullen provinciegewijze wor den aangewezen. TARIEF RilJKSVERZEKERjlNGSBANK. In de „Staatscourant" is een Kon. Be sluit opgenomen, waarbij is bepaald, dat het tarief, bedoeld in art. 40, eerste lid der Ongevallenwet 1921, over het kalen derjaar 1929 met 25 pet. wordt verlaagd ten aanzien van: a. de werkgevers der ondernemingen, die op 31 Dec. 1927 voor risico der Rijks verzekeringsbank waren verzekerd; b. hen, die met of in plaats van de on der a genoemde werkgevers in dezelfde onderneming als werkgever zijn opgetre den of in den loop' van 1928 als zoodanig zullen optreden. VERLAGING VAN BRIEFPORT. Sedert eenige weken zien wij weer een bekende kleur op onze gewone binnen- landsche brieven: de 71/2-cents postze gels hebben weer de kleur gekregen van de oude 5-cents zegels, waarmede wij in den „goeden ouden tijd" onze brieven frankeerden. In 1919 is hierin wijziging gébracht: het tarief voor den gewonen fcinnenlandschen brief tot 20 gram werd toen op 71/2 cent gébracht, en in 1921 op 10 cent. Het duurde ongeveer zes jaren Vóór dat men tot een verlaging van het 10-cents-tarief tot 71/2 cent overging. Men meende, dat het tekort van 'het bedrijf door tarief verlaging nog grooter zou vaar den. In werkelijkheid neemt door porto verlaging het verkeer zóó toe, dat dit een groot deel van het verlies aan in komsten iper brief weer goedmaakt. Wel is de sprong van 71/2 oip 5 cent percentsgewijze grooter dan die van 10 op 71/2 cent, maar zonder twijfel zil dan ook het verkeer per brief veel ster ker toenemen. De kleur voor onze oude frankeerzegels voor binnenlandsche brie ven hébben wij thans terug. Zal ook spoedig het oude tarief weer terugkee- ren? Wij hopen het! Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos MIJnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw s'apelooeheid verdrijven. Bui'j'j 75 ct Bij Apoth. en Drogiaten. ZIERIKZEE. Benoemd tot klerk bij den Rijksontvanger te Nieuwerkerk, J. Jong- mans alhier. BURGH. De restauratie der in 1924 door den brand geschonden monumenten in de Ned. Herv. Kerk, is thans afge- loopen. Achtereenvolgens werden in het verloopen tijdvak gerestaureard de ge denktekens voor Pieter de Hbybert, Barbara Theodora van Willegen, David de Huybert en Johan de Huybert. De vaardige kunstenaarshand van den beeld houwer, dhr. H. M. Hagedoorn te Sohereningen, heeft uit een oogensohijn- lijk onherstelbare ruïne, vooral wat betreft het monument van Johan de Huybert, een kunstwerk herschapen, dat bewondering afdwingt. Dank zij de medewerking der Bykscommifsie voor de Monumentenzorg, onder wier leiding de restauratie geschiedde, de subsidies van Kerk, Rijk, Prorinoie en Gemeente, de particuliere bijdragen en de activiteit der plaatselijke restauratie-commissie, koi dit werk tot een goed einde worden gebraoht. De kerk met haar mooien stemmigen koepel, de symbolische ramen, het gebrandsohilderd hoofd raam, monu menten en overig keurig uitgevoerd interieur, kau evenals voorheen weer wedg veren met de mooiste kerken van Zeeland. BRUINISSE. De muziekver. „Nu met Hope" gaf Donderdagavond j.l. een wel geslaagde uitvoering in het vergaderlo- kael, onder leiding van den directeur, dhr. A. v. d. Berge van Oosterland. Een 6-tal muzieknummers werden ten gehoord gébracht, terwijl ter afwisseling werd. op gevoerd het blijspel in drie bedrijven „Pomarius". Het herhaalde aipplaus was wel een 'bewijs, dat zoowel muziek als toöneel zeer in den smaak yielen bij het talrijk opgekomen publiek. Het laatste nummer van het programma, een voor dracht voor heer en dame, werd ook aar dig weergegeven. De volksuitvoering op Vrijdagavond was minder druk 'bezocht. De Jazz-Band, eveneens onder leiding vin dhr. v. d. Berge, bewees bij het bal n', goede diensten. POORTVLIET. Op Dinsdag 18 Deo. kwam de Raad dezer gemeente bijeen; afwezig de Burgemeester-Secretaris. Na lezing der notulen maakte de heer Carels de opmerking, dat de heer Voge laar in de vorige vergadering een zaak heeft te berde gebracht, die niet tot de [competentie van den Raad behoort; dat in besloten vergadering gehandeld is in strijd met art. 44o der gemeente wet; dat wethouder Krijger, hoewel daartoe door spieker in de gelegenheid geBteld geen enkel woord van veront schuldiging heeft gesproken over de woordverdraaiing, de ongepaste woorden en de door hem veroorzaakte herrie. Ook sprak hij zijn teleurstelling erover uit, dat er bij de stukken geen schrifte lijk bericht was van den Secretaris omtrent zijn gezondheidstoestand, waar om in de vorige vergadering met aan drang en met Redenen omkleed ge vraagd ia. De voorzitter antwoordde, dat de seore- taris geweigerd heeft een zoodanig be richt in te zenden en dat deze de rede nen wil vernemen en gezegd heeft dat de heeren, die daarmee geen genoegen nemeü, zich maar moeten wenden tot Ged Staten. Het bekende verzoek van den Raad gemeente Axel werd voor kennisgeving aangenomeneveneens het verzoek van den Raad van IJsselmosde in zake toe passing van art. 122a der gemeentewet Op de versoeken van de Ned. Ver eeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskraehten, van de Ned. Politiehonden vereeniging, van enkele personen tot medewerking aan de oprichting van een afdeeling Zeeland van de vereeniging van Ned. gemeenten werd afwyzond beschikt. De stiohtings- vergadering van de afdeeling heeft plaats gehad op 1 December. Een verzoek van H. van IJsseldyk om in aanmerking te komen voor de leveriDg van eshool- en teekenbehoeften werd afgewezenvoor de heer Vogelaar en wethouder Krijger. Aan J. Moerland wasberiohtgezonden, dat een perceel gemeentegrond, on- reohtmat'g in gebruik genomen, moest ostruimen Voor de tweede maal kwam hg nu met het verzoek om het in eif- paeht te mogen ontvangen. By de be handeling ontstond een vinnige diseussie tusachen den heer van WeBten en wet houder Kryger. Het verzoek werd weder geweigerd met 3 stemmen voor. Tegen de heeren van Westen, Hage, Eienbaas en Carels. Het verzoek van C. Kaat, om ver goeding voor zyn drie sohoolgaande kinderen, ingevolge art. 13 der wet op het L. O., kon niet ingewilligd worden, daar de af te leggen afstand minder dan 4 K.M. is. Een dergelyk verzoek van J. Geuze werd toegestaan. Aan J. J. Eienbaas werd ontheffing verleend van hondenbelasting. Herbenoemd werd met algemceno stemmen als lid van de oommissie van toezioht op het L. O. de hoer M. v. As. Een peroeeltje gemeentegrond, waar voor twee gegadigden waren, werd aan niemand toegewezen, omdat er op grond van de politieverordening niet mag ge bouwd woiden. De verordening op de legeagelden werd in dier voege gewyzigd, dat met ingang van 1 Jan sleohts de helft van de vastgestelde bedragen zal geheven worden. Op het suppl kohier van de hondenbelasting werden 3 honden ge plaatst, terwgl een wgziging van de instruotie van den gemeentewerkman haar beslag kreeg. Voor de eventuaele plaatsing van een benzinetank op- en in gemeentegrond, zal f 10,retributie moeten betaald worden. Er zal weder voor den tijd van twee jaar ontheffing worden gevraagd van de verplichting tot het geven van onderwgs in de liohamaigko oefening. Het voorstel van B. en W. om alle boomfcn uit de middelste ry aan Peut- j«sdyk te rooien werd verworpen; voor alleen de beide wethouders. By de rondvraag informeerde de heer Vogelaar naar het aantal leerlingen, dat deelnremt aan het buitenwettelyk onder- wys en of h it 1 eplan in de lesrooster waren goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het onderwys gevolgd wordt door 18 jongens en 6 meisjes en dat de beide andere zaken in orde zyn. De heer Carels vroeg uaar de wgzi ging in de financieele verhouding tus- schen ryk en gemeente. Hem werd meegedeeld, dat blykens een echryven van de Vereeniging van Ned. gemeenten Poortvliet in ontvangsten oirca f 2600 zal vooruitgaan. De heer Eienbaas wee* er voor de tweede maal op, dat er op de gemsenteweide slachtafval op°.n en bloot ligt. De voorzitter zegde toe, dat er voortaan streng op gelet zal worden. ONDERWIJS. NIEUWERKERK. Vrijdag 21 Ded. was ld© laatste! schooldag vlan den heer Smaller gangte, aangezien hij 'por 1 Jian. eervol ontslag 'heeft gekregen sis onderwijzer alhier, Wegens het 'bereiken vlan den pen- siioengereiclhti'gdien leeftijd, 's Morgens om 10 .uiu|T werden de heer en mevtr. Smalle gange en. Verdere familieleden, die door de kinderen Van huis waren afgehaald, in d© feestelijk versierde school binnen geleid. Vele igenoodigden met hun dames hadden aan den oproep Van de Ouder- tjomirnissie (gehoor gegeven en toen alle kinderen 'binnen .gelaten Waren, was het lokaal eiivlol. Na 'het zingen van een wel komstlied', nam dhr. Eveleens, 't hoofd der School, het woord en las een waar- deerend schrijven voor van den inspec teur van 't L. O., die verhinderd was aanwezig te zijn. Dhr. EVeleens hu'digde den heer Smallegange, alls menadh en onderwijzer, en) verklaarde steeds met veel genoegen met hem samengewerkt te héb ben. Het speet hem zeer, dat de heer Smallegange vertrok, imaar hij: igunde hem vio.lko.men z'n welverdiende rust. Hij wenschte hem nog vele gelukkige jaren levens toe. Na een. dankwoord van den heer Smallegange, nam de 'burgemeester het 'woord', die hem ook als onderwijzer prees. Spr. herinnerde aen de funeste Schoolstrijd', die de eens zoo groote open bare sdhool had gehalveerd. Met de beste wensidhen Voor den af'tr. onderwij zer en zfp. Vrouw1, besloot de bbrgemee- sster zijn rede. Dhr. Smallegange dankte geroerd. Nu was de heujrt aan de kinde ren. Na een traldtatie hood een der oudere leerlingen met een toepasselijk woord een wandelstok aan. In Z'n dank woord uitte de meester een wensch om de oudere kinderen hiji 't heengaan per- lijk de hand te drukken. Nadat nog de heer Okkerse had1 gesproken namens het N. O. G. en aLs vriend, zongen de kinde ren (nogmaals het welkomstlied en gin gen met gLundere gezichten (Vanwege de hernieuwde traétatie) huiswaarts. Nadat men de koffie had gebruikt, Vond het tweede .gedeelte der huldiging plaats in de gemeentekamer. De burgemeester opende deZe bijeenkomst en bood na mens B. en W. en den Raad een paar foto^s aan, teen Van het schoolgebouw en -een van de kinderen met hun onderwijzers. Ook fWeth. V. d. Zande sprak een kort huldigi nglswoordwaarna de heer Smal legange dankte. Nu 'bbod een der oudere meisjes namens de oud-leerlingen aan mevr. (Snrallegangfe1 een tmiand bloemen apn en nam de Voorzitter der Oudercjomimis'- sie iTiogmaals het woord, maar nu als oud-leerling, Oimi een elecitrische kroon- lam'p en een fauteuil aan te bieden. Zeer bewogen dankte dhr. (Smallegange Vooir al dat Vele, dat hem ten geschenke wias glegeven en Zeer zeker zou hij. dezen dag niet Vergeten.ALs oud-leerling voerde nog het woord de heer Boogert. Hiermede was pok deze bijeenkomst gesloten en toen gingj men Weer terug naar de school, waar nog eenigen tijd onder gezellig samenzijn werd doorgebracht. Ten slotte werd deze bijeenkomst pp eenigszins plechtige wijze door den 'burgemeester gesloten. De gemeente Nieuwerkerk heeft op waardige wijze de prestaties Van een zijner 'béste burgers gehufidigd, (Niet Min ondw gew. 'chrresp. Red.) VERKOOPINGEN, ENZ» BRUINISSE. Door B. en W. werden Zaterdag j.l. publiek verkocht 6 percee- len stra.almest voor f 26. Koopers wer den de heereln C. J. Hanse en J. Aarnoudse. QIRKNIEUm Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Door het kerkbestuur is in de afgeloopen week een collecte gehou den ter bestrijding van de onkosten van den taamleg van het electrisch licht 'n de kerk en de pastorie, dewelke f 749 heeft opgebracht. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 23 Deeember, 1603. Ja«ob ren dan Eijnde, tohrgyer eener kroniek van Zeeland, wordt bevestigd in het bezit der am bachtsheerlijkheid Haamstede. 24 Deeember. 1717. Op dezen en den volgenden dag geduchte watervloed, waardoor vooral het land van Saeftinge geteisterd wordt. 25 Deeember. 1795. De eerBte pastoor in de parochie Hoofdplaat aanvaardt aldaar zjjn bediening en wijdt tevens de nieuw gebouwde kerk in. 26 Deeember. 1818. Inwijding der verbeterde R.-K. kerk te Vlismngen. 27 December. 1604 Johannes Walaeus, later hoog leeraar te Leiden in de genees kunde, geboren te Koudekerke op Waloheren. 28 Deoember. 1557. De admiraal de Coligny, als krijgsgevangene op het kasteel te Sluis, voltooit aldaar zijn ge- sohiedenis van bet beleg van St -Qnentin. 29 Deoember. 1817. Eenige voorname ingezetenen van Zierikzee, een plan beraamd heb bende tot het opriohten eener nieuwe vissoherij, bieden dat de stedelijke regeering aan. 30 Deoember. 1808 Bij besluit van koniBg Lodewjjk krijgt de polder (thans Wil- helmina-polder) den naam van Lodewijkspolder. 81 Deeember. 1778. Prins Willem V benoemt Willem Carel Hendrik van Lyaden tot zjjn representant als eerste edele van Zeeland. VAN HEINDE EN VEE. Een telegram uit Helaingfors van het Finsoh Telegraaf-Agentschap meldt, dat de regeering bet verzoek van de Nederlandrehe regeering tot uitlevering van Liebermazn heeft ingewilligd. Zondag 9 Deoember is pleohtig de Statenbijbel, het eadean van Koningin Wilbelmina en de Nederl. regeoring aan de nienw ie bouwen oathedral of St John the Divine te New-York, aan geboden. Onzs gezant, de heer Van Royen, was hiervoor uit Washington gekomen en werd vergezeld door den consul-generaal te New-York, den heer W. Montijn. Overdracht en aanvaarding gesohiedde tijdons den namiddagdienst en onder veel kerkelijke en offioieele oeiemoniën. Yeertig mijnwerkers zjjn ten gevolge eener grondstorting in de ijzermijnen bij Foix (Frankrgk dep. Ariège) bedolven. Een reddingsploeg bracht de meerderheid van hen in veiligheid, dooh er zijn een aantal arbeiders bedolven, van wie men niet weet of ze nog in leven zgn. Uit Delhi wordt gemeld, dat de Afghaanscho regeering topstemming ver leend beeft, dat ds Engelsehe lnehtmaobt de Engelsoh-Indisohe vrouwen en kinde ren van de Engelsoho legatie verwijdert, welke twee mijl buiten Kaboel ligt. Het Afgaansehe gezantschap te Londen verklaart, dat de rebellen van de hoogten bp Kaboel verdreven zjjn. Alle wegen, welke naar Kaboel leiden, zgn vrijgemaakt. De verbinding met de Engelsehe legatie buiten de stad is hersteld. De algemeene toestand te Kaboel en in de provinoie is aanzienlijk verbeterd. Het luohtverkeer ie Vrgdag hervat. Te Chioago ia Killing, een vriend yan den burgemeester Tan Chioago, gedood bjj een bomaanslag. Met dit nieuwe slaohtoffsr is het aantal slaoht- offsrs Tan bomaanslagen te Chicago in den loop Tan dit jaar tot 479 gestegen. Het Japanaohe telegraafagentsohap „Tooho" Terspreidt een bericht over een mijnramp in Japan. In een sohaoht van de mijn Nifji, in Noord-Japan, werden deor het neerstorten van een kooi 48 personen gedood of gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1