Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL B U I T E N L AND. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON.- LIEFDE EN HAAT. bahoorands bi] da van Vrijdag 27 April 1928, na. 11689. PETER WRANGEL. f |Te Brussel is op 48-jarigen leeftijd overleden baron Peter Wrangel, die een jaar of 8 leden in Zuid-Rusland successen wist te behalen, welke aanvankelijk den indruk gaven, dat het Sovjet-regime wetr- kelijk gevaar dreigde, toen Wrangel aan 't hoofd van 't Donkozakkenleger tezamen met de vrijwilligerslegers van Kornilow en Denikin het N.-deel van den Kiukasus van bolsjewiki trachten te bevrijden. In den herfst van 1920 gelukte 't Wran ge! het Roode leger meer dan een neder, laag toe te brengen en iafdeelingen ko zakken, die in 1919 door stoken der En tente uiteen was gevallen, op zijn hand te krijgen. Blijvend was Zijn succes ech ter niet. Tot midden November 1920 kon hij" het in de Krimi houden. Toen gaf hij: het op en scheepte zich met ongeveer 20.000 rnian te Sevastopol naar Konstan-* tinopel in, op schepen, die de Entente tot zijn beschikking hadden gesteld Ja renlang heeft hij zijn mannen bij elkaar gehouden in de hoop, dat de toestand in Rusland zich zou wijzigen. Toen dit niet gebeurde, ontbond hij in 1922 zijn generale staf en zijn organisatie. Ballingen aller landen zijn Wrangel en zijn leger geworden en ,fls balling is hij te Brussel eenza'am en vergeten gestorven. KERKWERVE. Opent', reads verg., op 21 April jl. Aanwezig alle leden. Voorz. de burgemeester. Na het lezen der notulen maakt de heer Fondse de opmerking, dat een tweetal der antwoorden op de vragen van den heer Commissaris dor Koningin (vorige vergadering) niet juist zijn weergegeven; n.l. wat betreft het over zijnde zand en grint, waarvoor nu als opbrengst f 40 wordt genoemd, wat de voorzitter de vorige vergadering niet heeft medegedeeld en de gebouwde loods te Flaauwers. De voorz. bestrijdt zulks en zegt, dat het meerdere dan nu een aanvulling is. Bij de discussie handhaven beiden hun meening. Het verzoek van de cultureele en economische commissie voor de Olympische spelen om f 10 subsidie, wordt ingevolge voorstel van B. en W. afgewezen. Ook de adhaesiebetuiging in zake het adres Ooststellingwerf tot ver krijging van een betere financieele rege ling tusschen Rijk en gemeenten zal niet verzonden worden. Dé zienswijze van B. en W. is, dat 't voor deze gemeente geen zin heeft, daar men hier met de tegen woordige vooruit gaat- Eveneens zal niet worden voldaan aan het verzoek Kol- lumerland te steunen, ter herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen en heffen van gemeentelijke opcenten. B. en W. voelen wel iets voor de - herziening, deir ongebouwde eigendommen, daar nog veel in handen van niet-inwoners is; de hee- ren v. d. Sluis, Hanse en Fondse zeggen, dat dit in de laatste jaren zeer veel is veranderd en lang niet meer i/3 bedraagt. Boeken en kas van gemeente-ontvanger en Burg. Armbestuur zijn door B. en W. in orde bevonden. Voorgelezen wordt het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1927 en dat ingevolge de woningwet. Z.h.s. wordt (advies van B. en W.) besloten tot vaststelling van den pensioensgrondslag van J. J. Steur en H. Heijt, zooals aangegeven is bij schrijven van den Pensioenraad. Evenzoo z. h.st. wordt .aangenomen te voldoen aan het verzoek van het gemeentebestuur van 14 Naar het Engelsch van RHODA PLUMER. HOOFDSTUK X. Drie weken later zat Crertrude met haar dochtertje op schoot; en heiden, moeder en kind, Waren een toonlbeeld van ge zondheid. Daar die ouders geen van tweeën ooit een toiaby hadden bijgewoond, maakten ze .alle genietingen door van dit zich ont wikkelend wezentje. De pleegzuster zou weldra vertrekken, en dan zou Gertrude dus geheel .alleen de zorg op zich nemen voor de kleine Gladys. Zoo hadden ze haar dus genoemd naar het zusje dat zooi ver af zat in Duitsch- Iand en ze hadden Lady Varian verzocht om Gladys dit te laten weten, als een soort troost in haar eenzaamheidd. Maar baby 'werd onder den invloed van de Iersche omgevjng „Weeny" genoemd. Zeer tot .genoegen v.an Biddy Anne en Mary Kate, ofschoon Amlbrosius het er maar half mee .eens was, want over het geheel had deze getrouwe niet veel op met ad wat iersch was. „Ik geloof zoo waar", zei Gertrude, dat Weeny haar ibest doet mij' iets te ver tellen. Hoor maar, ze laat telkens dat zelfde geluidje hooren! Kijk, daar heb' je het al! Dien jongen had zij ge zien; dien jongen daar, met het tele gram. Wat zou dat beduiden?" Cecil vouwde het formulier open en Ua: Noordgouwe om de regeling voor nood- slachtingen zoodanig te wijzigen, dat elke gemeente zijn eigen slachtplaats kan be palen, hetzij in eigen, hetzij in naburige gemeente. Opmerking] van de heer v. d. Sluis: „Tegen de vroegere regeling had reeds lang moeten zijn geageerd". De wij ziging der begrooting 1927 (af- en over schrijven) wordt volgens vooirstel B. en W. z.h.s. goedgekeurd. Eveneens van de af- en overschrijving op de b'egjrooting 1927-'28. Ook die op de rekening 1927. Met het ooig op de uitkeering voor de bijzondere school te Brouwershaven bejammert de heer v. d. Sluis het dat nog zooveel leerlingen daarheen gaan in plaats van hier te blijven. De vaststelling der hondenbelasting heeft plaats met een totaal van 75 honden ter som f 225, verdeeld over 2 klassen (f 2 en f' 3). Thans volgt behandeling erfpachtsaan- vraag van L. M. Hendrikse. Het vorige besluit was door Ged. St. niet goedge keurd. Dit wordt thans ingetrokken en opnieuw bepaald (volgens genoemd col lege), ti'-at hij den 'grond in erfpacht krijgt voor 50 jaar, er geen getimmerten mogen worden gesticht en ,als verblree- ding van den weg mocht volgen, opzeg ging kan plaats hebben binnen 1 jaar. B. en W. stellen voor op dezelfde voor waarden aan H. Kesteloo op zijn verzoek 67 M2. gemeentegrond in erfpacht te ge ven vop|rt f 2, ingaande! 1 Januari '28. Al dus besloten. Het heffingspercentaige voor 1928-1929 wordt vastgesteld, op voorstel van B. en W. op 3,15. De heer Fondse vindt het nog steeds veel te hoog, ook in vergelijking met andere gemeenten. De voorzitter zegt, dat de heer Fondse het verwart met het vermenigvuldigingscijfer dat in deze periode voor onze gemeente 0,9 is. Als gevolg van een vorig raads besluit, wordt thans door den voorzitter voorgesteld in de politieverordening op te nemen het volgende nieuwe .artikel: „Het is verboden openbare gebouwen, straat, weg of waterweg djoor het ijdel gebruik van God's heiligen naam of door vloeken te ontheiligen". Aangenomen. De strafmaat wordt bepaald o(pi f 4. De heer van der Cingel vraagt of met het oog op de bekeuringen niet omschreven be hoort te worden, wat onder een vloek wordt verstaan? De voorzitter en dhr. v. d'. Sluis zeggen, dat dit door den kanton rechter bepaald wordt- Voorgelezen wprdt noig een schrijven van de P.Z.E.M. dat het niet in de bedoeling ligt deze ge meente uit te sluiten, doch dat zij op dit oogenblik nog niet in het plan kan worden opgenomen en geen gemeente garantie meer wordt verlangd, maar al leen van de verbruikers. Besloten wordt in .afwachting, te leven. B. en W. vragen nog den raad medewerking te willen ver- leenen inzake het verzoek van M. J. der Weduwen en J. Legemaate voor te- igrinding van resp. 160 M. in den Heuvels- weg en 253 M. in den Krommenweg, waarvoor 1/3 der kosten of 63 ct. per strekkenden meter voor rekening der ge meente komt; z.h.s. daartoe besloten. Aan het waterschap zal kennis wordien ge geven. Als laatste punt komt ter tafel het verzoek van H. C. van Oeveren om subsidie voor zijn sutobusdienst a 10 ct. per inwoner of afgerond f 90. Hij heeft een exploitatierekening ingezonden, waar uit blijkt, dat hij op dien dienst te kort komt. B. en W. stellen voor de subsidie te verleenen, op voorwaarde dat hij, als de blus vol is, en er hier of te Schutje passagiers zijn, van Zierikzee terugkeert, om deze te halen. De heer Viergever zou nog wenschen opgenomen te zien, dat er 's Zondags geen dienst is. De voorzitter „Dat ligt opgesloten in de concessie". De heer Fondse vindt het bezwaarlijk er aan te voldoen, daar andere autobusdiensten nu ook kunnen komen vragen en die dan niet Zijn te weigeren. Hij is er overigens tegen, omdat het alweer een last legt op de btevolking en is van meening, dat Kerkwerve alvast niet moet beginnen. De „Koml onmiddellijk. Vader stervend. Denis". Hij gaf het antwoord weer mtee, dat niet anders luidde dan: „Ik kom", zond den jongen weg. Het telegram lag naast Weeny bij Ger trude op schoot, en ofschoon ze hevig was ontsteld, wist ze toch volkomen haar zelfbeheersching te bewaren en zei: „Je neemt toch zeker Ambrosius mee? Zeg hem', dat hij onverwijld begint te pakken; dan zal ik Mary Kate om een rijtuig sturen. Je kunt dan nog den trein van half zeivtem halen". Samen gingen ze in 'huis. Gertrude reikte het kind aan de zuster over en begon Cecil te helpen biet de toebereidse len voor de reis. Na tien minuten was Cecil gereed en gekleed, met zijh reistaschje bij' zich. Maar Ambrosius wilde hij' volstrekt niet meenemen. Het was hem' een veel groo- ter geruststelling dat die in zijh huis achterbleef. „Zei je mij iederen dag schrijven?" vroeg hij1. „lederen dag, dat beloof ik je. O, wat zou ik graag willen, dat je nog bijtijds kwam'. En, intocht hijl soms nog spreke*» van mij, zeg hem dan, dat ik zoo* dol graag had gehad; dat hiji Weeny noig had igezien". Met een kus sloot hij haar den imond. Dit Was de eerste maai na haar huwelijk, dat Gertrude zich alleen bevond... Ze igevoelde zich ongelukkig en ver laten. Ze miste hem) iedere minuut van uen Idag. Ze schreef Cecil dienzelfden avond nog, en den volgenden morgen en, ofschoon ze zich groot hield, telde ze ae uren, dit' moesten verloopen, voordat ze iets van hem zou kunnen vernemen. Toch deed ze baar best haar eigen anderen zijn het hiermede niet eens en vreezen niet voor een andere aanvraag, terwijl de dienst in een werkelijke be hoefte voorziet- De heer Hanse vindt hel bedrag te hoog. De heer v. d. Sluis even- nis en meent, dat als hij zijn tarieven 10 cent verhoogde, de Tekening b'eiteir kloppen zou. De heer Boot zou eerst wel een geheele jaarrekening willen zien. De voorzitter: „Dit is te berekenen uit dezen staat". De heer v. d. Sluis zou willen voorstellen 5 ct. per inwoner of afge rond f 45. In stemming komt nu het voor stel van B. en W. aangevuld met de voorwaarde, dat ook de andere gemeen ten, waar hij heeft aangevraagd, subsidie verleenen. Het wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmer, (tegen alle leden be halve de wethouders). Het voorstel v. d. Sluis wordt *l9a*n< (met dezelfde beper kende beading) aangenomen met 4 „egsn 3 stemmen (voor: v. d. Linde, Hanse, v. d. Sluis en Boot; tegen: v. d. Cingel, Viergever en Fondse). Vervolgens sluiting. De bloempjesverkcop ten fclate van 't Sanatoriumfonds van het Nederlandsch Verbond van ziekenkassen heeft in deze 'gemeente opgebracht f 83,40. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Ta bietten ..60 Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tabletten.90 ct Maag-Tabletten 75ct Bij Apoth en Drogisten ONDERWIJS. LANDBOUWSCHOOL VOOR SCHOUWEN EN DUIVEL AND. Waar kennis en vlijt gaan hand in hand Daar komt er welvaart in 't land". De tijd is voorbij1, diat het Voor een aanstaande bloer voldoende was, dat hij slechts de lagere school bezocht en in het ouderlijk bedrijf leerdie werken. Het boerenbedrijf heeft voornamelijk die laat ste 'kwarteeuw zeer jgroote verandering ondergaan en is het (daardoor dat aan dien boer yan tegenwoordig heel andere eischen worden igesteld dlaw aan dien van vroeger. Een menigte zaken hebben op de boerderij! haar intrede gedaan die er vroeger totaal onbekend waren1. Denken we alleen maar aan de kunstmeststoffen. Welk een ingrijpende wijzigingen hebben deze op het gebied van oen akkerbouw ai niet teweeg gebracht? Het zijh na tuurwetenschappelijke vindingen, die tot het gebruik van deze stoffen hebben ge leid. Echter heeft de wetenschap in het diagelijksch leven met het wooird „theorie" aangeduid, het lamabjoulwbedrijf in hog imenig lander opzicht in een andere rich ting gestuwd. Door de vindingen der we tenschap in toepassing te brengen, is het den kweekers gelukt aan de practijk meer productieve zaaigranen af te leveren. En dat het productievermogen vlan oen sui kerbiet iop de tegenwoordige hoogte is gekomen, hebben we eveneens daaraan te danken. Zoo zijh twa ook verschillende middelen, die ons in staat stellen, meerdere der ziekten, welke onze gewassen teisteren, te bestrijden, aan de wetenschap ver schuldigd. De 'wetenschap is er voor een belangrijk deel de oorzaak van, dat we een betere kijk hebben gekregen op de eischen, die we aan ons zaai- en poot- igoeid dienen te stellen; ien het is weer1 de wetenschap, die er in zoo belangrijke mate toe bijdroeg, dat We op het gebied der fokkerij' (teeltkeus) en veevoeding, van het bewaren der producten, de wa- terloozing, de grondbewerking, enz. enz., tot betere inzichten en een meer doelma tige wijie van werken geraakten. En nog jelijlks gaat Zij voort met steeds meer voor ons te openbaren en Wengt zij' ons nieuwe dingen, welke met voordeel in het bedrijf zijn toe te passen. Men overwege eens rustig wat dit zeg gen wil, en dat in een tijd, waarin de strijd om' het bestaan, ook voor den boer, als het ware een Wedloop is 'geworden en dus uit het bedrijf gehaald moet worden, wat er uit te halen ls. Welnu, is het dan niet logisch, dat een vader, die bezig is zijh zoon voor het boerenvak op te leiden, in de 'hoop, dat deze straks in staat zal zijn het be drijf zelfstandig en oordeelkundig te lei den, dezen niet alleen allerlei practische werkzaamheden laat verrichten, doch ham bovendien in de igelegenheid stelt, zicih eenige „theoretische" kennis van bodem en meststoffen, planten en dieren eigen te maken Tot dit laatste nu biedt een landbouw school een mooie gelegenheid. Een derge lijke inrichting beoogt biet alleen den jon gens kennis bij te brengen gelijk wij hier bedoelden, haar onderwijs is er tevens op,gericht, dat de boer, behalve produ-- cent, ook zakenman is. Daarom wordt den leerlingen ook geleerd hoe een behoorlijke brief geschreven moet worden, een ad vertentie opgesteld, een koopbevestiglmg ingekleed, een huurcontract in elkaar ge zet, ©en schuldbekentenis samengesteld, enz. enz'. En, behalve dat alles krijgen zij' rekenonderwijs, dat zooveel mogelijk op 'het dagel'ijksche leven (wordt gericht en worden hun bovendien (de noodiige lessen in boekhouden niet onthouden. Voorts worden zij' op |de hooigte ger blracht met enkele wetten, die den land bouw raken en wordt hun tevens kennis bijigieJblnacht plmtrent de landbou'wvoort- brengselen in andere provinciën. In het 'k|o)rt wordt Idem jongelui datgene geleerd, wat vojor den Itegemwoordigen boleir op Schouwen en Duiveland van 'be lang is te achten. Daartoje wordt er naar gestreefd, het onderwijs zooveel mogelijk dienstbaar te maken laan de behoeften der streek) en dit zoo praetisch mogelijk te 'dolen zijh. De bedoeling is dus niet den leerlingen bojoge geleerdheid bïj' te brengen, doch degelijke kennis, Waaraan zijl iets hunnen 'hebben in hun later leven en die hluin het voeren Van den istrijfdi om het bestaan kan vergemakkelijken, al thans (wanneer Zij", eenmaal boer zijhde, er naar streven de op de school geleerde kennis te onderhouden en uit te breiden en bovenal deze op doelmatige wijze in de practijk van het bedrijf toe te passen. Zij1, (die vani meening zijh, dat zij, wam njeer ziji de school hebben verlaten, er klaar voor zijh, hebben het dus deerlijk is! Doen iwiji thans eenige (bijzonderheden over del school en het onderwijls volgen. De 'school omvalt 4 hlassen. Tot de eerste worden toegelaten zij', die de lagere school met (goed gevolg hebben doorloopen. Tot een 'hoogere klasse kan men worden toe gelaten ha met goed gevolg een examen te hebben afgelegd. In Ide le en '2e kl. wlordt het algemeen vormend Onderwijs gegeven, t.w. Ned. taal, rekenen, natuur kunde, scheikunde, plant- en dierkunde, aardrijkskunde en staatsinrichting; in (de 3e en. 4e kl. (het eigenlijke vakonderwijs, n.l. planten teelt, iplantenziektekund e, paar den- en veekennis, kennis (van den 'gnond, bemestingleer, landb.-'boekhouden, wet- tenkennis, A. H. V. en proefstetionwezen enz. De duur van het londerwijS is ovter 4 achtereenvolgende jaren verdeeld: le (kl., wekelijks 2 dagen van 5 uur, gedurende 40 weken; 2e kl., (Wiekelijjkjs 1 dag, van 5 uur, gedurende 40 weken; 3e en 4e kl., wekelijks 1 (dag van 5 uur, gedurende 30 weken. De overige Weken van elk jaar is er vacantje. Deze (wordt gelijkelijk flftfer den zaaitij]d( oen graanoogst on de ibietenr ciampagne verdeeld. In drukke tijden kun nen de jongeren d:us geheel en al in het bedrijf Werkzaam' zijh, terwijl overigens ide lessen en hot verrichten Van werkzaam heden in het bedrijf (elkander afwisselen. Daardoor wordt een nauwe band tusschen school en praktijk gelegd. Tot dat doel worden voorts veldëxcursies georgani seerd, keuringen (bezocht, en2. Het schoolgeld is zoo laag mogelijk gesteld en 'bedraagt minimum f5, maxi mum1 f 60 per schooljaar, terwijl voor leermiddelen eveneens niet meer dan en kele guldens behoeft te worden besteed. De kosten behoeven dus niemand ervan te Weerhouden zijh jongens van bet onder- wijs'te doen profiteeren. Voor de verkrijging der school is het gewenscht, dat spoedige deelname iwprdt toegezegd. Voor minvermogenden is het onder wijs kosteloos. Tot het geven lv|ah verdere inlichtingen is steeds gaarne bereid de tot st^hting van een school gevormde commissie, m. n. de navolgende heeren: J. W, v. Oeveren, Zierikzee, voorzitter; J. C. Ivan Langeraad, Dreischor; T. J. v. d. Bout, Eikerzee; C. M. Zedjler, Oosterland; P. Hanse, Eiker zee, secretaris. i AANBESTEDINGEN* Voor rekening van dhr. W. M. Slager te Poortvliet werd Dinsdag 24 April aan besteed het bouwen van een slagerswin kel en slachtplaats. Ingeschreven werd voor metselwerk door G. K. Krijger voor f 31,75door P. J. Heijboer voqr f 2950; door W. Gunter voor f 2899; voor tim merwerk door J. Elenbaas voor f 3325; gehr. ven Oost voor f 3310; I. W. Nqr- tier voo(r f 3020; B. Reede|rs voo|r f 2719; voor schilderwerk door J. C. Endhoveo •voor f 739 (met stüek'linnen voor f 889); J. M. van Zaltbommel voor f 700 (met slücklinnen f 750); voer smidswerk door M. W. Kesteloo' voor f 374; C. Mullie voor f 360; J. P. Gebraad vook f 360 en W. Kesteloo voob f 355. Alle inschrijvers wonen te Poortvliet. Aan de laagste in schrijvers is het werk gegund. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. NOORDWELLE. Door notabelen is tot kerkvoogd gekozen dhr. A. van Toom. TAN HEINDE EN TER» brieven hoig zo,o opgewekt mogelijk te doen klinken eni alleraardigst beschreef ze iedere kleine bizon derheid van Weeny. Het waren brieven waar Cecil zeker met recht van genoten zou hebben, als hij ze ooit in handen had gekregen, maar dit wias, helaas, niet het geval. Denis wiachtte hem zelf op aan het station met een sombere, erhsige uitdruk king op 'het gelaat. „Drie uren te laat", zei Denis, waarop hij) izijh arm stak door dien van zijn broer, en zoo liepen z© samen naar het rijtuig, dat hem naar Eikezicht zou brengen. „De dood kwam nog onverwacht", Ver telde hij'. „Ik heb (getelegrafeerd op het eerste alarmeerende woord van Wilkin son maar het ging toen zoo gauw, dait zelfs de dokter dit niet had gedacht. Mis schien is het ook1 beter zoo, en is hem hierdoor veel verdriet bespaard". Cecil zei niets voor ze in het rijtuig, za ten. Toen vroeg hij „Ik heb geen bizonderheden gehoord. Toch zou ik er graag nog zooveel moge lijk van Willen weten". Nadat Denis nog het een en ander had meegedeeld, vroeg Cecil opnieuw „Wat bedoelde je met: Dat verdriet, dat hem! bespaard bleef?" Denis bracht de hand naar de oogen en Cecil wilde voor het oogenblik niet Ver der aandringen: bij zou later wel hworen, „Moeder Wacht je", ging 'de jongere broeder voort; en je zal 'b'liji zijn, dat je nog een laatsten blik op den ouden man hebt geworpen vóór je de waarheid wist". De uitdrukking van Denis' gelaat was zóó wonderlijk, dat Cecil blij was, dat het rijtuig nu stilhield voor het huis. Dit (bracht afleiding. Mrs. Drisooll trad 'hun al in den hal tegemoet. Ze schreide hevig. „Niemand, dien hij waarlijk liefhad, was bijl hem in zijn laatste «ogenblikken", bracht ze snikkend uit. „Zelfs ik mocht er niet blij1. Ik heb' toch als een moeder voot hem' gezorgd". Het is de arme ziel in het hoofd ge slagen", fluisterde Denis. „Na'tuurlij'k wa ren moeder eni ik bij1 hem". „Heb je Gladys getelegrafeerd?" vroeg Cecil. „Neen, we hebben haar maar liever niet willen laten overkomen, daar ze toch niet bijtijds 'hier kon zijn. Bovendien had ze look niet alleen de reis kunnen maken. Als je nu eerst bloeder hebt gesproken en je bent boven op zijn kamer geweest, kjom' dan in de bibliotheek". Lady Varian ontving Cecil op een ma nier, die (hem 'hoe langer hoe minder deed begrijpen van (het geval. Ze was zoo medelijdend en neerslachtig. Cecil vond het 'wonderlijk, .dat ze zich den dood zoo sterk aantrok, want voor haar echt- genoote had ze nooit oprechte liefde ge voeld. Ze zag er zóó bedroefd' uit, dat hij den moed niet had om terstond aan te dringen, dat ze hem deelgenoot zou maken van dat geheim'. En zoo was het voor hem dan ook een verlichting toep hij' zich ten slotte heel alleen in tegen woordigheid van zijln vader 'bevond, dien goeden vader, dien bij' zoo innig had lief gehad en van 'wien (hijl nu al sinds een paar jaar 'gescheiden leefde gevolg van hun verschillende levensopvatting. De hardnekkigheid vain zijn vader had hij steeds in verband beschouwd met diens ziekelijken toestand; toen hij dan nu een laatsten blik wierp op het 'bleeke gelaat van den iman, die Zoo smartelijk had ge leden, kreeg hij' een gevoel, dat dit fijn besneden gelaat zich niet van hem zou hebben afgewend, als hij' eerder was ver schenen. Tengevolge van wolkbreuken zijn vele rivieren in West-Florida, en Zuid- Alabama (Amerika) buiten haar oevers getreden. Talrijke plaatsen zijn geïsoleerd. De- spoorweg-, telefoon- en telegraafver bindingen zijn onderbroken. De materieele schade wordt op millioenen dollars ge schat. Tot dusver is melding gemaakt van vier diooden. Bij den ingangi van de Golf van Riga hebben zich enorme ijsmassa's opgesta peld, die vaak een. dikte hebban van meer dan twintig voet onder water en tien voet boven d'en waterspiegel. Tal van schepen zijn door het ijs ingesloten en moeten door ijsbrekejs bevrijd wor den. Sinds menschenheugenis heeft men in deze streek zoo laat in het jaar der gelijke drijfijsvelden niet waargenomen. Volgens berichten uit Calcutta wor den in het Bengaalsche district Bankun 70,000 mensehen door hongersnood be dreigd tengevolge v.an de mislukking van den oogst. Het ergst zijn 20,000 wevers er aan toe, die door de verminderde koop kracht van de landbouwers niet in staat zijn hun producten te verkoopen. De plaatselijke autoriteiten zijh niet in staat de noodlijdende bevolking de meest drin gende hulp te bieden. Volgens de officieele cijfers bedraagt het aantal slachtoffers der jongste aard bevingen in Bulgarije 103 dooiden en c.a. 700 gewonden. Er zijn ruim 10,000 huizen verwoest en 10,500 onbewoonbaar gewon den. Het aantal dakloozen wordt geschat op 200,000, de materieele schade op ruim 21/2 milliard leva. Ho© langer Cecil naar zijn vader keek, des te meer kwam' hij' tot de overtuiging, dat die gestrengheid jegens hem geheel in strijd was met diens (vriendelijke natuur. Hij' kreeg een gewaarwording, alsof een verzoening had plaats gehad; hij knielde bij den dooae neer ien drukte een kus op het koude, bleeke gelaat Cecil wilde een oogenblik .alleen zijh voor hij) zich naar de bibliotheek begaf. Hij, trok daarom! naar zijn kaïmer, waar hij' langen tijd vertoefde. „Het spijt mijl, dat ik je zoo lang heb laten wachten", verontschuldigde hij zidh teigen zijh broer, toen hij in de bibliotheek verscheen. „Maar jals je mij iets te vertellen hebt, kom er dan liefst zoo gauw mogelijk imlee voor den dag..." Denis zag hier blijkbaar als een ber£ tegen op. „Ik weet, dat moeder je verteld' heeft", begon hij! „dat vader, al maanden geleden, te kennen heeft gegeven, hoe bezwaard hij' zich gevoelde door een last, die op zijh geweten drukte. Herhaaldelijk liet hijl imijl blij 'zich komen, en dan] scheen hijl op het punt p.m mijl een bekentenis te doen, doch op het laatst bedacht hij! zich, en zweeg... Wijt gingen pms afvragen of er eigenlijk wel wiat te vertellen .2500 zijh. Maar, gisterenavond, toen 'hij! bet einde voelde (naderen, Vertelde hij1 het aan m(o©der en imlij. Verder weet niemand het en zal niemand 'het weten, als je dit mocht verlangen. Zelf ben ik ook bij het geheiml toetrokken, maar jij! jij in de eerste plaats". Denis hield even op, en ging toen bij» ernstigen boon voort: (Wordt vervolgd}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5