abonnement: Vrijdag 13 Juli 1928. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. Frfi. per 3 maanden f 1,30, franco per peat f 1,80. Toer hei buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nnmmera 5 oent. Veraohfjnt Mnd., Wnad. en Tr{jd. Poatohèqne- en Oiron. 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode 8|4ste JAARGANG. - No. 11721. Dir. A J. DE LOOZE. Ults-Rodictoir M, J. KOSTEN ran 13 regel. 00 eta., Tan 4 regela en daarboren 20 eta. per regel. Keolamea 30 ota. p. regal. Bg eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag Tan nit- gave vóór 10 ura. Dit nummer beataat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op don dag v. uitgaaf ^binnenland. Mr. Dr. J. WYTEMA. f Woensdagavond is te Rotterdam op 57-jarigen leeftijd overleden Mr. Dr. J. Wytema, sedert 1923 burgemeeater dier gemeente. Mr. Wytema, die in Februari j 1. de eerste reis van de „Sibajak" van de Rott. Lloyd beeft meegemaakt ia daarna te Rotterdam ongesteld teruggekeerd. Uit een op gedane influenza ontwikkelde zioh pleu- ritus, en hoewel men aanvankelijk veel hoop had dat de patient zou herstellen, heeft dit niet zoo mogen zijn. Rotterdam verliest in den overledene een burge meester die steeds in alle opziohten een waar burgervader is geweest en die steeds met groots liefde en toewijding zioh van zijn vaak zeer moeilijke taak heeft gekweten. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Donderdag met 2116 stemmen het Klompenwetje aangenomen. Met de linkerzijde stemdo de heer Croles (A.-R.) tegen. Het ont werp tot wijziging der Dienstplichtwet werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Z1ER1KZEE. De heör R. P. Hoger- heijde alhier, heeft op den hoek van den Dam en de Mol, in 't centrum der stad, een keurige nieuwe winkel laten inrichten, speciaal voor wijnen en co mestibles. De van spiegels voorziene etalages, 's avonds electrisch verlicht, trekken de algemeene aandacht en doen de uitgestalde waren uitstekend tot hun recht komen. Bij het verschijnen van dit nummer behooren de landbouwfeesten bijna weer al tot het verledene. Ja, met reoht kunnen we hier spreken van Landbouw- feestenwant 12 en 13 Juli 1928 zullen èn bij de inwoners van Zierikzee èn bij de vele gasten die onze goede oude veste dezer dagen bezochten, nog lang in aangename herinnering blijven voort leven. Kregen we reeds Woensdagavond een voorproefje 7an de komende feeste lijkheden door de turnmarsch D.O K. Olympia en de uitvoering van D.O.K. in de muziektent, Donderdag was toch de dag, waarop aller verwachting ge spannen was. Reeds vrosg in den morgen weer klonken van onzen ouden stadhuistoren de oarillontonen door de zoele zomer lucht en alles beloofde Zierikzse een dag te bezorgen om nooit weer te ver geten. Waar we reeds elders in dit nummer een uitvoerig verslag geven van de Landbouwtentoonstelling, willen we ons liever hier bepalen tot de festi viteiten, welke binnen de stad plaats vonden. Dank zij de goede zorgen en de activiteit van V.Y.V. kon Zierikzee haar gasten een ontvanget bereiden, welke in alle opzichten „af" kan genoemd worden. In de eerste plaats willen we hier dan wjjzen op de versieringen bjj de aanleg plaats der Prov. Boot en die van Zuidhavenpoortbrug en de weg naar het terrein, terwijl ook de bloomenstandaards op de hoeken van het Havonplein een levendigen aanblik aanboden. Maar ook de burgerij zelf was ook niet ach'er- gebleven en vanuit vele woningen wapperde de driekleur, hetgeen het feestelgk aanzien van de stad niet weinig verhoogde. De drukte in de stad zelve begon eerst in den namiddag, toen de tentoon stelling voor dezen dag geëindigd was. Toen kon men eerst goed waarnemen, hoe velen de verschillende reisgelegen- heden hierheen hadden gevoerd. Om kwart voor acht namen de voor stellingen in „Juliana" en de Concertzaal een aanvang en we kunnen niet anders zeggen, dan dat beiden goed geslaagd mogen heeten. In „Juliana" trad voor een stampvolle zaal het gezelschap „De Optimisten" uit Amsterdam op onder leiding van den heer Adolf bouwmeester. Zoowel de heer Louis Noirefc, alshumo- ris, als mevr. Stella Steemer niet haar levensliedjes hadden meermalen een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Maar ook de heer Bouwmeester toonde zioh vooral in Ce Gevangenisdirecteur" een uitnemend imitateur. In de Concertzaal werd een ander programma geboden. „Elok wat wils" was hier het devies. Achtereenvolgens wieselden Mondharmonioamuziek, Gym nastiek, begeleid door het bekende strijkje van mevr. de Jonge, Humoristische voordrachten en Rhytmische oefeningen elkander af. E n niet talrijk, maar wel zeer dank baar publiek woonde dez n fjestavond bij en ook hier werden de verschillende nummers ten zesrste toegejuicht. Dhr. Willem van Cappellen wist met zijn „Falklandjes" bizonder te boeien. Na afloop der voorstellingen begaven velen zich naar de verschillende dansgelegen heden, terwijl eau ander deel zich naar de Oude Haven spoedde ten einde zioh achter den traditioneelen fakkeloptooht te soharen, welke door „Kunst en Eer" op de bekende vroolijke wijze werd voorafgegaan. Van 8 tot half 11 reeds had dit muziekgezelschap een uitvoering in de tent gegeven, waarbij vooral het schit terend verlichte Havenpark een prachtig effect opleverde. De Oranjevereeniging zij hiervoor een woord van hulde niet onthouden Tit laat in den naoht bleven vooral de dancings druk bezocht, terwijl ook het poffertjeskraam en oliebollenkraam op het Kraanplein vele hongerige magen spijzigden. Door de eendrachtelijke samenwerking van allen is de 1ste dag van dit Land- bouwfoest een waar succes geworden, hetgeen niet anders dan aan de geheele stad ten goede zal zijn gekomen. Ook heden (Vrijdag) trok de Tentoonstelling, evenals gisteren, be gunstigd door schitterend weer, een enorm aantal bezoekers, zoowel van als van buiten 't eiland. Het voorbeeld van vele landbouwers, om hun personeel een vrijen dag te geven, schijnt door vele anderen gevolgd te zijn. Gaarne verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de schilderijententoonstelling van den kunstschilder J. C. Tiele op het 'e Gravensteen, welke zich reeds in een druk bezoek mocht verheugen. Ook helen (Vrijdag), Zaterdag en Zondag is zij tegen matigen prijs toegankelijk. NIEUWERKERK. In de op Dins dag gehouden vergadering van Inge landen van den Polder de Vier Bannen van Duivelend werd in de eerste plaats door den Dijkgraaf het feit herdacht, dat het op 26 Juni j 1, 50 jaar was ge leden, dat de eerste steenlegging plaats vond voor het Stoomgemaal en werd door hem hulde gebracht aan het toen malige Bestuur, voor het genomen initiatief om tot stichting van Het stoom gemaal over te gaan en ook san de toen malige ingelanden, voor hunne mede werking. Het is gebleken dat het Stoom gemaal een zegen voor den polder is geweest, waarvan nog heden ten dage de vruchten worden geplukt. Vervolgens werd de rekening over het dienstjaar 1927/28 vastgesteld in Ontrang op f 89337 06J en in Uitgaaf op f 84351.80, sluitende alzoo met een goed slot van f 4985.26 In de Commissie tot onderzoek der Rekening werd als plaatsvervangend lid benoemd de Heer M. H. KREPEL te Nieuwerkerk Uitgeloot werden 4 schuldbewijzen in de geldleening 1915, aflosbaar 1 Mei 1929 en wel No. 34-39-44 en 57; voorts 4 schuldbewijzen in de geld leening 1917, aflosbaar 30 April 1929 en wol No 8-36-40 en 51ten slotte 2 schuldbewijzen in de geldlèbning 1918, aflosbaar 1 Januari 1929 eu wel No. 22 en 25. Aan het slot der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat het voor den Heer C. VAN "WESTEN de laatste vergadering van Ingelanden was, die deze in zijne functie als Gezworene meemaakte en dankte hem namens de gansohe vergadering voor al hetgeen hij in den tijd van 32 jaren in het be lang van dtn polder heeft verricht, welke woorden met applaus door de vergadering werden begro3t. OOSTERLAND. Een der auto's, be- hoorende bij de club der Z. L. M., die Woensdagnamiddag een autotooht over het oiland maakte, reed in den Oud- heiligenweg onder deze gemeente in een diepe sloot. De eigenaar-bestuurder, de heer J. F. van Dreischor, kwam er met eenige liohte kwetsuren af, doch twee der ia- zittenden waren er veel erger aan toe, n.l. de heer v. d, B. van Zonnomaire, had een diepe hoofdwonde en de heer v. R van Stad aan 't Haringvliet een gebroken pols, welke hierdoor hevig bloedde. Dr. Vleugels Schutter, spoedig ter plaatse, verleende de eerste geneeskun dige hulp, die laatstgenoemde direct naar het Ziekenhuis heeft laten ver voeren. De auto werd door den smid P. Kes- teloo, met behulp der hefmachine van de firma A. Anker, uit de sloot gehaald en Zwaar beschadigd naar de werkplaats der firma Anker gesleept. De zoo gezellig opgezette autotocht, eindigde voor de betrokken personen zeer teleurstellend. BRUISISSE. De koopman Z K. heefc zijn twee trekhonden in zijn tuin gehuisvest, alwaar ook varkens worden gemest. Een der hoeden is losgebroken, is vermoedelijk, doordat hjj eea rat najoeg, in het varkenshok verzeild en is daar slaags geraakt met een varken Toen men er bij kwam, was het varken vreeselgk toegetakeld. Over het geheele liohaam bijtwonden en stukken vleesch uitgesoheurdzoodat het onmiddellijk moest worden afgemaakt. POORTVLIET. Dinsdag1 10 Juli hield de- raad dezer gemeente eetti openbare ver gadering. Voorz. weth. vrn der Slikke f wegens ziekte van den burgemeester. Del- circulaire van den Min. van A., H- en N. inzake het werkloosheidsbesluit 1917 werd j voor kennisgeving aangenomen; eveneens het schrijven van Ged. Staten omtrent het schoolartsen-'vraagstuk. Tot gem.-ontv. werd met 4 stemmen benoemd ide heer C. J. Steenpoorte; de heeren M- C. van Ast Hz.. L. C- Slings en A. DL Elenbaas verkregen ieder één stem!. Voor de be noeming was een voerstel-v. Westen m'et algem. stemmen aangenomen om de be noeming tijdelijk voor een jaar te doen geschieden. BÜji de rondvraag vroeg de heer Vogelaar, vootz. van het bestuur der b'ij'zondere school, verbetering van het straatje, dat naar die school leidt. Hij mioest vernemen, dat het onderhoud van bedoeld straatje voor rekening van het bestuur dier school is. De heer Elenbaas uitte een klacht over het onvoldoende wegbergen van slachtafval op de gem- weide. De heer Carels wees er op, dat B. en W. een stuk gemeente-eigendom' in bruikleen 'hadden afgestaan zonder toe stemming van den Raad. De voorz. ant woordde, dat zulks in onwetendheid was geschied en beloofde, dat het niet weder zou gebeuren. ONDERWIJS. Mej. K. Stelwagen te Oud-Vossemeer slaagde te Zetten aan de bijzondere Kweekschool voor het examen nuttige handwerken. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werd bevorderd van het praetische leerjaar tot het laatste studie jaar der afd. werktuigbouwkundige, de Heer J. H Franken te Renesse. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd voor cand. geneesh. examen aan de Utrecht- eche Hoogeschool de heer M. C. Polderman Pz alhier. Geslaagd te Goes voor het diploma U.L.O. Willem Rijnberg en Jacob Gunst, beiden alhier, leerlingen der ULO. sohool te Tholen. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 15 Juli. 1632. Gecommitteerde Raden van Zeeland verleenen machtiging tot verkoop der laatste overblijfsels der te niet gegane stad ReimerswaaL 16 Juli. 1875. Zware hagelslag in Zeeuwsch-VIaam- deren waardoor vele veldvruchten vernield, huizen beschadigd en die ren en vele vogels gedood worden. 17 Juli. 1576. Hevig oproer te Zierikzee onder de muitende Spaansche legerbenden. 18 Juli. 1437. De Biruiggelingen breken het beleg van Sluis op", de Slui zonaars ver branden o.a. Heille en Mude. 19 Juli. ;1589. De Staten van Zeeland besluiten de Hervormde 'predikanten Ln dit ge west onder eede te brengen. 20 Juli. 1814. Besluit tot het brengen van Staats- Vlaanderen onder het bestuur van Zeeland. 21 Juli. 1670. De eerste steenen gelegd aan de nieuwe steenen brug voor de Zuidu Wellepoort te Zierikzee. PREDIKBEURTEN* Zondag 15 Juli. Korkwarvt. Geen dienst. Sereeskerke. 6.30 ure, ds. v. d. Staay. Barih. 9.30, da. Boogaard en 2 ure, dhr. Bovenstaande foto vertoont het Gemeentebestuur van Zierikzee, dat de Z. L. M.ers Dinsdagavond op het Stadhuis gastvrij ontving. Kortenhoeve (Coll voor lijders aan vallende ziekte). Protestantenbond. 10 ure, mej. Geysen- dorpher in de gemeentekamer. Geen dienst. 9to«r4wal!«. 10.30 ure, ds. v. d. Staay. ■aamatttf*. 10 30, dhr. Kortenhoeve (Coll. vereeniging lijders aan vallende ziekte te Heemstede) en 3 ure, ds. v. Binsbergen (Doops- bediening). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds J. W. Gunst van Oegstgeest (Voorber. H. Av.) Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, dhr. Beekman ran Veen en daal, Blkoraet. 9.30, ds. Koapmans en 7 ure, dhr Kortenhoeve uit Heemstede. Geref. Kerki 9.30 en 2 ure, caad. Van der Loo. BreMwerstaavM. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds de Boer. EaaBoaoalre. 3 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Kaarigaewa. 10.30 ure, ds. v. Griethuijsen. 9?al««fear. 10.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Av.) Gawarkark. 8 ure, ds. Hoekstra. Nlaawarkark 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, cand Elgersma. Geref. Ges». 9, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Oaatarlaal. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds Bremmer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Romgn. Slrlaaslaa*. 3 ure, ds Voois. Braialsae. 9.30, ds. Waardenburg (Voorber. H. Av.) en 2 are, idem. Geref. Kerk 10, Lees kerk en 5 ure, ds. Bremmer. Geref. Gets. 9.30, 2 en 6 ure, ds Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A>-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Dragt van Rotterdam. St.-Plllpilaad. 2 ure, ds. Datema van Tholen. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk (alles oude tyd). Tkalaa. 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds- de Gidts. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr- Veltenaar. Geref. Geaa. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-tfaftrUastfQk. 10.30 en 7 are, ds. Leenmans uit Delft. Oud-Geref. Gesa. 10.80, 3 en 6 30 ure, Leesdienst. •Md-Vess©JSD®er. 10.30, ds. de Gidts en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 10 30, 8 en 7 ure, dhr. Baajj van Tholsn in de O. L. S. Peortvllet. 10 80 en 3 ure, ds. Verschoor (In beide diensten collecte voor Kindenorg) Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, de heer de Vries. 8ch«rptal*M. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Los. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. ftavealast. 10.30, ds. Moerman en 3 ure, Leeskerk Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Aaaal«a<* 10.30, ds. Los en 3 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. LANDBOUW EN VEETEELT. ZIERIKZEE. Op de Landbouwten toonstelling is door de f*m. A. S. Frenk alhier, aangekooht een os, die een 4de prija behaalde. DE TENTOONSTELLING. Donderdagmorgen 10 uur Iwerld' door Minister Kan do tentoonstelling ge opend. (De minister wais unlet een vaar tuig van de visschedjjlen naar hier geko men). De kJringvoorzitter, de (he^r van Oeveren, sprak als volgt: i Excellentie, Daar gaat een groot wiomder voor ons gebeuren: het openen van onze tentoon stelling door een minister. Wie had dat ooit kunnen denken. Wat een eer en wat een voldoening is dat voor tonze streek, voor onze vereeniging, zijh bestuur en vooral voor spTeker, die de eer heeft als haar voorzitter te fungeenen. Hebt u er eenig idee van Excellentie wat dat voor ons zeggen wil? Dan zoiudt u reeds de voldoening hebben voor uw' komst naar dit verre, kleine eiland. Er is nog meer. Spreker die indertijd na uw optreden tot de wetenschap kwam', idiat u vermoedelijk toit geen benoeming van een directeur- generaal zoudt overgaan, voelde zich ge weldig bezwaard. De ervaring van den PREDIKBEURTEN. Zondag 15 Juli te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra (Doops- bediening) Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. Geref. Kerk, 10.30 en 6.30 are, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Riekel uit Sliedrecht (oude tgd). Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Samenkomst, Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tgd). laatsten vertegenwoordiger van dit larnbt was mijl persoonlijk en vooral zakelijk zeer aangenaam. Vanaf 1912 op het hier gehouden laiidbouwhuishoudkundig con gres en tentoonstelling in zijln betrek king als inspecteur van het landbouwon derwijs, waar ik "hem mocht ontmoeten als mede-bestuurslid van de landbouw- winteirschool te Goes en nog later als dir.- 'generaal, waren voot mij' als persoonlijke en zakelijke herinnering van den inleest aangenamen aard. Nu zou men voortaan dezen schakel missen en wat zou men daartegenover aan zoo'n hoogstaand veraf- wonend minister hebben? Welnu daar gaat zich uw ministerieel leven aan ons oog ontrollen en wij staan verbaasd. Uwe belangstelling voor ontwatering van lage gronden en ontginningen, uw mede leven op veleirlei gebied den landbouw betreffend en nu uw komlst hier. Wij staan paf. Heeren leden van onzen kring, m'ag ik u er opmerkzaam op maken, dat juist de groote landbouwvereenigingen toenemend geraadpleegd worden? Mag ik U er op wijken, dat wij' hier een veTeenir ging hebben waar allen en alles lid van is, niettegenstaande verschil van gods dienstige en politieke overwegingen; dat de besturen der verschillende dorpsven- eenigingen maandelijks bij elkander ko men en de belapgten van de geheele streek overwegen? Hier1 ziet u iets van de vrucht van die samenwerking. Daarnaast hebben wijl eenige belangrijke zaken dit eiland betreffend te uwer kennisse gebracht, als daar zijn: lagere tuin- en landbouwschool, telefoonstreeknet en vooral onze verbin ding met den vasten wal. Wij zien dan ook uit naar u en rekenen op u. Mag ik u namens de gjeheele streek de hand 'dirukken ais diepgevoelde erkenning en dankbaarheid vtoor uw komst naar Zie- Irikzee. De minister, 'm!r. J. Bi. Kan, hierop ant woordend, sprak daarna: Laat mij deze plichtigheid mogen aan vangen met een eerlijke bekentenis. Het is slechts twee maanden geleden, dat ik voor het eerst in mijn leven op dit prach tige eiland voet aan wal heb gezet. Het ging mij 'min of meer als Columbus, die een onbekend werelddeel ontdekte. Ech ter met een groot verschil. Columbus werd ongewacht door wilden, terwijl de bevol king van de N.O.-kust van uw eiland mij een ontvangst heeft bereid als rniij ner- Igens is te beurt gevallen. Meer echter nog dan naar het levende deel van het eiland, heb ik, gelijk een minister van Landbouw' betaamt, naar ons aller moe der, de aarde, gekeken. Hoewel die bo dem niet overal bestaat uit de klei, die Zeeland schier even beroemd maakte als bet door den Nijl gezegende Egypteland, bleek toch, dat de bevolking niet min der nijver dan vriendelijk aan dien grond heeft weten te ontwoekeren, w'at slechts eenigszins mO gelijk was. Welle een verscheidenheid! Suikerbieten, wintertar we, aardappelen, erwten, stambOonen, uien, gerst en vlas; daarnevens tuinbouw1- producten als bloembollen en Oost-Indi sche kers. Geen wonder, dat bij een dergelijken intensieven landbouw1 het grasland neiging vertoont te verminderen. Het is een ge lukkig verschijnsel in ons vaderland, dat d© bevolking alzoo den bouw beoefent,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1