Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 21 Nov. 1928. zierikzeesche courant. LTiVuK' advertentien Inzending Advertentiën H.H. ADVERTEERDERS, BRANDSCH0UW1NG. Een kraakheldere wasch, waarvan ieder stuk er weer geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indien U de wasch regelmatig doet met Handwondjes Uit Stad en Provinoie. 'j*ïö« per 8 maanden f 1,50, franco per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nnmmere 5 oent. Verschijnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Pofltohèque- en Giron. 187877. tu 1—8 regeli <0 ot»., TU 4 regels en dear boven 20 ota. pu regel. Keolamee 30 ets. p. regei, Bjj eontraot belangrijke korting. Insending op den dag na uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf di« een groote of bewerke lijke Advertentie wenschen te plaatsen in ons nummer van a.s. Vrijdag, gelieven er voor te zorgen da.copie hiervoor DONDERDAG in ons bezit is. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziirikzeb brvngen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Vrijdag den 23 November eerstkomend© en volgende dagen eene Algemeens Brandschouwing in de woniDgan der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verorde ning tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. ZiBftiKZEB, den 21 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS Secretaris. B Ui TEN land. DE RAMP VAN DE „VESTRjlS". Het gordijn van het mysterie betrei- fende de precieze oorzaak van het ver gaan van het passagiersschip „Vestris" is terzijde getrokken, zoodat men 'het beeld kreeg van een bemanning, die een hopelooze strijd stTeed tot het redden van een schip, waarin het zeewater door een half dozijn lekken binnendrong. Het re laas van dezen strijd tot het drijvend houden van het zinkende schip tot hulp kon opdagen, is gedeeltelijk gedaan bij het verhoor, doiojr 2 leden, van het scheeps- personeel, met name Frank Johnson, eer ste officier, en James Adams, eerste ma chinist. Zij verklaarden dat het zeewater het schip binnendrong door de lekkende deuren van het kolenruim, die men niet kon btereiken, omdat de steenkool den toegang versperde en door een lek in een andere deur in de zijde van het schip, die niet behoorlijk kon worden gesloten.^ In weerwil van het tempo waar in het water in het schip drong en het feit dat men de lekken niet kon stop pen, wanhoopte men toch niet aan de redding van het schip tot ongeveer het oogent lik dat het schip volkomen op zij kwam te liggen. HELDEN DER ZEE. jQtp het kleine kerkhof van Rye, aan de Zuidkust van Engeland, zijn Dinsdag 15 van de 17 leden van de bemanning der redddingsboot, die Donderdag 1.1. den dood vonden in de golven, toen zij trach ten schipbreukelingen te redden, ter aarde besteld. Het was een diep-ontroerende plechtigheid. Het plaatsje was vol bezoe kers uit de omliggende plaatsjes en langs den weg, dien de stoet volgde, stonden overal de menschen geschaard, die een zwijgende hulde brachten aan de helden der zee, die de slachtoffers werden van hun menschllevende plichtsbetrachting. Op elk der 18 lijkkisten was een eenvoudige plaat aan gebracht, waarop de naam van den overledene was gegraveerd en de simpele inscriptie: „Den heldendood ge storven, 15 November 1928". Allen werden in een gemeenschappelijk graf bijgezet, waar plaats is gelaten voor de twee dapperen, wier lijken nog niet zijn aangespoeld. Meer dan duizend kransen uit alle dee- len van het land dekten het gemeenschap pelijke graf, waarin lauwerkransen met de kisten waren neergelaten. Het geheele dorpje, Waarin geen familie is die niet een harer leden betreurt, was in rouw. Alle inwoners namen deel aan den lijk dienst, die in de open lucht werd gehou den op het kerkhof, waar een aangrij- pend acooord met de treurmuziek werd gevormd door het ruischen der zee, die weer haar offers had geëischt. BINNENLAN D, DE „,SCHUTTEVAER". De bemanning van de „Schuttevaer" vertrekt Vrijdag- of Zaterdagmorgen a.s. naar Plymouth, om de boot zeeklaaT te maken. Men hoopt er met enkele dagen mee gereed te zijn. TARIEF ONGEVALLENVERZEKERING. Naar het Vad. verneemt, bestaan er plannen om het tarief der wettelijke on gevallenverzekering voor industrie, han del en verkeer, ingaande 1 Jan. 1929 met 5 pCt. te verhoogen. Deze verhooging zal moeten dienen tot dekking van de nieuwe lasten, welke de wijziging van art. 1 der Ongevallenwet (verruiming van het wet telijk begrip ongeval) doet verwachten. Zijl staat in geen verband met de be kende reductie van 25 pot. op de Rijks- tankpremie. Indien ook over 1929 die reductie weer wordt gegeven, zal zij dus tover de met 5 pot. verhoogde tariefpremie worden berekend. Omtrent eventueele wij ZEEPPOEDER 1E SOORT ziging 'n het tarief der Landttouwonge- vallenvei'zekering is nog geen beslissing genomen. DE HOUDING VAN DE TELEGJRjAAF IN NOVEMBER '18. De heer Vliegen schrijft aan Het Volk: In de pers doet een verhaal de ronde, dat blijkbaar het eerst in De Residentie bode heeft gestaan, over een bezoek dat de hoofdredactie van „De Telegraaf" in November 1918 bracht aan ondergetee- kende. Ware het verhaal geheel juist, dan zou er voor mij geen aanleiding zijn er op terug te komen. Maar er staan afwijkingen in, die ik moeilijk kan laten voortleven. De eenvoudige waarheid is deze: Op 13 November 1918 kreeg ik te lgen half 12 's avonds een telefoontje van de hoofdredactie van De Telegraaf, of ze mij nog even kon spreken. Op mijn bevestigend antwoord zijn daarop bij mij gekomen de heeren J. C. Schroder en H. Louis Israels, de eerste toenmaals hoofd redacteur, de ander politiek medewer ker van De Telegraaf. Ze kwamen mij1, blijkbaar in mijn kwaliteit van voorzitter der S.D.AP., mededeelen, fciereid te zijln, met De Telegraaf, maar vooral met De Courant, steun te verleenen aan een re volutionair bewind, op één voorwaarde. Die voorwaarde was niet van financieelen doch van politieken aard. Mijn antwoord doet weinig ter zake. Genoeg zij het te vermelden, dat wij on verrichter zake uiteen zij'n TWEEDE KAMER). Zitting van Dinsdag 20 Nouemt'er. De voorzitter deelt mee, dat dr. De Visser wegens ongesteldheid verhinderd is, de vergadering bijl te wonen. Voortgezet worden de algemeene te- schouwingen over de rijksbegrooting. Minister De Geer wijst de tegenwerping van den heer Albarda af, dat met unifi catie van de sociale verzekering niet ge wacht moet worden op de ziekteverze kering. Bij unificatie is steeds gedacht aan parallel loopende ziekte-, invalidt'teits- en ongevallenverzekering. In behandeling komt de motie De Vis ser tot uitkeering in-eens aan ambtena ren. Ze wordt verworpen met 71 stemmen tegen 1 stem. Bijl hoofdstuk I (Huis der Koningin) maakt de heer L. de Visser (comm.) aan merking op de hooge inkomens. Minister De Geer deelt mede, dat de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prin ses ook dit jaar 10 percent laten staan. Bij' het volgende hoofdstuk klaagt de heer L. de Visser over de hooge onkosten van de Kamerleden. Hoofdstuk I wordt aangenomen met de stem van den heer De Visser tegen. Bij1 hoofdstuk II stemmen tegen de hee ren De Visser en Rraat. Aangenomen wordt daarna de wet op de Middelen, waarna een aanvang wordt gemaakt met de tehandeling van hoofd stuk X (arbeid, handel en nijverheid). De heer Drop (s.d.) 1 btoogt, dat er op wet gevend gebied nog altijd een groote ach terstand is. Hoe wordt de Arbeidswet 1919 toegepast? Uitbreiding laat op zich wachten; de ctonventie van Washington is niet uitgevoerd. Spr. dient een motie in, betreffende een wettelijke regeling ©ener jaarlijksche vaoantie voor allen, die •in loondienst zijn. De heer Kuiper (r.-k.) brengt den mi nister hulde voor den door hem betoon den ijver en toewijding. Maar verder kan tot zijn leedwezen de hulde niet gaan. De geest van 's ministers bteleid is niet in overeenstemming met de edschen van onzen tijd. De heer Smeenk (a.-r.) zegt, dat de bindend verklaring van de C.A.O- een punt van geschil is, dat tussdien hem en den min. blijft bestaan. Spr. hoopt met den minister nog tot stand te kunnen bren gen de ziekteverzekering, de wijziging van de Ouderaoms- en van de Invalidi teitswet en de winkelsluitingswet. De heer Braat waarschuwt tegen rege ling van den landbriuwarbeid. De vlas industrie is ook al naar België verjaagd, Idoor de hier genomen sociale maatregelen, In de avondvergadering werden de be raadslagingen over art. 7 van de tegroo- ting van binnenlandsche zaken en land bouw voortgezet :i!|j!![| |;>|ï|Ij De heer Duymaer van Twist (a.-r.) ver dedigt de instituten der Vrijwillige Bur gerwacht en van den Bijzonderen Vrijw. Landstorm. De B.V.L. heeft niet ten doel om' tegen een zeker gedeelte der bevol king op te treden. Evenmin heeft hij een kapitalistische strekking. De heer Arts (r.-k. volkspartij) kant zich tegen het instandhouden van de vrij willig© burgerwachten, omdat hij van oor deel is, dat deze gewapende machten niet meer van dezen tijd zijn. De heer J. J. C. van Dijk (a.r.) betoogt, dat d© vrijwillige burgerwachten en de bijzondere vrijwillige landstorm nog ab soluut noodig zijn. Deze instituten zijn niet gericht tegen de opkomende arbei dersbeweging; zij richten 2ich slechts te lgen ieder, die met geweld naar de macht wil grijpen. De heer L. de, Visser merkt op, dat uit het handhaven van deze vrijwillige insti tuten blijkt, dat de kapitalistische klasse niet meer in staat is, met de haar ten dienste slaande machtsmiddelen de op komst van het proletariaat tegen te hou den. Wanneer men echter denkt, dat men daardoor in staat zal zijn een komende revolutie tegen te houden, vergist men zich volkomen. De Minister, de heer Kan, 'herinnert aan de het vorig jaar aangenomen mo tie, waarin de regeering dringend werd uitgenoodigd, niet tot verlaging van de subsidies voor deze instellingen over te igaan. In de memorie van antwoord heeft spr. er reeds op gewezen, dat ook hij van meening is, dat niet tot verlagmg moet Worden overgegaan. Het is de plicht der regeering, rekening te houden met buitengewone omstandigheden en als zoo danig heeft spr. de vrijwillige burger wachten dan ook steeds beschouwd als een soort achterblan van de politie. Spr. gelooft dat we ons gelukkig mogen prij zen, dat we voor zoo weinig geld een zoo betrouwbaren steun voor de politie in bui tengewone omstandigheden beschikbaar hebben. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ot. PUROL ZIERIKZEE. De Raad vian advies der Prov. Zeeuwsdhe Electriciteits-Mij'. (P. Z. E.M.) (heeft uit ztijU midden gekozen tot voorzitter den Iheer G. A. Hajenius te Goes; tot secretaris den heer A. M. Over- hoff te Goes; tot tweede voorzitter den heer Hage te Bruinjsse en tot 2e secretaris den heer B,. I. Zonnevylle te Terneuzen. BRUINISSE. De varensgezel J. P. van hier, varende op1 het motormosselvaar- tuig Zzee 12 had Maandag het ongeluk tijdens het visschen met zijn hand tus sdien de lier te geraken, waardoor hem drie vingertoppen werden afgeklemd. THOLEN. De hevige storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, heeft in deze gemmeente veel materieel© schade gebracht. Van de villa van weth. Wagemaker stormde een groote gemet selde schoorsteen in elkaar en viel met donderend geraas op het dak, vernielde een groote masse pannen, terwijl ook het dak werd beschadigd. Van verschillende andere woningen zijn schoorsteenen, pannen enz. van de daken gerukt en vele ruiten ingedrukt. Bij den landbou wer Kodde werd het wagenhuis totaal vernield. De heer Henri Dekking, die als de clamator ook hier zeer gaarne wordt gehoord, opende Maandagavond de rij der sprokers, welke dit seizoen voor het Dep. van 't Nut zullen optreden. Deze eerste Nutsavond was de zaal tjokvol. Daar de voorz., de heer W. Moelker, af wezig was,4 leidde de heer Amsing den spr. in. Deze gaf een korte verklaring van den inhoud en strekking van het tioek van Henri Ibsen „Het Poppenhuis". Met schitterend talent vertolkte de 'heer Dekking de inhoud van dit werk. Zeer duidelijk liet hij uitkomen, de hoofdfigu ren, Nora en Torw aid Helmer. Het was een stuk levenstragedie dat op zoo'n ern stige en roerende wijze werd voorgedra gen, dat men voor zijn geestesoog, dui delijk als op een film, de figuren voor ooigen had. Diep aangrijpend was het, toen hij"1 zoo helder deed uitkomen, het moment, dat de levenslustige vrouw1 gelouterd werd en den ernst des le vens voelde. Daarna vertolkte hij „So crates' laatste toespraak", „het Aureool" en „De Apotheker". Waar het eene ons een les gaf in de paedagogiek, tintelde het andere van gepaste humor. Dat een en ander zeer in den smaak viel, bewees het krachtig applaus. De heer Amsing dankte den spr. voor dezen nuttigen en leerzamen avond (en riep den (heer Dekking een tot weerziens toe. PROV. STATEN VAN ZEELAND- In de Maandag gehouden vergadering van de Prov. platen van Zeeland kwam o. a. aan de orde de mededeeling van Ged. Staten, omtrent een onderzoek naar de werkloosheid in Zeeland en hunne meening, dat zJif alleen door zooveel mo gelijk de uitvoering van productief werk te bevorderen iels kunnen doen. In de afdeelingen hadden Ged. Staten een en ander nader toegelicht en verzekerd, dat zijl meer nog dan tot nu toe hun aandacht aan dit onderwerp zullen wijden. De mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. De tweede mededeeling 'betrof den Prov. waterstaatsdienst en wel dat Ged. Staten tot aanstelling van een derden ingenieur, die er tot voor eenige jaren ook was, zullen overgaan. Ook deze mededeeling werd voor ken nisgeving aangenomen. Een derde mededeeling betrof het on derzoek op verzoek van den heer v. d. Wart (C.H.) ingesteld naar het aantal pas sagiers, dat iis overgezet met de derde boot, die op Zondag op de lïjtn Hans- weert—'Walsoorden is ingelegd. De heer v. d. Wart dankte voor de gegeven inlichtingen, maar meende, dat nu wel 'bewezen is, dat de verleden jaar geuite motieven, dat de handel deze 'boot noodig had, niet waar was, terwijl men nu het pirsoneel zonder een geheel vrijr eni Zondag heeft gébracht. De R.K. kunnen nu zeker eerst rustig naar de kerk gaan en dan oip reis, maar zijl vergeten, dat andere menschen siaafschen arbeid voor hen moeten verrichten. Spr. hoopt, dat men niet op dezen weg zal voortgaan. De heer Brandsma (A.R.) wil, mede aan de hand van de Schrift, den dienst op Zondag zoo 'beperkt mogelijk doen Zijln en zegt dat die derde boot de schuld is van de Chr.-Hlst. en de R.-K., die ver leden) jaar tegen een motie van hem stem den, (welk© motie het voprkomen zou heb- EEN GESCHENK VOOR HET LEVEN! Onverslijtbaar, door en door wit. met fraaien zilverglans, die bij normaal onderhoud blijvend is. Ver pakt in elegante cassettes voor 6 of 12 personen, fl. 17.25 tot fl. 73.25? Verkrijgbaar in de goede zaken. Vraagt geïllustreerde prijscourant. 'b'en. [Slpr. dringt er blij Ged. St. op aan terug te keeren van de dwalingen huns weegs. De heer de Paauw1 (S.D.AiP.) consta teert, dat het nog niet 'botertje tot den 'b'odem is hij de partijen, die stoelen op denzelfden wortel des gelocfs. Hij be toogt, dat een tussdhenruimte van 12 uur over dag toch veel te lang is en zegt, dat, terwijl ©r c'ies dooreen genomen ge middeld 14 passagiers vervoerd worden, dit voor den Zondag 10 bedraagt iper reis, dus niet zooveel minder. De heer Joziasse (;St.-Ger.) dient een motie in om het aantal booten op Zon dag weer yam 3 op 2 terug te 'brengen, wat nog wordt 'bestreden door de heeren Adriaans© (V.D.), van Dixhoorn en Moel ker (beide V.R.), Dumoleijh (R.K.) en ver dedigd door dhr. de Ridder (C.-H.), die gemerkt heeft «dat de derde boot geèn doel heeft. De motie Joziasse werd ver-* worpen met 28 tegen 11 stemmen. Vóór stemden 3 (Sft.-Ger., 6 van d|e 7 aanwezi gen anti-rev. en 2 Chr.-Hist. Met de lin kerzijde en de R.-K. stemden mede de anti-rev. mr. Dieleman en 4 Ghr.-Hist. Vervolgens! kwam aan de orde het voor stel van Ged. Staten om nog éénmaal, en wel over 1929 een bedrag van f100 toe te kennen aan de Vereeniging het Schoolmuseum. Aangenomen werd een amendement van den heer Brandsma om1 dit f 250 te doen zijn. Ten slotte werd uitvoerig behandeld het voorstel van Ged. Staten om af te wijf- zen het verzoek van het hoofdbestuur van de Prov. Zeeuwsdhe Ver. „Het Groe ne Kruis", om steun voor aanstellen van schoolartsen. Dit voorstel was geblaseerd op het on derzoek van b'ij de gemeente- en söhooL besturen was ingesteld en waaruit vol gens Ged. l$t. blijkt, dat er weinig be langstelling voor biestaat.t De heer iStaverman (V.D.), arts, is te leurgesteld door dit voorstel en meent, dat Ged. (Staten*hun schrijven aan de ge meenten zoo hebben ingericht, dat het antwoord ontkennend moest zijln. Spre ker zette het nut van een schoolarts van zijn standpunt uiteen en zeide o.a., dat hij' liever geen schoolartsen heeft, dan een schijmschoolarts, die er niet alleen zjijn taak aiam heeft. Slpr. deed op allen een 'beroep, omdat toch, wat de leden ook scheidt, allen een zijln in hun liefde voor hun (kinderen. Bijl Ged. St. dringt spr. aan, hun afwijkend advies terug te nemen. De heer (Sonke (A.-R.) voelt zeer veel voor het instituut schoolarts, omdat men niet genoeg kan werken voor het opko mende geslacht en omdat het niet in strijd is met de ordonnantiën Gods. De heer Kodde (St.-Ger.) kan nog al tijd het nut van schoolartsen niet inzien en meent, dat het er om te doen is, het grootste deel van 'het Nederiandsche volk onder den medisdhen duim te krijgen. De heer Brandsma (A.R.) kan zic'h ver eenigen met het voorstel van Ged. St. en ziet ook de noodzakelijkheid van een schoolarts niet jn. Nadat de heer Wailien (C-H.), arts, ook een pleidooi voor steun aan het in stituut van schoolartsen had gehouden, was het woord aan den heer mr. Die leman, (A.-R.), lid van Ged. Staten, die zeide, dat het eigenlijk in strijd ss .met de wet als een 'provincie vpor zaken els deze geld geeft. Als het rijk niet steunt moet een an der bestuurslichaam het eigenlijk ook niet doen. Spr. vreest, dat het ten slotte wel f60.000 aan de provincie zal gaan kosten, maar ook al 'blijft het f 30.000, dan is dit te veel voor Zeeland. Spr. meent, hoe meer schoolartsen, hoe meer zieke kin deren en acht het alles maken tot staats zorg tegen pms vrijheidsgevoel imdrui- scheud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1