Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 5 Sept. 1928. zierikzeesche courant. J,® I1,0 m fofz?.0auS5», advertentien H.H. ADVERTEERDERS Opening en sluiting dar hebt. buitenland. binnenland- Uit Stad en Provincie. U stelt zeer veel prijs op Uw goed. Begin dus nog heden met de Rinso waschmethode. ftfii per 3 maanden f 1,60, franoo per port ƒ1,80. Voor het buitenland pet jaar f 10, Aiaonderljjke nummers 6 cent. Verschjjnt Hnd., Wnsd. en Vrijd. Postohèque- en Gtiron. 187677. ran 13 regelt <0 ets., Tan 4 regels en daarboven 20 ets. pa regel. Beolames 30 ota. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. No. 11744. Inzending op den dag Tas uit- U i. KOSTEN, gave vóór 10 ure. deelan wij made, dat groote Advertentiën voor het nummer van Vrijdag, niet later kunnen worden aangenomen dan tot Ponder- dagavond. Spoedige inzending Is dus zeer gewenscht. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER ran Zierikzee maakt bekend dat aan de pui van het Raadhuis eene bekendmaking is aangeplakt, inhou dende de beschikking van Zjjne Excellentie den Minister van BinneDlandsche Zaken en Landbouw, d.d. 21 Augustus j.l, betreffende de opening en sluiting der jacht op ver schillende wildsoorten. Zierikzee, 4 September 1928 De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. VEERTIEN DAGEN IN DE IJSWOESTIJN Reeds konden we het onwaarschijnlijk klinkende bericht opnemen van de won derbaarlijke red'ding van de vliegers Has- seil en Cramer, die 18 Augustus van On tario opstegen, om via Groeniamd en IJs land naar Stockholm1 te vliegen, maar van wie sedert dien niets meer gehoor1,d, werldi Reuter en V.-D. bevestigen het verheu gende nieuws thans en geven uitvoerig versiag van de redacting. De stoutmoedige luchtreizigers dan kre gen op 19 Aug. boven het Zuiden van Groenland gebrek aan benzine en moes ten daien bij de z.g. Sukkertoppen'. De landing verliep prachtig: vliegers en toe stel bleven onbeschadigd, maar Wij' ge brek aan brandstof was verder vliegen onimogeiijk. De tocht naar de kust begon. De noodrations gedroogld vleesch, 8 ons per dag en per man werden meegevoerd en i:Vaarvan hebben Hasseil en Cramer 14 dagen geieefd. Na twee weken moei zaam worsteien met de ijswoestenij' wérd de kust bereikt. Daar begonnen ze op de hoogste punten ropk-signaien af te ste ken. Hun kamp lag aan den oever van een fjord. Eskimo-jagers merkten de tee- kens op en deelden dit mee aan die le den van de Hobbs-expeidStie. Onmiddellijk toog proff. Hobbs Met zijn mannen op onderzoek uit, stak de fjord over en vond de vpegeTS in goeden wel stand. Per motorboot werden ze daarna naar Mount Evans gevoerd, vanwaar het heuglijke nieuws zich over de werel'd verspreidde. DE MEESTE OORLOGEN ECON. OORLOGEN. De bekende deken van St.-Paul's kathe draal te Londen, Dean Jnge, heeft Zon dag j.l. in de Stl.-Peter te Genève gepre;- dikt ter gelegenheid van het bijeenkomen der Volkenbondsvergadering. Hij wees er op dat het geen zin heeft steeds te schel den op de misdadigheid en dwaasheid van bepaalde naties of klassen, of te spreken van militaristen en imperialisten, die zoo bloeddorstig zijn. Oorlogen wor den niet gemaakt door wapenfabrikanten of door groepen van financiers. Hun in vloed is niet zoo groot ails men meent, en ze hebben bij een .oorlog 'meer te ver- Hieafan da,n te winnen. Evenm(hi is het juist dat oorlogen door koningen en keüi- zers zouden worden gemaakt. In de on rechtvaardigheid en vijandigheid tegen over kleine, zwakke naties doet repukllkek of monarchie niets ter zake. De meeste oorlogen zijn exploitatie-oorlogen, econo mische oorlogen, en die moet de Vol kenbond juist zien te voorkomen. (MINISTER BOKANOWSKI. T De Fransche Minister Bokanowskj, de minister voor luchtvaart, was Zondag ochtend te Toui opgestegen om naar Cler mont-Ferrand te gaan, waar hij een vlieg- denuonstratie zou bijwonen. Twee minu ten nadat het vliegtuig zich in de lucht bevond, het had toen een hoogte van 500 meter bereikt, is het in brand ge vlogen en gevallen. Alle inzittenden, het waren er 4, zijn om het jeven gekomieni. Hun verkoolde lijken zijln Hater uit den wrakhoopi van het vernietigde vpegtuig te Voorschijn gébracht. Dit was een verkeciris- vliegtuig van de Société de Navigation aérienne, van hel type, dat sinds jaren op de lijn Parijs—Konstantinopel wordt gebruikt. Zaterdagavond was minister Bo- kanowski er tmee uit Parijs gekomen, waar been hij zich na de bijeenkomst te San> pigny had begeven. Minister Bokanowski is de tweede minister, die bij een pn- gejuk met een vliegtuig het leven ver liest. In 1911 is Berteaux, de toenmalige minister van oorlog, gedood door een vliegmachine, die neerstortte in de groen menschen, waarin hij zich bevond. ACHMED ZOGOE. Zaterdag is Achmed Zogoe tot koning van Albanië uitgeroepen. Te Tirana waren bij deze gelegenheid overal de vlaggen uitgestoken en in tal van straten waren eerepoorten opgericht. Een groote me nigte was reeds op' de been toen de (ministers en afgevaardigden ziich om 9 uur 's ochtends naar het parlement be gaven. Het uitroepen van Achmed Zogoe I tot koning van zijn land duurde slechts enkeie minuten. Na de eedsaflegging in het parlementsgebouw dreunden de ka nonschoten en werden in de minarets der moskeeën gebeden gezegd voor den nieuwen heerscher. De nieuwe dynastie van Aibajnië telt vele leden. Sadi, de ko ningin-moeder vormt liet midjdeipunt, om geven door hear twee zoons en vijf doch ters. De vader van den nieuwen koning overieed reeds in 1911. Hijzelf is onge trouwd gebleven nadat hij zijn verloving met de dochter van den rijksten ailer Aï- baneezen. Wzlatzya Sjefket, verbrak. Maar daar hij pas 34 jaar oud is, zal Albanië wei niet altoos zonder Koningin blijven. BEVOLKINGSREGISTERS. De min. van binnenl. zaken en liandbj. heeft in verband Met het K.B. van 12 Ded. 1922 tot vaststelling van voorschriften om trent 'het houden van bevolkingsregisters en met den eisch, dat voor de toekomst een juiste vaststelling van het bevolkings cijfer dient verzekerd te zijn, een commis sie ingesteld met opdrecht o.m. om te onderzoeken, of het denkbeeld uitvoer baar is, bij de tienjaarlij'ksöhe volkstelling in 1930 te houden, de telkaart tevens dienstbaar te Maken aan de invioermg van een uniform persoonskaartensteliselll. Voorts heeft de commissie o.m. een Kont. besluit te ontwerpen tot herziening van bedoeld K.B., teneinde een zoo nauwkeu rig mogelijk bevolkingscijfer der gemeen ten te verzekeren. DE NENIJTO. Het voorstel om den termijn, waarvoor het terrein in Blijdorp ten behoeve van de „Nenijto" is afgestaan, tot 1 October te verlengen, heeft in den Rotterdam- schen Raad tot uitvoerige discussies aan leiding gegeven. Eerst m de avonidziittinjg besliste de raad dat de Nenijto to)t 1 Oct. verlengd kan worden. ZIERIKZEE. Maandagmiddag vergader den ten huize van mej. de weid. Verwer de aandeelhouders der N.V. WaterleidKng^ Mpif. Söho.uwen-Duiveland, onder presi dium1 van den heer A. v. Weijidje, voor zitter van den Raad van Beheer. iTwee leden van dien Raad waren mét kennisgeving afwezig, terwijl de afgevaar digden van de gemeenten Dreischor en Noordwelle Mede niet ter vergadering waren verschenen. Als eerste punt der agenda steldé dje vloorzitter aan de orde het voorstel van den I$aad' van Beheer tot aanvaarding djer vergunning, gegeven door Ged. Staten van Zeeland krachtens de verordening betreffende de winning en levering van drinkwater in de Prov. Zeeland, welk voorstel vergezeld was van de volgende Memorie van Toelichting, welke als volgt luidde: in verband toet dé bepalingen der verordening, betreffende dje winning en Jevering van drinkwater in de prov. Zeeland, heeft de Raad van Behejer zich bij' adres van 14 (Maart 1.1. tot Ged'. Sta ten gewend ter verkrijging van de ver- eischte vergunning. De concessie is op 10 Aug. j.l. ontvangen, waarbij' ter on- derteekening is gevoegd een verklaring tot aanvaarding der gestelde voorwaar den. Verwijzende naar den inhou|di dezer vergunning, deelt dé voorzitter medé, djat op verzoek van den Raad van Beheer de termijn der naastingsbevoegdheijd; [S gesteld op! 1 Juli 1940, omdat in d.at jaar de eerste aflossing is gesteld op de lee ning ten behoeve der waterleiding-rap'ij. afgesloten met de Rijksverzekeringsbank. Wat de naastingsbevoegdheid zelf be treft, z'ij'n de nood [ge waarborgen voor de financieele belangen der vennootschap ge geven, daargelaten de verplichting, duo aan iederen exploitant van een waterlei ding is'opgelegd'om zooc'ianige vergunning te hebben, zijn aan deze concessie ook voordeelen verbonden, waarvan wel dje voornaamste is, dat de vergunninghou der het uitsluitend recht van waterleve- ring heeft, 'binnen het omschreven gebied. Dioior de verklaring van aanvaarding dieir vergunning, waarbij de bevoegdheid: tot de naasting is vastgelegd, w:ord|t nu reejdls een zekere beschikking over de bezittin gen der vennootschap genomen. Op grond van art. 31 der statuten meent de Raad van Beheer, dat het besluit tot aanvaar ding der concessie behoort genomen te worden door de vergadering van aandeel houders. i De eerste alinea van art. 31 luidt: On verminderd het in andere axtt. bepaald, is aan de vergadering van aaindeelhou- ders opgedragen het nemen van besluiten, betreffende: het koopen, vervreemden, be zwaren tof verpanden van onroerende goe deren, schuldvorderingen etn waarjdfepa- pieren. Over deze kwestie werd zeer weinig gediscussieerd en na enkeje verkregen in lichtingen, z.h.st,'. aangenomen, met de toe zegging, dat hierop de ministerieeie goed keuring zaï worden aangevraagd, evenals een accoordverkiaring van de Rijksver zekeringsbank. De voorzitter doet hierna mededeeiing van enkele ge hou dén niet- openb. aanbestedingen, betreffende brand- kranen, afsjuiters, etc. Verder deelde d(e voorzitter het een en ander mede, nopens de boringen op de waterwinpjaats en vond hierbij' een wejkoime gelegenheid de verhaien over zout water, geen vol doende hoeveelheden en dergelijke, die de rondte doen, met klem1 tegen te spreken. Het beste water zit op groote diepte en is in enorme hoeveelheden voorradig. Se rieus worden de boringen verricht. Veel verschil is,er im de waterlagen en 't lijizer- gehaite van 't drinkwater, waarnaar ook weer de pompinstaxatie moet worden ge bouwd, etc. etc. Er wordt niet gezocht op de mianier, zooais t publiek die voor stelt. De heer L. Koopmlan heeft een grief over de Manier, waarop in Zierikzée het straten door den stratenmaker der wa/ter- leiding-mpij. geschiedt. Ir;, v. Poelgeest deelt mede, dat die mlpijl dit werk heeft overgedragen aan den aannemer. Nu hier over klachten worden gehoord, staat de bouwieiding sterker tegenover den aan nemer om hém daar eventueel op te wijzen. Ir. Iicken mei Kt op, dat de aan nemer en de gem.-bouwtoeester een rond gang hébben gemaakt door Zierikzee om die zaak na te gaan. Den heer S. Hage vraagt wejke norm er zal worden ge steld voor de gemeenten wat deze aan- géiegeniheid betreft? Ir. van Poelgeest; betoogt, dat 't beste is, wanneer er erge putten zijn, even te waarschuwen, maar in eens kan 't niet goed in orde gebracht wiorden. Daarmede is ook rekening ge houden en 't herstraten over 2 jaar ver deeld. Ingekomen is een brief van de ge meente Bruinisse, waarin wordt vermeid, dat de raad, bespot tot het stelsel: van verplichte aansluiting en het standpunt der gemeentelijke garantie verlaat. In de vacature van den Raad van Beheer, ont staan door het overlijden van den'heer J. A. Legemaat, werd gekozen de heer C. de Looze te Zierikzee. De voorzitter herdacht met waardeering de verdiensten van het overleden lid. Ingekomen was voorts een missive van de gemeente Renesse, d,.d'. 1 September, waarbijl werd medegedeeiidj, diat deze ge meente op verschillende voorwaarden, als nog aanspiting op de waterleiding ver- zoiekt. Dit schrijven is pas ingekomen eri de Raad van Beheer heeft hierover nog geen advies aan de aandeeiboujdjersverg. Na uitvoerige discussie wordt tenslotte Z'.h.stS. besloten aan het gemeentebestuur van Renesse mede te deepn, d,at djeze ge meente tot de waterieidingmpijl. kan toe treden, wanneer ze 79 aandeepn neemt; 79 X f 60,— in het reservefonds stort; f 4700 bij: een kassier moet storten, wan neer dc regeering mededieeit, dat Renessy niet onder de gemeenten, waarvoor de risico-garantie is aangevraagd v(alt (in dien zulks wel 't geval is behoeft deze storting niet te geschieden), terwijl vol- feens ai». 2 Van art:. 7 ider statuten de raad van 'beheer zich het recht voorbehoudt hoe het tekort berekend moet worden. Indien onder de huidige omstandigheden, betreffende de levering van dé buizen, etc. etc., de kosten meer worden dan dé gemiddelde 'kosten voor d/e bestaande, be doelde gemeente dat dian zal moeten be- tapn. De heer .Koopman 'bracht het verzoek over van den raird van Zierikzee, weike vraagt wanneer men bij het graven in de stad. op gewelven stuit, voeling te houden met het gemeentebestuur, opdat longeiukken, als onlangs voorgekomen, ver meden worden. De voorzitter, namens den Raad van Beheer sprekend, drukte zijn spij't uit pveir het voorgekomen .ongeluk en hoopte, dat de getroffene spoedig geheel hersteld' mag Zijn om zijn arbeid'weer te kunnen op vatten. De heer S. Hage, sprekende uit naam der vertegenwoordigers der verschillende gemeenten, wenschte den voorzitter ge luk Met de heM verleende hooge onder scheiding en hoopte dat het eere-Metaajl nog vep jaren de borst van den voor zitter zal Mogen versieren. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Hage voor de gesproken woorden en de ver gadering voor haar instemJming, waarna de vergadering werd gesloten. De paiace-biosc'oop' geeft Zaterdag avond in de Concertzaal een groot circus drama „De tijger van circus Farim", vol gens de advertentie in djrt nummer, een grootsch opgezet filmwerk met prachtige circus-opnamen. Toorieellief hebbers hebb'en kennis kunnen nemen van de stukken, die in de kermisweek in de Concertzaal zullen wor den opgevoerd'. Als perste veTtooning, gaat Zondag avond „DE TREINDUIVEL", het spannen de spoorwegdrama, dat op het oogen- blilc in den Grootön Schouwburg te Rot terdam iederen avond volle zalen trekt. Het werd te Londen een paar honderd malen achtereen gegeven en vond er een zeer gunstige pers. Het drama doorspekt mét humor geeft den toon dan der huidige myslteriestuk- ken. Het sensationeele drama in oudert stijl heeft uitgediend. Door de Treinduivel te schrijven he ben de acteur van de Spooktrein (Arnold Ridley) en Bernard Merivale een vernuftig staal van deze nieuwe tooneelmode gegeven. In het 2e bédrijf is een grootsche sensatie. (Een seinhuis in verlatenheid is in de maohjt van den treinduivel gekomen die de wis sel tong zoo heeft gesteld dat een expres- trein binnen enkele minuten op een zij spoor geleid van den dijk zal storten.,.. Men hoprt den trein naderen...Het zou, niet aardig zijn de toeschouwers te be- rooven van de verrassing, die hun in den schouwburg wacht. Ik giste na het 2e 'bedrijf weft wie de treinduivel was, maar ik zou niet gaarne gewed hébben op' de juistheid van mijn vermoeden. Is 'tkort: De Treinduivel is een der béste mystteriie-draima's tdie in Londen ooit Zijh vertoond, schrijft „The Daily News". Maandagavond wordt „HET POLITIE- RAADSEL? vertoond, waarvan het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel reeds 'meer dan 100 opvoeringen in het afgeloopen seizoen kon geven. Dit is een detective verhaal en uiter mate spannend, omdat de verrassing pas jop het laatste oogenblik uitbreekt en door niemand geraden wordt. Het is hier te doen oml een procureur, die er Zijln be drijf van maakt misdadigers te verdedi gen en die 'bovendien hun zaakwaarne mer is. Het is hier verder te doen om een zeer gevaarlijk misdadiger, „De Glip- Iper" genaamd, die eenigen tijd geleden verdronken Zou zijn, maar wiens aan wezigheid in Londen der politie gesigna leerd werd. Het is hier verder te doen om een inspecteur der detective diensten, een zeer ongemakkelijlkten, den heer Bliss. Het is hier ten slotte te doen om een ouden dokter, den divisie-arts van den politiedienst, een man uiterst bekwaam! in het doen van kruisverhooren en die dan ook gebruikt 'wördt om' de jonge vrouw van den gevreesden "Glipper" juit te hoor en. Dinsdagavond wordt met medewerking van Annie V. d. Lugt Melsert—van Ees en Gor van der Lugt Melsert in dé 270e opvoering van OVERSCHOTJE gegeven. Over deze vertooning schreef men indertijd: „Het Spel van Annie v. d. Lugt Melsert- *,v. Ees was van een zeldzaam sugges tieve kracht. Het slottooneel 'waar Zij „bijna in devotie neer zit en im diepe ont roering de kaart van het land, waar het „terrein der werkzaamheid van Titus zal „zijn, kust, Zal lang in omze herinnering „'blijven als een juweel van zuiver door roeide hoogstaande toomeelspeelkunst. „Vol warm léven en kleur was de actie „van Cor v. d. Lug't Melsert, als de „jonge ingenieur, die het goede in de „mensehen weet te zien, aan te wakkeren „en waardeeren". In de schouw burgtent op de Balie treedt Zaterdag-, Zondag- en Maandiag- avond het variété van Bart Elfrink op. Overal waar dit gezeüischapi voor 't voet licht verschijnt, oogst het succes en wij vertrouwen, dat dit ook hier het geval zal Zijn. De heer Elfrink, de populaire humorist, is er in geslaagd allis impires- sario een variété-programma samen te stelen, dat „first class" is. Bart Elfrink, die zijn naam' gaf aan het varieté-gezelj- schap', is een humorist die zijn publiek begrijpt en het deswege danig weet te amuseeren. Een mimikcr moge nu met bepaald een nieuw numtater heeten, het behoort tot die, welke gaarne gezien en steeds op nieuw gewaardeerd worden. Miss Gerti als luehtfee is een fantas tische verschijning. Sensationeel is de op een rijwiel uitgevoerde doodenrit. De wielrijder, die in een verticaal geplaat sten ring rond tolt, zonder te vallen!, maakt werkelijk een zeer sensationeel ef fect. Voorts vermeldt het programing Heusden troupe, salon acrobaten, lés Di- nants acrobatische dansers, the Ken tucky's etc. etc'. Het orchest staat onder leiding van den componist H. Theunisse. Volgende week, te beginnen Dinsdag, komt in de Schouwburgtent op de Balie, Bouwmeester met zijn revue „Dat is 't toppunt", waarover Vrijdag meer. SEROOSKERKE. Dinsdag 28 Aug. 11. yergaderde de Raad' dezeT gemeente, on der voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was Met kennisgeving de heer F. Geleijnse Az. Onder de inge komen stukken was een circulaire van de P.Z.E.M., behelzende de mededleeling, dat door het meerdere crediet door jdje Prov. Staten aan de P.Z.E.M- toegestaan, ook eerlang de rest der Noordgroep? waartoe ook de'ze gemèente béhoort, zal worden géëlectrificeerd. Op een verzoek van dhr. W;. L. van de Linde omueeni sub sidie, groot f 10, voor de verkrijging van een kist hoeken van de Centr Ver. voor Reizénde Bibliotheken gedurende den win ter 1928-'29, wordt gunstig beschikt. De bégrooting '29 van den Vleeschkeurings1- dienst kring Brouwershaven, bedragen de in ontvang eh uitgaaf f3700, wordt goedgekeurd. Aan de gemeenten zal in '29 door dien dienst worden gerestitu eerd de bedragen die zij bij de oprich ting hebbén gestort. Besloten wordt voor het havenbedrijf aan de boerenleenbank) Noor dwells-Renesse-Se ropskerke een re- kiening-courant aan te vragen. De ge meente-rekening '27 wordt voorloopig vastgesteld op de volgende cijfers: ge wone dienst, ontvangst f13623,43, uitgaaf f 11909,05fi, goed SiOt f1714,385, kapiitaal- dienst, ontv. f8031,35, uitg. f8029,61, goed slot f 1,47. Aangeboden wordt de bégroo ting '29 in ontvangst en uitgaaf vermel dende voor de getwone dienst fl2199,65r' met een post voor onvoorz. van f 300.39, kapitaaldienst ontvangst f 1,47. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting, HAVENGELD IN DE ZBE1UWSOHE HAVENS. Door het hoofdbestuur der Schippoks- vereen. „Schuttevaer" werd aan Gedepl Staten van Zeeland het volgende adjres (gezonden: dat in de jaren na dén oorlog in. verschillende kÜéinere havens van Zeeland het havengeld niet onbelangrijk is ver hoogd; dat zulks om begrijpelijke redé- Inen door de scheepvaart ten zeerste (wwdjl: betreurd; dat |<fjt vooral het geval is voor die plaatsen, ws&r de schipperij moet concur roeren met de vervoermidldtejen te landdat sommige dezer vervoermiddelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1