mot centrifugeslib (het vuil uit de melk) en met kleverige melkbestanddeelen, die el in ontbinding verkeerden. Hier was een der hoofdoorzaken voor de ■terke boter. De versoho melk wordt bjj het oentrifageeren door een niet gereinigden ontroomer met allerlei sohadelijke bacteriën besmet. Die ver oorzaken later de sleohte smaakjes in de boter. HET KUNSTMATIG BROEDEN. Waarom gaat men kunstmatig broe den F Om drie groote voordooien te behalen, n.l.le, Men is niet meer afhankelijk van de broedschheid der kippen, die meestal te laat in het jaar komt; 2e. het is mogelijk vroeg te broeden en 3e. vroege kuikens zijn het sterkste en dus het voordeeligst Dit laatste wordt niet altijd beaamd. Immers, men komt nog al eens de meening ver kondigen, dat de kuikens uit de broed machine juist zwakker zij a dan de natuurlijk gebroede. Dit ia in 't alge meen niet juist. Men vergeet daarbij meestal, dat aan het kunstmatig op fokken van de dieren dan nog al eens het een en ander mankeert. Gaan de beestjes dood, dan is dat de schuld van de broedmaohine, maar niet van den man, die ze groot moet brengen, 't Is een oud liedje, dat de schuld werpen op een ander. Niet waar, de splinter en de balk doen hier ook opgeld. Men moet nu niet meenen, dat het kunstmatig broeden zoo iets heel nieuws is. Het is integendeel zeer oud. Bij de oude Egyptenaren en onder de Chineezen, vele honderden van jaren voor onse jaartelling, kende men het reeds. Alleen de maohines die men toen gebruikte waren niet geheel gelijk aan die van onzen tijd. Immers, men legde de eieren in warme mest en later bouwden de Egyptenaren er speciale ovens voor. Dat gebeurt nu nog! Ook in de natuur sohijnen sommige vogels er een broed- oentrale erop na te houden. Dezen zomer kon men in de N.R.Crt. lezen, dat een vogel in de Rotterdamsche Dieren tuin zijn eieren legde in rottende bladeren en ze daar liet uitbroeden. Zelf paste hij er voor. De eerste broedmaohine, die met practisch resultaat werkte, werd in 1850 in Frankrijk in gebruik ge nomen. Men stookte de machine warm met houtskool, briketten of warme steenen. Met briketten had toen de beste gevolgen. In 1890 kwam de machine van Hereon, die met warm water werd verhit en het type is van de tegenwoordig gebruikte warmwater-machines. Deze twee typen hebben zich nog altijd ge handhaafd. De principes van onze tegen woordige maohines zijn geheel gelijk aan die van Herson en Sijpers. Op onderdeelen alleen zijn er verschillen te constateeren. Als voordeelen voor de warmwater- machine kunnen we aanvoeren, dat ze heeft een standvastige warmte, geen sterke lnoht ver plaatsing wordt in de machine waargenomen en men behoeft geen te sterke warmtebron. Daardoor is deze machine buitengewoon goed geschikt voor de piepkuikenfokkerij waar men in elk jaargetijde moet broeden en voor het vroeg broeden van kuikens Als nadeel moeten we noemen, dat wanneer de temperatuur schommelt, deze niet gauw tot rust komt. Het is dan niet gemakkelijk een constante temperatuur te verkrijgen. Het nadeel van de heete luchtmachine is, dat er een te sterke luchtverplaatsing in plaats heeft. Als er wat later in het voorjaar gebroed wordt, hindert dat niet, omdat het buiten de machine dan ook al wat warmer wordt. "Wanneer een machine op gang gebracht wordt en ook later, als het broeden eenmaal plaats vindt en de eieren er dus in leggen, heeft natuurlijk geregeld afkoe ling plaats. Het is dus te begrijp >n, dat de lucht of het water warmer most zijn dan de temperatuur in de machine. Onder de kloek heeft men een warmte van 104 k 105° F. geconstateerd In de machine houdt men het op 103°. Moet men nu een machine tot 200° stoken om die 103° te verkrijgen, dan is deze beslist af te keuren. Ze deugt niet en geeft slechte resultaten. VERKOOPINGEN, EN& Ootober 17, Bouwland, Oud-Vosstmeer, v. d. Velde. 24, Weiland, Soherpenisse, 81, Hofstede, Poortvliet, ONDERWIJS. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOE(S. Tot de eerste klasse zijn o.a. toege laten: J. Die 1st te Dreisehor, Arrth. Gast, DmivendijkeJ. A. A. Geluk, Tholen en M. P. M. v. d'. Klooster, Brouwershaven. 8CHOOLQUAESTIE TE NOORDWIJK. Enkele ouders te Noord wjjk hebben toelating van hun kinderen, die tevoren een bijzondere school hadden bezooht, tot een der openbare scholen gevraagd. Deze toelating is door B, en W. ge weigerd aan de hand van de verorde ning, die o. m. bepaalt dat bij een ver zoek om tusaohentijds tot een openbare fohool te worden toegelaten drie maan den moet worden gewacht voordat die toelating kan worden toegestaan. De ouders meenen, dat een dergelijke bepaling in strijd met de wet is eu hebben zich tot Ged. Staten gewend. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk- Bedankt: Voor Neerlangbroek (toez.), ds. P. de Looze te Renkum. LUCHTVAART. DE AUTOGIRO. Op zijn rondvluoht van Londen uit over Parijs, Brussel en enkele Duitsche steden is Woensdag, na uren wachten van vele honderden belangstellenden, waaronder zoowat heel vliegdeskundig Nederland, zoowel burgeljjkals militair, de La Cierva autogiro op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam verschenen. Donderdagmiddag is de autogiro van Waalhaven naar Brussel vertrokken, nadat de piloot Rawson met het toestel in den ochtend nog een demonstratie had gegeven met den direoteur van de Aviolanda Vliegtuigenfabrieken te Papsn- dreoht als passagier. DE POSTVLUCHTE|N NAAR INDIE. Ook het 5e postvliegtuig, dat Donder dagmorgen Schiphol verliet met 298 K.G. post aan tpord, heeft koers gezet naar Ned -Indië en is op reis daarheen reeds te Budapest aangekomen. ELECTRISOHE TIEN GEBODEN. 1. Werk nooit aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repa- reeren van snoeren e. d.), zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld. 2. Vul nooit een melkkoker, water ketel of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. 3. Schenk nooit uit een waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwgl het ingesohakeld is. 4. Gebruik nooit snoeren, contact- stoppen of andere electrisohe apparaten, die niet geheel in orde zijn. 5. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of sohok gevoelt bij het hanteeren van een electrisoh toestel, die u doet vermoeden, dat het apparaat onder spanning staat, waarsohuw dan uw electrioien, opdat deze het toestel kan nazien. 6. Raak bij het in- en uitsehroeven van een gloeilamp nooit aan de metalen huls van de lamp en kom bij het in steken van een contaotstop nooit aan de pennen. 7. Als ge nieuwe branders in een etraalkaohel wilt zetten, overtuig u dan, dat de oontractstop uit de contaotbus is gehaald, dus het geheele instrument stroomloos is 8. Raak nooit onder spanning staande geleiders aan en wees vooral in voch tige omgeving (kelder, badkamer a. d.) voorzichtig met electrische toestellen of leidingen. 9 Draag zorg bij het schoonmaken, vooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrisohe toestellen te komen. 10. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestellen of blanke ge leidingen, terwijl ge met de hand of eenig lichaamsdeel in oontact zij t met de aardleiding van uw radio-toestel, met de water- of gasleiding of met het telefoontoestel. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Krasse oudfes. Te Zuidlaarderveen vierde dezer dagen de 90-jarige Lulof Sgbring zijn verjaardag te midden van zijn broeders: de 80-jarige Johannes, de 87-jarige Harm, de 85-jarige Harm, terwijl een 83-jarige broeder niet aan wezig kon zjjn. Onweer. Te Hunsel (L zijn 4 vaar zen van den landbouwer P. Vleeshou wers door den bliksem in de weide getroffen en gedood. Te Warmond is tijdens een on- weder de bliksem ingeslagen in de boerderij van K. de Haas. Een gedeelte van het dak werd vernield en in de muur ontstond een groote scheur. In de kamers is een groote verwoesting aan gericht. Niemand werd echter getroffen. Onder zijn eigen wagen bedolven. Toen Woensdagmiddag de landbouwer G. van Marie met een wagen met kunstmest, bespannen met 2 paarden, den veer weg te Wijhe afreed, kwam hij in botsing met een paal aan den kant van den weg. De wagen kantelde, waardoor Van Marie onder de vracht kwam te liggen. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar bij 's avonds is overleden Meppel benadeeld. Het totaal der be dragen, ontvreemd ten nadeele van de gemeente Meppel, door den voormaligen secretaris, den heer J. v. d Z in de jaren 1918-1928, bedraagt bljjkens het rapport van het verifioatie-bureau der Vereeniging van Nederl. Gemeenten f 39 349.70J. In bedoeld rapport wordt geconstateerd, schryft De Teldat bur gemeeater Knoppers herhaalde malen handelingen heeft gepleegd, die in strijd waren met de gemeentewet, terwijl den ontvanger, den heer G. H., onachtzaam heid en gemis aan verantwoordelijkheids gevoel wordt verweten. Ook de direc teur dor gasfabriek, de heer D. de K., heett niet voldoende aoht geslagen op bedoeld artikel Verder wijst 't rapport er o. a. op, dat twee raadsleden in den distributietgd in loondienst geweest zijn bjj de gemeente en dat zij, zulka in strijd met art 23 der gemeentewet, niet als raadslid zijn afgetreden. Een groeiende gemeenteTe Galeen (Limburg), dat op 1 Jan. 1918 3800 inwoners telde ea dat door den bouw der mijn „Maurits" zich weer snel uitbreidt, is do 10.000e inwoner ge boren. Aan de kleine, een kleinzoon van een der wethouders, werd namen? de gemeente een spaarbankboekje, waarop f 50 gestort was ter hand ge steld. Bjj den doop heeft de burgomeoeter als poter gefungeerd. Blijven of weggaan? Bij Kon. besluit is de goedkeuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Halsteren (N.-Bwaarbij aan den beer A. van Hoek ontslag werd vorleend uit zijn betrekking van secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand van Halstoren. Deze Koninklijke be slissing was gebaseerd op het bekende ^pon bis in idem, zoodat de nieuwe raad niet bevoegd was den heer Van Hoek te ontslaan, omdat de oude raad" hem reeds straf had opgelegd. Thans hebben eenige raadsleden aan den burgemeester verzocht een spoedeischan de vergadering te beleggen en daarvoor als eenige punt aan de orde te stellen het ontslag van den heer Van Hoek. De doodelijke damp. De in de J. P. Heijestraat te Arnhem wonende weduwe N., die met haar 30-jarige doohter samenwoont, had Woensdagavond de kachel aangemaakt en deze geheel met anthraciet gevuld. Te ongeveer 9 uur hoorden bovenburen gekreun in de woning der weduwe en even later een doffe slag. De buren drongen het huis binnen en vonden beide vrouwen in deerniawekkenden toestand De dochter lag bewusteloos op den vloer en de moeder eveneens bewusteloos op een stoel. In de kamer hing een ondragelijke kolendamp. Men zette onmiddellijk alle vensters open en waarschuwde de politie. Van het stedelijk ziekenhuis verscheen spoe dig een geneesheer met een auto-brand hard en verplegend personeel. Moeder en doohter werden hiermede in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. Radio mast ingeshrt. Woens dagmii dl lag is te Huizen plo tseling een der gir o o te radiomasten. bestemd voor den nieuwen korte golf-oinroep Holland-Indië, ineen- gevallen. Van den mast feitelijk een toren van ijzer cons true tie die 60 M. hoogt© uiöest bereiken, was reeds 50 M. voltooid. De top', een constructie met een platform, zou juist worden omhoog ge- hestihen, toen het ongeval plaats vond. Niemand bekwam letsel, omdat men hél gev8,ar tijdig bemerkte. VAN HEINDE EN VER. Donderdagnacht even voor midder nacht is in Liieben, een stadswijk jn Praag, met groot geraas de helft van een pas gebouwd tpand ingestort. Het gebouw was 3 verdiepingen hoog. Het puin vliel op het trottoir. Er zijn voor zoover bekend geen menschenlevetis te betreuren. Het Fransohe ministerie van marine deelt mede, dat de onderzeeër „Ondine", die kruist tusschen Cherbourg en Bizerta, waar het vaartuig den 10 October moest aankomen, daar niet aangekomen is. De minister heeft aan oorlogsschepen last gegeven den onderzeeër tegemoet te varen. De burgemeester van het Duitsohe stadje Schöningen is door de regeering van Brunswjjk geschorst omdat bij ge meentegelden ten eigen bate heeft ge bruikt en in den gemeenteraad valeoho inlichtingen omtrent zijn particuliere ondernemingen heeft verstrekt. „Bij de aanstaande verkiezing en altijd voortaanzal Engeland door vrouwen geregeerd worden. Wij be hoeven daar niets van te vreezen. Engeland is vroeger ook al door vrouwen geregeerd". Aldus de markiezin Curzon of Kedleston in een toespraak, waarmee zij te Brighton de Britsche rjjksj aarbeurs De Brunswijker Landuzeiting meldt, dat de hertog van Brunswijk een kunsthandelaar te Weenen opdracht heeft gegeven den „Welfensohat", die zioh in het kasteel Blankenburg in de Harz bevindt, if verkoopen. De hertog wil er 10 miljoen dollar voor hebben en de kooper moet bovendien verklaren, dat hij de schilderijen en wapenoollectie intact zal laten. Men zal zich herinneren, dat een maand of wat geleden bij Los Angeles oen jongmensob, William Hick man, een kind ontroerde, vermoordde, het ljjk verminkte en den vader nog een losgeld afperste. Daarna nam hij de vluoht, maar hij werd tenslotte ge pakt en ter dood veroordeeld. De advocaat, die Hickman heeft ver dedigd, trachtte zijn oliëat krankzinnig te laten verklaren, maar de jury en rechter traden daar niet in. Hickman werd ter dood veroordeeld. Zijn advooaat heefc nu getracht van rechters bij het OpperBto Gereohtahof der V. 8t te Washington iets gedaan te krijgen in het belaDg van zijn oliëat; maar bij vijf van die rechters kreeg hij nul op het r*que«t. Thans is WaLh we?r op weg naar Califoruiü Hij zal daar bij den gourerneu1* van de a Staat op genade voor den terdoodvoroorde 1de aandringen. De tijd dringt, want de executie is vastgesteld op 19 October. Mme Ostertag, de j ugdige secrc taresse van den commuoistiaohea Pa- rijsohen advocaat mr. Berton, gaat de balie voor de planken verlaten; zij zal in de operette optreden Zij is niet de eerste advocate, die van de balie naar de planken gaat. De bewoners van het ten N.W. van de Beringstraat gelegen eiland Wrangel verkeeren in levensgevaar ten gevolge van de onmogelijkheid, hen van voedsel te voorzien. Deze bevolking bestaat uit vijf Russen en 50 Tsjoektejen (een gewoonlijk nomadisch levende htam in Noord-Siberië). De weersomstandigheden laten «en hulpverleening per vliegmachine niet toe. Men overweegt een hulpexpeditie per slede. Het is echter zjer de vraag, of men er in slagen zal, de Noordalijke IJszee per slede over te steken. De rechtbank te Nordhausen Duitschland, heeft een apotheker ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf en 3000 M. boete. Reeds tien jaar lang heeft de man geregeld de dure bestanddeelen van voorgeschreven recep ten of eenvoudig weggelaten of de hoe veelheden sterk verminderd. Vooral klanten van buiten de stad liet hij ge heel willekeurige en veel te hooge prijzen betalen. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM (V.D.) Hoewel de beurshandel vandaag van kleine afme tingen was, was de algemeene tendenz niet sleoht. Rubberwaarden waren vast gestemd, in verband met het aantrekken van de rubberprijzen. Suikeifondsen waren 'ook wat beter gedisponeerd. H.V.A.'s waren iets verbeterd en liepen onder beurstijd langzaam aan naar boven. Op de Olieafdeeling vormde zioh een groote hoek in Koninklijken, die zioh tijdens de beurauren eenigszins binnen nauwe grenzen bewogen. Tabakken trokken weinig attentie. Soheepvaartpapieren waren verwaar loosd. Van de Mijn waarden werden Algemeene Exploitaties lager genoteerd. Boeton's bleven op peil. Op de Yankee- markt ontwikkelde zich nogal wat be weging in United States Leathers. In de Industrieëlen ging weinig om. Prolongatie 4 °/0. AMSTERDAM (V.D.) In de straf zaak tegen den 27-jarigen koffiehuis- bediende H. van Kikkert en den 31- jarigen timmerman P, Veldhuijzeu, beiden uit Amsterdam en thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring; in Hooger Beroep voor het Amsterdameoh Gerechtshof, terechtstaande als verdacht van de lafhartige berooving van een 78-jarigen banklooper, in den morgen van 15 Februari, op den Singel bij de Treefsteeg, heeft heden de Prooureur- Generaal bevestiging in zijn geheel ge- ëisoht van het vonnis der rechtbank, v. Kikkert en Veldhuyaen waren daarbij veroordeeld resp. tot 3 jaar en 9 maanden en 4 jaar gevangenisstraf. AMSTERDAM (V.-D.). De directie van d© K.L.M. deelt imede, dat het vliegtuig de H.-N.A.E.N. om' 15 uur (plaatselijke ,t!ij!d)' gisteren te Belgrado is aangekomen. AJl©s is in orde en het vliegtuig gaat heden verder. ARNHEM (D.VHedenmorgen te half 12 passeerde een 66-jarige wissel- looper het Willemsplein. Hij wilde over steken, dooh vermoedelijk doordat hij een oogenblik besluiteloos stond ie kijken, werd hij overreden door een snel nade rende auto. In zeer zorgelgken toestand is bij naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd HILVERSUM (V.D.) De kantm- reohter heeft inzake de Muidertolkwestie den tolgaarder Kiiuderer vrij gesproken van het hem ten laste gelegde, dat hij het verkeer op de brug in Muiden zon der verlof van het bevoegde gezag, had belemmerd. De heer Floris Vos werd tot 2 maal f 25 boete veroordeeld ter zake van 2 délioteo, n.l. het niet voldoen aan de bevelen van de mare chaussee in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer. DELFT. (V.D.) Op den Rotterdam- schen weg bjj Oveischie is hedenmorgen te ongeveer half 8, een loxe auto vau den heer Wieinan uit den Haag ter hoogte van den „tempel", waarschijnlijk door het defect raken van de stuur inrichting met groote snelheid in een langs den weg loopenden sloot gereden, na te voren een ijzeren hek te hebben vernield. De chauffeur is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Oversohie overgebracht. De heer Wieman bleef ongedterd De zwaar beschadigde auto werd weggesleept. GOES (V.-D.). Hedennacht te half twee brak brand uit in de schuur van den h©ep G. Thorenaar te 's-Heer-Hendrikskin- deren bijl Goes. De schuur met inventaris stond; tengevolge van den krachtigen wind spoedig( in Jichter laaie. Onder jm©er kWa- imöni in de vlammen Om! 3 meerimalen be- kroondei hengsten. Het woonhuis wist men gedeeltelijk te behouden. De bewoners konden zich met Imbeite redden. Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. i DRESDEN (V.D.) Tijdens een voor stelling in het Circus „Msyae" te Dresdea-Cotta, is een der groot* beren tegen den dresseur G?org6 Lark opge sprongen die zware verwondingen opliep. Het gelukte den dresseur uit de kooi te brengen D-i beer zag daarbij kans eveneens nsar buiten te komen en rende naar de paardenstallen waar hij een paardrijdster aanviel en even eens verwondde. Het dier werd ten Blotte neergeschoten. De toestand van den tammer is ernstig. PRAAG (V.-D.). Hot aantal personen, dat tengevolge van het instortingsongeluk te| Praag gedood werd, en waarvan er tot dusverre 33 geborgen waren, mOet circa 50 bedragen. Zelfs indien men aanneemt, dat de klopsignalen, die de arbeiders gisteren in de diepte mjeendén waar te nemen, geen autosuggesties zijn, is het toch nog zeer onwaarschijnlijk, dat er zich nog levenden onder de puinhoopen zouden bevinden. De gearresteerde be drijfsleider van de bouwwerken, Ir. Mon dei, is heden ter beschikking van de justitie gesteld. Het politierapport van heden verklaart, dat de hoop om de nog in ïöven lijnde slachtoffers te vinden^ uiterst gering is geworden, aangezien ge bleken is, dat alles tot in de kelders toe in puin is gevallen. Sedert gisteren wo|rdt bij het reddingswerk een. draaibare hef- kroon gebezigd, welk toestel eigenlijk al veel eerder in gebruik had inbeten wor den gesteld. De toestand van het belen dende pand wordt bedenkelijk, daar de frontmuur ervan eveneens scheuren be gint te vertoonen. PARIJS (V.-D.). Naar uit Brest wordt, 2fijln 5 Fransch© torpedoblototen in zöe gegaan om onderzoek te doen naar d© Fransche duikboot „Ondine", die nog biet! teruggekeerd is. De laatste berichten, die van den onderzeeër ontvangen wer den, maakten 'inleiding van een positie aan de Spaansche kust. In m'arinekringen te Cherbourg hoopt men, dat de „On dine" beschutting tegen den storm heeft gezocht en dat een hapering aan de ra dio-installatie den commandant belet heeft zfij'n toevluchtsoord bekend te maken. LISSABON (V.D) Te 12 u<ir 10 is het marconi-station Pico de Vigario met de „Graf Zeppelin" in draadlooze ver binding geweest. Het ontving particu- liere telegrammen van passagiers en bemanning, big kens welke het lucht- sohip zijn reis onder gunstige omstan digheden voortzet. ROME (V.-D.). Naar uit Treviso ge- tm©id wjoirdt is het aantal slechtof'fers dat gedood werd bij de Woensdagavond te Castagnioie plaats gehad hebbende ont ploffing in een munitie-opslagplaats, tot 11 gestegen. Het aantal gewonden be draagt 4. Tot dusverre konden slechts 5 lijken geïndentificiëerd worden. MOSKOU (V. D). De observatoria te Leningrad maken zioh gereed voor de observatie van de zon-eclips, die 12 November zal plaats hebben. De ver duistering zal te Leningrad ziohtbaar zijn en duren van 9,40 morgens tot 12,20 's middags. Op het hoogtepunt van de eclips zal m9er dan van do zonneschijf bedekt zjjn. LONDEN. (V.D.) In aansluiting op het berioht in zake het signaleeren van de Zeppelin door het Engelsche s.s. Gymerio", kan nog Bader worden ge meld, dat de positie van de Zeppelin ciroa 300 mijl ten Zuiden van kaap Saint Vinoent was. Genoemd berioht is reeds bevestigd. LONDEN (V. D.) Een telegram van de Western Union uit Horta op de Azoren meldt, dat de „Graf Zeppelin" te 1 uur met San Miquel in radio verbinding is geweest en te 1 uur 35 over Madeira is gevlogen. LONDEN (V.-D.). Het Engelsche s.s. „Gym'eric" heeft aan !de Radio Marinja Corporation gerapporteerd, dat het de !„Graf Zeppelin" op 7 gr. W,L. en 35' gr. N.B. heeft gezien, terwijl het luchtschip zich in Westelijke richting voprtbewopg. Het weer is uitstekend, terwijl ook het uitzicht niets te wenschen overlaat. NEVy-YORK (V.-D.). Volgens een via Cadiz (Spanje) alhier ontvangen radio-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 2