Zierikzeesche Nieuwsbode FUT PUROL !n UwZadettasch 'S AMANDEL TJES- PUDDING abonnement: Vrijdag 22 Juni 1928. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën DRANKWET. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. KOISZEEPPABRIEKENDE DUIF Doodt elke mugl sproeit met ?rj|s per S maanden f 1,50, fnsco per poet ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Mnd., Wnad. en Vrijd. Postchèqtio- en Giron. 137677. T»n 18 regel» 60 ota., Tan 4 regels en daarboven 20 ela. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. 84ste JAARQANQ. - No. 11712. Innending op den dag van nit- Dli i. DE LOOZE. UKg.-Ritlacfllt II. J. KOSTEN, gave vóór 10 ore. □It nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op 20 Juni 1928, bg ben is ingekomen een verzoekschrift van JACOB CORNELIS SINKE, van beroep Caféhouder, wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteitende benedenzaal en het bovenvoorlokaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie B, no. 1810, plaatselijk gemerkt D 367, en gelegen aan de Appelmarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schrifteljjk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, 21 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, w.d. Secretaris. ELECTRIFICATIE. W© mogen gerust schrijven dat boven staand woord in de idagelijksche gesprek ken tegenwoordig meermalen gebezigd wordt en dan dikwijls de vraag gedaan wojrdt: wanneer zullen we dat eens krij gen? De belangstellende lezer zal in deze kolommen, naar wij hopen, trouw gevolgd hebben wat ireeds over de electrificatie in de raden der diverse gemeenten en in de Staten van Zeeland betreffende de Noordgroep, gesproken is. Zooals bekend komt dat gedeelte van ons eiland, het welk gelegen is ten O. van een denk beeldige lijn, loop end e van Zierikzee tot Brouwershaven, het eerst aan de beurt van electrificeering door de Provinciale Zeeuwscbe Elec. Mpij. (P-Z.E-M.) Zierikzee, dat een gemeentegasbedrijf heeft, waarvoor men de laatste jaren de oorzaken daarvan zullen we thans niet nagaan diep in de beurs heeft moeten tasten, was1 nu niet bepaald hapipig, d.w.z. Ide raad, om' 'de indertijd door de P.Z.E.M. voorgestelde gemeentengarantie te aan vaarden en Weigerde op die condities electrificatie. Naderhand, men heeft wel beweerd, als gevolg van het niet direct toebijten van Zierikzee, is de P.Z.E-M. gekomen met de thans geldende condities, welke voor de meeste gemeenten aanne melijker toeschenen. In de raadsverga deringen van Zierikzee is meermalen ge vraagd: hoe staat het nu met de electrL ficatie dezer gemeente en is het toege zegde deskundig onderzoek van een eigen centrale al ingekomen? Op het tweede deel dezeT vraag kan thans een bevestigend antwoord gegeven worden en waar wij in de gelegenheid zijn gesteld van dat rapport inzage te mogen nemen, willen wij onzen lezers daaruit het een en lander mededeelen, ver trouwend dat dit belangstelling zal wek ken. De kosten van een eigen centrale .wor den geschat op f 116,000, n.I. f 56,000 voor de centrale en f 60,000 voor het velrdeelnet. Het ligt in de bedoeling, in dien men zou besluiten tot de oprich ting van een eigen centrale, die onder te brengen op het terrein van de gasfabriek en het gas- en electriciteitsbedrijf onder één leiding te plaatsen. Stroomverbruik. Het aantal inwoners onzer stad schattend op 6900, het aantal (gezinnen op 690Or 4 1725 (het aantal gasaansluitingen bedraagt 1738), 'komen aan 't net 1600 perceelen te liggen. Men, d'.w.z. het deskundig bureau, die de be rekening opmaakte, verwacht in 't eerste jaar 400 aansluitingen met totaal 44000 K.W.U- en in 't 5e jaar 640 met totaal 86400 K.W.U- verbruik. (1 Kilo Watt Uur komt overeen met de stroom, die noodig is om 15 lampen van 100 kaarsen één uur te laten branden). Kracht verbruik. Waar Zierikzee geen in dustriestad is, zal op een betrekkelijk ge. ringe dagbelasting gerekend moeten wor den- Toch bestaat er voor diverse kleinere en (grootere bedTijven wel ernstig be hoefte aan electrische krachtvoorziening, hetgeen blijkt uit de Teeds aanwezige mo toren. De electroLmotor, een zooveel een voudiger te bedienen krachtbron zal in tal van bedrijven een welkome hulp zijtn. Men heeft hier 27 motoren (ongerekend, die op de gasfabriek) met een krachtver- mogen van 145 P.K. Het bureau rekent in het eerste jaar op 't aansluiten van 15 motoren, totaal 40 P.K. met een ver bruik van 6800 K.W.U.in het 5e jaar 35 motoren; 90 P.K. met 15300 K.W.U. ver bruik. Straatverlichting. Daar een behoorlijke gasverlichting aanwezig is en de vervan ging van gaslantaiaims dopr electrische zeer kostbaar is, acht men het wenschelijk deze verlichting voorloopig te handhaven. Als krachtwerktuig komt het meest in aanmjejking een Dieselmptpr van 140 P.K. MET GRATIS GRENADINESAUS EEN HBERL.UK NA GERECHT PU D DIN GFA BR/EK GQON INCËN voor het maximum vereischt vermogen van 95 K.W. Teneinde over voldoende (reserve te kunnen beschikken zouden 3 imotoiren van 70 P.K. moeten worden o.pu gesteld. De kosten daarvoor, worden ge raamd opi f 56,000. Net en huisaansluitingm. Binnen de veste is het net geheel ondergnojidsch (gedacht; daarbuiten bovengrondsch, daar de kosten voor kabels daar, gezien de meer verspreide ligging der perceelen en het te verwachten geringe stroomver bruik, onevenredig hoog zouden worden. De aanlegkosten komen met de in het eerste jaar gedachte licht- en kracht- aansluitingen op een totaal bedrag van f 60,000. De exploitatiekosten worden geraamld voor het eerste jaar f 9600 (centrale), f 6600 (distributie) f 16200; het 2de jaar f $800 (centrale)!, f 6700 (distributie) f 16500; het 3e ja^r f 10,000 (centrale), f 6800 (distributie) f 16800; het 4e •jaar f 12700 (centrale), f 8200 (distributie) <=j f 20,900; het 5e jaar f 12900 (centrale), f 8300 (distributie) f 21200. De prijsberekening. De totale exploita tiekosten moeten gedekt worden door de inkomsten uit het krachtverbruik en het verbruik voor licht en huishoudelijke doel einden. Het krachtverbruik moet ter bevorde ring van de dagbelasting door een billijk tarief worden aangemoedigd. De krachtverbruikers, berekend naar den prijs van 12 ct. peT K.W.U. brengen op in het le jaar 6800 X 12 ct. f 820; 2e jaar 8500 X 12 ct. f 1020; 3e jaar 11000 X 12 ct. f 1320; 4e jaar 13600 X 12 ct f 1630 5e jaar 15300 X 12 ct. f 1840. Op te brengen aan licht: le jaar 16200 820 15380 K.W.U. 44000- Op, te bren gen per K.W.U- 35 et.; 2e jaar 16500 1020 15480 K.W.U- 57600; Op te bren gen peT K.W.U- 27 ct.; 3e jaar 16800 1320 15480 K.W.U. 70000. Opi te bren gen per K.W.U- 22 ct. 4e jaar 20900 1630 19270 K.W.U. 79300. Op te bren gen per K.W.U- 14 ct. 5e jaar 21200 1840 19360 K.W.U. 86400. Op te bren gen per K.W.U- 22 ct. Wanneer dus wordt begonnen met een prijs voer4 licht van 35 ct., dan mag reeds terstond een sluitende begroeting worden vejrwacht Reeds 'het volgend jaar zou de prijs opi 30 ct. gebracht kunnen wor den, terwijl van dien af de gemeente in de te maken winst eenig tegenwicht zou vinden tegenover den achteruitgang, welke in de resultaten van het gasbedrijf moet worden verwacht. Neemt men süroomlopwekking en distributie in eigen hand, dan kan, wat de gasfabriek betreft, ten deele van den nood een deugd ge maakt worden door de combinatie der beide bedrijven, waardoor op de klosten van bediening en beheer aanmerkelijk be spaard wordt Voor een gemeente als Zierikzee met een eigen gasbedrijf, acht het adviesbu reau het gewenscht, dat ook de electri sche distributie in handen der gemeente is, teneinde alle zeggenschap te hebben over de tarieven van gas en electriciteit. beide. Mochten er beZwaren rijzen tegen de oprichting van een eigen centrale, dan was er de voorkeur aan te geven met de P.Z.E.M. te onderhandelen over inkoop van stroom in het groot en een eigen distributiebedrijf op te richten. (Naar wij imeenen te weten heeft de P.Z.E-M. in dertijd bericht, dat niet engros geleverd wofrdt. Red.) Indien, gaat het advïesr bureau verder, de P.Z.E.M. een zoodanige aanbieding voor stroomlevering in het groot zou kunnen doen, dat voor de ge meente verkieselijker zou zij'n, dan de opwekking in eigen centrale. Bij vergelijking van beide mogelijkhe den bedenke men, dat pa 5 jaar, Wanneer het gebruik, wat te verwachten is, toe neemt, de pjrijs per in eigen centrale opgewekte K.W.U- steeds verder omlaag zal gaan; van eventueele meevallers zal natuurlijk mieeT geprofiteerd kunnen wor den bij eigen opwekking. Br tegen over staat, dat bij inkoop van de P.Z.E-M. het (risico voor de gemeente kleiner is eiu het gemeentebestuur van de zorg over een éigen centrale is bevrijd. De raadsleden staan nu binnenkort voor de gewichtige beslissing: eigen centrale of aansluiting bij de P.Z.E-M. en zij' zul len zich ernstig af te vragen hebben: wat is vooirdeeligeT? MEXICAANSCHE MANIEREN IN EUROPA. D'e radicale Zuid-Slavische (Servische) alfgevaardiigde Rasjitsj heeft in de Skoepu sjtina (Volksvertegenwoordiging') gede batteerd mot de revolver, een miethode, die men tot dusver alleen nog trrramr in Mexico toepaste. Reeds dagen lang was er in de Volks vertegenwoordiging een felle strijd ge vloerd tussohem de regeermgspartijen en de oppositie en herhaaldelijk was 't dajar- büj! lalireeds tot woeste tooneelen gekö- trnen. Woensdag echter wias al dadelijk bij id© opening v|an de zitting de toestand Uiterst gespannen. De leden van de Kro atische boerenpartij', de volgelingen van Stefan Raditsj, Waren' buiten zich zelve van verontwaardiging, want de afgevaar digde Rasjitsj had een dag te voren een Voqrstel ingediend om een medisch on derzoek te doen instellen naar de geest vermogens van Stefan Raditsj. Weliswaar had 't presidium van de Skoepsjtina dit voorstel latfgewezen en geweigerd het in behandeling te doen inenten, maar toen Woensdag de Skoepsjtina bijeen kwaim'j overstelpten de aanhangers van Raditsj hun radicalen tegenstander met d'e fel-* ste (bieleedigingen. Ben gteweldig tumult ontstond, dat nog toenam1, toen Rasjitsj Zelf het Woord nam. Plotseling trok Ras jitsj, ©en Montenegrlijh, een revolver en loste hij Verschillende schoten in de rich ting van de fractie van Raditsj, blijkbaar met de (bedoeling 'den leider te treffen. De schoten troffen tmlaar al te- goed doel, Stefan Raditsj zelf werd gewond; maar twee IZijher volgelingen werden gedood en ©en drietal anderen werden gewond. Een van de gedooden (wias Paul Raditsj, de neef van Stefan, evenals deze oud1- Imlinister 'en een man, .die steeds hadJ ge tracht op Stefan een matigenden invloed te oefenen. Het bloedbad veroorzaakte een geweldige paniek en in de verwarring wlist de 'moordenaar te ontkomen. Later op id'en miiddlag echter meldde Rasjitsj 'ZiiühJ (aan blij' het (ministerie van binnenlandr- sche JziaJken, Wiaar hij' den (minister verlang de te spreken- Hij werd toen iin heehter nis genomen. De ministerraad! is onJmïddiellijk na de gebeurtenissen in de Skoepsjtina bijeen gekomen ien heeft order 'gegeven, dait het gerechtelijk onderzoek onmiddellijk begin nen zou. De slachtoffers van dé schiet partij dn de Skoepsjtina zullen op staats kosten worden (begraven. Eveneens zal de staat de kosten dragen voor de be handeling en genezing van de gewonde De Kamer van Afgevaardigden is voor onbepaalden tijd verdaagd en de Kroati sche boerenpartij' uit het parlement getre den, zoodat de politieke /horizon in Joe goslavië tamelijk duister is geworden. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 «t Laxear-Tabietten 60 Zenuw-Tabletten75»' Staal-Tabletten90 Maag-Tabletten.75 Bij Apnth. en Drogisten NATIONALE LANDSTORMDAG 1928. In het eere-oomité voor den nationalen landstormdag, welke op 27 September te 'SrGravenhage zal worden gehouden, heb ben onder voorzitterschap van Prjns Hen. drik, onder meer zitting genomen alle ministers, hoofden van departementen, alle ministers van staat, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissah (rissen der Koningin in alle provincies en de burgemeesters van Amsterdam en Rot. terdam en van alle hoofdsteden der pro vincies. De heeren H. Colijn, oud-minis ter van financiën; mr. D. Fock, oud-gouv. generaal van Ned. O-Indië en dr. J. Th. de Visser, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, hebben zich bereid verklaard, de vrijwilligers op het terrein Houtrust toe te spreken. ZIERIKZEE. Bij' de Donderdag door het Waterschap Schouwen gehouden verkie zing van zes hoofd-ingelanden ter voor ziening in de door periodieke aftreding (op 1 November e.k. te ontstane vacatures van de hoofdingelanden J. M. van den Bout Fz1., B. M- Hoogenboom. S. M. Hanse, M. K. Krepel, A- J. Padmos en B. G. Moefmond zijn 170 geldige stemmen uit gebracht, waarvan verkregen de heeren: IA- J. Padmos 142 st.; M. K. Krepel 136 st.; Bi. M. Hoogenboom 135 st.; B. G. Moe|rf- Imond 132 st.; S. M- Hanse 118 st.; F. Hocke 100 st.; L. van der Wekken Mz. 64 st.; F. van den Bout J.Mz. 6 st.; J. M. van den Bouft 5 st.; P. Gast 3 st.; K. W. den Boer Mz>. 3 st.; G. van der Sluis 3 st.; J. van de Stolpe 3 ct.; N. A. Boo- gejrd 2 st en P. L-Vis, N. de Kater, G. P. Hanse, B- van Westenblrpgge, Jan Kloet, H. Viergever, ,L. van der Wekken Jz. en L. N- den Boer, ieder één stem', zoodat de zes eerstgenoemden gekozen zijn. NIEUWE RKERK. Vergadering van den gemeenteraad gehouden op Dinadsg 19 Juli. yn-CHR-PLEINE5DEND0LDER Voorzitter de heer J. Bouman, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Het door B. en W. opgemaakt uit voerig en beredeneerd verslag der ge meente over 1927 wordt aangeboden, voorgelezen en voor kennisgeving aan genomen. De rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Oosterland over 1927 wordt goedgekeurd. Met betrekking tot een circulaire van Ged. Staten, inzake de aanstelling van districts-echoolartsea in de provinoie Zeeland, stellen B. en W. voor, om financieele redenen daarvoor geen gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Z, h. s. wordt hiertoe besloten. Da driejaarlijkeche rekening van de bijzondere school over 19251927 zal voor de leden ter inzage worden neder- Bssloten wordt tot het aangaan eener tijdelijke leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld van ten hoogste f 5000,— tegen eene rente van ten hoogste 5£ procent. De voorzitter deelt mede, dat Boogerd, in afwijking van het daaromtrent be- slotene, eerdsr een gedeelte van de koopsom zou willen ontvangen. Waar in de gemeente stemmen zijn opgegaan om gemeentehuis en onderwijzerswoaing aaneen te bouwer, zou het gewenscht zijn, dat het terrein door Boogerd eerder werd ontruimd, dan aanvankelijk was overeengekomen. Spr. stelt voor, om aan Boogerd op 1 Juli een gedeelte der koopsom ad f 2500,te voldoen, mits hij zoo spoedig mogelijk het gebeele terrein ontruimt. Hiertoe wordt m.a.s. besloten. Ter tafel komt een bestek en teeke- ning met begrooting van kosten van da verbouwing der o. 1. school Na toelich ting door den voorzitter wordt hieraan goedkeuring gehecht. Hierna komt in bespreking de aan het bouwterrein te geven bestemming. De voorzitter stelt voor, om naast het gedeelte, bestemd voor gemeentehuis en onderwijzerswoning, ook een gedeelte te reserveeren voor dokterswoning. Hiertoe wordt m.a.s. besloten. De heer van Klinken geeft in over weging om mettertijd de dokterswoning van gemeentewege te doen bouwen. Indien een dokter zolf bouwt en later zjjn praktijk en woning verkoopt, zou de gemeente in de keuze van een anderen dokter niets le zeggen hebben. Daar wordt veel ellende uit geboren, waarvan Noordgouwe het bewijs heeft geleverd. De vooizittir vraagt of de Raad zich kan vereenigen met het idee van den vorigen spreker, waarna alle leden hier mede hunne inetemming betuigen. In bespreking komt den bouw van een nieuw gemeentehuis. Na eenige gedachten wisseling omtrent de inrichting ervan en het ontwerpen van plannen daarvoor wordt besloten af te wachten totdat het bouwterrein is ontruimd. Do heer Geleijnse vraagt om een betere aanwijzing van de richting voor auto's aan den ingang van de West- straat. De aanduiding wordt nu juist verkeerd aangegeven, wat tot gevolg heeft, dat men eerst eenige malen het dorp rondrjjdt, voor de riohting Zierik zee wordt gevonden. de gele bus met zwarten band PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Juni te Zierikzee Ned. Berv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Hoekbtra. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voora. 's Avonds zeven ure, ds. Voora (Jeugddienst). Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Visser van Domburg. Chr. Geref. Kerk. 9 30, 2 en 6 ure, Leesdienst (oude tgd). (Evangelisatie JeruSl II. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tgd). De voorzitter zegt toe zijn aandacht hieraan te zullen wijden. De heer Flikweert wijst op een scheidingssloot tuaschen de perceelen van Van Dijke en Flikweert. Het riool aldaar zal over eenige dagen verstopt zijn. De voorzitter deelt mede, dat Yan Dijke vroeger toestemming heeft ge kregen om de sloot te dempen, beiden krijgen dan den grond en leggen de buizen; met deze voorwaarden namen beiden genoegen. De heer Flikweert vindt de voor waarden van de buizen niet billijk. De voorzitter antwoordt, dat, wanneer belanghebbenden dempen, do gemeente eerste gedeelte voor hare rekening zal nemen. Spreker zal inmiddels order tot schoonmaak geven. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Begin Juli wordt alhier een begin gemaakt met het leggen van den kabel voor de electrificatie doer de P.Z.E.M. De te volgen route is als volgt: BinnenbeTm Slaakdam, Stations straat, Oostdijk (zijde Ouden Polder), langs tramlijn, Broedershof door Bruin- tjeskreek, langs tramlijn, verder Lage Weg, door landerijen (200 M. van den weg af), over Noordweg, verder pl.m. irecht ïoor tot aan den Zeedijk, uitko mende tusschen den Watertoren en de hofstede van dhr. v. d- Est, verder langs den Zeedijk naar den Willemspolder. In gezetenen, die daaTvooir in aanmerking ikomen, zullen bij het leggen te werk: igesteld worden. In de j.l- Donderdag ge houden 'raadsvergadering is besloten met de straatverlichting te Anna-Jacobapolder bij de P.Z.E.M. aan te sluiten. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Doo» 30-60 «n 90 ct Tube 80 ct. Bl| Apoth. en Drogisten RBCHTMKKN. HAAR MAN VERGIFTIGD. De rechtbank te Middelburg deed heden Vrijdag uitspraak in de op 8 Juni j 1. behandelde zaak tegen de 26-jarige W. A. B., aldaar, tegen wie toen 20 jaar gevangenisstraf werd geeischt, wegens vergiftiging van haar echtgenoot 8toffel de Jong, door rattenkruid, merk Rodent, in zijn pap te doen, tengevolge waarvan de Jong is overleden. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, bepleitte toen een onderzoek naar de geestvermogens der vrouw, die een ongekende onverschilligheid voor haar daad en do gevolgen daarvan aan don dag legde. De reohtbank gelastte een onderzoek naar de geeBt var mogen s van beklaagde. EEN ERFENISQUAESTIE. Ongeveer een jaar geleden heeft een zekere F. Hendriks uit Wemeldinge, aan een viiend van hem uit diezelfde plaats verzooht bij een bankinstelling te Rotterdam ©en safe voor hem te gaan huren. De vriend ging naar de Maasstad, waar hij bjj de fa. R. Mees en Zonen een safe huurde op zijn eigen naam. In de safe werden f 10,000 en vier obligaties van Hendriks geborgen en hij kreeg ook het sleuteltje van zijn bewaarkluis in handen. In Mei 1927 overleed Hendriks. Den dag na de begrafenis trok de vriend naar de fa. Mees te Rotterdam, waar bjj vertelde bet sleuteltje van zijn safe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1