Zierikzeeschc Nieuwsbode BESTEVAER een mooie Ulster? ABONNEMENT: Vrijdag ZIERIKZEESCHE COURANT. AOVERTENTIEN EERSTE BLAD. Inzending AdvertentiHn Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt U Uit Stad en Provincie. Jongens- en Meisjes Leesboeken^ Firma PIET 0CHTMAN, f\Springende Handen Kloosterbalsem &>zAm6tenaa& Sè^fqelaor'SaJlKik Wilt U A. E. H0LTY, Fitj. per 3 maanden f 1,50, franeo per posi 1,80. Voor hot buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 eeut Verschfjnt Mpd., Wnad. en Vrjjd. Poatohèque- en Qiron. 137677. T** I8 tegel» f0 uta., ni 4 regels en daarboven 20 ot». par regel. Reolame. 80 ota. p. regel. B{j oontraet belangrijke korting, 6 5 S13 JAARQANQ. - No. 11781. Intending op den da» r*. nit- Wf. A A DE LOOZE. Wtt.-Hdietw M. J. [QSm gare vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op don dag v. uitgaaf EEN ROEP Is er over de LINDBERGH-Pijp. Best van kwaliteit. Sierlijk en ruim model (keuze uit 6 soorten) Prijs zaer billijk f 1,50. Het geeohenk bij uitnemendheid voor Uw zo-n, echtgenoot enz. Zie étalage bij Boekh. W. DE VRIES Rz., Zierlkzee. BlMNENLAftfiP, NA DEN STORM. VREESELIJKE TOCHT. Het nieuwe motorschip „Zinnia" vertrok 21 Nov. j.l. van Delfzijl naar Puerto Ca- bello. Het schip kwam tot het Tersclhel- linger-vuurschip toen de motor weigerde, en daar geankerd moest worden. De storm en de hooge zeeën maakten het noodza kelijk ook het tweede anker uit te bren gen, terwijl ondertussehen getracht werd den motor te herstellen. Doch door den hevigen storm gingen beide ankers met ketting verloren en werd het schipi een speelbal der golven. Een Noorsch stoom- schip kreeg verbinding met de „Znnia" en trachtte het de Eems binnen te slee- pen. De sleeptros brak en andermaal dreef het schip hulpeloos rond, de Eems voor bij, tot dicht bij Norderney. Den machinist gelukte het ondertussehen den motor weer aan de gang te krijgen. Toen werd koers gezet naar de Ooster-Eems. Het gelukte niet binnen te komen, waarom naar de Wester-Eems gevaren werd door de bran ding en over de zandbanken heen. Een lid van de bemanning, een neger, sloeg in de branding over boord; een tweede neger werd aan een been zwaar gewond. Een groote stortzee sloeg de boot achter van het schip af en het voorschip ge raakte vol water. Het schip kwam geheel ontredderd Delfzijl binnen. EEN LOGGER IN STORM. Schipper Bruins van de Scheveninger logger 405, vertelde aan de Rott. over zijn thuisreis van de vischvangst op de Doggersb'ank het volgende: „Zondagmorgen zes uur waren wij ten Nocrd-Westen van Scheveningen en be vonden ons ter hoogte van Zandvioort Het was noodweer. De storm loeide uit t Z.-W]6sten, de regen sloeg met vla gen op het dek neer. De golven waren hoog en onze boot ging op en neer als een klein notedopje. Elf man waren aan woord, flinke Sche- veningsche kerels, die niet voor een klein tje vervaard zijn en waarvlan enkelen al vaker in een zwaren storm gezeten helo1- ■ben. Maar een storm als dien van dien Zondag heb ik in mijn leven nog niet meegemaakt. Ik stond aan het roer. Twee man waren miet mij op het dek, de ove rigen Zaten in de kajuit. Het waren ang stige oogenblikken. De storm wakkerde nog steeds aan. Toen 'begrepen we, dat er geen uitkomst meer was. We moesten ondergaan. Het zou misschien nog een kwartier, een half uur kunnen duren, maar dan... We namen afscheid van el kaar. We gaven elkaar 'n flinken poot. We zouden samen den dood ingaan. Opeens... 'n reusachtige golf kwam aan zetten. We zagen er tegenop als tegen een groot huis. Wat 'n golf! We wisten wat gebeuren ging...- De golf, gebroken door ons schip, zou zich daarop neer storten, de zeilen zouden breken en wij- Mijn roer hield ik krampachtig vast. Als ik dood moest, dan inlet het roer in mijn handen. De golf kwam... God zij dank, juist op het oogenblik, dat ziji van 'boven op ons schip stortte, kwam er een rukwind van zoo groote sterkte, dat pnze logger als het ware uit het water werd opgenomen en ver der in zee werd neer gezet. De Zeilen hadden gehouden". TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting op Woensdag van de behandeling van de justitiebegrootjng kwamen o.m. naar voren de preventieve hechtenis, het huwelijksrecht, het auteurs recht en de specialiseering van strafrecht zaken. Wat het eerste punt betrof, merkte de mjnisterop dat het percentage der pre ventieve hechtenis is afgenomen. Voor een herziening niet alleen van het huwelijks^ goederenrecht (die de minister op stapel heeft gezet), maar ook van het huwelijks- personenrecht pleitte krachtig de heer Knottenbelt. En de minister verklaarde, dat hij bij die herziening zou blijven en dat ©enige gelijkstelling van man en vrouw in het huwelijkspersonenrecht nooit van hem was te wachten. Specia'.iseering van strafrecht-spraak werd door den minister nog niet rijp voor beslissing geacht. NEDERLAND EN BELGIE. Naar Reuter meldt, zegt de Indêpen- danee Beige te hebben vernomen, dat de Belgische regeering een nota aan de Ne- derlandsche regeering voorbereidt, waarin nauwkeurig zal worden uiteengezet, op welke wijze naar het oordeel der Belgi sche regeering tot een oplossing van de kwestie tusschen beide landen is te ge raken. .1 PROF. MR. M. W, F. TREUR Tpt de groote figuren, die ons volk in deze laatste halve eeuw gehad heeft en nog heeft en dat zijn er niet zoo weinig geweest behoort zeker de thans 70-jarige mr. M. W. F- Tireub'. Iets geni aals, hadden :al dé dirie broeders, die merk waardige Drie Koningen van den geest Meldhior, Hector en Mari waarvan deze nu de laatst overgeblevene is. Maan Mari was waarschijnlijk wel de meest universeel© geest van het drietal en heeft in elk geval de meeste gelegenheid ge had om van die universaliteit te doen blijken. Wat al verschillende onderwar, pen heeft hij, in Zijn verschillende func ties, niet al behandeld in woord en ge schrift, van het Nederlandsche notariaat af tot de Indische cultures toe. En al tijd werd men, in zijn manier van han delen, gepakt door die oorspronkelijke scherpzinnigheid, door die genialiteit van visie, die, samen miet het militant-stellige en vaak agressieve vian de wijze aan voordragen, soms kon prikkelen en irri-' teeren, maar altijd dwong to.t aandacht en tot nadenken. Treub behoort zeker tot diegenen van ons volk die het, Sn onzen tijd, het meest te denken hebben gegeven. DREISCHOR. Met ingang van 1 Jan. a.s. is de heer M. van Dongen als agent der P.Z.E.M. voor deze gemeente aange steld. BRUINISSE. Woensdagavond omstreeks 10 uur zijn in de tramhaven te Zijpe in een roeiboot aangekomen schipper A. Visser cmet vrouw en vier kinderen, ha- dat dezen hun schip „Neerlandia", van Sliedreoht, 'beladen met zand, in zinken den toestand hadden verlaten. Naar de vrouw van den schipper ons mededeelde was het schip tegen de Dordtsche brug gevaren. Aanvankelijk dacht men, dat het sdhip geen water maakte. In 't Nieuwe vaarwater, nabij de Steertbergsche vliet, gekomen, scheurden door den harden wind de zeilen en moest men ten enker komen. De schipper bemerkte toen, dat het schip veel dieper was komen te lig gen en bij onderzoek bleek, dat 't water al hoog in het ruim stond. Daar het zeer gevaarlijk iwas aan boord te blij ven is men in de 'boot gegaan met het doel Bruinisse te bereiken, alwaar ze In de Tiramhaven zijn geland en in „Het Veerhuis" alhier onderdak hebben ge vonden. Donderdagmorgen bleek het Sdhip nog drijvende en is het naar de vludhthaven te Dinteloord gesleept. Donderdagavond werd alhier voor 'het eerst eleetrische stroom geleverd. Daar nog slechts weinigen geheel klaar zijn met de huisinstallatie, konden nog maar enkelen van deze eerste gelegenheid geblruik maken. POORTVLIET. Door het jachtgezelschap van Jonkheer J. van Vredenburch te Cap- palen (Eelgië) werden Dinsdag en Woens dag 204 hazen geschoten. ONDERWIJS, ST.-PHIL1(?SLAND. Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs is gekozen dhr. P. C. v. Doorn en tot secretaris, dhr. J. J. Speelman. ST.-ANNALAND. Nadat de gelegenheid tot aangifte mg is opengesteld geweest tot 22 Nov., kon alsnog de avondcursus voor buitenwettelijk vervolgonderwijis aan vangen ntft 16 leerlingen (4 meisjes en 12 jongens). OUD-VOSSEMEER. Benoemd met in gang 1 Jan. a.s. tot onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier, de heer Deurloo, volontair b'ijz. school Nieuw1- dorp. LANDBOUW EN VEETEELT» HANDELSBERICHTEN AARDAPPELEN. Enkele provinciale organ ja ties hebben het plan opgevat om een onderlingen marktbéridhtgevingsdienst in te stellen en vioorloopig een proef te nemen met klei- aardappelen. Hiervoor komen in aanmer king Friesland, Zuid-Holland (de ei'an- den), Westelijk! Noordbrabant en Zee land. De bedoeling is, dat de verzamelde berichten worden gepubliceerd in de daarvoor in aanmerking komende bladen. POSi' EN TELJ lGüAPHIE DE P.T.T. in 1927. „Het verslagjaar kan bij een tal ge- meene beschouwing daarvan tot tevre denheid stemmen". Met deze woorden leidt de minister het verslag van het Staatsbedrijf der P. T. T. over 1927 aan de Koningin in. Deze ontboezeming is ongewoon en wij herinneren ons niet, deze over de ge- heele lijn eerder in een jaarverslag aan- De Lezere van dit blad worden ^attent gemaakt op de zeer uitgebreide keuze van de beet bekende Schrijvers en Schrjjfatera, in den Boekhandel van Lange Nobelsiraat. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akkers Kloosterbalsem In huis hebt. en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's „Geen goud zoo goed" getroffen te hebben. Inderdaad, zoowel voor den post-, als voor den telegraaf-, den telefoon- en den postchèque- en giro dienst heeft er toeneming van hqt ver keer of vermeerdering van opbrengsten boven de geraamde bedragen plaats ge had. Niettegenstaande de postale tariefsver lagingen en andere maatregelen tot ver mindering van ontvangsten of Vermeer dering van uitgaven leidden, kon t eind- saldo der exploitatie van den post-, tele graaf- en telefoondienst een bate opleve ren van f6.413.657 of f 1.905-299 boven het geraamde bedrag, ongerekend natuur lijk het saldo van den postchèque- en girodienst ad f2.793.211, hetwelk op re serverekening is geschreven, een aanwij zing dat het bedrijf zidh in een gezonde ontwikkeling bevindt. &BBJOMHUW8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-Annaland, C. G. Seve- rijn te Waarder (Z.-H.) ELKERZEE. De collecte ter gelegen heid van de oogstpredikatie (dankdag) bracht in de Ned. Herv. Kerk f214,98 op. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 2 December. 1840. De zeevaarder Danker Amijs Ha- ringsma (g©b. te Middelburg) over lijdt als oud vice-admiraal. 3 December. 1799. Brand in het stadhuis te Middel burg. 4 December. 1665. Watervloed, welke ook in Zeeuwsch Vlaanderen schade toebrengt. 5 December. 1816. Oostburg bij Kon. besluit tot stad van den tweeden rang verklaard. 6 December. 1398. Hertog Albrecht van Beieren geeft aan de stad Westkapelle den zee vond binnen hare vrijheid, om daar uit de kosten te vinden voor een nieuwe vuurbaak. 7 December. 1818. Eenige Engelsche schepen komen voor Zierikzee om die stad van de Fransche heerschappij te verlossen. 8 December. '1843. J. Ph. yan Visvliet door Gedeputeer de Staten van Zeeland tot provin ciaal archivaris benoemd. VAN HEINDE EN YER Tijdens een les, welke werd bijge woond door den Amerikaanschen marine- attaché, ontplofte in de marine-school te Angra dos Deis in Brazilië een bom, waar door verscheidene Braziliaanstlhe officie ren en de commandant der school gedood werden. Onder de zwaar gewonden be vindt zich ook de Amerikaansch© marine attaché. Het schoolgebouw werd zwaar beschadigd. In geheel Italië is Woensdag een sterke daling van de temperatuur inge treden. Aan de kust is bij Genua sneeuw gevallen. Voor de haven van Napels heerscht noodweer en men vreest voor het lot van verscheidene schepen. Naar uit Spalato gemeld wordt, woedt sinds 24 uur in het N. deel van de Adriatische zee een orkaan, die een buiten gewone snelheid bereikte, p© barometer bereikte den lagen stand van 733 m.M. Toen het Goudkustsche opperhoofd Sir Osari Atta onlangs te Londen was, werd hem o.m. een kist jenever ten ge schenke gegeven. Sir Osari Atta heeft die kist naar zijn land meegenomen. Nadat hij1 Zijn onderdanen verslag van zijn Euro- psesch ervaringen had gedaan, werd de kist opengebroken, de twaalf flesschen je never werden er uitgehaald en.... plechtig in brand gestoken. Want eenparig had zijn volk besloten, nooit meer jenever te drinken. Te Glandage Drome, bij1 Grenoble in Frankrijk, is een scholier, oud 10 jaar, heeft by zyn vaak zoo eentonige aa beid behoefte aarï een amakelyke pyp tabak r maap tabak.de doo»* haai? aangename geop zn stemming vepbeteeï en zv geest veefrischt» de doop iedereen geeoemdg PREDIKBEURTEN. Zondag 2 December te Zieriheee. Ned, Herv, Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra (Litur gische dienst). Kleine Kerk. 10 are, ds. A. W. Voor», pred. aan de Martha»tichting te Alphen a/d. Rijn. 's Avonds 6.40 ure, ds. Hoekstra. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr v. Lonkhugzen. dhr. Geref. Kerk. 9 30, 2 en 6 ure, Leesdienat. Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Samenkomst Oad-Gsref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Eerst kijken bij OUDE HAVEN, ZIERIKZEE. Daar vindt U iets degelijks, uiterst voordeeüg en groote kars, I dat U da Jas gehaal gratis krijgt. DENKT OM DEN 8RATISDAG vanaf 27 Nov. tot mat 11 Dec. U mas zelf Uw datum kiezen. op weg naar school door een grooten arend aangevallen. De knaap verdedigde zich eerst met zijn mes en vervolgens met een stok, waarmede hij den arend krachtig op zijn kop sloeg, met het ge volg, dat de roofvogel van zijn buit af zag en de knaap veilig de school kon bereiken. Ook langs de Grieksche kust heeft een zware orkaan gewoed. In de nabij heid van Patras zijn 15 zeilvaartu'gen, 3 sleepbooten en vele schuiten vergaan. Uit de gepubliceerde bulletins om trent den toestand van Engeland's koning blijkt, dat de geneesheeren toegeven, dat reden tot ongerustheid bestaat. De Prins van Wales wordt 12December te Lon den terugverwacht. Tengevolge van den storm in de Zwarte Zee is de wijk van Odessa aan de kust onder water geloopen. Ook an dere plaatsen aan de Zwarte Zee zijn overstroomd. De inwoners zijn op de da ken gevlucht. Troepen verrichten het red dingswerk. De storm duurt voort. Het sensatie-lustige Hollywood heeft zich een „casino-schip" aangeschaft. Een drijvend complex van speelzalen, dat door de gemeenschap van filmacteurs wordt ge ëxploiteerd en op 20 K.M. buiten de Cali- fornische kust, dus even buiten de terri toriale zone, voor anker ligt. Er mag n.l. in Amerika zelf niet gespeeld worden. Be zoekers van het schip, dat „Monfaktone" heet, zeggen dat om de roulette- en bac- cs raat-taf es zich eiken nacht over de 200 personen verdringen. De tocht van en naar het schip geschiedt met snelle mo torbooten. Te Quimper in Bretagne heeft een 13-jarige dienstbode uit wraak over een vermeend onrecht, haar door heur werk gevers aangedaan, hun 1-jarig kindje in een put verdronken. De politie te Solingen (Duitschland) heeft een inbrekersbende gearresteerd, die zich daar ter stede en in de omgeving aan meer dan 50 inbraken en diefstallen had schuldig gemaakt. De leider der bende een uit een gesticht ontsnapte krankzin nige, wordt bovendien van brandstichting in een fabriek beschuldigd. Sinds Woensdagmorgen sneeuwt het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1