Zierikzeesche Nieuwsbode T NENYTO LOTERIJ overwerkte zenuwen abonnement: ADVERTENTIEN Maandag 5 No». 1928. zierikzeesche courant. "v EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën binnenland. feuilleton. Aan de oevers van de Berwen 'deofficieele! zal 5 November 1928 verschijnen ea tegen 10 Gent per exemplaar verkrijgbaar worden gesteld. Franco toe zending tegen 125 cent. 's Morgens en 's Avonds Uit Stad en Provincie. TmumaJmten Kloosterbalsem tfry» per 3 Baanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor hei buitenland per jaar f 10, Afzonderlijk» nummers 5 cent. Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrgd. Postohèque- en Giron. 137677. tu 13 regel. (0 eta., tu 4 regel, en daarboven 20 eta. pal regel. Reclame» 30 eta. p. regal. Bg eontraot belongif ke korting. Dit nummer beitaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Gevonden voorwerpen: Een bankbiljet; een rijwielplaatje; een zilveren kettinkje; een peeënriek; een jongensjas; een portemonnaie met geld; sleutels. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. HERZIENING BEZOLDIGINGSBESLUIT. De herziening van het Bezoldigingsbe sluit, waarover de Centrale Commissie v. Georganiseerd Overleg aan de regeering advies heeft uitgebracht, komt neer op een bescheiden salarisverhooging. De wij ziging brengt voor hel lagere personeel (gemiddeld f 75 salarisverhooging per jaar, voor de bestellers der posterijen en de bekwaamste vaklieden f 100. Belangrijk is de bepaling, dat de diensttijd tusschen Ihet 18e en 21e levensjaar voortaan [mee zal tellen. Voor .de Rijksveldwadht is voorts een salarisverhooging verkregen van f 100 in het algemeen; de onderwijzers verkre- jgen een verhooging van minimumt f 50 maximum f 100 en verder een verhoo ging van f 100 voor hoofdaktetezitters. De regeering is bereid het nieuwe besluit te laten ingaan op den dag der bereikte overeenstemming, 31 October. Het verschil van behandeling van onge huwde onderwijzers ten aanzien van on" gehuwde ambtenaren, van 'wie resp. vier en twe© periodieke verhoogingen worden gekort, is b'ij deze hierziening weggeno men. Voortaan zlullen ongehuwden 3 pro cent van hun salaris moeten missen, waar tegenover staat, dat hun een veel groo- ter maximum zal worden toegekend en dius oók een 'hooger pensioen. VOORONTWERP-LANDBOUW- ARBEIDSWET. De min. van Arbeid, H. en N. heeft een voorontwerp van een Landbouw- arbeidswet met verzoek om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Yoorge8teld wordt, to bepalen dat een leerplichtig kind geen landbouwarbeid mag verrichten. Dit verbod is niet van toepassing op liohte werkzaamheden, welke worden verricht door kinderen van tien jaar of onder in de onderneming der ouders. Onder jeugdige personen worden ver staan arbeiders beneden zestien jaar, onder vrouwen, vrouwelijke arbeiders van zestien jaar en ouder. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt zoo wordt voorgesteld voor- gesohreven, dat bepaalde soorten van landbouwarbeid of landbouwarbeid onder bepaalde omstandigheden door jeugdige personen of door vrouwen op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijk heid of het leven niet mogen worden verricht of slechts mogen worden ver- rioht onder de bij dien algemeenen maatregel gestelde voorwaarden. Een vrouwelijke arbeider mag geon landbouwarbeid verrichten binnen acht weken na hare bevalling. De tijd, ge durende welken onmiddellijk voor de Uit het Engelsch van ALLEN RAINE. 8 Zijh sterk lichaam' werd als een stroo- hailm' heen en weer gedreven. Het eenige (waarvan hij1 vpclrdeel (had was de enl de sterke wind, die hem naair een be schut plekje zou kunnen voeren. Hij' voel rfef dat een golf hem1 meenam, maar alleen om1 weer teruggedreven te worden. Hij was hulpeloos. Had hij de beschikking! over ^ijh beide a,rmén maar gehad, dan zou hij! in staat zijn geweest, de storm wind te trotsee1ren en het land te berei ken, m'aar lievetr zou hij' met het meisje sterven, dan zonder haar het land berei ken. Zijn krachten waren zóo goed als •uitgeput en tot idijn ontzetting merkte hij, ;dat/ de greep, whairmtee hijl haar vasthield, verslapte. Toen kwa'mi pen geweldige schuim'bekopte golf cp hem aanrollen; hij dacht reeds, dlat ihfij reddeloos verloren was, zJij'n gedachten gingen naar zijn oude vader, die zélfs nu oVer ziijn boeken ge bogen Zat; hij dacht aan het jonge leven van Valm'ai dat zoo plotseling zou wor den afgebroken en een bede voor hen beiden welde op in Zijn hart. De gewei dige golf rolde hen voort, sleurde hen mee, wierp hen over den kop; maar nog steeds hield hij Zijn lieven last Vast. Plot seling voelde hij een schok, die hem! een oogenbllk verdoofde. Wat béteekende die rust, die k almte? Had h'ij! wolken, maan der Wederverkoopers flink rabat. AanvragenBureau Nenyto Rotterdam. Da Nenyto Is slechts verant woordelijk voor de nummers in de Offlcieele Trekklngs- lijst. bevalling geen landbouwarbeid is ver richt, komt tot ten hoogste twee weken in mindering van dezen termijn. Een jeugdig persoon of een vrouw mig op Zondag geen landbouwarbeid verrichten, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur be paald. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huis houding te verzorgen heeft en daarvan het hoofd of den bestuurder der onder neming heeft kennis gegeven, mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen landbouwarbeid verrichten, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. Een jeugdig persoon of een vrouw mag geen landbouwarbeid verrichten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, behoudens in de ge vallen bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald. Iu hoofdzaak komt het voorontwerp overeen m^t het voorontwerp landbouw- arbeidawet in 1921 openbaar gemaakt zijn de meeat geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. ZIERIKZEE. Benoemd tot hoofd van den Prov. "Waterstaat in OoBt-Java, de heer J. M. Gasille, hoofdingenieur B. O. W., tijdflijk te 's-Gravnhage. WESTEN-SCHOUWEN. Blijkens nadere berichten is het Vrijdagmorgen op den Ooster gestrande schoenertje, de „Pil grim", waarmede kapitein Drake op zijn eentje "den Atlantischen Oceaan overstak. Met eig©n sloep verliet kapt. Drake zijin vaartuig en werd opgenomen door de „Goeree 17", welk visschersvaartuig de en water voor het laatst aanschouwd? Had hij Valm'ai reeds verloren? Maar hij voeldel haar nog in Zijp greep en na eeni ge Of ogenblikken was hijl in staat zich rekenschap te geven van die plotselinge verandering. De groote sterke golf had (hen( als een plukje zeewier ver op 't land geworpen en op haar terugweg hen in eem'inham van {de kust meegesleurd, waar in hijl als jongen dikwijls had gespeeld en gebaad. Ze waren gered! Hij' greep Valm'ai stevig Vast, rende het strand op, achtervolgd dooir een groote golf, die hem gevaarlijk dicht naderde, m'a&r ondajnkjs de sterke tegenwind 'bereikte hij' de 'be schutte klippen-.en legde het bewusteloo- ze meisje op de rotsen neer. Ais Valmai rn'aar niet al dood was! Steeds bulderde de windl en donderden de golven. De kou de m'aan keek even door de wolken op het roerlooZe lichaam. Vergeefs keek Car- do uit naar hulp, niemand was in de nabijheid. De vissöhiers hadden de deu ren van hun huisjes veilig gesloten om den wilden, stormlachtigen nacht buiten te houden. Een Zwakke hoop kwam! in hem', toen hijl zich herinnerde, dat Val m'ai reeds bewusteloos was, vóór ze in Zee gesleurd werd. En hijl begon haar handen en ledenrad ten te wrijven en lot Zijn onuitsprekelijke verlichting zag hij; spoedig een teeken van Jevén; ze slaakte een zucht en haar hand 'bewoog en haar oogleden trilden. Cardo legde Zijn afrnr om haar middel, liet haar overeind zitten en haar ho-ofd tegen Zijn borst leunen. Ze opende langzaam- de oogen en zag dat Cardo's stefrke rechterhand de hare vasthield, terwijl Zijn linker haar onder steunde. Nu bewoog Ze zich en mompelde: I kalmeerw «n werdtn gesterkt dwr Buisje 75 ct. J)l] Apoth. en Drogisten schipbreukeling aan de inmiddels ter as sistentie uitgevaren motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam, pvergaf. ^De „Pilgrim" was op weg van Rotterdam naar Antwerpen. Zaterdagmor_ gen bleek, zoo meldt men nog uit Wes- t(en-Sehouwen, het scheepje geheel uit elkaar geslagen. Er is n^ets meer van overgebleven. SEROOSKERKE. Vanwege de Centrale Vereen, van Reizende Bibliotheken is al hier ©en kist met 100 Hoeken ontvangen ter uitleening. De bibliotheek is onder gebracht in de school en worden Vrijdag- middags na den schooltijd boeken ter le zing uitgegeven. Voor de lange winter avonden een prettige en leerrijke ontspan ning, waaraan ieder kan deelnemen. De kosten zijn voor niemand een bezwaar. Tevens worden ter lezing uitgereikt vak- bloeken op alle gebied. Inlichtingen hier over verstrekt gaarne de boekbeheerder. HAAMSTEDE. In de goed bezette zaal van hotel Bom werd Zaterdagavond j 1. vanwege het Nutadepartement „Haam stedeBurgh" de eerste lezing in dit seizoen gehouden. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer W. G. Boot Wz trad als spreker op de heer R. J. Bran denburg van Eindhoven, met het onder werp: „Het leven der Hollanders in Indië", Spr. gaf voor de pauze een uit voerige en interessante eohets van de reis derwaarts, de aanlegplaatsen *de? schepen, de aankomst te Tanëjong-Priok enz. Verder behandelde hij de intrede in het Indische leven, het type der woningen, de kosten van een middel matig huishouden en het wel en wee der blanken. Niet minder duidelijk schetste hij het leren der inlanders en ChineezsD, om daarna een denkbeeld te geven van hetgeen door de Nederlanders is gedaan ten opziohte van irrigatiewerken, spoor weg- en wegenaanleg, bruggenbouw er z waardoor het economisch peil van Indië is verhoogd. Na de pauze gaf spr. door middel van verschillende duidelijke lichtbeelden een aanschouwelijke voorstelling van het behandelde, waarvan voornamelijk de schitterende natuurtafereelen zeer de aandaoht trokken. Bij het einde dankte dhr. Boot den spreker voor zijn mooie pn nuttige lezing en allen die meegewerkt hebben om dezen avond zoo goed te doen slagen. Onder leiding van den heer C. O. J Hendrikse te Zierikzee, werd Woensdag j 1. bij den heer H. v. Toledo de openbare eindles gehouden van den cursus „sorteeren en verpakken van fruit", uitgaande van de vereenigiog voor lager tuinbouwonderwijs op Schou wen eu Duiveland. Tegenwoordig waren den heer Ir. A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsulent, do commiufio van toezicht en vertcbillende belar.g- Ben je gewond? Cardo heelde van opwinding en Vreug de, toen hijl zag dat haar bewustzijn te ruggekeerd was. Gewond? Neen, maar dankbaar dajt jij' gered 'bent en nu móeten we Zorgen 'dat je thuis kom't. Valm'ai's stem was zoo zwak, dat hij1 zich over haar heen móest buigen om haar te verstaan. Je 'bent terwille van mij 'bijna omge- 'kom'en, o, die verschrikkelijke golven. Denk, er niet meer aan, voor mij was het niet gevaarlijk. Maar iky was yreese- 1ijil< 'bang, 'dat je niet 'm'eer bty.zou komen. Hiji 'bedacht n,u dat 'langer wachten ge vaarlijk Voor haar zou kunnen zijn en vervólgde: Nu flink Zijn! Vertrouw je maar aan mij' 'toe, ik zat je najar huis brengen. Toen hij' ging staan en haar zachtjes neerzette, bleek het dat ze nog slap en krachteloos Was. Hijl nam' haar in Zijn armen en klom voorzichtig Ihet steile pad naar Dinas op, dat Zoo nu en dan door de m'aan werd vcjr'icht. Vol Zorg ont week hij de Zwieptende takken die haar in het gezicht zouden kunnen slaan. Zoo kwami hij eindelijk pp1 het erf aan en b'e- merk'te tot Zij'n groote vreugde dat ze alweer veel beter was. Zet mó hier neer pp de bank b'ij' de deur, fluisterde Ze. Cardo deed1 wat ze vroeg, ail kostte het hem1 moeite. Klop nu maar aan; en tpen ze at heel gauw de trap hoofde afstolmtmelen, fluisterde Ze:l- Ga nu maar, ik ben in veiligheid. Hij! bioog Zich over haar heen en kuste haar z-Wijlgend de hand. VaJimlai was te gelukkig om te spreken. Cardo Wachtte tot het voilemaans gezicht stellenden. De door den heer Hendrikse aan de cursisten gestelde vragen werden vlot beantwoord, een bewijs, dat de leiding iu goede handen is geweest Het gesorteerde fruit, tentoongesteld in meermalige-, eenmalige- en luxe ver pakking, maakte een prettigen indruk. Met een toespraak, waarin op het nut en het belang van dergelijke cursussen werd gewezen, reikte de heer v. d. Plessohe diploma's uit aan de dames J. A. J. Boot Jd. eu A. Slager te Haamstede, M. C. Dalebout te Burgh en B. Capelle Ad. te Renesae, en aan de hoeren I C. Boot Jz., M. C. Geleijnse, J. Kik, J. J. M. Kik en Abr. de Munok te Haamstede, C. v. d. Zande Wz te Burgh, C A. Braai, A. W. Braai, W. Capelle AzK. v. d. Hoek, L v. d. Nood en C. Priemus te Renesse. Yerder werd het woord gevoerd door de heeren W. G. Boot Jz., lid der commissie van toezicht, en Jhr. L. v. Gitters, burgemeester van Haamstede. De cursist C. v. d. Zande dankte den beer Hendrikse voor zijn uitstekende leiding en bood hem namens de mede cursisten een fraaie rooktafel met toe- behooren aan. Met een dankbetuiging van den heer Hendrikse, ook aan de heeren H v. Toledo en A. Capelle, voor de welwillende beschikbaarstelling van fruit en verpakkingsmateriaal ge durende den oursue, werd de bijeenkomst ZONNEMAIRE. Openb. vergadering van den raad dezer gemeente, op Maandag 29 Oct. Behalve de heer van Felius zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. Het bekende adres van den raad van Arnemuiden wordt vpojr ken nisgeving aangenomen daar de minister reeds van antwoord heeft gediend. Aan de afd. van het Groene Kruis alhier wordt voor 1929 wederom een sutfsidie van f 25 verleend voor de t.b.c-bestrijding. Een verzoek van de vereeniging voor het land bouwonderwijs op dit eiland om finan- cieele steun wordt aangehouden. Het be stuur der bijzondere school alhier ver zoekt om overeenkomstig de artt. 72 en 73 der L.O -wet 1920 uit de gemeentekas de gelden te mogen ontvangen, benoio- d[gd voor de vernieuwing van een be staand hek rondom die school. De voor zitter zegt, dat de vervanging van het bestaande hek door een nieuw niet valt fcionder art. 72 maar onder art. 101 der ^L.O.-wet 1920 en B. en W. daarom voor stellen het verzoek af te wijzen. Spreker heeft de meaning van den minister ge vraagd, die berichtte dat de jurispruden tie in dit opzicht niet is gewijzigd. Na eenige discussie wordt het voorstel van Bi. en W. in stemming gebracht en aan genomen met 4 stemmen. De gemeente lijke vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1927 aan de b'ijz'. school alhier wordt bepaald ojp) f 341, na aftrek der schoolgelden. Op de bé- grooting van het burgerlijk armbestuur voor 1929 is de jaarwedde van den ad ministrateur uitgetrokken op f 125. Ze wordt tenslotte goedgekeurd met 5 st. In behandeling komt de begrooting der gemeente voor het volgende jaar. De com missie rapporteert tot goedkeuring. Be sloten wordt mefr 1 Mei a.s. te heffen li/o °/o belasting naar het inkomen. De be grooting wordt vastgesteld in ontv. en luitg. op f 33501,82\ De heer van den Bout deelt een plan mede tot rioleering van de vuile sloot loopende door de kom der gemeente vanaf den oprit tot achter de wonnig van Geluk. De kosten zouden z'ijn te dragen door den polder en de van Gwen in de deur Verscheen en hij hoorde een stem die haar verwonderd toespraak. Maar wat beteekent dat nu! Waar bén je geweest? Ik dacht dat je in je warme bed lag! Ik bén Nance wezen opzoeken en toen ik over den rotsdijk wilde, tén ik door een golf meegesleurd. Altijd Nance en wéér Nance. Wat moet je daar toch altijd doen? Geen won der dat je bijna weggeslagen bent, als je met zulk weer over* den rotsdijk bent ge gaan. Je tent kletsnat. Als je een baby was, zou je me niet meer last kunnen veroorzaken. Cardo wachtte nog tot hij zag hoe in de kamer de pas opgestapelde houtblok" ken opi het vuur knapperden; de luid kakelende stem van Gwen drong nog tot hem door uit de verte, toen hij heenging. Hij was' ijskoud door het zeewater maar een heerlijken gloed van levensvreugde verwarmde zijn hart. HOOFDSTUK V. Ofschoon Valmai niet bepaald ziek was geworden, na haar onvrijwillig bad, voel de ze zich todh eenige dagen minder prettig en vond z© het raadzaam om thuis Ite b!l ijven. Ter wij l ze op- de havelooze sofa lag, las ze den geheelen dag haar pprn boeken voor over de geschiedenis van Wales of ontboezemingen van oude dLch- lers, waarvan hij veel hield. Maar tel kens als hij; het een of ander ging na snuffelen of notities maakte van een bij zondere passage, verzonk ze in gepeins én zonder dat hij het zag, kwam een glim lach op« haar lippen en een glans in haar De venijnige steken •van spit in den rug overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal. sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Ceen goud zoo goed" Hl gemeente gezamenlijk- In béginsel wordt fcésloten medewerking te verlèenen. Tot lid van het burg. armbestuur wordt her- ténoemd de heer N. A. Deïst en tot lid van de schoolcommissie de heer J. van Nieuwenhuijze. Na bijwerking van de 'gemeentetegrooting 1928 wordt een sup pletoir kohier der belasting op de hon den voor '28 vastgesteld. Uitgeloot wordt van de geldleening van 1925 n;oj. 9 en van de leening 1901 no. 19. De voorz- deelt mpde, dat daar er geen animo Voor be staat de cursussen- voor voortgezet on derwijs na den leerplichtigen leeftijd aan de openbare en bijzondere school alhier thans -niet zullen worden gegeven; mocht er nog voldoende deelname komen dan kan altijd nog anders worden beslist. Be sloten wordt de tuingrond aan de o.l. school voor het komende jaar in het openbaar teverpachten, daar de loopende pacht om is. Bij de omvraag informeert de heer van Splunder of B. en W. reeds hébben uitgekeken naar 'bouwgrond? De voorzitter antwoordt, dat hij reeds een^e toezegging heeft verkregen, ook voor iemand voor grond voor een woning voor den veldwachter, waarom hij voorstelt diens verzoek aan te houden, waartoe wordt besloten. Verder wordt besproken de toestand van den zuidkant van den Blooischen dijk, tengevolge van het ctaar opgebrachte zand. Een aanschrijving om daarin verbetering te brengen zal wor den gedaan. Daarna sluiting. THOLEN. Op 18 November a.s. hoopt Ide heer S. L. Schot B-Wz-, voorzitter der Visschersvereen. „Helpt Elkander" alhier het feit te herdenken, dat hij 25 jaar als voorzitter der vereeniging fungeert. Waar deze vereeniging zeer nuttig philantro- pisch werk verricht, als het steunen van minvermogende zieke visschers en het verschaffen van steun bij eventueele scha. de aan vaartuigen en vischtuig, veroor zaakt buiten schuld van eigenaar of vis- scher en speciaal het behartigen van de belangen der visscherij, twijfelen wij niet, pf het streven dezer vereeniging zal op, prijs worden gesteld en gesteund. Hel. zal dan ook den heer Schot, die getoond heeft „de rechte man op' de rechte plaats te wezen", dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. Ook is ons medegedeeld, dat de jubilaris, in een speciaal daarvoor te houden ledenvergadering, zal worden gehuldigd. Het is te hopen, dat ook de rogeering de verdienste van Schot zal er kennen, en de hooge visscherij^autoritei- ten, hem hiervoor b'ij de regeering zullen voordragen. AANBESTEDINGEN. BRUINISSE. De uitslag der aan besteding van den aanleg van eleotrisohe lichtinstallaties in de gemeentegebonwen is als volgt: Perceel I. Gemeentehuis en bewaar school, laagste inschrijver J. J. Kloet voor f 85, oogen. Ja, Cardo hield van haar! Nu w,-st ze het zeker, de wereld scheen veran derd! Ze wilde gauw weer heelemaal be ter zijn om met hem te kunnen wande len langs het strand of over de klippen of langs de oevers van de Berwen. Haar oom had wel van Gwen gehoord dat ze kletsnat thuisgekomen was op den avond van den storm; maar hij dacht er niet verder aan, tot hij haar hulp miste bij het schikken van zijn zware boeken. Hoe kwam je nat, kindlief? Doordat ik over den rotsdijk ging, oom. Ik was t ij Nance geweest en ter wijl ik daar was, was de storm zoo hevig geworden, dat de golven over den rots dijk sloegen, toen ik terug ging. Geen wonder! Nu, op de volgende bladzijde staat een prachtige beschrijving van zoo'n storm. Lees maar door kind, en Vailmai vervolgde haar lectuur. Intusschen voelde Cardo, na een goede nachtrust, niet de minste gevolgen vai zijn worsteling met den storm, maar hij! maakte zich ongerust over Valmai, die toch zooveel zwakker was dan hij. Bij het krieken van den morgen stond hij op, liep over het bedauwde gras het veld in, waar de koeien van Essec Powell den nacht rustig slapend onder de sterren had doorgebracht, en juist wakker wor dend, log oprezen. De storm was even plotseling opge houden als hij bégonnen was; de dag béloofde heerlijk zonnig te worden. Op 'het pad naar Abersethin kwam Cardo Gwen tegen met haar emmer en melk- stoeltje. Ze groette hem 'terwijl ze haar emmer onder Corwen zette en op haar stoeltje ging zitten. (Werft verptotOdJ^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1