PU ROL HetWiegeki/nd abonnement: advertentien Maandag 20 Aug. 1928. zierikzeesche courant. s,5!tle„c,f*r0amq- ho',1737. 2ls1ïv*?jts Inzending Advertentiën BINNEN LANDT" feuilleton. Verbroken banden. Uit Stad en Provinoie. Fifl» per 8 Baanden f 1,50, franoo per poet ƒ1,80. Toor het buitenland per jaar f 10,-. Afionderljjke nommera 5 eent. Vereohijnt Und., Wnad. en Vrjjd. Poatohèqne- en Qiron. 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode ran 18 regele #0 et»., mn i regele en daarboven 20 ota. per regel. Reclames 80 ota. p. regel. O'r J. DE LOOZE. mtt-RUiclnr U J KOSTEN gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hébben in de afge- loopen matnd -opgebracht f40.725.049.75 tegen f42.417.9?1.87 in dezelfde maand van het vorige jaar. Er is dus weer ©eni ge le-uggïng te bemerken. Voor een groot deel Js deze te ver kleren u:t den post „InkzmstenVelasting" Werd op dezen post in Juni 1927 f 4.614.842 ontvangen, thans werd' Slechts het bedrag van f3.385.470 bereikt, dus f 1.229.372 minder. Aan grondbelasting werd ontvangen f2.888.740 tof f384.513 minder dan in 1927. Ook de perszneele Velasting bleef met haar opbrengst van f3707.964 ongeveer f154000 ten achter bij verleden jaar. Daarentegen kwam de vermogens De last ing met haar opbrengst van f380.736 ruim f26.500 uit 'boven het vorig jaar. Wat de dividencWelastyng be treft, deze 'bracht in de afgeloopen maand f5.956.323 op en bleef daardoor f340.000 beneden verleden jaar. Invoerrechten en statistiekrecht toonen echter in vergelij king met 1927 weer eenige stijging1.. Van de accijnzen 'wias het vooral de suikeraccijns, welke aanzienlijk meer op bracht dan verleden jaar, f4.327.945 of ruim 13 pCt. meer dan in 1927. De (accijns op geslacht overtrof de opbrengst van Juli 1927 met f88.000. De accijns op gedistilleerd bleef niet zijn opbrengst van f 3.212.528 rjuim f352000 ten achter bij 1927. De rijwiellelasting gaf een opbrengst van f 18,380 tegen f 57,942 in 1927. Men vergete echter niet, dat het vorig jaar 40 o/o en thans slechts 10 o/o der wegen belasting op dezen post rijwielbellasting geboekt werd. Van 1 Jan. tot en met 31 Juli bedroegen de rijksmiddelen in totaal* f 292,395,708. Minder dan verleden jaar; toch mag slechts in zeer betrekkei ijken zin van teruggang worden gesproken. DF. NENIJTO. De Raad van Beheer vain de Ned. Nijh verheidstentoonstelling, wien het gemeen tebestuur van Rotterdam een terrein in den polder Blijdiorp heeft afgestaan tot 15 Sept., heeft verzocht dien termij'n tot 1 Oct. te verlengen in verband met zijin, voornemen om de tentoonstelling tot dien datum te blijven exploiteeren. B. en W. van Rotterdam die voor inwilliging van dit verzoek zijn, vragen de goedkeuring van den gemeenteraad voor hun voorne men om het tentoonstellingsterrein tot 1 Oct. ter beschikking te stellen. DE „SCHUTTEVAER". Schuttevaer zo,u voornemens zijn bin nen zeer korten tijd1 de tocht vanuit Ply mouth, waar mbmtenteel de bloot ligty voort te zetten. De gerechtelijke verkooping, die Don derdag wegens loonvordering der vorige bemanning daar zou plaats hebben, is door tusschenkomst van de Nederl. Re geering niet doorgegaan en Schuttevaer is in de gelegenheid gesteld 'binnen tien dagen aan die verplichting te voldoen. RUSSEN GEWEERD'. „Het Volk" heeft te bevoegder plaatse inlichtingen verzocht in velband met het feit, dat in een openbare' vergadering van die officiëele communistische partij te Amsterdam is medegedeeld, dat ongeveer veertig Russen, die zich ip opdracht van de Moskousehe Internationale naar ons land hadden begeven, ten einde als offi ciëele Russische Sowjet-delegatie deel te nemen aan een internationale vredescon ferentie te Ommen, ingevolge opdracht van die Nederlanidsche regeering dezp* Ntear 't Engelsch van F. C. ARMSTRONG. 1 Want w'aar dient dat eigenlijk toe. We kunnen toch niets veranderen aan het verleden; en wat de toekomst betreft; nu, die zorgt wel voor zich zelve! „In zoo verre kunnen we het verleden veranderen, dat .we het anders beschou wen kunnen", sprak Lancelot. „Ba!... Wat pret in z'n leven, daar ver langt ieder wel naar! Maar hoe je ver der het verleden beschouwt, dat maakt eigenlijk heel geen verschil. Ja, voor mij zelve, denk ik er nu bijvoorbeeld zóó over, dat ik toen al heel dwaas was, dat ik hechtte aan dingen, die niets be- teekenden; maar die banden heb ik nu verbroken: o, al jaTen geleden!" Steeds keek ze hem aan en het wlas, of zij* er van genoot, Zooals ze hem1 pijn scheen te doenmisschien rekende ze hiermee haar schuld afgedaan; haar jong hart gewroken, en zat ze zich diaar nu te verlustigen in haar triomf. „iDaar kan ik niet veel op zeggten" antwoordde hij langzaam. „Soms noe men wij dwaasheid, wat naderhand blijkt de grootste wijsheid te zijn. Dat heb ik ol meermalen ondervonden". „Ik houd' van dwaasheid. Wijsheid ver veelt mij1!" dagen aan de grens tegengehouden zijn en hun het 'binnenkomen in ons land is belet. Men deelde aan het blad mede, dat ide Nederlandsche regeering een dezer da gen heeft geweigerd! visa te verleemen aan veertig Russen uit Moskou, die vilsa hadden gevraagd in verband met het con gres van de Jongeren Vredes Actie in het kamp te Ommen. Op de vraag, welke beweegredenen de regeering er toe hebben gebracht visa te weigeren, antwoordde men, dat de regeering geen reden had gevonden, wél visa te verleenen. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdagavond 15 Aug. Afwezig de heeren Hanse, Geleijnse en Steur. Wegens drukke veldwerkzaamhe- den begint de vergadering een uur lateir. Na opening wórden behandeld de ingeko men stukken, waaronder het besluit van Ged. Staten van 3 Aug. tot vernietiging van den aanslag als 'woontorens van imej. van Marwijk Kotoij té Bloemendaal miet de hoiofdoverwegirig, dat de billijkheid gaat bóven 't onrechtmatige Techt (sum mum jus subilmia iniuria). Dijt besluit zal bijl de Kroon 'bestreden 'wórden, daar een college, da|t is geroepen tot uitvoering! der rijkswetten, deze niet behoort ter zijde te stellen wegens mogelijke onbil lijkheden. De 'burgemeester wordt ge machtigd' zoo noodig het standpunt der gemeente 'bijl den Raad van State te gaan verdedigen. De voorzitter licht dó vjra- gen, inzake d'e subsidie voor de tuin bouwschool te Haamstede, nader toe. Waar de gemeente H. de (school aan de tuinbbuwlsehoolvereeniging iin bruikleen geeft en zelf voor het onderhoud en (schoonhouden zorgen zal, wordt 5 pÖL per jaar voor de exploitatiekosten niet te hoog meer geacht. Wiaar Haamstede de school in eigendom1 behoudt, is medje- zeggingöchap van andere gemeenten pn- noodig en niet uitvoerbaar; hiervan zal afgezien worden. Het bedrag der subsidie wordt, vergeleken bij' andere gemeenten, zeer billijk geacht. De subsidie kan na drie jaar worden herzien. Z.h.s. woonde besloten aan de gemeente Haamstede een subsidie van f 50 in de exploitatiekosten der op te richten tuinbouwschool te ver leenen, zoolang in die school tuinbóuw- onderwljls zal worden gegeven. De heer Moermand brengt verslag uit namens de raadscommissie belast met het nazien der gemeenterekening 1927. Enkele opmerkingen van ondergeschikte beteej- kenis worden gemaakt over -de begrafe- nisgelden, het kolenfoezorgen in de ge meentekamer en in de school en over die meikverschaffing aan schoolkinderen. Z. h.st. wordt de rekening voórioopig vast gesteld in den gewonen dienst op f 16731,10 in ontv. eri' f 15777,21 in uitg,., alzoo. goed slot f 953,89 en in den kapi- taaldienst op f 5975,72 in on tv. eni f 4955 in uitg., dus een goed slot van, f 1020,72. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1929 Wordt z.h.st. goedgekeurd met een ontv. en uitg. van f 3936,135. De gemeentebegrpioting 1929 wprdt uitgesteld tot de volgende vergadering. Goedjgekeurd wordt de pachto vergif te van een perceel bouwland van J. K. Dambruin aan C. Kosten. Daarna sluiting. BRUINISSE. Vergadering van den ge meenteraad', gehouden pp Donderdag 16 Augustus. Afwezig Ide heeren de Waal en van Iden Berg. Op een verzoek van de commissie voor vakonderwijs van den Algemeenen Ned. Politiébbnd om 'een bij drage voor de instandhouding van de Politieschool te Hilversum, Wordt op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt. Vastgesteld wprdt de djeor het Lancelot boog het hoofd over zijn bor-f en zweeg verder, den heelen maaltijd door. Het is vreemd, dacht Lord Roookesley toen hij' na het diner Miss Bathurst zocblt, dat zij nergens te vinden was; noch in den langen corridor, noch in de bilja|rt- zaal, noch in het boudoir. Carden Was aan het biljarten, maar had in 't geheel Zijn hoofd niet bij Wet spel. Mrs. Gpy was vnoolijker dan ooit en fladderde van den een naar den ander, altijd iets vriendelijks en opgewekts zeg gend. Winifred lag intusschen in haar eigen. k!amer te béd', snikkende, of haar het harte breken zou. Het leven Werd ha:ar zoo ingewikkeld en zelve droeg Ze daar niet in geringe mate toe 'bij. En in den ochtend was zij het nog niet met zichzelve eens. York wilde ze vernederendat stond vast, maar wat ze nu voor Lancelot voelde, wist zij eigen lijk niet. Het was geen liefde; neen,. duizendmaal neen. Maar ze hoopte, dat hiji haar trouw was gebleven, dat hij haar alles verklaren kon, al was het dan ook wiat laat; en dat het eindelijk bleek, hoe zij zich vergist had. Toen zijl nu niet het ontbijt beneden kwam, haid ze onmiddellijk Diavenant aan haiar zijde. „Jammer, dat Garden vandaag gaan moest", spirak hij, terwijl hij naast haar plaats nam1. „Hijl heeft heel wat ver loren met kaarten en ik geloof, dat hij niet meer bijl zich had!. Zijn oude heer houdt hem dan ppk wel zeer kprt. Dus Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos i30cn60ct.Tube60cl.Bij Apolh.en Drogisten bestuur der Chr. school ingediende drie- jaarl. rekening. Ingekomen is voorts een schrijven van de N.V. Prov. Zeeuwscbe Eleefcr. Mij., mededeelende, dat de kosten van uitbreiding van het net, met de ha ven, die daarin niet 'wlas opgenomen, f 1000 zal kosten. De voorzitter deelt het verloop der besprekingen, die het gemeentebestuur heeft' -gehouden met een dér Ing. van de F.Z.Ei-M. inzake de ha- venverlichting mede; deze ing., aanvan kelijk niet te vinden om de uitbreidings- kosten voor Tekening der P.Z.E.Mj- te nemen, zeide na een onderzoek ter plaat- Waarbij' hij tot de overtuiging is ge komen, dat de hiavenverlichting altijd' heeft behoord tot de gewone straatver lichting, t-oe, dat de gemeente, voor zoo veel Wem betrof, pp zijn medewerking kon rekenen. Er is jdan ook niet anders verwacht, idan dat de Maatschappij de kosten voor haar rekening zou nemien. De voorzitter spreekt Idan pok z'ijn groo- te verbazing uit en teleurstelling tevens over een dergelijke door den directeur van die P.Z.E.M- genomen beslissing. Hij stelt namens B. en W. den Raad voor, olm' nimmer een besluit te nemien de haven te verlichten, Wanneer dit f1000 moet kosten. Tevens stelt hij voor pra een uitvoerig adres tot den Raad van Bestuur der N.V. te richten, waarin een en andier wordt uiteen gezet en verzocht om tusschenkomst. Beide voorstellen wor den met algemeene stemimen aangieno- men. Besloten wordt verder de gedeel telijke vernieuwing van het dak van de torenspits op te dragen aan de firma van Leeuwen te Zwijndrecht voor f560. De beslissing over d'e herstelling van het dak tot aan de scheiding van het dak der kerk, hetwelk volgens ppgaaf een bedrag vanj f 140 zal vorderen, w-ordt aan gehouden. Daarna wordt de gemeente rekening over 1927 voorloopïg vastge steld als volgt: de ontvangsten van den gewonen dienst ,op f67753,17, de uitgaven van den gewonen dienst pp f64297,395, alzoia een batig slot van f3455,775. De ontvangsten van den kapitaaldienst op f 31270, de uitgaven f 31207,65, batig slot f'62,35. De rekening van het 'burgerlijk armbestuur wordt goedgekeurd' met een ontvangst van f3495,88, een uitgaaf van f3023,965, batig slot f471,915. De begroo ting van het burgerl. armbestuur voor 1929 Wordt goedgekeurd met een ont vangst en uitgaaf van Ï3609,925, waarbij een post voor onvoorziene uitgaven Van f 237,56. De gemeentelijke subsidie be draagt f 2300. R. en Wl bieden vervolgens de bOgrooting voor 1929 aan. Zij sluit met een ontv. en uitg. van f63323,73, waarbij een post voor onvoorziene uit gaven van f 1982,195. Op een verzoek V|an de oudercommissie om1 aanstelling van een leerkracht in de plaats van den heer P. J. Okkerse, wordt afwijzend beschikt. De Raad is wel overtuigd van de moei lijkheden waarvo.or het onderwijzend per soneel komt t© staan, doch kan prn finan- tiëele reden niet overgaan tot de benoe ming van een boventallige leerkracht. Daarna wordt de vergadering gesloten. Zaterdag j.l. viel de 19-jarige J. F., stoker bijl die R. Ti M. tijdens het ran geeren van den steiger in de tramhaven en kwam Wij' ongelukkigerwijze op de steenglooiing terecht. Bewusteloos werd wij zullen dan zöoi samen spelen, Miss Bathurst. Ik wou maar, dat ik de roj van Mar low1 had, maat die is natuurlijk vooir Carden weggelegd". Na het ontbijt werd er op jacht gaan en hier nam Winifred nog aan deel. Maar met de thee verscheen zij1 toch niet; ondanks den kring van bewonde raars, 'dien zij1 steeds om zich heen had, leek de giroote hall Waar zoo droevig verlatten, nu Garden er niet was. Dien avond, eer zij naar bied ging, schreef ze een enkel regeltje aan Toto: „Lieveling, kom toch terug!" Carden bevond zich in Londen; maar hij1 wist haast zelf niet, waarom hij daar was! De vrouw, die hij lief had, en hoe sterk dit gevoelen bij hem was, begon hij nu eerst te begrijpen, had hem dui delijk te kennen gegeven, dat zij zijn genegenheid niet verlangde. Dit was een vreeselijke ontdekking voor hem, te meer, daar hij' wist, dat zij aan zulke dreigende gevaren bloot stond, waar ze niet uit gered wilde worden. Daar kon hij zich haast boos om maken. Zou nu Toto of Toto's vader of moeder haar niet eens kunnen waarschuwen tegen die nieuwe kennissen? Intusschen 'begon de schemering al te vallen, maar gelukkig was de St.-Eliza- beth's pastorie niet ver af. Hij kende Toto voldoende, om haar een bezoek te dur ven brengen. Mogelijk zou dominé Fane hem ook wel willen helpen, als hij eeni ge verklaring gaf van zijn geval. De pastorie was niet makkelijk te vin den in dat netwerk van straten; maar. Te HuiB ter Heide (Utrecht), wordt momenteel een bloemententoonstelling gehouden ter gelegenheid van hit eerste lustrum van de Koninklijke Nederlandsohe Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Huis ter Heide. Een fraaie inzending rozen, bekroond met een gouden medaille. hij opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en bleken de kneu zingen die de verongelukte had opgeloo- pen van dien aard, dat opname in het Ziekenhuis te Noordgouwe noodzakelijk w'erd geacht. Naar wij1 later hebben ven- nomen Was de toestand van den patiëint bevredigend. ST-PHILIPSLAND. Dhr. C. Stols Jr. had het ongeluk met de rechterhand tus_ schen de stroopers van de dorschmadhine te geraken. De hand werd zoodanig ver wond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De verongelukte had verbazend veel 'pijn, THOLEN. Donderdag j.l. klwamén 2 jonge mannen uit W-Brabant ten huize van Idieoti veermanskneeht J. Sch. alhier jonge kippen te koop1 aanbieden. D'e vraagpTijls Wlas f 16 voor d'e 12 stuks. Daar de vrouw van Sch. alleen thuis was, zeide zij', niet te zullen koopen al vorens haar man thuis kwam1. De koop lui vertrokken daarop om pa eenigen tijd terug te keeren met de mediedeeling dat de man van bedoelde vrouw de kippen had gekocht voor f14. Daar zij zeiden, dat haar man gezegdl had, dat de oude kippen in het bok moesten wor den opgesloten en de jonge maar in de ren gelaten, dacht de vrouw', dlait allies in orde was, waarna zij f14 betaalde. Toen Sch. thuis kwam, bleek', dat alles verzonnen 'was en hij de kooplui niet eens had gesproken. Tien slotte bleek ook nog, dat het in plaats van hennen, allen hanen waren. Direct is toen aan gifte gedaan bij' de politie, met het re sultaat, dat beiden Vrijdagmiddag te 5 ,ure geboeid voor den burgemeester alhier zijn geleid om' te Worden verhoord1. Waajr vorig jaar dergelijke praktijken meer zijn gebeurd, zie men, alvorens kippen te koo pen van onbekenden, goed uit, of men geen hanen in handen wordt zoodjra hij er toegang had verkregen, deed de atmosfeer hem daar aangenaam' aan. Mr. Fane, met zijn vriendelijke oogén en den toch vast-b'esloten trek om den mond' leek de rechte rnian op de rechte plaats. Lancelot werd dadelijk allerhar telijkst ontvangen, toen Tpito hem voor stelde als een oud vriend. Maar er was iets dat hem hinderde; een jonge man van ongeveer zijn leeftijd en die een zeer gunstigen indruk maakte, dat kon hij niet ontkennen, was voort durend om en blij Toto. Als dat nu eens haar aanstaande was en het vriendinnetje ging Winnie verlaten... Die gedachte kon hij zich maar niet pit het hoofd zetten. Maar den volgenden dag zou hij' eens een samentreffen hebben met het jon- gemeisje, waarop hij dan van alles trnet haar 'bespreken zou. De plaats van ont moeting was the National Galery. Toen hij Toto daar zag komen aan wandelen, met haar hooigst-eenvoudig, maar toch smaakvol toiletje, 'begreep hij heel goed', dat een man onder haar 'bekoring was geraakt. Nadat hij haar zoo eenigszins op de hoogte had gebracht van (hetgeen hij op 't hart had, lichtte zij Ihem in, als volgt: „Ik ken Winifred, kapitein Carden' en ik weet, wat er achter haar ligt. U ging eens van haar weg, toen zij nog een kind was, een echt kind zelfs, in sommige opzichten; en dat heeft zij' zich toen erg aangetrokken! Ik héb het nooit geheel begrepen, want zij heeft er ver- Ider niets van gezegd en er ook nooit ONS SCHOUWEN. Van 't Oöt tot lan de 'Eerekeête In van de Schêl'oek tot an 't Slupsje; Van de Punt tot an Renisse, Van Schaerendieke tot Stevensluus; Van Serjaland tot de Buusse, In van de Val tot an 't Odt Leit de zeêë rontomm© ons Schoüwten, Ons Schouwen, da' m"n tmótte 'oüwe: De zêeë die ku' m'n nie vertroüwe, Die zit mar aoltied deu' te knauwen, Mar apltied deu' te knaüwen, An de idunen in de dieken, De dieken in de dunen Van ons Schouwen I Van Wesschoüwe tot Oóst-Duveland In van Reepert tot Merjaen, Leit dae' noe ons kleine landje, Ons landje Van groene dieken in witte wegen, Ons landje Van zwaere klei in van Imist iin van regen, Ons Scboüwen, Ons eilandje Schouwen, Da' mi'n motte 'ouwe, >zo as 't is! Van de Punt tot an Renisse, In lengs de Zoom terug nae' B.urgt, Dae' lei 'n putverkore 'oekje, 'n 'Oekje Van groene dunen in geel-wit zand, 'n 'Oekje Van zuivere duundorens in gouwe strand, Van blanke kollen in bonte lievens, Van driftige starren in rappe plevieren! Da' 's ons Wesschoüwe! De glorie van Schouwen, Da' mm motte 'oüwe, zoas 't is! Ons Wesschoüwe, Dae' m'n van 'oüwe! Dep' de Koölwegt nae' Seerskêrreke, Van EUemeêt tot Kêrrekwêrreve, Van Schutje tot dm Oüwendiek, over geklaagd'; maar 't was toch heel duidelijk aan haar te merken, dat ze er dan wel zeer onder leed"* „Ik heb haar toch een bóo'dsdhiap ge zonden en ik heb haar geschreven", pro testeerde hij vol vpur. „Yprk zei, dat hij alles voor mij in orde zou brengen en mijn vader liet mij op mijn eenewoord beloven, dat ik niet meer met haar zop co,rreispondeeren, tot ik uit Indië zou, terug zijn. U begrijpt: ik was niet mijn eigen heer en mester. Tante had er ook het hare van te zeggpn; dit kon niet anders: ze was altijd als een moeder voor mij geweest. En York beloofde..." „Sir Edmond York?" vroeg Toto ver rast. „Ja, die 'Was mijn 'bteste vriend". „Ik mag hem! niet", antwoordde Toto, beslist. „(Welke beschikking u nu ook genomen hadt, ze heeft nooit een regel tje schrift, noch eenig mondeling bericht van u ontvangen. Ze werkte bard, heel den winter door, en met het voorjaar kwam ook die verandering van omstan digheden voor haar. En toen heeft ze zich weer evenzeer ingespannen, al was het dan ook op een andere manier. En heeft ze 't nu hierin ook weer niet heerlijk ver gebracht?" viroeg ze geest driftig. „Ik zou niemand anders weten, dan onze energieke Winnie, die zich zoo gauw heeft gehandhaafd in (haar nieuwe positie! (W\:rdt nervtkgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1