Zierikzeesche Nieuwsbode ORGELS. Porol bij Ruwe en Schrale fluid. Fall. WELTEVREDEN PIANO'S ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Maandag 10 Dec. 1928. zierikzeesche courant. Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Gebruikte Orgels van f 75,- en nieuwe Orgels vanaf f 110,- Firma 11. WELTEVREDEN, BINNENLAND. FEUILLETON. Aan de oevers van deBerwen Uit Stad en Provincie. Uw KEEL ABDIJSIROOP in groote verscheidenheid van de beste fabrieken, zoowel nieuwe als gebruikte tegen zeer voordee'ige prijzen, frfji per 8 Baanden f 1,50, fianoo per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afaondorlgke nnmmers 5 eent. Veraohjjni Mnd., Wned. en Vrgd. Postehiqne- en Giron. 137677. TU 18 regelt (0 eta., Tan 4 regelt en daarboven 20 eta. pet regel. Beolamea 30 eta. p. regel. Bjj eontraet belangrijke korting. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals yorige jaren opgenomen De prijs hiervan ia van 15 regels 76 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Vrijdag 28 December, uiterlijk 's voormiddag» 11 ure. Wij hebben thans groota voorraad W Vraagt catalogus. ORGELMAGAZIJN Appelmarkt - Zierikzee. RIJKSWEGENFONDS. Ingediend is de begrooting van het Wegenfonds voor 1929. De uitgaVan b'e- loopen in totaal f 30.560.000. Het eindcij fer is f30.560.000, tegen f26.600.000 voor 1928 en ruim 15 millioen voor 1927. Deze verhooging, Vergeleken todj het vioir iige ja ar is grootendeels een gevolg Van hoogere raming voor onderhoud, aanleg, enz. van de wegen, voorkomende op het Rijks- Wegenjplan, waarvoor in 1928 f21.036.692 pn thans f 23.824.520 wordt noodig geacht. Uit dieze cijfers kan 'blijken., dat overeen komstig het algemeen kenbaar gemaakte verlangen, het tempo, waarin de varbate ring van onze wegen is aangevat, stellig niet wördt vertraagd. Blijkens deze b'egrooting is een eerste post van f 400.000 uitgetrokken Voor 'bouw van 'ttuggen over groote rivieren. Over brugging van de Waal bij Nijmegen kan het eerst ter hand worden genomen. Vermoedelijk Zal er een groote over brugging over het HollandscJh Diep wor den tot stand géblradht. TWEEDE KAMER. Vrijdag tégon de Kamer "bij de Onder- wijsfcegrooting aan de afdeeliiig lager Uit het Engelscfa ven ALLEN RAINE. 17 Ik had mijn broer liefgehad en zelf leed ik onder den bitteren haat die nu mijn hart vervulde, want niettegenstaan de mijn verdenkingen en mijn jaloersch- heid, had ik die beide menschen, mijn vrouw en mijn broer, innig lief. Eens op een avond, het was juist in dezen tijd van het jaar en op- dit uur van den dag, bracht Bette jou bij me. De tranen stroom den haar langs de wangen en toen zij' neerkeek op den kleine witte bundel 'n haar armen, merkte ik dat er een traan op je handje viel. Ofschoon mijn kind mij totaal onverschillig was, schrikte ik van die traan opi je hand en hoopte dat het geen slecht voorteeken mccht be duiden. Je moeder was te ziek om te zien, maar den dag daarna kwiam Betto mijl zeggen, dat ze me liet roepen. Ik ging terstond, maar ontmoette op de tr,ap een jong meisje, dat ik als Essec Po well's zuster herkende. Ik was veront waardigd omdat Agnes wist hoe ik dien jnan en zijn heele aanhang haatte en onderwijs, waarbij twee kwesties aan de orde kwamen, eenigszms van anderen aard dan gewoonlijk bij deze débatten 't geval is. De mogelijkheid van gebruikmaking der radio 'bij het onderwijs vond zeer weinig sympathie. De minister had ae verschillende inspecteurs der Verschillen de takken van onderwijs inmiddels uitge- tioodigd hem over deze kwestie te adVi- seeren en wij Zullen er dus nog wel wat meer van hooren. De politieke hartstochten kwamen los b'ij de discussie over den aard en den geest van het geschiedenisonderwijs. De heeq Kleerekoiper wist in dit verbiand zelfs een applausje van de publieke tribune los tc 'krijgen, toen hij met citaten uit het Oude en Nieuwe Testament ds. Ker sten en iden heer J. J. C. van Dijk te lijf ging. De (oorzaak van de 'beroering, die deze vraag in de Kamer Wekte, was een speedhje van mevlr. Van ItallieV. Emb- den, die 'btetoogde, diat het geschiedenis- onderricht, speciaal (wat de leerboekjes 'bletreft, op zijn best a-pacifistisch &s. Haar 'beschouwing jeed aan een typisch giebrek aan historisch inzicht en zij wekte reacties, die (de schaal weer naiair- de ver keerde zijde [deed doorslaan, wat den heer Kleerekoper een prachtige gelegenheid gaf - tot Zijn, door de publieke tribune zoo 'bijzonder gewaardeerde [pathetische ora tie. De heer Van Dijk beging de vergissing, dat hij nationaliteitsgevoel, wat even on gerijmd is nis 'wanneer men militaristisch scheldt, wat [alleen maar militair lis en ids. Kersten (was er als de kippen bij. om van zijn fanatiek exclusivisme te doen blijken. ZIERIKZEE. Vrijdagavond gaf de ver. „Onderling Kunstgenot" ha,ar 23e uitvoe ring voor donateurs en oud-leden, in d!e groote bovenzaal van het „Huis v. Nas sau". De hoofdschotel van het program ma vormde de opvoering van „De ge volgen van een leugen", een blijspel in 4 bedrijven van R. Kneisel, welk' stuk vlot en goed ten tooneele werd gebracht en waarvan de opvoering getuigde Vam ernstige studie, hetgeen des te meer te waardeeren valt, daar de (dilettant)-leden van „O.K.G." op verschillende plaatsen van ons eiland wonen. De voorzitter was zeer zeker de tolk der aanwezigen toen hij1 de dames en heeren dankte voor het vertoonde, en den wensc-h uitsprak drt zlij1 nog lang op dezen voet zouden voort gaan. Een gezellig bal, met afwisselend programma van oude en nieuwe dansen, met muziek van „The Jolly-Bend" hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. Men schrijft ons uil Duivendijke: Naar We vernemen zijn Ge'br. Bakker van zins hun tapvergunning met 1929 niet',te houden. Daarmee verdwijnt dan de eenige „vergunning" uit onze gemeente en is deze dus volledig „droog". De eer ste in de reeks der Schouwsche gemeen ten. i fcy ELLEMEET. Woensdagavond had in de O.L. School alhier het vierde jaarlijksche St.-Nicolaasfeest plaats. Toen de kinde ren met hun ouders en verdere belang stellenden, w'.o. een gedeelte van het da- gelijkseh bestuur der gemeente, aanwezig waren, 'kwam' de Sint binnen, vergezeld van zijn trouwe knecht. Nadat de kin deren hem een piaar liedjes hadden tc gezongen, Sinterklaas en lerlingen ei ouders had toegesproken, begon hij met het uitreiken der cadeautjes, hierbij ge holpen door Zwarte Piet. Ook deze deel de nog surprises rond aai? kinderen en ouderen, welke laatste soms na het uit pakken een groote hilariteit opwekten. Na het vertrek van de Sint werden de kinderen nog eens getrakteerd, waarna terwijl ik opzij ging om haar te laten piasseeren, zei ik: Het verwondert mij zeer op dit oogenblik een vreemdelinge in mijh huis te zien en ik moet u verzoeken te zor gen dat ik u niet weer hier aantref. Het meisje kreeg een kleur van ver ontwaardiging en iging heen. Betto deed de deur van de slaapkamer open en zei: Wees vriendelijk tegen 'haar, het arme kind is zoo zwak. Wacht tot ze ster ker 'Zal zijn, ik bid God dat Hij licht moge brengen in de duisternis. Ik knikte (en ging zachtjes de kamer binnen. Agnes zat overeind in de kus sens, haar gezicht doodelijlk bleek. Ze had de oogen dicht; ze had zeker mijn voorzichtige voetstappen niet gehoord. Ik keek strak naar haar en allerlei gedach ten flitsten mijl door den geest. Ten laat ste scheen mijn staren haar toch wakker gemaakt te hehben, want ze opende de oogen en even trilden haar lippen. Meurig, zei ze, en ze stak haar hand uit die ik in de mijne nam. En terwijl ik de hand nog in de mijne hield, viel mijn oog op een bos viooltjes, die op het bed lagen en die ik Lewis dien morgen had zien plukken. Meurig, waarom ben je zoo koud te gen me geweest? vroeg ze. Als ik ooit iets gedaan heb, dat je gehinderd heeft, wil je me dat dan vergeven en je kind een kus geven? en ze keek neer op het ze met hun ouders hoogst voldaan huis waarts keerden. Voor de oudereommis- sie is het een welgeslaagde avond ge weest. RENESSE. Het was Woensdagavond 5 Deo. 1.1. een geloop en gedraaf van de schooljeugd en de resp. ouders naar de heiberg van den heer P. Telle alhier, van Ibteiang. En geen wonder. Werd er voorheen door het schoolpersoneel af en toje een Sinterklaasfeest georganiseerd, dan 'bepaalde dat zich bij vechalaltjes, ;2lingienj en 't ontvangen v;an cadeautjes viain (Sinterklaas, die dan met Zwarte Piet pp die schooi verscheen. Maar nu, waren de schoolkinderen, ten minste de oudsten, reeds Weken, ja, maanden bezig geweest om, (ander leiding van het schoolhoofd, den heer Paulusse en de onderwijzeres miej'. Bezemer, en, wat het (muzikale ge deelte betreft, mede ook door mevr. Ver~ diuijn—van der Staal alhier, welke laatste later bleek, een zeer goede pianiste te zijn, teen operette in te studeeren. Niet alleen de schoolkinderen en hunne ouders Waren in spanning hoe iof dat wel zou afloopen, maar ook alle overige ingezete nen, (want zoo iets had hier nog nooit plaats gehad. Dat de herberg van Telle dus tjokvol was, spreekt van zelf. Het moet al dadelijk gezegd worden, dat van af h(et (oogenblik, dat 't scherm opging t|Ot dat het weer Zakte, de kinderope- fclette „Goudmuiltje" van M. A. Brandts Buijs Jr. liep als van een leiendak. De kinderen Waren zoo goed in hun rol en er was Zoo. weinig plankenvrees merk baar, dat het alle aanwezigen verblaas de. Daanhlj: was de laankleeding heel mooi. Men kon zoo bemerken, dat ze er schik in hadden om hunne ouders hun kunnen eens te laten zien en vooral ook, hoe mooi (ze Waren gekleed. De aanwezigen vonden het prachtig Van die kleine kleu ters en 't daverend applaus bewees dat dan ook voldoende. Wat moet dat voor idienideider en leidsters wel een inspamnlmg gekost hébben oim dat alles zoo goed van stapel te doen loopen; en wat moet dat vo.or de dames, die zich tot taak hadden gesteld de costumes te vervaar digen, wel een werk zijn geweest. N,a afloop volgde natuurlijk nog de versdhij- ning| van Sinterklaas met zijn onafscheide- 1 ijken Zw'arte Piet en die uitreiking van Cadeautjes, waartoe de ingezetenen en den ambachtsheer van Renesse, den heer J. J. Vnriezendorp van Renesse, 't hoofd der school, door milde bijdragen in staat haéden gesteld, terwijl 'de schoolkinderen ,uit volle borst en met glundere gezichtjes verschillende liederen ten gehoore brach ten. 't Was voor den burgemeester dan: pok een aangename en dankblare taiak om aan hen die hiertoe het initiatief had den genomen en ook aan hen, die alles hébben helpen voorbereiden, namens alle aanwezigen' hulde en dank te brengen voor hunne (bemoeiingen en het prachtig slagen van dat feest, waarna de ouders met hunne kinderen 'met de meeste vol doening en dankbare harten huiswaarts beerden,, 't (Spreekt wel van zelf, dat zooi'n •mooi kinderfeest niet feeler jaar (kan plaats hébben, maar bijna alle inwoners Wteiusdhen toch wel, dat zoo'n feest, te gelegener tijd, herhaald Zal worden. Niet van onzen genomen üorresp.). DREISCHOR. Verleden Donderdagavond, omstreeks 8 uur, werd hier door een be ambte der P.Z.E.M. voor het eerst de electrisdhe stroom op een gedeelte van het net ingeschakeld. Bij een drietal per- eeelen xvaar de installatie 'klaar was, aan gesloten aan de grondkabel, kon het licht ontstoken worden. Gemeentelijke autori teiten waren niet aanwezig. De gebeurte nis droeg geen officieel karakter. Met aanleg der straatverlichting moet nog een begin worden gemaakt. Vele ingezetenen, bijl wien de installatie klaar is, wacht Zwarte hoofdje dat op haar arm lag. O Cardo, God alleen kent den storm van gevoelens, die me aangreep. Ik kan het je niet zeggen. Ik bukte me over je heen en kuste je op het kleine zwarte hoofdje en ik bukte me over je moeder en kuste haar op het bleeke voorhoofd. Ik vergeef je, zei ik. Is dat alles? vroeg ze. En toen ik aarzelde, vloog er een vurige blos over haar gezicht en haar hoofd op het kus sen omkeerend, zei ze: Ik ben moe, nu moet ik gaan slapen. Ik ging heen en deed de deur zachtjes dicht.... Ik heb haar niet meer levend ge zien, want dien nacht stierf ze plotse ling. De Engel des doods kwam op ha°r roepstem, dat geloof ik zeker, want ir. Hughes, die we direct haalden, verklaar de dat er geen enkele reden was, waar om ze niet had kunnen herstellen. Ik géloof' dat ze beter had kunnen worden, als ze gewild had, Wynne, zei hij, maar ,als de wensch om te leven ont breekt, dan ontbreekt ook dikwijls de kracht om te leven en de patiënte sterft. Waarom ze niet verlangde te leven weet ik niet, misschien weet jij het! En mijn oude vriend ging heen met een afgeme tenheid, die hij sindsdien altijd tegenover mij1 heeft behouden. De oude predikant zonk neer in zijn stoel, alsof de herinnering aan die strijd hem doodmoe had gemaakt en Cardo Pas op In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en, om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht: „kriebel", pijn, heeschheid, gezwollen heid enz. dadelijk naar de fiesch AKKER'S Voorde Borst nu met ongeduld op de laatste verbinding aan het stroomnet. NIEUWERKERK. Hoe gevaarlijk som mige kinderspelen zijn, bleek alhier deze week, toen eenige meisjes bezig waren, haasjenover tc spelen. Een hunner, n.l. het dochtertje van H. K., door haar klee- ren belemmerd er goedschiks over te springen, kwam zoodanig te vallen, dat zij1 een schouderfractuur bekwam. Nog denzelfden dag had een tweede ongeval plaats. Het zoontje van den landbouwer P. G. te Kapelle had het ongeluk bij1 het spelen zoodanig te vallen, dat hij een, arm brak en de borst hem inwendig veel piijln deed. Per auto werd hij naar huis gebracht. Voor beiden werd terstond ge neeskundige 'hulp ingeroepen. POORTVLIET. Door idie goede zorgen en de (groote milddadigheid van Jonkh. Van Vredenburch en zijn familie werd Donderdag) 6 Dec. aan de schooljeugd een heerlijk Sinterklaasfeest bereid. Te paard fenl in vol ornaat trokken de goede kinder vriend en Zijn zwarte knecht door de gemeente, wat begrijpelijker wtj'ze heel wat volk op de been bracht; aan het gejuich kwam igeen einde. In de scholen werdenf de kinderen onthaald op broodjes, chocolademelk, speculaas, moppen en an dere versnaperingen. Aan de uitreiking daarvan inamen mevir. van Vredenbürch en haar kinderen een werkdadig aandeel. Nia afloop van het schoolfeest deed de stoet, omstuwd1 door een talrijke juichende men nigte nog een omgang door het dorp, •waarbij gelegenheid werd gevonden een paar ongelukkige kinderen te bézöeken en 'waar met kwistige hand allerlei lek kers werd gestrooid. Het was een 'blijde, genotvolle dag. De familie van Vreden-1 butch heeft recht op de dankbaarheid van jiong oud. ST.-PHILIPSLAND. (Sl'J Rcutclsverslag) Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen licht 't Voor stel nader toe. B. en W. zijn, aldus sfptr. met dit voorstel gekomen, omdat riolee- ring aldaar noodzakelijker is dan in de Stationstraat- Dhr. de Ruijter meent dat nu deze mensehen 1/4 willen bijdragen in de kosten, men met de Stationstraat dient te Wachten, tot de bewoners aldaar dat ook willen. Zonder verzoek onder dezelfde voorwaarden zou demping der Stationstraatsloot onbillijk zijn. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen informeert of met de bewoners van de Stationstraat ook overleg is gepleegd. Aangezien 't steeds toenemende verkeer door de Stationstraat is demping daar uiterst gewenscht. De voorzitter deelt mee dat verleden jaar door B. en W. is geprobeerd een over eenkomst te treffen met de bewoners van de Stationstraat. Echter werd geen resul taat bereikt. Hij1 merkt nog op, dat men indien, men alles tegelijk rioieert, er het volgend jaar geen werk zal zijn voor werkeloozen. Dhr. de Ruijter zegt, dat, wanneer bij eventueele demping slechts de helft van de sloot bij den weg komt, dit weinig verbetering zal brengen. Z.i. dient men volkomen rekening te houden met de te leggen verlaatputten. Dhr. Neele zegt thans verschillende sprekers gehoord te hebben en vraagt of het op den wég stond op en streek hem zacht over het voorhoofd. De teederheid van zijn won scheen de oude man diep te treffen. Hij verborg zijn gelaat in de handen en begon te snikken. Neen, Cardo, als je alles gehoord hebt, zul je geen medelijden met me hebben. Bij' het krieken van den dag ging ik de deur uit, ik had behoefte aan de frissche morgenkoelte. Op den top van den hoevel ontmoette ik Essec Powcl en terwijl mijn hart ineen kromp van ellende, en mijn verstand bij na verbijsterd was, kwam de man op mij af en overlaadde me met verwijten over mijn on menschel ijk gedrag tegenover mijn vrouw'. Wat bén jij, riep hij, mensch of duivel? Je haalt een jong meisje weg uit een huis waar ze vertroeteld en op de handen gedragen wordt en binnen 't jaar heb je haar geestelijk en lichamelijk ge broken. Een oude schoolvriendin komt haar bezoeken en jij jaagt haar het huis uit. Ik heb er naar verlangd je eens te vertellen, wat ik van je denk en wat de heele wereld van je denkt. Ik was een sterk man en hij een on aanzienlijk klein kereltje. Ik had hem kunnen opnemen en naar beneden gooien in de zee en ik moest me geweld aan doen om mijn toorn te béheerschen. Maar !ik hield me in, keek hem van jujt de (Jioogte aan en liep door zonder een woord te vindt ge bij: APPELMARKT - ZIERIKZEE. van B. en W. ligt een buurtbelang voor een gemeentebelang te stellen? Dhr. de Ruijter zegt wel te hebben gedacht dat er een adres van de bewoners uit de Stationstraat zou zijh. Dhr. A. A. van Nieuwenhuizen bepleit de wenschelijkheid om eerst de Stationstraat onder handen te nemen. Dhr. de Riuijter vraagt of de Raad bevoegd is zonder besluit het adres ter Zijde te leggen. Dhr. L- J. v. Nieuwen huizen kan niet ontkennen dat het ver keer in de Stationstraat toeneemt, maar dit 'kan z.i. na verloop van 1 of 2 jaar opgelost worden. Hij is zelf overtuigd dat adressanten zeer billijk zijn en is huiverig om alles tegelijk te dempen. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen kan niet met het adres acdoord gaan, men dient z.i. bij het begin te beginnen en niet aan het eind. Dhr. J. N. Stols vraagt waar hij met zijn polderwater moet blijven bij demping der Stationstraat? De slechte toestand der sloot is veelal de schuld van de bewo ners zelf. De voorzitter Wijst er op, dat adres behandeld moet worden. Het ge meentebestuur heeft geen bevoegdheid de bewoners van de Stationstraat te dwin gen l/i der kosten te betalen. Met het oog op de werkverschaffing is het adres hem sympathiek en moet hij het steunen. Dhr. Neele kan zich niet met den voor zitter vereenigen en zegt nogmaals dat men het gemeentebelang ter zijde schuift, terwille van een buurtbelang. Dhr. de Riuijter acht ook uit hygiënisch oogpunt demping der sloot in het adres bedoeld hoog noodig. Dhr. Neele is het daarmee eens, maar vraagt zich af wat dan het eerst in aanmerking dient te komen. Hij persoonlijk is bereid 1/4 der kosten te dragen. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen acht het het beste het adres aan te houden om een volgende maal op de rioleering der Stationstraat terug te komen. Dhr. Neele merkt op dat bij' de rioleering van den Achterweg ook niet door de bewoners in de kosten is bijgedragen. Dhr. de Ruijter zegt dat (het aangeboden 1/4 deel een vrij willige bijdrage is. Dhr. A- A. van Nieu wenhuizen zegt aocioord te gaan met dhr. Neele en meent dat wanneer de bewoners der Stationstraat ook 1/4 wilden betalen, zij1 vóór moesten gaan. De voorz. zegt dat het verzoek behandeld moet worden. Z.i. werken de bewoners van de Station straat wat rioleering betreft, niet mee. Dhr. A. A. van Nieuwenhuizen stelt voor het adres aan te houden. De voorz. zegt dat het dan te Iaat zal worden voor rio leering. Dhr. de Ruijter zegt, dat wan neer men nu uitstelt, er een volgende vergadering 4 andere adressen zullen zijn. zeggen. Hij wist nog niet dat Agnes ge storven Was, maar het bericht van haar dood verspreidie zich spoedig en ik weet dat iedereen mij beschouwde ais een moordenaar. Toen ik dicht bij huis kwam zag ik een man te paard het achterhek uitkomen. Hij was een van Kolonel Vau- ghan's bedienden. Ik vroeg me af w'/tt die zoo vroeg in den morgen kwam doen, maar om hem te vermijden ging ik het voorhek in. Het huis zag er treurig uit, met ai die neergelaten gordijnen. Ik vroeg Betto, die met een bleek be traand gezicht rondliep, wat die man hier kwam doen. Een vreemde geschiedenis, mijnheer, zei ze. Hiji kwam vragen of juffrouw Vaughan soms hier was. Ze kannen haar nergens vinden en de kolonel loopt wanhopig rond. Ik was te ellendig om veel aandacht te schenken aan wiat ze zei en ging alleen ontbijten. Lewis was er nog niet en Ik zag er tegen op' hem te ontmoeten. Het verwonderde mij, dat hij 's nachts niet wakker geworden was door ,al het heen en weer geloop, het komen en gaan v.n den dokter, en dat" hij blijkbaar nog sliep. Nooit zal ik dien langen, langen dag vergeten. Ik voelde mijn ellende te Zwaar om te dragen en weinig vermoedde ik dat voor den nacht mijn last nog zwaar der zou zijh. [Wordt vervtlQd.}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1