Zierikzeesche Nieuwsbode ORGELS. PIANO'S I aFa.W.J. WELTEVREDEN! abonnement: Maandag 19 Nov. 1928. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Gebruikte Orgels en nieuwe Orgels Firms. I. 1. WELTEVREDEN, binnenland. Uit Stad en Provincie. van de zoowel nieuwe als gebruikte, Uw Zenuwen ?r{jB per 8 maanden f 1,50, franco per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Yersohgnt Mnd., Wnsd. en Vrijd. Poatohèqne- en Gtiron. 137677. tu 18 regel» SO eta., in 4 regels en daarboven 20 eta. par regel. Reolames 30 eta. p. regel, oontraot belangrijke korting. 85ste JAARGANG. - No. 11776. Inzending op den dag rat nit- Dlr. I. J. DE LOOZE. Ultg.-RldlCtlir M. I. KOSTEN- gave vóór 10 ore. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Gevonden voorwerpen: Een parapluie; een rijwielplaatje; een dameshandschoen; een regenjas; een zak aardappels; een carbidlantaarn; een kin- derhandtaschje; sleutels; een bankbiljet. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. Wij htbban thans groots voorraad vanaf f 75,-1 vanaf f 110,- MT Vraagt catalogus. ORGELMAGAZIJN Appelmarkt - Zlarikzea. STEMMEN BIJ VOLJMACHT. Hiermede herinneren wij onzen lezers aan de gelegenheid, welke thans toestaat, dat kiezers, wier beroep of werkzaamhe den mede'blrengen, dat zij herhaaldelijk werkzaam zijn itoui ten de gemeente ;op wel ker kiezerslijst zij voorkomen, mits deze afwezigheid als regel telkens langer dan 3 dggen duurt, hun stem toij: de verkiezin gen toij volmacht doen uitbrengen. Zij, die hiervan gebruik willen maken, zullen vóór 1 Januari a.s. op daartoe ter secretarie hunner woonplaats verkrijgbare formulieren, een verzoek moeten richten aan het gemeentebestuur. DE RIJKSMIDDELEN. Met een cipfblrengst van f41 millioen tegenover f42 millioen in 1927 maakt de afgeloopen Octpbermaand geen ongunstig figuur. Dit resultaat is te meer verheugend, daar de Rijksinkomstenbelasting met een opbrengst van goed f6 millioen, een mindere bate van f3 millioen tegenover het vorig jaar opleverde. De verlaging van het tarief dezer belasting doet Zich thans flink voelen. Bracht October 1927 nog ca. f8 millioen voor rekening van het loopende dienstjaar in het laadje, de afgeloopen maand gaf slechts f5 millir oen voor het dienstjaar 1928/1929. De overige middelen moeten dus wel ruim gevloeid hebben. Dit is 'inderdaad het geval geweest. De Invoerrechten ge ven met ruim f 6 millioen een grootere opfbrengst van c.a. 71/2 ton. De afgeloo pen maand was een record. In totaal brachten de Invoerrechten reeds ca. f53 millioen op in de eerste tien maanden van dit j aar tegen f 48,8 hot vorige jaar toij f 471/4 millioen voor 10/12 van de raming. Een tweetal middelen, welker opbrengst een flinke vermeerdering te zien geeft, Zijn de Zegelrechten en de Registratie rechten, die iresipj. f 2,7 tegen f 2,3 en f 2.2 tegen f 1,5 millioen opbrachten. Ook de mooie opbrengst van den Sui- keraCOijns trekt de aandachtf 4,6 milli oen is een maandopbrengst, welke dit jaar slechts in Januari werd bereikt en daar voor in Augustus 1926. De Bier- en de Tatfakcactiifris toraehten met reslp fl,5 en f2 millioen 21/2 en 2 ton meer op dan in October 1927. De dividend- en tantièmebelading blijft met ruim f 1 millioen meer dan 3 ton ttiji die van 1927 ten achter. Wat de overige middelen aangaat, deze toonen niet veel afwijking van het vorige jaar. De aCöijns geslacht bracht weder- pm 1 ton meer op dan in October 1927, hetgeen op een toeneming van 't vleeseh- getoruik en van den vleeschexport duidt. In totaal hébtoen de Rijksmiddelen in de eerste tien maanden bijna f 407 milli oen opgebracht, tegen bijtna f 4171/2 mil lioen in hetzelfde tijdvak van 1927 en f388 millioen voor 10/12 van de raming. Het nadeelig verschil met het vorige jaar toedraagt) dus f IOV2 millioen. Men zaïi zeg gen dat dit niet ongunstig is, daar de belastingen naar verhouding sterker zijn verlaagd. Doch hiervan moet een groot deel nog doorwerken. ZIERIKZEE. De storm van Vrijdag avond heeft tengevolge gehad, dat eenige stagnatie in het verkeer ook in onze pro- In Rotterdam, de groote werkstad, weet ook de huisvrouw hoe hèèr werk het best gedaan moet worden. Al wordt het waschgoed ook nog zoo gauw vuil, zij krijgt het schoon met Sunlight Zeep. vimcie ontstond. Zoo heeft de laatste toot van Vlissingen naar Breskens niet geva ren, omdat de havenlichten in Breskens niet konden tiranden en daardoor het bin nenvaren van de haven tot de onmogelijk heden behoorde. Het varen op Hoede- kenskerke was ook niet te doen omdat er alle gevaar bestond van aanvaring met den steiger aldaar. De tioot tusschen Hahs- weert en Walsoorden heeft het tot de laatste reis toe volgehouden en ook die van den Oosterscheldedienst heeft haar taak naar bfehooren volbracht. ELKERZEE. De schade, veroorzaakt door den storm van Vrijdagavond en -nacht, bepaalde zich voor deze gemeente gelukkig maar tot kleinighedeen, als pan nen van die daken, uiteenwaaiien vain strooi- klampen, indrukken van ruiten, loswrin gen van de toren'btedekking, afknappen van telefoonpalen en wat daarmede sa mengaat: ontwrichting van het telefoon verkeer. KERKWERVE. Bij den ook alhier ge woed hebbenden storm heeft zich deflc'ha- |de in hoofdzaak bepaald tot de vernieling van dakpannen en ruiten. Alleen werden nog een paar telegraafpalen omgewor pen, terwijl toij den landbouwer v. d. L. de kapschuur om en in elkander woei. 3T.-PHILIPSLAND. De storm van Vrij^ dagavond heeft ook in onze gemeente nog al schade berokkend. Van verschil lende huizen züjtn pannen afgewaaid, zoo to.v. bijl den heer K. v. D. meer dan 100. Onder den Oostdljk werd een telefoonpaal omver gerukt. Aan den zoogen. Zuid-W.- {hoek is het schilp van dhr. C. W. Op de keien geslagen!. Het electrisoh licht was vrijwel den geheelen avond gestoord. ORKNIRÜWS. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. In de voormiddaggods- dienstoefening van Zondag werd dr. J. van Lonkhuizen, die reeds eenigen tijid in de bediening des Woords voorging, be vestigd door ds. C. J. Wielenga te Zaan dam, en wel naar aanleiding van Mar kus 4 26—29. Op verzoek van den be vestiger zong de gemeente haar nieuwen voorganger de zegenbede uit Ps. 134 3 toe. Des avonds hield dr. van Lonkhuij- zjen zijn intreepiredikatie over Ezechiël 3 17. Aan 't slot van dezen dienst, die door een groote schare 'werd tojjgewoonrj, volgden de gebtruikelijke toespraken. De heer W. den Boer, ouderling, sprak namens den Kerkeraad, ds. Z. Hoek te Zonnemaire als consulent, ds. Voors na mens de Ned. Herv. Gem1, te Zierikzee en de heer U. Gorter namens de toiziondere school. Op verzoek van ouderling W. den Boer zong de gemeente haar nieuwen leeraar (pis- 138i 3 toe. Oud-jGeref. Kerk. STAVENISSE. Donderdag 22 November (dankdag), voorm. 9,30, n.m. 2 en 's av. 6 u., ds. Fraanje van Barneveld. ^SCHILLENDE BERICHTEN. Ongelukken. Vrijdagavond is te Hille- gom idie 27-jarige eleetricien W. met zijn motor dloor de gladheid gevallen en voor een juist passeerende auto gekomen, die hem overreed). De ongelukkige werd 2Waar gewond en overleed kort na zijn over brenging naar 't ziekenhuis. Bloedvergiftiging. De 40-jarige scheeps timmerman H. Keuning te Tertoand (Fr.), die toij zijn werk een wondje aan zijn linkerhand kreeg, is in het ziekenhuis te Heerenveen aan bloedvergiftiging over leden. De storm. Tengevolge van den storm van Vrijdag heeft het electrische trein verkeer in Zuid-Holland het z'waar te verduren gehad. Er ontstond veel stag natie in den treinenloop en het reizigers verkeer. Op, de stations deden ambtenaren en toeamtoten al wet ze kónden, om de reizigers zoo goed mogelijk te helpen. In 'de haven van Rotterdam (hebben vele schepen averij gekregen, doordat zij', op drift geraakt, tegen andere vaartuigen aanbotsten. Een scheepje van 28 ton liep vol water en zonk, De schipper en zijn knecht werden door een sleepboot op gepikt en gered. Op de Boorlaan te Den Haag zijn 2 personen, een man en een vrouw, die echter niet toij elkander (behoorden, door een vallenden boom z'waar getroffen. Zij Zijn in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht, waar de heer spoedig overleed. Tengevolge van den storm zijn le Gouda van 7 arbeiderswoningen in de Vondelstraat de daken afgeslagen. De bewoners moesten bij buren worden ondergebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Dordrecht-heeft de storm een aantal groote tooomen ont worteld, waarbij een 19-jarig meisje ge troffen en ernstig verwond naar het zie kenhuis werd vervoerd. Een hooge licht mast van het electridteitsbtedrijf knapte af. Te Sliedrecht zijn op' de rivier 3 sleepschepen gezonken. Aan de Moer- dijksche brug is de lichter, waarop de elec'triscihe stroommadhine staat, vol ge slagen en gezonken. De herstelwerkzaam- heden aan de blrug moeten daardoor tij delijk gestaakt "worden. De 70 arbeiders zijn huiswaarts gezonden. In de vaar geul even voorbij het havenhoofd te Ber gen op Zoom is de tweemaster-klipper „De Dageraad", van H. Schot, midden in de flank aangevaren door den tweemas ter-klipper „Scheldestroom" van H. Maas. De boot zonk onmiddellijk, zoodat de op varenden, schipper Sclhot met vrouw en 2 zoons, slechts zichzelf konden redden door op de bloot van Maas over te sprin gen. Binnen enkele minuten was „De Da geraad" gezonken en slechts de toppen vindt ga bij I APPELMARKT - ZIERIKZEE. komen tot ruafc en worden ge«terkt door Mijnhardft's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten. van de masten bleven zichtbaar. Ook de „Scheldestroom" had eenige averij opge- loopen. Zaterdagmorgen zag men in het vaarwater tusschen Terschelling en Harlingen een mast boven water uitste ken. De reddingsboot „Brandaris" voer uit naar het vaartuig, dat bleek te zijn de tjalk „Noordster" van Zwolle, schip per J. Verstegen. Aan boord moeten zich hebben' bevonden de schipper, vrouw en 10 kinderen, welke allen zijn verdronken. In de nabijheid van de plek, waar de „Noordster" is vergaan, trof de „Bran daris" een klipper aan, de „Hendr'ka" uit Amsterdam, schipper J. Klos, m zin kenden toestand. De 5 opvarenden, man, vrouw1, knecht en 2 kinderen, werden door de „Brandaris" gered. Zij zijn op Terschelling ondergebracht; de klipper- aak is daarna gezonken. De tramboot van de R.T.M. van Hellevoetsluis naar Middelhamis vertrok Vrijdagavond om streeks half 8 van Hellevoetsluis met als deklast een auto van den heer A. Mijs te Sommelsdijk. Toen het schip even bui ten cte haven van Hellevoetsluis kwam en geweldig begon te slingeren, raakte de auto, die aan alle zijden stond ge sjord, los en woei dwars over de ver schansing heen het Haringvliet in. Gezien de -diepte aldaar kan de auto als verloren beschouwd worden. Den Briel en eigenlijk hel geheele eiland heeft Vrij dagavond in het donker gezeten, doordat het electrisdhe licht uitging. De heer N. Verhoeven, landbouwer te Lage Mier de (N.-B.) die reeds te bed lag, werd door de turen opgeklopt; hij kon zich nog bij tijds uit de hoeve redden, die in elkander woei, nadat de astestplaten door den storm van het dak waren gerukt. Te Vlissingen ging een groote loopkraan van de werf „De Schelde" aan 't rollen, sloeg door haar remmen en tuimelde om, zoo- dat z<e opi den opent'aren weg terecht kwam. Gelukkig deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Door tijdig af te springen redde de kraandrijver zijn leven. Het klipperschip „Navigatie" van Ave- reest, schipper Munnink, dat op weg was van Ameland naar Harlingen, is op de Zuidkust van Ameland geslagen. De schip per en zijn knecht wisten zich met le vensgevaar te redden en up de kust te komen. Zij: moesten alles aan boord ach terlaten. Op de Merwede, vlak voor Gorinchem, is een groot schip van 500 ton, geladen met zand, gezonken. Aan bbord bevonden zich man, vrouw en 2 kinderen; de knecht bevond zich aan wal. Daar cle menschen aan boord in nood verkeerden, werden er signalen gegeven. 4 schippers roeiden er heen en mochten er na veel moeite in slagen de menschen te redden. Vijf minuten later verdween het schip in de diepte. Op de Merwede onder Sliedrecht zijn 3 voor anker lig gende schepen los geslagen en gezonken. Van 2 schepen hebben de acht opvaren den zich in veiligheid weten te brengen. De schipper van het derde schip, J. Jon kers, en zijn knecht, gedomicilieerd te Maastricht, zijn verdronken. De hout boot Malmö, afkomstig van Malmö (Zwe den) metende 3000 ton, die op reis was van Transönd (Finl.) naar Duinkerken, met een-volle lading hout, is Zateraag- avbnd benoorden Nes (Ameland) gestrand. 3 van de 14 opvarenden die met een boot het wrak hadden verlaten, vonden den dood in de golven. De anderen wisten den vasten wal te toereiken. De 6 die achtergebleven waren, werden Zondag morgen gered door de reddingsboot „Ln- sulinde" van 'het station Oostmahom (Fr.) De directie van de Filiaal-Inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut deelt het volgende mede over den storm: Terwijl de zeer diepe kern van lagen druk, die Vrijdagmorgen met zWaire tar,ometerd a.1 ingen voor Ierland lag, snel in onze richting trok, nam de wind hier te lande geleidelijk toe en toereikte te 4 uur n.m. de stormgrens. Nog steeds bleef de wind toenemen en van 7 uur n.ni. tot 11 uur n.m. op> 16 Nov*, was de ge middelde snelheid 20 M. per seconde. Dit z'ijh enorme en zeldzame snelheden, voor ons land. Tusschen 11 uur n.m. en 1 uur des nachts was de gemiddelde snelheid 17 M. per sec., van 1 tot 2 uur 's nachts 15 M. per secJonde en na 2 (uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1