Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provinoie. behoorsnda fal) de ven Vrijdag 12 Oct. 1928, no. 11760 ZIERIKZE|E. Het was een goede ge dachte van het departement van het ^.Nut" hier ter stede, om haar leden en geïntro,- d'uce-erden eens kennis te doen maken met een instelling, we lie e ziich ten doel stelt, goede lectuur onder het tereik van een ieder te brengen, ter verhooging en van de nationale en van de persoonlijke cultuxeele waarde. We bedoelen hier de Wereldbibliotheek, wier uitgaven Woens dagavond in de groote zaal van hotel Juliana" waren tentoongesteld, zoodat ieder belangstellende zich eens ,opi zij'n gemak van doel, inrichting en werken van de W.B. Icon op de hoogste stellen. Hier van werd dan ook een druk gebruik ge maakt, hetgeen o.i. zeer zeker een ver blijdend verschijnsel mag heeten. Behal ve lectuur troffen we er ook een volledige collectie isografieën aan welke reproduc ties omvatte, zoowel van oude als nieuwe meesters, en die het uiterlijk van de ten toonstelling zeer verhoogden. Om 8 uur ving de heer J. C. Winterink uit Amster dam, üd van het hoofdbestuur van de W.B-vereeniging een lezing aan over „Het bioek en de Wereldbibliotheek". Aan de hand van verschillende lantaarnplaatjes (welke allen niet even duidelijk waren) besprak deze heer allereerst het ontstaan van het boek: het zetten, drukken, illus- treeren, binden enz. Hieruit zat allen wel duidelijk gebleken zijn dat men en door de inhoud en door het vervaardigen van een b'oelc nu niet zoo gauw moet klagen over den prijs. Vervolgens ging spr. nog eens in het kort de geschiedenis van de W.B. na, die sinds hare oprichting in 1905 steeds in omvang en beteekenis is toe genomen. Toch was spr. van oordeel dat er nog te veel goede boeken er op wach ten om de wereld ingezonden te worden en dat men er nog te veel op uit is om boeken te leenen en hij wekte dan ook allen op om actief deel te nemen aan het werk van de W.B-, door zich als abooné op te geven. Hierna dankte da heer Schram de Jong den spreker voor zijn interessante lezing en sprak de hoop uit dat deze goede resultaten op mag leveren, ook voor de Nutst ibliotheelc hier ter slede. Na afloop* hiervan bleven velen nog in de zaal om het tentoongestelde nog eens in oogenschcuw te nemen. Bij voldoende belangstelling was men boven dien voor deze gelegenheid nog in staat gesteld zich op 'gemakkelijke wijze en tegen extra lagen prij's van een aantail boeken in het bezit te stellen. In de .alhier Dinsdagavond ge houden algemeene ledenvergadering van het Nuts dep ar tement in de sociëteit „De Veireeniging", alhier, Welke vergadering gepresideerd wejrdi. dopr den heer A. G. Schram' de Jong, werd de rekening van den penningmeester, over 1927/28, na vooraf nagezien te Zijn dqor de heeren Breetvepl en Tilchelaar, goedgekeurd, even als de begTOO.ting voor 1928/29. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat eenige vooruitgang in 't ledental viel te comstateeren. Mededeeling werd gedaan van de balans en winst- en verliesreke ning over 1927 van de Nutsspaarbank. De rekening over 1927 van de stichting Tuingrondverhuring werd ine accoord-ver- klaring der commissie, waartoe de voor zitter benoemde de hoeren van Dïj'k eb Begeman, goedgekeurd. Tot lid van het Spaarbankbe'stuur, werd herkozen de heer H. E. Beelaerts van Emlmickho.ven en tot lid van de stichting Tuingrondverhiuiring! de heer H. J. v. Nouhuys. Voorgelezen werd 't uitgebreide jaarverslag van den secretaris van „Ons Huiswerk", de heer Tichelaar, terwijl daarna voorlezing ge schiedde door den heer Quist van 't ver slag omtrent de schoolwerktuinen. De re kening dezer schoolwerktuinen werd na gezien en voor accoprd verklaard door de heeren Krepel en van der Vliet, waar op) goedkeuring! volgde. Mededeelimg wlefd gedaan, dat aan het gemeentebestuur het verzoek is gericht om een ander stuk grond. D© nieuwe schooltuin zal dan het volgend voorjaar worden geopend. Het nieuwe terrein zal lichtere grond bevat ten en dus beter geschikt zijn voor tuin bouw. Nantens het bestuur van 't Nut werd dank betuigd ,aan de heeren L. Koopman, C. Romefijn en P. v. Beveren, Voor1 de idpfor hen geschonken bloemen en planten voor de schooltuintjes. De Algemeen Kath. Prop*. Club' „Be.. nedictus XV" alhier is er m geslaagd, ter gelegenheid van haar 10-jarig besten, den algemeen gevierden kanselredenaar, Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. te bewegen wederom naar Zzee te komen. Het is de tweede maal dat Z.Eerw. hier zal optreden. Velen zullen zich nog zijne boeiende rede van voorheen als een oin_ ongeëvenaard woordfestijn herinneren. Meerderen hebben sindsdien hem beluis terd door de radio. Als feestredenaar wordt hij' telkens weer gezocht en el mocht hij reeds enkele jaren terug zijn 25-jarig sprekersjubileum vieren, blijft hij steeds op volle kracht en de „Meester van het woord". Z.Eerw. zal cp zijhe gewone pakkende (wijze diverse stellingen over „De opvoeding" ontwikkelen, een onderwerp- dat' wel geacht kan worden zeer actueel te zijn. Verder verwijzen wij naar idje advertence's in dit en het num mer van Woensdag a.s. In de buitengewone leden-ver gaffe- ring, Donderdagavond gehouden, is met algemeene stemmen besloten het 200-jarig bestaan der sociëteit „Concordia" alhier, begin December a.s. op waardige w'ij'ze te herdenken. BURGH. Zooalsgemeld is, zal de Warti-Sarifjlm In de week van 21 2(4 October e.k. op ons eiland vertoond wor den. Hij' geeft ons een beeld van het zendingswerk op Oost-Java. Eerst wor den we gebracht in Oegstgeest. waar we de zendingsschool zien, dan krijgen we enkele kijkjes van de interessante reis naar Indjë, daarna komen we op Oiost- Java, waar kerken, scholen, uitstekend ingerichte ziekenhuizen en Javaansdhe jongenskampen aan ons oog voorbij'trek- ken. Hoe langer de film draait, hoe meer men geboeid zal worden. In de verre bijgemeenten, vlak bij Java's Zuidkust, ziet men de ontginning van het oerbosch, de eene woudreus na den anderen ziet men vallen. Het afbranden van de open- gekapte plaatsen maakt men mee en £|'.s men dan ziet, hoe op deze Wijze uit het dichtste oeTbosch bloeiende en uitgestrek te dessa's ontstaan zijln, dan bewondert men de energie en arbeidslust dezer ,ont- ginners en begrijpt men tevens iets van de gnoote economische beteekenis der 21011,- ding en speciaal van de uitbreiding der christengemeenten dpor middel van ont ginning. Het slot igeeft een goeden climax der opnamen in de oerbossehen, waarbij we een der zendelingen op zijn tournee vergezellen. Ongetwijfeld het beste ge deelte van de film. De tropische planten groei en de eenzaamheid geven hier het beklemmende te voelen aan deze warm- vochtige atmosfeer eigen. En indirect krijgt men bewondering voor de mannen en vrouwen, die zich aan dit werk geven, ELLEMEET. A.s. Maandag wordt door den ondernemer C. H. van Oeveren uit Kerkwerve, die een autodienst onderhoulit van hier naar Zierikzee, een njteuwe bus in gebruik .genomen. Op een Chevroljet- onderstel is door de heer van den Bierge, wagenmaker alhier, een fraaie catrossierie getlouwd. De ijzeren 'buitenbekleeding is aangebracht door de heer C. v. d. Zande. smid: te dezer plaatse. De bus- is ge schilderd dopr de heer van der Ploeg uit Eikerzee en van binnen met leer be kleed door dhr. J. Albiurg uit Zierik zee. Van tinnen zijn 20 zitplaatsen aan- getrac'ht. De wagen, die reeds voor het r&izigers ver voer is gpedegekeurd, maakt een zeer solieden indruk, ziet er sierlijk uit en voldoet aan alle eischen, die men aan een dergelijk voertuig kan stellen. Deze autodienst is gebleken en ware uit komst te zijn voor allen, die zelf geen voertuig bezitten en die om de een of andere reden geen gebruik kunnen ma ken van de tram. Het is dan pok geen wonder dat deze onderneming zich in de sympathie mag verheugen vain vrijWel alle inwoners. Wij wensohen den onder nemer met zijn nieuwe tos veel succes toe en hopen dat bevredigende resulta ten hem in staat zullen stellen deze dienst te kunnen voortzetten, die een waarach tig belang is gebleken Voor ons dorp* en vele andere. OOSTERLAND. Vergadering Van kien Ra,ad van Malajnldag 8 October. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Adhaesie wordt 'betuigd aan het adres v|ain den Raajd der gemeente Arne- mluiden omtrent toepassing van art. 104 der |L. O.-Wet 1920. Vergunning Woirdt verleend aani de A. P. C. tof het plaajt- <seh van een pomlp op gemeenteterrein op de stoep! van P. Kesteloo. tjojt 1 Januari 194(1 t©gen een jaarlijksche vergoeding van 'f 1. Besloten wordt aan Ged. Staten vrij stelling te vragen voor het geven van onderwijis in het vak, „lichamelijke oefe- nngf' aan de beide scholen tot 1 Jan. 1931. Koimlt in behandeling de begrooting voor 1929. Post voor post wordt bespro ken en toegelicht. Met het oog op schil derwerk aan- en in het gemeentehuis, is dezen post verhoogd. Dien van de branidh bluschmiddelen is vermeeridoird voor die aanschaffing van slangen en huur van brandkranen. Van de (straatverlichting 'door de komende eiectrieiteitsvjoolrziening. Huur van huizen in verband met het ver huren van het pas gestichte gebouw in de Groene Poort vjopr het Groene Kruis. Bij! den post huur van landerijen wordt besproken het met 1 November uit de pacht komend bouwland in 't Tuindorp. Daa,i< dit tot bouw.'terlrein kan Worden ver kaveld acht 'men het gewenscht, dat het bij weder verpachten aan zoo min moge lijk personen wordt afgestaan. Bi. en Wj. worden gemachtigd met de tegenwoor dige pachters in onderhandeling te tre den. Voor 'onderhoud van bezittingen is rekening gehouden wat de onderwijzers- woning te Oosteriand betreft, met aan sluiting aan de waterleiding en het elec- trisch licht. Verder is nog gerekend op de aanschaffing van een partij1 nieuwe banken in de school te Oosteriand. Met algömeene stelmlmen wprdt de begrooting als volgt vastgesteld. Gewone dienst, zoor IWölj in Ontvangst als in uitgaaf f58413,261, onvoorzien f 1562,55. Kapiitaaldienst, ont vangsten f2732,22, uitgaven f497. Mede gedeeld wlordt jde wenschelijkheid de Noordstaat, eirgendom van rnej. wed. L. W. Boogert, door de gemeente over te ne'mbn. Zoo tot overneming van deze straat wordt overgegaan, acht men het nuttig, dat ook dö daarachter liggenden grond tot diö slopt daarbijl wordt geno men- Een en ander zal de aandacht heb ben van Bi. en W. Bij1 de rondvraag Wordt verzocht het Wijlzfejrbord van de klok te Sir janstand te laten schilderen!. Nadat de voorzitter nog heeft medege deeld, dat de woning in de Kerkstraat is vernieuwd en de Veldwachter bezoek van den Raad om! kennis te nemen op prijls steit, wiordt de vergadering geslo ten. i ST-PHILIPSLAND. Onder de niet aan geslotenen blij de coöp. electriteits-maat- schappij alhier, circuleert een adres ter teekening, waarbij aan het bestuur der P.Z.E.M. verzocht zei worden, gelegen heid te willen stellen om aan te sluiten bij haar net. SCHERPEN ISSE. Van de werf „Voor uit", te Enkhuizen, is met goed gevolg te water gelaten de sleepkaan „Adriagai", groot c.a. 560 ton, met afmetingen van 50,—X6,60X2,35 m., getouwd voor reke ning van den heer G. Larooy alhier. ST.-ANNALAND. Vrijdag kwam de ge meenteraad in spoedelschende vergade ring büjieen. Voorz. dlir. C. M. P. W. Hans- sens. Secretaris dhr. F. M. Boogaard. ,AUe leden Kvaren aanwezig. Als eenig punt kwam aan de orde: opnieuw behandeling van het verzoek van het bestuur der bij zondere School, van 21 Juli 1.1. De voorz. memoreerde, dat dit verzoek reeds is behandeld op 28 Aug. j.l. Toen is af wijzend beschikt voor wat betreft het vergrooten der school met een 5e lpkaal. Ook op advies van den Inspecteur vond men vergrooting niet mondig. Er is toen tij gezegd, dat men geen oogenblik adu dralen, wanneer de noodzakelijkheid niet meer ontkend kon worden. Ook de ge vraagde vergrooting van het speelterrein werd afgewezen, omdat het terrein niet gebruikt Werd voor het vak lich. oefening. Eveneens werd afgewezen het verzoek om gelden voor een nieuwe kolenberg plaats, omdat met het bestaande van 't begin af genoegen was genomen en dit nog steeds in denzelfden goeden staat verkeert. Goed is toch maar goed. TW3e andere zaken werden ingewilligd. Het schoolbestuur noemde vlag met vlagge- stok een schoolmeubel. Hoewel dit na tuurlijk niet juist was, werd toch besloe ten genoemde zaken in btruikleen af te staan, omdat de gemeenteraad het vlag gen opi nationale feestdagen toejuichte. Nu is onlangs mededeeling ontvangen van 't schoolbestuur, dat het op de gevallen beslissing in beroep is gegaan bij- Ged. Staten. Naar aanleiding daarvan heeft het Dag. Bestuur de zaak nog eens nader onder de 00gen gezien. Daarbij' is ge bleken, dat de afwijzing niet alleen had kunnen geschieden op grond van de fei ten, maar dat de aanvraag ook niet» in alle opzichten aan de eischen van de wet voldeed. Men vroeg blv. de vergrooting yótxr 1 Dec. aan volgens art. 73. Dat was onjuist. Men verbond zich wel1 de 15 0/0 als waarborgsom te storten, doch legde niet over de afzonderlijke verkla ring, die art. 73 eischt. Dii*t art. spreekt btovendien van toename van het aantal leerlingen bo.ven het. maximum waarvoor het gebouw is gesticht. De voorz. merkt nu op dat 't gebouw voor het bijzonder onderwijs niet is gesticht, doch ,in bruik leen is afgestaan. Bovendien gaat de aeln- vraag normale eischen, die mogen ge steld worden voor 't geven van. gloed onderwijs, te bluiten. Wanneer men de leerlingenverdeeling regelt volgens 't ad vies van den inspecteur, blijft het aantal in elk lokaal beneden 't genoemde in ,art. 7 van het bouwbesluit. Dan krijigt men weliswaar 2 lokalen met gedeelten van klassen, maar dat is volgens den inspec teur geen bezwaar. Op de openb'. school 'heeft men dat in alle vier lokalen. Ver grooting werd gevraagd voor 't speelter rein. zonder dat werd overgelegd een ver klaring dat men 15 0/0 als waarborg som 2)0u storten. Ook deze aanvraag gaat normale eischen te buiten evenals die vonr de kolentergplaats. Men vraagt gelden aan volgens ,art. 73. Dat moet volgens art. 72 onder overlegging van de verklaring. Het Dag. bbsluur stelt nu voor: le. het fciesliuit van den raad van 28 Aug. op het verzoek van 'het Bijz. Schoolbestuur van 21 Juli te bevestigen; 2e. Thans het ver zoek ook af te w'ijzen op grond van het feit, dat doior het bestuur niet is voldaan aan alle eischen en bepalingen die de wet stelt en 3e. dat de aanvraag de normale eischen die gesteld mogen worden aan het geven van goed onder- Wijs, te 'buiten gaat. Dhr. Heijboer ver klaart te blijven bij wat hij 28 Aug. heeft gezegd ter motiveering van zijn stem. Zoodra het 7e leerjaar er is, moet er een nieuw lokaal bij. Nu gaan er met 't voorjaar telkens ongeveer evenveel leer lingen af als er 'bijkomen, doch bij in voering van 't 7de leerjaar zal .uit!frej- iding noodzakelijk {zijai. De vopprz. zegt p >g- ma als d at alles wat mondig is zal ge beuren, wanneer de feiten eenmaal daar zijn. Doch nu als tijdelijke maatregel kan het best zegt ook de inspecteur. Wat in 4 lokalen van de opent', school kan, kan dat niet tijdelijk in 2 lokalen van de bijz. school? Dhr. Heijbloer vraagt of het toch vrij zeker is dat het 7e leerjaar zal inge voerd worden. De voorz- antwoordt dat niets zeker is. B. en W. wiillen piracies weten hoe ze ervoor staan. Daarom wil len ze een schikking, zooals de inspecteur voorstelt. Er moet wel in de eerste plaats gedacht worden aan 't belang van het on derwijs, maar in de 2e plaats toch ook aan de financiën. Dhr. Goedegefcuure dainkt er den voorz. voor, dat deze het belang van het onderwijs in de le plaats noemt en de financien eerst in de 2e plaats. Hij blijft onderlusschen bij zijn oude mee ning en die is heel anders dan die van het Dag. Bestuur en den Inspecteur. Hij micet herhalen, dat het fcbstuur der bijz. school reeds 2 jaar recht had op een 5e lokaal. De voorz- bestrijdt dit door weer te verwijzen naar art. 7 van het bouw besluit. Daarin woTden 48 leerlingen pier lokaal genoemd, wat in bijzondere ge vallen zelfs opgevoerd kan worden tot 53. Bovendien is er eer vermindering dan vermeerdering van leerlingen te verwach ten. waarover in de aanvraag gesproken Dinsdag had te Dordrecht een proef plaats met opvouwbare pontons. De leiding van deze demonstratie was in handen van den commandant van het corpa pontonniers en torpedisten. Een pontonvloot, waarvan de voorste boot de opvouwbare is, waarmede werd gedemonstreerd. werd. Goedegebuure: Dat is aan ver trek en sterfte te wijten. Voorz.: Toch mag men dat niet aanvragen op grond van vermeerdering, GoedegebuureDat kan btest gedaan zijn met de gedachte: In April komen er heel wat bij. Voorz.: Maar in April had men 210 leerlingen en in Juni 206 en in Sept. nog 206. Goe degebuure: Oeh ja, mijnheer de voorz., de wet spreekt van 48—53 leerlingen per lokaal. Maar als ik goed reken is voor de bijz. school 4 X 53 212 en voor de openbare school 3 !X 53 159, dus dan zouden we aan 7 lokalen samen genoeg hebben en ter nu nog! 1 te veel zijn. De Voorz.Nu maak+t p er opi die manier een rekensommetje van. Een vorige maal deed u dat ook zoo ongeveer alleen vjoor de ojpenb. school. Maar volgens den In specteur zitten in het 4e en 5e lokaal der bijz. school, resp. 61 en 30 leerlingen, is samen 91. De Inspecteur stelt voor dit te brengen op 45 in het 4e en 46 in het 5e lokaal. Dat is nog geblaseerd op 210 leerlingen. Misschien is de vermindering, van 4 leerlingen juist wel in een dier lokalen te vinden. Maar bovendien is het toch maar een tijdelijke, maatregel. Later kunnen we zien wat er gebeuren moet, doch laten we de zaak niet forceer en. Het gebruikte lokaal van de kerk zal toch ook niet altijd zoo blijven, 't Is een kwestie van misschien 6 maanden. Goe_ degebuure: Ja, we moeten 6 maanden wachten voordat we een besluit kunnen nemen, maar dan kan het nog wel niet klaar wezen. In stemming gebracht wlordt het voorstel van B. en W. aangenomen zJooolM de. vorige keer, ml. 6 stetmtmien vloer en dhr. Goedegebuure tegen. Dhr. Heij boer verklaart weer net te stemmen als op 28 Aug., n.l'. vódr, met de bemerking: wachten op 't 7de leerjaar en dan maat regelen treffen. Hierna sluiting. &ECHTZAKEN, MOORD MET VOORBEDACHTEN RADE. Voor de rechtbank te Almelo stond te recht een 20-jarige bakkersknecht uit Z.- Lutte, gemeente Losser, terzake, dat hij (opi 1 Jpii j.l. den 29-jarigen J. H. Haar man met voorbedachten rade met een Imes in de borst heeft (gestoken, wtel'kte lmessteek'vtoif in het hart doordfrong. Daar door trad de dood bljha onmiddellijk in. Het O.M. eischte wegens imloord met voorbedachten rade een gevangenisstraf van tien jaar. De verdediger riep d'e grootst intogeiljke clementie in. BELASTING-ONTDUIKER. De rechtbank te Roitterdaml heeft een zaak behandeld tegen een rentenier uit Oostvbome, die de belasting-auforiteiton opiziettelïjk in den Waan zOu hebben gle- bracht, dat zljin duiver vermogen f118,675 bedroeg, terwijl Idit in werkelijkheid f 148.575', 'bedroeg! Voor de Rijksinkomsten- belasting) had hij! als inkomen f 5840 opge geven, terwijl dit in werkelijkheid f7265 was. Tegen den verdachte, die erkende hetgeen( hem'.was ten laste gelegd, eischte de vertegenwoordiger van het O.M. een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Uitspraak 23 dezer. ONDERWIJS. Aan de R.H.B.S. te Zierikzee is tijde lijk benoemd tot leeraar dr. W. J. Klem Waszink te Paterswolde (Groningen). OIUD-VOSSEMEER. De heer F. W. O. Wiskerke, sedert 1 December 1884 werk zaam aan de O.L. School alhier, heeft tegen 1 Nov. a.s. ontslag verzocht uit zijn bbtrekking. fjANDBOUW EN VEETEELT. ST-PHILIPS;LAND. Onder het vee van dhr A. A. van Nieuwenhuizen al'hfier is mond- en klauwzeer geconstateerd. HET AANPLANTEN VAN VRUCHTBOOMEN. Daarvoor wordt 'het nu weer zoo zoetjes aan den tijd. Zoo dra de boomen het blad verloren hebben kan men daartoe over gaan. En dan is het beter in den herfst dan in het voorjaar te planten. De kwes tie is alleen maar: welke toornen zullen we koopen? Er is zoo'n verbazend groite keus, dat het niet moeilijk wordt, daaruit de goede te pakken. Bij het vaststellen van een goed sortiment aan appels en peren (want daarover alleen' zullen we het nu hebben) moeten we beginnen met twee dingen voorop te zetten en wel in de eerste plaats dat men rekening heeft te houden met de verkoopmogelijkheid en de verkoopwaarde op veiling, markt lof in den winkel en 'in de tweede plaats met de productiviteit van den boom en zijn geschiktheid voor de bepaalde gronidL. soort. De verkoopwaarde wordt in hoofdzaak nog bepaald door de grootte en de kleur van het fruit. De smaak telt daar helalas nog niet noemenswaard bij mee. Alleen wanneer men steeds op dezelfde veiling komt gaat men het fruit kennen en be taalt men er ook wat meer voor. Maiar dat gaat niet in één jaar. Ojok met enkele soorten, waarvan het piubüek de naam heeft leeren kennen en die dus min of meer populair geworden zijn is dat het geval. Het allervoornaamste is evenwel de geschiktheid van den boom voor groot- cuituur. Een soort als de Louise tbnne d'Avranches, die fijne peren levert, welke wel altijd gereede koopers zal vinden, heeft toch voor den boomgaard weinig of geen waarde daar de productiviteit on voldoende is. Men heeft een 30 jaar ge leden, teen de fruitteelt plotseling een groote vlucht nam, de fout gemaakt met een massa soiorten aan te planten, waförbij er vele duizende boomeu zijn, die noojit ©en enkele cent winst zullen opleveren. Juist de minderwaardige toornen zijn oor zaak geword^en van de klachten, dat er aan de vruchtenteelt geen droog brood te verdienen is. De goede soorten moeten de onkosten ook van dez© bloomen, die zoo slecht dragen tietalen en gebeurt dat niet. dan komt het bedrijf niet uit. Heeft men wat toornen aan te planten dan is de eerste eisch, dat ze goed moeten groeien. Daarover heeft men meestal niet te kla gen, Maar er zijn ook andere eischen waaraan, moet worden volden. Wat zal men b v. op de zandgronden met de oxs oranje pipping doen? Een fijn appeltje, dat ook nog wel 'heel goed draagt, maar op de zandgronden zulke kleine vruch ten geeft, dat we het wel als „knoet'* kunnen besch ouwen. Zulke boo men bren gen geen geld op. En daar gaat net' toch ook bij de vruehtenkWeekers om? Op grond van de ervaringen en proeven der laatste jaren genomen mogen we dan onderstaande soorten als goed aanbeve len. Hoogstam en halfstam, appels: goud- reinette, zure Brabantscbe bellefleur, no tarisappel. Groninger krooii en ster appel. Struik vorm appel: beauty of bath, lanes Prince Albert, Lemoenappel, notarisappel, goudreinette, yellow transparant. Hoog- stampeer: oomskinderen, N.-H. suikerpaer, maagdenpeer. En voor stoofpeer: winter- louwtje, pondspeer, ijsbeut. Voor struik- vorm: b. clairgeau (niet voor zandgrond), btré hardy, bré merode, clapps favorite, comtesse de Peris, William duchess, triomphe de vienne. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 October. Ccrkwcrvc. 2 ure, ds. Kuipers. *ereesfe«rk«. 9.30 ure, ds. Kuipers (Oogst- preek). 3«rffc. 9.30 ure, ds. Boogaard (Oogst- preek). Protestantenbond. 10 ure, mej. Geijsen- dorpher in de gemeentekamer. Rents**. 3 ure, ds. v. d. Staay. Reor4v*lls. 9 30 ure, ds. r. d. Staay, H**mst«4*. 9.30 en 6.30 ure, ds. r. Bins- bergen (Coll voor noodl kerken en personen). Geref. Koik. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma, Ond-Gevef. Ketk 9 30 en 2 ure, Leeskèrk. Blk*r*«*. 2 ure, ds. Koopmans (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Br*nw*rak*T*n. 10 ure, dr. Proost (Oogst- preek). Geref. Kerk, 9.30 en 2 ure, ds. de Boer. K**«*a*atr* 9.30 ure, ds. Koopmans (Oogstpreek). Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. 3**rit»«iw*. 9.30 ure, de heer Snethltg*, theol. cand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 9