Zierikzeesche Nieuwsbode Strandgoed. ABONNEMENT: Woensdag 26 Sept. 1928. zierikzeesche courant. i"A' ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Kadaster en Grondbelasting. BUITENLAND. FEUILLETON. Verbroken banden. Uit Stad en Provincie. Bieten rooien U stelt zeer veel prijs op Uw goed. Begin dus nog heden met de Rinso waschmethode. *rfl. per 3 maanden f 1,50, franco per poat ƒ1,80. Yoor hei buitenland - per jaar f 10,-. Afzonderlijke nummers 5 cent. Yersohijnt Mnd., Wnad. en Yrjjd. Poetohèque- en Giron. 137677. Tan 13 regel» 60 et»., Tan 4 regel» en daarboren 20 et», pet regel. Reclames 30 et», p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Innending op den dag Ta» ■it* gare vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. Oe Burgemeester-Strandvonder van Zlerlkzee herinnert aan den verkoop van Strandgoed op Donderdag 27 September a s., des namiddags 2 uur, op het Havenpleln. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelasting MAAKT BEKEND: dat de Staten nommer 75, houdende opgaven der uitkomsten van de t adastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienst jaar 1928 van heden af, op de uren, dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voer belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat ingevolge artikel 16 der bovenaange haalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belangheb benden, ten koste van ongelijk, in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoekschiift (op ongezegeld papier) hermeting of her- schatting kan worden gevorderd. Zierikzeb, den 25 September 1928. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. DE SCHOUWBURGBRAND TE MADRID. Omtrent de noodlottige. schouwburgbrand in" de Sjpaansche hoofdstad, waarover reeds in ons Maandagnum'mer het een en ander is gemeld, zijn nog de vplgencbe bijzonderheden bekend geworden. Tot nu toe zijn 110 lijken geborgen, wx>. 11 van kinderen. Het aantal gewonden is tot 400 gestegen. Over het ontstaan van den brand "worden verschillende berichten ver spreid. Zoo wordt gemeld, dat de brand is ontstaan tengevolge van Bengaalseh vuur, dat op. 't tooneel werd ontstoken'. Het Bengaalsch vuur zou de coulissen hebben doen vlam vatten, waarna de brand via het tooneelgordijn naar de zaal oversloeg. Volgens verklaringen van den inspecteur der verlichtings,installatie die zich vó|ór de voorstelling op de hoogte gesteld had van den toestand der elec- trische geleidingen, kon er geen sprake van kortsluiting zijn geweest. In het theater hebben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. B<ij het dringen naar de uitgangen werden allen, die zich niet konden verdedigen onder den voet ge- loopen. Een aantal personen heeft zich, toen bleek, dat ontkomen uit het gebouw niet imogelijk was, in de vlammen gewor pen. Volgens inlededeelingen van oogge tuigen zag men hier en daar levende fak kels tusschen reeds verkoolde lijken. Kor ten tijd na het uitbreken van den 'brand stortte het dak in. Tusschen verscheidene lijken werden messen gevonden, waaruit men concludeert, dat velen getracht heb ben zich met geweld een doorgang naar buiten te banen. De brandweer was, zoo als gemeld, spoedig ter plaatse, doch kon aanvankelijk vrijwel niets uitrichten. Het geheel uit hout opgetrokken gebouw was één groote vuurzee en ondanks de pogin Naar 't Engelsch van F. C. ARMSTRONG. 23 Intusschen, ging alles z'n gewonen gang in het herstellingsoord. Wini ging iédere Week naar het ziekenhuis in de haven en op een goeden dag riep' die diTekrtrice haar bij Zich in de kamer. „Luister eens", sprak zlij, „U heeft toch generaal Carden gekend'; die is nu hier gekomen, om zfijm armen zoon op te Zoeken". Winifred had1 zich Zoodanig leeren be- heersehen, dat ze nagenoeg nooit blijk gaf Van haar gewaarwordingen; maar dit was haar toch wat te veel, zoodat haar stem dan ook vreemd klomik, toen Ze vroeg: „Kapitein Carden?... Is die geWondi?" „Ja, ernstig. Een typheuse koorts Volg de. Ik Weet nog niet, hoe ze hem' hier- heen kregen. Toevallig, dat er ook een verpleegster aan boord was: de zUster van uw hoofdverpleegster. Op 't oogen blik is z© bij hem". „Hebt u er veel im'éér, dan u bergen kunt? Ik kan er nog Zes nemen". „Zes? Dat is goed. Met een volgenden tréin Zal ik ze dan sturen. Maar die gen van enkele moedige brandweerlieden slaagde men er niet in, de haard van den btrand te bereiken. Er zijn vele gevallen van heldhaftigheid te vermelden, in het bijzonder dat van een ouden man, die nadat het licht in den schouwburg was gedoofd, eerst met lucifers en daarna met een kaars zonder vrees op zijn post bleef, het publiek de uitgangen wees en het tot kalmte aan spoorde, tot hij zelf door de vlammen gegrepen werd en als slachtoffer van zijn plicht omkwam. Tijdens het reddings werk speelden zich ontzettende toonee len af. Duizenden stroomden toe om fa milieleden, die zich in het brandende ge- bbuw 'bevonden, te redden. Moeders, die uit den schouwburg waren gevljucht, zoch ten overal naar haar kinderen; kinderen weenden om1 hun ouders. Alle zieken huizen waren vol gewonden. Het opruimen van de puinhoopen vor dert slechts langzaam. De vloer van de schouwburgzaal is met een 2 M. dikke laag puin en smeulend hout bedekt, waar uit, ondanks de watermassa's, die de brandweer voortdurend er op werpt, de vlammen nog telkens opslaan. De reeds gevonden lijken zijn zoozeer verminkt, dat Zij niet meer herkend kunnen worden. De straten, die naar de plaats van iden brand loopen, Zijn aanhoudend zwart van menschen en de politie en de troepen hebben alle moeite de menigte op een afstand te houden. De Madrileensche blar den wijden pagina's aan de ramp en weten vele voorbeelden van moed en zelfverloochening te vertellen. Tal van kleine kinderen, die na de ramp bïj por litiebUreaux zijn ondergebracht, vertoe ven daar nog steeds. Hun ouders zijn vermoedelijk omgekomen. Dinsdag heeft de begrafenis van een deel der slachtoffers plaats gehad. Een enorme menigte was er getuige van, even als een groot aantal autoriteiten. BRUINISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Donderdag 20 Sept. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer de Waal. Op voorstel van B. en W. wordt voor kennisgeving aangenomen een brief van het gemeentebestuur van Arnemui- den, houdende verzoek om adhaeBie- betuiging aan eenadrei, gericht aan den Minister van Onderwijs, waarin de wen- sohelijkheid wordt betoogd tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 over te gaan. (Art. 104). Aangenomen wordt een voorstel van B. en W., om niet in te gaan op de aanbieding van den Raad van Bestuur der P.Z E.M. tot betaling van 6 pCt. rente van het kapitaal, het welk noodig is voor den aanleg van de havenverliohting. De Voorzitter zegt dat een commissie uit den Raad van Bestuur op 12 Sept. een bezoek aan deze gemeente heeft gebracht. Het gemeentebestuur heeft toen reeds medegedeeld, dat het den Raad zal voorstellen niet tot betaling van de gevraagde 6 pCt. ren to over te gaan omdat h i. niet billijk is, gehoord de uitlatingen van den Directeur der Maatschappij, om voor den aanleg der havenverlichting f 1000. te vorderen. De Raad van Bestuur heeft deze zaak nog eens nader overwogen en schrijft onder dagteekening vsn 14 Sept., dat de Directeur een andere oplossing aan de hand doet, n.l. dat de PZ.E M. de kosten van aanleg der havenverlichting geheel voor hare rekening neemt, onder voorwaarde echter, dat de gemeen to garandeert een stroomverbruik van ten minste f200. 'sjaars en betaalt de huur arm© kerel moet een zuster héél alleen voor zich hebben, want hij' kan niet naar het huis van Zijn tante vervoerd worden, Zooals eerst het plan was". Toen Winifred op Bickerstead terug was, kwam1 Toto haar al halverwege den hall, met een bijzonder ernstig gezichtje, tegembeit. „Heb je een oogenblik voor m'ij, kind? Heft is een zaak van het grootste ge wicht!" „Ja, mlaar eerst imloest er beschikkingen genomen worden voor de Zes stumper dp, die Zoo. straks gewacht worden. En ver tel Andy Morton dan eens, diat haar Zuster terug is". Winifred hielp nu eerst 'bij het ontvan gen van het zestal. Het was een Ier, die dan al verbazend geledien had, vooral ook Van de wondkoorts. De Zorg voor hem nam! Winifred bijna geheel alleen op zich. Wat later op den dag trok Toto haar vriendin even bij 'zich op de kamler- „Zeg, Win, weet je, dat m'ijn Zwager uit Natal hier gekomen is imet het doel, om je te spreken. Op dit oogenblik is hij in de bibliotheek". „Je Zwager? Meen je: Fred?" „Och, kom', je droomt! Robert Gage, natuurlijk! Hijl wil je onmiddellijk spre- ke(n. Het is een geval van leven of doodl!" Toto's gelaat stond heel ernstig en dus sprak Winifred: „Ik Zou hem graag hier ontvangen en kom jij er dan ook bij?" „Neen, wat hij te zeggen heeft, is al leen voor jouw ooren bestemd". van den meter ad f 1,50 per maand, die apart voor de haven moet worden aangebracht. B. en "W. stellen den Raad voor op deze aanbieding in te gaan, waartoe na eenige besprekingenmet algemeene stemmen wordt besloten. Vastgesteld wordt de pensioensgrondslag' van den havenmeester als volgt: met ingang van 1 Jan. 1918 op f 322,15; 1 Jan. 1923 op f 729,81 en 1 Jan. 1928 op f 856,94. Die van A. C. de Jonge, aan wien op 28 Aug. de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer is uitgereikt, wordt ingang van 1 Aug. vastgesteld op f 1748. Op een adres van ds. Waardenburg om gratis gebruik van het gemeentelijk vergaderlokaal op 26 Oct. voor het doen vertoonen van een Zendingsfilm, wordt gunstig beschikt. Eveneens op het ver zoek van den voorzitter, namens dokter Hoorweg, die in het laatst van October gebruik wenscht to maken van een lokaal voor het tentoonstellen van een museum in zake T.B.C.-bestrijding. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de Zeeuwsche vereeniging voor dialect onderzoek om een jaarlijk^che bjjdrage. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van Joh.s van den Berge om vergunning tot het tijdelijk plaatsen op de haven vóór zijn vaartuig van een loods van gegolfd plaatijzer, waarin zal worden aangebraoht een motor en een 8juinaorteerder. Daarna wordt de be grooting voor 1929 behandeld en met algemeeno stemmen vastgesteld Bij de rondvraag zegt de heer De Koning, dat da oude hoogaarts van P. de Koning, welke buiten de haven bij de werf ligt, soms 60 70 vaten ben zine bevat, terwijl naar men spreker heeft medegedeeld, ook het ijzeren vaar tuig in de haven dikwijls benzine aan boord heeft. Met het oog op de veilig heid voor de omliggende vaartuigen is het gewensoht, dat B. en W. een onder zoek instellen en maatregelen nemen, dat het opbergen van benzine in beide vaartuigen wordt verboden. De voorzitter dankt den heer De Koning voor deze mededeel in g en zal onverwijld een onderzoek instellen. De heer Van den Berg vraagt of de aanleg voor de electriciteitsverliohting van de gemeentegebouwen door B. en W. zal worden aanbesteed, waarop de voor zitter antwoordt, dat het gemeentebestuur dit punt nog niet aan de orde heeft gesteld, doch dit zeer zeker zal over wegen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Benoem'd1 wierd als electro-tech- nicus bij1 de Singkepfin-mpij. te Singkep (Ned. O.-L), de heer C Hoogerheide Gz. Die heer Hoogerheide, die belast is met de leiding bij den bouw' eener electrische centrale, zal 12 October a.s. p'er s.s. „Sar- (miat" via Marseille de reis naar zijn stiand- plaats aanvaarden. STAVENISSE. Verslag van dein ge meenteraad van Vrijdag 21 Sept. VooirZ. de burgeon'. Tegenwoordig alle leden. In verband rntet het ropdgezbndjesn vetrslag van het hoofd der school, bfeltreffiend|e het onderwijs1, zégt dhr. D. StoutjesdSjlk, dat het Zijn aandacht trok, diat er nogal eens ruiten in de school stuk waren. Kloven, ontvellingen, schrammen tn andere huid verwondingen ver zacht en geneeBt men snel met Doos 30 en 60 ot. PUROL „Het lijkt wel jaren geleden, dat we Elkaar het laatst ontmoetten, Miss B.at- hurst", sprak Robert Gage, zoodra hij het vertrek binnentrad. „Er is zooveel in gebeurd, hè?" meen de zij, met wat ontroering in haar stem. „Ik hoop, dat Be'tty en de kinderen het goed maken". „O, dat gaat belst", antwoordde hij maar gauw. „De reden, dat ik hier kom', is efehter, dat ik u een boodschap van e'en doode breng, Miss Bathurst". „Van wièn dan?" „Ik komJ van een plaats, waarvan u wel nooit gehoord zult hebben en van het sterfbed van een m!an, dien u wel kende: Sir Edmund York". „Is hij op het slagveld gestorven?" vroeg ziij weifelend. „|Neen, hij is aan de koorts bezweken en nog vrijwel onverwacht, mlaar hij is toch, tot het laatst toe, bij bewustzijn ge bleven. Hij kwam tot de ontdekking, dat ik u kende en heeft Imlij1 toen een bood schap voor u meegegeven. Hij is gestor ven miet het diepste berouw, over wat Ihij1 u misdaan heeft, door enkele feiten voor u veerborgen te houden. Hij had na melijk een boodschap voor u, die hij nooit overgebracht heeft en die van den grootsten invloed zou zijn geweest cip uw heele leven. Ik moest u dus zeggen, dat hiji u voor zich verlangde, zelfs toen u nog een onbezonnen, jong ding waart. Toen wilde u niets Van hem1 weten en hij! heeft u luit het oog verloren, tot hij u op eenmaal weer aantrof, nagenoeg als Vooral aan dein voorkant misstaat dit. Wanneer dit nu volgetns het verslag van het hoofd der school zto(U ontstaan, door de minder goede werking, van de ijzfe- ren draairamen, dan zou hij willen vra gen of daaromtrent geen voorziening ge troffen kan worden. De voorzitter zegt daarop, dat die voorziening bereids is getroffen ten op'zichte van een der ra- mien. Geleidelijk zullen de andere (ijZe- ren) draairamen, welke nog Wat mee kunnen, ook door houten worden ver vangen. Bi. en W. hopen, dat 't breken van ruiten dan ook veel minder Zal voolr- komén. Naar aanleiding van datzelfde verslag merkt dhr. Leune op, dat dit Z. i. zoo. weinig zegt over 't onderwijs zleif. Er wordt veel geschreven over de gebouwen en het personeel. Hij zlou lie ver m'ededeelingen 'gelezien hebben om trent vorderingen, of alle klassen op peil Zijn, enz. De voorzitter stemt dit ten deele toe. Maar toch hebben de me- dedeeiingen aangaande het personeel en de school hun waarde. Over het onder wijs Zelf had misschien wat meer gezegd kunnen worden. De mededeeling betref fende den veTkoop van straatmest, wel ke f37,50 opbracht, Wordt voor kennis geving aangenomen. Verder wordt be sloten geen gebruik te maken van de aanbieding der N.V. Philip's Radio, in zake het beschikbaar stellen Van radio toestellen, ten dienste der scholen, tegen de helft van den kostenden prijs. B. en W. vinden die aanbieding möoi, maar zijns gelijke in rang en stand'. En u moe digde hem aan, beweerde hij, zooidat hij den indruk kreeg, dat u wel opi hem ge steld waart. Ik will echter best aanner men, dat zïjtl ijdelheid hem verfljafldde* tot een dergelijke opvatting". Hier hield hij even op, en keek haar vrij' onderzoekend aan. Na eenigen tijd ging hij weer langzaam en met groo-ten nadruk voort: „U waart in gevaarlijk gezelschap ge komen en hij moest dit aanzien, dat zijn mededinger veel meer vriendelijik- heid van u genoot. Ik vat wel, dat dit niet de juiste lezing was, maar hij be schouwde dit in ieder geval zoo en han delde overeenkomstig deze denkwijze. Er moeten ook nog andere zijn geweest: een man en een vrouw, die u fceleeidigd hadt". Ze keek hem vragend aan. „Uw verloving werd triumfantelijk me degedeeld en die menschen wilden u ver nederen, in de oogen van de wereld, en u in het ongeluk storten. Zoo smeedden ze een samenzwering tegen u, die York en zijn vrouw bedachten. Rookesley huur de toen een man, die tot alles in staat was en die zou dan wel zorgen, dat uw bruidegom, in den kortst mogelijken tijd, tuiten bereik zou zijn, waardoor hij dus ten eenenimale ontbreken zou bij de hu welijksplechtigheid; Yprk vertelde mij ook, hoe hij hem toen op het laatst meege lokt had in zijn auto. Wie weet, hoe die toestand van verdooving niet langzamer hand in, den dood zcu zijn overgegaan, als niet dat ongeluk met den auto had Zij uifeénen, dat onze school het voor alsnog wel Zonder radio, kan stellen. Het adres Arnemuiden, inzake toepassing art. 104 der L. O-wet 1920, Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens ko men aan de orde de bbgrootingen van de gemeente en het burgerlijk armbe stuur voor 1929. Overeenkomstig het ad vies 'der commissie van onderzoek Worden ze respectievelijk vastgesteld en goedge keurd) als volgt: de gemeentebtegtrooting voor den gewonen dienst in ink. en uitg. tot een bedrag van f 43398,44; voor den kapitaaldiens t in ink. tot f 1620 en in Uitg. tat f 1600, de begrooting van het armbestuur in ontv. en uitg. tojt f 2527,375- Daarna Wordt gewijzigd en opnieuw vast gesteld de motor- en rijwielverordening, zulks met inachtneming van door Ged. Stalen gemaakte opmerkingen. Bij de om vraag wijst dhr. van Iwa arden op de moeilijkheden, welke zijn ontstaan sinds de Oostelijke Achterweg tot het slop bij het Bosch slechts van één kant mag be reden worden. Hij vraagt of daarin geen wijziging gebracht kan worden? De voor zitter zegt, dat de aan dien achterweg wonenden ontheffing kunnen vragen. Dhr. 's Morgens en 's Avonds zijn de moest geschikte momenten om Parol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. plaats gehad, vlak bij het hek van het bUiten van dokter Morton. Lancelot Car den heeft ongetwijfeld zijn leven te dan ken aan de trouwe zorgen van Andy Mor ton en haar vader. Wekenlang heeft hij bewusteloos gelegen in hun woning; en. zelfs toen hij weer bijkwam had zijn ge heugen hem nog totaal begeven. De fa milie Morton wist in 't minst niet, wien ze verpleegde, want de bewuste huur ling van Rookesley had ook in last ge kregen, zijn slachtoffer zooveel mogelijk te ontdoen, van al wat tot identificeering kon leiden. Nu wfeet u ide waarheid en kunt u blijk geven van uw vergevensgezindheid te genover den doode, door u erkentelijk te toonen jegens degenen, die hem be hoedden voor de nog nqodljottiger gevol gen van Zijn misdaad. Rookesley is ook heengegaan en ik moet haar Ladyschap het testament en een brief van haar echt genoot brengen. Kunt u ook hem ver geven?" Hartstochtelijk snikte zij toen: „Het was mijn schuld; mijn schuld!...;.. Ze hadden mij wel gewaarschuwd, dat ik tmiet vuur speelde! Ja, als u Lady Rookesley ziet,' zeg haar dan, dat het mij leed doet; ontzettend leedL.f.. O, ik zal het leven nooit meer zoo licht kun nen opnemen 1" „Neen, dat begrijp ik wel", antwoord de Robert Gage nadrukkelijk. „Dat teomt de schaduw van den dood is over ons bestaan gevallen; maar misschien is dit ook béter". (W^rclt vervolgd^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1