Zierikzeesche Nieuwsbode 'n NIEUWE REGENJAS ULSTER A. E. HOLTY, eerst kijken MIJJNHARDTS abonnement: Vrijdag 28 Sept. 1928. zierikzeesche courant aovertentien EERSTE BLAD. inzending Advertentiën HINDERWET. buitenland. oude haven, binnenland. Uit Stad en Provincie* Vrouwenhanden ÜMHEEREN-BAAI verstopping Fijj» per 3 naandeu f 1,60, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Aiiouderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Mnd., Wned. en Vrtjd. Postohèqne- en Qiron. 137677. 85ste 1AARQANQ. No. 11754. Dir. I. 1. DE LOOZE. Ullf.-Rwlicleir li. J, KOSTEN 18 regel. 60 ete., ru t regel» en daarboren 20 ete. per regel. Reclame. 30 cta. p. regel, Bjj contract belangrijke korting. Innending op den dag rat lit- gare vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. KOSTERS, koopman te Zierikzee, om VERGUNNING tot het oprichten van een bewaarplaats van huiden en vellen, in het pereeel aan de Sint- Lievei sstraat, wijk B 449, kadastraal bekend in sectie A, no. 115. Op Donderdag 11 Oct. a.s., des namid dags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. N B. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zfj, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 27 September 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P F. WITTERMANS, Secretaris. MUNITIEDEPOT ONTPLOFT. In een fort in Noord-Afrika bij de stad Melilla is een munitiedepot ontploft, waardoor het geheele fort in de lucht vloog. De ontploffing geschiedde na mid dernacht toen de uit de schouwburgen komende menigte de straten vulde. Op een sterken vuurgloed aan den hemel volgde een ontzettende ontploffing, waar na een regen van glasscherven, stukken hout, steen en en zand op de verschrikte mensChen neerviel, die in de meening verkeerde dat er een aardbeving plaats had. en naar alle kanten uiteenstoof. Op ide tijding dat er in het fort Cabrerizas een ontploffing was geschied, begaven zich; fdto militaire en civiele autoriteiten, alsmede een steeds groot er wordende me- fnigte naar de plaats des onheils. Zij aan schouwden een schrikkelijk beeld van ver woesting. Er stegen kreten op ,uit de puinhoopen; van het fort was nog slechts een reusachtige trechter over, welks op pervlakte met steenblokken en gruis be dekt, de plaats van het vernielde fort aanduidde. Het was verslagen duister* Bij' fakkellicht ging men over tot het ber gen van de gewonden en do oden. On danks het moeilijke reddingswerk waren alle sachtoffers na enklele uren uit de (puinhoopen gehaald. 57 lijken werden; naar het doodenhuis gebtracht, terwijl ongeveer 200 gewonden naar de hospitalen werden vervoerd. Geheele families zijn om het leven gekomenvan anderen is slechts één lid overgebleven. Niet ver van de iplek der ontploffing werden de lijken eener vrouw en haar beide kleine kinderen ge vonden. MUSSOLINI OVER HET LAGE GEBOORTECIJFER. In Italië is bezorgdheid gewekt door de gestadige afneming van het geboor tecijfer. Aan deze bezorgdheid heeft Mussolini uiting gegeven in het m'aand blad „Gërarchia". Hiermede is 't wacht woord, dat gedurende eenige jaren Was: de eisch om1 grooter gebied, veranderd in een pleidooi voor de nakomelings schap, opdat Italië in staat Zal Zijn het gebied, dat het reeds bezit, naar be- hooren te ontwikkelen. In de ontwikkeling van zijn stellig ver klaart de Duce, dat, tenzij er iets ge daan wordt om! den vloed naar de ste den te stuiten, men vroeger of later overweldigd zal worden door de Zwar te en gele rassen van Afrika en. Azië, waar de vruchtbaarheid de voornaam ste eigenschap is. In epigramatische stijl sprekende stelt Mussolini het volgende axioma op: „Hoe meer de stad groeit, hoe onvruchtbaarder Zij wordt. De voortschrijdende onvruchtbaarheid staat in direct verband met de monsterachtige groei van de stad. Berlijn, dat -in een eeuw groeide van een stad van hopderdr duizend inwoners tot een van ruim vier millioen inwoners, is op het oogenblik de onvruchtbaarste stad van de wereld''. Sprekende over de gekleurde rassen. £egt de Duce, dat de zwarten en gelen „aan onze poorten staan, niet alleen om dat Zij zoo vruchtbaar zijn, maar ook Oirt hun bewustzijn van wat ze in de wereld kunnen worden. Terw'ijl btv. de blanken in de V.S. een ongunstig ge boortecijfer hebben, zijn de negers dier V.S. ultra-vruchtbaar en vormen reeds een aantal van 14 millioen of een zesde van de geheele'bevolking''. Dergelijke ver schijnselen, die de decadentie van het blanke ras aangeven, worden door Mus solini in bijna lederen staat van Europa opgemerkt, hetgeen hij met schrikwek kende cijfejrs illustreert. OF bij Stoor U niet aan bluf-aanbledingen, maar ZIERIKZEE. Ten slotte wendt de Ducte zich tot Italië. Hij stelt vast, dat Italië van een geboortecijfer van 38 per 1000 in 1885 jafgezakt is tot een cijfetr van 27 per 1000, en het sterftecijfer, ofschoon ver minderd, niet in de gewenschte mate is afgenomen. Als Italië niet op de een of andere wijze er in slaagt dezen neer- waartsche'n stroom te stuiten, dan Zal piles wat gedaan is of gedaan Zal wór den voor de fascistische revolutie nut teloos ziijn. Na de uitspraak van Hegel aangehaald te hebben, dat „Wie geen vader is, is geen man", 'beëindigt Mussolini zijn ar tikel, Zeggende dat er levensonderhoud is voor minstens 60 millioen inwoners meer in Italië. NATIONALE LANDSTORMDAG. De bizondere vrijw. landstorm heeft Donderdag den lOen verjaardag gevierd' met een nationalen landstormidiag te 's-Gravenhage, Waaraan 25 a 30.000 per sonen deelnamen. Uit alle deelen van het land waren dezte vrijwilligers naar Houtrust geko men. Zonder uitzondering waren Zij in burgerkleeding. Hun eenig onderschei- dingsteeken was een oranjeband om een van de armen. In uniform gekleed wa ren alleen de officieren. Alle afdeelingen droegen een oranjeband m'ee, waarop de plaats hunner herkomst Was vermeld, blo- vendien waren er vele, die een eigen vaandel hadden meegebracht, versoheidie- ne ook een muziekkorps. Krijgshaftig za gen de colonnes er allerminst uit. DeZe Nationale Landstormdag was dan ook be doeld als een vreedzame demonstratie, vrij van ^lke militaristische tendens. Om kwart vóór twee was de eere-tri- bune gevuld met autoriteiten uit stad en land, p. a. alle ministers, de burge meesters, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en vele anderen. Vliegtuigen cirkelden bloven Houftrust, die met rook' tegen den strak blauwen hemel de initialen van de Bi zonderen Vrijwilligen Landstorm', B.V.L., schreven. Iets vóór tweeën kwam Prins Hendrik op het terrein. Hij werd met muziek en enormia geestdrift ontvangen en nam plaats in de Koninklijke loge, die prach tig was versierd. Onmiddellijk daarop beklolm de heer L. F. Duymaar van Twist, de voorzitter van de nationale 1 andstorm'coimmissie, het podium en nam het Woord om die ope ningsrede uit te spreken. Achtereenvolgens voerden het woord, oud-minister dir. de Visser, 'mir. D. Fook, oud-minister Colijn, tmlr. P. Drooglever Fortuijn en het Kamerlid, dr. Deckers. Kw'a'rt vóór 4 had het défilé plaats voor de Koninklijke Familie, welke tegen over de Duinioordkerk plaats had genop men. Het voorbij trekken van de troepen geschiedde in stilte en zonder eenige de monstratie. Voior de Koninklijke familie werd het hoofd ontbloot en rechts ge wend. De Koningin, de Prins en de Prin ses groetten alle vaandels en bevelheb bers. Toen het défilé na ruim een uur was afgeloopen vertrok de Koninklijke familie langs denzelfden weg als zij was gekomen. Incidenten, van welken aard ook, deden Zich niet voor. Het Zeeuw'sche Landstormverband nam met 63 afd., tellende 1650 man, deel aan de indrukwekkende demonstratie. ZIERIKZEE. Bij beschikking van den Minister van Arbeid Zijn voor dien tijd van 6 jaar aangewezen 'bij den Raald van Arbeid te Goes als werkgever-lid de heer A. Anker, alhier; als pl.verv. lid dhr. P. Verbeek, alhier. Als pl.verv. ar beiderslid dhr. J. Catshoek', alhier. Zo o a ls reeds op een andere plaats in dit nummer wordt bekend ge maakt, zal de plechtige openstelling voor het verkeer van de brug over de Een dracht op Woensdag 10 October a.s. plaats hebben door Z.Ex. den (minister van waterstaat. Verschillende autoriteiten ziiïJen mede aanwezig zijn, ova. de Com- masssrissen der Koningin in Zeeland en Noord-Brabant en een vertegenwoordiger der Koningin. Het programma voior d„- zen, voor 't eiland en stad Tholen, zoo gewzchtigen dag, vermeldt 10,30 uur, ont vangst op het gemeentehuis; 12 plechtige opening der brug en 1,30 autotocht door het eiland ,Tholen. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beaehadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ot. PUR0L RECHTZAKEN. In de zitting van 25 Sept. j.l. van den politierechter te. Middelburg werd ten- uitvjoerlegiging bevólen van het vonnis van den Politierechter van 6 Dec. 1927, waar- bij! A. A. de B-, 34 jaar, werkman te Zie rikzee, wegens ontucht is veroordeeld tot 14 d. gev.str. of voorwaardelijk met een (proeftijd van 3 jaar. CORRUPTIE. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan P. J. V-, de ge wezen gemeente-architect van deBilt, be schuldigd van aanneming, van gif ton toen hiji in zijin kwaliteit van gemeente-archi tect werk gunde aan leveranciers, die hem dan een extratje bezorgden. De smid Sch. te Bilthoven had aan verdachte bij' het leveren van een hek f 300 in de hand gestopt en vroeger al eens voor een an- 'der karweitje f 25. De officier van jus. titie was van oordeel, d?,t verdachte zich aan een ernstig feit had schuldig gemaakt. Hiji eischte 4 (mi. gev.str. De verdediger bepleitte op juridische gronden vrijspraak subs, clementie ver zoekende door oplegging ven een geld- bbeto. Uitspraak 9 October. VRIJSPRAAK. De arr.-rechtbank te Zwolle dééd uit spraak in de zaak tegen een bówoner van Rheezerveen, gem. Ambt Hardenberg, be. schuldigd in den loop van 1927 en 1928 zijn achterlijke vrouw, die zich in hulp behoevenden toestand bevond en waar voor h'i; onderhoudsplichtig was, te hebu ben verwaarloosd, niet voldoende voed sel verstrekt en geneeskundige hulp' ont houden, waardoor Ziji 24 Mei 1928 is over leden. Volgens rapport van dr. Hulst uit Leiden verkeerde de vrouw in een toer stand van ontzettende vermagering, uit putting en vervuiling. Al leed zij aan lichte t.bic.-aandoeningent w'as zli. de doodsoorzaak verwaarLopzing. De officier van justitie eischte 1 jaar en 9 |m!aianden •de rechtbank sprak verdachte echter vrij". DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Na de uitspraak van de verdachten Claas Sweeris en Jan Vroege in Febf. van dit jaar, in veirbland met toen in de heropende instructie aan 't licht geko men feiten, was, naar Then zich herinne ren Zal, een strafrechtelijk onderzoek be gonnen tegen Joh. Gollé Sr., A- Qollé, Joh. Anth. Gollé Jr- en A. Obdam te Culemborg, teneinde de justitie op een dwaalspoor te brengen. Dit onderzoek moet hebben uitgewe zen, dat, overeenkomstig de verklarin gen door getuige mej. Haveman afge legd, de gebroeders Gollé die ztilks aanvankelijk onder eede voor het ge rechtshof hebben ontkend de schrij vers van de anoniem'e brieven. Zijn. Naar „Het Volk" verneemt, is in ver band hiermede tegen de gebroeders Ar- noldus en Joh. Ant. Gollé rechtsingang verleend en Zullen zij zich, beschuldigd van meineed, in den loop van de vol gende maand voor de Tielsche rechtbank te verantwoorden hebben. Na de invTijheidsstelling van Claas Sweeris hebben zijn verdedigers van den ECHTE FRIESCHt %etds oanqf 50 cl. pci poni 20 ct. per om 10 cl. ptr jf om minister van jusitie een schadeloosstel ling voor hun cliënt gevorderd. Naar het blad verneemt, heeft Swee ris deafer dagen van het departement van justitie het bericht ontvangen, dat de minister hem! een schadeloosstelling van f1500 heeft toegekend. LANDBOUW EN VEETEELT* STAND DER LANDBOUWGEWASSEN OP 21 SEPTEMBER. Het meerendeel oer akkerbouwgewas sen heeft zich in den laatsten tijd uitste kend gehouden, dank zij het mooie weer, dat ook de verdere voortzetting van den st ten zeerste begunstigd heeft. Mede als gevolg daarvan worden zeer hooge opbrengsten verkregen, die in enkele stre ken zelfs maximaal genoemd worden, ter wijl verder ook de kwaliteit vr'ijfwel zon der uitzondering uitmuntend is. De tar we is zeer goed en de haver is slechts weinig minder op de hooge lichte gron den. Van de peulvruchten zijn vooral de erwten uitstekend, de bruine en witte boenen echter, waarvan de stand den geheelen zomer nogal te wensohen liet, zijn in beschot nog tegengevallen; de op brengst daarvan kan slechts vrij goed Worden genoemd. De oogst van de aard appelen is goed tot zeer goed, terwijl ook, voor zoover zij reeds gerooid Zijh, de kwaliteit zeer gunstig wordt beoor deeld; dit jaar is er in de aardappelen slechts v zeer weinig ziekte opgetreden» Melkprzdacfie en voedselvoorziening. De voedselvoorziening van het melk vee, die in de eerste helft van Augustus slechts matig was, is, tengevolge van de grootere hoeveelheid neerslag in het 2de gedeelte van deze maand, belangrijk ver beterd, zoadat de melkproductie over het geheel genomen vrij normaal was, in en kele streken zelfs iets daarboven. In Zee land, waar veel minder regen viel dan in dezen tij'd van 't jaar normaal is, w!as er te weinig gras, terwijl uiteraard nog geen tietenblad ter beschikking stond; de melk productie was er dan ook 5 a 10 o/o tieneden normiaal; het gebrek aan goed drinkwater zal ongetwijfeld mede van invloed zijn geweest. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEfE, 28 Sept. Ten overstaan van notaris Kortewteg werden 'heden alhier publiek verkocht, gem. Zierikzee: 78.60 Aren bóuwland aan den Meeldijk, voor f 1420 per gemtet; 10,95 aren duingrond aan den Ouden weg, vop|r f 526 den hoop. Gein. Noordgouwe: 1.56.70 H^A, bouw land aan Tonnetje Tienpondsweg en deai Schouwschen dijk, voor f 1404 per ge 2.30.60 H.A. bouwland aan den Schouwt- scheu dijk, genaamd „de Hanebtok", voor f 1465 per gernet. Oct, 2 Meubilair, Haamstede, Dalebout. 2 Woonhuis, Haamstede, Dalebout. 2 Vaarzen, Haamstede, td. 3 Hofstede, Renesse, id. 3 Vaarzen, Renesse, id. 3 Vee, Kerkwerve, Biermasz. 3 Koeien, Sirjansland, Korteweg. 3 Woonhuis, Stavenisse, Meulenbterg'. 5 Woonhuis, Nieuwerkerk, Biermasz. 5 Woonhuis^ Oud-Vosmeer, v. dl Velde. 9 Paarden, Haamstede, Balebout. 12 Hoefje, Ooslerland, Biermasz. 17 Bouwland, Oud-Vosmeer, v. d. Velde KERKNIBHm Ned. Herv. Kerk. DREISCHOR. De oogstöollecte 1.1. Zon dag alhier gehouden heeft opgebracht voor de aromen ruim' f 8 voor de keTk PREDIKBEURTEN. Zondag 30 September te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. v. Griethuijsen van Noordgouwe. Kleine Kerk. 10 ure, ds. E. Nanta van Leiden. Luth. Kerk. 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. v. Wjjk van Oostburg. dhr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leendienst (oude tyd). Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Samenkomst» Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). tegen Doos 60 d. BijApoth.en Drogisten.f ruimt f 14, en voor kerkelijke doeleinden (bijna f 11. Voor nagiften aanbevolen. LUCHTVAART. HET DERDE VLIEGTUIG GESTART. Donderdagochtend eenige minuten over halfzeven heeft het derde voor Indië be stemde vliegtuig ide groote reis van Schiphol af aanvaard. De belangstelling was niet minder dan bij1 het vertrek van de twee, die de H.-N.A.F.C. vooraf zijn gegaan. Wederom' waren velen in den vroegen ochtend naar de vlieghaven ge gaan, om den vertrekkenden luchtreizi gers een voorspoedige reis toe te wen- schön. Het vliegtuig heeft ongeveer 190 K.G. post meegenomen, en wel 14.900 stuks (voor het grootste gedeelte han- deisstukken), verdeeld over 25 zakken. VAN HEINDE EN VER. Volgens berichten uit Lissabon zijn door zware stormen en hevigen regenval spoor- en telegraafverbindingen in Portugal verbroken. Verscheidene buurten van Lissabon staan onder water. Op sommige plekken reikt het water tot de eerste verdieping der huizen, waaruit de mensohen door de brandweer gered moesten worden. Vyf houten huizen zijn in gestort, waarbij twee personen gedood werden. Het zal maar zelden voorkomen, dat een vader en een zoon beiden in de termen vallen voor ouderdomsrente, maar in Ierland is dat het geval voor twee leden der familie Robinson te Maghery. De vader is 105 jaar, de zoon 75 jaar. In geheel Noord-Noorwegen heersoht reeds streng winterweer. Uit bijna alle deelen van Finmarken wordt hevige sneeuwval gemeld. De Russische ijsbreker „Krassin", die Woensdag middag te TromBÖ aankwam en een loods aan boord nam, moe?t wegens den hevigen sneeuwval in de haven blijven. Ook uit Hammerfest wordt strenge konde en sneeuwval gemeld. Volgens beriohten uit Mexico City zijn binnen een maand in Mextoo meer dan dertig machinisten en stokers van de Mexioaansche staatsspoorwegen over-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1