Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 29 Aug. 1928. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Kennisgeving. BUITENLAND. FEUILLETON. BIWNENL AN P. Uit Stad en Provincie. Herinneringen aan lang vervlogen dagen. Ptjj» pet 8 maanden f 1,80, fnneo per poat ƒ1,80. Voot het buitenland per jaar f 10, Afaonderlijke nummers 8 eent. Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrijd. Postchèque- eu Giron. IST67T. ran 18 regels (0 ets., ran 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ots. p. regel B(j contraot belangrijke korting. Inzending op den dag ras alt- gave vóór 10 ore. uiterlijk 10 uur op den dagv. uitgaaf De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee, maakt bekend, dat op 31 Aug. a.s., in velband met de verjaardag van H.M. de Koningin, de postkantoren, hulp- postkantoren en stations voor zopveel den postdienst betreft, niet later zijn open gesteld dan tot 14 uur. Voorts zullen deze kantoren en stations op dien dag gesloten zijn voor de behan deling van postwissels (met uitzondering van telegrafische) postbewijlzen, quitan- tiën, distributie van pasmunt, het aanne men van stortingen en uitbetalen vam chèques (met uitzondering van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoed be richt wordt gevraagd en het uitbetalen van chèques met spoedbehandeling). De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 31 Augustus a.s.t des nam te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notalen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Aanbieding rekening „Kunst en Eer" 1927 4. Aanbieding gemeente-begrooting 1929. 5. Vaststelling oninbare posten 1927. 6. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm-, bestuur 1927. 7. Vaststelling winst- en verliesrekening gemeente-gasfabriek 1927. 8. Vaststelling gemeente-rekening 1927 9. Vaststelling bijdrage onderhoudskosten Straatweg Zierikzee—Brouwershaven. 10. Benoeming afgevaardigde NV. Water leiding- M aatschappij Zierikzee, den 27 Augustus 1928. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENNERS bERKE. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. In de vermaards Salle d'Horioge van 't Fransche departement van buitenlandsehe zaken te Parij's is Maandagmiddag op plechtige wijze het anti-oorlogsver drag, het z.g. „Kellogg-pact", genaamd naar den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg, door de vertegenwoordigers van 15 lan den geteekend, waarbij de „hooge oon- traeteerende partijen" plechtig in naam van hun volken verklaarden: „dat zij' den oorlog als middel' ter op lossing van internationale geschillen ver- oordoelen en er van afzien als een in strument van nationale politiek in hun wederzijdische betrekkingen", en waarin ze erkenden: „dat de regeling opi oplossing van geschillen conflicten, van welken aard of van welken oorsprong ze ook. mogen iijh, die tusschen hen zouden kunnen ont staan, nooit zullen worden nagestreefd met andere dan vreedzame mdd,d|eien". De onderteekening van het verdrag be- teekent nog niet den aanvang van een nieuw tijdperk. Dat zal eerst aanbreken als de onderteekenaars van nu en straks aan de aangegane verplichtingen vorm en inhoud zullen geven door piractische maat regelen. Wat het verdrag ons geeft is nog slechts de belofte van een betere en gelukkiger toekomst. En eerst de daden van de verdragsluitende regeeringen zul len moeten toonen of we ook werkelijk op de verwezenlijking van deze belofte zullen mogen hopen. Maar niettemin (mag de moreeie betee- kenis van deze anti-oorlogsverklaring niet worden onderschat. Het is ongetwijfeld een zeer belangrijke vooruitgang, dat de regeeringen van zoovele landen, die voor liet behoud Van den wereldvrede alïiercejrst in aanmerking komen, het eens konden worden over de verooirdeeling van den oorlog als instrument hunner nationale politiek. En het is zeer zeker een bew'ijls van de toenemende kracht van de vredes- gèdachte onder de volken, dat deze regee- riigen, die tot dusver de waarborging van den vrede slechts meenden te kunnen verkrijgen langs den indireeten weg zoo- als die in het convenant van den Volken hond is aangegeven, thans zioh rechtstreeks tegen den oorlog verklaren en zich ver binden van oorlogsvoering af te zien ter bereiking hunner nationale bedoelingen of behartiging hunner nationale belangen. Maar de oprechtheid van deze verklaring zal toch eerst kunnen blijken alls men nu ook uitvoering gaat geven aan datgeen, waarmee men te voren den vrede hoopte te kunnen verzekeren: De veroordeeling van den oorlog zal moeten worden ge volgd door bewapeningsbeperking en door uitbreiding van bet stelsel van interna tionale rechtspraak en arbitrage. KON. BEZOEK AAN DRENTHE. De Koninklijke familie bracht Dinsdag en Woensdag een bezoek aan de provin cie Drenthe, welk bezoek er geheel op gericht was, een indruk te krijgen van den arbeid, die verricht wordt voor dien opbouw van Drenthe en voor de cultu- reele en economische verheffing dér be volking. In verband met dit speciale doel is volgens 'den wensch van H..M. de Konin gin, alle uiterlijk feestvertoon achterwege gelaten en hadden ook geen huldigingen of feestelijkheden plaats. ZIERIKZEE. Het bericht in ons num mer van Maandag over de stukken, wel ke met de kermis zullen worden op'ge voerd, eischt ratificatie. Wait opgevoerd zal worden is n.l. nog niet bekend, De gepubliceerde stukken vormen het reper toire, waarmede het Ver. K'daimsch Hof stadtooneel in 't komende seizoen voor 't voetlicht komt. Biji Kon. 'besluit van 4 Augustus is benoemd tot gezworene van den „Vier Bannen"-polder, de heer C. J. v. Westen te Kapelle bij Zierikzee. Op Woensdag 5 September a.s. loopt een goedkoiope trein 2e en 3e klasse van tie stations Vlissingjen—Roosendaal naar Utrecht (CjS.) en Amsterdam' (W.Pl) en terug. (Te Amsterdam met inbegrip van toegang tot Artis). Bij gunstig weer zal cLoor „Kunst en Eer" opi Vrijdag 31 Augustus, des avonds 8 uur, in tie tent op het havenpark, het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Oud Wilhelmus; 2. Retour de Naanjur, Pas redoublé; 3. Ouverture „Les Noces de Figaro; 4. Suspinul, valse Roumaine; 5. Poppies1. Pauze. 6. Grande Fantaisie sur 1'opera „La Flüte en chantée; 7. A nous deux, Polka pour Piston et Bugle Soil|>; 8. Fantaisie Originate pour Tuba Solo; 9. Feestklanken. ^Fantaisie over Nederland- sche Volksliederen; 10. AHte Kameraden. In de te Goes gehouden vergade ring van de federatie Zeeland van den V. D. Bi., herdacht 'de voorz1., arts D,. N. van Gelderen, het overlijden van het be stuurslid voor Schouwen en Duivelamd, den heer A. Geluk Mz. Hij wijdde waar- deerende woorden aan djens werkzaam leven, waarmede de aanwezigen instem den door zich eenige oogenblikken van hun zetel te verheffen. Tot opvolger is gekozen de heer R. Gerritsen. De voojrzi. vroeg den heer Jac. Welleman waarom deze 'had bedankt als lid van djen raad van advies der Prov. Zeeuwsche Electr. Maatschappij'. De heer Welleman wil gaar ne op deze vraag -antwoorden en zei de, dat reeds geruimen tijd aan ingewijden bekend was, dat de verhouding tusschen den raad van advies en- den raad vlan bestuur niet altijd even welwillend was. Over belangrijke zaken werd geen advies gevraagd of te laat, terwijl uitbatingen van den woordvoerder van het college van Ged. Staten, mr. P. Dieleman, in de jongste statenzitting den emmer hebben doen overloop-en. De vo-orz. dankte dhr. Welleman voor deze verklaring. De burgemeester van Middelburg heeft gelet op het advies van den inspec teur der volksgezondheid, zijn raad om verschillende voorzorgsmaatregelen te ne men tegen de in Juni aan het licht ge komen gevallen van para-typhus, inge trokken. Deze ziekte kan dan ook voor M'burg als geweken worden besehouwdt HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 28 Aug. Aanwezig alle Heden. Na opening door den voorzitter, jhr. L. v. CitteirS, wordt mede- deeling gedaan van ingekomen correspon dentie der gemeenten B-urgh, Re-nesse en Noordwelle betreffende de aan deze ge meente gevraagde subsidie's voor onder houd enz. ten 'behoeve in de gemeente Haamstede te stichten lagere tuinbouw school. Genoemde gemeenten zijn bereid onder zekere voorwaarden de gevraagde subsidie te verleenen, waarmede de raad aoeoord gaat en besluit om dank te be tuigen voor deze toezegging. Nu gun stig uitgebracht rapport der financ|ieeie commissie, 'bij' monde van dhr. Vis, wordt de gemeenterekening 1927, in ontv. en uitg. (resp. met f 46660,30 en f 36204,96 mi.-a.st. voiorloopig vastgesteld,. De meentebegrooting 1929 voor den gewonen dienst in ontv. en uitg. met' f 32612,285, en voor den kapitaaldiemst met f 8628, Wordt den raad aangeboden tot ondier zoek door de raadsleden. Daarna, komt in be handeling het ter vorige vergadering in handen van B>. en W. gestelde verzoek om verhooging van jaarwedde door den gemeentewerkman J. Verton Cz. De meer derheid van B. en W. stelt voor een be- hooging vanj f 76 per jaar te verleenen; dhr. Bolle wenscht hieraan toegevoegd, dat dan door Verton de algemeene be graafplaats voor zoover B. en W. dit wenschen, worde onderhouden. Na eenige diseuss-.e wordt met 6 tegjem 1 st. beslo ten de voorgestelde verhooging te ver leenen. Met voorwaarde als door den heer Bolle bedongen. Bijl de omvraag brengt dhr. v. Galen een verzoek oveir van enkele ouders van schoolgaande kin deren uit -de ,omge\|ig van den Vuurto ren om vergoeding l.igevolge art. 13 deir UO.-wet; de voorz. zegt, dat de be trokken ouders in dit geval een verzoek tot den raad dienen te richten. Dhr. Bolle gaarne dat bij' een eventueel ver zoek de ouders er op werden gewezen, dat ide gemeente reeds groote geldelijke offers heeft gebracht voor een betere communicatie tusschen de klom van het dorp en den vuurtoren en men niet altijd kan blijven vragen. Ook zag dhr. van Galen gaarne verwijdering van de te girove grint op de algemeene begraafplaats; de voorz. zegt, dat de grooitste stukken naar achteren zullen gebracht worden. Dh|r. Bolle bespreekt het door sommige motor bestuurders te hard rijden dpor die kom der gemeente; toegezegd wordt, dat hier op gelet zal worden. Op -de vraag van dhr. Goudzwaard, omtrent hejrstel der 'brugleuning 'bij het Lange pad antwoordt de voorzitter, dat deze herstelling binnen komt zal plaats hebben. Daarna s-lluiting. RENESSE. Het is een goede gedachte van den WelEd'. Geb. Heer J. J. Vriesen- dorp, Ambachtsheer van Renesse, zijn uit gestrekt park om het prachtig gelegen slot „Moermond" voor het publiek open te stellen. Zondag en Maandag 2 en 3 September, telkens van 3 1jojt 6 'u-re (WIT.) wordt het publiek in de gelegenheid ge steld het fraaie park en de mooie om geving van het slot te bewandelen en te bezichtigen, 't Is haast van zelfsprekend dat niets beschadigd mag woeden. On getwijfeld zulHen a.s. Zondag en Maan dag' honderden zich opmaken om- een be zoek te brengen aan het rijke bezit en volop te genieten van de schoon© natuur en den heerlijken verkwikkenden dennen geur. ZONNEMAIRE. Overweldigend is -het succes geweest, dat het bazarcomité te boeten heeft. Vrijdagnamiddag werd' dje bazar te half vijf geopend door den eere voorzitter, den burgemeester, in tegen woordigheid van een deel van het comité en de helpsters. Nadat de voorzitter nog enkele mededeelingen had gedaan in ver band met het verloop van den bazar, be gon de verkoop in de feestelijk ingerichte bewaarschool, daarvoor bereidwillig door het 'bestuur afgestaan. Bij'zondere vermel ding verdient de stand van dje firma van N-eile, die iemand gezonden had' met kof fie, thee en tabak. Aan die keurig geschikte tafels werd druk gekocht. De aardige potten begonia's, gratis gezonden door den bloemist Rohueijn uit Zzee, vonden af trek. Algemeene bewondering had aruen ook voor de keurige mand, eveneens gra tis opgemaakt doior den heer Antheunisse, bloemist te Zzee. De stand lijhtreksp-ort maakte beste zaken. Het muzikale gedeelte werd beurtelings verzorgd aoor mej. Hen- ■hy de Rijke (piano) en dhr. Jac. v. Spliw- der (pathép'hoon). Toen om zeven uur de bazar tijdelijk gesloten wera, was een groot bedrag ingekomen. Na een uur pauze werd de zaak voortgezet. De toe loop was weer enorm, vooral daar be kend gemaakt was, dat „Nut en Uitspan ning", ten bate waarvan de bazar wigs opgezet, op het schoolplein van het ge bouw zou concerteeren. Van het rad van avontuur, den sjoelbak en -den stand „He iden - Verleden - Toekomst" werd flink gebruik gemaakt. Daar het echter te voor zien was, dat het gebouw den volgenden avond te klein zou zijn om de te verwach ten groote toeloop bezoekers te herber gen, besloot het comité de étalages voor de helft in te korten. Voor de Zaterdag avond waren de beeren Misset (piano) en van Beveren (viool) uit Zierikzee geënga geerd en had „Apollo" van Brouwersha ven hare medewerking toegezegd. Een en ander werkte mede, om een reusachtig aan tal van bezoekers te trekken. Dank zij de goede stemming van het publiek bleef er tot het laatst toe een onberispe lijke orde heerschen. Hoe enorm druk het aan de verschillende stands ook was, toch kon men nog tamelijk *wel aan alle aanvragen voldoen, mede te danken aan de zeer gewaardeerde hulp van vele be zoekers. Om twaalf uur werd door den voorz. de verkoop stop gezet en dopr den eere-voorzitter de enveloppen geopend, waaruit men vernemen kon, wie het juiste getal voor de sprei, den juisten naam van de pop, het juist aantal krenten in den tulband (geschonken door dien heer G. van Leersum, bakker, alhier) en den juisten geboortedatum van de 5 kippen en den haan geraden hadden. Volgdjen verschillende woorden van waardeering voor de talrijke medewerkers, o.a. door het bestuur van de bewaarschool, voor „lApiollo", Voor de firma van Nelle, voofr de muzikanten, ambachtslieden, voor de talloozeigl evers en geefsters van giften in allerlei vorm, voor de koopers en koop sters, kortom voor gansch Zonnemaire en omgeving. Hierop verkreeg de burgemees ter het woord en ook dhr. K. Everwijn, de laatste als voorzitter van „N. E. Ü.'i, die beiden zeer waardeerend© wooden tot -den voprzl richtten. Volgens 'dhr. -Ever- Wijn is nu _,,N. E. U." uit een modderpoel opgetrokken en geplaatst in een prach tige villa. Na mededeeling door den voor zitter, dat de trekking zal plaats hebben in de eerste week van September, werd deze schitterende bazar, waaraan we nog dikwijls met groot genoegen zullen terug denken, gesloten. ST.-PHDLIPSLAND. Vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 24 Aug. j.l. Aanwezig alle lieden. Voorzitter, de 'burgemeester. Opening op de gebruike lijke wijze. Na no tulenlezing vraagt dhr. Stols |naar de 'waarschuwingsborden of did voor den. hoek 'b'ij het pakhuis geplaatst zullen worden? De voorzitter antwoordt, bij mej. die- wed. v. Dijke en dhr. Rooze- mond. Dhir. Neelö informeert wanneer? De voorzitter zegt, dat hij in cohress- pondentie is over de levering. De heer de Ruijter vraagt of dooT kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk vergunning is ge geven om de heele sloot in het school- I. Het graven in onze straten en wegen Om in smalle en vrij' diepe gleuven de buizen te leggein, door welke ons een vol gend jaar vermoedelijk het zuivere water zal toevloeien uit de haast onuitputteijij!- ke voorraden onzer Schouwsche duinen, geeft Weer gelegenheid de oude lagen van den geleidelijk op-gehoogden bo.dlem te zien. Aan den t'ijld, dat keibestrating in zwang kwam, herinnert het zand dat het plaveisel draagt en dat voor en na her haaldelijk is omgewoeld om gasbuizen en telefoonkabels te ontvangen. Ma,ar de ijze ren aders der waterleiding komen dieper (te liggen, in grond, welke vermoedelijk se dert eeuwen het daglicht niet heeft aan schouwd. Daarin ziet men oud rood puin van Zeeuwsche moppen en midden in de straat, voor de Beurs, ontmoetten de gravers gemetselde lagen van die oud© steensoort, welke, zoo gezocht voor res tauraties, behoort gespaard te blijven en dan ook nu, ten behoeve der Gemeente in goede bewaring is gebracht. Vermoedelijk is die steen hier gebak ken, want reeds in de eerste helft der 14e eeuw bezat de stad een steenbakkerijl Waartoe hadden deze groote steenen gediend, die op ongeveer ahdjarhalvein /meter diepte beneden de straa;t lagen? Tot steun of ontlasting der aan dezen kant gelegen boog van de in het voorjaar van 1872 afgebroken Steenen Brug zeker niet want de gemetselde lagen begonnen pn' geveer ter plaatse, w,a,ar het steenwerk dier brug ophield en strekten zich in Westelijke richting uit tot de Westgrens der Beurs en het eenmaal daarachter ge legen 14e eeuwsche en in 1814 afgebroken Gasthuis. Wijl meenen in de gedeeltelijk wegge ruimde steenlagen de oveTblijfseJJen te zien van den steiger of de aanlegplaats naast de Gasthuisbrug, zooals die door waarschijhlijk sedert de tweede helft der 14e eeuw aanwezig w-as en die genoemd wordt in 'de keur van 5 Augustus 1429 (welke een vernieuwing en uitbreidling van „oude vorboden" was). Artikel 32 dier keur zegt: „Wy verbiedenj, dat nye- ment voir den steegher, die leghet aen die Vischbrugghe, met soepen up visch- daghen ligghen en sal anders dan seep-e, die visch gheladen hebben, b'ij eenre boete van 27 sceilinghen". Hoe heeft men zich den ouden toestand aldaar voor te stellen? De haven (na het graven der „nieuw;e" haven op het eind der 16e eeuw, de „oude" genoemd):, stroomde tusschen djijL ken', welker glooiing onderaan beschermd werd door rijen perkoenpalen en groo-tere palen voor het vastleggen van schepen. Aan die dijken herinneren alle aflioopen- de straten of sloppen der Oude Haven en de lager gelegen achterdeelen der hui zen en een paar ja-ar geleden, toen vlak voor het huis van den heer Korsten aan het Kraanplein een benzine-ketel in den grond werd gelegd, kwamen zulke palen te voorschijn, welke daar ter plaatse ver moedelijk reeds uit de 14e eeuw dóagl- teekenen. Toen men later er toe overging de dijl- ken der (oude) haven met beschoeiingen en vervolgens met muren te voorzien, werden, om zoo te zeggen, die dijken in het vierkant opgetrokken en kwam er vó.ór de destijds bestaande huizen zooveel ruimte beschikbaar, dat men die woningen door aanbouw a-an de voorzijde vergrdp-h- te. Bij' vele huizen aan weerszijden der Oude Haven treft men dan ook ongeveer in het midden van het gebouw den ouden voorgevel aan, die hier en daar nog als trapgevel boven het dak uitsteekt (o.a bijl de huizen A 327 en D 376), terwijl de oude voorgevel van het huis D 412 (nu gebouw der Wijkverpleging), nog achter het voorhuis op een soort binnenplaatsje zich verheft. Vóór echter die beschoeiingen, leter kaaimuren, aan het beloop der dijken een ander aanzien gaven, moeten ter verge makkelijking van het laden en lossen van schepen hier en daar landhoiofdjes zSjfn ge weest en als zoodanig moet men, hoewel dan grooter, zich den steiger vooirstellen ten Westen der Gasthuisbrug, waar, in het midden der nieuwere stad, dje visch werd aangebracht. Was die steiger of aanlegplaats niet voor vischschepen benoo- diigd, dan kondien ook, volgens genoemd artikel der in 1429 vernieuwde keur, an dere vaartuigen daarvan gebruik maken. Ware verdere ontgraving mogelijk ge weest. dan zou wellicht gebleken zijtn, da-t hij met breed© trappen naar het w-atejr afdaalde. Blijkens het privilegie van hertog Wil lem van Beijeren van 9 Maart 1416 had het Onze Lieve Gasthuis reeds vóórdien voordeelen van den afslag van visch ge noten. Die afslag had plaats op de in de 14e eeuw daar gelegde houten brug, di: omstreeks 1430 door de nog aan velen be kende Steenen B' ug terzelfder p'aatse var vangen werd en waarover een later te noemen, in 1470 voor het Hof van Holland gevoerd, proces ons inlicht. Bedoelde brug werd nu eens Gastbrug (naar het Gast huis), dan weer Vischbrug (wegens den daarop gehouden afslag) en eindelijk ook Steenen Brug (na den nieuwen bouw) genoemd, terWijl later de „naam Breede Brug in gebruik kwam. Stonden ons meer gegevens ten dienste, dan zou vermoedelijk blijken, dat er tus schen het Gasthuis, de daarvoor gelegen brug, den vischafslag op die brug en de aan het Gasthuis ten goede komende voor deelen Van den verkoop van visch een verband bestond, dat ongezocht is voort gekomen uit de toenmalige ontwikkeling der stedelijke toestanden. Wij spraken zooeven van een voor liet Hof van Holland in 1470 gevoerd proces en zullen daarvan, als met ons onderwerp ten nauwste verbonden, iets mededeeien, omdat het een kwestie betrof tusschen het Visschersgilde van Zierikzee en de Gasthuismeesters van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. De visschers n.l. waren door het Ge recht van Zierikzee veroordeeld, om aan het Gasthuis „eenen Engelschen vlaems" te betalen van eiken hoop visch, dien zij op de vischmarkt verkochten. Zij1 achtten zich met die uitspraak bezwaard en kwa men in beroep bij' het Hof van Holland. Zooals zij' zeiden, werd in vroeger jaren de visch op de Gasthuisbrug verkocht en betaalden hun voorzaten daarvoor, uit gratie, een geringe som daarvan aan het Gasthuis. Later wilde de Regeering der stad in plaats van de houten Gasthuisbrug, die zeer vergaan was, een nieuwe brug van steen bouwen en vroeg Zij daartoe ook de hulpi der visschers, die de gevraag,dje hulp toestonden en beloofden van eliken hoop visch die in afslag werd gebracht behalve hetgeen zij' reeds aan het Gast huis betaalden, nog voior de steenen brug een zekere som gelds te geven, tot zoo lang die brug zou voltooid Zijn en langer niet. Zij stonden dat te gloeder trouw toe, in de hoopi van op 'de steenen brug een plaats te hebben en te behouden om hun visch te verkoopen. Doch toen de brug gereed was, zijn ze weldra van daar verdreven en tot hun groot nadeel ge dwongen tc staan achterom in een Zijl straat (op den hoek van het Vischslop en de •St-Domusstraat, tot 1804), geheel bui ten het verkeer der menschen. En wat meer was, men vorderde ook daar voor het Gasthuis dezelfde gelden allls vroeger en bleef die van hen heffen, totdat Zij eindelijk de betaling' hebben geweigerd. Voor het Gerecht gedagvaard, zïjln zij bijl vonnis van Schepenen tot betaling veroordeeld en van dien „abuijselicken vonnisse" verzochten Zij' van het Hof de „reformatie". I|n antwoord (Op ide grieven der vissdheirs beriepen de Gasthuismeesters zich op hun titel en bezit. Hun titel was een privilegi van hertog Willem van Beijleren, als graaf van Zee land gegeven den 9 Maart 1416, waarbij aan het Gasthuis werden verzekerd alle voordeelen, die het tot dien tijd/ van d|en afslag van de visoh had genoten. Met dien titel kwam hun bezit over een. Het was zoo oud, „dat geen memorie van menschen ter contrarie van dien ge denken en mochte". Het werd dan ook erkend dl o-or de visschers, die zelf zeidien, dat Zijl reeds, aan het Gasthuis zekere som gelds hadden betaald,, toen de Gasthuis brug nog van hout was, „wat meer dan veertig jaren was geleden". Zijl ontkenden voorts, dat de visschers alleen uit gratie hadden betaald en her innerden, dat ;de Regeering, nad^t dje Gast huisbrug van steen gebouwd en aldaar de notabelen der stad verkeerden en de kooplieden handel dreven, de vischmarkt van daar verlegd was naar een -andere plaats, „opdat op die brug„ die in het schoonste der stad gelegen was, een goede lucht zou zijh". Tenslotte verzochten zij: het Hof om het vonnis van Schepenen te bevestigen en de visschers tot betaling te veroor- deelen. Na Wisseling van schrifturen en ver hoor van getuigen, werd de zaak op 3 November 1470 ten nadeele van de vis schers beslist. Uit het medegedeelde blijkt, dat in 1470 de steenen brug omstreeks 40 jaren be stond. i I j i l*| I Daarmede komt overeen de bepaling van de stedelijke keur van 1429, dat alü'e versche visch pp de „Gasfbrugge" moest worden verkocht, terwijl in die van 1466 en in de latere wordt gezegd, djait die verkoop van visch op de „Vischmarct" moest plaats hebben. Uit de keur van 1485 blijkt (art. 98) dat de steiger, waar visch (en andere zaken) werd gelost, toen lag „voir Sinte Jacobslop (nu Sint-Jar- cbbs traat), aoodait de steiger naast de Gasthuisbrug toen wel verdwenen zal zijh geweest. Vermoedelijk was de straat tus schen die brug en de huizen tegen hel Gasthuis (nu de Beurs) reeds opgehoogd, de oude steiger daarondier ve^dlwenen en een breeder verkeersweg verkregen. De gevonden steenen voor de Beurs, die voornamelijk aanleiding tot dit schetsje gaven zullen dus vier vijf eeuwen oud Zijn. (Wom VeritotQd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1